Φωτογραφική μηχανή για ερασιτέχνες;

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Καλησπέρα (και καλή βραδιά)!

Θέλω ν' αρχίσω να ασχολούμαι με την φωτογραφία ως χόμπι και ψάχνω μια καλή κάμερα για να ξεκινήσω. Αφήνω το μπάτζετ μου ανοιχτό αν και δεν θα ήθελα κάτι πολύ ακριβό για τώρα (αν δω ότι μου αρέσει, θα επενδύσω αργότερα σε καλύτερο εξοπλισμό). Τι θα είχατε να προτείνετε;

Επίσης, θα ξεκινήσω κι ένα σεμινάριο μέσα στο φθινόπωρο οπότε θα εξασκηθώ εκεί. Ωστόσο, αν υπάρχει πρόταση για tutorials που σας έχουν βοηθήσει, είναι φυσικά καλοδεχούμενη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Καλησπέρα (και καλή βραδιά)!

Θέλω ν' αρχίσω να ασχολούμαι με την φωτογραφία ως χόμπι και ψάχνω μια καλή κάμερα για να ξεκινήσω. Αφήνω το μπάτζετ μου ανοιχτό αν και δεν θα ήθελα κάτι πολύ ακριβό για τώρα (αν δω ότι μου αρέσει, θα επενδύσω αργότερα σε καλύτερο εξοπλισμό). Τι θα είχατε να προτείνετε;

Επίσης, θα ξεκινήσω κι ένα σεμινάριο μέσα στο φθινόπωρο οπότε θα εξασκηθώ εκεί. Ωστόσο, αν υπάρχει πρόταση για tutorials που σας έχουν βοηθήσει, είναι φυσικά καλοδεχούμενη.
Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα κιτ Dslr φωτογραφικής και ένα φακό ζουμ 18-55 για να κάνεις τους πρώτους πειραματισμούς σου στον υπέροχο κόσμο της manual φωτογράφισης!
Μία καλή κατά την άποψή μου πρόταση για το ξεκίνημα σου θα μπορούσε να είναι η Canon EOS 2000D. Πολύ αξιόπιστη, πολύ τίμια, πολύ καλή για entry level. Αναζήτησε τη και πήγαινε να την δεις για να τη νιώσεις στο χέρι σου. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Πριν απο λίγα χρόνια είχα αγοράσει την Canon EOS M50 mirrorless, οχι οτι την χρησιμοποίησα πολύ, για να βγάζω φωτος το γατί την ήθελα συν το ατου της που ηταν τα βίντεο όπως έλεγαν. 600 κάτι ευρώ την είχα πάρει με δυο μπαταρίες να χω να συναλλάσσω.

Μου την εριξε το γατί τις προάλλες κατω απο 20 εκατοστα ύψος, δεν επαθε ευτυχώς τίποτα στο σώμα και στο φακό (έχω τον βασικο επανω 15-45)

Καλή τιμή
Ωραία χρώματα, ζεστά. Πολύ καλύτερη απο κινητό ναυαρχίδα στις φωτό κι ακομα καλύτερη στα βίντεο.
Εύκολο μενού κατανοητό
Οθόνη που περιστρέφεται όπως πρέπει και δεν εμποδίζει
4Κ δε με ενδιέφερε (βλέπω έβγαλαν το Mark II επόμενο μοντέλο μάλλον τωρα αν έχει διαφορές και ποιές δεν ξέρω)
Το μονο που μου την έσπασε ήταν οτι ειχε οριο για βίντεο 30 λεπτά. Της πάτησα την καλύτερη SD σε κλάση ταχύτητας, βασικό αυτό, και καθότι 128άρα αν θυμάμαι καλά χωράει τα κέρατά της.
Πιάνεται ωραία στο χέρι, λαβή γερή, εχει αναγλυφάκι δεν γλυστράει, ελαφριά και μικρούλα.

Τσίμπησα κι ενα τρίποδο και μια τσάντα ΤENBA και ζάχαρη.


Σύγχρονα τωρα, φετινά, δεν ξερω, ούτε την έχω λιώσει στη χρήση, αν καν θα έλεγα.

Απλά σου λέω τι είδα από την Canon ως εντελώς αρχάριος.

