Χρυσή Αυγή: η πορεία της ως πολιτικό κόμμα και εγκληματική οργάνωση

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 141)
  • Ναι

    Ψήφοι: 112 79.4%
  • Όχι

    Ψήφοι: 25 17.7%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 2.8%

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
αλλα δεν ειναινστο χερι κανενος να απαγορεωεις την εισοδο κανενος κομματος
Πλακα μου κανεις; Καταρχην για να γινει κατι πολιτικο κομμα χρειαζεται αδειοδοτηση απο τον Αρειο παγο.Απο την αρχη κακως την πηρε.
Κατα δειτερον

Ποιος το λεει αυτο; ΠΟΙΟΣ; ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ;Δηλαδη σοβαρα τωρα αν αποδειχθει οτι μια εγκληματικη οργανωση θελει να μπει στην βουλη σαν κομμα..ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ; Που το ειδες αυτο;
Επειδη εσενα η καουκα σου αυτο κατεβαζει;

Ε...οπως βλεπουμε..δεν μπορει,Πολιτικο κομμα δες τι ειναι..και δες τι ειναι εγκληματικη οργανωση με ΜΑΝΔΥΑ πολιτικου κομματος και ελα βηξε μου μετα.

Τι αλλο θα διαβασουμεε δω μεσα;

Αληθεια...για ρωτα τα χριστιανοταλιμπαν εδω...τι γνωμη εχουν για το κομμα των παιδεραστων στην Ολλανδια; Συμφωνουν οτι μπορει να υπαρχει τετοιο κομμα;Το θελουν ΚΑΙ ΕΔΩ;
ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΕΓΩ ΟΧΙ..κατι μου λεει και αυτοι.

Οπως και να εχει..εδω δεν ειναι Ολλανδια..και ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΟΜΜΑ.
Ποσο χρονων εισια ειπαμε;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,177 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Αμα ο λαος ειναι τοσο ηλιθιος να ψηφισει τον δολοφονο του
Μιλαω και για καταλυση δημοκρατιας.ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΥΤΟ.ΨΗΦΟ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΔΕΙΣ.Αλλα ειναι που δεν τα εχεις ζησει.Ο φιλαρακος σου οταν η Χαυγη διαλυθηκε...ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΩΕΡΑΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ! Το θυμαμαι σαν και τωρα.ΘΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΤΕ!ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩς ΕΙΠΕ! ΜΑΣ ΑΠΕΙΛΗΣΕ ΚΙΟΛΛΑΣ!
Καλο ναι;
Ο λαος ποτε δεν θα ψηφισει ναζισμο.
Το ζητημα ειναι οτι το ποτισμα του λαου με τετοιες ιδεολογιες μπορει α δημιουργησει κλιμα ΓΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΕΞΟΥΣΙΑΣ.Για ποια ψηφο μου μιλας; Η δημοκρατια προυποθετει ΨΗΦΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΟ.
Η ΚΑΤΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΔΙΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ.
Οταν τα μαθεις αυτα...ξανα ελα να μου ξαναβηξεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Aυτό ακριβώς είπα, οτι δεν μπορούμε να έχουμε κομματα τα οποια εχουν καταδικαστεί ως εγκληματικές οργανώσεις στην βουλή, η τα οποία προτρέπουν σε χρηση βιας απεναντι οποιονδήποτε ανρθωπο, αλλα δεν μπορουμε αβερτα να αποκλείουμαι κομματα γιατι δε συμφωνούμε με την ιδεολογια τους
Εγω αυτο ειπα;ΜΑΘΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ.
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,627 μηνύματα.
Πλακα μου κανεις; Καταρχην για να γινει κατι πολιτικο κομμα χρειαζεται αδειοδοτηση απο τον Αρειο παγο.Απο την αρχη κακως την πηρε.
Κατα δειτερον

Ποιος το λεει αυτο; ΠΟΙΟΣ; ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ;Δηλαδη σοβαρα τωρα αν αποδειχθει οτι μια εγκληματικη οργανωση θελει να μπει στην βουλη σαν κομμα..ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ; Που το ειδες αυτο;
Επειδη εσενα η καουκα σου αυτο κατεβαζει;

Ε...οπως βλεπουμε..δεν μπορει,Πολιτικο κομμα δες τι ειναι..και δες τι ειναι εγκληματικη οργανωση με ΜΑΝΔΥΑ πολιτικου κομματος και ελα βηξε μου μετα.

