Πώς να πείσω μια κοπέλα ότι δεν την βλέπω ερωτικά;

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Χαχαχαχα έλεος 😂😂😂😂
Σ εκανα και γέλασες μωρό μου. Αυτό είναι το μπαντ μποι. Ευτυχία και καυλα απο κει που δεν την περιμενεις.

Οι καληνυχτάκηδες κάνουν κοπι πεηστ ορισμούς, οι Θεοι σαν εμένα τους εδραιώνουν και ειναι οι ίδιοι οι ορισμοί.

Enjoy me baby, enjoy me.

ΥΓ: Δε μπορεις να πεις ομως, αλλη διαθεση σε σχέση με 2 μηνες πισω, στο πα!
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πάντως εγώ την πρώην μου έτσι την κέρδισα .Μου είπε να σταματήσουμε να μιλάμε γιατί είχε σχέση .Οπότε εγώ σταμάτησα να της μιλάω .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΥΓ: Δε μπορεις να πεις ομως, αλλη διαθεση σε σχέση με 2 μηνες πισω, στο πα!
Και εγω στα έλεγα 😂αλλά ξέρω ότι που και που θα το πιεις το ουίσκακι σου 😉
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,243 μηνύματα.
Η προτίμηση στους bad guys δεν είναι θεωρία είναι εξελικτική βιολογία.

Χμμ,πέφτεις έξω φίλε μου.Οι επιστήμες κάνουν θεωρίες και παράγουν μοντέλα που είναι σωστές και σωστά υπο συγκεκριμένες και καλά ορισμένες συνθήκες, και υπό προϋποθέσεις που επίσης προσδιορίζονται αναλυτικά. Το να ισχυρίζεσαι οτι οι γυναίκες θέλουν bad guys, σύμφωνα με την εξελικτική βιολογία, και οτι δεν είναι θεωρία,είναι contradiction . Όλες οι επιστήμες απλά θεωρίες παράγουν, τις θεωρούμε σωστές όταν είναι συμβατές με όλα τα γνωστά πειράματα με σφάλμα που προσδιορίζεται στατιστικά. Απο όποια πλευρά και να το σκεφτείς, είναι τεράστιο λογικό άλμα κάποιος να καταλήξει στο οτι κατανοεί την συμπεριφορά των γυναικών(λες και είναι κάτι ενιαίο,αλλά τέλος πάντων), και πόσο μάλλον οτι εκείνες προτιμούν τους bad guys, απο θεωρίες της εξελικτικής βιολογίας. Η ψυχολογία ,η κοινωνιολογία και άλλες επιστήμες δεν είναι θετικές επιστήμες. Ας μην μπερδεύουμε απόλυτα facts και αλήθειες με πιο abstract νόμους ανθρωπιστικών επιστημών που πότε ισχύουν και πότε όχι, ανάλογα τον χαρακτήρα του ανθρώπου απέναντι μας. Για να δεχτούμε αυτό που λες θα έπρεπε να είχαμε δεδομένα για όλο τον πληθυσμό των γυναικών,και όχι ένα δείγμα μόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Τον είχα ξαναβάλει αυτόν κάπου , αλλά πιστεύω ότι είναι καλός


 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Σωστά. Ομως η γυναίκα μετα τα 30-35 δεν επιλέγει καλό παιδί γιατί την ελκύει ερωτικά, αλλα γιατί φτάνοντας στην φθορά της αναπαραγωγικής της ηλικίας και εμφάνισης, και έχοντας ήδη εξερευνήσει τις επιλογές της, βλέπει ότι τα πράγματα δυσκολεύουν. Η επιλογή αυτή έχει ως βάση τον συμβιβασμό και την στρατηγική.
το οικονομικό κριτήριο το πόσο σταθερός σύντροφος και πιστός θα είναι κάποιος γίνονται ξαφνικά ελκυστικά στοιχεία επιλογής για αυτήν.

