Μπορεί να θεωρηθεί η απιστία δεδομένη;

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Nαι, για παράδειγμα αν κρατήσεις μυστικό οτι στο παστίτισιο βάζεις και λίγη κάπαρη, ε τότε πια θα σε φλερτάρει πιο έντονα ο από 20ετίας σύντροφος. :D
Δεν είναι αυτό Ρουμάνα μου. Το είπα και πιο πάνω. Η γυναίκα στη σχέση είναι δεδομένη και ακόμα κι αν πέσει, πάλι το ίδιο θα φάμε.
Το διαφορετικό είναι απρόβλεπτο και σίγουρα έχει άλλη αίσθηση.
Ποτέ δεν είναι αργά να μάθουμε εμείς οι γυναίκες πώς να είμαστε απρόβλεπτες…χωρίς να διαλύσουμε το γάμο…

(εύκολα βάζω πρωί πρωί ε?:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι, αλλά ακόμα κι αν όλα πάνε τέλεια, το καλύτερο αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο με αυτό που έχεις εδώ και 20 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ναι για μένα είναι στάνταρ κάποια πράγματα, δυστιχώς υπάρχουν άνθρωποι που έχουν την απιστία στο αίμα τους άλλα δεν μπένουν όλοι στο ίδιο σακί, πιστέυω ότι πολλά μπορούν να κάνουν τον άνθρωπο άπιστο και καμία φορά φτέει και ο/η σύντροφος άπο κεί και πέρα άν ξεκινάει ο΄/η σύντροφος προκατηλημένος ότι θα το κάνει τότε θα το κάνει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν το εννοώ με την επιθετική του έναντι της διαφορετικότητας. Εξυπακούεται ότι ούτε εγώ πρόκειται να ακούσω τον κριτή μου σε θέματα επιλογών, ούτε θα κρίνω τον άλλο. Δίνω τη δική μου ερμηνεία στη μονογαμία. Αν είναι "ανώμαλο", "παραφύση" ή οτιδήποτε θέλει κάποιος καλώς να το χαρακτηρίσει είναι για μένα μόνο για στατιστικούς λόγους και όχι φυσικούς.

Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι φίλε μου. Η διαφορά είναι ότι οι κοινωνικές συμβάσεις θεωρούν συμβατούς με την ηθική τους αυτούς που είναι σαν εσένα, ενώ καταδικάζουν αυτούς που είναι σαν εμένα. Γι' αυτό σχολιάζω, αλλιώς κάνω ό,τι θέλω και δεν με νοιάζει.

Πιστεύεις μήπως, ότι το υπόλοιπο ποσοστό απλά ΔΕΝ ομολογεί ότι έχει εξωσυζυγικές σχέσεις; Ότι δηλαδή όλοι το κάνουν;

Αυτό είναι κοινός τόπος, απορώ γιατί ρωτάτε...Τόσα διαζύγια γιατί γίνονται;

Τρεισχειρότερα δηλαδή...:worry::worry::worry:
Το οποίο σημαίνει ότι κάποια στιγμή μπορεί να συμβεί και η στραβή και να παρατήσεις τη γυναίκα σου και τα παιδιά σου, διότι βρήκες μία άλλη πνευματικά καλύτερη...
Εμένα πάντως μου δίνεις την εντύπωση του ότι επιδιώκεις να φλερτάρεις με οποιαδήποτε ενδιαφέρουσα κοπέλα βρεθεί στο δρόμο σου, αδιαφορώντας για τη γυναίκα σου....

Το αναπόφευκτο δεν μπορεί κανείς να το αρνηθεί. Το περίεργο είναι ότι η Άβυσσος (σύζυγος του Μεγάλου Χάους) αυτό που γράφεις το θεωρεί πιο αποδεκτό από το τραλαλά ξενοπήδημα. Αναρωτιέμαι πάντως από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι φλερτάρω με οποιαδήποτε κι αδιαφορώ για την Άβυσσο...:hmm:. Πέρασαν πολλά χρόνια που απέδειξα ότι δεν τό' χει η κούτρα μου να κατεβάζει ψείρες, για να έρχεται οποιαδήποτε να μου φορτώνει τέτοια πράγματα. Αν ήμουν πολυγαμικός από τη φύση μου θα έλεγα αυτό ακριβώς και δεν θα έγραφα τόσα. Αλλού είναι το πρόβλημα. Μου φαίνεται ότι η γυμνή αλήθεια που περιγράφω, κάποιες τις τρομάζει τόσο πολύ, που απλά την απωθούν. Ο ευκολότερος τρόπος είναι να βγάλεις στραβό αυτόν που υπερασπίζεται την ιδέα που σε τρομάζει. Αλλά, πίσω έχει η αχλάδα την ουρά...

