Συνωμοσιολογία, προβλέψεις και πραγματικότητα

'Ειστε υπέρ στο ενδεχόμενο του τσιπαρίσματος σε περίπτωση που εφαρμοστεί και στους ανθρώπους;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 10)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Λέγεται οτι συχνά οι ταινίες είναι προφητικές και πολλά τεχνολογικά επιτεύγματα αλλά και καταστάσεις που
παρουσιάζουν γίνονται στο μέλλον πράξη. Τα παραδείγματα πάρα πολλά από ταινίες άλλα και από κινούμενα
σχέδια!! με αξιοσημείωτες περιπτώσεις την σειρά "The Simpsons" που ορισμένες συμπτώσεις / προβλέψεις έχουν
χαρακτηριστεί λιγάκι τρομακτικές και έγιναν viral στο ίντερνετ. Πριν απο της ταινίες και τα κινούμενα σχέδια
ήταν τα βιβλία όπως του Ιούλιου Βερν.

Yπάρχουν όμως και οι λεγόμενες συνωμοσιολογίες ή θεωρίες συνωμοσίας που το αντικείμενο τους είναι κατα κύριο
λόγο η περιγραφή δυσμενών καταστάσεων που πλήττουν ή θα πλήξουν την ανθρωπότητα, συνήθως αναρτημένες
στο διαδίκτυο σαν κείμενα σε blog ή υπό την μορφή βίντεο και γενικότερα κατακριτέες οτι παραπληροφορούν και αποπροσανατολίζουν τον αναγνώστη, άρα χρειάζεται προσοχή και κριτική σκέψη σε οτι διαβάζουμε.

Τι γίνεται όμως όταν φτάνουμε στο σημείο διάσημες θεωρίες συνωμοσίας να μοιάζει οτι αφήνονται σαν υπονοούμενο απο επίσημα χείλη; για παράδειγμα όταν υπουργοί όπως στο ακόλουθο βίντεο αφήνει αδιευκρίνιστο τι είναι αυτό που θα γίνει "πρώτα για τα ζώα συντροφιάς και μετά για τους ανθρώπους".




Ορισμένοι φίλοι μου λένε οτι είναι υπέρ του τσιπαρίσματος γιατί βρίσκουν πρακτική χρησιμότητα σε
αυτό. Eσείς;;



-- Στο νήμα μπορούμε να γράψουμε γενικότερα τις απόψεις μας και να παραθέσουμε υλικό (εικόνες, video, λινκς)
απο πράγματα που έχουν δημοσιευθεί στο παρελθόν και έχουν επιβεβαιωθεί σαν πρόβλεψη για την ανθρωπότητα.
--
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,508 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι δεν με εχει απασχολήσει ποτε για να εκφέρω μια ολοκληρωμένη απάντηση αλλα το κινητο μας τηλέφωνο δεν λειτουργεί ως ένα ειδος "τσιπαρισματος" ,ας μου επιτραπεί η εκφραση αυτη.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι δεν με εχει απασχολήσει ποτε για να εκφέρω μια ολοκληρωμένη απάντηση αλλα το κινητο μας τηλέφωνο δεν λειτουργεί ως ένα ειδος "τσιπαρισματος" ,ας μου επιτραπεί η εκφραση αυτη.

Αν εννοείς απο άποψη παρακολούθησης γενικότερα οποιαδήποτε εφαρμογή και ιστοσελίδα μπορεί να
έχει πρόσβαση στην τοποθεσία μας, εφόσον έχουμε δώσει εμείς την σχετική άδεια απο την συσκευή μας
όπως μας λέει εδώ ο CEO της Google. :shifty::shifty:


Για όσους σπουδάζουν πληροφορική, γνωρίζουν προγραμματισμό, παραδείγματα κώδικα για το πως
γίνεται υπάρχουν παντού, ένας πολύ απλός τρόπος σε HTML είναι ο παρακάτω που μας ζητάει και την
σχετική άδεια για πρόσβαση στην τοποθεσία μας, και μας δίνει το αποτέλεσμα σε συντεταγμένες.

<html>
<body>

<p>Click the button to get your coordinates.</p>

<button onclick="getLocation()">Try It</button>

<p id="demo"></p>

<script>
var x = document.getElementById("demo");

function getLocation() {
if (navigator.geolocation) {
navigator.geolocation.getCurrentPosition(showPosition);
} else {
x.innerHTML = "Geolocation is not supported by this browser.";
}
}

function showPosition(position) {
x.innerHTML = "Latitude: " + position.coords.latitude +
"<br>Longitude: " + position.coords.longitude;
}
</script>

</body>
</html>
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Αν εννοείς απο άποψη παρακολούθησης γενικότερα οποιαδήποτε εφαρμογή και ιστοσελίδα μπορεί να
έχει πρόσβαση στην τοποθεσία μας, εφόσον έχουμε δώσει εμείς την σχετική άδεια απο την συσκευή μας
όπως μας λέει εδώ ο CEO της Google. :shifty::shifty:


