Ρυθμική

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Καλησπέρα. Μένω Αθήνα και θέλω να ρωτήσω αν μπορείτε να μου προτείνετε κάπου που θα μπορούσα να ξεκινήσω ρυθμική ως ενήλικας. Εχω πολύ καλή ευλυγισία ήδη μιας και κάνω γιογκα για λιγο διαστημα αλλα θέλω να το προχωρήσω και άλλο.
Επίσης δεν ξέρω αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει. Προσπαθουσα να κάνω σπαγγάτο και ήμουν πολύ κοντά και είπα να βάλω λίγη παραπάνω πίεση και άκουσα ένα ήχο χρατς λες και σκίζεις χαρτί από το ισχίο μου. Αυτό ειναι κάτι φυσιολογικό; Ειναι θετικό ή πρέπει να ανησυχώ;
 

Jocaste

Νεοφερμένος

Η Jocaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Γενικά η ρυθμική είναι από τα άθληματα που ενδείκνυται να το ξεκινήσει κάποιος σε πολύ νεαρή ηλικία. Γι αυτό τον λόγο εχει κ σύντομη ημερονηνίας λήξης (οι περισσότερες αθλήτριες αποσυρονται γύρω στα 22).
Δεν αναφέρεις ούτε την ηλικία σου ουτε αν έίχες προηγουμενη επαφή με την ρυθμική ή με κάποιο παρεμφερές άθλημα κάτι που θα βοηθούσε αρκετά.
Η ρυθμική απαιτεί ακραία ευλυγισία η οποία όσο μεγαλώνεις χάνεται. Επίσης πρέπει να έχεις αίσθηση συγχρονισμού (αν έχεις ασχοληθεί με χορό θα σε βοηθήσει.
Σε αγωνιστικό πρόγραμμα δεν νομίζω ότι θα καταφέρεις να μπεις.
 

me lene

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η me lene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 157 μηνύματα.
Γενικά η ρυθμική είναι από τα άθληματα που ενδείκνυται να το ξεκινήσει κάποιος σε πολύ νεαρή ηλικία. Γι αυτό τον λόγο εχει κ σύντομη ημερονηνίας λήξης (οι περισσότερες αθλήτριες αποσυρονται γύρω στα 22).
Δεν αναφέρεις ούτε την ηλικία σου ουτε αν έίχες προηγουμενη επαφή με την ρυθμική ή με κάποιο παρεμφερές άθλημα κάτι που θα βοηθούσε αρκετά.
Η ρυθμική απαιτεί ακραία ευλυγισία η οποία όσο μεγαλώνεις χάνεται. Επίσης πρέπει να έχεις αίσθηση συγχρονισμού (αν έχεις ασχοληθεί με χορό θα σε βοηθήσει.
Σε αγωνιστικό πρόγραμμα δεν νομίζω ότι θα καταφέρεις να μπεις.
Δεν θελω να παω σε αγωνες απλα για χομπυ ήθελα να ασχοληθώ. Οποτε δεν υπάρχει να υποθέσω κάτι. Οχι δεν εχω ασχοληθεί με καποιο αλλο αθλημα αλλα αφου με ενδιέφερε μονο ως χόμπυ δεν με απασχολεί. Τελος πάντων ευχαριστω :)
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Δεν θελω να παω σε αγωνες απλα για χομπυ ήθελα να ασχοληθώ. Οποτε δεν υπάρχει να υποθέσω κάτι. Οχι δεν εχω ασχοληθεί με καποιο αλλο αθλημα αλλα αφου με ενδιέφερε μονο ως χόμπυ δεν με απασχολεί. Τελος πάντων ευχαριστω :)
Ολοι μπορούν να ξεκινήσουν οποιοδήποτε άθλημα σε οποιαδήποτε ηλικία εφόσον πρόκειται για χόμπι, αλλά χρειάζεται πάντα ένας δάσκαλος γιατί μόνος σου μπορείς να κάνεις βλακειες και να τραυματιστείς εύκολα. Από ρυθμική δε γνωρίζω αλλά γενικά κάνω stretching και έχω μια βασική ευλυγισία.

Εγώ λοιπόν αυτό που σε συμβουλεύω είναι να μη ζορίζεις τον εαυτό σου. Τι είναι αυτό που συνέβη στο ισχιο σου δεν ξέρω, αλλά δε μας είπες αν συνεχίζει να σε ενοχλεί. Αν όχι τότε δε νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα. Γενικά η ευλυγισία είναι θέμα χρόνου και υπομονής, οποιοσδήποτε μπορεί να αποκτήσει αλλά μέσα σε φυσιολογικά πλαίσια. Εφόσον κάνεις μόνη σου καλό είναι να έχεις έναν καθρέφτη κοντά όταν κάνεις τις διατάσεις και να βλέπεις αν το κάνεις σωστά, και πάλι όμως επειδή το μάτι σου ίσως δεν είναι εκπαιδευμένο μπορεί να μην αναγνωρίζει το λάθος.

Πάντα πάντα ΠΑΝΤΑ ζέσταμα πριν κάνεις τις ασκήσεις. Και όταν μπαίνεις σε μια διάταση να παίρνεις βαθιές ανάσες και κράτα τη για όσο αντέχεις (όσο πιο πολύ τόσο πιο πολύ συνηθίζουν οι μύες και οι τένοντες). Μη ζορίζεις τον εαυτό σου, πήγαινε μέχρι εκεί που σε ενοχλεί αλλά υποφερτά και να προσέχεις να τις κάνεις σωστά για να αποφύγεις τραυματισμούς.

Εντιτ: τώρα είδα ότι κάνεις ήδη γιόγκα οπότε λογικά ξέρεις ήδη πώς να κάνεις διατάσεις, και πάλι όμως προσοχή, θα έρθει και το σπαγγατο!
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Koίταξε σε αθλητικά κέντρα της περιοχής σου ή σε γειτονικούς δήμους, συνήθως έχει τμήματα που προσφέρονται για διάφορα ηλικιακά γκρουπ.
Σχετικά με το σπαγγάτ, να έχεις πάντα υπόψη ότι πρέπει η λεκάνη σου να είναι τελείως ευθυγραμμισμένη μπροστά και να μη "φεύγει" πίσω η μεριά με το πόδι.
Δεν μπορούμε να σου πούμε αν έχεις τραυματιστεί ή είναι απλό τράβηγμα/θλάση, αλλά αν συνεχίσει να σε πονάει εγώ θα έλεγα να πας να το κοιτάξεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top