Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αρχίστε να τα τρώτε ωμά όλα τα κρέατα, να δούμε πόσο φυσιολογικό είναι. Έτσι κάνουν τα σωστά παμφάγα.
Για προιόντα, ρούχα και καλλυντικά δε σχολιάζω καν, το θεωρώ αυτονόητο και στην τελική, όσον αφορά τη διατροφή δε με νοιάζει καααααααααν η σωστή διατροφή εμένα. (σωστή εννοώντας όχι πολλά τηγανητά, λιπαρά και γλυκά).
Μπορώ να ζήσω τρώγοντας κάθε μέρα πατάτες τηγανητές και πάλι να πεθάνω. Η επιλόγη μου δεν είναι με βάση την υγεία μου, είναι με βάση τα ζώα, τα ζώα νιώθουν όπως νιώθει και ο άνθρωπος, έχει αισθήσεις, πονάει και δεν έχει δικαίωμα κανένας να τα χρησιμοποιεί για το όφελός του, ας πειραματιζόμαστε κι ας βασανίζουμε και ανθρώπους, δεν έχει λιγότερη αξιοπρέπεια το ζωάκι επειδή δεν είανι άνθρωπος.
Το ότι είσαι χορτοφάγος δεν πάει να πει ότι τη βγάζεις κάθε μέρα με σαλάτες και φρούτα, ευτυχώς υπάρχουν άπειρες λύσεις και αντικατάστατα, και στην ελλάδα σιγά σιγά επεκτείνεται και βρίσκεις πολλά μαγαζιά με vegan προιόντα και εστιατόρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
έχω γίνει χορτοφαγος εδω και 20 μερες, εκοψα το καπνισμα και ηταν η μονη μου επιλογη για να μην παρω κιλα τα οποια εν τελη πηρα, μεσα σε 20 μερες πηρα 4 κιλα τρογωντας αποκλειστικα και μονο σαλατες , χόρτα , οσπρια και φρουτα, αποτυχια πληρης η χορτοφαγια :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τρωγεστε σαν τα σκυλια.Άμα γουστάρεις το κρέας,θα το φας.Αν δε θες για τον Χ,Ψ λογο δε θα το φας.Ο οποιοσδήποτε και από τις 2 μεριές ξέρει τις συνέπειες των επιλογών του - καλα δε παίρνω και όρκο :P -.Εφόσον είναι η επιλογή του γιατί πρέπει να του πεις ότι αυτό που επέλεξε είναι το λάθος κι ότι αυτό που κάνεις εσυ είναι το σωστά; Τι είναι σωστό και λάθος τέλος πάντων και ποιος εισαι εσυ που το διακρινεις για τον αλλον;Σεβαστείτε τις επιλογές των άλλων είτε σας αρέσουν είτε όχι γιατί πολύ απλά ούτε λόγος σας πέφτει ούτε ειστε ανώτεροι.
(Το Β ενικό είναι γενικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.


Και το Darwin award σημερα παει στην..... princess!!! Τα θερμα μου συγχαρητηρια για την αποψη οτι ο ανθρωπος ειναι παμφαγος απο επιλογη!

Αφιερωμενη η παρακατω ειδηση: https://www.telegraph.co.uk/news/wor...ter-baby-son-found-severely-malnourished.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Η επιλόγη μου δεν είναι με βάση την υγεία μου, είναι με βάση τα ζώα, τα ζώα νιώθουν όπως νιώθει και ο άνθρωπος, έχει αισθήσεις, πονάει και δεν έχει δικαίωμα κανένας να τα χρησιμοποιεί για το όφελός του, ας πειραματιζόμαστε κι ας βασανίζουμε και ανθρώπους, δεν έχει λιγότερη αξιοπρέπεια το ζωάκι επειδή δεν είανι άνθρωπος.
Το ότι είσαι χορτοφάγος δεν πάει να πει ότι τη βγάζεις κάθε μέρα με σαλάτες και φρούτα, ευτυχώς υπάρχουν άπειρες λύσεις και αντικατάστατα, και στην ελλάδα σιγά σιγά επεκτείνεται και βρίσκεις πολλά μαγαζιά με vegan προιόντα και εστιατόρια
Ειμαστε homo sapiens και ειναι λογικο να δωσουμε προτεραιοτητα στο ειδος μας. Η σφαγη των ζωων πρεπει να γινεται με αυστηροτατους κανονες και βαριες ποινες σε οσους τους παραβαινουν. Να αναισθητοποιειται το ζωο πρωτα και να μην νιωθει τον παραμικρο πονο.
Τωρα για τα υποκατασταστα και το συνδεω με την ωριμοτητα, γιατι τεθηκε κι αυτο πιο πανω. Μπορει για παρτη του καποιος να μη νοιαζεται, αλλα εχει ευθυνη για το πώς μεγαλωνει τις επομενες γεννιες. Εχουμε τη δοκιμασμενη επι χιλιετιες παμφαγο διατροφη με αμεση ληψη κρεατος απο το ζωο και θα στραφουμε σε ενα πολυπλοκο (για το γενικο πληθυσμο) συστημα με υποκαταστατα, ψαχνοντας τροφες και κανοντας μετρησεις, αν πηραμε το ταδε στοιχειο απο δω και το αλλο απο κει, με ενα αυστηρο προγραμμα ζωης λες και ειμαστε αρρωστοι κι ακολουθουμε ειδικη διαιτα; Ειναι ωριμο να σπρωχνεις τον γενικο πληθυσμο σε ενα λαθος δρομο που απαιτει mindset αθλητη υψηλου επιπεδου με αυστηρη αυτοπειθαρχια; Θα εχεις προβληματα δημοσιας υγειας, οχι τοσο γιατι το προγραμμα ειναι ανεπαρκες, αλλα επειδη δεν θα μπορουν να το τηρησουν. Θεωρω τελειως ανωριμο να γινονται προτροπες να ακολουθηθει η χορτοφαγια και ποσω μαλλον ο βεγκανισμος. Σε προσωπικο επιπεδο, ο,τι θελει κανει ο καθενας.

