• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ροδόχρους ακμή

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ευχαριστω πολύ για την απάντηση!
Ωστόσο αυτό με μπερδεύει ..μια ποσότητα σε καθε περιοχή;δηλαδή μια στο ένα μάγουλο,μια στο άλλο,μια στη μύτη και μια σαγόνι; Ή μια και τη μοιράζω σ όλες αυτές τις περιοχές;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ώρα

Μόλις

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση!
Ωστόσο αυτό με μπερδεύει ..μια ποσότητα σε καθε περιοχή;δηλαδή μια στο ένα μάγουλο,μια στο άλλο,μια στη μύτη και μια σαγόνι; Ή μια και τη μοιράζω σ όλες αυτές τις περιοχές;
ναι μια ποσοτητα στην καθεμια περιοχη θα βαλεις
το λεει δες
Εφαρμόστε μία ποσότητα της κρέμας σε μέγεθος μπιζελιού σε καθεμία από τις πέντε περιοχές του προσώπου: μέτωπο, σαγόνι, μύτη και κάθε μάγουλο. Στη συνέχεια, απλώστε την κρέμα ως λεπτό στρώμα σε όλο το πρόσωπο.
δηλ θα βαλεις την ποσοτητα αυτη σε μεγεθος μπιζελι μια στο μετωπο μια στο σαγονι μια στη μυτη και μια σε καθε μαγουλο και στη συνεχεια θα την απλωσεις σε ολο το προσωπο :thumbup:
απεφυγε τα βλέφαρα, τα χείλη και κάθε βλεννογόνο, όπως το εσωτερικό της μύτης, το στόμα και τα μάτια. Εάν κατά λάθος μπει κρέμα στα μάτια ή κοντά στα μάτια, στα βλέφαρα, στα χείλη, στο στόμα ή στους βλεννογόνους, πλύνετε την περιοχή αμέσως με άφθονο νερό:thumbup:
 

Kimaria

Νεοφερμένος

Η Kimaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
δες εδω
Η συνιστώμενη δόση είναι μία εφαρμογή την ημέρα στο δέρμα του προσώπου. Εφαρμόστε μία ποσότητα της κρέμας σε μέγεθος μπιζελιού σε καθεμία από τις πέντε περιοχές του προσώπου: μέτωπο, σαγόνι, μύτη και κάθε μάγουλο. Στη συνέχεια, απλώστε την κρέμα ως λεπτό στρώμα σε όλο το πρόσωπο. Φροντίστε να αποφύγετε τα βλέφαρα, τα χείλη και κάθε βλεννογόνο, όπως το εσωτερικό της μύτης, το στόμα και τα μάτια. Εάν κατά λάθος μπει κρέμα στα μάτια ή κοντά στα μάτια, στα βλέφαρα, στα χείλη, στο στόμα ή στους βλεννογόνους, πλύνετε την περιοχή αμέσως με άφθονο νερό. Μην εφαρμόζετε καλλυντικά (όπως άλλες κρέμες προσώπου ή μακιγιάζ) πριν από την καθημερινή εφαρμογή του Soolantra. Αυτά τα προϊόντα μπορούν να χρησιμοποιηθούν αφού η εφαρμοζόμενη κρέμα έχει στεγνώσει. Πλένετε τα χέρια σας αμέσως μετά την εφαρμογή της κρέμας. Πρέπει να χρησιμοποιείτε το Soolantra καθημερινά καθ’ όλη τη διάρκεια του κύκλου της θεραπείας και ο κύκλος της θεραπείας μπορεί να επαναληφθεί. Ο γιατρός σας θα σας ενημερώσει σχετικά με τη διάρκεια που θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε το Soolantra. Η διάρκεια της θεραπείας μπορεί να διαφέρει από άτομο σε άτομο και εξαρτάται από τη σοβαρότητα της διαταραχής του δέρματος. Μπορεί να παρατηρήσετε βελτίωση μετά από 4 εβδομάδες θεραπείας. Σε περίπτωση που δεν υπάρξει βελτίωση μετά από 3 μήνες, πρέπει να διακόψετε το Soolantra και να συμβουλευτείτε τον γιατρό σας

πηγη:

σελιδα 2 εκει που λεει Σημαντικές πληροφορίες
Να εισαι καλα και περαστικα!:thumbup:
Οκ..άρα 5 μικρά μπιζέλακια!😃
Ευχαριστω πολύ και πάλι!
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

maroussa

Νεοφερμένος

Η maroussa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα σας!