Τι αλλο θα διαβασουμεε δω μεσα;

Αληθεια...για ρωτα τα χριστιανοταλιμπαν εδω...τι γνωμη εχουν για το κομμα των παιδεραστων στην Ολλανδια; Συμφωνουν οτι μπορει να υπαρχει τετοιο κομμα;Το θελουν ΚΑΙ ΕΔΩ;
ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΕΓΩ ΟΧΙ..κατι μου λεει και αυτοι.

Οπως και να εχει..εδω δεν ειναι Ολλανδια..και ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΟΜΜΑ.
Ποσο χρονων εισια ειπαμε;
Φαινεται η δημοκρατια που πρεσβευεις απο τον τροπο που μιλας σε εναν δηθεν διαλογο 😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποσο χρονων εισια ειπαμε;
Οσο θελω ειμαι. Σε ρωτησα εγω για την δικια σου ηλικια?
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,122 μηνύματα.
"εγκληματική οργάνωση" είναι πλεονασμός. ναζιστική αρκεί.
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,627 μηνύματα.
Αληθεια ρε @Πουπουλίνα . Ειναι τοσο δυσκολο να μην κανεις προσωπικες επιθεσεις στους αλλους και να πεις τη γνωμη σου κοσμια και χωρις προσβολλες? :hmm:
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,122 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,561 μηνύματα.

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,122 μηνύματα.

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.
υπάρχουν αυτές που είναι ικανές (ή και το επιθυμούν εν προκειμένω )να παρακινήσουν εγκλήματα το ίδιο πράγμα είναι
Αναλογα τη οριζει κανεις ως εγκλημα. Με την ιδια λογικη ο κομμουνισμος ειναι εγκληματικη ιδεολογια καθως θελει βιαιη κοινωνικοποιηση των μεσων παραγωγης, εγκληματωντας κατα την φιλελυθερη εννομη ταξη με αυτη τη καταπαταση της ιδιοκτησιας
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,177 μηνύματα.
Το μεγαλύτερο πολιτικό έγκλημα είναι που έκαναν τον κόσμο να πιστέψει πως ελευθερία του λόγου και δημοκρατία είναι συνυφασμένες. Έτσι συνεπώς όταν λες πως εχθρεύεσαι την αστική δημοκρατία ο κόσμος νομίζει πως θες να τον φιμώσεις. Αγαπητοί/ες συμφορουμίτες/-ισσες που έχετε τέτοιες «ανησυχίες», μην ανησυχείτε, προσωπικά ακόμα και αν είχα την εξουσία δεν θα ήθελα να φιμωθείτε -όσο και αν αποστρέφομαι τις ιδέες σας- όπως θέλετε εσείς να συμβεί σε εμένα και σε κάθε άτομο που δεν βρίσκεται σε συνάρτηση με το πολιτικά ορθό αφήγημα του συστήματος σας. Αφού τα λύσαμε αυτά μπορείτε τώρα να πάτε να κοιμηθείτε ήσυχοι/ες και να λέτε ευχαριστώ που το σύστημα σας δίνει το δικαίωμα τι απόχρωση (δεξιά ή αριστερή) θα έχει αυτός που θα σας σκουπιδιάσει την ζωή και τα όνειρα σας. Να την χαίρεστε την ελευθερία σας.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,561 μηνύματα.
Αναλογα τη οριζει κανεις ως εγκλημα. Με την ιδια λογικη ο κομμουνισμος ειναι εγκληματικη ιδεολογια καθως θελει βιαιη κοινωνικοποιηση των μεσων παραγωγης, εγκληματωντας κατα την φιλελυθερη εννομη ταξη με αυτη τη καταπαταση της ιδιοκτησιας
με την ίδια λογική θεωρείς πως η γαλλική επανάσταση ήταν έγκλημα;
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,627 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,174 μηνύματα.
Πάντως αξιοπρόσεκτο το γεγονός πως η ΧΑ είχε εκτοξευτεί από το 0.2-0.4 στο 7... πιστεύω πως οι συνειδητές ψήφοι της, ποτέ δε ξεπερνούσαν το 1-3% του εκλογικού σώματος. Όλες οι υπόλοιπες ψήφοι ήταν μάλλον ψήφοι αποδοκιμασίας και διαμαρτυρίας προς το σύστημα, από ανθρώπους προερχόμενους από πολλούς πολιτικούς χώρους και ιδιαίτερα από πιο αντιδραστικό κοινό . Ειδικά το 2012 η πλειοψηφία των ψηφοφόρων της μάλλον ήταν κόσμος που παραδοσιακά ψήφιζε ΝΔ-ΠΑΣΟΚ. Αυτό φάνηκε και το 2019 όταν εξαφανίστηκε από το προσκήνιο και τέθηκε πάλι στο περιθώριο.
1715272591004.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Αληθεια ρε @Πουπουλίνα . Ειναι τοσο δυσκολο να μην κανεις προσωπικες επιθεσεις στους αλλους και να πεις τη γνωμη σου κοσμια και χωρις προσβολλες? :hmm:
Αντε παλι.Καμια προσωπικη επιθεση δεν κανω..και ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ λεω την αποψη μου.Αντιθετα ΕΣΥ ολη την ωρα εχεις καταντησει η ουρα μου.Κοφτο.Ασχολησου με τα επιχειρηματα μου που ΔΕΝ μπορεις να αντικρουσεις και σταματα ΕΣΥ την επιθεση σε εμενα.Σταλκερ καταντησες 17 παιδι ελεος καπου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εχει φαση να βλεπςις ενςν που υποστηριζει γενοκτονια να προσπαθει να υπερασπιστει τη δημοκρατια βριζοντας τους αλλους
Ποιον εβρισα απο εδω; Κανεναν.Το αν εχω δικαιωμα να βριζω τους ναζιστες..σαφως και εχω.

