Χάσμα γενεών;

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Δεν ξέρω εάν υπάρχει χάσμα γενέων...το σίγουρο είναι ότι τότε (πριν 10-12 χρόνια) σκεφτόμασταν και λειτουργούσαμε διαφορετικά. Συμπεριφοράμασταν πιο κόσμια, αντιδρούσαμε πιο ήρεμα, σεβόμασταν περισσότερο τους ανθρώπους και την προσωπικότητά τους . Οι άντρες (οι περισσότεροι) σέβονταν τις γυναίκες και το αντίστροφο. Όλα πολύ πιο όμορφα!
Τώρα πάμε από το κακό στο χειρότερο

συμφωνω απολυτα!!! τα πραγματα ηταν πολυ πιο διαφορετικα τοτε....οποτε πιστευω οτι το χασμα γενεων υπηρχε υπαρχει και θα υπαρχει γιατι καθε γενια μεγαλωνει τελειως διαφορετικα. ισως στην εποχη μας να ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα γιατι οι γονεις εκσυχρονιζονται βλεποντας τις αλλαγες των εποχων αλλα παντα υπαρχει το χασμα γενεων.ακομη κι εγω βλεπω τις μικροτερες ξαδερφες μου στο στυλ τους και λεω εμεις δεν καναμε τετοια...ειμασταν αλλιως...διαφορετικη γενια...καποια πραγματα δεν αλλαζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Δεν ξέρω ρε σεις, μου ακούγεστε υπερβολικοί. Εγώ πέρα από αυτά που έγραψα παραπάνω και ένα μεγαλύτερο 'χυμαδιό' στο σεξουαλικό (που δεν απέχει όμως πολύ από τότε που ήμουν στο σχολείο), δεν βλέπω πολλές διαφορές μεταξύ της γενιάς μου και των εφήβων σήμερα. Και αν αρχίσουμε από τώρα να τους βλέπουμε σαν εξωγήινους, τι θα κάνουμε όταν γίνουμε 40;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Μου θυμίζει έκθεση στο σχολείο αυτή η συζήτηση "Υπάρχει χάσμα γενεών?"

Για μένα φυσικά υπάρχει και πάντα θα υπάρχει γιατί η κάθε γενιά μεγαλώνει με διαφορετικό κλίμα και οι ιδέες είναι διαφορετικές σε κάθε εποχή,πάντα υπήρχε,υπάρχει και θα υπάρχει το λεγόμενο χάσμα ιδεών :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantazis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 61 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
χάσμα και μεγάλο υπάρχει ....

όχι τόσο πολύ μεταξύ του τι έκανε ο καθένας στα 16 η 18 με τους σημερινούς ......

αλλά το πόσο αλλάζει ο ίδιος ο άνθρωπος ...με το γκάζι που τρώει ...από παντού ......

ούτε το παίρνει είδηση .......

παρακαλάει να μοιάσει σε κάτι άλλο ........

...στον προϊστάμενο του π.χ.

για πολλές ...κλωτσιές ...μιλάμε...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Niki

Νεοφερμένος

Η Niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ίσως να φανεί ακραίο αυτό που θα πω αλλά πέρα από το χάσμα μεταξύ γονιών - παιδιών , πιστεύω και στο χάσμα που δημιουργείται από διαφορές 5 και 6 χρόνων . Υπάρχουν απίστευτες διαφορές . Τα παιδιά συνεχώς αλλάζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ίσως να φανεί ακραίο αυτό που θα πω αλλά πέρα από το χάσμα μεταξύ γονιών - παιδιών , πιστεύω και στο χάσμα που δημιουργείται από διαφορές 5 και 6 χρόνων . Υπάρχουν απίστευτες διαφορές . Τα παιδιά συνεχώς αλλάζουν