Δυστυχώς έχω κι εγώ και ροδόχρου νόσο και demodex.
Με πολύ κόπο σχεδόν έχουν εξαλειφθεί αυτά τα βρωμοακάρεα, που αν τα δει κάποιος σε μεγένθυση θα φάει φρίκη τι έχει πάνω στο πρόσωπό του!!!! Μόνο το Νοσοκομείο Συγγρός έχει την δυνατότητα να κάνει την καλλιέργεια και κανένα μικροβιολογικό ιατρείο ( αυτά τa γνωρίζω από την δερματολόγο που με παρακολουθούσε, δυστυχώς βγήκε σε σύνταξη, και ήταν πολύ κατατοπισμένη και υποψιασμένη γιατί είχε δουλέψει στο Νοσοκομείο Συγγρός αλλά είχε και η ίδια demodex).
Αυτό που μπορώ να πω μετά από 3,5 χρόνια είναι ότι δεν φεύγει αυτή η πάθηση, απλά σε κάποιες φάσεις είναι σε λήθαργο και μπορεί να πυροδοτηθεί εύκολα λόγω στρες αλλά και λόγω διατροφής. Εγώ τουλάχιστον έχω παρατηρήσει το αλκοόλ και τα καυτερά.
Από αυτά που διάβασα, ( αν και είναι παλαιές δημοσιεύσεις ), κατάλαβα ότι η soolantra είναι μακράν η καλύτερη δερματολογική κρέμα και είμαι τυχερή που πλέον υπάρχει στην Ελλάδα. Μόλις την παρήγγειλα.
Εάν έχει κάποιος νεώτερα γι' αυτή την πάθηση ή αν κάποιος θέλει να ρωτήσει κάτι ή/και ας καταθέσει απόψεις.
Ευχαριστώ
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Καλημέρα σας!

Δυστυχώς έχω κι εγώ και ροδόχρου νόσο και demodex.
Με πολύ κόπο σχεδόν έχουν εξαλειφθεί αυτά τα βρωμοακάρεα, που αν τα δει κάποιος σε μεγένθυση θα φάει φρίκη τι έχει πάνω στο πρόσωπό του!!!! Μόνο το Νοσοκομείο Συγγρός έχει την δυνατότητα να κάνει την καλλιέργεια και κανένα μικροβιολογικό ιατρείο ( αυτά τa γνωρίζω από την δερματολόγο που με παρακολουθούσε, δυστυχώς βγήκε σε σύνταξη, και ήταν πολύ κατατοπισμένη και υποψιασμένη γιατί είχε δουλέψει στο Νοσοκομείο Συγγρός αλλά είχε και η ίδια demodex).
Αυτό που μπορώ να πω μετά από 3,5 χρόνια είναι ότι δεν φεύγει αυτή η πάθηση, απλά σε κάποιες φάσεις είναι σε λήθαργο και μπορεί να πυροδοτηθεί εύκολα λόγω στρες αλλά και λόγω διατροφής. Εγώ τουλάχιστον έχω παρατηρήσει το αλκοόλ και τα καυτερά.
Από αυτά που διάβασα, ( αν και είναι παλαιές δημοσιεύσεις ), κατάλαβα ότι η soolantra είναι μακράν η καλύτερη δερματολογική κρέμα και είμαι τυχερή που πλέον υπάρχει στην Ελλάδα. Μόλις την παρήγγειλα.
Εάν έχει κάποιος νεώτερα γι' αυτή την πάθηση ή αν κάποιος θέλει να ρωτήσει κάτι ή/και ας καταθέσει απόψεις.
Ευχαριστώ
Η μητέρα μου πάσχει χρόνια από αυτήν την παθηση (ροδόχρους ακμή). Ναι πήγε στο Συγγρός και εκείνη για τις εξετάσεις. Θεραπεία έγινε με κορτιζονουχα. Να κάθεσαι μακριά από την ζέστη, καυτερά, να αποφεύγεις το στρες οπωσδήποτε. Της είχε γράψει και η δερματολόγος μια κρέμα να την φτιάξει η φαρμακοποιός και σώθηκε. Τώρα παίρνει ξανά κορτιζόνη για ογκολογικό θέμα οπότε έχει χρόνια να πυροδοτήσει.