Τωρα η συνδεση με το γενικο κοστος απο την κρεοφαγια, οτι κοστιζει τοσο στον πλανητη και σε μας και θα φτασουμε σε αδιεξοδο και λογω υπερπληθυσμου κλπ θυμιζει τις τρελλες ανησυχιες ενος δημοσιογραφου μιας παριζιανικης γκαζετας του 1715 ο οποιος αγωνιουσε επειδη δεν λαμβανονταν μετρα για τις βουνιες των αλογων στους παρισινους δρομους και οτι το Παρισι θα γινοταν αβιωτο σε δυο αιωνες. Προφανως δεν μπορουσε να προβλεψει το αυτοκινητο. Αγωνιατε μερικοι για το τι θα γινει. Ε καποια χαζομαρα θα κανει ο ανθρωπος με τις ακορεστες φιλοδοξιες του και θα χαθει ο μισος πληθυσμος, οπως το μεσαιωνα με τις πανουκλες. Ή οι ισχυροι θα βρουν εναν τροπο να τον «μειωσουν» με κανεναν ιο ή κατι αλλο. Η ζωη ειναι σκληρη, deal with it και μη χανετε τον υπνο σας για αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το χειροτερο αγαπητε libre ειναι οτι πολλοι χορτοφαγοι επιβαλλουν την συγκεκριμενη διατροφη στα παιδια τους και σε ορισμενες περιπτωσεις ακομα και στα σαρκοφαγα κατοικιδια τους (γατια και σκυλια). Ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει με το σωμα του, αλλα οταν φτανουμε σε σημειο να την επιβαλλουμε σε αλλους και μαλιστα ακομα και σε αλλα ειδη, τοτε εχουμε να κανουμε με αρρωστους στο μυαλο ανθρωπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Το χειροτερο αγαπητε libre ειναι οτι πολλοι χορτοφαγοι επιβαλλουν την συγκεκριμενη διατροφη στα παιδια τους και σε ορισμενες περιπτωσεις ακομα και στα σαρκοφαγα κατοικιδια τους (γατια και σκυλια). Ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει με το σωμα του, αλλα οταν φτανουμε σε σημειο να την επιβαλλουμε σε αλλους και μαλιστα ακομα και σε αλλα ειδη, τοτε εχουμε να κανουμε με αρρωστους στο μυαλο ανθρωπους.
Κοιταξε υπαρχει ενα μεγαλυτερο θεμα με τον κοινων. εξτρεμισμο (υπο την εννοια της ακροτητας), που ισως στην Ελλαδα να μην φαινεται και τοσο γιατι υπαρχουν αλλα προβληματα, αλλά εξω το διακρινεις καλυτερα.

Το ενα ειναι οτι μπορεις να κανεις πιο ευκολα συλλογο με βαση ο,τι παλαβωμαρα σου βαρεσει, να συσπειρωσεις κοσμο και μαλιστα να τον περασεις κι ως κοινωφελη και να παιρνεις κρατικες επιδοτησεις. Δηλαδη να γινεσαι βαρος στον φορολογουμενο.

Το αλλο ειναι οτι αμα εχεις κοσμο ασκεις πιεσεις σε τοπικο, αλλα και παρα πανω επιπεδο. Σε καποιες περιπτωσεις εχουμε δημιουργια κομματος ή lobby συμφεροντων.Υπαρχει κομμα πειρατων, κυνηγων, εσπεραντιστων κλπ και lobbies οπως υπερ ταυρομαχιας, φουαγκρα, καπνιστες κλπ