Πες τα χρυσόστομε. Αυτά λέω κι εγώ όλη την ώρα και με λένε τζώρα. Το παιδί που γεννήθηκε το 1976 είναι η μέρα με τη νύχτα με τον νεανία γεννηθέντα το 1973. Ο νέος είναι ωραίος αλλά ο παλιός είναι αλλιώς. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Και δεν μιλάω μεταξύ των γονιών σας και εσάς αλλα μεταξύ ... εμάς και εσάς!
Εμείς είμαστε τα άτομα (παππούδες) απο 28 και πάνω και εσείς οι μικρότερες ηλικίες. Ας γράψουμε το πως μεγαλώσαμε εμείς και πως μεγαλόνεται εσείς. Ας δούμε τα θετικά και αρνητικά μιας εποχής πρίν απο 15 χρόνια περίπου. Τι έχει αλλάξει και τι όχι. Ποιές σειρές είναι κοινές, πως ήταν κάποτε ο τάδε η η τάδε. Γράψτε ελέυθερα ότι θυμάστε και ρωτήστε ελέυθερα ότι είχατε απορία!

Ποιός είπε ότι παπούς είναι ο 28 χρονος, όχι δεν υπάρχει χάσμα γενεών πιστέυω άπλά μεγαλώνουμε και μεγαλώνουν αλλάζουν και αλλάζουμε, με καλύπτει η έκφραση "εκεί που έισουν ήμουνα και δώ που είμαι θάρθεις..."
Είναι σωστή κατα την γνώμη μου δεν διαφέρουμε εξάλου θα το πώ και άλλιώς, άν έχεις το μυαλό μπορείς να καλύψεις το χάσμα που μπορεί να υπάρχει, το ότι ήταν απλουστευμένα τότε τα πράγματα δεν άλλαζει γιατί και οι πιό μεγάλοι χρησιμοποιούν και τώρα τις νέες τεχνολογίες:)

Αν σας μπέρδεψα μου λέτε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
και δώ που είμαι θάρθεις..."
Αυτό είναι το πρόβλημα κατ'εμε. Οτι ο "μεγάλος" υποθέτει αυτόματα οτι ο "μικρός" θα περάσει απο ακριβώς τα ίδια που πέρασε και εκείνος και συμπεριφέρεται σαν κάποιου είδους μελλοντολόγος που γνωρίζει το μέλλον του "μικρού", κάτι που όπως είναι αναμενόμενο, εκνευρίζει τον "μικρό" και δικαίως. Η κάθε ζωή είναι διαφορετική. Δεν σημαίνει οτι επειδή ο Χ σαραντάρης πέρασε απο την Υ φάση ζωής και είχε τις Ζ απόψεις, το ίδιο θα κάνει και ο W μικρός. Όπως και τείνουν να βγάζουν εύκολα συμπεράσματα, τσουβαλιάζοντας τους νέους, πχ όταν λέω οτι δεν μου αρέσει η ζωή στην επαρχία αυτόματα οι μεγαλύτεροι συμπεραίνουν οτι το λέω αυτό επειδή η επαρχία δεν έχει αρκετά μπαράκια, κλαμπάκια κλπ ενώ εμένα ούτε καν μου αρέσουν τα μπαράκια, κλαμπάκια κλπ!! Ή πχ θα θεωρήσουν οτι είμαι άθεη λόγω αντίδρασης (ειδικά όταν ήμουν μικρότερη). Ενώ σε κάποιον μεγαλύτερο θα σεβαστούν τα παραπάνω ως προσωπική και κατασταλαγμένη άποψη. Αντιθέτως οι μικρότεροι νομοτελειακά δεν δικαιούνται να έχουν απόψεις τις οποίες έχουν σκεφτεί, πρέπει ντε και καλά να κρύβεται απο πίσω κάποιος επιφανειακός και ανώριμος λόγος. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αντιθέτως οι μικρότεροι νομοτελειακά δεν δικαιούνται να έχουν απόψεις τις οποίες έχουν σκεφτεί, πρέπει ντε και καλά να κρύβεται απο πίσω κάποιος επιφανειακός και ανώριμος λόγος. :mad:

Και βέβαια δικαιούνται να έχουν απόψεις και βέβαια τις έχουν σκεφτεί, το πιθανότερο όμως είναι πως καθώς αποκτούν περισσότερες εμπειρίες και μεγαλώνουν θα θελήσουν να τις αναθεωρήσουν.
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Κάθε άλλο. Είναι εξέλιξη. Αλοίμονο αν από τα 15 (π.χ.) αποκτούσαμε αποκρυσταλωμένες απόψεις. Δεν θα αφήναμε έτσι κανένα περιθώριο στις καινούργιες γνώσεις που πιθανών να έχουμε την τύχη να γευτούμε.