Aν και γενικα συμφωνω με τον chaos, θεωρω οτι το θεμα της πολυγαμιας ειναι απλα τα μερη του αρχεγκεφαλου που διατηρουν ζωωδη ενστικτα.

Μπορει να φοραμε κουστουμακια και να οδηγουμε αυτοκινητα...αλλα δεν εχουμε εξελιχθει τοσο πολυ ακομα, ωστε να ειμαστε ακομα πιο εγκεφαλικοι στο θεμα.

Ετσι ο ανωτερος συναισθηματικος μας κοσμος συχνα συγκρουεται με τον κατωτερο ζωωδη.

Πολύ σωστά φίλε Lory, θαυμάσια τοποθέτηση. Σου έχω ξαναπεί ότι εγώ προσωπικά αρνούμαι να εξελιχθώ προς αυτήν την κατεύθυνση. Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ. Η υψηλή διανόηση ανήκει στο πάνω κεφάλι και εκεί πρέπει να παραμείνει. Το σεξ ανήκει ξεκάθαρα στο κάτω και δεν έχω σκοπό να σκέφτομαι υψηλά νοήματα με το κάτω και σεξ με το πάνω, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ...:D

Χθες λοιπόν ανέφερα ότι δεν αναγνωρίζω τον όρο κέρατο, εννοώντας ότι κατά τη γνώμη μου το σεξ δεν προκαλεί τίποτε να φυτρώσει από το κεφάλι μας. Αργότερα το βράδυ το συζητούσα με την Άβυσσο και εκείνη μου είπε ότι έχω λάθος.
"Το σεξ δεν σου φοράει κανένα κέρατο, ούτε και είναι συνήθως η ουσία του προβλήματος. Το κέρατο σου το φοράει η έλλειψη σεβασμού και ο εξεφτελισμός, που υφίστασαι από το σύντροφό σου και από τους άλλους".

Συμφωνώ με αυτήν τη θέση και αναθεωρώ τη δική μου.

Όσες σπεύσετε να λυπηθείτε την καημένη την Abyss, να θυμάστε κάτι. "Ευτυχώς που δεν μιλάς πολύ", της έχω πει. "Εάν εμένα με κρεμούσανε, εσένα θα σε ρίχναν στην πυρά"...Υπάρχουν και χειρότεροι από εμένα, όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο. Υπήρξαν κάποιες που ήξεραν ότι είμαι παντρεμένος και θέλησαν να ρισκάρουν να διεκδικήσουν την τύχη τους. Μόλις γνώρισαν την Abyss, έκαναν πίσω έντρομες. Καταλάβατε;;;:P

Κάποια είπε πως δεν θα ήθελε να είναι γυναίκα μου. Παραδόξως και αντίθετα απ' ότι θα πιστεύετε, υπήρξαν πολλές που ήθελαν να με παντρευτούν και το πιο ωραίο είναι ότι με θέλαν και οι μαμάδες τους. Φαίνεται ότι είμαι πολύ καλός ορμονολόγος, ειδικός στην ορμονική ρύθμιση, λόγω και έργω :P:D. Επίσης από τα γραπτά, μόνο ένα μικρό μέρος αυτού που είμαι πραγματικά μπορεί να βγει, γι' αυτό μην προτρέχετε. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι του ξημερώνει με το Μέγα Χάος, ούτε αν σε αυτό το θέμα θα διαβάσετε τις ίδιες απόψεις και αύριο.

Και για να έχουμε το καλό ερώτημα....

Πιστεύετε ότι κάποιος που θέλει να πηδήξει καμιά γκόμενα, βάζει έτσι στη συζήτηση εύκολα και χωρίς να του ζητηθεί και τη γυναίκα του; Εκθειάζει τα προσόντα της; Αναφέρει πόσο επικίνδυνη είναι;

Είμαι τόσο κουτός άραγε που το κάνω αυτό;

Μήπως κάποιοι δεν βλέπουν πέρα από τη μύτη τους;

Πιστεύετε ότι υπάρχουν αδιέξοδα για το Χάος;

Μήπως αύριο το Χάος θα ξεφουρνίσει ύμνους προς τη μονογαμία;

Ποιος θα μάθει να διαβάζει πίσω από τις λέξεις;;;;

Σκεφτήτε, σκεφτήτε, ξαναδιαβάστε αυτά που έγραψα, ίσως να καταλάβετε κάτι.