Δεν θα ηθελα να δω και τιποτα vegans. Οι vegans δεν ειναι σαν τους αφελεις εσπεραντιστες, ειναι επικινδυνοι γιατι παν κοντρα στη φυση. Θα πιασουν τιποτα ποστα σε τοπικο επιπεδο και σε δημοσιες υπηρεσιες και θα επηρεαζουν τη νομοθεσια και τις διοικητικες αποφασεις. Και η κυβερνηση δεν θα τους πειραζει λογω του εκλογικου τους βαρους. Εδω η γαλλικη κυβερνηση δεν πειραζει το lobby της ταυρομαχιας που ειναι ενα αισχρο θεαμα, θα πειραξει βεγκανιστες τωρα; Αλλωστε ζουμε και στην δικτατορια των εξπερ. Πληρωνεις, σου βγαζουν μια ερευνα και την παρουσιαζεις σαν επιστημονικη γνωση για να εισαι καλυμμενος. Θα μας πουνε τωρα οι βεγκανιστες οτι ειναι καλυτερα να τρωμε σπορους για να σωσουμε τον πλανητη, λες και δεν εχουμε αλλους τροπους να τον ρημαξουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Το χειροτερο αγαπητε libre ειναι οτι πολλοι χορτοφαγοι επιβαλλουν την συγκεκριμενη διατροφη στα παιδια τους και σε ορισμενες περιπτωσεις ακομα και στα σαρκοφαγα κατοικιδια τους (γατια και σκυλια). Ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει με το σωμα του, αλλα οταν φτανουμε σε σημειο να την επιβαλλουμε σε αλλους και μαλιστα ακομα και σε αλλα ειδη, τοτε εχουμε να κανουμε με αρρωστους στο μυαλο ανθρωπους.

συμφωνώ με αυτό που λες αλλά το ίδιο δεν κάνουν και αυτοί που τρώνε κρέας? οι παμφάγοι γονείς δεν "επιβάλλουν" στα παιδιά τους να τρώνε από μικρά κρέας? νομίζω πως το ρήμα "επιβάλλω" είναι υπερβολικό ωστόσο. οι γονείς και οι ιδιοκτήτες κατοικίδιων κάνουν ό,τι θεωρούν καλύτερο για τα παιδιά τους και τα ζωάκια τους. κι αν επιμένεις στο θέμα της επιβολής, θα σου φέρω το παράδειγμα του πατέρα μου. ήθελε κάθε Κυριακή να τρώμε κόκκινο κρέας συνοδευόμενο από μακαρόνια ή ρύζι με κάτι βαριές σάλτσες. τρώγαμε 2-3 φορές την εβδομάδα κρέας και όταν προσπαθούσα να του πω πως ίσως θα έπρεπε να το ελαττώσουμε λίγο, μου έλεγε πως κανονικά θα έπρεπε να τρώμε κόκκινο κρέας 5 φορές την εβδομάδα. κάθε φορά που του έλεγα πως δε θέλω να φάω κουνέλι ή μπριζόλα με πίεζε ώσπου έβλεπε ότι πραγματικά δεν ήθελα να φάω και με άφηνε ήσυχη. αυτό δηλαδή δεν είναι καταπίεση του παμφάγου προς τα παιδιά του? δεν τον κατηγορώ ωστόσο γιατί ξέρω ότι το έκανε για το καλό μου, όπως και οι χορτοφάγοι γονείς κάνουν αυτό που θεωρούν σωστό για τα παιδιά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
συμφωνώ με αυτό που λες αλλά το ίδιο δεν κάνουν και αυτοί που τρώνε κρέας? οι παμφάγοι γονείς δεν "επιβάλλουν" στα παιδιά τους να τρώνε από μικρά κρέας? νομίζω πως το ρήμα "επιβάλλω" είναι υπερβολικό ωστόσο. οι γονείς και οι ιδιοκτήτες κατοικίδιων κάνουν ό,τι θεωρούν καλύτερο για τα παιδιά τους και τα ζωάκια τους. κι αν επιμένεις στο θέμα της επιβολής, θα σου φέρω το παράδειγμα του πατέρα μου. ήθελε κάθε Κυριακή να τρώμε κόκκινο κρέας συνοδευόμενο από μακαρόνια ή ρύζι με κάτι βαριές σάλτσες. τρώγαμε 2-3 φορές την εβδομάδα κρέας και όταν προσπαθούσα να του πω πως ίσως θα έπρεπε να το ελαττώσουμε λίγο, μου έλεγε πως κανονικά θα έπρεπε να τρώμε κόκκινο κρέας 5 φορές την εβδομάδα. κάθε φορά που του έλεγα πως δε θέλω να φάω κουνέλι ή μπριζόλα με πίεζε ώσπου έβλεπε ότι πραγματικά δεν ήθελα να φάω και με άφηνε ήσυχη. αυτό δηλαδή δεν είναι καταπίεση του παμφάγου προς τα παιδιά του? δεν τον κατηγορώ ωστόσο γιατί ξέρω ότι το έκανε για το καλό μου, όπως και οι χορτοφάγοι γονείς κάνουν αυτό που θεωρούν σωστό για τα παιδιά τους.

