Τι σημαίνει για εσάς ποιοτική μουσική;

notebook___ΑΡΚΑς

Νεοφερμένος

Ο ο βιολιστης της στεγης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι το ποιοτικο τραγουδι ειναι αυτο που διαρκει....δηλαδη να ειναι διαχρονικο!!
τραγουδια μεγαλων συνθετων εχουν μεινει και θα μεινουν στις μνημες ολων των ελληνων οπως : Θεοδωρακης,Χατζιδακης ,Λοιζος, Κραουνακης και πααααρα πολλοι αλλοι.!
τωρα οσο αναφορα τραγουδια τυπου (κιαμος,οικονομοπουλος,ηλιαδη και και και) ακουγονται το πολυ 6-7 μηνες,μηνες ετσι οχι χρονια, δεν νομιζω να χαρακτηριζονται ποιοτικα....βεβαια αυτο το θεμα κανεις δεν μπορει να αναλυσει σωστα!!
επισης ποιοτικη μουσικη ειναι αυτη που διαθετει ολους τους ορους(θεωριες,τεχνικες) της μουσικης!
δεν μπορει τωρα ενας αφωνος να κανει καριερα ενω το ταλεντο να μενει απ'εξω....και αυτος ο αφωνος κανει καριερα επειδη καποιο τον ακουνε που καταληγουμε?
οτι τον αφωνο (που δεν διαθετει τους ορους της μουσικης) τον ακουνε αυτοι που δεν διαθετους επισης τους ορους της μουσικης....με λιγα λογια ειναι 50-50 η κατασταση....
και δεν ειναι λιγες οι φορες που παρεξηγουντε μερικοι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Η μουσική είναι τέχνη και στόχος της Τέχνης -κάθε μορφής- είναι το να προκαλεί συναισθήματα στο κοινό. Πιο απλά στοχεύει στην τέρψη και όχι κάπου αλλού.
Συνεπώς, η τέχνη γενικότερα έχει να κάνει με το ωραίο. Ακούω ένα τραγούδι επειδή μου αρέσει, επειδή ακούγεται καλά στ' αυτιά μου και αισθάνομαι πράγματα όταν το ακούω. Η έννοια του ωραίου είναι σχετική. Σ' εμένα μπορεί να ακούγεται κάτι καλά, σε 'σένα όχι. Δεν έχει καμμία σημασία.

Γενικότερα, έχω ακούσει ότι υπάρχουν δύο είδη ποιότητας, η αντικειμενική και η υποκειμενική. Η υποκειμενική είναι αυτό που λέω παραπάνω και η αντικειμενική έχει να κάνει -λένε- με την αρμονία, με στίχους κτλ. Πιο κοντά στην αρμονία -λένε πάλι- βρίσκεται η κλασική μουσική.
Κλασικό γενικότερα είναι οτιδήποτε το διαχρονικό, αυτό που μένει στο χρόνο, δε χάνει την αξία του και γενικότερα μένει αφθαρτο, έχει διάρκεια.
Με βάση τα παραπάνω πόσοι ακούν ποιοτική μουσική σήμερα; Και πόσοι εκφράζονται με τη λεγόμενη "ποιοτική" μουσική; Ελάχιστοι. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι αυτοί οι λίγοι είναι και ποιοτικοί.

Τέλος πάντων, πραγματικά δε ξέρω ποιά είναι η ποιοτική μουσική, τι είναι ποιοτικό και αν υπάρχει το ποιοτικό. Σημασία για εμένα έχει τι ακούγεται καλά στα αυτιά μου, ό,τι κι αν είναι αυτό, ακόμη κι αν χαρακτηρίζεται από κάποιους ως "μη ποιοτικό" ή ακόμη και ξενερωτο. Μικρή σημασία έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skleanthi

Νεοφερμένος

Η Κλεάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου ποιοτική είναι η μουσική που σε όποιο είδος και αν ανήκει έχει στίχο με βάθος και δουλεμένη μελωδία. Η ποιοτική μουσική είναι διαχρονική, ακούγεται μετά από αιώνες (βλέπε Μότσαρτ, Μπετόβεν, Μπαχ).. Ποιοτικό τραγούδι είναι αυτό που ξυπνά συναισθήματα και κάνει τους ανθρώπους να ονειρεύονται..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notebook___ΑΡΚΑς

