Ψέμα & Αλήθεια στο Διαδίκτυο

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Μιά και βρισκόμαστε στο....internet, ένα χώρο που η συνειδητή παραποίηση της πραγματικότητας βρίθει σε επίπεδο σχεδόν πληρότητας, σκέφθηκα να μιλήσουμε για το ψέμα σε αντιδιαστολή προς την αλήθεια αλλα και σαν αυτό καθ εαυτό.
Πιθανόν να υπάρχει ήδη ανοιχτό θέμα, αλλά με διαφορετική προσέγγιση, σε αυτή την περίπτωση οι αρμόδιοι γνωρίζουν τι θα κάνουν.

Από ηθική άποψη, το ψέμα είναι ένα απο τα δικαιώματα του ανθρώπου από το οποίο όλοι θα έπρεπε να επωφεληθούν, έστω και μόνο γιά να προστατευθούν από τις ενέργειες μιάς κοινωνίας που προσπαθεί να σπρώξει βαθιά τον έλεγχο της και γιά να ελατώσουν έτσι
την ένταση της "πάλης" που διεξάγουν για την ζωή....

Το άσχημο είναι, ότι γιά να έχει κάποιο νόημα το ψέμα, δεν θα πρέπει όλος ο κόσμος να λέει ψέματα!!!! Δηλαδή, δεν μπορούμε να εξαπατήσουμε παρά μόνο κάποιον που του αρέσει η αλήθεια και που ξεκινάει από την αρχή ότι και του ψεύτη του αρέσει η αλήθεια.

Έτσι λοιπον, το ψέμα είναι ένα είδος πολυτελείας και η "αξία" του εξαρτάται απο την.....σπανιότητα του, προς το συμφέρον μάλιστα του ψεύτη, πρέπει να παραμείνει ένα σπάνιο είδος, με την απειλή μιάς...μόνιμης καταδίκης του!

Σείς τι....λέτε; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Προσωπικά αποφεύγω το ψέμα ακόμα και στο internet. Δεν μου αρέσει να στηθεί μια φιλία πάνω σε ψεύτικα θεμέλια τα οποία κάποτε θα καταρρεύσουν. Αν κάποιος με εκτιμήσει ως άνθρωπο, θέλω να το κάνει για αυτό που πραγματικά είμαι και όχι για αυτό που θα ήθελα να είμαι! Η υποκρισία είναι κάτι που με ενοχλεί ιδιαίτερα και όπως λέει και ο λαός ʽʼμην κάνεις αυτό που δεν θα ήθελες να σου κάνουνʼʼ.

Αυτός είναι και ο λόγος που διέλυσα μια διαδικτυακή φιλία ενός χρόνου. Ακούς το ένα ψέμα το άλλο, ώσπου στο τέλος λες ΤΕΛΟΣ!

Νομίζω, λίγο πολύ όλοι μπορούμε να καταλάβουμε αν κάτι είναι ψέματα ή αλήθεια. Δυστυχώς, πολλές φορές σιωπώ όταν αντιληφθώ ένα ψέμα και το εκμεταλλεύονται αυτό.
Τελικά, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν έχουν να μου προσφέρουν κάτι αυτά τα άτομα!:)


Αν κάποιος δεν τα έχει καλά με τον εαυτό του ή θέλει να προπαγανδίσει ή να επιτύχει ένα στόχο του με ύπουλο τρόπο, ναι θα πει ψέματα αλλά αγνοεί κάποια πράγματα. Ξεχνάει ότι αυτή η ʽʼφούσκαʼʼ κάποτε θα σκάσει και θα μαθευτεί η αλήθεια και θα χάσει την εκτίμηση και την εμπιστοσύνη των ανθρώπων. Ας μείνει έχοντας ως σύντροφο το ψέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δεν λέω ψέματα στο Internet. Τουλάχιστον τα αποφεύγω σε μεγάλο βαθμό. Βέβαια, καταλαβαίνω ότι να λες ψέματα μπορεί να είναι ωραίο, να δίνει μια αίσθηση ικανοποίησης, αφού λέγοντας πράγματα που δεν ισχύουν, αλλά που θα θέλαμε να ισχύουν δημιουργούμε ένα ιδανικό προφίλ, που ο ''ξένος'' δεν μπορεί να διαψευσει. Δεν μου αρέσει όμως να με φλομώνουν και να ζω στην αβεβαιότητα, χωρίς να ξέρω αν μου λέει πραγματικά γεγονότα κάποιος για τον εαυτό του ή αν με κοροιδεύει. Για αυτό αποφεύγω τέτοιες φιλίες.

