Σύγκρουση τρένων στα Τέμπη (28/2/23)

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,420 μηνύματα.
Διαφωνώ. Αποκλειστική ευθύνη τώρα έχει ο Κούλη. Δεν είναι σαν το Μάτι που υπήρχε διαχρονική ευθύνη.
Οχι μ ονο αυτο.Ναι οκ δεν ηταν συγχρονος ο ΟΣΕ τοσα χρονια,ναι φαγωθηκαν λεφτα ΑΛΛΑ....δουλευε κοσμος,τουτεστιν 2 σταθμαρχες το λιγοτερο μαζι ,ο ενας διορθωνε τον αλλον κλπ.Εδω μιλαμε για μετακινησεις σε αλλα ποστα ,αδειασε ο οσε...ΖΗΤΑΝΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ κια μαντεψτε ποιος δεν τις κανει;
Για να λειτουργησει σωστα ηθελε 2500 τουλαχιστον εργαζομενους,τωρα ειχε 700.

Τυχαιο που μετα την τραγωδια ειχαν το θρασσος να ξεκινησουν στην ΔΙΑΥΓΕΙΑ προκηρυξεις θεσεων;;;

ΤΟΣΟ ΞΕΦΤΥΛΕΣ!

Οποτε ναι..δεν εγινε ξαφνικα κακος ο ΟΣΕ,ναι..δεν ηταν συγχρονος πριν..ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕ με μια περισσοετρη ασφαλεια, ΔΙΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΚΟΣΜΟ.ΠΟΤΕ ΔΝΕ ΕΙΧΑΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΤΙ ΕΚΑΝΑΝ.

ΤΩΡΑ ΕΙΧΑΜΕ 700 ΑΤΟΜΑ,ΕΡΝΟΥΝΤΑΝ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ...ΕΒΑΛΑΝ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΜ ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ ΤΟΝ ΓΙΔΟΒΟΣΚΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ,ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΠΑΡΑΚΥΘΑΚΙ ΤΩΝ ΙΣΩΝ ΕΥΘΥΝΩΝ.

Και αυτοι ηταν και καλα που θα τον εφτιαχναν.
Τα αρχιδια μου ξανακουνιουνται.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Όσα δεν έγιναν όλα αυτά τα χρόνια, ξαφνικά θα γίνουν μέσα σε μερικούς μήνες, όλως τυχαίως και μετά το δυστύχημα. Λόγια εν όψει εκλογών.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ε; Που συμφωνω εγω με κουλη; Δωσε μου και εμενα οτι πινεις πληζ..Αυτο εχεις καταλαβει; Ε...αναμενομενο αποσ ενα αλλα ΟΧΙ.Δεν συμφωνω με κουλη και το εγραψα το σκεπτικο μου.
Κοιμησου παλι.
Το δύσκολο Πούπη είναι να τον κράξεις σε αποφάσεις, που η μάζα συμφωνεί μαζί του. Τι να το κάνω να τον κράξεις τώρα που ακόμα και ο Λιάγκας τον κράζει, που τον χειροκροτάτε όλοι ενώ την προηγούμενη μέρα έλεγε ότι δεν φταίει ο Μητσοτάκης.

Ήσουν με τον Κούλη όταν κατηγορούσε την Αττική οδό για κάτι που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα, ήσουν μαζί του όταν ο Μπακογιάννης έκλεινε τα γραφεία του Κασιδιάρη στο δήμο (αν το έκανε στον Ανταρσύα δεν θα σου άρεσε), ήσουν μαζί του όταν χρησιμοποίησε το εμπνευσμένο από την Αμερική κίνημα metoo για να απροσονατολίσει το κόσμο, ήσουν μαζί του όταν πήρε τον έλεγχο μιας από τις μεγαλύτερες ΜΚΟ στη χώρα (κιβωτός).