Κανείς μας δεν πρέπει να ξεχνά πως πάντα υπάρχει κάποιος που είναι μεγαλύτερος μας, που έχει περισσότερες εμπειρίες που ξέρει κάτι διαφορετικό, κάτι παραπάνω.

Το θέμα για μένα είναι να ενισχύσουμε την θεώρηση των νεωτερων χωρίς να επιβάλουμε τη δική μας θέση. Όχι να την καταργήσουμε. Να την κατανοήσουμε και να τη βοηθήσουμε να αναπτυχθεί.
Δεν μπορεί να αντιμετωπίζεις το πρόβλημα του μικρότερου σαν κάτι ασήμαντο, γιατί για εκείνον που το ζει, είναι εκείνη τη δεδομένη στιγμή, το μεγαλύτερο πρόβλημα του κόσμου!

Το ίδιο συμβαίνει και με τις απόψεις των νεότερων. Έχουν τη δική τους σημαντική βαρύτητα για αυτούς που τις φέρουν.
Εάν αντιμετωπίσουμε τους νεότερους με σεβασμό -όπως άλλωστε απαιτούμε και από εκείνους- ίσως είναι πιο εύκολο να έχουμε ένα διάλογο μαζί τους ώστε να τους αποδείξουμε -αν πρέπει- που και γιατί μπορεί να κάνουν λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Isiliel, δεν εννοώ οτι ο νέος δεν θα αλλάξει απόψεις (άλλωστε και ένας μεγαλύτερος μπορεί να αλλάξει απόψεις για κάτι, και αν απορρίπτει το ενδεχόμενο να το κάνει μάλλον θα έπρεπε να ανοίξει λίγο το μυαλό του), εννοώ οτι δεν σημαίνει οτι την Χ άποψη την έχει για τους -συνήθως εντελώς επιφανειακούς και ανώριμους- λόγους που υποθέτει αυτόματα ο μεγαλύτερος. Μπορεί όντως να την έχει σκεφτεί και να έχει βάσιμους λόγους να το πιστευει ο,τι πιστευει.
Επίσης γιατί να υποθέτουμε αυτόματα όταν κάποιος μικρός σε ηλικία έχει μια άποψη με την οποία διαφωνούμε οτι απλά είναι "της ηλικίας" και όχι οτι απλά έχει διαφορετική άποψη; Γιατί την ίδια ακριβώς άποψη σε ένα μεγαλύτερο θα τη σεβόμασταν ως προσωπική επιλογή ενώ σε ένα μικρότερο την αγνοούμε θεωρώντας την "της ηλικίας"; Αυτό που με εκνευρίζει είναι το ανελέητο τσουβάλιασμα των νέων, δεν λέω οτι όντως δεν υπάρχουν νέοι με απόψεις που ελάχιστα τις έχουν σκεφτεί αλλά δεν είναι όλοι έτσι. Και δεν μιλάω για 15χρονα μόνο, μιλάω και για ενήλικους νεαρούς στην ηλικία, πχ 20. Όσο μεγαλώνεις πιστευεις οτι σε Χ χρόνια θα σταματήσει να υφίσταται αυτός ο ρατσισμός λόγω ηλικίας και όταν φτάσεις στην ηλικία αυτή βλέπεις οτι ακόμα υπάρχει. Μικρή νόμιζα οτι όταν φτάσω στα 15 δεν θα υπάρχει. Όταν έφτασα στα 15 πίστευα οτι θα σταματήσει στα 18 που θα ενηλικιωθώ. Όταν έφτασα στα 18 πίστευα οτι θα σταματήσει όταν το πρώτο ψηφίο της ηλικίας μου σταματήσει να είναι το 1. Πλέον πιστευω οτι θα σταματήσει κάπου στα 24-25. Άντε να δούμε :mad:

ΥΓ: Πολλές φορές μου λένε οτι κάποια posts μου μοιάζουν γραμμένα απο τριαντάρα. Το συγκεκριμένο όταν το διαβάζω μάλλον μου μοιάζει γραμμένο απο 16αρα. Whatever, ο καθένας μας έχει πολλές πλευρές, λιγότερο ή περισσότερο ώριμες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όσο μεγαλώνεις πιστευεις οτι σε Χ χρόνια θα σταματήσει να υφίσταται αυτός ο ρατσισμός λόγω ηλικίας και όταν φτάσεις στην ηλικία αυτή βλέπεις οτι ακόμα υπάρχει. Μικρή νόμιζα οτι όταν φτάσω στα 15 δεν θα υπάρχει. Όταν έφτασα στα 15 πίστευα οτι θα σταματήσει στα 18 που θα ενηλικιωθώ. Όταν έφτασα στα 18 πίστευα οτι θα σταματήσει όταν το πρώτο ψηφίο της ηλικίας μου σταματήσει να είναι το 1. Πλέον πιστευω οτι θα σταματήσει κάπου στα 24-25. Άντε να δούμε :mad:

Εγώ είμαι στη φάση που εύχομαι να πάψει να υπάρχει όταν θα είμαι στα -άντα...:P
Ίσως αυτός ο ρατσισμός που λες να μην σταματάει ποτέ ή έστω να μετασχηματίζεται με τα χρόνια.
Στη δική μου φάση υπάρχει η ρατσισμός της επιτυχημένης γυναίκας π.χ.


Επίσης γιατί να υποθέτουμε αυτόματα όταν κάποιος μικρός σε ηλικία έχει μια άποψη με την οποία διαφωνούμε οτι απλά είναι "της ηλικίας" και όχι οτι απλά έχει διαφορετική άποψη;

Μιλώντας προσωπικά, εάν κάποιος μικρότερος, έχει μια διαφορετική άποψη που δεν έχω σκεφτεί ποτέ, τότε είναι μια διαφορετική άποψη. Αν έχει μια άποψη που είχα πριν από χρόνια, δεν είναι διαφορετική άποψη. Είναι μια άποψη που απέρριψα. :P

EDIT: Αντίστοιχα μπορεί κι εγώ να έχω τώρα μια άποψη που ένας μικρότερος να έχει ήδη απορρίψει.

Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα πως έχω το σωστό με το μέρος μου, ούτε πως ο άλλος θα πρέπει να απορρίψει την άποψη αυτή, ούτε καν πως με τα χρόνια ίσως την απορρίψει. Σημαίνει απλά πως στη δική μου θεώρηση των πραγμάτων η συγκεκριμένη άποψη δεν έκανε. Κάθε ζωή είναι διαφορετική όπως είπες κι εσύ. Στη ζωή κάποιου άλλου μπορεί να είναι χρήσιμη και σωστή. Μπορεί και στη δική μου ζωή, η άποψη που απέρριψα να ήταν σωστή και να μην το αντιλήφθηκα.
Όλα αυτά είναι πιθανά και γι' αυτό τίποτα δεν πρέπει να σνομπάρει κανείς.
Όπως είπα άλλωστε και πιο πριν, πάντα υπάρχει κάποιος μεγαλύτερος... ;)

Συμφωνώ πως οι νέοι αντιμετωπίζονται ρατσιστικά σε σχέση με την ηλικία τους πολλές φορές, αλλά δεν είναι όλοι οι μεγάλύτεροι ίδιοι. Ας μην τσουβαλιάζουμε ούτε προς τη μια ούτε προς την άλλη πλευρά. ;)

Υ.Γ. Τα σπουδαιότερα πράγματα για τη ζωή, τα έμαθα μέσω της κόρης μου και δεν είναι σχήμα λόγου!!!!