Μια χαοτική σχέση είναι πολύ πιο σταθερή απ' ότι νομίζετε. Η μονογαμία δεν είναι απαίτηση, όπως και το ξενοπήδημα δεν είναι το ζητούμενο.

Θάνατος στην αστική ηθική

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σου έχω ξαναπεί ότι εγώ προσωπικά αρνούμαι να εξελιχθώ προς αυτήν την κατεύθυνση. Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ. Η υψηλή διανόηση ανήκει στο πάνω κεφάλι και εκεί πρέπει να παραμείνει. Το σεξ ανήκει ξεκάθαρα στο κάτω και δεν έχω σκοπό να σκέφτομαι υψηλά νοήματα με το κάτω και σεξ με το πάνω, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ...:D
Μακαρι να μπορουσαμε ολοι να αρνουμαστε αυτη την εξελιξη :P

Καποτε μαλλον δε θα ειμαστε καν υλη, αλλά ενεργεια. Το σεξ εχει ημερομηνια ληξεως. Τρεχτε να προλαβετε ! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί σε μια διαφορετική άποψη βλέπεται την υπερβολή και το απραγματοποιήτο και όχι την ουσία, δηλαδή το αδερφέ τα πράγματα δεν είναι τόσο δεδομένα όσο τα θεωρείς. Μπορεί να είναι και αλλιώς....Thninking out of the box στην αγγλιστή.

Προσωπικά εγώ χαίρομαι πολύ που πόσταρε ο Great Chaos. όχι γιατί συμφωνώ ή όχι με τις θέσεις του (δεν φαίνεται ούτε ο ίδιος να τις εστερνίζεται) όσο γιατί έχει ένα πολύ καλό τρόπο να παρουσιάσει την καταπιεσμένη πραγματικότητα. Αλλά το ότι δεν είναι απόψεις του πιθανα δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αντιληφθεί και το διαφορετικό. Και αυτό κάνεις τις απόψεις του πραγματικά απόψεις του από επιλογή.

Προσωπικά θεωρώ την μονογαμία καθαρό υγειονομικό τρίκ του παρελθόντος(και ίσως και ελέγχου γεννήσεων) που υιοθετήθηκε σε μια εποχή που η ιατρική δεν υπήρχε και φυσικά επιβλήθηκε από ποιον άλλον, αλλά από τον συνήθη ύποπτο θρησκεία.

Στην σχέση μου με τις γυναίκες, επιλέγω να γνωστοποιήσω ότι μεγάλα λόγια δεν λέω. Δεν έχω "απατήσει"(εισαγωγικά γιατί συμφωνώ με chaos στον όρο) καμιά πρώην, αλλά ποτέ δεν της είπα λόγια που ποτέ δεν ξέρεις αν θα κρατήσεις. Famous Last Words λέω εγώ όσον αφορά οποιαδήποτε υπόσχεση σχετικά με το για πάντα και ποτέ και ειδικά για τον γάμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι ακόμα και αν ισχύει ότι όοοοοολος ο κόσμος απατάει, να το κρατήσουμε μεταξύ μας και να μην το μεταδίδουμε γιατί τους ενθαρρύνουμε ;)
Οπότε σσσσσσσσσσσςςςςςςςςςςςςςςς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Προσωπικά εγώ χαίρομαι πολύ που πόσταρε ο Great Chaos. όχι γιατί συμφωνώ ή όχι με τις θέσεις του (δεν φαίνεται ούτε ο ίδιος να τις εστερνίζεται) όσο γιατί έχει ένα πολύ καλό τρόπο να παρουσιάσει την καταπιεσμένη πραγματικότητα. Αλλά το ότι δεν είναι απόψεις του πιθανα δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αντιληφθεί και το διαφορετικό. Και αυτό κάνει τις απόψεις του πραγματικά απόψεις του από επιλογή.

Προσωπικά θεωρώ την μονογαμία καθαρό υγειονομικό τρίκ του παρελθόντος(και ίσως και ελέγχου γεννήσεων) που υιοθετήθηκε σε μια εποχή που η ιατρική δεν υπήρχε και φυσικά επιβλήθηκε από ποιον άλλον, αλλά από τον συνήθη ύποπτο θρησκεία.