Το μέχρι χθές υποτιμημένο καλό παιδί έχοντας φτάσει στα 35 και έχοντας φτωχές μέχρι τώρα εμπειρίες, ξαφνικά βλέπει τις ερωτικές μετοχές του να ανεβαίνουν αλλά για τους λάθος λόγους.
έχοντας ζήσει μια ζωή στέρησης και μιζέριας και έχοντας θεοποιήσει την γυναίκα και τις σχέσεις, το πιθανότερο είναι να εγκλωβιστεί σε έναν γάμο γκρίνιας και εκμετάλλευσης.
Όλες οι σχέσεις και δη οι γάμοι είναι σχέσεις συμβιβασμού. Το τέλειο δεν υπάρχει. Αν λοιπόν το καλό παιδί που λες ήταν άντρακλας πιο πριν και έφευγε από το τσατ χωρίς καληνύχτα θα έχει τον ονειρικό γάμο; Ε ρε wake up call που θα φάτε μερικοί... Οι γάμοι που δεν εμπεριέχουν ίχνος στρατηγικής (τον αγαπώ, δε ζω χωρίς αυτόν, είναι πανέμορφη, είμαστε κι οι δυο φτωχοί αλλά θα μας ταϊζει η αγάπη μας και λοιπά τσιτάτα) είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα αποτύχουν. Αν στην απόφαση του γάμου δεν μπει κυρίως η λογική, βράστα. Κι εσύ ο ίδιος είχες πει οτι είχες διάφορες σχέσεις, είδες οτι όλο αυτό δε βγάζει κάπου, επέλεξες μια κοπέλα που σού κάνει και θα είστε καλά μαζί και παντρεύτηκες. Αυτό λογική δεν ήταν; Στρατηγική δεν ήταν; Νομίζεις πραγματικά οτι θα περάσεις τη ζωή σου στο γάμο χωρίς γκρίνια; Τώρα η εκμετάλλευση δεν ξέρω πού κολλάει. Δεν χρειάζεται όλοι οι άντρες που ήταν καλοί και βρήκαν γυναίκα στα 35 όπως λες να έχουν θεοποιήσει τη γυναίκα. Μπορεί να έχουν μυαλό και να γνωρίζουν γιατί έφτασαν ως εδώ και να φέρονται με λογική.

Και προφανώς ξεχνάτε κάποιοι οτι τα θέλω των ανθρώπων αλλάζουν με τα χρόνια οπότε λογικό είναι στοιχεία που οι γυναίκες στα 20 προσπερνούσαν, στα 30 να είναι ελκυστικά. Το κακό πού είναι; Οτι δε θα θεωρείσαι πλέον κακό παιδί και ΑΝΤΡΑΣ; Δε σε πιέζει κανείς να παντρευτείς. Μείνε κακό παιδί για πάντα να αλλάζεις τις γυναίκες όταν δε σου δίνουν αυτό που θες.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλες οι σχέσεις και δη οι γάμοι είναι σχέσεις συμβιβασμού. Το τέλειο δεν υπάρχει. Αν λοιπόν το καλό παιδί που λες ήταν άντρακλας πιο πριν και έφευγε από το τσατ χωρίς καληνύχτα θα έχει τον ονειρικό γάμο; Ε ρε wake up call που θα φάτε μερικοί... Οι γάμοι που δεν εμπεριέχουν ίχνος στρατηγικής (τον αγαπώ, δε ζω χωρίς αυτόν, είναι πανέμορφη, είμαστε κι οι δυο φτωχοί αλλά θα μας ταϊζει η αγάπη μας και λοιπά τσιτάτα) είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα αποτύχουν. Αν στην απόφαση του γάμου δεν μπει κυρίως η λογική, βράστα. Κι εσύ ο ίδιος είχες πει οτι είχες διάφορες σχέσεις, είδες οτι όλο αυτό δε βγάζει κάπου, επέλεξες μια κοπέλα που σού κάνει και θα είστε καλά μαζί και παντρεύτηκες. Αυτό λογική δεν ήταν; Στρατηγική δεν ήταν; Νομίζεις πραγματικά οτι θα περάσεις τη ζωή σου στο γάμο χωρίς γκρίνια; Τώρα η εκμετάλλευση δεν ξέρω πού κολλάει. Δεν χρειάζεται όλοι οι άντρες που ήταν καλοί και βρήκαν γυναίκα στα 35 όπως λες να έχουν θεοποιήσει τη γυναίκα. Μπορεί να έχουν μυαλό και να γνωρίζουν γιατί έφτασαν ως εδώ και να φέρονται με λογική.

Και προφανώς ξεχνάτε κάποιοι οτι τα θέλω των ανθρώπων αλλάζουν με τα χρόνια οπότε λογικό είναι στοιχεία που οι γυναίκες στα 20 προσπερνούσαν, στα 30 να είναι ελκυστικά. Το κακό πού είναι; Οτι δε θα θεωρείσαι πλέον κακό παιδί και ΑΝΤΡΑΣ; Δε σε πιέζει κανείς να παντρευτείς. Μείνε κακό παιδί για πάντα να αλλάζεις τις γυναίκες όταν δε σου δίνουν αυτό που θες.