EDIT 2: Όταν μιλάμε για σχέσεις γονιών - παιδιών, τότε τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά δυστυχώς και τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει. Δεν περιμένω πια να με αποδεχτεί η μητέρα μου σαν ενήλικη, ολοκληρωμένη προσωπικότητα. Συμβιβάστηκα με την ιδέα πως δεν θα γίνει ποτέ και παλεύω με το φόβο να μη γίνω κάποτε έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν τσουβαλιάζω όλους τους μεγαλύτερους, μιλάω για τη μερίδα εκείνη που παρουσιάζει τέτοια συμπεριφορά. Που όταν ένας νέος έχει μια άποψη που εκείνοι είχαν παλιότερα και απέρριψαν δεν θα σκεφτούν όπως εσύ (και ελπίζω να εφαρμόζεις και στην πράξη τα όσα λες) αλλά θα του πουν "Ααααχ κι εγώ την είχα αυτή την άποψη στα 20 μου, θα αλλάξεις μετά απο μερικά χρόνια" :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν θα πω πως δεν έχει τύχει να το πω και αυτό. Είναι η δική μου εκτίμηση των πραγμάτων από τη θέση που βρίσκομαι κάποιες φορές. Δεν σημαίνει πως έχω δίκιο, ούτε πως έχω μαντικές ικανότητες και θα γίνει έτσι όπως λέω. Μια άποψη εκφράζω εκείνη τη στιγμή.

Δε σημαίνει όπωσδήποτε πως δεν εκτιμώ την θεώρηση του συνομιλητή μου.

Εάν το Α πέρασα Χ καταστάσεις για να φτάσω να το αντιλαμβάνομαι σαν Α, σε μια συζήτηση με κάποιον που το βλέπει ως Β θα έχω να αντιπαραθέσω το βιωμά μου. Έτσι δεν είναι?
Το πρόβλημα δεν είναι το γιατί αλλά το πως θα το κάνω. Μπορώ να το κάνω με σεβασμό στο προσωπο του νεότερου συνομιλητή μου, ή να το κάνω υποτιμητικά. Σε αυτό, θέλω να πιστεύω, οι νεότεροι-μεγάλοι έχουν βελτιωθεί λιγάκι... (ε?:worry: )

Έπειτα μην ξεχνάς πως τώρα μπορεί να είμαι 30-φεύγα κάποτε ήμουν 20 και κάποιοι μεγαλύτεροι μου έλεγαν πως κάποτε θα αλλάξω γνώμη και νευρίαζα θεωρώντας πως με αδικούν.

Οι ζωές μας μπορεί να είναι διαφορετικές, είναι όμως και τόσο όμοιες...

Αν με ρωτήσεις πόσο έχω αλλάξει από τα 20 μέχρι τώρα, θα σου απαντήσω: Εντελώς και καθόλου.
Και δεν θα σου λέω καθόλου ψέμματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Θεωρώ ότι παλαιότερα το χάσμα γενεών ήταν αντιληπτό σε διαφορές 20-30 ετών (από γονείς σε παιδιά δηλαδή). Πλέον νομίζω ότι αυτό το χάσμα, παρατηρείται σε όλο και μικρότερες διαφορές ηλικίας. Νομίζω δηλαδή, ότι η τεχνολογία κυρίως έκανε τέτοια άλματα τα τελευταία χρόνια που επηρεάζει αρκετά την διαφορετικότητα των "γενεών". :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,075 μηνύματα.
Θεωρώ οτι αυτό που ήταν ο λόγος για το χάσμα γενεών με παιδιά 10 χρόνων μικρότερα από μένα ήταν η τεχνολογία. Τώρα βλέπω μικρά παιδιά που είναι πολύ εξοικιωμένα και με τα κινητά και με το ίντερνετ. Υπάρχουν τα video games που τα έχουν κλείσει μέσα.

Δε με πειράζει. Μου αρέσει να συναναστρέφομαι νέους ανθρώπους και να παρατηρώ τις αντιδράσεις τους, να μαθαίνω τις σκέψεις τους. Λυπάμαι βέβαια που από τα νέα παιδιά λείπει ο έρωτας, το φλερτ, όλα έχουν γίνει πολύ εύκολα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Phantomas