Δεν πιστεύω ότι γενικά τα ψέματα μπορεί να είναι και καλά. Η αλήθεια όσο σκληρή και αν είναι ή δυσάρεστη σε μαθαίνει να στέκεσαι στα πόδια σου, να μαθαίνεις και να δοκιμάζεις τις δυνάμεις σου, να βελτιώνεσαι. Μπορεί να πληγώνει, αλλά κάποτε θα μαθευτεί ούτως ή άλλως - καλύτερα μια ώρα γρηγορότερα.

Προσωπικά, θέλω οι φίλοι, οι συγγενείς μου κλπ. να μου λένε τι συμβαίνει και να μην ψεύδονται, έστω και για το καλό μου. Θέλω να ξέρω τι συμβαίνει γύρω μου, πως έχει η κατάσταση για να την αντιμετωπίσω. Θυμώνω όταν μου λένε ανακρίβειες και για αυτό προσπαθώ (με μέτρια αποτελέσματα) να λέω και εγώ αλήθειες.

Τώρα.. Δεν ξέρω αν το ψέμα αποτελεί είδος πολυτέλειας. Θα έλεγα ότι η ζωή μας είναι μέσα στο ψέμα, τόσο γεμάτη που πλέον δεν φαίνεται τόσο απίστευτο όταν ακούμε πράγματα που απέχουν πολύ από την αλήθεια. Αντιθέτως, είμαστε σε σημείο που δεν έχουμε ιδέα αν αυτό που ξεστόμισε κάποιος είναι γεγονός ή μας κοροιδεύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η μισή αλήθεια είναι ψέμματα. Στο ίντερνετ διαδίδονται κυρίως μισές αλήθειες, οι υπόλοιπες μισές είναι πίσω από τις οθόνες μας. Το ίντερνετ είναι ένας "τόπος" φυγής και αυταπάτης - ενίοτε και απάτης - που έχει οικοδομηθεί από μισές αλήθειες και "μισούς" ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Πιστεύω ότι πολύς κόσμος μεγαλώνει με τη νοοτροπία ότι όταν δεν θέλει να απαντήσει σε μια ερώτηση πρέπει να πει ψέμματα!
Δεν σκέφτεται ότι έχει και το δικαίωμα να μην απαντήσει. Φοβάται μήπως τον παρεξηγήσουν κι έτσι απαντάει λέγοντας ψέμματα.
Διαφωνώ με τη λογική αυτή. Όπως ειπώθηκε και από άλλους όταν λες ψέμματα χτίζεις όσα λες πάνω σε άμμο. Ειδικά μέσα στο διαδίκτυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
εφόσον λες ψέματα σε κάποιο χώρο,ακόμη και στο internet τα λες παντού...απλό είναι

γι' αυτό καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς, όπως λέει η γνωστή διαφήμιση.....


ααααα και παρακαλώ βρείτε μου έναν που δεν έχει πει ποτέ του ψέμματα

ακόμη και κατά συνθήκην ψέμα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εφόσον λες ψέματα σε κάποιο χώρο,ακόμη και στο internet τα λες παντού...απλό είναι

γι' αυτό καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς, όπως λέει η γνωστή διαφήμιση.....