Σε λίγο που θα αποκλείσει τον Κασιδιάρη θα τον χειροκροτάς πάλι. Δεν βλέπεις το δάσος αλλά το δέντρο. Στη τηλεόραση και στα κεθεστωτικά site πλέον έχουν βήμα 3 κόμματα (ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ). Ακόμα και το ΚΚΕ είναι φιμωμένο. Όταν γίνουν οι τρεις τους συγκυβέρνηση μέχρι και νοθεία θα εφαρμόσουν για να αποκλείσουν όποιον άλλο απειλεί να τους πάρει την εξουσία.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
αυτο το ειδατε?
ωχ θεε.. πφφφ :angry:
Θα με κράξετε πάλι αλλά μπράβο στον Γεωργιάδη που δεν κρύφτηκε όπως η πλειοψηφία της ΝΔ. Υπερασπίζεται το κόμμα του σεβόμενος τα θύματα.

Το μνημόνιο μας απαγορεύει να κάνουμε προσλήψεις χωρίς απολύσεις και έτσι ο κρατισμός στην Ελλάδα εφεύρε την κινητικότητα (ο Γεωργιαδης την εφάρμοσε πρώτος στα νοσοκομεία). Όχι μόνο στον ΟΣΕ αλλά παντού. Για την θέση αυτή ήταν 18 υποψήφιοι και κάνανε αίτηση 2 (ήδη δημόσιοι υπάλληλοι). Το φιλελεύθερα σωστό είναι να απολυθούν όσοι δεν χρειάζονται και να βγει ανοιχτός διαγωνισμός.

Απαντάει και στο λαϊκιστικό επιχείρημα (να βάλουν το σύστημα της wolt στα τρένα) όπως ακριβώς απάντησα εγώ στο forum αυτό. Αναπαραγουν όλοι τα ιδια στα social media χωρίς να ξέρουν τα βασικά.

Προσπαθεί να ρίξει την αποκλειστική ευθύνη στο Σταθμάρχη, λέγοντας ότι είχε τεχνολογία να χρησιμοποιήσει. Εκεί είναι λάθος χωρίς να σημαίνει ότι όλα γινόντουσαν χειροκίνητα όπως αναπαράγεται.

Κοιτάξτε ποσό γερασμένο είναι το προσωπικό στο ΟΣΕ.
Το ίδιο συμβαίνει και στα νοσοκομεία και παντού στο δημόσιο τομέα εξαιτίας του κρατισμού που θέλει μονιμότητα. Σκέψου τι τεχνογνωσία υπάρχει που θα χαθεί σε λίγα λόγια (γιατί όλοι θα πάρουν σύνταξη). Αυτή είναι η καταστροφή του δημόσιου τομέα και όχι οι ιδιωτικοποιήσεις.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Είδε το κράξιμο που έφαγε μετά από το "κυρίως ανθρώπινο λάθος", άκουσε και τις συμβουλές του Χιώτη, θυμήθηκε ότι θα κάνει εκλογές σε κάνα 2μηνο και είπε να το γενικεύσει λίγο τώρα.
Κλείνοντας με Κυριακή της Ορθοδοξίας βέβαια γιατί έχουμε κι αρχές.

4 χρόνια, όλα επικοινωνιακά.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,420 μηνύματα.
Ειδατε που σας ειπα;

Εχεις μαθει οτι βασικα σκοτωσες τοσους ανθρωπυς και αντι να πεις ενα εστω...ΤΙ ΕΚΑΝΑ; Λες....ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ!!!!!!!! ΕΓΩ...ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ!

Περιττα τα λογια.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


αυτο το ειδατε?
ωχ θεε.. πφφφ :angry:
Ενταξει μιλαμε ειανι 100% σιγουρο το ρουσφετι..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ειδατε που σας ειπα;

Εχεις μαθει οτι βασικα σκοτωσες τοσους ανθρωπυς και αντι να πεις ενα εστω...ΤΙ ΕΚΑΝΑ; Λες....ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ!!!!!!!! ΕΓΩ...ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ!

Περιττα τα λογια.