Για το demodex πρέπει οπωσδήποτε να πας στο Συγγρός να σε κατευθύνουν. Κλείσε ένα ραντεβού να σε δουν. Δίνεται ειδικη αγωγή.
Καλό κουράγιο!
 

Kalana

Νεοφερμένος

Η Kalana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Η μητέρα μου πάσχει χρόνια από αυτήν την παθηση (ροδόχρους ακμή). Ναι πήγε στο Συγγρός και εκείνη για τις εξετάσεις. Θεραπεία έγινε με κορτιζονουχα. Να κάθεσαι μακριά από την ζέστη, καυτερά, να αποφεύγεις το στρες οπωσδήποτε. Της είχε γράψει και η δερματολόγος μια κρέμα να την φτιάξει η φαρμακοποιός και σώθηκε. Τώρα παίρνει ξανά κορτιζόνη για ογκολογικό θέμα οπότε έχει χρόνια να πυροδοτήσει.

Για το demodex πρέπει οπωσδήποτε να πας στο Συγγρός να σε κατευθύνουν. Κλείσε ένα ραντεβού να σε δουν. Δίνεται ειδικη αγωγή.
Καλό κουράγιο!
Εγώ κ εγώ πρόβλημα με την ροδόχρους από τα 18 κ τώρα είμαι 35. Η μητέρα σου πήγε σε κάποιον συγκεκριμένο γιατρό στο Συγγρός? Την εξέταση για το demodex στην κανουν επιτόπου με το ραντεβού?
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Εγώ κ εγώ πρόβλημα με την ροδόχρους από τα 18 κ τώρα είμαι 35. Η μητέρα σου πήγε σε κάποιον συγκεκριμένο γιατρό στο Συγγρός? Την εξέταση για το demodex στην κανουν επιτόπου με το ραντεβού?
Η μητέρα μου τότε πήγαινε στα πρωινά του Συγγρός (έπιανε σειρά στα επείγοντα από πολλυυυ νωρίς) οπότε όποιος ιατρός ήταν στην εφημερία. Πάνε και 10 χρόνια από τοτε, ήμουν και μικρή και δεν τα θυμάμαι καλά. Μπορείς να κοιτάξεις στο σάιτ του Συγγρός να δεις αν η εξέταση demodex γίνεται στα πρωινά ή απογευματινά. Τώρα έχουν πολύ πιο εύκολα με το ίντερνετ ευτυχώς.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Εμένα ο δερματολόγος δεν είχε αναφέρει πάντως τίποτα για demodex και τέτοια και από ότι βλέπω επιστημονικά δεν υπαρχει τίποτα επιβεβαιωμενο, απλα συσχετίσεις.

Anyways την εποχή που είχα πάει ήταν σε έντονη έξαρση οπότε μου έγραψε αντιβιωτικα. Προφανώς δεν εξαφάνισαν την πάθηση αλλά περιόρισαν την επιδείνωση της.

Μου έγραψε και μια φτιαχτή αλοιφή, η οποία δουλεύει πολύ καλά, περιορίζει τις πολύ έντονες κοκκινίλες και το δέρμα από το να πετάει σπυράκια.

Με καλό ύπνο, αποφυγή της ζέστης και καμιά κρέμα, πιστεύω ότι είναι under control. Από εκεί και πέρα η λύση είναι laser... Φαίνεται ότι είναι η μόνη μέθοδος που μπορεί να διώξει αποτελεσματικά τις κοκκινίλες λόγω των ευρυαγγειων.
 