Νεοφερμένος

Ο ο βιολιστης της στεγης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Η μουσική είναι τέχνη και στόχος της Τέχνης -κάθε μορφής- είναι το να προκαλεί συναισθήματα στο κοινό. Πιο απλά στοχεύει στην τέρψη και όχι κάπου αλλού.
Συνεπώς, η τέχνη γενικότερα έχει να κάνει με το ωραίο. Ακούω ένα τραγούδι επειδή μου αρέσει, επειδή ακούγεται καλά στ' αυτιά μου και αισθάνομαι πράγματα όταν το ακούω. Η έννοια του ωραίου είναι σχετική. Σ' εμένα μπορεί να ακούγεται κάτι καλά, σε 'σένα όχι. Δεν έχει καμμία σημασία.

Γενικότερα, έχω ακούσει ότι υπάρχουν δύο είδη ποιότητας, η αντικειμενική και η υποκειμενική. Η υποκειμενική είναι αυτό που λέω παραπάνω και η αντικειμενική έχει να κάνει -λένε- με την αρμονία, με στίχους κτλ. Πιο κοντά στην αρμονία -λένε πάλι- βρίσκεται η κλασική μουσική.
Κλασικό γενικότερα είναι οτιδήποτε το διαχρονικό, αυτό που μένει στο χρόνο, δε χάνει την αξία του και γενικότερα μένει αφθαρτο, έχει διάρκεια.
Με βάση τα παραπάνω πόσοι ακούν ποιοτική μουσική σήμερα; Και πόσοι εκφράζονται με τη λεγόμενη "ποιοτική" μουσική; Ελάχιστοι. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι αυτοί οι λίγοι είναι και ποιοτικοί.

Τέλος πάντων, πραγματικά δε ξέρω ποιά είναι η ποιοτική μουσική, τι είναι ποιοτικό και αν υπάρχει το ποιοτικό. Σημασία για εμένα έχει τι ακούγεται καλά στα αυτιά μου, ό,τι κι αν είναι αυτό, ακόμη κι αν χαρακτηρίζεται από κάποιους ως "μη ποιοτικό" ή ακόμη και ξενερωτο. Μικρή σημασία έχει.

εισαι σωστη..
δεν το ειχα πιασει το θεμα απο αυτην την πλευρα.
οτι δηλαδη "ακου ρε φιλε την μουσικη σου και αφου περνας καλα μην ψαχνεις για παραπερα"...εισαι ωραια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,415 μηνύματα.


Αυτό ακριβώς είναι ποιοτική μουσική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
μουσικη...!!! μια λεξη μια ιστορια..!!! τι παραπανω μπορεις να πεις ...η μουσικη δεν μπορει να θεωρηθει ποιοτικη...απλα υπαρχει για να εισαγει στην ζωη και την σκεψη μας την ποιοτητα..!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου ποιοτική είναι η μουσική που σε όποιο είδος και αν ανήκει 1.έχει στίχο με βάθος και 2. δουλεμένη μελωδία. 3. Η ποιοτική μουσική είναι διαχρονική, ακούγεται μετά από αιώνες (βλέπε Μότσαρτ, Μπετόβεν, Μπαχ).. 4. Ποιοτικό τραγούδι είναι αυτό που ξυπνά συναισθήματα και κάνει τους ανθρώπους να ονειρεύονται..:)

1. Πώς προσδιορίζεις εσύ το "βάθος"; Τι σημαίνει "στίχος με βάθος" Είναι κάτι του τύπου: "Πωωω ρε τι είπε/έγραψε ο άνθρωπος;" ή μήπως αυτό: "Τι εννοεί; θέλει να το σκεφτείς για να πιάσεις το νόημα..." Κι από τη στιγμή που για 'μένα ή για 'σένα το "βάθος" μπορεί να σημαίνει διαφορετικά πράγματα και δε μπορείς να δώσει έναν ορισμό του τύπου "αυτό είναι και τέλος" άρα και αυτό με την αντικειμενική ποιότητα δεν ισχύει. Άλλο είναι για 'σένα ποιοτικό, άλλο για 'μένα. Δε μπορείς όμως να 'ρθεις να μου πεις: "Ξέρεις... δεν ακούς ποιοτική μουσική, γιατί ποιοτική μουσική είναι αυτό που ακούω εγώ"

2. σχετικά με μελωδίες κτλ δε ξέρω και πολλά. Λένε ότι έχει να κάνει με αρμονία και τα σχετικά, αλλά τι να σου πω; Δεν έχω ιδέα, ίσως να είναι κι έτσι.

