Cyberbullying/stalking

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

msvague2023

Νεοφερμένος

Η msvague2023 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Έχω ερθει αντιμέτωπη με μια κατάσταση cyberstalking/bullying, στην οποία είναι χωμένοι διάφορα πρόσωπα, σε διαφορετικο βαθμό υπαίτιος ο καθένας ομως. Δεν μπορώ να μοιραστώ λεπτομερειες, εχω όμως φτάσει σε σημείο να παρακαλώ να σταματήσουν, γιατί τόση αναστάτωση μου προκαλούσαν, και δεν μπορουσα πάντα να το αγνοώ, και εκτός των άλλων εχω βγει και η τρελη της υπόθεσης που απλα ήθελα να σταματήσει αυτή η κατάσταση. Όχι, δεν φανταζομαι πράγματα, και αν και δυστυχώς σε κάποια προσωπικά μηνύματα δεν έχω πρόσβαση, έχω συλλέξει αρκετά στοιχεία για να χτιστεί η υπόθεση - dms, ποστ, screenshots και αλλά πραματα που καταδεικνύουν κακοποιητική συμπεριφορά και απόπειρα χειραγώγησης καθώς και απόπειρες να αποσπάσουν από μενα ευαίσθητες/ προσωπικές πληροφορίες - κοινώς δεν με αφήνουν στην ησυχία μου. Απλα θελω κάπως να αποζημιωθω για όλο αυτό που μου συνέβη, η έστω να βρω το δίκιο μου όχι τόσο γιατί με ενδιαφέρει η γνωμη ανθρώπων που σιχαίνομαι οριακά αλλά γιατί δεν μπορώ να δεχτώ και από πάνω να περνάει το λαθος αφήγημα για το πρόσωπο μου. Δεν είναι ζήτημα εγωισμού η μνησικακίας αλλά δικαιοσύνης, και ειδικα αν δεν σταματησουν να με τσιγκλανε κάθε τόσο, δε θα διστάσω να ζητήσω την ποινική τους δίωξη, προκειμένου να αποκαταστήσω την αλήθεια και τη ψυχική μου ηρεμία… τι αλλο να κάνω;
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Αν υπάρχει κακουργηματική πράξη, ξεκινάς και τελειώνεις με την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος στο τηλέφωνο 44027860. Αν χρειαστεί, θα παραπέμψουν την υπόθεσή σου στην αρμόδια κατά περίπτωση υπηρεσία. (Π.χ. δίωξη εκβιαστών)

Αν τα αδικήματα αντιμετωπίζονται κατ' έγκληση επικοινώνησε με δικηγόρο γιατί μπορεί να χρειαστεί να λάβεις εισαγγελική παραγγελία για άρση απορρήτου και λοιπά ώστε να έχεις ότι χρειάζεσαι για την μήνυση, τα ασφαλιστικά μέτρα ή για τις αγωγές (επειδή αναφέρεις αποζημίωση) που επιθυμείς να κάνεις.

Αυτά να κάνεις. Απευθύνσου στους απόλυτα αρμοδίους.
 

msvague2023

Νεοφερμένος

Η msvague2023 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση! Ναι το κοιτάω αυτόν τον καιρό και συλλέγω γνώμες. Ο βασικος μου ενδοιασμος είναι ως προς την επάρκεια την στοιχειων…
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση! Ναι το κοιτάω αυτόν τον καιρό και συλλέγω γνώμες. Ο βασικος μου ενδοιασμος είναι ως προς την επάρκεια την στοιχειων…
Επειδή το τι θεωρεί κάποιος στοιχείο, το τί είναι πραγματικά στοιχείο και το τι από αυτά έχει "συλλεχθεί" νόμιμα και μπορεί να χρησιμοποιηθεί νομικά είναι διαφορετικά ζητήματα, θα σου πρότεινα να περιορίσεις την πηγή "γνωμοδότησης" αυστηρά σε νομικές πηγές γιατί κατά κανόνα "όπου λαλούν πολλοί κοκκόροι, αργεί να ξημερώσει".
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, επειδή πολλά συμβαίνουν στον κόσμο αυτό καλό είναι να είσαι ιδιαίτερα προσεκτική και επιφυλακτική στις διαδικτυακές σου δραστηριότητες όταν αναφέρεσαι στην υπόθεσή σου. Γι αυτό και επιμένω στο να απευθυνθείς αποκλειστικά εκεί που πρέπει, καθώς έχεις μια υπόθεση και όχι απλά μια φιλοσοφική αναζήτηση.

Μου έχει τύχει περίπτωση που καταγγέλων, βρέθηκε τελικά κατηγορούμενος διότι η γενικότερη ηλεκτρονική του δραστηριότητα φρόντισε να αποκαλύψει τους ψευδείς ισχυρισμούς του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς που είπε ο Δροσουλίτης.
Πας σε δικηγόρο και μετά κατευθείαν στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.
Εκεί θα σε καθοδηγήσουν σωστά.
 

msvague2023

Νεοφερμένος

Η msvague2023 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Άσχετα από τη νομιμότητα των στοιχείων (που απ’ όσο ξέρω δεν τίθεται τέτοιο θέμα) το άφηγημα που σχηματίζεται εξετάζοντας τα είναι ολοφάνερα υπέρ μου. Απλώς χρειάζεται η πλήρη εικόνα, και ναι, εννοείται πως δεν τη δίνω στον οποιονδήποτε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τυχαίνει επίσης, την περιοδο που συνέβαινε πιο έντονα το φαινόμενο, να βλέπω έναν ειδικό ψυχικής υγείας, οπότε η όλη συναισθηματική μου αγωνία είναι και «επισήμως» καταγεγραμμένη και θα μπορούσε να υπάρξει και η ανάλογη παρέμβαση. Από την άλλη, γνωστή μου, νομικός, με έχει προϊδεάσει αρνητικά, γιατί γενικά δεν δίνεται η δέουσα προσοχή σε τέτοιες υποθέσεις στη χώρα μας…
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Δεν είμστε φόρουμ για νομικές συμβουλές, παρακαλώ απενθυνθείτε σε δικηγόρο. :lock:
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top