• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Φόβος Γαστροσκόπησης

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Πάσχω καιρό τώρα από ΓΟΠ και η καούρα πλέον έχει γίνει πόνος και οι πραζόλες δεν βοηθάνε πια. Έχω κανονίσει γαστροσκόπηση την εβδομάδα που έρχεται, έχει κανένας εμπειρία από αυτές; Ισχύει ότι η νάρκωση έχει μικρότερο χρόνο επαναφοράς απ'τη μέθη; Γενικώς είμαι χάλια ψυχολογικά και φοβάμαι για τυχόν τρομαχτικά ευρήματα (μπάρεττ ή χειρότερα χτύπα ξύλο).
Απο τη μεθη ξυπνας ευκολοτερα πιστευω συνερχεσαι πιο ανετα απο οτι με ναρκωση.
Εχω κανει πολλες. Στη μια δεν εφτασε η ξυλοκαινη η επιδραση της και ημουν live να νιωθω τα παντα δεν το συστηνω σε κανεναν το χωρις μεθη. Ειναι βασανισμος.
Θα ζητησεις απο το γιατρο σου να σου κανει μεθη.
Αν αυτοι θελουν να δουν περισσοτερα πραγματα ισως σε ναρκωσουν.
Αναλογα πως θα παει.
Ισως να εχεις και εντονη γαστριτιδα πιστευω ή ελκος θα τα δει αυτα ο γιατρος.
Μακαρι να πανε ολα καλα και καλη επιτυχια! 👍😊
Πονο ειχα εγω με το ελκος και απλα μετα πηρα δυνατα φαρμακα συν αντιβιωση και εφυγε.
Μην μεινεις μονο με ξυλοκαινη ενιωθα οτι θα μεινω εκεινη τη στιγμη ξερεις πιεζεται παραπλευρως και η καρδια οταν τα νιωθεις ολα μιλαω και ενιωθα να θελω να ξερασω να βγαλω το σωληνα.
Εκτοτε μονο με μεθη. Γιατι δεν αντεχω. Δεν ξαναεκανα απο τοτε που θεραπευτηκα.
Να πανε ολα καλα! 👍😊

Μη σκεφτεσαι τα αρνητικα ευρηματα.
Δες το σαν μια εξεταση που θα δεις τι εχεις και θα το θεραπευσεις.
Ενταξει?
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Πάσχω καιρό τώρα από ΓΟΠ και η καούρα πλέον έχει γίνει πόνος και οι πραζόλες δεν βοηθάνε πια. Έχω κανονίσει γαστροσκόπηση την εβδομάδα που έρχεται, έχει κανένας εμπειρία από αυτές; Ισχύει ότι η νάρκωση έχει μικρότερο χρόνο επαναφοράς απ'τη μέθη; Γενικώς είμαι χάλια ψυχολογικά και φοβάμαι για τυχόν τρομαχτικά ευρήματα (μπάρεττ ή χειρότερα χτύπα ξύλο).


Η γαστροσκοπηση να ξες, σ αυτή την ηλικία δεν θα δειξει τπτ σοβαρο( καρκίνους, μπαρετ).


Αυτο που αξίζει θεραπείας θα ήταν η γαστρίτιδα με μόλυνση από ελικοβακτηριδιο. Δεν απαιτείται καν γαστροσκοπηση, ένα τεστ κοπρανων μπορεί να το ανίχνευσει. Προϋπόθεση ειναι να μην έχεις λαβει PPI’s τις τελευταίες 14 μερες, διότι η λήψη τους μπορεί να αποκρύψει το ελικοβακτηριδιο.
Βοηθητικά μπορεί να δράσουν έλαια μέντας και κύμινου.



Γενικα ομως να προσέξεις την διατροφη: αποφεύγουμε ξινά, καυτά, παγωμένα, γλυκά, καυτερά, ψητά/τηγανισμενα. Δεν τρώμε 4 ωρες πριν κοιμηθούμε. Αλκοόλ, τσιγαρο(νικοτίνη)και καφές τα μειώνουμε στο ελάχιστο ή καλύτερα τα κόβουμε.


Μ αυτα θ σαι καλυμμένος. Κατά Τ αλλά, η ιδια η εξέταση(γαστροσκοπηση) δεν ειναι τπτ. Ειναι ένας ελαφρύς υπνος, δεν θα νιωσεις τπτ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Πάσχω καιρό τώρα από ΓΟΠ και η καούρα πλέον έχει γίνει πόνος και οι πραζόλες δεν βοηθάνε πια. Έχω κανονίσει γαστροσκόπηση την εβδομάδα που έρχεται, έχει κανένας εμπειρία από αυτές; Ισχύει ότι η νάρκωση έχει μικρότερο χρόνο επαναφοράς απ'τη μέθη; Γενικώς είμαι χάλια ψυχολογικά και φοβάμαι για τυχόν τρομαχτικά ευρήματα (μπάρεττ ή χειρότερα χτύπα ξύλο).
Εκανα περσι..τιποτα δεν ειναι,πιστεψε με.Σου κανει μια ,μεθη,κραταει ελαχιστα και δεν καταλαβαινρις τιποτα.Τη μια στιγμη σου κανει την ενεση και την αλλη ξυοπνας και ολα οκ.Καν επικινδυνη δεν ειναι.Μην σε ανησυχει καθολου.Σου ξαναλεω την εκανα και εγω ειμαι λιγουλακι φοβιτσιαρα. :D