Στη θέση του μπορεί να ήταν καθένας μας. Το να σχολιάζουμε τα λόγια του ενώ ήτανε σε σοκ είναι λάθος. Στην αρχή δεν ήξερε καν ότι υπήρχαν νεκροί.

Παραδέκτηκε ότι έχει ευθύνη και αυτό έχει σημασία. Ακόμα και συγγενείς νεκρών τον υπερασπίστηκαν.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εγώ πρώτη φορά βλέπω να γίνεται τέτοιο συμβάν και καπάκι εντός 24ωρου να πετάγονται πληροφορίες σε ΜΜΕ για το πώς τοποθετήθηκε ο σταθμάρχης εκεί ,ποιο κόμμα φταίει κλπ κλπ .Ποιο πολύ μου φαίνεται ότι κάποιοι θέλουν ψήφους


Με τα στατιστικά που έβαλε τις προ άλλες το 2021 έχουν γίνει τόσα πολλά ατυχήματα (πάνω από 1000) με 600 θανάτους περίπου και δεν έχει γίνει τόσο ντόρος
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,739 μηνύματα.
Πού το διάβασες αυτο; Δε νομίζω να ισχύει.
Από το tpp και τον σκαι :
Η εταιρεία αναφέρεται σε υπουργική απόφαση, με ημερομηνία 27/12/2019, που φέρει την υπογραφή του τότε υφυπουργού Υποδομών και Μεταφορών Γιάννη Κεφαλογιάννη, η οποία χορηγεί εξαιρέσεις επί συγκεκριμένων άρθρων για τις αποζημιώσεις επιβατών. Η απόφαση αυτή, ουσιαστικά, αξιοποίησε τη δυνατότητα που δίνει σε κάθε κράτος – μέλος ο ευρωπαϊκός Κανονισμός 1371/2007 για «τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των επιβατών σιδηροδρομικών γραμμών», να χορηγεί εξαιρέσεις επί συγκεκριμένων άρθρων για τις αποζημιώσεις επιβατών για ορισμένο χρονικό διάστημα.



H ανακοίνωση της Hellenic Train

Συμμεριζόμενη το εθνικό πένθος, στο οποίο έχει βυθιστεί όλη η χώρα και με απόλυτο σεβασμό στους επιβάτες της αμαξοστοιχίας 62, τους τραυματίες και τους συγγενείς των θανόντων του τραγικού δυστυχήματος της 28.2.2023, η Hellenic Train Α.Ε.:

  • Μεριμνά σε πλήρη συμμόρφωση με την κείμενη ευρωπαϊκή νομοθεσία σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες, ώστε οι συγγενείς των θανόντων, οι τραυματίες και οι επιβάτες της αμαξοστοιχίας IC 62 της 28.02.2023 να ικανοποιηθούν πλήρως ως προς τα σχετικά τους δικαιώματα με βάση τα άρθρα 11 και 13 του ΕΚ 1371/2007.
  • Δηλώνει ότι είναι και θα παραμείνει στη διάθεση συγγενών των θυμάτων για κάθε υποστήριξη μπορεί να παράσχει. Όπως είναι αυτονόητο θα συνεχίσουμε να παρέχουμε κάθε συνδρομή με όλες μας τις δυνάμεις σε όλες τις αρμόδιες αρχές για τη διαλεύκανση των αιτίων αυτού του τραγικού δυστυχήματος.
Πηγές : https://thepressproject.gr/hellenic...i-tin-exairesi-gia-tin-katavoli-apozimioseon/
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Από το tpp και τον σκαι :
Η εταιρεία αναφέρεται σε υπουργική απόφαση, με ημερομηνία 27/12/2019, που φέρει την υπογραφή του τότε υφυπουργού Υποδομών και Μεταφορών Γιάννη Κεφαλογιάννη, η οποία χορηγεί εξαιρέσεις επί συγκεκριμένων άρθρων για τις αποζημιώσεις επιβατών. Η απόφαση αυτή, ουσιαστικά, αξιοποίησε τη δυνατότητα που δίνει σε κάθε κράτος – μέλος ο ευρωπαϊκός Κανονισμός 1371/2007 για «τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των επιβατών σιδηροδρομικών γραμμών», να χορηγεί εξαιρέσεις επί συγκεκριμένων άρθρων για τις αποζημιώσεις επιβατών για ορισμένο χρονικό διάστημα.