Σε χαλαει;
Ξυδακι.Σιγα μην τους θεωρησω και ανθρωπους.
Και βεβαια εχω εξηγησω οτι ειμαι εναντια στη χαμας.,και οχι στους παλαιστινιους..αλλου το παραμυθακι σου.

Σταματα το σταλκινγ.Δεν σε παιρνει και σε αποδυναμωνει,Γραψε γενικα τα επιχειτηματα σου οταν εχεις και ασε τι κανω εγω και πως μιλω.Δεν ειναι δικια σου δουλεια αυτη.Την αδυναμια των ανυπαρκτων επιχειρηματων σου δειχνει απλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.
με την ίδια λογική θεωρείς πως η γαλλική επανάσταση ήταν έγκλημα;
Οχι, αλλα σιγουρα το status quo της εποχης το εξελαβε ως τετοιο.
Αυτο που θες να πεις ειναι οτι ο ναζισμος ειναι απανθρωπος με την εννοια που προσδιδουμε στον ανθρωπισμο σημερα, δηλαδη οτι ολοι ειμαστε ισοι και στη βαση αυτη μπορουν να δικαιολογηθουν βιαιοτητς κατα συγκεκριμενων ομαδων.

Το εννοιολογικο στοιχειο ομως ειναι η απανθρωπια οχι η εγκληματικοτητα, η ταμπελα εγκληματικη ειναι τελειως αυθαιρετη και μπορει να κολλησει σε καθε ιδεολογια
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,561 μηνύματα.
Αυτο που θες να πεις ειναι οτι ο ναζισμος ειναι απανθρωπος με την εννοια που προσδιδουμε στον ανθρωπισμο σημερα, δηλαδη οτι ολοι ειμαστε ισοι και στη βαση αυτη μπορουν να δικαιολογηθουν βιαιοτητς κατα συγκεκριμενων ομαδων.
οχι, αυτό που θέλω να πω, καθώς είμαστε στο θέμα της ΧΑ, είναι πως η ναζιστική ιδεολογία που προωθούσε και ευαγγελιζόταν όπλισε το χέρι στους φανατισμένους να κάνουν εγκλήματα όπως το να επιτίθενται με σωματική βία σε μετανάστες να μαζεύονται και να πετάνε πέτρες έξω απο τα σπίτια τους μέχρι κι την δολοφονία του Παύλου Φύσσα.
Γιαυτό και το δικαστήριο αποφάνθηκε ορθά πως είναι εγκληματική οργάνωση για την οποία κινητήριος δύναμη υπήρξε η ιδεολογία της.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.
οχι, αυτό που θέλω να πω, καθώς είμαστε στο θέμα της ΧΑ, είναι πως η ναζιστική ιδεολογία που προωθούσε και ευαγγελιζόταν όπλισε το χέρι στους φανατισμένους να κάνουν εγκλήματα όπως το να επιτίθενται με σωματική βία σε μετανάστες να μαζεύονται και να πετάνε πέτρες έξω απο τα σπίτια τους μέχρι κι την δολοφονία του Παύλου Φύσσα.