Για όσους σπουδάζουν πληροφορική, γνωρίζουν προγραμματισμό, παραδείγματα κώδικα για το πως
γίνεται υπάρχουν παντού, ένας πολύ απλός τρόπος σε HTML είναι ο παρακάτω που μας ζητάει και την
σχετική άδεια για πρόσβαση στην τοποθεσία μας, και μας δίνει το αποτέλεσμα σε συντεταγμένες.
Να ρωτήσω κάτι μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι αυτό το meta του Facebook κ γτ τόσος κόσμος αντιδράει έτσι
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι αυτό το meta του Facebook κ γτ τόσος κόσμος αντιδράει έτσι

Facebook εικονικής πραγματικότητας, αυτό εχω καταλάβει.. σαν κάποια παιχνίδια που έχεις
έναν χαρακτήρα που σε αντιπροσωπεύει, avatar (οχι η ταινία..) Δεν έχω μπει στο νόημα πια είναι
η ουσία πίσω απο αυτό.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Facebook εικονικής πραγματικότητας, αυτό εχω καταλάβει.. σαν κάποια παιχνίδια που έχεις
έναν χαρακτήρα που σε αντιπροσωπεύει, avatar (οχι η ταινία..) Δεν έχω μπει στο νόημα πια είναι
η ουσία πίσω απο αυτό.
Και γιατί αντέδρασαν τόσο ακραία κάποιοι?
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Είναι μια θρησκευτική σελιδα

τώρα σοβαρά; και θέλεις να το σχολιάσω; :P

εδώ δεν μπορούν ληφθούν στα σοβαρά αυτά εδώ όταν λέγονται και επίσημα απο το 2017
(σύμφωνα με την ημερομηνία του βίντεο):


Μ'αρεσει που ο δημοσιογράφος του ΣΚΑΪ λεει με νόημα "αφορά του πάντες"...
γιατι αφορά τους πάντες;; απο την στιγμή που απαξιώνεται ακόμα και σαν σκέψη;
δεν είναι θεωρία συνωμοσίας;; :cool:
 

Sevasti

Νεοφερμένος

Η Sevasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Αν πρόκειται να καταργηθούν οι προσωπικές ελευθερίες του ανθρώπου είμαι κατα του τσιπαρισματος....
Στα ζωα, απ'οτι ξέρω το τσιπαρισμα γίνεται για να ξερουν τα στοιχεία του ιδιοκτήτη σε περίπτωση εγκαταληψης του ζώου ή σε περίπτωση που χαθεί....
Βέβαια η τεχνολογία εξελίσσεται...αν λοιπον έρθει η στιγμή να γίνει τσιπαρισμα στους ανθρώπους τότε θα μετρήσουμε τα υπέρ και τα κατά.....και μετά απο ώριμη σκέψη θ αποφασίσουμε....
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,986 μηνύματα.
Οι πρώτοι που θα "τσιπαριστουν" θα είναι οι τρομοκράτες, μετα οσοι αφήνουν την χώρα τους παράνομα ή μη (για λόγους καταγραφής στο σύστημα της χώρας υποδοχής) και μετα οι εγκληματίες ή όσοι εμπλέκονται στην σύσταση εγκληματικών οργανώσεων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,081 μηνύματα.
Όταν λέμε τσιπάρισμα, προφανώς εννοούμε σύστημα καταγραφής και παρακολούθησης τοποθεσίας κάποιου;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,510 μηνύματα.
Φυσικά και τα τσιπάκια είναι επιθυμητά, ειδικά για ιατρικούς λόγους

 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,081 μηνύματα.
Φυσικά και τα τσιπάκια είναι επιθυμητά, ειδικά για ιατρικούς λόγους

Για ιατρικούς σκοπούς εννοείται, φυσικά αν υπάρχει η συγκατάθεση του ατόμου
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Υπάρχει ενα βιβλίο του 1981 απο τον συγγραφέα Dean Koontz που ονομάζεται 'The eyes
of darkness'. Θεωρείται ότι η περιγραφή των γεγονότων ταιριάζουν πάρα πολύ με τις σημερινές
καταστάσεις, μιλάει για εναν ιο που έχει ονομαστεί 'Wuhan-400'. Όπως γνωρίζουμε Wuhan
ονομάζεται η πόλη στην Κίνα απ'οπου λέγεται οτι ξεκίνησε η πανδημία.


Σχετική αναφορά έχει γίνει και από το ειδησεογραφικό πρακτορείο Reuters, όπου
χαρακτηρίζει την συσχέτιση 'μερικώς λανθασμένη'.




Ενα movie recap..

όπως λέει και ο αφηγητής η ταινία είναι του 2011 και προβλέπει την πανδημία ή τουλάχιστον
κατα την δική μου γνώμη παρουσιάζει καταστάσεις πολύ κοντά σε αυτές που ζούμε.


βέβαια υπάρχουν και άλλες παρόμοιες ταινίες, παρακάτω μπορείτε να τις
παρακολουθήσετε ολόκληρες στο Youtube, είναι αρκετά καλές!! :)

[Containtment]


[Contagion]

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top