Δεν ειπα πουθενα οτι οι χορτοφαγοι δε νοιαζονται για το καλο των παιδιων τους. Το προβλημα ομως ειναι οτι η διατροφη τους ΑΠΑΙΤΕΙ να περιεχει συμπληρωματα, συγκεκριμενες ομαδες τροφιμων, γνωσεις και προγραμματισμο, ειδικα οταν αφορα παιδακια στην αναπτυξη. Μιλαμε για μια διατροφη που παει εναντια στην φυση. Δεν τρως κρεας και ζωικα παραγωγα; Θα πεθανεις αν δεν παρεις συμπληρωματα. Τοσο απλα. Πολλοι απο αυτους τους γονεις δεν γνωριζουν καν τι κανουν με αποτελεσμα να θετουν τα ιδια τους τα παιδια σε κινδυνο. Τα παιδια αυτα μεγαλωνουν σε ενα περιβαλλον που δεν τους δινετε καν η ευκαιρια να φανε κρεας, ασχετα με το αν τους αρεσει ή οχι και ασχετα με το αν ειναι εναντια στην φυση. Στο δικο σου οικογενειακο περιβαλλον ο πατερας σου σου εδινε την ευκαιρια να φας οτι ηθελες. Και εμενα οι γονεις μου με πιεζαν να τρωω μπαμιες και φασολακια, τι σημαινει αυτο; Οτι ηθελαν να με κανουν vegetarian; Δεν μιλαμε για μια απλη καταπιεση αλλα για μια στυγνη επιβολη των πιστευω τους πανω σε αθωα παιδακια. Οι παμφαγοι γονεις μεγαλωνουν τα παιδια τους συμφωνα με τους νομους της φυσης και δε θετουν την υγεια των παιδιων τους σε κινδυνο γιατι πολυ απλα τα παιδια αυτα δεν χρειαζονται χαπια. Παραλληλα δινουν την ευκαιρια να επιλεξουν αργοτερα τον δικο τους δρομο. Αντιθετα, οι χορτοφαγοι γονεις χαρασσουν τον δρομο που θα ακολουθησει το παιδι απο την βρεφικη ηλικια και δεν του δινουν την ευκαιρια να μεγαλωσει οπως οριζουν οι νομοι της φυσης. Ποια η διαφορα απο το να ταιζεις μια αγελαδα με κρεαταλευρα; Γιατι θεωρειτε τα κρεαταλευρα στην τροφη της αγελαδας ως κατι το μη φυσιολογικο, ενω στην περιπτωση του ανθρωπου ειναι απολυτα φυσιολογικο να μη τρωει καθολου κρεας, παροτι το ΑΠΑΙΤΕΙ ο οργανισμος του αφου δεν συνθετει απο μονος του βιταμινη Β12;



Κλεινοντας, γιατι καταδικαζετε (δεν αναφερομαι σε εσενα προσωπικα) το κοκκινο κρεας και οχι τα κοτοπουλα ή τα ψαρια; Αν σκεφτειτε λογικα, για καποιον που νοιαζεται για τα ζωα και λυπαται που τα σφαζουν, αλλα απο την αλλη τρωει μικρες ποσοτητες κρεατος - κυριως κοτα - το πιο λογικο που θα μπορουσε να κανει ειναι να τρωει μονο βοδινο. Απο ενα βοδι βγαινουν περιπου 300 κιλα κρεας. Αν τρως 2 κιλα τον μηνα, τοτε θελεις 12.5 χρονια για να φας ενα βοδι. Αν ζησεις μεχρι τα 80, θα εχεις σκοτωσει 6.4 βοδια. Οταν ομως τρως την ιδια ποσοτητα κρεατος, αλλα σε κοτοπουλο, τοτε αφαιρεις την ζωη απο περιπου 12 κοτοπουλα ετησιως (960 κοτοπουλα στα 80 χρονια ζωης σου). Δεν ειναι εγωιστικο να λες οτι τρως λιγο κρεας επειδη λυπασαι τα ζωα, αλλα αυτο το λιγο να προερχεται απο κοτοπουλο επειδη εισαι απληστος και θελεις να ζησεις περισσοτερο; Τουλαχιστον παψτε να καυχιεστε οτι ειστε φιλοζωοι και οτι τρωτε ελαχιστο κρεας γιατι στη ζωη σας θα εχετε αφαιρεσει περισσοτερες ζωες απο καποιον που δηλωνει κρεατοφαγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Για μενα η χορτοφαγικη διαιτα δεν ειναι η κεντρικη ιδεα του βεγκανισμου. Η ιδεα σχετιζεται με το πώς γεμιζει κανεις τη ζωη του και πώς τα παει με τον εαυτο του. Ολος ο κοσμος αυτο κανει, αλλα οι ακραιοι το παρακανουν.
Όλη τους η ζωη περιστρεφεται γυρω απο την ιδιαιτεροτητα που εχουν υιοθετησει και χανουν την αισθηση της πραγματικοτητας.
Οταν αυτο περιοριζεται στον εαυτο τους ειναι δικαιωμα τους, αλλα οταν επεκτεινεται στους αλλους εκει παιζουν ρολο οι συνεπειες. Νομιζουν οτι ανακαλυψαν την υπερτατη αληθεια και θελουν να τη επιβαλλουν και στους αλλους. Φαντασου να εχεις τετοια ατομα για προισταμενους και να εξαρταται απο αυτους η καθημερινη σου ψυχικη ηρεμια και η επαγγελματικη σου εξελιξη.