Θα διαφωνησω εδώ. Η λέξη συμβιβασμός εμπεριέχει την έννοια πως αποδέχθηκες κάποιον άνθρωπο κατώτερο των προσδοκιών σου μόνο και μόνο γιατί σε πιεζανε εξωγενείς παράγοντες όπως ο χρόνος για παράδειγμα.

Είμαι εντελώς αντίθετος σε σχέσεις που δημιουργούνται με αυτές τις νοοτροπίες και ιδιαίτερα για σοβαρές σχέσεις που οδεύουν σε οικογένεια. Εγώ προσωπικά δεν θα παντρευομουν ποτέ μια γυναίκα που δεν με ελκύει σαν γυναίκα ότι άλλο θετικό στοιχείο και να είχε. Θεωρώ πως σε μια σχέση το βασικό κομμάτι είναι η ερωτική έλξη και μετά έρχονται όλα τα άλλα ως συνοδευτικά.

Όσον αφορά το τέλειο, αυτό προφανώς δεν υπάρχει αλλά δεν νομίζω πως ευσταθεί να πούμε ότι ο άνθρωπος αναζητά το τέλειο. Συνήθως αυτό που κάνουμε είναι να βλέπουμε έναν άλλο άνθρωπο, να τον γνωρίζουμε και αν μας δημιουργήσει έλξη να κάνουμε σχέση μαζί του. Δεν νομίζω πως κανείς ερωτεύεται με shopping list, για τους περισσοτερους έρχεται αυθόρμητα πάνω στην συναναστροφη με τον άλλο, γιατί πάνω απ'ολά είναι συναίσθημα, δηλαδή δεν είναι συνειδητή επιλογή, θα πρέπει να σου το δημιουργεί ο άλλος. Δεν μπορείς να πεις ουτε πως αύριο θα ερωτευτώ, ούτε πως αύριο θα σταματήσω να είμαι ερωτευμένος. Αν δεις λοιπόν έναν άνθρωπο ο οποίος ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σου και σου βγάζει ερωτική έλξη, δεν βλέπω πως το να κάνεις σχέση μαζί του θα ήταν συμβιβασμός απλά και μόνο επειδή σίγουρα στα 7 δις ανθρώπων εκεί έξω θα υπάρχει και κάποιος άλλος ανωτερος σε όλους τους τομείς.

Όσον αφορά τα κριτήρια μιας σοβαρής σχέσης, δεν πιστεύω πως είναι διαφορετικά από αυτά μιας σχέσης της πλάκας, είναι απλά ένα υπερσυνολο αυτών. Το να μοιραστείς την ζωή σου με κάποιον είναι μια πολύ μεγαλύτερη επένδυση από το να μοιραστείς ένα βράδυ η πέντε μήνες και γι αυτό προφανώς μπαίνουν και άλλα κριτήρια στην μέση. Για παράδειγμα το να είναι κάποιος οικονομικά σοφρων, είναι ένα απαραίτητο κριτήριο κατ εμέ για μια σοβαρή σχέση στην οποία θα μοιραστείς μαζί του το βίος σου αλλά δεν έχει καμία επίπτωση σε μια χαλαρή σχέση και άρα το να το απαιτήσεις εκεί δεν έχει νόημα και το μονο που κανει ειναι να περιορίζει τις επιλογές σου.
Το να παντρευτείς όμως έναν άντρα ο οποίος δεν σου βγάζει καμία ερωτική έλξη σαν άντρας επειδή έχει πολλά χωράφια είναι συμβιβασμός. Αντίστοιχα συμβιβασμός είναι το να παντρευτείς και έναν άντρα απλά και μόνο επειδή σου δημιουργεί ερωτική έλξη ενώ βλέπεις πως δεν έχει όλα τα υπόλοιπα κριτήρια που απαιτούνται για μια σοβαρή σχέση.