ΥΓ Εγω επαθα γαστριτιδα απο ισχυρη αντιβιωση,εχω και παλινδρομιση ελαφρια,φοβομουν πολυ τα αποτελεσματα,εδειξε το αναμενομενο γαστριτιδα απλη και τιποτε αλλο ολα καλα,εκανα θεραποεια με λαπραζολ που αργεις γενικα,τωρα ακομα παιρνω αλλα ενα τεταρτο των 10.

Ομως πρεπει να κανεις και να λαβεις ισως αλλη θεραπεια οπωσδηποτε με τοσες καουρες .Για να μην σου κανει ζημια.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Προσοχή με τα PPIs. Δεν ειναι καραμέλες, ενώ ειναι ένα αρκετά ακριβό φάρμακο.


Η μακροχρόνια χρήση τους έχει συνδεθεί με κίνδυνο οστεοπόρωσης και άνοιας. Η χρήση τους , και ειδικά από νεότερα άτομα, συστήνεται να γίνεται σε οξεία φαση όταν υπάρχει πρόβλημα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Προσοχή με τα PPIs. Δεν ειναι καραμέλες, ενώ ειναι ένα αρκετά ακριβό φάρμακο.


Η μακροχρόνια χρήση τους έχει συνδεθεί με κίνδυνο οστεοπόρωσης και άνοιας. Η χρήση τους , και ειδικά από νεότερα άτομα, συστήνεται να γίνεται σε οξεία φαση όταν υπάρχει πρόβλημα.
Ναι το ξερω εγω.Ομως η θεραπεια για χρονια πλεον γαστριτιδα ειναι το λαπραζολ,δεν γινεται αλλιως.Σχεδον το εχω κοψει.
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Σύμβουλος επιχειρήσεων. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Η γαστροσκοπηση να ξες, σ αυτή την ηλικία δεν θα δειξει τπτ σοβαρο( καρκίνους, μπαρετ).


Αυτο που αξίζει θεραπείας θα ήταν η γαστρίτιδα με μόλυνση από ελικοβακτηριδιο. Δεν απαιτείται καν γαστροσκοπηση, ένα τεστ κοπρανων μπορεί να το ανίχνευσει. Προϋπόθεση ειναι να μην έχεις λαβει PPI’s τις τελευταίες 14 μερες, διότι η λήψη τους μπορεί να αποκρύψει το ελικοβακτηριδιο.
Βοηθητικά μπορεί να δράσουν έλαια μέντας και κύμινου.



Γενικα ομως να προσέξεις την διατροφη: αποφεύγουμε ξινά, καυτά, παγωμένα, γλυκά, καυτερά, ψητά/τηγανισμενα. Δεν τρώμε 4 ωρες πριν κοιμηθούμε. Αλκοόλ, τσιγαρο(νικοτίνη)και καφές τα μειώνουμε στο ελάχιστο ή καλύτερα τα κόβουμε.


Μ αυτα θ σαι καλυμμένος. Κατά Τ αλλά, η ιδια η εξέταση(γαστροσκοπηση) δεν ειναι τπτ. Ειναι ένας ελαφρύς υπνος, δεν θα νιωσεις τπτ.
Έχω κάνει τετραπλή θεραπεία για h.pylori και το εκρίζωσα επιτυχώς, έχασα και κιλά (αν χάσω και άλλα θα μοιάζω με χτικιό), τρώω το αργότερο 3 ώρες πριν πέσω και έχω περιορίσει πολύ τα "καλά" φαγητά. Όλα αυτά μείωσαν αρκετά την ένταση των συμπτωμάτων αλλά πρόσφατα αντί για καούρα ένιωσα πόνο στο στήθος λες και πάθαινα έμφραγμα, πήρα μερικά PPIs (ήμουν 3 μήνες χωρίς αυτά) αλλά δεν φαίνονται τόσο αποτελεσματικά πλέον.

Προσοχή με τα PPIs. Δεν ειναι καραμέλες, ενώ ειναι ένα αρκετά ακριβό φάρμακο.


