[e-steki] Προτάσεις και Ιδέες για το site

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.

Q: Is user generated content (UGC) personal data? Is UCG subject to rules around data portability and erasure?

A: This is a tricky one. What if a member asks that you delete all their posts? What if those posts were valuable both to the community and your company? We feel that if the posts are stripped of identifying information ( for example the username and photo of the member), they do not need to be removed. The exception here is if the posts contain information that identifies the person that is requesting removal. That would also include posts with personal data about the requester that was posted by another member. You might consider laying out in your terms of use or privacy policy who owns UGC and what will be done if someone requests removal of posted content.
Προσπάθησα να το γκουγκλάρω αυτό που πόσταρες, το βρήκα σε ένα "moto" site, αν θέλεις βάλε την πηγή.

1672922893206.png

Πάντως οι όροι χρήσης ενός site πρέπει να είναι compliant με την ευρωπαϊκούς κανονισμούς, δεν έχει νόημα να βάζεις εσύ δικούς σου σε θέματα που άπτονται προσωπικών δεδομένων. Αν ο χρήστης κατά τη διαγραφή έχει επιλέξει την πλήρη διαγραφή του, όλο το περιεχόμενο που σχετιζόταν με αυτόν θα πρέπει να διαγράφεται.

Το μόνο έγκυρο επιχείρημα είναι πως αν σου διαγράψω και το περιεχόμενο δεν θα μπορεί να διαπιστώσεις ότι όντως το nickname σου άλλαξε σε Guest στις μηχανές αναζήτησης. Αυτό όμως πρέπει να επαφίεται στη γνώση και επιλογή του χρήστη κατά τη διαγραφή. Αν επιμείνει και πει "ναι, προχώρα" είναι δικαίωμά του να ξεχαστεί για πάντα αυτός και οι απόψεις του.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Προσπάθησα να το γκουγκλάρω αυτό που πόσταρες, το βρήκα σε ένα "moto" site, αν θέλεις βάλε την πηγή.

View attachment 112243
Πάντως οι όροι χρήσης ενός site πρέπει να είναι compliant με την ευρωπαϊκούς κανονισμούς, δεν έχει νόημα να βάζεις εσύ δικούς σου σε θέματα που άπτονται προσωπικών δεδομένων. Αν ο χρήστης κατά τη διαγραφή έχει επιλέξει την πλήρη διαγραφή του, όλο το περιεχόμενο που σχετιζόταν με αυτόν θα πρέπει να διαγράφεται.

Το μόνο έγκυρο επιχείρημα είναι πως αν σου διαγράψω και το περιεχόμενο δεν θα μπορεί να διαπιστώσεις ότι όντως το nickname σου άλλαξε σε Guest στις μηχανές αναζήτησης. Αυτό όμως πρέπει να επαφίεται στη γνώση και επιλογή του χρήστη κατά τη διαγραφή. Αν επιμείνει και πει "ναι, προχώρα" είναι δικαίωμά του να ξεχαστεί για πάντα αυτός και οι απόψεις του.
Εγώ εδώ το βρήκα: https://blog.vanillaforums.com/community-answers-to-common-questions-about-gdpr-community-forums/
Φαντάζομαι ότι είναι canned faq για τα περισσότερα forums :hmm:

Το θέμα είναι τι ορίζεται ως προσωπικό δεδομένο:

Εμάς μάς αφορά αυτό:
Personal data that has been de-identified, encrypted or pseudonymised but can be used to re-identify a person remains personal data and falls within the scope of the GDPR.

Personal data that has been rendered anonymous in such a way that the individual is not or no longer identifiable is no longer considered personal data. For data to be truly anonymised, the anonymisation must be irreversible.
Άρα η ίδια η ΕΕ στο site της δεν λέει κάτι διαφορετικό από το faq που παρέθεσα, που εξειδικεύει στα forum.

Εφόσον τα δεδομένα έχουν ανωνυμοποιηθεί, δεν θεωρούνται προσωπικά και δεν εμπίπτουν στις διατάξεις του gdpr. Μάλιστα, αν θέλουμε να είμαστε απολύτως πιστοί στον ορισμό, ακόμη και τα προσωπικά δεδομένα με ψευδώνυμο, όπως έχουμε εδώ, δεν θεωρούνται προσωπικά, συνεπώς τα posts ακόμη κι αν παραμείνουν με το ψευδώνυμο δεν συνιστούν παραβίαση του gdpr (εκτός, βεβαίως, αν περιέχουν προσωπικά δεδομένα όπως ονόματα, διευθύνσεις, κλπ).