paraskevi

Νεοφερμένος

Η paraskevi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Έχω απογοητευτεί πολυ με τη ροδοχρου νόσο που με ταλαιπωρεί. Από την αναζήτηση στο διαδίκτυο είδα την κρέμα mirvaso η οποία καταπολεμά πολυ καλα οπως είδα, τα συμπτώματα... Ωστόσο δεν κυκλοφορεί πλεον στην Ελλάδα. Ξέρετε αν θα μπορέσω με κάποιον τρόπο να την προμηθευτώ από το εξωτερικό; είναι κάποια χώρα που να είναι πιο ελαστική με την ιατρική συνταγή ώστε αν βρω κάποιον φίλο να μ τη στείλει;
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Στείλε στην Κατσαφάδου, απαντάνε από την ομάδα της στο instagram.
Μπορεί να γελάσουν κάποιοι, αλλά πολλά προϊόντα της κάνουν καλή δουλειά.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Έχω απογοητευτεί πολυ με τη ροδοχρου νόσο που με ταλαιπωρεί. Από την αναζήτηση στο διαδίκτυο είδα την κρέμα mirvaso η οποία καταπολεμά πολυ καλα οπως είδα, τα συμπτώματα... Ωστόσο δεν κυκλοφορεί πλεον στην Ελλάδα. Ξέρετε αν θα μπορέσω με κάποιον τρόπο να την προμηθευτώ από το εξωτερικό; είναι κάποια χώρα που να είναι πιο ελαστική με την ιατρική συνταγή ώστε αν βρω κάποιον φίλο να μ τη στείλει;
adorebeauty στο instagram άμεσα. κάνε τη follow και να την εμπιστευτείς, θα σου φτιάξει ρουτίνα με κορεάτικα προϊόντα τα οποία όντως βοηθούν. Έχω αγοράσει άπειρες φορές ο,τι μου είπε και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Ο,τι κρέμα αγόραζα εμπορίου, τύπου la roche posay μόνο χειρότερα με έκανε!!!
 

paraskevi

Νεοφερμένος

Η paraskevi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Στείλε στην Κατσαφάδου, απαντάνε από την ομάδα της στο instagram.
Μπορεί να γελάσουν κάποιοι, αλλά πολλά προϊόντα της κάνουν καλή δουλειά.
Δεν γελάω. Ευχαριστώ πολύ.. Αλλά εγώ ψάχνω μια συγκεκριμένη που έχει φαρμακευτική ουσία, την mirvaso
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Ξέμεινα από καθαριστικό προσώπου, βαρέθηκα να πάω να πάρω, και ένα περίεργο πράγμα, δεν βγάζω καθόλου σπυράκια :rolleyes:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Σήμερα καθάρισα το air condition και το άναψα. Ό,τι χειρότερο για το ροδόχρους ακμή μου, φούντωσα και το έκλεισα. :P Και να πεις, 22οC το είχα.
 

Luke87

Δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Σήμερα καθάρισα το air condition και το άναψα. Ό,τι χειρότερο για το ροδόχρους ακμή μου, φούντωσα και το έκλεισα. :P Και να πεις, 22οC το είχα.

Ελπίζω να σου περάσει κάποια στιγμή ρε φίλε. Είναι κρίμα. Ενας τόσο γλυκός άνθρωπος όπως εσύ.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Ελπίζω να σου περάσει κάποια στιγμή ρε φίλε. Είναι κρίμα. Ενας τόσο γλυκός άνθρωπος όπως εσύ.
Δεν περνάει αυτό, έχει εξάρσεις και υφέσεις.
Εγώ ευτυχώς δεν έχω εκτεταμένο πρόβλημα με σπυράκια και πολλή κοκκινίλα.

Δεν βάζω τίποτα πέρα από ενυδατική, αρκεί να μην το βλέπει πολύ ο ήλιος.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Ε υπαρχουν φαρμακα για την ακμη που την ξεπαστρευουν μονιμα ή σχεδον μονιμα
Εναι παραγωγα της βιταμινης Α ,της βιταμινης του δερματος αλλα σε μεγαλη ποσοτητα.
Ο Συγγρος τα δινει οταν η ακμη επιμενει και οταν απειλει να να σκαψει μονιμα το προσωπο.
Με αυτα τα φαρματα δεν πρεπει να κανεις παιδι για 1-2 χρονια , εχεις ξηρα χειλη και βαζεις βουτυροκακαο και ισως λιγο συναχι...η αγωγη ειναι καποιων μηνων.
Τετοια ειναι Α-cnotren και isotroιn και εναι φτηνα..πχ 5€
Αμα σας δωσουν και αντισυλληπτικα μαζι μην τα παρεται..φροντιστε το εαυτο σας διαφορετικα

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top