Για τους βεγκαν μαλιστα που τα ξερω κι απο πρωτο χερι, τι να μου πει καποιος. Καλουσε η γυναικα μου στο σπιτι και περνουσε η μιση βραδια γυρω απο τα ζωα και τα φυτα. Πολλους τους ειχε κανει η γυναικα μου βεγκανιστες στη δουλεια, ωσπου μια φορα φερνει και μια νεαρη εκπαιδευομενη γυρω στα 18 που το επαιζε κι αυτη βεγκαν, μονο που απο την υπολοιπη θεματολογια της φαινοταν οτι αυτο ηταν η τελευταια απο τις σκοτουρες της και τοτε καταλαβα οτι το εκανε επειδη η γυναικα μου διδασκε στο σεμιναριο κι αρα εξαρτιοταν απο αυτην.

Καθομουν και τους κοιταζα αναρρωτωμενος ποσο θα αντεχε ο καθενας τους χωρις τη στρωμμενη δουλεια του και την καθημερινη φιλικη του ρουτινα. Εκεινον τον καιρο εκανα ακομα αποστολες στην Αφρικη και ειλικρινα ουτε ενας απο αυτους δεν θα μπορουσε να αντεξει μια μερα εκει κατω. Ατομα που θα εχαναν τον υπνο τους μην παθει ψυχολογικα το γατί τους.

Οι χορτοφαγικες βραδιες πηραν τελος οταν ενα βραδυ που δοκιμαζαν κι επιδοκιμαζαν χορτοφαγικες λιχουδιες βγηκα απροειδοποιητα με ενα κεσεδακι σκετο χοιρινο και καθισα διπλα τους. Καφρος; ναι, αλλα πηραν το μηνυμα κι απαλλαχτηκα απο τους παλαβους.

Και η γυναικα μου παρατησε τα χορτοφαγικά οταν αρχιζε να χτιζει το ξενοδοχειο της κι εγινε επιχειρηματιας. Ειχε πλεον προβληματα να ασχοληθει και δεν ειχε και πολυ χρονο για τη διασωση της πανιδας και του πλανητη. Ειμαστε και οι δυο παντα φιλοζωοι κι επισης τρωμε μειωμενες ποσοτητες κρεατος, δεν χρειαζεται να αποδειξουμε οτι ειμαστε και ηρωες κι ουτε ο περισσοτερος πληθυσμος εχει αναγκη να αποδειξει κατι τετοιο, ποσο μαλλον μεσω του βεγκανισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ γενικά αυτό που παρατηρώ είναι ότι χρειάζεται μεγάλο ψάξιμο για να είσαι vegetarian/vegan σε όλους τους τομείς πλην της διατροφής. Μία από τις καλύτερές μου φίλες στην σχολή είναι vegan και την βλέπω πώς ζορίζεται, να αγοράζει από συγκεκριμένα μαγαζιά, συγκεκριμένα προϊόντα, να ψάχνει αν της προσφέρουμε κάτι συσκευασμένο μην έχει μέσα, αβγό, γάλα, σοκολάτα γάλακτος κλπ για να δει αν μπορεί να το φάει, όταν βγαίνουμε να την βγάζει με σαλάτα συνήθως γιατί δεν έχουν όλα τα μαγαζιά χορτοφαγικό μενού, ή να ψάχνουμε επί τούτου μαγαζί με χορτοφαγικό μενού για να μην ψωμολυσσάξει, και η λίστα συνεχίζεται. Και δεν δείχνει προφανώς ότι κάτι τέτοιο την ζορίζει και πιθανότατα να μην την ζορίζει όντως, αλλά για μένα το να φιλτράρεις κάθε μπουκιά για το αν μπορείς να την καταπιείς είναι πολύ ψυχαναγκαστικό για να το κάνω στον εαυτό μου. Προφανώς κάποιοι αφήνουν στην άκρη αυτήν την (για μένα) ψυχοφθόρα διαδικασία, και αφοσιώνονται σε αυτό. Δικαίωμά τους.

Btw η συγκεκριμένη έχει βαρβάτη αναιμία και προσπαθεί με συμπληρώματα διατροφής και διάφορα υποκατάστατα να καλύψει τις ανάγκες σε σίδηρο. Και φυσικά μπορείς να αναπτύξεις αναιμία αν αποκεί που έτρωγες 5 φορές τον μήνα κόκκινο κρέας και άλλες 5 άσπρο ξαφνικά τρως 0 χωρίς μια ενδιάμεση κατάσταση. Και όλο τον κήπο σου με σπανάκι να φας, δημιουργείται ξαφνικά μεγάλο έλλειμμα. Σαν να θες να κάνεις δίαιτα και αποκεί που έτρωγες 2000 θερμίδες σε μια μέρα να φας 0 και να περιμένεις ότι δεν θα λιποθυμήσεις από την ασιτία αν το συνεχίσεις.

Και enough σας παρακαλώ με το υφάκι "πόσο γαμάτοι είμαστε οι χορτοφάγοι". Έχετε κάνει μια πολύ συγκεκριμένη διατροφική επιλογή και μπράβο σας που την στηρίζετε, αλλά ειλικρινά ως εκεί. Αυτό που γράφτηκε παραπάνω σχετικά με την κατ' επιλογήν κρεατοφαγία, δεν ισχύει, γιατί η ρημάδα η φυσική επιλογή πριν άπειρα χρόνια έδωσε το πλεονέκτημα στους κυνηγούς και όχι σε αυτούς που τρέφονταν με σπόρους. Αυτοί επέζησαν, αυτοί εξελίχθηκαν, και απόγονοι αυτών γράφουν τώρα στο φόρουμ. Το ότι τώρα δεν βρισκόμαστε στην Εποχή των Παγετώνων ή ότι έχουμε την πολυτέλεια να μένουμε σε σπίτια και να μαγειρεύουμε το κρέας, δεν σημαίνει ότι διαγράφουμε ξαφνικά την πορεία της εξέλιξης των ειδών.

