Athensense

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Θα προτιμούσατε να χρονοταξιδέψετε στην Αθήνα του 1924 ή σ' εκείνη του 2124;
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Θα προτιμούσα να μην ταξιδέψω στην Αθήνα 🫠
 

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

Luludaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Luludaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 849 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να ταξιδέψω στο 2050 ,
να πάω για γλυκακι με τα παιδιά μου να μου πουν τι θα αλλαζανε για να τα βοηθήσω στο τωρα <3
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
1924. Θα ήθελα να δω την Ελλάδα τότε, πώς ήταν. Όπως και να το κάνεις, αλλιώς είναι να βλέπεις ασπρόμαυρες φωτογραφίες και αλλιώς να το ζεις από κοντά. Αν και ήταν δύσκολη χρονιά για τη χώρα μετά την καταστροφή της Σμύρνης και την κατάρρευση της Μεγάλης Ιδέας, αλλά θα είχε ενδιαφέρον μια ματιά στην τότε κοινωνία.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,595 μηνύματα.
Εποχή του μεσοπολέμου σε ένα από τα δυο μεγάλα αστικά κέντρα της χώρας. Με ενδιαφέρουν οι κοινωνικές ζυμώσεις και οι καλλιτεχνικές τάσεις της εποχής.
 

Fernando_A

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Ξεκάθαρα 1924. Οτιδήποτε σύγχρονο σε αυτή την πόλη δεν το θέλω.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Αν έπρεπε να διαλέξω οπωσδηποτε hard cap αναμεσα σ αυτες τις δυο, 2124 γιατι εχω περιεργεια να δω πόσο πιο σκατα θα ειναι το μέλλον.

Δε θα μ αρεσε να ζω καπου μονος μου που δε θα χουν γεννηθει οι αγαπημενοι μου ακόμα, ή δε θα μπορω να τους γνωρισω ακομα ή οτιδήποτε...κλπ.

Από την άλλη έχει ενα θετικο οτι θα ξερω τα ιστορικα γεγονοτα και θα εκμεταλλευτω τις οικονομικες συγκυρίες για να πλουτίσω. Και ίσως και να προσπαθησω να αλλάξω την ιστορία ριζικά για να φτιαξω εναν τελείως αλλιωτικο κόσμο.

Αν έπρεπε να επιλεξω και τη χρονολογία, 1912 και θα βοηθουσα τον Βενιζέλο να κανει πράξη τη Μεγάλη Ιδέα και να αποφυγουμε την Μικρασιατική Καταστροφή. Να τελειώσουμε μια για πάντα το θέμα της Ανατολίας και να αναστηθεί η Βυζαντινή Αυτοκρατορία πάση θυσία.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Υποθέτω πάντως ότι 100 χρόνια μετά ένας χρονοταξιδιώτης θα εντοπιζόταν ευκολότερα επειδή ο αστικός χώρος θα είναι υπερψηφιοποιημένος, ενώ 100 χρόνια πριν με προσαρμοσμένη και διακριτική εμφάνιση και συμπεριφορά θα μπορούσε να περάσει απαρατήρητος.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θα προτιμούσατε να χρονοταξιδέψετε στην Αθήνα του 1924 ή σ' εκείνη του 2124;
Είσαι σίγουρος ότι το 2124 θα υπάρχει ακόμα Αθήνα, αλλά και Γη;

1709390370712.png
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,595 μηνύματα.
Αν μεταβαίνατε στο παρελθόν , θα δεχόσασταν να φέρετε εις πέρας μια σωτήρια αποστολή για το μέλλον πχ εξοντώνοντας έναν ηγέτη που οι επιλογές του θα ήταν ολέθριες για το μέλλον της χώρας;
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Αν μεταβαίνατε στο παρελθόν , θα δεχόσασταν να φέρετε εις πέρας μια σωτήρια αποστολή για το μέλλον πχ εξοντώνοντας έναν ηγέτη που οι επιλογές του θα ήταν ολέθριες για το μέλλον της χώρας;
Ωραία ερώτηση.
Μάλλον ναι. Αλλά εδώ ανακύπτει ένα άλλο ζήτημα. Πώς ξέρεις ότι αυτός που θα πάρει τη θέση του κακού ηγέτη δε θα είναι ακόμη χειρότερος;
 

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
1924. Θα ήθελα να δω την Ελλάδα τότε, πώς ήταν. Όπως και να το κάνεις, αλλιώς είναι να βλέπεις ασπρόμαυρες φωτογραφίες και αλλιώς να το ζεις από κοντά. Αν και ήταν δύσκολη χρονιά για τη χώρα μετά την καταστροφή της Σμύρνης και την κατάρρευση της Μεγάλης Ιδέας, αλλά θα είχε ενδιαφέρον μια ματιά στην τότε κοινωνία.
Εχουν γραφτεί βιβλία αριστουργήματα για εκείνη την εποχή. Αφου θα είχε ενδιαφέρον διάβασε κανένα.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,026 μηνύματα.
Αν μεταβαίνατε στο παρελθόν , θα δεχόσασταν να φέρετε εις πέρας μια σωτήρια αποστολή για το μέλλον πχ εξοντώνοντας έναν ηγέτη που οι επιλογές του θα ήταν ολέθριες για το μέλλον της χώρας;
μου θυμίζει τις ερωτήσεις τυπου "αμα ειχες εναν παππου και ενα παιδι και ενα αυτοκινητο που δε λειτουργουν τα φρενα ποιο θα προτιμούσες να πατήσεις"
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top