ααααα και παρακαλώ βρείτε μου έναν που δεν έχει πει ποτέ του ψέμματα

ακόμη και κατά συνθήκην ψέμα.......
Ψέμα με ψέμα έχει διαφορά!
Είναι άλλο το να πεις ένα ψέμα για την καθυστέρηση σου στην δουλειά ή να πεις ψέματα στους γονείς σου γιατί καθυστέρησες στην έξοσο και άλλο να πεις ψέματα που αφορούν την προσωπικότητα σου.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
το ψέμα παραμένει ψέμα όσο μικρό ή μεγάλο κι αν είναι, όσο σημαντικο ή ασήμαντο κι αν είναι....
το ψέμα μια μορφή έχει...............είναι ψέμα

ψέματα έχουμε πει όλοι δυστυχώς ή ευτυχώς...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
το ψέμα παραμένει ψέμα όσο μικρό ή μεγάλο κι αν είναι, όσο σημαντικο ή ασήμαντο κι αν είναι....
το ψέμα μια μορφή έχει...............είναι ψέμα

ψέματα έχουμε πει όλοι δυστυχώς ή ευτυχώς...........
Έχει άλλη βαρύτητα!
Άλλο να πω ''άργησα επειδή έκλεισε το κινητό μου από μπαταρία και δεν μπορούσα να δω την ώρα'' και άλλο να πω ''είμαι ξανθιά με μπλε μάτια,26 χρονών κτλ κτλ''. Το 1ο και να το πω στο internet δεν αποτελεί τόοοσο μεγάλο ψέμα σε αντίθεση με το 2ο που δεν αγγίζει την πραγματικότητα..Στο internet μιλάμε περισσότερο για προσωπικά θέματα, και όλες οι προηγούμενες αναφορές μου αναφέρονται εδώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Σε κάποιο άλλο φόρουμ υπήρχε μια κοπέλα που είχε δημιουργήσει μια ολόκληρη φανταστική ιστορία για τη ζωή της, οτι δηλαδή είχε κάποιον φίλο που τη λάτρευε και της έκανε πρόταση γάμου μια νύχτα στο μπαλκόνι κι αυτή φορούσε μεταξωτά εσώρουχα και μετά έμεινε έγκυος (2 εβδομάδων) και ένιωθε το μωρό να κουνιέται στην κοιλιά της. Άρες μάρες δηλαδή. Κάποια στιγμή τη στρίμωξαν κι αποκαλύφθηκε το ψέμα, ζήτησε συγνώμη και το θέμα ξεχάστηκε. Αυτό που προσπαθούσα να καταλάβω είναι, τι κέρδιζε με αυτά τα ψέματα. Δηλαδή έλεγε "είμαι ευτυχισμένη" κι εμείς λεγαμε "μπράβο". Την έκανε αυτό ευτυχισμένη; Μετά από αυτό το γεγονός παρατήρησα οτι ποτέ δεν απαντούσε σε κάποιο άλλο θέμα, ποτέ δεν εξέφραζε απόψεις, ήταν τελικά μια άβουλη και κενή κοπέλα.

Δεν λέω ψέματα στο ίντερνετ - ειδικά σε αυτό το φόρουμ, μπορεί να πω αν παίζω κάποιο παιχνίδι στο zoo ας πούμε και με ρωτήσουν πώς με λένε, εκεί μπορεί να πω αλλά δε με νοιάζει. Αυτό που βλέπετε, που διαβάζετε, είναι η πραγματικότητα. Η διαφορά είναι οτι στο γραπτό λόγο φαίνομαι πολύ πιο σκληρή κι απόλυτη από όσο στον προφορικό κι αυτό θα το πουν αυτοί πυ με γνώρισαν: ο Βαλ ας πούμε μου είπε οτι με περίμενε με πέτσινα και μαστίγιο :worry: αλλά του βγήκα σεμνή:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σε κάποιο άλλο φόρουμ υπήρχε μια κοπέλα που είχε δημιουργήσει μια ολόκληρη φανταστική ιστορία για τη ζωή της, οτι δηλαδή είχε κάποιον φίλο που τη λάτρευε και της έκανε πρόταση γάμου μια νύχτα στο μπαλκόνι κι αυτή φορούσε μεταξωτά εσώρουχα και μετά έμεινε έγκυος (2 εβδομάδων) και ένιωθε το μωρό να κουνιέται στην κοιλιά της. Άρες μάρες δηλαδή. Κάποια στιγμή τη στρίμωξαν κι αποκαλύφθηκε το ψέμα, ζήτησε συγνώμη και το θέμα ξεχάστηκε. Αυτό που προσπαθούσα να καταλάβω είναι, τι κέρδιζε με αυτά τα ψέματα. Δηλαδή έλεγε "είμαι ευτυχισμένη" κι εμείς λεγαμε "μπράβο". Την έκανε αυτό ευτυχισμένη; Μετά από αυτό το γεγονός παρατήρησα οτι ποτέ δεν απαντούσε σε κάποιο άλλο θέμα, ποτέ δεν εξέφραζε απόψεις, ήταν τελικά μια άβουλη και κενή κοπέλα.