Το αν θα συμβιβαστεί λοιπόν κάνεις ή όχι εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το πόσο σοβαρά παίρνει την όλη υπόθεση της δημιουργίας οικογένειας. Εγώ προσωπικά επειδή την παίρνω αρκετά σοβαρά δεν πρόκειται να το κάνω αν δεν βρω ένα αντίστοιχα σοβαρό άτομο ακόμη και αν αυτό σημαίνει ότι δεν θα το κάνω ποτέ, διότι η οικογένεια είναι μια τεράστια επένδυση χρόνου και κοπου που απαιτεί να θυσιάσεις πολλά άλλα πράγματα που θα έκανες αν δεν παντρευοσουν ποτέ και δεν νομίζω πως κανένας σοφρων άνθρωπος παίρνει ελαφρά την καρδία την απόφαση να αφιερώσει τα επόμενα 40 χρόνια της ζωής του καλλιεργώντας ένα χωράφι, χωρίς να έχει ελενξει πρωτα αν το χωράφι είναι γόνιμο.

Και ναι, κατανοώ πως επειδή είμαι άντρας έχω μεγαλύτερα χρονικά περιθώρια για να πάρω τέτοιες αποφάσεις από μια γυναίκα η οποία έχει μεγαλύτερη πίεση χρόνου και άρα μεγαλύτερο κίνητρο συμβιβασμού, αλλά και πάλι το θεωρώ εξίσου λάθος. Άλλωστε και οι γυναίκες στα χρόνια νεότητας τους έχουν μια υπερπληθωρα ευκαιριών για σχέσεις και άρα έχουν την δυνατότητα να βρουν κάτι αξιόλογο αν δεν το αφήσουν για τελευταία στιγμή κυνηγώντας άλλες χίμαιρες.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Θα διαφωνησω εδώ. Η λέξη συμβιβασμός εμπεριέχει την έννοια πως αποδέχθηκες κάποιον άνθρωπο κατώτερο των προσδοκιών σου μόνο και μόνο γιατί σε πιεζανε εξωγενείς παράγοντες όπως ο χρόνος για παράδειγμα.

Είμαι εντελώς αντίθετος σε σχέσεις που δημιουργούνται με αυτές τις νοοτροπίες και ιδιαίτερα για σοβαρές σχέσεις που οδεύουν σε οικογένεια. Εγώ προσωπικά δεν θα παντρευομουν ποτέ μια γυναίκα που δεν με ελκύει σαν γυναίκα ότι άλλο θετικό στοιχείο και να είχε. Θεωρώ πως σε μια σχέση το βασικό κομμάτι είναι η ερωτική έλξη και μετά έρχονται όλα τα άλλα ως συνοδευτικά.

Όσον αφορά το τέλειο, αυτό προφανώς δεν υπάρχει αλλά δεν νομίζω πως ευσταθεί να πούμε ότι ο άνθρωπος αναζητά το τέλειο. Συνήθως αυτό που κάνουμε είναι να βλέπουμε έναν άλλο άνθρωπο, να τον γνωρίζουμε και αν μας δημιουργήσει έλξη να κάνουμε σχέση μαζί του. Δεν νομίζω πως κανείς ερωτεύεται με shopping list, για τους περισσοτερους έρχεται αυθόρμητα πάνω στην συναναστροφη με τον άλλο, γιατί πάνω απ'ολά είναι συναίσθημα, δηλαδή δεν είναι συνειδητή επιλογή, θα πρέπει να σου το δημιουργεί ο άλλος. Δεν μπορείς να πεις ουτε πως αύριο θα ερωτευτώ, ούτε πως αύριο θα σταματήσω να είμαι ερωτευμένος. Αν δεις λοιπόν έναν άνθρωπο ο οποίος ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σου και σου βγάζει ερωτική έλξη, δεν βλέπω πως το να κάνεις σχέση μαζί του θα ήταν συμβιβασμός απλά και μόνο επειδή σίγουρα στα 7 δις ανθρώπων εκεί έξω θα υπάρχει και κάποιος άλλος ανωτερος σε όλους τους τομείς.
Συμβιβασμός θα πει οτι αποδέχεσαι οτι ο άνθρωπος που επέλεξες για φίλο ή για σχέση ζωής έχει αρνητικά χαρακτηριστικά αλλά διατίθεσαι να τα ανεχτείς λόγω άλλων καλών χαρακτηριστικών που έχει. Εσύ ας πούμε λες, το πρωταρχικό που πρέπει να έχει μια γυναίκα είναι η εμφάνιση που με ελκύει. Μετά από αυτό όμως υπάρχουν κι άλλα που μπορεί να μη σού είναι ιδιαιτέρως ή και καθόλου αρεστά, παρ' όλα αυτά θα συμβιβαστείς και θα τα δεχτείς γιατί καλύπτει τις πρωταρχικές ανάγκες σου.