Η μακροχρόνια χρήση τους έχει συνδεθεί με κίνδυνο οστεοπόρωσης και άνοιας. Η χρήση τους , και ειδικά από νεότερα άτομα, συστήνεται να γίνεται σε οξεία φαση όταν υπάρχει πρόβλημα.
Εκτός από αυτά έχω διαβάσει και για νεφρική ανεπάρκεια. Τα σιχαίνομαι και αν η εξέταση δείξει διαφραγματοκήλη (γιατί αυτό υποπτεύομαι) θα προτιμήσω το χειρουργείο απ'το να εξαρτώμαι μια ζωή από αυτά.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Η χρονια γαστρίτιδα συνήθως έχει έναν εκλυτικο παράγοντα (βλ παραπάνω). Στα νεαρά άτομα, που οι βλάβες δεν ειναι τόσο μακροχρόνιες, οι αλλαγές συνηθειών μπορουν να λύσουν το πρόβλημα χωρίς πολλα πολλα φαρμακα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Η χρονια γαστρίτιδα συνήθως έχει έναν εκλυτικο παράγοντα (βλ παραπάνω). Στα νεαρά άτομα, που οι βλάβες δεν ειναι τόσο μακροχρόνιες, οι αλλαγές συνηθειών που να λύσουν το πρόβλημα χωρίς πολλα πολλα φαρμακα.
Τι εννοεις εκλυτικο; Εμενα ξεκαθαρα μετα απο ισχυροτατη αντιβιωση εγινε.Εσυ τι εννοεις;

Ελικοβακτυριδιο δεν εχω,το ειδαμε απο τη γαστροσκοπιση,πηρε δειγμα και για αυτο.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Έχω κάνει τετραπλή θεραπεία για h.pylori και το εκρίζωσα επιτυχώς, έχασα και κιλά (αν χάσω και άλλα θα μοιάζω με χτικιό), τρώω το αργότερο 3 ώρες πριν πέσω και έχω περιορίσει πολύ τα "καλά" φαγητά. Όλα αυτά μείωσαν αρκετά την ένταση των συμπτωμάτων αλλά πρόσφατα αντί για καούρα ένιωσα πόνο στο στήθος λες και πάθαινα έμφραγμα, πήρα μερικά PPIs (ήμουν 3 μήνες χωρίς αυτά) αλλά δεν φαίνονται τόσο αποτελεσματικά πλέον.


Εκτός από αυτά έχω διαβάσει και για νεφρική ανεπάρκεια. Τα σιχαίνομαι και αν η εξέταση δείξει διαφραγματοκήλη (γιατί αυτό υποπτεύομαι) θα προτιμήσω το χειρουργείο απ'το να εξαρτώμαι μια ζωή από αυτά.


Είτε ισως επειδή μπορεί να ήταν μυοσκελετικός πόνος είτε δεν ήταν αρκετη η δοσολογία. Στην οξεία φαση συνίσταται 2πλη ημερισια δόση για 2-3 βδομαδες.


Λιγοτερο πιθανο να έχεις μια κήλη τόσο μεγαλη που να δημιουργεί τέτοιας έκτασης πρόβλημα.


Θέλει καλη προφύλαξη από τους βλαβερους παράγοντες και την αποφυγή-όσο το δυνατόν- του στρες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι εννοεις εκλυτικο; Εμενα ξεκαθαρα μετα απο ισχυροτατη αντιβιωση εγινε.Εσυ τι εννοεις;

Ελικοβακτυριδιο δεν εχω,το ειδαμε απο τη γαστροσκοπιση,πηρε δειγμα και για αυτο.



Η χρονια μορφη ειναι διαδικασία που απαιτεί , όπως λεει και η λέξη, χρονια.


Πολλοι άνθρωποι έχουν χρονια ΓΟΠ και ειναι ασυμπτωματικοί(κάνοντας καταχρήσεις ή δεν προσέχουν τα παραπάνω). Ένας ισχυρός εκλυτικος παράγοντας μπορεί να επιφέρει οξεία συμπτωματολογία, όπως σε σενα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Καλώς τα παιδιά, στομαχικοί κι εσείς ε;

Κι εγω ΓΟΠ από τα 16-17 μου, με βάραγε χαμηλά στην αρχή του στομάχου συν καούρες στο λαιμό, κάποια στιγμή με άφησε και ΜΑΛΛΟΝ με ξανάπιασε προσφατα, είχα καούρες στην αρχή και μια πίεση στο λαιμό κάτω χαμηλά στο λακκάκι.

Ιδίως όταν σκύβω να δέσω κορδόνια το νιώθω την πίεση εκεί. Κάπως η κατάσταση χαλαρώνει όταν τρώω (ακόμα και οταν προσπαθώ να μη το σκέφτομαι).

ΥΓ: Είμαι παλτό 6 μηνων εγκυμοσύνης κοιλιά, πρέπει να χαθεί αυτό πάλι, δεν πάει άλλο.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εμενα μου ειχε απορρυθμιστει το ασβεστιο και ειχα ΓΟΠ για 2-3 χρονια σε σημειο να πινω νερο και να με ενοχλει. Μονο tums επαιρνα καπου καπου, κανενα αλλο φαρμακο. Μου ρυθμιστηκε το ασβεστιο και λυθηκαν ολα, αλλα αν καμια με φορα με πιασει παιρνω συμπληρωμα μαγνησιου και μου περναει. Επισης μαστιχα χιου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top