Δεν λέω ψέματα στο ίντερνετ - ειδικά σε αυτό το φόρουμ, μπορεί να πω αν παίζω κάποιο παιχνίδι στο zoo ας πούμε και με ρωτήσουν πώς με λένε, εκεί μπορεί να πω αλλά δε με νοιάζει. Αυτό που βλέπετε, που διαβάζετε, είναι η πραγματικότητα. Η διαφορά είναι οτι στο γραπτό λόγο φαίνομαι πολύ πιο σκληρή κι απόλυτη από όσο στον προφορικό κι αυτό θα το πουν αυτοί πυ με γνώρισαν: ο Βαλ ας πούμε μου είπε οτι με περίμενε με πέτσινα και μαστίγιο :worry: αλλά του βγήκα σεμνή:D
Γνωστό περιστατικό:P

Συνήθως με το ψέμα προσπαθούν να ικανοποιήσουν τον εαυτό τους,να κρύψουν στοιχεία του χαρακτήρα τους κτλ κτλ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Από ηθική άποψη, το ψέμα είναι ένα απο τα δικαιώματα του ανθρώπου από το οποίο όλοι θα έπρεπε να επωφεληθούν, ...
Το άσχημο είναι, ότι γιά να έχει κάποιο νόημα το ψέμα, δεν θα πρέπει όλος ο κόσμος να λέει ψέματα!!!! Δηλαδή, δεν μπορούμε να εξαπατήσουμε παρά μόνο κάποιον που του αρέσει η αλήθεια και που ξεκινάει από την αρχή ότι και του ψεύτη του αρέσει η αλήθεια.

... :)

-Έτσι όπως το θέτεις, με το ρήμα επωφελούμαι, συσχετίζεις το ψέμα με την ανεντιμότητα. Παραπέμπεις δηλαδή στα λαμόγια, στους εμπόρους( όταν λένε "υπερβολές" για την πραμάτεια τους!), στους παππάδες(ξέρεις, τον αλάνθαστο πάπα, στους παπατζήδες κλπ). Πάντως δικαίωμα είναι, αλλά δυστυχώς αναγνωρισμένο μόνον από τον Θεό κι όχι απ' τους ανθρώπους (ειδικά τους "άκαρδους"!). Γι' αυτό απεναντί του θα έχει πάντα, την ευθύνη της αλήθειας!
-Προφανώς εννοείς τους "αγαθιάρηδες", που όντως, όσο πάει γίνονται, ευτυχώς, όλο και πιο λίγοι σε ατομικό επίπεδο. Γιατί σε συλλογικό(κοινωνικό), άστα να πάνε: στασιμοπληθωρισμός ευπιστίας!

ψέματα έχουμε πει όλοι δυστυχώς ή ευτυχώς...........
Διάλεξε, καλή μου: δυστυχώς ή ευτυχώς; Πάντως λέω "ευτυχώς", γιατί διαφορετικά δεν θα υπήρχε και αληθινός Θεός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Πως το ξεθάψατε αυτό το θέμα :eek:
Eίχα σχεδόν μετανοιώσει που το ανέβασα, τόσο καιρό περιφρονημένο, έμοιαζε εν μέση οδώ απαξιωμένο από τους συνενόχους του....:hmm:

-Έτσι όπως το θέτεις, με το ρήμα επωφελούμαι, συσχετίζεις το ψέμα με την ανεντιμότητα. Παραπέμπεις δηλαδή στα λαμόγια, στους εμπόρους( όταν λένε "υπερβολές" για την πραμάτεια τους!)
Διαθέτεις υψηλής ευαισθησίας "αποκωδικοποιητές" αναμφίβολα, φυσικά και δεν αναφερόμουν σε κοινούς εργολάβους και εμπόρους, αυτοί δεν περιμένανε το internet για να ευδοκιμήσουν και να ακμάσουν, άσχετα αν δεν άφησαν τέτοια ευκαιρία να πάει χαμένη!!!
Για τους ασυνείδητα συνειδητούς θεράποντες του ....κερδώου Ερμή και της συναισθηματικής υπόστασης των αφελών, χτυπούσε η καμπάνα, που ενεργούν (ψευδόμενοι) με επίγνωση αλλά όχι ανέντιμα, αφού το να "εμπορεύεσαι" όνειρα (και ονειρευόμενους) δεν αποτελεί αξιόποινη πράξη!

....ξέρεις, τον αλάνθαστο πάπα
Δεν χρειάζεται να πας τόσο....μακριά :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Εμένα στο ψέμα μ'αρέσουν μόνο τα white lies..ΤΕΛΟΣ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Προσωπικά αποφεύγω το ψέμα ακόμα και στο internet. Δεν μου αρέσει να στηθεί μια φιλία πάνω σε ψεύτικα θεμέλια τα οποία κάποτε θα καταρρεύσουν. Αν κάποιος με εκτιμήσει ως άνθρωπο, θέλω να το κάνει για αυτό που πραγματικά είμαι και όχι για αυτό που θα ήθελα να είμαι! Η υποκρισία είναι κάτι που με ενοχλεί ιδιαίτερα και όπως λέει και ο λαός ʽʼμην κάνεις αυτό που δεν θα ήθελες να σου κάνουνʼʼ.

Αυτός είναι και ο λόγος που διέλυσα μια διαδικτυακή φιλία ενός χρόνου. Ακούς το ένα ψέμα το άλλο, ώσπου στο τέλος λες ΤΕΛΟΣ!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
δε μου αρεσει το ψεμα ουτε στο νετ. το να πεις ομως αλλη ηλικια απο την πραγματικη θα ηταν αραγε ουσιαστικο ψεμα??? αφου γνωριζουν την πραγματικη σου προσωπικοτητα αλλα με ενα αλλο νουμερο εκει που αναφερεται η ηλικια...:hmm:....τι λετε??? πολοι ειναι αυτοι που το κανουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο η ηλικία τα ψέματα στο διαδίκτυο.. Παρ'όλα αυτά δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο να είναι κάποιος 50 και να λέει 30:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ε ναι δε μιλαω για τετοια, ουτε φυσικα για παιδεραστες. μιλαω ρε παιδι μου να λες 3-4 χρονια πανω/κατω.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
δε μου αρεσει το ψεμα ουτε στο νετ. το να πεις ομως αλλη ηλικια απο την πραγματικη θα ηταν αραγε ουσιαστικο ψεμα??? αφου γνωριζουν την πραγματικη σου προσωπικοτητα αλλα με ενα αλλο νουμερο εκει που αναφερεται η ηλικια...:hmm:....τι λετε???

λέω να πας αμέσως να αλλάξεις την ηλικία σου :mad:

Δεν είναι μόνο η ηλικία τα ψέματα στο διαδίκτυο.. Παρ'όλα αυτά δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο να είναι κάποιος 50 και να λέει 30:/:

αυτό είναι το λιγότερο ψυχούλα μου (ο νώας , ο παλιοσάτυρος χακάρει το πισί μου)

εδώ πολλοί 30χρονοι και πιο κάτω , γράφουν σαν 50χρονοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
εδώ πολλοί 30χρονοι και πιο κάτω , γράφουν σαν 50χρονοι

Το θέμα δεν είναι πως γράφουν.. Τι λένε.. Αλλά και πάλι δεν είναι ωραίο να λες ψέματα.. Είναι στον άνθρωπο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top