ChatGPT της OpenAI

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
FB_IMG_1700737786803.jpg

received_1077904336546440.jpeg
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Καλά, όσα πρόστιμα και να πληρώσουν, δε θα είναι τίποτα μπροστά στα έσοδα που θα έχουν.

Τί να γίνει, με την τεχνολογία κάπου κερδίζουν κάπου χάνουν. Όταν οι συγγραφείς παράδειγμα τώρα μπορούσαν και πήγαιναν στο φέισμπουκ και δεν ξέρω πού αλλού να διαφημίζουν τα βιβλία τους, καλή ήταν η τεχνολογία. Τώρα τους πείραξε.

Δεν πειράζει, έχουμε γεμίσει επίδοξους συγγραφείς και ανέμπνευστα μυθιστορήματα του συρμού. Αυτοί που ξεχωρίζουν τώρα, θα εξακολουθήσουν να ξεχωρίζουν και μετά. Οι υπόλοιποι ας επιστρέψουν στην πρωινή τους εργασία.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Χαζομάρες κλειστόμυαλων ανθρώπων. Ούτε στον Elon αρέσει η άνοδος του ai (λογικό, δεν κάθεται καλά η ιδέα ότι θα σου πάρει τη δόξα ένα ρομποτ). Το ai μπορεί να βοηθήσει για παράδειγμα τη μελέτη αναδίπλωσης πρωτεϊνών. Είναι πολύ πιο γρήγορο από έναν άνθρωπο, μαζί με την ανάπτυξη των κβαντικών υπολογιστών, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βρούμε λύσεις σε ασθένειες που εδώ και αιώνες ταλαιπωρούν τους ανθρώπους.

Το πρόβλημα δεν είναι το ai αλλά ο οικονομικός ελέφαντας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

Έχετε δει τι μπορεί να κάνει το Gemini Ultra της Google???????
Είναι απιστευτο!!!!!
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,417 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
εντυπωσιακες οι λειτουργιες του , αλλα πως υποτιθεται θα με βοηθησουν στην καθημερινοτητα μου ;
Εννοείς έξω στο δρομο;
Θα ενσωματωθουν στο κινητό σου
Σε βαθος δεκαετιας και στα γυαλια σου ή φακους επαφης σου
Μπορούν να σε βοηθήσουν παραγωγικά, ακαδημαϊκά και επαγγελματικά σε οποιαδήποτε εργασία που έχεις να κάνεις και θέλεις βοήθεια. Προσωπικός σου συνομιλητής για οτιδήποτε θεμα θέλεις να συζητήσεις.
Κάνει για τα πάντα όλα. Αναλύει κείμενο, λογική, λόγο/ηχο, εικονα/βίντεο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
εντυπωσιακες οι λειτουργιες του , αλλα πως υποτιθεται θα με βοηθησουν στην καθημερινοτητα μου ;
They won't, όχι ακόμα τουλάχιστον.
Υπάρχει ένα evolution curve που πρέπει αναγκαστικά να ακολουθηθεί μέχρι να φτάσουμε σε κάτι truly disruptive. Εαν θέλουμε να είμαστε ακριβείς βέβαια ακόμα και αυτή η πρώιμη τεχνολογία που έχουμε είναι ήδη disruptive, αλλιώς δεν θα υπήρχε ενδιαφέρον και δεν θα έπεφτε τόση τρελή επένδυση σε αυτά.

Το ζητούμενο ωστόσο σε τέτοιες εφαρμογές δεν είναι τι μπορούν να κάνουν αυτή την στιγμή που μιλάμε αλλά πόσο γρήγορα μπορούν να εξελιχθούν. Και όταν μπορούν να μαθαίνουν απο κείμενο, ήχο, βίντεο, σημαίνει οτι μπορούν να εξελιχθούν πολύ γρήγορα. Το chatGPT φαντάσου είχε εκπαιδευτεί αρχικά μόνο σε κείμενο.

Για να γίνει αντιληπτή καλύτερα αυτή η έννοια το πρώτο τσιπ που κατασκευάστηκε το 1958 απο τον Jack Kilby περιείχε μερικές δεκάδες τρανζίστορ. Τι μπορούσε να κάνει ; Όχι πολλά προφανώς σε σχέση με αυτά στους σημερινούς υπολογιστές. Περίπου 60 χρόνια μετά, δηλαδή σχεδόν μισό αιώνα, ο αριθμός αυξήθηκε σε δισεκατομμύρια τρανζίστορ, δηλαδή μιλάμε μια βελτίωση της τάξεως του 10^9. Και ο υπολογιστής σήμερα έχει κυριαρχίσει σε όλες τις ανθρώπινες δραστηριότητες, σε λιγότερο απο μισό αιώνα εξέλιξης.

