Benq Siemens EF81 vs Motorola V3i

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Επειδή νυστάζω θα παραθέσω άλλη στιγμή όλα οσα ήθελα να πω, απλά τώρα θα αναφέρω οτι είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δυο. Πότε θα βγει τελικά το siemens και γιατί στο καλό αξίζει (αν αξίζει) να το περιμένω και να μη χτυπήσω το μοτορόλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
χμ! και εγω νυσταζω οποτε θα σου πω ενα μονο για το EF81 ...Αν θελεις να βγαλεις φωτο κατι εκτος απο το προσωπο σου πρεπει να εχεις κλειστο το καπακι και να βλεπεις απο την εξωτερικη οθονη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Ναι το γνωρίζω. Εκεί που θέλω να ψάξω το όλο θέμα είναι πιο πολύ η ποιότητα στις φωτογραφίες με όποια δυνατότητα ζουμαρίσματος/μορφοποιήσεων των φωτό και η ποιότητα ήχου, καθώς και η παραμετροποίηση του κινητού στο έπακρο (πως φαίνεται οτι είχα series 60 κινητά ε;:redface: )

Εκεί είναι να πέσει η σύγκριση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Aρχοντα, και τα δυο κινητα οπως ξερεςι ναι μεν ειναι "δυνατα" αλλα τα κυρια δυνατα στοιχεια τους ειναι η ποιοτητα κατασκευης (υλικα) και το ολο design.
Στις φωτογραφιες που λες το ΒenQsiemens βγαζει μεγαλυτερες μιας και εχει φακο 2ΜΡ εναντι των 1.3 του motorola.Ειναι αρκετα καλες (αυτες του EF81), αλλα σιγουρα δεν συγκρινονται με τον αντιστοιχο φακο των 2ΜΡ του Κ750.
Τωρα αναμεσα στα δυο αυτα μοντελα.
Εδω θα δεις φωτογραφιες του EF81:https://www.mobile-review.com/review/benq-siemens-ef81-en.shtml
Εδω του V3i:https://www.mobile-review.com/review/motorola-v3i-en.shtml
Το ef81 στο μεγιστο ζοομαρισμα του θολωνει λιγο τις φωτογραφιες κατι που παρατηρειται ομως και στο V3i.Δηλαδη οποιο και να παρεις με μεγιστο ζοομαρισμα οι φωτογραφιες θα βγουν λιγο θολες.Κατα την γνωμη μου ομως το ef81 τα καταφερνει καλλιτερα.Εχει απο τις φωτογραφιες που εχω δει κατα καιρους και εχω συγκρινει καλλιτερα αποτελεσματα το ef81.
Στο benq υποψην ΔΕν μπορεις να βγαλεις τον ηχο της ληψης φωτογραφιας οποιο προφιλ και αν ενεργοποιησεις.(Ετσι τουλαχιστον εχω διαβασει, γιατι ο ιδιος οταν το εβλεπα δεν σκεφτηκα να το δοκιμασω).

Στο δευτερο που λες για τις imaging δυνατοτητες του κινητου...εδω το ef81 τα εκανε μανταρα...Δεν υπάρχουν ψηφιακα εφε, ψηφιακα καδρα, φλας, δυνατότητα αυτόματης εστίασης κ.α.
Φλας και αυτοματη εστιαση δεν εχει ουτε το μοτο. αλλα εχει εστω μερικα ψηφιακα εφε και καδρα.Με λιγα λογια μεσα στο κινητο δεν μπορεις να παραμετροποιησεις τις φωτο.Ασε που αν θες να τις δεις δεν μπορεις να τις εχεις σε thumbnails ωστε να βρισκεις ευκολα ποια θες.Αντιθετα στο v3i αν θυμαμαι καλα μπορεις.

Στο θεμα ηχου και τα δυο κινητα εχουν δυνατο και καθαρο ηχο.

Στο θεμα παραμετροποιησης...μην περιμενεις και πολλα...μιλαμε για μην symbian-WM κινητα οποτε οι οποιες εξτρα εφαρμογες (java) μπορει να παρουν ειναι λιγες και πολλες φορες...αστειες!Εχοντας συνηθισει με s60 κινητα ισως σε ξενισει αυτο.

Ενα καλο με το ef81 ειναι οτι ναι μεν μπορεις να βγαλεις φωτο μονο με το καπακι κλειστο, αλλα η εξωτερικη οθονη ειναι "καλη" (οχι τιποτα σπουδαιο) γι΄αυτη την δουλεια ενω με τα εξωτερικα πληκτρα μπορεις να κανεις παρα πολλα χωρις να χρειαστει να ανοιξεις το κινητο.Αντιθετα η εξωτερικη του moto ειναι μετρια...απλως!

Οποιο και να διαλεξεις, πανω κατω παιρνεις κατι αναλογο.
Εαν δεν εχεις προβλημα να μεινεις στην νοκια (θυμαμαι οτι μου ειχες πει πως δεν θες παλι νοκια) προσωπικα θα σου ελγα να δεις και το NOKIA 6280 .Exoyn 10 ευρω διαφορα με το benq)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
το EF81 εχει ερθει στην ελλαδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ναι και κανει 381 ευρω. (τιμη λιανικης με το φ.π.α);)
χμ...τωρα που το βλεπω καλλιτερα...υπαρχουν πολυ λιγα κομματια.Αλλα λογικα σε λιγες μερες θα υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Μάριε διάβασα αυτά που έλεγε ο Ρώσος και για τα 2 κινητά, είδα και τις φωτογραφίες...σκέφτηκα και αυτά που είπες εσυ και μάαααλον πάω για το Siemens. Έχει και μεγαλύτερη εσωτερικη μνήμη από το Μοτορολάκι! Για Νόκια...απλά το θέμα είναι οτι δε θέλω Νόκια γιατί θα έπαιρνα το 6270 ή το 6280 αν ήταν έτσι. Είναι γκουμούτσες ρε συ... είχα το 3650 και μου τρύπαγε τις τσέπες! Τώρα με το Siemens ελπίζω να μην έχω τέτοια προβλήματα, άσε που θέλω το κινητο να είναι κουκλί, να το βλέπω και να τρελαίνομαι! Έχει μούρη, πως να το κάνουμε! Σκεφτόμουν για το Μοτορόλι απλά επειδή το Siemens όπως λες τα χει κάνει μαντάρα στον τομέα Imaging αλλά λεω "Και το PC γιατί το έχω;".