3. Σ' αυτό συμφωνώ εν μέρει. Έχει να κάνει με το διαχρονικό, το κλασικό το οποίο και θεωρείται ποιοτικό. Στη δεκαετία του '30 όμως, όπου ήρθε στην Ελλάδα το πνευματικό κίνημα του μοντερνισμού όλη αυτή η θεωρία με το κλασικό έπαψε να ισχύει. Κριτήριο για να χαρακτηριστεί κάτι τέχνη δεν ήταν πλέον το κλασικό, αλλά πλέον ενδιέφερε το μοντέρνο. Κι όμως ποιήματα του Σεφέρη, του Ελύτη, του Ρίτσου ή του Εγγονόπουλου... δε θα τα έλεγες "ποιοτικά";
Τέλος πάντων, γι'αυτό λέω ότι είναι κάπως περίεργο το θέμα με την ποιότητα.
Επίσης, ναι λέμε ότι η κλασική μουσική μένει, πόσους και ποιούς εκφράζει -πραγματικά- όμως; Αυτό είναι το θέμα.

4. Σαφέστατα, έτσι είναι. Γενικότερα ο στόχος της τέχνης είναι αυτός. Αλλά σ'όλο αυτό που περιγράφεις ενέχει καθαρά το υποκειμενικό στοιχείο, το πώς θα το πάρω εγώ. Εμένα μπορεί να μου προκαλεί συναισθήματα και να ονειρεύομαι με τραγούδια του Μακρόπουλου ή του Σφακιανάκη κι εσύ με τον Μπετόβεν ή τον Μότσαρτ. Τότε για εμένα είναι ποιοτικό το ένα και για 'σένα το άλλο.

Οπότε, ναι, ποιός ο λόγος να ψάχνουμε τον ορισμό της ποιότητας και της μη ποιότητας, του ποιοτικού τραγουδικού και αυτού που -για 'σένα- είναι για τα σκουπίδια; Και από την άλλη τι θα πεις: "Πωω τώρα ακούω ποιότητα!!" Μήπως μετριέται κιόλας: "τώρα ακούω περισσότερη ποιότητα" Δεν πάει έτσι νομίζω!

...εισαι ωραια :)
Το ξέρω! :redface:

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
εισαι σωστη..
δεν το ειχα πιασει το θεμα απο αυτην την πλευρα.
οτι δηλαδη "ακου ρε φιλε την μουσικη σου και αφου περνας καλα μην ψαχνεις για παραπερα"...εισαι ωραια :)


Αναρωτιέμαι ποιος τα 'χε πει πρώτος αυτά μερικές σελίδες πριν...:whistle:

:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι ποιος τα 'χε πει πρώτος αυτά μερικές σελίδες πριν...:whistle:

:P:P:P
Τι να σου πω; Εγώ από τον καθηγητή μου στο πανεπιστήμιο τα άκουσα πρώτη φορά, κάναμε για την ποίηση και μας μίλησε γενικότερα για την τέχνη (με αφορμή όλα αυτά για τον μοντερνισμό) Τέλος πάντων αυτός με έκανε να σκεφτώ κάποια πράγματα.
Οπότε ίσως και οι δύο να τα διαβάσατε ή να τα ακούσατε ξερω 'γω από τον ίδιο, ή στην τελική να πιστεύετε απλώς τα ίδια πράγματα.

Εγώ όλα τα οφείλω σ' αυτόν :P
Εσύ έρχεσαι απλώς δεύτερος!

