Πώς μπορώ να φτιάξω την δική μου μουσική;

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα! Έχω μία ερώτηση...:xixi: Πώς μπορώ να φτιάξω την δικιά μου μουσική? Δηλαδή να φτιάξω έναν ρυθμό (beats), το χρειάζομαι γιατί πρέπει να φτιάξουμε το δικό μας βίντεο κλίπ (εργασία μουσικής στο σχολείο) και το τραγούδι θα είναι hip-hop. Οπότε ξέρετε κάποιον τρόπο να φτιάξω (ηλεκτρονικά) τον ρυθμό του κομματιού?

:help:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emile

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Emile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Ένας φίλος μου έχει βρεί ένα πρόγραμμα.

Magix Music Maker λέγεται.

Ψάξε την τελευταία έκδοση και κατέβασέ το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Για beats δοκίμασε το Hydrogen (για να υποστηρίζουμε και το ελεύθερο λογισμικό όπου μπορούμε έναντι του πειρατικού) το οποίο έχει διάφορα έτοιμα drumkits και ρυθμούς (και hip hop) που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Είναι αρκετά εύκολο και βολικό (αν και πειραματικό ακόμα σε windows)

Για μιξαρίσματα, djλίκια κτλ, δες το mixxx (πάλι ΕΛ/ΛΑΚ) το οποίο χρησιμοποιείται αρκετά και απο επαγγελματίες του είδους ακόμα (αν και δεν το χω χρησιμοποιήσει ο ίδιος)

Α! Το audacity για τελική επεξεργασία
του ήχου και το avidemux για να τα δέσεις όλα μαζί (βίντεο/εικόνες/ήχοι/εφέ)
Αυτά για την φάση hip hop αν θέλουμε να τα κρατήσουμε σε απλή μορφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos17

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Πρώτον ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τα προγράμματα θα τα δοκιμάσω και θα σας πώ.
Για ότι άλλες απορίες έχω θα σας πώ.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Septagram

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιωτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
ΟΛΑ Τα παραπάνω είναι βλακείες

Βάλε το Reason 4 που βγαίνει για windows και mac os x, ή για mac το Logic Studio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Βάλε το Reason 4 που βγαίνει για windows και mac os x, ή για mac το Logic Studio

Και την επόμενη φορά που έχεις πονόλαιμο κάνε και γαργάρα με υδροχλωρικό κατευθείαν γιατί όλα τα άλλα είναι βλακείες.

sarcasm aside, σιγά μην κάτσει το παιδί για να κάνει πέντε απλές δουλειές να κατεβάσει πόσα GB τα οποία θα φάει 12 χρόνια απο τη ζωή του για να μάθει να τα χρησιμοποιεί και τελικά μάλλον δεν κάνουν αυτό που θέλει. Αυτό δεν είναι ICBM στον τοίχο για να σκοτώσουμε τη μύγα απλά, αυτό είναι κάνουμε τον ήλιο supernova και τελικά τη γλιτώνει η μύγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται 3D designer και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Και την επόμενη φορά που έχεις πονόλαιμο κάνε και γαργάρα με υδροχλωρικό κατευθείαν γιατί όλα τα άλλα είναι βλακείες.

sarcasm aside, σιγά μην κάτσει το παιδί για να κάνει πέντε απλές δουλειές να κατεβάσει πόσα GB τα οποία θα φάει 12 χρόνια απο τη ζωή του για να μάθει να τα χρησιμοποιεί και τελικά μάλλον δεν κάνουν αυτό που θέλει. Αυτό δεν είναι ICBM στον τοίχο για να σκοτώσουμε τη μύγα απλά, αυτό είναι κάνουμε τον ήλιο supernova και τελικά τη γλιτώνει η μύγα.

:lol:
Χαίρομαι που του τη λες, γιατί τελευταία έχει πάθει ένα κόλλημα με τα μακ και δείχνει πολύ μακ-σωβινιστής :P

Τέσπα, ον-τόπικ, ίσως θες να δοκιμάσεις όντως το Fruity Loops Studio, το είχα παλιά, αλλά δεν το έμαθα ποτέ. Ξέρω και το Audition της Adobe, δεν ξέρω βέβαια αν κάνει αυτό που θες.

Δοκίμασε τα προγράμματα του Eruyomo. Συνήθως προτείνει καλά αν και δεν μου αρέσουν τα δωρεάν, προτιμώ να "αγοράζω" ακριβά προγράμματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Αυτά που λέτε είναι βλακείες. Ή φτιάχνεις ή όχι. Ενώ με το reason, κάθεσαι 2-3 εβδομάδες. Μαθαίνεις τέλεια το πρόγραμμα, και φτιάχνεις γαμάτη μουσική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι έχει linux, αλλά το πρόγραμμα που ανέφερες είναι πολύ καλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ξέρω και το Audition της Adobe, δεν ξέρω βέβαια αν κάνει αυτό που θες.
Δεν του κάνει το audition, το οποίο παρεπιπτόντως είναι πολύ καλό και εύκολο (είναι το παλιό cooledit pro)

Αυτά που λέτε είναι βλακείες. Ή φτιάχνεις ή όχι. Ενώ με το reason, κάθεσαι 2-3 εβδομάδες. Μαθαίνεις τέλεια το πρόγραμμα, και φτιάχνεις γαμάτη μουσική

Αν θες να αναλωθείς κάπου και θες να φας τη ζωή σου σε αυτό, άσε το Reason στην ησυχία του και πάρε το Ableton.