Κάπου υπάρχει μια παρερμηνεία (και μερικές φορές μου δίνετε την εντύπωση ότι είναι σκόπιμη), ότι οι μεν χορτοφάγοι θεωρούν τους κρεατοφάγους άσπλαχνους και ασυγκίνητους και βουτηγμένους ως το λαιμό να κολυμπάνε στην ζωική πρωτεϊνη και λιπαρά, οι δε κρεατοφάγοι θεωρούν ότι το vegetarian/vegan κίνημα είναι μια πολυτέλεια για ανθρώπους που δεν έχουν τι καλύτερο να κάνουν στην ζωή τους. Ξέρετε τι θα γίνει αν συνεχίσει η υπερκατανάλωση κρέατος? Θα γαμηθεί η τροφική αλυσίδα. Ξέρετε τι θα γίνει αν στραφεί η πλειοψηφία σε καθαρά χορτοφαγικές επιλογές? Θα γαμηθεί η τροφική αλυσίδα.
Γι' αυτό, peace, και μέτρον άριστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιδιά το ανθρώπινο σώμα δεν είναι 1+1 =2 ούτε ''όλο ή ουδέν'' και γενικά όλη η βιολογία δεν είναι μοντελοποιημένη ο άνθρωπος προσπαθεί να την μοντελοποιήσει για να την καταλάβει.

Πολλοί από εσάς εδώ λέτε για την υγεία με σκέψη όλο ή ουδέν (η Ερινύς ίσως είναι η μόνη που απάντησε σωστά κατά την γνώμη μου στο θέμα γιατί γνωρίζει κάποια πράγματα).

Λέτε ότι όποιος δε τρώει κρέας μπορεί να πάθει αναιμιά (σωστό διότι σίδηρος και B12 απορροφάται αποκλειστικά από το κόκκινο κρέας). Όμως ξέρετε ότι περίπου η ίδια αναιμία μεγαλοβλαστκή προκαλείται και αυτοί που δε τρώνε καθόλου φρούτα και λαχανικά. Όμως η αναιμία δεν είναι σημαντική παρενέργεια ο λόγος είναι ότι αν διαγνωστεί αντιμετωπίζεται χωρίς επιπτώσεις.

Υπάρχουν ένα σωρό άλλα πράγματα που πολλά δε τα γνωρίζουμεπου μπορούμε να πάθουμε είτε ακολουθήσουμε την μία είτε την άλλη πλευρά. Για αυτό το λόγο πρέπει να κρατάμε το μέτρο σε όλα.

Όποιος δε τρώει πολλές φυτικές ίνες σχεδόν σίγουρα θα πάθει εκκολπώματα στο έντερο..... Επίσης τα χορταρικά και τα κρέατα που ψωνίζετε στο σουπερμαρκετ είναι ποτισμένα με χημικά ή είναι γενετικώς τροποποιημένα (αυτά μπορούν να προκαλέσουν καρκίνο). Αυτά που τρώτε οι χορτοφάγοι (σαλάμια από φυτα, τυριά σόγιας και ένα σωρό χορτοφαγητα της μόδας) που όπως λέτε έχουν γεύση σαν του πραγματικού ξέρετε τι έχουν ρίξει από πάνω για να σας κάνουν να σας θυμίζουν κρεατικό φαί;

Πριν κάποια χρόνια πρώτη αιτία θανάτου εξαιτίας νοσημάτων στον κόσμο ήταν τα καρδιαγγειακά τώρα εξαιτίας των νέων φαρμάκων και τεχνικών (και όχι τόσό της διατροφής που λέτε κάποιοι έχουν μειωθεί) και πρώτη αιτία θανάτου έγινε ο καρκίνος. Πολλές έρευνες το δικαιλογούν με την άυξηση του μέσου όρου ζωής. Εναι στην πραγματικότητα όμως; έτσι (προσωπικά δε το πιστεύω).

Που θέλεις να καταλήξεις focko;

Θέλω να καταλήξω με λίγα λόγια σε αυτό που είπε η Ερινυς από πάνω να προσαρμοστούμε στο περιβάλλον μας. Να ακολουθούμε μεσογειακή δίαιτα με προιόντα της εποχής μας, της περιοχής μας και γιατί όχι να καλλιεργούμε ή να ανατρέφουμε το φαί που τρώμε.

Δεν είμαι ούτε με το ένα ούτε με το άλλο μέρος διαφωνώ και με τις δύο πλευρές παρόλα αυτά οφείλω να ομολογήσω ότι τα ζωάκια βασανίζονται με βωμό το κέρδος για αυτό το λόγο δικαιολογώ απόλυτα αυτούς που δε τρώνε κρέας για αυτό τον λόγο.