Α) Πραγματικά τις ενστερνίζομαι μόνο σχετικά. Αυτό που θέλω να δείξω κι ευτυχώς βρέθηκε έστω κι ένας που το κατάλαβε, είναι ότι οι επιλογές μου είναι διαλεκτικές, όχι ηθικολογικές. Αυτή η πλευρά του θέματος που έχω θίξει μέχρι τώρα, είναι πραγματική. Την έζησα στις πολλές φάσεις που πέρασε η μακροχρόνια σχέση μου, την έχω δει και σε άλλους, την έχω συζητήσει με πολλούς. Τον ποιο τρόπο βρήκα εγώ να διασώσω τη σχέση μου από την κατάρρευση, μπορώ να τον εκθέσω αν σας ενδιαφέρει. Το σημαντικό είναι πως ό,τι κι αν επέλεξα, σίγουρα έλαβα στα υπόψιν και αυτήν την πλευρά. Ο απόλυτος τόνος που χρησιμοποίησα, ίσως μπέρδεψε τους συνομιλητές μας, όμως ήταν απαραίτητος για να οριοθετήσει αυτήν την πλευρά του θέματος.

Β) Πολύ σωστά φίλε. Ακόμη και σήμερα, αν με ρωτήσουν ποιο είναι το ισχυρότερο αντικειμενικό κι όχι ηθικολογικό επιχείρημα υπέρ της πολυγαμίας, θα απαντήσω ακριβώς αυτό. Προσοχή, γιατί το AIDS, η σύφιλλη και άλλα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα θερίζουν. Η κατάσταση, κατά τη γνώμη μου, δεν θα ήταν τόσο άσχημη, εάν η υποκριτική ηθικολογία δεν έδινε τόση τροφή στην πορνεία και αν ο ιερός Έρωτας (μαζί με τη σωματική του εκδήλωση, το σεξ) δεν είχε υποβιβαστεί σε καταναλωτικό αγαθό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Α) Πραγματικά τις ενστερνίζομαι μόνο σχετικά. Αυτό που θέλω να δείξω κι ευτυχώς βρέθηκε έστω κι ένας που το κατάλαβε, είναι ότι οι επιλογές μου είναι διαλεκτικές, όχι ηθικολογικές. Αυτή η πλευρά του θέματος που έχω θίξει μέχρι τώρα, είναι πραγματική. Την έζησα στις πολλές φάσεις που πέρασε η μακροχρόνια σχέση μου, την έχω δει και σε άλλους, την έχω συζητήσει με πολλούς. Τον ποιο τρόπο βρήκα εγώ να διασώσω τη σχέση μου από την κατάρρευση, μπορώ να τον εκθέσω αν σας ενδιαφέρει. Το σημαντικό είναι πως ό,τι κι αν επέλεξα, σίγουρα έλαβα στα υπόψιν και αυτήν την πλευρά. Ο απόλυτος τόνος που χρησιμοποίησα, ίσως μπέρδεψε τους συνομιλητές μας, όμως ήταν απαραίτητος για να οριοθετήσει αυτήν την πλευρά του θέματος.

Sorry κι όλας βρε Κωστή (το όνομα που σε λέει η κόρη σου ε? :P) αλλά σε σχέση με αυτά που έχω κάνει έντονα... τι σε κάνει να πιστεύεις ότι όσοι μιλήσαμε απ την αντίπερα όχθη δεν το κάναμε με διαλεκτική διάθεση κι όχι για ηθικολογία?
Νιώθω να με προσβάλεις (κι η αλήθεια είναι ότι το ξαναένιωσα στο προηγούμενο ποστ σου που ήταν απάντηση στο δικό μου και γιαυτό σταμάτησα και την κουβέντα)
Γιατί πιστεύεις ότι είσαι ο μόνος που έχει μακρόχρονη σχέση?
Εμείς δλδ αποκλείεται να έχουμε περάσει από μακρόχρονη σχέση που δεν είχε τέτοιου είδους πρόβλημα?

Τέλος πάντων, πιστεύω ότι για όλους όσους ενδιαφέρονται πάντα για τη σχέση τους, καινούργια ή παλιά, αν και εφόσον έχεις το κέφι και τη διάθεση, θα ήταν χρήσιμη η δική σου ιστορία για το πως εσύ και η γυναίκα σου ξεφύγατε απ το πρόβλημα που κυνηγάει τα περισσότερα παντρεμένα επί δεκαετίες ζευγάρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ναι, αυτό θα είχε όντως ενδιαφέρον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Πιο πολύ ενοχλεί τους πάντες αν θα το μάθουν παρά αν τον έχει απατήσει ο σύντροφός τους. Η άγνοια αρέσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αχ βρε Κουέ μου, είσαι πολύ ευπρόσβλητη κι ευαίσθητη, στο έχω ξαναπεί. Αφού ξέρεις ότι η εκτίμηση και ο σεβασμός μου στο πρόσωπό σου είναι δεδομένα. Το να επιτίθεμαι σε μια σου άποψη δεν σημαίνει ότι επιτίθεμαι σ' εσένα. Εσύ είσαι εσύ, οι απόψεις σου δεν είναι απαραίτητα εσύ. Ξέρεις πόσες φορές μου έτυχε να αλλάξω απόψεις, όταν ανακάλυπτα νέα στοιχεία ή απλά αποδεικνυόταν λανθασμένες αυτές που υποστήριζα, χωρίς ωστόσο να σταματήσω να είμαι εγώ; Το να μου αποδείξει κάποιος ότι μια άποψή μου είναι λανθασμένη, πιστεύω ότι μου προσφέρει υπηρεσία και το θεωρώ ως πράξη αγάπης.

