• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Υπνηλία-Κούραση

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Scarface21

Νεοφερμένος

Ο Scarface21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα! Έχω διαγνωστεί με κατάθλιψη πανω από 10 χρόνια,τις τελευταίες 20 μέρες νιώθω πολύ άσχημα.Έντονη υπνηλία όλη μέρα,χασμουρητό που καταντάει ενοχλητικό.Μπορεί να κοιμηθώ 12-14 ώρες και πάλι να νιώθω κούραση.Αίσθημα κούρασης που με κάνει να θέλω να είμαι ξάπλα συνέχεια,ασχέτος αν κοιμηθώ η όχι. Κανένα ενδιαφέρον για τίποτα,καμία διάθεση να βγω από το σπίτι.Πιστεύετε ότι έχει να κάνει με κατάθλιψη ή είναι κάτι οργανικό?Εκανα πριν 3 μηνες εξετάσεις,και ήταν όλα φυσιολογικά.Παίρνω αγωγή με Xanax και Ladose,διότι περα από την κατάθλιψη,έχω κ έντονο άγχος/στρες.Θα ήθελα τη γνώμη/συμβουλή σας και αν κάποιος από εδώ,έχει βιώσει ή βιώνει ίδια πράγματα.Ελεγα να πάω σε κάποιον νευρολόγο για εξέταση,μήπως πρόκειται για κάποια διαταραχη του ύπνου,σύνδρομο χρόνιας κόπωσης ή ινομυαλγια.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα! Έχω διαγνωστεί με κατάθλιψη πανω από 10 χρόνια,τις τελευταίες 20 μέρες νιώθω πολύ άσχημα.Έντονη υπνηλία όλη μέρα,χασμουρητό που καταντάει ενοχλητικό.Μπορεί να κοιμηθώ 12-14 ώρες και πάλι να νιώθω κούραση.Αίσθημα κούρασης που με κάνει να θέλω να είμαι ξάπλα συνέχεια,ασχέτος αν κοιμηθώ η όχι. Κανένα ενδιαφέρον για τίποτα,καμία διάθεση να βγω από το σπίτι.Πιστεύετε ότι έχει να κάνει με κατάθλιψη ή είναι κάτι οργανικό?Εκανα πριν 3 μηνες εξετάσεις,και ήταν όλα φυσιολογικά.Παίρνω αγωγή με Xanax και Ladose,διότι περα από την κατάθλιψη,έχω κ έντονο άγχος/στρες.Θα ήθελα τη γνώμη/συμβουλή σας και αν κάποιος από εδώ,έχει βιώσει ή βιώνει ίδια πράγματα.Ελεγα να πάω σε κάποιον νευρολόγο για εξέταση,μήπως πρόκειται για κάποια διαταραχη του ύπνου,σύνδρομο χρόνιας κόπωσης ή ινομυαλγια.
Δοκίμασες την βιταμίνη D; Λένε πως βοηθάει αρκετά.
Επίσης η βόλτα στον ήλιο κάνει πολύ καλό.
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα! Έχω διαγνωστεί με κατάθλιψη πανω από 10 χρόνια,τις τελευταίες 20 μέρες νιώθω πολύ άσχημα.Έντονη υπνηλία όλη μέρα,χασμουρητό που καταντάει ενοχλητικό.Μπορεί να κοιμηθώ 12-14 ώρες και πάλι να νιώθω κούραση.Αίσθημα κούρασης που με κάνει να θέλω να είμαι ξάπλα συνέχεια,ασχέτος αν κοιμηθώ η όχι. Κανένα ενδιαφέρον για τίποτα,καμία διάθεση να βγω από το σπίτι.Πιστεύετε ότι έχει να κάνει με κατάθλιψη ή είναι κάτι οργανικό?Εκανα πριν 3 μηνες εξετάσεις,και ήταν όλα φυσιολογικά.Παίρνω αγωγή με Xanax και Ladose,διότι περα από την κατάθλιψη,έχω κ έντονο άγχος/στρες.Θα ήθελα τη γνώμη/συμβουλή σας και αν κάποιος από εδώ,έχει βιώσει ή βιώνει ίδια πράγματα.Ελεγα να πάω σε κάποιον νευρολόγο για εξέταση,μήπως πρόκειται για κάποια διαταραχη του ύπνου,σύνδρομο χρόνιας κόπωσης ή ινομυαλγια.
Καλημέρα :)
Παρακολουθείσαι από κάποιον ειδικό;
Ίσως χρειάζεται να τροποποιήσεις την αγωγή.
 