H ανακοίνωση της Hellenic Train

Συμμεριζόμενη το εθνικό πένθος, στο οποίο έχει βυθιστεί όλη η χώρα και με απόλυτο σεβασμό στους επιβάτες της αμαξοστοιχίας 62, τους τραυματίες και τους συγγενείς των θανόντων του τραγικού δυστυχήματος της 28.2.2023, η Hellenic Train Α.Ε.:

  • Μεριμνά σε πλήρη συμμόρφωση με την κείμενη ευρωπαϊκή νομοθεσία σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες, ώστε οι συγγενείς των θανόντων, οι τραυματίες και οι επιβάτες της αμαξοστοιχίας IC 62 της 28.02.2023 να ικανοποιηθούν πλήρως ως προς τα σχετικά τους δικαιώματα με βάση τα άρθρα 11 και 13 του ΕΚ 1371/2007.
  • Δηλώνει ότι είναι και θα παραμείνει στη διάθεση συγγενών των θυμάτων για κάθε υποστήριξη μπορεί να παράσχει. Όπως είναι αυτονόητο θα συνεχίσουμε να παρέχουμε κάθε συνδρομή με όλες μας τις δυνάμεις σε όλες τις αρμόδιες αρχές για τη διαλεύκανση των αιτίων αυτού του τραγικού δυστυχήματος.
Πηγές : https://thepressproject.gr/hellenic...i-tin-exairesi-gia-tin-katavoli-apozimioseon/
ρε παιδιά τι λέμε τώρα; την απάντηση μου εκτενως δεν την είδες πιο πάνω;
για τα μάτια του κόσμου το λέει επειδή ο κοσμάκης δεν ξέρει για τον ευρωπαϊκό κανονισμό που βγήκε το 2021, ποιος νομος του 2007 τι λεμε τωρα, μη με τρελαινετε. Η hellenic ειναι υποχρεωμενη απο τον ευρωπαικο κανονισμο 782/2021 να παρεχει αποζημιωσεις
-> μπορείς να δεις το post μου εδώ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απαντάει και στο λαϊκιστικό επιχείρημα (να βάλουν το σύστημα της wolt στα τρένα) όπως ακριβώς απάντησα εγώ στο forum αυτό. Αναπαραγουν όλοι τα ιδια στα social media χωρίς να ξέρουν τα βασικά.
την απαντηση μου σε αυτο που ειχες πει τοτε για το gps την ειχες δει? υποθετω για αυτο λες αναφεροντας watt & volt κλπ
-> μπορείς να την δεις την τότε απάντησή μου εδω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το κρατος απο το 2000 έχει παρει στα ταμεια του ΠΟΣΑ ΔΙΣ για να φτιαξει και να εκσυγχρονισει τα τρενα, όλα αυτα τα λεφτα πού εχουν παει ποιος τα εφαγε, απο τη στιγμη που οπως διαπιστωνεται τα χρηματα αυτα δεν πηγαν στα τρενα (υποθεση δικιά μου καθως σε διαφορετικη περιπτωση τα τρενα θα λειτουργουσαν σωστα με ολα τα συστηματα κλπ).