Τώρα ο λόγος για τον οποίο πιστεύω ότι οι θέσεις που εξέφρασες εσύ και αρκετοί άλλοι (μάλλον η πλειοψηφία θα έλεγα, γι' αυτό όσα έγραψα δεν απευθύνονταν αποκλειστικά σε σένα) δεν στηρίζονται σε διαλεκτική αντιμετώπιση αλλά σε ηθικολογία, είναι ο εξής: Δεν διέκρινα, σε καμία περίπτωση ότι κάποιοι έχουν σκεφτεί αυτήν την πλευρά του θέματος, αλλά για κάποιους αντικειμενικούς λόγους έχουν, όπως εγώ, επιλέξει τη μονογαμία. Μόνο ο Καπετάνιος δήλωσε ότι επειδή τα έχει σκεφτεί, επιλέγει την πολυγαμία, που δεν είναι αυτό που εννοώ εγώ. Δεν διέκρινα εκείνη την κατανόηση απέναντι σε κάποιον (του οποίου το ρόλο ανέλαβα προς στιγμήν εγώ) που πονάει μπροστά στην αναπόφευκτη φθορά της σχέσης του και συνθλίβεται μεταξύ των αναγκών του από τη μια μεριά και της απειλής της κατάρευσης όλης του της ζωής από την άλλη, επειδή λέει έκανε το έγκλημα να ποθήσει κι άλλη γυναίκα εκτός της δικής του. Αυτή η κατανόηση είναι που προδίδει ότι κάποιος έχει διαλεκτική προσέγγιση απέναντι στα πράγματα.
Αντίθετα διέκρινα μια τάση να απορριφθούν όλα όσα έλεγα, ως γραφικά, υπερβολικά, ή ως μια καλή προσπάθεια ενός μπερμπάντη σαραντάρη να δικαιολογήσει γιατί έχει συνέχεια στο μυαλό του πώς να ξεφτιλίσει και να κερατώσει τη γυναίκα του. Δεν μπορείς ν' αρνηθείς ότι κι εσύ κάτι τέτοιο εννοούσες όταν έλεγες ότι "έχεις καταφέρει να έχεις τη συνείδηση σου καθαρή για το κέρατο με έναν απίστευτο τρόπο". Άλλες απαντήσεις που άκουσα ήταν "Καλή προσπάθεια, αλλά άστα αυτά", "Εγώ ό,τι και να λες τον θέλω πιστό" (αν και η Ρουμάνα είναι στην πραγματικότητα από αυτούς που διάβασαν με μεγάλη προσοχή τα κείμενά μου και το αναγνωρίζω αυτό), "Φλερτάρεις κάθε ενδιαφέρουσα γυναίκα και αδιαφορείς για τη γυναίκα σου" (εδώ τα πήρα κρανίο), "Είναι χάσιμο χρόνου η σχέση μ' έναν παντρεμένο" (η Isi δεν μ' έχει συνηθίσει σε ηθικολογίες και θα την περιλάβω ξεχωριστά), "Θεωρείτε ανώμαλους εμάς τους μονογαμικούς" (κακή στιγμή και του Parafernalia) κλπ.

Ακόμη και η αντίθεσή μου προς την ΑΠΟΛΥΤΗ μονογαμία, αφού όπως ξέρετε πάντα είμαι εναντίον των απόλυτων καταστάσεων, εκλήφθηκε ως ύμνος προς την πολυγαμία, πράγμα που δείχνει πανικό απέναντι σε μια προκλητική κατά τ' άλλα άποψη. Άλλος αναρωτιόταν αν έχουν συχνά οι παντρεμένοι εξωσυζυγικές σχέσεις, λες κι έπεσε από άλλο παράλληλο σύμπαν, άλλος έπαθε κατάθλιψη διαβάζοντάς το κλπ. Χαρακτηριστική ήταν και η παρέμβαση της Kajira, η οποία ενώ δικαιολογούσε τη θέση μου, ξαφνικά πήρε ένα συνωμοτικό ύφος και άρχισε να γράφει του στυλ "όποιος παντρεμένος ξενοπηδήξει να πάει στην πυρά" κλπ, εννοώντας με αυτόν τον τρόπο ότι το θέμα είναι Ταμπού και στο τέλος "θα φάμε ξύλο", αφού κανείς δεν αντέχει να τ' ακούει αυτά (καλά κατάλαβα Kajira; ).