Τα παραδείγματα προσωπικών δεδομένων που αναφέρει το gdpr είναι:
  • a name and surname;
  • a home address;
  • an email address such as name.surname@company.com;
  • an identification card number;
  • location data (for example the location data function on a mobile phone)*;
  • an Internet Protocol (IP) address;
  • a cookie ID*;
  • the advertising identifier of your phone;
  • data held by a hospital or doctor, which could be a symbol that uniquely identifies a person.
Κι αυτά όντως διαγράφονται, όταν ζητήσει διαγραφή των δεδομένων του ο χρήστης.

Disclaimer: Δεν είμαι νομικός.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Ίσως θα μπορούσαμε να αλλάζαμε χρώμα στο insert link. Τώρα όταν κόλλας ένα λινκ σε μια λέξη του κειμένου φαίνεται σαν να την έκανες bold και έτσι κάποιος/α που δεν γνωρίζει αυτό το feature να νομίζει πως είναι απλή έμφαση της λέξης. Ίσως κάτι πιο οφθαλμοφανές θα βοηθούσε μιας που η δυνατότητα insert link είναι πραγματικά τέρμα πιο πρακτική από το να βγαίνουν ολόκληρες σελίδες, σκρινσοτς, σπόιλερς και να μοιάζουν τα κείμενα σαν βομβαρδισμένα.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Γιάννη, κλίκαρε εδώ.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Χωρίς να κανω κλικ στο λινκ, βάζω μια σουβλα στοίχημα οτι ειναι rick rolled το ΥΤ λινκ.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,576 μηνύματα.
Εγώ πάλι λέω να υπάρχει μια εφαρμογή εικονικής χορήγησης φαρμάκων που περιέχουν βενζοδιαζεπίνες για να ερχόμαστε στα ίσα μας!
Αν μπορούσαμε να τα χορηγήσουμε και σε κάποιους που δεν καταλαβαίνουν οτι τα χρειάζονται θα ήταν ακόμα καλύτερα!

(΄Εχουμε ξεφύγει τελείως, σας λέω!)
Το παραπάνω το είχα γράψει στις 9-9-2021.

Συνεχίζω να το πιστεύω.:D
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,966 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση εμείς που επιστρέψαμε με διαφορετικό λογαριασμό, να βρούμε τα μηνύματα που γράψαμε με τον προηγούμενο; Έχω βρει κάποια μέσω της αναζήτησης, αλλά είναι ελάχιστα :(
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση εμείς που επιστρέψαμε με διαφορετικό λογαριασμό, να βρούμε τα μηνύματα που γράψαμε με τον προηγούμενο; Έχω βρει κάποια μέσω της αναζήτησης, αλλά είναι ελάχιστα :(
Είσαι ο

Guest 896561​



Δοκιμασε να τα ψάξεις ετσι.

ΥΓ: Αν δεν θες να φαινεται, πες μου να κανω edit
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,966 μηνύματα.
Είσαι ο

Guest 896561​



Δοκιμασε να τα ψάξεις ετσι.
Ναι, ξέρω, τα έχω ψάξει έτσι, αλλά μου βγάζει μόνο το τελευταίο που με είχαν κάνει παράθεση. Κανένα άλλο. Ευχαριστώ πάντως.
ΥΓ: Αν δεν θες να φαινεται, πες μου να κανω edit
Όχι, κανένα θέμα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Ναι, ξέρω, τα έχω ψάξει έτσι, αλλά μου βγάζει μόνο το τελευταίο που με είχαν κάνει παράθεση. Κανένα άλλο. Ευχαριστώ πάντως.

Όχι, κανένα θέμα.
Πάντως σε Google search για σένα... (κοιτα κατω)

1687804524655.png
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,455 μηνύματα.
Γίνεται να αλλάξουμε το ρεακτιον μπερδεύτηκα; 🥹🥺
Να βάλουμε κάτι σαν και αυτό 🤔; ΠΛΙΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ

Υ.Γ Κάτι μου λέει ότι ξέρω τι αντιδράσεις θα πάρει αυτό το μήνυμα 😂
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Γίνεται να αλλάξουμε το ρεακτιον μπερδεύτηκα; 🥹🥺
Να βάλουμε κάτι σαν και αυτό 🤔; ΠΛΙΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ

Υ.Γ Κάτι μου λέει ότι ξέρω τι αντιδράσεις θα πάρει αυτό το μήνυμα 😂
Πως σου ήρθεαπορω 🤔
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Να βάλουμε πίσω το dislike ρε παιδιά; Με έχουν λείψει οι εποχές που μάζευα dislike με το τσουβάλι :worry: :skull:
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Υπάρχει περίπτωση εμείς που επιστρέψαμε με διαφορετικό λογαριασμό, να βρούμε τα μηνύματα που γράψαμε με τον προηγούμενο; Έχω βρει κάποια μέσω της αναζήτησης, αλλά είναι ελάχιστα :(
Υποτίθεται ότι ανωνυμοποιούνται τα στοιχεία προκειμένου να μην μπορεί να σε αναζητήσει κάποιος. :P
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
@Scandal

Μήπως να αλλάξει ο τρόπος penalty των χρηστών που γίνονται ban;
Παρατηρώ συχνά πχ έναν χρήστη να γίνεται ban (εικάζω δικαιολογημένα, δεν αμφιβάλλω επ'αυτού) για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, πχ 1-2 μήνες και είναι λίγο περίεργο επειδή ουσιαστικά αυτός ο χρήστης υπάρχει στο site λίγους μήνες εν τέλει το χρόνο και η ενεργή ομάδα μας αποδεκατίζεται.

Θα πρότεινα αντί για ποινή, να είχαμε κάπως το αντίθετο, δηλαδή επιβράβευση καλής/πολιτισμενης ιντερνετικής επικοινωνιακής/συμπεριφορικής διαγωγής με κάποια προνόμια έναντι των πιο "άτακτων" και κακών λογαριασμών, κάτι σαν το karma του reddit. Πιο συγκεκριμενα για παραδειγμα, αντι να γινει ban, να μειωθει το πληθος post που θα μπορεί να κάνει εντός ημερας/βδομαδας/μηνα ή τα reactions που θα μπορει να κανει ή ακόμα και το πλήθος μηνυματων που θα μπορει να στελνει, ενω οι πιο "καλοι" λογαριασμοι να εχουν το προνομιο/θετική επιβραβευση περισσοτερων/απεριοριστων posts, να ξεκλειδώνονται άλλα emojis κλπ, κάτι τέτοιο. Αυτό μπορεί να εφαρμοστεί με βάση ένα γενικό score του κάθε χρήστη. Όλοι οι νεοι λογαριασμοι θα ξεκινάνε από ένα ορισμένο πλήθος posts τη μερα/βδομαδα/μηνα or something και αναλογα με τα θετικα reactions που παιρνουν και τις θετικες αλληλεπιδρασεις των "καλων" προφιλ, το score τους να αυξανεται και μολις ξεπερασει ενα threshold, να αυξανεται το οριο των posts τους που μπορουν να κανουν, τα reactions, emojis, κλπ κλπ. Για τους υπαρχοντες λογαριασμους, το score ισως θα μπορουσε ενδεικτικα να υπολογιστει με βαση ενος σταθμισμενου μεσου των φορών που έχει γίνει ban στο παρελθον ο καθε χρηστης, για το λογο/δριμυτητα που εγινε ban, ποσο συχνα εντος εξαμηνου, ποσα θετικα ή αρνητικα reactions εχει λαβει κλπ, οι mods μπορουν να μεγαλουργησουν εδω.

Δηλαδη ουσιαστικα, αντι για ποινή και ban, να ειναι limited account και να εχει κινητρο να διορθωσει τον τροπο αλληλεπιδρασης ωστε να αποκτησει πιο "premium" δικαιωματα που ταιριαζουν σε "καλους" λογαριασμους. Διότι δε βλεπω εποικοδομητικο λογο στο να βριζει καποιος ή να επιτιθεται προσωπικα κλπ κλπ απο τη μία, να μενει εκτος ενα μηνα (για να ηρεμησει; να μετανιωσει; χαχαχα) και μετα να επανερχεται και μεσα σε μια βδομαδα να ξανακανει το ιδιο και να ξανατρωει ban, ποιο το νοημα ετσι.. Ξερω πως θα ηταν πιο ευκολο απλως να γινεται ban και να ησυχαζουν οι mods, όμως περισσοτερο ενδιαφερον και χρησιμο μου φαινεται αυτο που προτεινω παραπανω.

ΥΓ: Δεν αναφερομαι βεβαια σε trolls ή διαφημισεις ή διπλους λογαριασμους, αλλά σε legit χρηστες του forum.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top