Γιαυτό και το δικαστήριο αποφάνθηκε ορθά πως είναι εγκληματική οργάνωση για την οποία κινητήριος δύναμη υπήρξε η ιδεολογία της.
Εχω την εντυπωση οτι την εποχη που εκτυλισσοταν αυτα, η ΧΑ ειχε εγκαταλειψει την εθνικοσοσιαλιστικη της ταυτοτητα και ειχε ασπαστει τον λαικο εθνικισμο. Με αυτη τη λογικη θα πρεπει να ανακηρυξουμε τον εθνικισμο εγκληματικη ιδεολογια. Μαλλον το προβλημα δεν ειναι η ιδεολογια καθαυτη αλλα το πως την εκμεταλλευτηκε και την εφηρμοσε η συγκεκριμενη οργανωση,δλδ με την τελεση αξιοποινων πραξεων κατα τη φιλελευθερη εννομη ταξη
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,177 μηνύματα.
Πάντως αξιοπρόσεκτο το γεγονός πως η ΧΑ είχε εκτοξευτεί από το 0.2-0.4 στο 7... πιστεύω πως οι συνειδητές ψήφοι της, ποτέ δε ξεπερνούσαν το 1-3% του εκλογικού σώματος. Όλες οι υπόλοιπες ψήφοι ήταν μάλλον ψήφοι αποδοκιμασίας και διαμαρτυρίας προς το σύστημα, από ανθρώπους προερχόμενους από πολλούς πολιτικούς χώρους και ιδιαίτερα από πιο αντιδραστικό κοινό . Ειδικά το 2012 η πλειοψηφία των ψηφοφόρων της μάλλον ήταν κόσμος που παραδοσιακά ψήφιζε ΝΔ-ΠΑΣΟΚ. Αυτό φάνηκε και το 2019 όταν εξαφανίστηκε από το προσκήνιο και τέθηκε πάλι στο περιθώριο.
View attachment 132339

Καλά όλοι προέρχονται από άτομα που παραδοσιακά ψήφιζαν ΝΔ-ΠΑΣΟΚ αφού στις εποχές που ο δικομματισμός κρατούσε γερά, τα δύο αυτά κόμματα αθροιστικά έφταναν το 90% των ψήφων. Η Χρυσή Αυγή απλά είχε μία ευνοϊκή συγκυρία για να ανέβει απότομα, πρώτον το 5,5% του ΛΑΟΣ έμεινε ορφανό μετά το πρώτο μνημόνιο και την συγκυβέρνηση του Παπαδήμου και δεύτερον η ΧΑ είχε έντονη παρουσία στις λαϊκές κινητοποιήσεις της κρίσεως (αν και καλύπτονταν από έναν απολιτίκ μανδύα στη πραγματικότητα ΣΥΡΙΖΑ και Χρυσή Αυγή συμμετείχαν). Ότι ήταν ψήφος αγανάκτησης ήταν (όπως και οι περισσότερες άλλως τε σε όλα τα κόμματα). Πρώτον, ποιος που ψηφίζει έχει διαβάσει για να έχει κατασταλάξει κάπου και να ψηφίζει συνειδητά και δεύτερον, ποιος που διαβάζει ψηφίζει στα σοβαρά κάτι; :hehe: :skull:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top