Νεοφερμένος

Ο Phantomas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Νομίζω ότι υπάρχει ένα τεράστιο χάσμα ανάμεσα στα παιδιά που "γεννηθηκαν" στα σοσιαλ και σε ολους εμας που ζήσαμε χωρίς αυτα στην παιδική και εφηβική ηλικία μας.Ένα αλλο που έχω παρατηρήσει οτι η γενια Ζ κτλ απαξιώνει τρομερά το παρελθόν κατα επέκταση τους μεγαλύτερους και πιο εμπειρους ανθρώπους. Μoνη αυθεντία για αυτούς ειναι το διαδίκτυο και κάποιοι "ειδικοί" ινφλουενσερς. Πιστεύω οτι έχουν χάσει πολλά απο τις "αναλογικές" εμπειρίες που είχαμε εμείς και ζούνε κατα βάθος σε ενα ψηφιακο εφιάλτη.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,849 μηνύματα.
Νομίζω ότι υπάρχει ένα τεράστιο χάσμα ανάμεσα στα παιδιά που "γεννηθηκαν" στα σοσιαλ και σε ολους εμας που ζήσαμε χωρίς αυτα στην παιδική και εφηβική ηλικία μας.Ένα αλλο που έχω παρατηρήσει οτι η γενια Ζ κτλ απαξιώνει τρομερά το παρελθόν κατα επέκταση τους μεγαλύτερους και πιο εμπειρους ανθρώπους. Μoνη αυθεντία για αυτούς ειναι το διαδίκτυο και κάποιοι "ειδικοί" ινφλουενσερς. Πιστεύω οτι έχουν χάσει πολλά απο τις "αναλογικές" εμπειρίες που είχαμε εμείς και ζούνε κατα βάθος σε ενα ψηφιακο εφιάλτη.
Ως παιδί του 2000 έχω να πω ότι το αν ή όχι σεβεσαι έναν πιο μεγάλο ή έμπειρο είναι καθαρά θεμα πως σου έχουν μάθει να σεβεσαι γενικά τους ανθρώπους. Να πούμε βεβαια ότι η δική μου γενιά σπάει έναν άγραφο κανόνα της ιεραρχίας που προσωπικά τον θεωρώ πολύ σημαντικό.. και αυτός είναι του ότι ο μεγαλύτερος και συνεπώς πιο έμπειρος, δεν έχει πάντα δίκιο. :)
Η σε μια εργασία ότι αα είναι το αφεντικό δεν μπορώ να πω κατι.. που λέγανε οι παλιοί. Οχι, θα μιλάμε για αυτό που είναι σωστά, θα μιλάμε όμως και αυτά που είναι λάθος.
Η δική μου γενιά απλά έπαψε σε ένα μέρος της να έχει τρόπους, εκεί που πρέπει δυστυχώς.
Προσωπικα πιστεύω ότι σε πολλά πράγματα είμαστε πολύ πιο πίσω, παρά μπροστά.
Πχ με τη ραπ μουσική που εχουν κάνει τη γυναίκα αντικείμενο λατρείας, στα ερωτικά γενικά ένα χάος... και πολύ κόμπλεξ, παρά πολύ κόμπλεξ.
Αυτά όλα όμως δεν ισχύουν για όλα τα νέα παιδιά, ευτυχώς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phantomas

Νεοφερμένος

Ο Phantomas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ως παιδί του 2000 έχω να πω ότι το αν ή όχι σεβεσαι έναν πιο μεγάλο ή έμπειρο είναι καθαρά θεμα πως σου έχουν μάθει να σεβεσαι γενικά τους ανθρώπους. Να πούμε βεβαια ότι η δική μου γενιά σπάει έναν άγραφο κανόνα τις ιεραρχίας που προσωπικά τον θεωρώ πολύ σημαντικό.. και αυτός είναι του ότι ο μεγαλύτερος και συνεπώς πιο έμπειρος, δεν έχει πάντα δίκιο. :)
Η σε μια εργασία ότι αα είναι το αφεντικό δεν μπορώ να πω κατι.. που λέγανε οι παλιοί. Οχι, θα μιλάμε για αυτό που είναι σωστά, θα μιλάμε όμως και αυτά που είναι λάθος.
Η δική μου γενιά απλά έπαψε σε ένα μέρος της να έχει τρόπους, εκεί που πρέπει δυστυχώς.
Προσωπικα πιστεύω ότι σε πολλά πράγματα είμαστε πολύ πιο πίσω, παρά μπροστά.
Πχ με τη ραπ μουσική που εχουν κάνει τη γυναίκα αντικείμενο λατρείας, στα ερωτικά γενικά ένα χάος... και πολύ κόμπλεξ, παρά πολύ κόμπλεξ.
Αυτά όλα όμως δεν ισχύουν για όλα τα νέα παιδιά, ευτυχώς.
Συμφωνώ, υπάρχουν οι φωτεινές εξαιρέσεις (καλή ωρα :) ). Την άκριτη απαξίωση σχολιάζω που μου έχει κάνει τρελή εντύπωση. Το παρελθόν είναι τεράστια δεξαμενή πολιτισμού και σοφίας για να το ακυρώνεις έτσι απλα. Χωρίς να εξιδανικεύω ολο το παρελθόν γενικά έτσι, πολλά τραγικά και ηλίθια πράγματα και συμπεριφορές ευτυχώς μας "άφησαν χρόνους".