SmartSelect_20230305_153507_Chrome.jpg

SmartSelect_20230305_155810_Chrome.jpg

SmartSelect_20230305_155819_Chrome.jpg

Screenshot_20230305_153807_Chrome.jpg

 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,739 μηνύματα.
ρε παιδιά τι λέμε τώρα; την απάντηση μου εκτενως δεν την είδες πιο πάνω;
για τα μάτια του κόσμου το λέει επειδή ο κοσμάκης δεν ξέρει για τον ευρωπαϊκό κανονισμό που βγήκε το 2021, ποιος νομος του 2007 τι λεμε τωρα, μη με τρελαινετε. Η hellenic ειναι υποχρεωμενη απο τον ευρωπαικο κανονισμο 782/2021 να παρεχει αποζημιωσεις
Υπάρχουν περιπτώσεις που το Ελληνικό κράτος δεν έχει τηρήσει ευρωπαϊκούς κανονισμούς (και έχουμε πληρώσει πρόστιμα). Προφανώς, λόγω αυτής της τραγωδίας θα δοθούν αποζημιώσεις και θα εφαρμοστεί ο ευρωπαϊκός κανονισμός του 2021 όμως αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι το 2019 είχε περάσει αυτή η εξαίρεση την οποία υπέγραψε ο υφυπουργός Κεφαλογιάννης.
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Παρακολουθώ μέρες το φόρουμ, αλλά δεν έχω γράψει κάτι. Έχω παγώσει, όπως όλοκληρη η κοινωνία.
Σαν φοιτητές, και εγώ και φίλοι μου έχουμε χρησιμοποιήσει αντίστοιχη γραμμή του ΟΣΕ. Θα μπορούσε στην κυριολεξία να είναι ο οποιοσδήποτε από εμάς στο τρένο αυτό.
Και όσο περνάνε οι μέρες δυσκολεύομαι να το συνηδητοποιησω όλο και περισσότερο. Είναι πράγματικα τραγικό. Δεν χωράνε λόγια. Οι ψυχές αυτές δεν γυρνάνε πίσω παιδιά.
Και άτομα που πιθανώς δεν θα αναγνωρίστουν ποτέ. Δεν ξέρουμε καν πόσοι ήταν μέσα.
Τι να πεις στις μάνες αυτών των παιδιών? Τι να πεις?
Συνάδελφοι σου και συμφοιτητες σου στο ΑΠΘ μέχρι πριν λίγες μέρες και τώρα?
Δεν θα μιλήσω ούτε για κόμματα ούτε για πολιτική. Δυστυχώς η χώρα αυτή είναι καταδικασμενη οποιος και να ναι στην εξουσία και επιστροφή δεν υπάρχει. Σε όλους τους τομείς.
Τα βαθιά μου συλλυπητήρια στις οικογένειες και σε όποιον είχε γνωστό στα βαγόνια αυτά.

*Ώρες ώρες κάθομαι και σκέφτομαι τι μπορεί να σκέφτηκαν οι δύο οδηγοί των τρενων όταν αντίκρισαν ο ένας τον άλλο και διαπίστωσαν ότι δεν θα γλίτωναν τη μετωπική. Τι σκέψεις πέρασαν από το μυαλο τους τα τελευταία δευτερόλεπτα. Ανατριχιάζω και δακρύζω. *
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Υπάρχουν περιπτώσεις που το Ελληνικό κράτος δεν έχει τηρήσει ευρωπαϊκούς κανονισμούς (και έχουμε πληρώσει πρόστιμα). Προφανώς, λόγω αυτής της τραγωδίας θα δοθούν αποζημιώσεις και θα εφαρμοστεί ο ευρωπαϊκός κανονισμός του 2021 όμως αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι το 2019 είχε περάσει αυτή η εξαίρεση την οποία υπέγραψε ο υφυπουργός Κεφαλογιάννης.
ναι το 2019 ειχε περασει η εξαιρεση με κυβερνηση ΝΔ
ομως γιατι μιλαμε ακομα για αυτην;
πρωτον πλεον εδω και 2 χρονια κοντα ισχυει ο ΕΕ κανονισμος 782
αλλά και ετσι κι αλλιως, εκεινη η εξαιρεση ξαναλεω, οτι αναφεροταν στην προκαταβολη και το χρονικο πλαίσιο της προκαταβολης, οχι στην ιδια την αποζημιωση.
1678026998869.png

Η εξαιρεση της υπουργικης αποφασης 12/2019 αναφερεται στα κοκκινα υπογραμμισμενα της παραπανω εικονας, δηλαδη στο ζητημα της προκαταβολης και του χρονικου πλαισιου, οχι στην ιδια την αποζημιωση γενικοτερα αν θα δοθει ή οχι.