Ααα επίσης... είδα "μερικές σελίδες πριν" και δε λέμε το ίδιο...
Εσύ λες ότι ο καθένας βαφτίζει ποιότητα αυτό που του αρέσει να ακούει κι εγώ προσθέτω στην ουσία πάνω σ' αυτό ότι αφού είναι έτσι... στην τελική δε με νοιάζει και τι είναι ποιότητα, αν ακούω ποιότητα κτλ κτλ.
Ναι, νομίζω ότι γι' αυτό με είπαν "ωραία" οπότε ο τίτλος είναι καθαρά δικός μου!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Τι να σου πω; Εγώ από τον καθηγητή μου στο πανεπιστήμιο τα άκουσα πρώτη φορά, κάναμε για την ποίηση και μας μίλησε γενικότερα για την τέχνη (με αφορμή όλα αυτά για τον μοντερνισμό) Τέλος πάντων αυτός με έκανε να σκεφτώ κάποια πράγματα.
Οπότε ίσως και οι δύο να τα διαβάσατε ή να τα ακούσατε ξερω 'γω από τον ίδιο, ή στην τελική να πιστεύετε απλώς τα ίδια πράγματα.

Εγώ όλα τα οφείλω σ' αυτόν :P
Εσύ έρχεσαι απλώς δεύτερος!

This is blasphemy!Εγώ δεν έρχομαι ποτέ δεύτερος. :whistle:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Έλα, έλα μη κάνεις έτσι. :console:
Σου είπα, τελικά δεν έρχεσαι ούτε δεύτερος ούτε τρίτος... άλλο λέω εγώ, άλλο εσύ.
Οπότε ντάξει, στα δικά σου είσαι πρώτος! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Έλα, έλα μη κάνεις έτσι. :console:
Σου είπα, τελικά δεν έρχεσαι ούτε δεύτερος ούτε τρίτος... άλλο λέω εγώ, άλλο εσύ.
Οπότε ντάξει, στα δικά σου είσαι πρώτος! :P

Πως την έχεις δει,θα απαντάς σοβαρά και θα μου γαμάς το trolling για πολύ ακόμα? :P
This treachery will not be tolerated!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon

Νεοφερμένος

Η dragon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ακουω μουσικη σχεδον απ' ολα τα ειδη.
Λιγοτερο τα εντεχνα κ το heavy metal.Ομως σεβομαι αυτους που ειναι λατρεις αυτων των μουσικων.
Ποσο μου την δινει λοιπον οταν ακουω συνεχεια γυρω μου,οτι δεν υπαρχει ποιοτητα στα σκυλαδικα
για παραδειγμα και κατ'επεκταση αυτος που ακουει και αυτα,δεν εχει ουτε παιδεια ουτε μορφωση!
Και τελικα,ποιος εχει την ικανοτητα να κρινει ποιο κομματι ειναι ποιοτικο κ ποιο οχι!?
Και γτ πρεπει να κρινουμε την μουσικη που ακουει καποιος που δεν ειναι στα γουστα μας?
Και οχι μονο να κρινουμε την μουσικη που ακουει αλλα να του βαζουμε κ ταμπελιτσα οτι ειναι αμορφωτος κ
χωρις παιδεια!
Πρεσβευω αυτο που κατα τον Σωκρατη λεει οτι η μορφωση ειναι θεμα..συμπεριφορας του καθενος!

Την γνωμη του λοιπον καθενας μπορει να την εκφερει αλλα δεν μπορει να την επιβαλει
προσβαλοντας τα μουσικα ακουσματα του αλλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Την γνωμη του λοιπον καθενας μπορει να την εκφερει αλλα δεν μπορει να την επιβαλει
προσβαλοντας τα μουσικα ακουσματα του αλλου!
θα συμφωνουσα απολυτως, εαν υπηρχε ενα μπατσόνι ή ένας νταλικιέρης, που να μην ακουει ντερτιφμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θέλετε πιστέψτε το, έχω πετύχει ταξιτζή να ακούει μότσαρτ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Το διαχρωνικο τραγουδι συνηθως ειναι δειγμα ποιοτικης μουσικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Detectiveal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Detectiveal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Ποιοτικό για μένα θα πει σύνθετο, δουλεμένο, ιδιαίτερο, με νόημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Detectiveal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Detectiveal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Moby
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top