Πάντως, πέρα απο τις βλακείες για να την λέμε ο ένας στον άλλο, το σημαντικό είναι να ξερεις και από μουσική. Ότι πρόγραμμα και να χεις δεν θα φταίει αυτό αν δεν μπορείς να φτιάξεις κάτι καλό. Για τις γνώσεις που μπορεί να έχει ένας μέσος χρήστης του ischool (όχι σε σύνθεση αλλά σε ήχο) νομίζω οτι ακόμα και το... guitar pro του είναι υπερβολικό, όχι να πεις στον αλλο να βάλει Logic που θες κάνα δύωρο ψάξιμο απλά και μόνο για να βγάλεις ήχο.

Επαναλαμβανω, ακόμα και το reason είναι overkill για αυτά που θέλει και δεν κάνει και όλα που θέλει. Editing στο τέλος για παράδειγμα θα πρέπει να κάνει με άλλο πρόγραμμα.
Με το Rosegarden ( για Linux φυσικά)
από εδώ:
https://linux.softpedia.com/get/Multimedia/Audio/Rosegarden-2505.shtml
Αυτό δεν του κάνει. Σαν sequencer είναι και overkill (αφού drum patterns θα θέλει να φτιάξει, αντε και να εφαρμόσει κάνα εφεδάκι, πράγμα που το κάνει ανετότατα μόνο του το hydrogen), θα χρειαστείς ξεχωριστό vsti για τους ήχους (ενώ πχ το hyrogen τους έχει και μόνο του) είναι αρκετά δυσκολούτσικο στην χρήση, θέλει λίγο στήσιμο ενώ και σε αυτό θα θες να κάνεις ξεχωριστά το editing.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nic0le

Νεοφερμένος

Η nic0le αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Δεν του κάνει το audition, το οποίο παρεπιπτόντως είναι πολύ καλό και εύκολο (είναι το παλιό cooledit pro)



Αν θες να αναλωθείς κάπου και θες να φας τη ζωή σου σε αυτό, άσε το Reason στην ησυχία του και πάρε το Ableton.

Πάντως, πέρα απο τις βλακείες για να την λέμε ο ένας στον άλλο, το σημαντικό είναι να ξερεις και από μουσική. Ότι πρόγραμμα και να χεις δεν θα φταίει αυτό αν δεν μπορείς να φτιάξεις κάτι καλό. Για τις γνώσεις που μπορεί να έχει ένας μέσος χρήστης του ischool (όχι σε σύνθεση αλλά σε ήχο) νομίζω οτι ακόμα και το... guitar pro του είναι υπερβολικό, όχι να πεις στον αλλο να βάλει Logic που θες κάνα δύωρο ψάξιμο απλά και μόνο για να βγάλεις ήχο.

Επαναλαμβανω, ακόμα και το reason είναι overkill για αυτά που θέλει και δεν κάνει και όλα που θέλει. Editing στο τέλος για παράδειγμα θα πρέπει να κάνει με άλλο πρόγραμμα.

Αυτό δεν του κάνει. Σαν sequencer είναι και overkill (αφού drum patterns θα θέλει να φτιάξει, αντε και να εφαρμόσει κάνα εφεδάκι, πράγμα που το κάνει ανετότατα μόνο του το hydrogen), θα χρειαστείς ξεχωριστό vsti για τους ήχους (ενώ πχ το hyrogen τους έχει και μόνο του) είναι αρκετά δυσκολούτσικο στην χρήση, θέλει λίγο στήσιμο ενώ και σε αυτό θα θες να κάνεις ξεχωριστά το editing.

πω πω φίλε,χριστό δεν κατάλαβα :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel rr man

Νεοφερμένος

Η angel rr man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλά όλα αυτά ρε παιδιά, αλλα και εγώ έχω παρόμοια εργασία και σε όποιο από τα δημοσιευμένα site μπαίνω, μου κατεβάζει demo ενώ εγώ θέλω full version, μήπως ξέρετε τι μπορώ να κάνω; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

linoukooo

Νεοφερμένος

Η linoukooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γειας σας παιδια..!:)
Ειμαι καινουργια εδω..;)
Θα ηθελα να μου πειτε καλα προγραματα για να κανω την δικη μ μουσικη μεσω υπολογιστη(βεβαια:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Το πιο ευκολο ειναι το fruity loops
Απο τα πιο καλα το nuendo σε windows
Το logic σε mac
ΠΟλυ καλο sampler ειναι το Kontakt και ολη η σειρα native instruments
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

linoukooo

Νεοφερμένος

Η linoukooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ θα τα δοκιμασω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top