Εν ολιγοις δηλαδη, αν ξεχασουμε προς στιγμην τον ΕΕ 782/2021, ακομα και αν ισχυε σημερα η εξαιρεση του 12/2019, αποζημιωσεις θα δινονταν.

Άλλωστε στην ίδια την ανακοινωση της hellenic οπως εγραψες, επικαλουνται τον ευρωπαικο κανονισμο:
1678027332490.png

αυτα τα αρθρα 27 και 28 τα εχω παραθεσει με εικονες στο προηγουμενο αναλυτικο μου ποστ-απαντηση στο ποστ σου.


Ας μην ξεχναμε επισης οτι η ευρωπαικη ενωση, μόλις λίγες εβδομάδες πριν, ειχε καταγγειλει την Ελλαδα σε δικαστηριο οτι δεν συμορφωνεται με το ζητημα των τρενων γενικοτερα, για την αναβαθμιση του δικτυου κλπ, οτι δεν συμμορφωνομαστε με τα ευρωπαικα προτυπα.

Ολα μπαχαλο με λιγα λογια. Δειτε εδω:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Από το tpp και τον σκαι :
Η εταιρεία αναφέρεται σε υπουργική απόφαση, με ημερομηνία 27/12/2019, που φέρει την υπογραφή του τότε υφυπουργού Υποδομών και Μεταφορών Γιάννη Κεφαλογιάννη, η οποία χορηγεί εξαιρέσεις επί συγκεκριμένων άρθρων για τις αποζημιώσεις επιβατών. Η απόφαση αυτή, ουσιαστικά, αξιοποίησε τη δυνατότητα που δίνει σε κάθε κράτος – μέλος ο ευρωπαϊκός Κανονισμός 1371/2007 για «τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις των επιβατών σιδηροδρομικών γραμμών», να χορηγεί εξαιρέσεις επί συγκεκριμένων άρθρων για τις αποζημιώσεις επιβατών για ορισμένο χρονικό διάστημα.



H ανακοίνωση της Hellenic Train

Συμμεριζόμενη το εθνικό πένθος, στο οποίο έχει βυθιστεί όλη η χώρα και με απόλυτο σεβασμό στους επιβάτες της αμαξοστοιχίας 62, τους τραυματίες και τους συγγενείς των θανόντων του τραγικού δυστυχήματος της 28.2.2023, η Hellenic Train Α.Ε.:

  • Μεριμνά σε πλήρη συμμόρφωση με την κείμενη ευρωπαϊκή νομοθεσία σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες, ώστε οι συγγενείς των θανόντων, οι τραυματίες και οι επιβάτες της αμαξοστοιχίας IC 62 της 28.02.2023 να ικανοποιηθούν πλήρως ως προς τα σχετικά τους δικαιώματα με βάση τα άρθρα 11 και 13 του ΕΚ 1371/2007.
  • Δηλώνει ότι είναι και θα παραμείνει στη διάθεση συγγενών των θυμάτων για κάθε υποστήριξη μπορεί να παράσχει. Όπως είναι αυτονόητο θα συνεχίσουμε να παρέχουμε κάθε συνδρομή με όλες μας τις δυνάμεις σε όλες τις αρμόδιες αρχές για τη διαλεύκανση των αιτίων αυτού του τραγικού δυστυχήματος.
Πηγές : https://thepressproject.gr/hellenic...i-tin-exairesi-gia-tin-katavoli-apozimioseon/

Η υπουργική εξαίρεση αφορούσε μόνο τη λιγοστή προκαταβολή, όχι συνολικά την αποζημίωση. Η ανακοίνωση της hellenic train και οι σχολιασμοί των κυβερνητικών σάιτ (μολις το διάβασα στο πρώτο θέμα) αναφέρουν ότι δε θα χρησιμοποιήσει τη σχετική εξαίρεση και θα καταβάλει πλήρως την αποζημιώση. Αυτό είναι αρκετά παραπλανητικό, γιατί φαίνεται λες και η εταιρία θα καταβάλει την αποζημίωση από μεγαλοψυχία, ενώ αυτό έτσι κι αλλιώς όφειλε να το κάνει. Προφανώς την εξυπηρετεί αυτή η διαστρέβλωση για να βελτιώσει την εικόνα της.