Τέτοιου είδους αντιδράσεις τις έχω ξανασυναντήσει και ξέρω τι σημαίνουν.

Τις περισσότερες φορές οι άνθρωποι σταματάνε να με ακούνε από τις πρώτες δέκα λέξεις, μόλις αναφέρω τη μαγική φράση κλειδί "ηθικολογία" ή απλά αντιδράσω στην κοινότοπη ατάκα "Α, εσύ είσαι παντρεμένος". Οι αντιδράσεις είναι κοινές επίσης. Όλοι αρχίζουν να με κοιτούν ως κάθαρμα (η φάτσα μου προϊδεάζει βλέπετε για κάτι τέτοιο) φαλλοκράτη (και για κάτι τέτοιο επίσης), γουρούνι (η φάτσα μου δεν προδιαθέτει αλλά αυτά πάνε πακέτο) και το χειρότερο αρχίζουν να λυπούνται την Abyss και να την κοιτούν σαν μια δύστυχη γυναικούλα που ανέχεται έναν τυρρανικό σύζυγο από αγάπη και μπουχουχού, μπουχουχού, αμάρτησα για το παιδί μου). Αυτό με κάνει να ντρέπομαι περισσότερο απ' όλα, αφού ενώ το σεξ δεν το θεωρώ και τόσο τρομερό πράγμα, το να μας λυπούνται το θεωρώ αποτρόπαιο. Το συμπέρασμά μου με όλα αυτά, το οποίο επιβεβαιώθηκε κι από το παρόν πείραμα που έκανα, είναι ότι αυτές οι αντιδράσεις είναι εμφυτευμένες με τον τρόπο που υπονοεί το έμβλημα του Lorien, ο οποίος ήταν από τους λίγους που πραγματικά αντιμετώπισε διαλεκτικά το θέμα, εκθέτοντας απλά τη συμφωνία του αλλά και τις όποιες διαφωνίες του, όπως και ο Demelene.

@ Isiliel: Ίσως ν' απόρησες που θεωρώ ότι η έκφραση που χρησιμοποίησες ήταν ηθικολογική, αφού εκ πρώτης όψεως είπες κάτι "αντικειμενικό". Πρόσεξε πού βλέπω την ηθικολογία σε κάτι τέτοιο. Δεν είπες πώς κάθε φορά που μια γυναίκα πάει με έναν άντρα για μια νύχτα είναι χαμένος χρόνος. Είπες πώς το να πάει για μια νύχτα με παντρεμένο είναι χαμένος χρόνος. Καταλαβαίνεις την ειδοποιό διαφορά; Επίσης, γιατί είναι χαμένος χρόνος το να κάνει κάποια περιστασιακά σεξ με κάποιο παντρεμένο (που όπως είπε και η Kajira είναι και δοκιμασμένος) την εποχή που δεν έχει κάποιο δεσμό να την τρελλαίνει; Ακόμη, ποιος λέει ότι κάθε φορά που ξεκινάς μια κατάσταση με τον οποιονδήποτε πρέπει να καταλήξει κάπου;

Ο μέσος όρος των σχέσεων τη σήμερον ημέρα δεν υπερβαίνει τους δύο μήνες (γενικά μιλάω, δεν ξέρω για εσάς τι κάνετε). Θέλετε να μου πείτε πώς κάθε γυναίκα, κάθε φορά που τα φτιάχνει με κάποιον έχει την ελπίδα ότι θα τον παντρευτεί; Και μετά από ένα μήνα έχει πάλι την ελπίδα ότι θα παντρευτεί τον επόμενο; Και μετά τον επόμενο; (Θεέ μου αυτό θα ήταν αξιοθρήνητο, δεν θέλω να το πιστέψω). Αν η απάντηση στα παραπάνω ερωτήματα είναι αρνητική, θέλω να συνεχίσω την ερώτηση: Γιατί λοιπόν είναι κερδισμένος χρόνος να κάνεις 3 μήνες σχέση με έναν ανύπαντρο και χαμένος χρόνος να κάνεις 3 μήνες σχέση με έναν παντρεμένο;

Ο Παν. Γιαννάκης έχει πει κάτι πολύ ωραίο: "Οι άνθρωποι βιάζονται να φτάσουνε στο τέλος και ξεχνούν να ζήσουν τη στιγμή. Δεν καταλαβαίνουν το μεγαλείο που μπορεί να έχει μια στιγμή".
Κανείς πια δεν κάνει έρωτα για την εμπειρία; Κανείς επειδή απλά έτσι γουστάρει; Πρέπει να πρέπει για όλα τελικά;

Ζήτω ο Έρωτας. Θάνατος στην Αστική Ηθική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
HIPHIP HURRAYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY!!!!!