Και ποιος σού λέει οτι ο κόσμος παντρεύεται από έρωτα ή οτι οι γάμοι από έρωτα κρατάνε στις δυσκολίες; Ρώτα όποιο ηλικιωμένο ζευγάρι θες και κανένα δε θα σού πει οτι έμειναν 40 χρόνια μαζί λόγω του έρωτα. Θα σού πουν άλλα πράγματα όπως επικοινωνία, εμπιστοσύνη, αγάπη, κατανόηση, υπομονή.

Και για να το πάω μακρύτερα, πώς εξηγείς γάμους που άντεχαν στα παλιά χρόνια για όλη τη ζωή και δεν βασίζονταν σε έρωτα; Αν ρωτούσες γυναίκες και άντρες εκείνης της εποχής θα σού έλεγαν οτι τελικά δεν πέρασαν άσχημα με τον-την σύζυγό τους και κατέληξαν να τον-την πονέσουν και να τον-την αγαπήσουν.

Κατά τη γνώμη μου γενικά στη ζωή δεν υπάρχει απόλυτη ευτυχία. Τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει καν ευτυχία. Αυτό που ζητάνε οι περισσότεροι είναι έναν συνοδοιπόρο στα δύσκολα της ζωής που θα κάνει τα δύσκολα λίγο πιο ανεχτά.

Δεν είναι τυχαίο το ρήμα των άγγλων για τον γάμο settle DOWN.

Γάμος για μένα σημαίνει οτι σταματάς να πετάς πλέον στα σύννεφα και να περιμένεις οτι θα βρεις το ιδανικό και αποδέχεσαι οτι μη χείρον βέλτιστον. Δε λέω οτι θα παντρευτείς τον πρώτο τυχόντα, ούτε έναν όποιον νά 'ναι, αλλά κάποιον που καλύπτει αρκετές από τις ανάγκες σου και καλύπτεις και εσύ σε αυτόν αρκετές από τις ανάγκες του κι όπου βγει. Αν αντέξεις να παλέψεις μέσα σε αυτή τη φουρτούνα που είναι η ζωή, θα επιπλεύσει ο γάμος. Είναι τρομερά δύσκολο όμως. Και σίγουρα το σεξ που έχεις πρώτο δε θα το κάνει ευκολότερο, αλλά αυτό έχεις καιρό μπροστά σου να το ανακαλύψεις μόνος σου.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμβιβασμός θα πει οτι αποδέχεσαι οτι ο άνθρωπος που επέλεξες για φίλο ή για σχέση ζωής έχει αρνητικά χαρακτηριστικά αλλά διατίθεσαι να τα ανεχτείς λόγω άλλων καλών χαρακτηριστικών που έχει. Εσύ ας πούμε λες, το πρωταρχικό που πρέπει να έχει μια γυναίκα είναι η εμφάνιση που με ελκύει. Μετά από αυτό όμως υπάρχουν κι άλλα που μπορεί να μη σού είναι ιδιαιτέρως ή και καθόλου αρεστά, παρ' όλα αυτά θα συμβιβαστείς και θα τα δεχτείς γιατί καλύπτει τις πρωταρχικές ανάγκες σου.

Οχι, αυτό εξήγησα πιο πριν. Το να με ελκύει κάποια είναι η βασική προϋπόθεση για να την δω ερωτικά. Το να παντρευτώ κάποια έχει και άλλες προϋποθέσεις τις οποίες δεν θα διαπραγματευτω. Για παράδειγμα δεν θα παντρευομουν ποτέ μια ηλίθια γυναίκα, αλλά πιθανότατα θα έκανα σεξ μαζί της αν ήταν αρκετά ελκυστική. Αρνητικά χαρακτηριστικά έχουμε όλοι μας, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι και όλα deal breakers. Το να βριζει ας πούμε κάποια είναι αρνητικό για εμένα, αλλά προφανώς αν είχε όλα τα υπόλοιπα που θεωρώ βασικά δεν θα την απέριπτα για κάτι τέτοιο.
Και ποιος σού λέει οτι ο κόσμος παντρεύεται από έρωτα ή οτι οι γάμοι από έρωτα κρατάνε στις δυσκολίες; Ρώτα όποιο ηλικιωμένο ζευγάρι θες και κανένα δε θα σού πει οτι έμειναν 40 χρόνια μαζί λόγω του έρωτα. Θα σού πουν άλλα πράγματα όπως επικοινωνία, εμπιστοσύνη, αγάπη, κατανόηση, υπομονή.