Ερώτηση 1: Μήπως το v3i είναι πιο λεπτό από το EF81 ή είναι ιδέα μου;:redface:
Ερώτηση 2: Το EF81 στην ανταλλαγή φωτογραφιών με Νόκια έχει το γνωστό πρόβλημα που στο Νόκια δεν εμφανίζεται η εικόνα; Από CF65 σε 3650 δεν την έβλεπε το Νόκια....:mad:

Μάαααλον Siemens.. αν και βλέπω κάτι Ν91 με 4 γίγα μέσα και WiFi και τρελαίνομαι αλλά πουυυυ λεφτά.... τα λυπάμαι 620 ευρώ για Νόκια...:mad:

Ερώτηση 3: Αξίζει να περιμένω για παρόμοιο μοντέλο με αυτά τα 2 που συγκρίνω και να χει WiFi και σκληρό δίσκο ή ελπίζω σε θαύματα;:P

Ερώτηση 4: Που πουλάνε το EF81; (Δε θέλω παραεισαγωγές και live εκδόσεις και μ@...κίες :mad: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
wifi και σκληρο μονο σε smartphone θα το βρεις ... αρα μαλλον θα ειναι γκουμουτσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχοντα, και τα δυο που ειδα απο κοντα προσωπικα το siemens με τραβηξε πιο πολυ!
Και σε design κτλ κτλ.
Το μοτο ειναι λιγο πιο λεπτο και 10 γραμμαρια πιο ελαφρυ,αλλα προσωπικα μου αρεσει πιο πολυ το siemens γιατι δεν εχει αυτο το "εξωγκομα" που εχει το v3i κατω κατω στην βαση του οταν ανοιγεις το καπακι, και γενικα μου αφηνει καλλιτερη αισθηση.
Κατα τα αλλα μην ξεχναμε και οτι το siemens εχει πολυ καλλιτερη οθονη τοσο σε pixelς οσο και φωτεινοτητα.;)
Σε ανταλλαγες αρχειων με νοκια και οτι αλλο δεν θα συναντησεις κανενα προβλημα.;)
Οσο για την ερωτηση 3...χλωμο εως αδυνατο προς το παρων...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Ευχαριστώ τα μάλλα!!!:clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: Να δω τώρα που θα βρω το Ζίμενς μιας και μάλλον εκεί καταλήγω. Τα καταστήματα ΤΙΜ και ο Γερμανός το έχουν; Με βολεύουν από άποψη πρόσβασης.

Άσχετο: Τι λέμε οταν εννοούμε ψηφιακά κάδρα και ψηφιακά εφέ; Οχι τον ορισμό...απλά τι κάνουν αυτά τα εφέ. Σου βάζουν κάδρο γύρω απ το λαιμό; Σε κάνουν να μοιαζεις με κινεζάκι; Σε κάνουν ποιο αδύνατο;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κατι τετοιο. Ομως συνηθως δεν τοσο πολυπλοκο (δλδ να σε κανουν κινεζακια) απλως αλλαζουν τα χρωματα της φωτο η σε αφηνουν να προσθεσεις διαφορα αντικειμενα στην φωτο οπως ενα συνεφακι.

Υ.γ.: Τα καρδα τα πετυχες τι ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Τα καδρα ειναι οπως το ειπες.
Π.Χ. γυρω απο την εικονα σου να εχει καρδουλες καινα λεει "love you", ή μασκα αστροναυτη κι εκει μεσα να βαλεις το προσωπο σου κτλ κτλ.
Τα ψηφιακα εφε ειναι διαφορα...
Να βγαλεις ασπρομαυρη την φωτογραφια
Νegative (με αρνητικα "χρωματα" ξερεις πως πιανειθς τα καναλια του filmnet αν δεν εχεις αποκωδικοποιητη)
Να μπορεσεις να προσθεσεις καποιο χρωμα, ή καποια λεζαντα και παει λεγοντας.
Το siemens θα το εχει η TIM συντομα στα 381.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,813 μηνύματα.
Να σας ενημερώσω (όσοι επιθυμείτε το EF81 πέραν εμού) ότι το κινητό έλαβε κι άλλη καθυστέρηση κυκλοφορίας στο βιογραφικό του, εως τις 12 Ιουνίου 2006. :mad:

Ενα κινητό είπα να πάρω για να αντικαταστήσω την παντόφλα μου και μου το βγάζουν απ τη μύτη ρε γμτ! Απορώ γιατί περιμένω...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Oντως Βαλντερ...ισως και αργοτερα...
Μαλιστα σε ολη την Ευρωπη υπαρχει προβλημα με την διαθεσιμοτητα του EF81...
Αγγλια ελαχιστα κομματια που εξαντληθηκαν ,Γερμανια το ιδιο, Ιταλια καθολου...και παει λεγοντας...:(
Κατι τετοιες "παραδοσεις" η BenQSiemens καλο ειναι να τις αποφευγει εαν θελει να ανακαμψει...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top