την abyss να μας γνωρίσεις:)
α, και να τους περιλάβεις ούλους:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάντως πλακίτσα έκανα απλά, γενικά συμφωνώ μαζί σου Χάος και το εξέφρασα νομίζω ανοιχτά στις πρώτες μου απαντήσεις :) Και ειλικρινά ακόμα και για τον εαυτό μου, δεν ξέρω αν μπορώ να μείνω πίστη "για πάντα" σε κάποιον. Πάντως θαυμάζω όσους το κάνουν αν και δεν θεωρώ το σεξ τόσο ..πως να το θέσω τώρα; Τέλος πάντων, θεωρώ πως ο άντρας μου μπορεί να πάει με κάποια άλλη γιατί του την γυάλισε, του την έπεσε, έκατσε η συγκυρία, είχε πιει κάτι παραπάνω.. και αυτό να μη σημαίνει απολύτως τίποτα κακό για την σχέση μας. Απλά, ναι, θα προτιμούσα να μη το μάθω ποτέ (μα να μου σταμπάρει άλλη το μοσχάρι ΜΟΥ; :P )

Το θέμα των παράλληλων σχέσεων όμως είναι ένα θέμα που δεν αντιμετωπίζω τόσο ..άνετα. Θεωρώ πως δύσκολα θα του συγχωρούσα παράλληλη σχέση - είναι άλλο να πας για ένα, δύο, πέντε βράδια και να βρίσκεσαι μονο για σεξ κι άλλο να πηγαίνεις και για φαγητό πριν πχ με την ερωμένη σου. Και αν κατάλαβα καλά, εσύ αντιμετωπίζεις και τα δύο με τον ίδιο τρόπο. Ε; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Άκουσα κάπου πρόσφατα ότι οι γυναίκες λειτουργούν με βάση το τι ακούνε και οι άνδρες με βάση το τι βλέπουν. Πολύ σωστό..
Εμένα πάλι δεν μου αρέσει να παραμυθιάζομαι. Κάποτε έλεγα ότι εμένα Κανείς και Ποτέ δεν με έχει κερατώσει. Ναι καλά.. Τώρα λέω.. μου έδειξαν ότι με αγάπησαν στο μέγιστο βαθμό αλλά Ίσως και να με έχουν κερατώσει. Έχω μία σχέση που θέλω να προχωρήσει, που περνάμε άψογα, που νιώθουμε ότι ο ένας είναι για τον άλλο αλλά δεν θα δεχτώ το ότι εγώ δεν θα σε κερατώσω ούτε από εμένα ούτε από εκείνον.
Γελάω με τους ανθρώπους που είναι απόλυτοι. Γελάω με τους ανθρώπους που λένε ότι θα χωρίσουν τον/την σύντροφό τους αν Μάθουν ότι τους κερατώνουν και στην ουσία οι άλλοι ήδη το κάνουν (βλ. συναντήσεις 1-2 φορές την εβδομάδα κ.ο.κ.). Δεν γελάω εις βάρος τους με τον τρόπο που φαίνεται, γελάω επειδή στην ουσία παραμυθιάζουν τον εαυτό τους.
Για μένα Η ΟΥΣΙΑ είναι να Περνάω Καλά. Είναι τόσο απλό όσο το διαβάζει κανείς. Και ναι για μένα από εκεί ξεκινάνε όλα.
Θέλω να τον βλέπω και να γελάω, να μιλάω, να βγαίνω, να διασκεδάζω, να κάνω απίστευτο σεξ.. αυτά τα μικρά χαζά πράγματα που πολλοί τα "κοροιδεύουν". Αυτή είναι η αρχή για μένα όπου είναι και το ήμισι του παντός. Αν υπάρχουν κοινοί στόχοι ή μάλλον κοινός τρόπος σκέψης ότι καλύτερο.
Αλλά δεν θα μπω στη διαδικασία να σκεφτώ τι θα γίνει αν θα κερατώσω ή αν θα με κερατώσει. Για μένα αυτά είναι μικρότητες.. και εκτός ουσίας.