Δεν θερω πως ένα ζευγάρι που εμεινε μαζί μέχρι το θάνατο είχε και έναν πετυχημένο γάμο απαραίτητα. Πολλοι άνθρωποι μένουν μαζί για πολλούς λόγους, κυρίως βιοποριστικους, ειδικά σε παλαιότερες και πιο φτωχές εποχες. Ούτε ο έρωτας από μόνος είναι φυσικά αρκετός για να επιτύχει μια σχέση ζωής και το έγραψα και πριν αυτό, αλλά τον θεωρώ ένα σημαντικό και απαραίτητο κομμάτι. Εγώ δεν θα μπορούσα να ζήσω την ζωή μου με μια γυναίκα με την οποία είμαστε αδερφάκια και δεν υπάρχει καμία ερωτική έλξη. Το θεωρώ αφύσικο και παράλογο και ειλικρινά υπάρχουν τόσα καλύτερα πράγματα να κάνω στην ζωή από αυτό που δεν θα τα θησιαζα γι αυτό.
Και για να το πάω μακρύτερα, πώς εξηγείς γάμους που άντεχαν στα παλιά χρόνια για όλη τη ζωή και δεν βασίζονταν σε έρωτα; Αν ρωτούσες γυναίκες και άντρες εκείνης της εποχής θα σού έλεγαν οτι τελικά δεν πέρασαν άσχημα με τον-την σύζυγό τους και κατέληξαν να τον-την πονέσουν και να τον-την αγαπήσουν.

Αρχικά πολλοί απο αυτούς τους γάμους γινότανε με προξενια αλλά ο έρωτας δημιουργούνταν στην πορεία γιατί πολλοί από αυτούς όντως ταίριαζανε και το ανακαλυπταν στην πορεία. Πολλοί επίσης μένανε στους γάμους γιατί δεν είχανε άλλη επιλογή και καταληγανε να έχουν μια σχέση φιλικής αγάπης που προφανώς αποκτάς για κάθε άνθρωπο σχεδόν αν περάσεις μαζί του 50 χρόνια. Δεν νομιζω λοιπόν πως αποτελεί αντιπαραδειγμα γι αυτό που λέω.

Κατά τη γνώμη μου γενικά στη ζωή δεν υπάρχει απόλυτη ευτυχία. Τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει καν ευτυχία. Αυτό που ζητάνε οι περισσότεροι είναι έναν συνοδοιπόρο στα δύσκολα της ζωής που θα κάνει τα δύσκολα λίγο πιο ανεχτά.

Μπορεί αυτό που λες να ισχύει, αλλά δεν είναι ο τρόπος που σκέφτομαι εγώ. Δεν ψάχνω γενικά συνοδηπορο να μου κάνει την ζωή πιο ανεκτη. Είμαι άνθρωπος των άκρων, μου αρέσει και ο πάτος και η κορυφή της ζωής. Τα θεωρώ πολύ πιο ενδιαφέροντα μέρη από το καθαρτηριο της μέσης. Ο γάμος είναι για μένα μια ευκαιρία να χτίσεις κάτι σωστό που θα σε πάει στην κορυφή αλλά αυτό θέλει προϋποθέσεις και δεν γίνεται με συμβιβασμους. Το να παντρευτώ για να έχω μια γυναίκα σαν αποκούμπι να της λέω τον πόνο μου όσο βαδίζω αργά προς τον θάνατο δεν μου λέει τίποτα. Αν δεν εχω την δυνατότητα να βρω κάτι ώστε να φτάσω στην κορυφή ειλικρινά θα προτιμούσα να φτάσω στον πάτο. Να ληστευω τράπεζες, να γίνω μαφιόζος, να πολεμησω σε κάποιον πόλεμο που ούτε με νοιάζει κ.ο.κ. Θα ήταν για μένα μια πολύ καλύτερη αξιοποίηση της ζωής μου από το να φυτοζωω με μια γυναίκα για την οποία δεν αισθάνομαι τίποτα. Οι άνθρωποι που αρκούνται σε τέτοιες καταστάσεις είναι για εμένα απλά άνθρωποι που φοβουνται να βιώσουν τον πόνο και αρνητικά συναισθήματα στη ζωή. Για εμένα μια ζωή την έχουμε και γι αυτό θα πρέπει να την βιώνουμε σε όλο της το φάσμα.

Δεν είναι τυχαίο το ρήμα των άγγλων για τον γάμο settle DOWN.