Προσωπικά δεν αγοράζω ποτέ κρέας σε σουπερμαρκετ και βιομηχανιών και αν πάρω κάτι παίρνω τα πολύ πιο ακριβά χωριάτικα κρέατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Κάπου υπάρχει μια παρερμηνεία (και μερικές φορές μου δίνετε την εντύπωση ότι είναι σκόπιμη), ότι οι μεν χορτοφάγοι θεωρούν τους κρεατοφάγους άσπλαχνους και ασυγκίνητους και βουτηγμένους ως το λαιμό να κολυμπάνε στην ζωική πρωτεϊνη και λιπαρά, οι δε κρεατοφάγοι θεωρούν ότι το vegetarian/vegan κίνημα είναι μια πολυτέλεια για ανθρώπους που δεν έχουν τι καλύτερο να κάνουν στην ζωή τους. Ξέρετε τι θα γίνει αν συνεχίσει η υπερκατανάλωση κρέατος? Θα γαμηθεί η τροφική αλυσίδα. Ξέρετε τι θα γίνει αν στραφεί η πλειοψηφία σε καθαρά χορτοφαγικές επιλογές? Θα γαμηθεί η τροφική αλυσίδα.
Γι' αυτό, peace, και μέτρον άριστον.
Εγω δεν βαζω vegetarian και vegan στο ιδιο σακκουλι. Οι vegan ειναι οι φονταμενταλιστες του χορτοφαγικου κινηματος. Το προβλημα δεν βρισκεται στο τι τρωνε, αλλα στο τι μυαλο κουβαλανε. Σε καμμια περιπτωση δεν θα ηθελα ακραια ατομα σε νευραλγικες θεσεις της κοινωνιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Για να φάει ο άνθρωπος κρέας πρέπει να θανατωθεί κάποιο ζώο, αυτό θα πρέπει να το κάνει υποχρεωτικά ο άνθρωπος.
Η τροφική αλυσίδα δεν διασπάται αν ο άνθρωπος θανατώσει το ζώο για να καλύψει τις ανάγκες τροφής του επειδή όλα σχεδόν τα ζώα το ίδιο πράγμα κάνουν σε άλλα πιο αδύναμα, μπορεί όμως να διασπαστεί αν ο άνθρωπος αρχίσει να θανατώνει ανεξέλεγκτα ζώα χωρίς σοβαρό λόγο και πέρα από τις διατροφικές του ανάγκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,423 μηνύματα.
Για να φάει ο άνθρωπος κρέας πρέπει να θανατωθεί κάποιο ζώο, αυτό θα πρέπει να το κάνει υποχρεωτικά ο άνθρωπος.
Η τροφική αλυσίδα δεν διασπάται αν ο άνθρωπος θανατώσει το ζώο για να καλύψει τις ανάγκες τροφής του επειδή όλα σχεδόν τα ζώα το ίδιο πράγμα κάνουν σε άλλα πιο αδύναμα, μπορεί όμως να διασπαστεί αν ο άνθρωπος αρχίσει να θανατώνει ανεξέλεγκτα ζώα χωρίς σοβαρό λόγο και πέρα από τις διατροφικές του ανάγκες.
Σωστος!Οτι ακριβως υποστηριζω και εγω.Καταναλωση με μετρο..με πολυ μετρο..διοτι πλεον εχουμε χτυπησει κοκκινο.Και ολα αυτα επειδη ετσι συμφερει τις πολυεθνικες.
Kαι ναι...σαφως μπορεις να παθεις αναιμια με την απολυτη χορτοφαγια,ετσι πιστευω τελοσπαντων και κανενας δεν με πειθει οτι δεν ειναι ετσι.
Αλλα ΗΜΑΡΤΟΝ!Αλλο η αολυτη χορτοφαγια και αλλο η μειωση καταναλωση κοκκινου κρεατος,που ..αντε...να μην βαλω μεσα τα ζωα...αλλα απειλει την ιδια μας την ζωη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Σωστος!Οτι ακριβως υποστηριζω και εγω.Καταναλωση με μετρο..με πολυ μετρο..διοτι πλεον εχουμε χτυπησει κοκκινο.Και ολα αυτα επειδη ετσι συμφερει τις πολυεθνικες.
Kαι ναι...σαφως μπορεις να παθεις αναιμια με την απολυτη χορτοφαγια,ετσι πιστευω τελοσπαντων και κανενας δεν με πειθει οτι δεν ειναι ετσι.
Αλλα ΗΜΑΡΤΟΝ!Αλλο η αολυτη χορτοφαγια και αλλο η μειωση καταναλωση κοκκινου κρεατος,που ..αντε...να μην βαλω μεσα τα ζωα...αλλα απειλει την ιδια μας την ζωη.

Συμφωνω, αλλα διαφωνω στο πολυ μετρο. Ο λογος; Οτι πολυ φαγητο δυστυχως καταληγει στις χωματερες. Πρωτα πρεπει να ξεκινησουμε απο εκει και σε επιπεδο κρεατος και σε επιπεδο λαχανικων και επειτα στους υπολοιπους περιορισμους. Για να καταλαβεις την κλιμακα του προβληματος, το 1/3 της παραγωγης τροφης ετησιως καταληγει στις χωματερες. Τα τροφιμα που καταληγουν στις χωματερες στις χωρες του δυτικου κοσμου καθε χρονο ισοδυναμουν με ολοκληρη την παραγωγη της Αφρικης.