Χάνω το τώρα που λατρεύω για κάτι που μπορεί να γίνει ή να μην γίνει ποτέ. Αλλά το ίδιο δεν συμβαίνει με όλα στη ζωή??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Θεωρώ ότι τελικά μάλλον το θέμα αφορά στα "αξιώματα" που έχει θέσει ο καθένας μας για τη ζωή του...
Άλλοι θεωρούν "φυσικό" ότι κάποια μέρα θα κερατώσουν,άλλοι όχι...
Άλλοι θεωρούν "φυσικό" ότι κάποια μέρα θα κερατωθούν, άλλοι όχι...
ΟΜΩΣ...
Ένα σημαντικό πράγμα είναι να γνωρίζουν και οι σύντροφοι μας τι αξιώματα κουβαλάμε στο κεφάλι μας εμείς...και να σμίγουν οι κατάλληλοι άνθρωποι μεταξύ τους...
Then again, η ειλικρίνεια έγκειται στο να μπορεί ο καθένας να εκφράζει τι έκανε στον σύντροφό του...και όχι να λέει ψέμματα ο ένας και να αγνοεί ο άλλος...
Γιατί αν ο ένας λέει ψέμματα, τότε αυτόματα ξέρει ότι αυτό που έπραξε δεν είναι αποδεκτό από τον/την σύντροφο...και αν ο άλλος προτιμάει να αγνοεί, αυτό αυτόματα επίσης σημαίνει ότι πάλι δεν αποδεχεται να τον απατούν...
Και if this is the case...νομίζει και αυτός που λέει ψέμματα, αλλά και αυτός που αγνοεί, ότι έτσι προβάλλει τη γενναιότητά του(τη δήθεν γενναιότητά του) για το θέμα της μη μονογαμικότητας(και όχι κατά ανάγκη πολυγαμικότητας...)....

Και τελικά διαβάζοντας όλα τα παραπάνω...
θα συμμεριστώ περισσότερο απόψεις σαν του Πειρατή και σαν της Μισέλ σαν αποδεκτές τακτικές και στάσεις ζωής...
Οσο και αν δεν με εκφράζει το περιέχομενό τους...
Ωστόσο είναι θέσεις ειλικρίνειας!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και τελικά διαβάζοντας όλα τα παραπάνω...
θα συμμεριστώ περισσότερο απόψεις σαν του Πειρατή και σαν της Μισέλ σαν αποδεκτές τακτικές και στάσεις ζωής...
Οσο και αν δεν με εκφράζει το περιέχομενό τους...
Ωστόσο είναι θέσεις ειλικρίνειας!:redface:

Εχμμ πρώτον οι απόψεις μου επι του θέματος, με αυτές του πειρατή, δεν θα μπορούσαν να είναι πιο αντίθετες :P
Δεύτερον, εγώ το μόνο που είπα στο εν λόγω θέμα είναι οτι σίγουρα θα βρεθείς στον πειρασμό να απατήσεις, δεν είπα οτι θα το κάνεις κιόλας.
Μάλλον μπερδεύεσαι με άλλο θέμα που είχα πει οτι δεν θεωρώ και τόσο τραγική την απιστία και τη δικαιολογώ ως κάτι ανθρώπινο. Άλλο αυτό όμως κι άλλο η πολυγαμία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Nαι Μισέλ μου...εγώ δεν αναφερόμουν σε τυχόν ομοιότητες απόψεών σου με του Πειρατή...αλλά στην ειλικρίνεια που λες ότι θα είχατε με τον φίλο σου, αν κάποιος από τους δύο σας ήθελε να δοκιμάσει κάτι άλλο..μπορεί να είναι σε άλλο θεμα, αλλά δεν είναι εκεί το point μου...
Καθαρά και μόνο στην ειλικρίνειά σας απέναντι στους άλλους αναφερόμουν..
Τίποτα άλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Nαι Μισέλ μου...εγώ δεν αναφερόμουν σε τυχόν ομοιότητες απόψεών σου με του Πειρατή...αλλά στην ειλικρίνεια που λες ότι θα είχατε με τον φίλο σου, αν κάποιος από τους δύο σας ήθελε να δοκιμάσει κάτι άλλο..μπορεί να είναι σε άλλο θεμα, αλλά δεν είναι εκεί το point μου...
Καθαρά και μόνο στην ειλικρίνειά σας απέναντι στους άλλους αναφερόμουν..
Τίποτα άλλο!
Καλά κάτσε να έρθει αυτή ώρα (μακριά απο μας) γιατί επι του παρόντος είναι καθαρά θεωρητικά αυτά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top