Γάμος για μένα σημαίνει οτι σταματάς να πετάς πλέον στα σύννεφα και να περιμένεις οτι θα βρεις το ιδανικό και αποδέχεσαι οτι μη χείρον βέλτιστον. Δε λέω οτι θα παντρευτείς τον πρώτο τυχόντα, ούτε έναν όποιον νά 'ναι, αλλά κάποιον που καλύπτει αρκετές από τις ανάγκες σου και καλύπτεις και εσύ σε αυτόν αρκετές από τις ανάγκες του κι όπου βγει. Αν αντέξεις να παλέψεις μέσα σε αυτή τη φουρτούνα που είναι η ζωή, θα επιπλεύσει ο γάμος. Είναι τρομερά δύσκολο όμως. Και σίγουρα το σεξ που έχεις πρώτο δε θα το κάνει ευκολότερο, αλλά αυτό έχεις καιρό μπροστά σου να το ανακαλύψεις μόνος σου.

Ναι, αυτό το όπου βγει δεν μ'αρεσει εμένα. Δεν γίνεται να λες θα αφιερώσω την ζωή μου σε έναν άνθρωπο και όπου βγει. Είναι αδύνατον αυτό εκτός και αν δεν θέλεις γενικώς να κάνεις τίποτα στην ζωή σου και άρα δεν σε νοιάζει που θα πάει. Για εμένα στην ζωή πρέπει να έχουμε ένα όραμα. Να οραματιζομαστε την κορυφαία κατάσταση που θέλουμε να φτάσουμε και μετά να σχεδιάζουμε πως θα πάμε εκεί. Και αν στην πορεία διαπιστωσουμε πως αυτό δεν είναι εφικτό γιατί δεν μας ευνοησε η τύχη ή κάναμε λάθος χειρισμούς να επαναπροσδιοριζουμε τον προορισμό μας. Αλλά αυτό το όπου βγει, ε δεν μπορώ να το δεχτώ. Το όπου βγει είναι για όταν αποφασίζεις να ακολουθήσεις την πορεία του πάτου, όχι όταν θες να χτίσεις κάτι.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Οι άνθρωποι που αρκούνται σε τέτοιες καταστάσεις είναι για εμένα απλά άνθρωποι που φοβουνται να βιώσουν τον πόνο και αρνητικά συναισθήματα στη ζωή. Για εμένα μια ζωή την έχουμε και γι αυτό θα πρέπει να την βιώνουμε σε όλο της το φάσμα.
Πολύ μεγάλα λόγια λες και δεν έχεις την ηλικία, κάτσε να γεράσεις πρώτα να δεις αν θα έχεις ανασφάλειες μήπως πεθάνεις μόνος και έρημος . Δεν το λέω για κάποια ''απειλή'' , αλλά λέω μήπως να είμαστε και πιο φειδωλοί όταν κρίνουμε τους άλλους έξω από το χορό .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ μεγάλα λόγια λες και δεν έχεις την ηλικία, κάτσε να γεράσεις πρώτα να δεις αν θα έχεις ανασφάλειες μήπως πεθάνεις μόνος και έρημος . Δεν το λέω για κάποια ''απειλή'' , αλλά λέω μήπως να είμαστε και πιο φειδωλοί όταν κρίνουμε τους άλλους έξω από το χορό .