Ευχομαι καλή αρχή.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
αυτη εδω ειναι και για αρχη και για μετα
ειναι η χρυση τομη κοστους κα ποιοτητας με κορυφαιο φακο

1693601264236.png




ΥΓ ...ο φακος 18-55 ειναι εξαιρετικα καλος για στημενες ποζες ,βαφτίσια, παρτυ ,πλάζ..δεν ειναι για φωτογραφο της φυσης ..εξερευνητη.
Για εκει θες δυνατους φακους , με μπολικο οπτικο αναλογικο ζουμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις προτάσεις! Θα τις κοιτάξω όλες και θα επανέλθω (μάλλον με απορίες).
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δεν ξέρω που αλλού να ρωτήσω οπότε θα ρωτήσω σε αυτό το θέμα.
Τελικά πήρα αυτή. Αρκετά basic αλλά θεώρησα ότι για αρχή είναι καλή, μετά και από προτροπή του δασκάλου μου. Λοιπόν, αυτή την εβδομάδα πρέπει να βγάλω πορτρέτα αλλά το διάφραγμα του φακού που είχε στο kit δεν πάει κάτω από f 3.5. Πως στο καλό να το βγάλω αυτό το ρημαδοπορτρέτο και να πετύχω μικρό βάθος πεδίου; Σε τι εστιακή απόσταση να βάλω τον φακό;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Δεν ξέρω που αλλού να ρωτήσω οπότε θα ρωτήσω σε αυτό το θέμα.
Τελικά πήρα αυτή. Αρκετά basic αλλά θεώρησα ότι για αρχή είναι καλή, μετά και από προτροπή του δασκάλου μου. Λοιπόν, αυτή την εβδομάδα πρέπει να βγάλω πορτρέτα αλλά το διάφραγμα του φακού που είχε στο kit δεν πάει κάτω από f 3.5. Πως στο καλό να το βγάλω αυτό το ρημαδοπορτρέτο και να πετύχω μικρό βάθος πεδίου; Σε τι εστιακή απόσταση να βάλω τον φακό;
καλησπερα ..μια χαρα διαφραγματα εχει
τα πορτρέτα βγαινουν με διαφραγμα 5,6 και ταχυτητα 250
εναλακτικα διαφραγμα 4 ταχυτητα 500..
εστιακη αποσταση εκει που καθαριζει τελεια η εικονα και εχεις το καδρο που θελεις


1700248540127.png


 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
καλησπερα ..μια χαρα διαφραγματα εχει
τα πορτρέτα βγαινουν με διαφραγμα 5,6 και ταχυτητα 250
εναλακτικα διαφραγμα 4 ταχυτητα 500..
εστιακη αποσταση εκει που καθαριζει τελεια η εικονα και εχεις το καδρο που θελεις


View attachment 125632

Πολύ βοηθητική η εικόνα, ευχαριστώ!
Απλά μας ζήτησε και πορτρέτα με ρηχό βάθος πεδίου (πχ f/2.8 που εγώ δεν έχω) και με διευρυμένο (πχ f/11, το οποίο το έχουμε). Όσα πορτρέτα δοκίμασα με την μικρότεροη δυνατή τιμή στο διάφραγμα, μόνο ρηχό δεν το έλεγες το βάθος πεδίου. Προφανώς κάτι κάνω λάθος αλλά δεν έχω βρει τι. Μάλλον δεν εστιάζω καλά στον άνθρωπο. Εδώ που δοκίμασα μία στην βεράντα μου, το πέτυχα (νομίζω) με f/ 3.5 και έχοντας τοποθετήσει την φωτογραφική πολύ κοντά στα γλαστράκια.
_MG_0081.JPG
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
εξαιρετικα..το δεξι ειναι πιο γαματο..καθαρο
Η φωτογραφιση λουλουδιων εντομων κλπ..ειναι και αυτα εξαιρετικα πορτραιτα με πολυ λεπτομερια αντικειμενου και θαμπωμα φοντου αλλα με μια λειτουργια που λεγεται close up... δεν ξερω αν την εχει ο φακος.
Βασικα καταργει την εστιαση... αυτοματη η χειροκίνητη και εστιαζεις εσυ πλησιαζονταν την μηχανη,,θελει τριποδα ή καλο χερι και θελεις και καλο φως...
Τα διαφραγματα που εχεις ειναι πολυ καλα για πορτραιτα ,,δεν ξερω αν υπαρχουν εμπορικως και μεγαλυτερα,

Οπως σου ειπα το 5,6 και το 4 χρησιμοποιουν ....
Οι φωτογραφοι στους γαμους με 5,6 δουλευουν

Βαλε καλο φωτισμο ..οκ μπαλκονι αλλα χωρις αντηλιες..βαλε 4 και ανεβαζε ταχυτητες 125-250--500 κλπ... και χαμηλωνε iso αν εχεις
Βεβαια ξεχνα την αυτοματη εστιαση ...μπερδευεται..με το χερακι και το ματι... ε ολα αυτα θελουν και τριποδα και υπομονετικο μοντελο.

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top