Φράσεις με πλεονασμούς

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.

''Είμαι πιο καλύτερα, δεν το μετανιώνω''

Παιδιά, δεν ξέρω αν είμαι εντός θέματος, το άκουγα χθες στο ραδιόφωνο που γύρναγα από τη δουλειά, βλέπω εδώ για πλεονασμούς, μπήκα στην αμαρτία η δόλια, και το ανέβασα :P
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μπορεί να μην είναι φράση αυτή καθεαυτή αλλά χθες όντας στο αεροπλάνο παρατήρησα αυτό το σύμβολο στην τουρμπίνα που σου λέει "ρε μπρο μην κάθεσαι στην τουρμπίνα" και είμαι σε φάση γιατί; Δεν είναι πλεονασμός/αυτονόητο ότι κανένας δε πρόκειται να βρεθεί σε αυτή τη θέση;
IMG_20211215_204137.jpg
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.
"Έχεις ένα κακό ελάττωμα", δεν υπάρχει "καλό ελάττωμα"
Σκέφτομαι από μέσα μου.
Φωνάζω δυνατά.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Και το "καλά κρασιά" πλεονασμός είναι για μένα :P
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Το τάδε πράγμα είναι ό,τι το πιο καλύτερο"... Το έλεγε η κυρία Γεωργία σε ένα μπαρ που δούλευα παλιά. Αμάν, κυρία Γεωργία :(
 

finesse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η finesse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Μην ανησυχείς, επειδή τον γνωρίζω, εξ απο ανέκαθεν, πάντα επαναλάμβανε τα ίδια...και...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Καλά, επαναληψιμότητα και αυτό το "εξ απανέκαθεν"... Τρελός συνδυασμός. Σε ρίχνει νοκ άουτ με άπερκατ.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Καλά, επαναληψιμότητα και αυτό το "εξ απανέκαθεν"... Τρελός συνδυασμός. Σε ρίχνει νοκ άουτ με άπερκατ.
Εδώ, παραδέχομαι πως έβαλα το χεράκι μου λίγο.
Δηλαδή, ενώ έχω ακούσει πολλές φορές να λένε: απο ανέκαθεν, δεν έχω ακούσει τα υπόλοιπα. :cool:
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top