Απείλησε με Αυρα!
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Απείλησε με Αυρα!
Αν με θελεις ως μαρτυρα εδω ειμαι ,.....10.000 θελω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδια παντως στην φυση δεν υπαρχει αυτο , οταν ενα λιονταρι ζευγαρωνει με μια λιονταρινα και κανουν μικρο λιονταρακι....χωριζουν ,δηλαδη φευγουν για νεους συντροφους και διαιώνιση του είδους
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Αν με θελεις ως μαρτυρα εδω ειμαι ,.....10.000 θελω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδια παντως στην φυση δεν υπαρχει αυτο , οταν ενα λιονταρι ζευγαρωνει με μια λιονταρινα και κανουν μικρο λιονταρακι....χωριζουν ,δηλαδη φευγουν για νεους συντροφους και διαιώνιση του είδους
Αυτά να πας να τα πεις στο πενηντάχρονο καταθλιπτικό που δεν έχει κανένα και στη γιαγιά που αργοπεθαίνει στο νοσοκομείο μόνη της :jumpy:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Το να βριζει ας πούμε κάποια είναι αρνητικό για εμένα, αλλά προφανώς αν είχε όλα τα υπόλοιπα που θεωρώ βασικά δεν θα την απέριπτα για κάτι τέτοιο.
Οπότε κι εσύ θα συμβιβαστείς κι ας μη θες να ακούς τη λέξη.
Το να παντρευτώ για να έχω μια γυναίκα σαν αποκούμπι να της λέω τον πόνο μου όσο βαδίζω αργά προς τον θάνατο δεν μου λέει τίποτα. Αν δεν εχω την δυνατότητα να βρω κάτι ώστε να φτάσω στην κορυφή ειλικρινά θα προτιμούσα να φτάσω στον πάτο. Να ληστευω τράπεζες, να γίνω μαφιόζος, να πολεμησω σε κάποιον πόλεμο που ούτε με νοιάζει κ.ο.κ. Θα ήταν για μένα μια πολύ καλύτερη αξιοποίηση της ζωής μου από το να φυτοζωω με μια γυναίκα για την οποία δεν αισθάνομαι τίποτα. Οι άνθρωποι που αρκούνται σε τέτοιες καταστάσεις είναι για εμένα απλά άνθρωποι που φοβουνται να βιώσουν τον πόνο και αρνητικά συναισθήματα στη ζωή.
Ποιος λέει να παντρευτείς κάποια για την οποία δε νιώθεις τίποτα; Πού το είπα εγώ αυτό; Είπα οτι ο γάμος εμπεριέχει συμβιβασμό. Δεν είπαμε να βρεις μια τυχαία στο δρόμο και να την παντρευτείς για να μην είσαι μόνος.

Εσύ νομίζεις οτι να βρίσκεσαι σε μία σχέση και καθημερινά να παλεύεις για αυτήν είναι εύκολο και δεν έχει πόνο και αρνητικά συναισθήματα; Λες γι' αυτό πάνω από τους μισούς να χωρίζουν τελικά; Επειδή ο γάμος είναι μόνο χαρά κι ευτυχία;
Δεν θερω πως ένα ζευγάρι που εμεινε μαζί μέχρι το θάνατο είχε και έναν πετυχημένο γάμο απαραίτητα. Πολλοι άνθρωποι μένουν μαζί για πολλούς λόγους, κυρίως βιοποριστικους, ειδικά σε παλαιότερες και πιο φτωχές εποχες.
Δεν υπάρχει πετυχημένος γάμος. Υπάρχει συμβιβασμός και αποδοχή οτι αυτή η ζωή που ζω είναι η καλύτερη που θα μπορούσα να ζήσω με τις επιλογές που έκανα ή με αυτά που αναγκάστηκα να κάνω λόγω των καταστάσεων.
Ναι, αυτό το όπου βγει δεν μ'αρεσει εμένα. Δεν γίνεται να λες θα αφιερώσω την ζωή μου σε έναν άνθρωπο και όπου βγει. Είναι αδύνατον αυτό εκτός και αν δεν θέλεις γενικώς να κάνεις τίποτα στην ζωή σου και άρα δεν σε νοιάζει που θα πάει. Για εμένα στην ζωή πρέπει να έχουμε ένα όραμα. Να οραματιζομαστε την κορυφαία κατάσταση που θέλουμε να φτάσουμε και μετά να σχεδιάζουμε πως θα πάμε εκεί. Και αν στην πορεία διαπιστωσουμε πως αυτό δεν είναι εφικτό γιατί δεν μας ευνοησε η τύχη ή κάναμε λάθος χειρισμούς να επαναπροσδιοριζουμε τον προορισμό μας. Αλλά αυτό το όπου βγει, ε δεν μπορώ να το δεχτώ. Το όπου βγει είναι για όταν αποφασίζεις να ακολουθήσεις την πορεία του πάτου, όχι όταν θες να χτίσεις κάτι.
Εσύ λες για στόχο ζωής ατομικά, εγώ λέω για συνοδοιπόρο στη ζωή. Guess what, όλοι ζούμε "και όπου βγει". Κανείς δε μας εγγυάται οτι αύριο θα ζούμε ή οτι δε θα πάθουμε κάτι ώστε να ζήσουμε άρρωστοι ή φτωχοί ή ψυχικά άρρωστοι κλπ. Άλλο ο στόχος, άλλο η ταπεινότητα.

Παρ' όλα αυτά θα ήθελα να έρθεις εδώ σε 10 χρόνια και να μού πεις πού σε έχει βγάλει αυτή η νοοτροπία που έχεις. Θα είναι πολύ ενδιαφέρον να το δω αυτό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top