Scarface21

Νεοφερμένος

Ο Scarface21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλημέρα :)
Παρακολουθείσαι από κάποιον ειδικό;
Ίσως χρειάζεται να τροποποιήσεις την αγωγή.
Πήγαινα σε ψυχίατρο,μέχρι και πριν 1 χρόνο,έως ότου έμεινα άνεργος.Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα,να πληρώσω για επίσκεψη.Οι γονείς με βοηθάνε ήδη,με τους λογαριασμούς(νερό,ρεύμα,τηλέφωνο) Νιωθω ήδη άσχημα,που στα 36 μου με βοηθάνε οι γονείς αντί να βοηθάω εγώ.Απλα συνεχίζω την ίδια αγωγή,που έπαιρνα.Δεν μπορώ να πάω και σε άλλο ψυχίατρο πχ στο ΙΚΑ ή σε κέντρο ψυχικής υγείας,του Δήμου που μένω.
Να ξαναλέω την ιστορία της ζωής μου,ξανά από την αρχή.Ο ψυχίατρος μου,έχει όλο μου το ιστορικό...τα πάντα όλα,την τελευταίο 10ετια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δοκίμασες την βιταμίνη D; Λένε πως βοηθάει αρκετά.
Επίσης η βόλτα στον ήλιο κάνει πολύ καλό.
Καλημέρα,παίρνω πολυβιταμίνη η οποία περιέχει D αρκετή θα έλεγα.Και βιταμίνη C επίσης,από Οκτώβριο μέχρι Απρίλιο εδώ και χρόνια.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.
Καλημέρα,παίρνω πολυβιταμίνη η οποία περιέχει D αρκετή θα έλεγα.Και βιταμίνη C επίσης,από Οκτώβριο μέχρι Απρίλιο εδώ και χρόνια.
Καλημέρα! Συνήθως οι πολυβιταμινες δεν παρέχουν αρκετή D. Ποια πολυβιταμίνη παίρνεις; για να δω πόσα iu έχει...
Τι είδους D έχει; D2 ή D3;
 

Scarface21

Νεοφερμένος

Ο Scarface21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα! Έχω διαγνωστεί με κατάθλιψη πανω από 10 χρόνια,τις τελευταίες 20 μέρες νιώθω πολύ άσχημα.Έντονη υπνηλία όλη μέρα,χασμουρητό που καταντάει ενοχλητικό.Μπορεί να κοιμηθώ 12-14 ώρες και πάλι να νιώθω κούραση.Αίσθημα κούρασης που με κάνει να θέλω να είμαι ξάπλα συνέχεια,ασχέτος αν κοιμηθώ η όχι. Κανένα ενδιαφέρον για τίποτα,καμία διάθεση να βγω από το σπίτι.Πιστεύετε ότι έχει να κάνει με κατάθλιψη ή είναι κάτι οργανικό?Εκανα πριν 3 μηνες εξετάσεις,και ήταν όλα φυσιολογικά.Παίρνω αγωγή με Xanax και Ladose,διότι περα από την κατάθλιψη,έχω κ έντονο άγχος/στρες.Θα ήθελα τη γνώμη/συμβουλή σας και αν κάποιος από εδώ,έχει βιώσει ή βιώνει ίδια πράγματα.Ελεγα να πάω σε κάποιον νευρολόγο για εξέταση,μήπως πρόκειται για κάποια διαταραχη του ύπνου,σύνδρομο χρόνιας κόπωσης ή ινομυαλγια.
Το ότι έπαιρνες αυτήν την αγωγή μέχρι και πριν 1 χρόνο, δε σημαίνει ότι θα σε καλύπτει για πάντα ή ότι δεν πρέπει να τροποποιηθεί. Το ladose (αντικαταθλιπτικό) και το xanax (αγχολυτικό), μπορούν να συνδυάζονται υπό προϋποθέσεις. Τη δοσολογία ή το αν θα συνεχίσεις να τα παίρνεις και τα δύο μόνο ο ψυχίατρος μπορεί να τα ρυθμίσει...

Αν βοηθάνε οι γονείς σου ήδη, ίσως θα ήταν σκόπιμο (και απαραίτητο...) να σε βοηθήσουν και σ' αυτό που είναι το πιο σημαντικό απ' όλα, γιατί έχει να κάνει με την υγεία και την ασφάλειά σου. Αν πάλι δε γίνεται, είναι επιτακτική ανάγκη να επισκεφτείς έναν ειδικό (στο δημόσιο) ακόμα κι αν χρειαστεί να το πάρεις όλο από την αρχή...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,869 μηνύματα.
Ψηφιακά μπορείς να κλείσεις ραντεβού με κάποιο ψυχίατρο σε δημόσιο νοσοκομείο ή κέντρο υγείας τώρα που αλλάζει ο μήνας (σε δύο τρεις μέρες) γιατί θα έχει αρκετά διαθέσιμα. Μετά τις πέντε του μηνός βρίσκεις δύσκολα ραντεβού.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Παρακαλώ απευθυνθείτε σε ειδικό. :lock:
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top