Άρα για να το θέσουμε ως μια αναλογία, εαν σήμερα μπορεί απλώς να κάνει αυτά τα πράγματα που για εμάς φαίνονται εντελώς αυτονόητα και βασικά, φαντάσου τι θα κάνει σε 50 χρόνια απο τώρα. Δεν θα φτάσει τον άνθρωπο στα αντίστοιχα tasks...θα τον ξεπεράσει. Λεω απλά και αυτονόητα διότι για εμάς το να κοιτάξουμε μια εικόνα και να αναγνωρίσουμε τι περιέχει είναι ένα πανεύκολο task. Αλλά για έναν υπολογιστή δεν είναι καθόλου,οι εικόνες δεν έχνουν νόημα απο μόνες τους για τον υπολογιστή. Είναι απλώς ένα διάνυσμα τιμών. Φαντάσου λοιπόν απο ένα διάνυσμα με εκατομμύρια τιμές της μορφής :

x = [x0,x1,x2,x3...xn]

Να πρέπει να αποφανθείς εαν περιέχει μια γάτα, ένα σκύλο, έναν άνθρωπο, τι κάνει ο άνθρωπος, εαν είναι λυπημένος, χαρούμενος, σε τι τοπίο βρίσκεται κτλπ. Τρομερά δύσκολο πρόβλημα...(φυσικά το υπεραπλουστεύω τρομερά αλλά you get my point). Εμείς το κάνουμε ασυνείδητα γιατί η ίδια η φύση έχει δημιουργήσει τους μηχανισμούς. Εδώ πας να το κάνεις replicate και engineered όμως έτσι ώστε να μπορεί και ένα τεχνητό δημιούργημα να έχει αυτές τις δυνατότητες.

Ήδη βασικά έχει ξεπεράσει τον άνθρωπο σε ορισμένα πεδία. Για παράδειγμα στην ακτινολογία η τεχνητή νοημοσύνη φαίνεται να είναι το ίδιο καλή εαν όχι καλύτερη με τους ανθρώπους. Το όραμα για το μέλλον είναι να δημιουργηθεί μια γενική τεχνητή νοημοσύνη η οποία δεν θα είναι domain specific expert, δηλαδή ικανότητες και νοημοσύνη σε ένα συγκεκριμένο πεδίο, αλλά θα έχει γενική νοημοσύνη, όπως έχουν οι άνθρωποι. Οπότε θα μπορεί να μεταφέρει γνώση που έμαθε απο ένα συγκεκριμένο πεδίο, σε ένα άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Εγώ αυτό που περιμένω να ζήσω είναι αυτό που έχουν πει, οτι θα ξυπνάς το πρωί και θα σου λέει "φαίνεται πως τα ήπιες χτες, προτείνω να πιεις ένα χυμό πορτοκάλι και φαίνεται πως σου έχει πέσει ο αιματοκρίτης, προτείνω να φας μια μπριζόλα το μεσημέρι". Αυτό θέλω πολύ να το ζήσω.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Εγώ αυτό που περιμένω να ζήσω είναι αυτό που έχουν πει, οτι θα ξυπνάς το πρωί και θα σου λέει "φαίνεται πως τα ήπιες χτες, προτείνω να πιεις ένα χυμό πορτοκάλι και φαίνεται πως σου έχει πέσει ο αιματοκρίτης, προτείνω να φας μια μπριζόλα το μεσημέρι". Αυτό θέλω πολύ να το ζήσω.
Εγώ να σου πω την αλήθεια αυτό που βλέπω είναι οτι στο μέλλον το κόβω να έχει δωρεάν ψυχοθεραπεία όπως πάει :hehe:.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Ηδη υπάρχουν όπλα που δεν κατανοούμε και τα έχουν στα χέρια αυτοί που τα έχουν. Η προηγμένη τεχνητή νοημοσύνη θα ανακαλύψει σύντομα και πολλά άλλα αν δεν το έχει κάνει ηδη. Πρόσφατα ένα AI ανακάλυψε 2 εκ νέα ΥΛΙΚΑ. Πόσο απίστευτο. Καλή κινεζοποίηση εύχομαι.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,263 μηνύματα.
Ιστορικές εξελίξεις...
Δεν εχω χρόνο να το δώ όλο ( 2?! ώρες man )
Μερικές παρατηρήσεις:

1)"Building AI co-pilot chat-bots that are "co-designers" with our engineers"
2)"...its like on-boarding an employee"





3)Πήγε με τζάκετ στην παρουσίαση γιατί πούλησε απο τώρα τα suits να μαζέψει λεφτά.

Δεν βάζουμε κάτω τους μισθούς μας να ανοίξουμε μια ψησταριά στο μοναστηράκι λέω εγώ; :loltooth:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Δεν εχω χρόνο να το δώ όλο ( 2?! ώρες man )
Μερικές παρατηρήσεις:

1)"Building AI co-pilot chat-bots that are "co-designers" with our engineers"
2)"...its like on-boarding an employee"

Η Ansys ήδη έχει φτιάξει κάτι σαν co-pilot απο οτι είδα, πιθανώς και άλλες εταιρίες.
Και επίσης σε μια φάση πήρε το μάτι μου νομίζω text 2 props ή ακόμα και text 2 environments στην Unreal Engine. Πριν καμιά δεκαριά χρόνια θυμάμαι που μου έπαιρνε ώρες για κάθε prop και τώρα με μια εντολή ακόμα και ως άσχετος παράγεις ολόκληρη βιβλιοθήκη απο το μηδέν σε δευτερόλεπτα:popcorn:.
3)Πήγε με τζάκετ στην παρουσίαση γιατί πούλησε απο τώρα τα suits να μαζέψει λεφτά.
Δεν βάζουμε κάτω τους μισθούς μας να ανοίξουμε μια ψησταριά στο μοναστηράκι λέω εγώ; :loltooth:
Άλλαξε το τζάκετ που φορούσε νομίζω, δεν έκανε upgrade μόνο η εταιρία απο billion σε trillion company :hehe:.
Μην ανησυχείς, εαν όλα αποτύχουν έχω ντουλαπάκι με ιδέες. Και εαν δεν πετύχουν ούτε αυτές, θα χαρώ τουλάχιστον να ψήνουμε παρέα :hehe:.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top