Εdit: Να προσθεσω επισης οτι στον δυτικο κοσμο ενα πολυ μεγαλο ποσοστο του πληθυσμου ειναι υπερβαροι και παχυσαρκοι. Ας μειωσουν λιγο και αυτοι τις μεριδες τους για το καλο του πλανητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

RiSe

Νεοφερμένος

Ο RiSe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
ο άνθρωπος δεν είναι παμφάγο, είναι από επιλογή παμφάγο
Ο άνθρωπος γενικά επιβιώνει και εξελίσσεται μέσα από τις επιλογές του σε αντίθεση με τα ζώα που τα οδηγεί το ένστικτο.
Και σαφώς είναι επιλογή του να χλαπακιάζει κρέατα ακόμη και άλλων ανθρώπων, μεταφορικά και κυριολεκτικά. Στην κίνα πχ τρώνε ανθρώπινα έμβρυα και στην αμερική το ανθρώπινο κρέας και μάλιστα μικρών παιδιών, θεωρείται εκλεκτός μεζές!
Ο κανιβαλισμός ζει και βασιλεύει ακόμα και άντε να προσπαθήσεις να πείσεις (αν τολμάς) κάποιον ανθρωποφάγο να το γυρίσει στο...σπανάκι :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,423 μηνύματα.
Συμφωνω, αλλα διαφωνω στο πολυ μετρο. Ο λογος; Οτι πολυ φαγητο δυστυχως καταληγει στις χωματερες. Πρωτα πρεπει να ξεκινησουμε απο εκει και σε επιπεδο κρεατος και σε επιπεδο λαχανικων και επειτα στους υπολοιπους περιορισμους. Για να καταλαβεις την κλιμακα του προβληματος, το 1/3 της παραγωγης τροφης ετησιως καταληγει στις χωματερες. Τα τροφιμα που καταληγουν στις χωματερες στις χωρες του δυτικου κοσμου καθε χρονο ισοδυναμουν με ολοκληρη την παραγωγη της Αφρικης.
Συμφωνω !Πραγματι..ειναι τεραστιο το προβλημα με τις χωματερες και την τροφη που παει χαμενη.
ΑΛΛΑ...το ενα προβλημα δεν αναιρει το αλλο.Το οτι δεν μπορουμε να λυσουμε ολα τα προβληματα μαζι δεν σημαναι οτι ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.
Η μεγαλη παγιδα ειναι εκει.ΑΑΑΑΑΑΑ...Υπαρχει φτωχεια στον πλανητη,πεθαινουν παιδια,αρα δεν νοιαζομαι για τα ζωα.
Δεν υπαρχει πρωτο και τελευταιο.Διοτι για παραδειγμα παντα θα πεθαινουν παιδια...δεν μπορουμε να περιμενουμε να λυθει αυτο το θεμα για να νοιαστουμε για τα ζωα.
Παντα θα υπαρχουν κοινωνιες αδικες..αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα νοιαζομαι για την κλιματικη αλλαγη..οτι δεν θα κανω ανακυκλωση..επειδη ακομα δεν εχει λυθει το προβληαμ με τα υποσιτισμενα παιδια στην αφρικη.Παραδειγματα σου δειχνω.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΓΙΔΑ..ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.
Ο καθενας προσθετει το λιθαρακι του σε αυτο που θεωρει σωστο.Οσο μπορει..και οπου μπορει!
Και ολοι μαζι..κανουμε τον κοσμο καλυτερο
.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Συντρόφια απαιχτα, η δική μου στροφή προς την -κατά κύριο λόγο- χορτοφαγική διατροφή έχει ιδεολογική βάση, όπως και κάθε ενέργειά μου λειτουργεί ως εποικοδόμημα ενός ιδεολογικού εναύσματος.:P Σωστή; :P Πάμε παρακάτω.:P
Ο λόγος που τα τελευταία 20 χρόνια άλλαξα τρόπο διατροφής είναι η αμερικάνική διαστροφή με την ανθυγιεινή διατροφή και τον αμερικανικό ιμπεριαλισμό. Καλά μέχρι εδώ;:P Οκ. Συνεχίζουμε.:P
Ένας άλλος λόγος που με οδηγησε στη χορτοφαγική δίαιτα είναι η ανοιχτή σύγκρουσή μου με τον μαρξίζοντα λαϊκισμό των ηγετών/ιδών της μεταπολίτευσης (εξαίρω και εξαιρώ τον Τσίπρα, αν και δεν τον ψήφισα, διότι προσέγγισε με γενναιότητα τους ευρωπαίους ετααίρους, που να ήταν κι εχθροί δηλαδή:eek:, συγνώμη για την παρένθεση), που μας οδήγησαν σε μια πλασματική κοινωνία αφθονίας. Μάλλον πολλά είπα.:redface: Σταματάω εδώ λοιπόν. Πάω να φάω τοστάκι με μανιτάρια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
η πατατα ειναι για χορτοφαγους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top