Το έχω παρατηρήσει αυτό που λες για τα ερωτικά και ειλικρινά λυπάμαι αν και πιστεύω οτι τους εχει πάρει ολους η μπάλα τα τελευταία χρόνια. Δεν ξέρω ίσως εχω πολύ ρομαντική αντίληψη για το θέμα και μου φαίνεται κάπως ωμος ο μοντέρνος έρωτας.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,849 μηνύματα.
Συμφωνώ, υπάρχουν οι φωτεινές εξαιρέσεις (καλή ωρα :) ). Την άκριτη απαξίωση σχολιάζω που μου έχει κάνει τρελή εντύπωση. Το παρελθόν είναι τεράστια δεξαμενή πολιτισμού και σοφίας για να το ακυρώνεις έτσι απλα. Χωρίς να εξιδανικεύω ολο το παρελθόν γενικά έτσι, πολλά τραγικά και ηλίθια πράγματα και συμπεριφορές ευτυχώς μας "άφησαν χρόνους".

Το έχω παρατηρήσει αυτό που λες για τα ερωτικά και ειλικρινά λυπάμαι αν και πιστεύω οτι τους εχει πάρει ολους η μπάλα τα τελευταία χρόνια. Δεν ξέρω ίσως εχω πολύ ρομαντική αντίληψη για το θέμα και μου φαίνεται κάπως ωμος ο μοντέρνος έρωτας.
Καταρχάς ευχαριστώ :redface:

Να τη κρατήσεις αυτή τη ρομαντική αντιληψη γιατί και εγώ έτσι είμαι και έχω φάει το bullying της ζωής μου μικρή. Έκανα όμως υπομονή μέχρι να βρω το κουμπί που μου ταίριαξε, και τώρα είμαι μια χαρά!

Είναι ωμός, και όλα τα θέλουν ιδανικά, χωρίς να κάνουν υπομονή, υποχωρήσεις και ξεχνάνε ότι κανένας δεν είναι τέλειος..
Ψάχνουν εφήμερη επιβεβαίωση και προχωράνε..
Γενικα τα social μας έχουν αλλάξει πολύ σαν κοινωνία, σε ο,τι έχει να κάνει με τα πρότυπα και τη προβολή.
 

Phantomas

Νεοφερμένος

Ο Phantomas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καταρχάς ευχαριστώ :redface:

Να τη κρατήσεις αυτή τη ρομαντική αντιληψη γιατί και εγώ έτσι είμαι και έχω φάει το bullying της ζωής μου μικρή. Έκανα όμως υπομονή μέχρι να βρω το κουμπί που μου ταίριαξε, και τώρα είμαι μια χαρά!

Είναι ωμός, και όλα τα θέλουν ιδανικά, χωρίς να κάνουν υπομονή, υποχωρήσεις και ξεχνάνε ότι κανένας δεν είναι τέλειος..
Ψάχνουν εφήμερη επιβεβαίωση και προχωράνε..
Γενικα τα social μας έχουν αλλάξει πολύ σαν κοινωνία, σε ο,τι έχει να κάνει με τα πρότυπα και τη προβολή.
Σε ευχαριστώ για την εμψύχωσή! Εννοείτε ρομαντικοι μέχρι τέλους...:beer:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top