Κατακριτέα η εξαίρεση όπως και να χει, αλλά δεν υπήρχε εξαίρεση για τη σύνολη αποζημίωση. Θα ήταν φανερά αντισυνταγματικό.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

Μα κανενα ηλεκτρονικο συστημα να μη δουλευει ρε γαμωτι, ουτε των τρενων ουτε.. του εκτυπωτη?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό είναι αρκετά παραπλανητικό, γιατί φαίνεται λες και η εταιρία θα καταβάλει την αποζημίωση από μεγαλοψυχία, ενώ αυτό έτσι κι αλλιώς όφειλε να το κάνει. Προφανώς την εξυπηρετεί αυτή η διαστρέβλωση για να βελτιώσει την εικόνα της.
Ε ναι ρε φιλε σ'ευχαριστω, επιτελους ακριβως αυτο! ακριβως αυτο λεω τοσην ωρα, το λεει η εταιρια για να φανει, αφου αυτο οφειλε να το κανει ετσι κι αλλιως ειναι υποχρεωμενη απο τον ευρωπαικο κανονισμο, ειναι παραπλανητικη η δηλωση της, ωστοσο στο link του cnn τα γραφει για τον ευρωπαικο κανονισμο και τα σχετικα αρθρα του 27 και 28

αυτο λεω τοσην ωρα δεν το καταλαβαινουν
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,739 μηνύματα.
Η υπουργική εξαίρεση αφορούσε μόνο τη λιγοστή προκαταβολή, όχι συνολικά την αποζημίωση. Η ανακοίνωση της hellenic train και οι σχολιασμοί των κυβερνητικών σάιτ (μολις το διάβασα στο πρώτο θέμα) αναφέρουν ότι δε θα χρησιμοποιήσει τη σχετική εξαίρεση και θα καταβάλει πλήρως την αποζημιώση. Αυτό είναι αρκετά παραπλανητικό, γιατί φαίνεται λες και η εταιρία θα καταβάλει την αποζημίωση από μεγαλοψυχία, ενώ αυτό έτσι κι αλλιώς όφειλε να το κάνει. Προφανώς την εξυπηρετεί αυτή η διαστρέβλωση για να βελτιώσει την εικόνα της.

Κατακριτέα η εξαίρεση όπως και να χει, αλλά δεν υπήρχε εξαίρεση για τη σύνολη αποζημίωση. Θα ήταν φανερά αντισυνταγματικό.
Νομίζω ότι παίζουμε με τις λέξεις. Υπήρχε εξαίρεση. Είναι ξεκάθαρο ότι το 2019 εφάρμοσαν ευνοϊκούς όρους για την εταιρία, με λίγα λόγια να πληρώσει όσο γίνεται πιο λίγα (δηλαδή την προκαταβολή). Ο chester γράφει ότι λόγω του ευρωπαικού κανονισμού του 2021 δεν ισχύσει κάτι τέτοιο , όμως, υπάρχουν περιπτώσεις που το Ελληνικό κράτος έχει πληρώσει πρόστιμα για τη μη τήρηση των ευρωπαϊκών κανονισμών.

Προφανώς, λόγω της τραγωδίας οι αποζημιώσεις και οι προκαταβολές θα δωθούν στις οικογένειες και τους επιζώντες (το ελπίζω) όμως αυτό δεν αναιρεί ότι το 2019 είχε περάσει αυτή η απόφαση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top