Τι σημαίνει για εσάς ποιοτική μουσική;

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Να είναι διαχρονική..Δηλαδή όχι κομμάτια που θα τα ακούσεις για λίγο και μετά δε θα θυμάσαι καν ότι υπήρχαν.

Γενικά πιστεύω ότι κάθε είδους μουσικής έχει και σκουπίδια και ποιότητα απλά πρέπει να τα διαχωρίζουμε...Όχι να θεωρούμε ότι μόνο ένα είδος είναι ποιοτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Detectiveal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Detectiveal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Να είναι διαχρονική..Δηλαδή όχι κομμάτια που θα τα ακούσεις για λίγο και μετά δε θα θυμάσαι καν ότι υπήρχαν.

Γενικά πιστεύω ότι κάθε είδους μουσικής έχει και σκουπίδια και ποιότητα απλά πρέπει να τα διαχωρίζουμε...Όχι να θεωρούμε ότι μόνο ένα είδος είναι ποιοτικό.
Συμφωνώ, όσον αφορά στα περισσότερα είδη τουλάχιστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Η ποιοτική μουσική για μένα είναι όταν έχει να μας μεταδώσει κάποιο μήνυμα αισιόδοξο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silia1991

Νεοφερμένος

Η silia1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ο,τιδηποτε σε κανει να ηρεμεις ψυχικα και σε ανεβαζει ψυχικα, οχι απλως να σ φτιαχνει τη διαθεση. να μιλαει στην ψυχη σου! οσον αφορα τα ειδη νομιζω δεν αποκλειω καποιο με εξαιρεση ποπ, σκυλοτραγουδα και βαρια μεταλαδικα με ουρλιαχτα. κατα τα αλλα οποιοδηποτε ειδος μπορει να χει καλα τραγουδια και κακα τραγουδια. απο τους αγαπημενους μου καλλιτεχνες ειναι Ο Μαρκ Λανεγκαν και ο Ντυλαν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 286 μηνύματα.

Τα τέσσερα αγαπημένα μου τραγούδια, και το εύρος των μουσικών μου επιλογών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Saint7

Νεοφερμένος

Ο Saint7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ποιοτική μουσική είναι αυτή που σε αγγίζει, που συμβαδίζει με τα συναισθήματά σου, τα εξωτερικεύει και φυσικά σε εκφράζει σε μεγάλο βαθμό.
Για εμένα, ποιοτική μουσική απαντάται σε όλα τα είδη απλά σε διαφορετικά ποσοστά. Έχω μια ιδιαίτερη προτίμηση σε rock και metal, ενώ συμπαθώ τη hip-hop και τη low-bap, χωρίς να είμαι αυτό που αποκαλούν "ψαγμένος". Θεωρώ πως η ελληνική σύγχρονη(....) μουσική στερείται ποιότητας και νοήματος και απευθύνεται σε εφήβους και μετα-εφήβους πεπεισμένους ότι έφθασαν σε ερωτικό αδιέξοδο, δηλαδή στη γενιά του φραπέ, του κλαμπ σε καθημερινή βάση και του τσιγάρου για μαγκιά.

Φυσικά, παντού υπάρχουν εξαιρέσεις σε όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Να είναι διαχρονική..Δηλαδή όχι κομμάτια που θα τα ακούσεις για λίγο και μετά δε θα θυμάσαι καν ότι υπήρχαν.

Γενικά πιστεύω ότι κάθε είδους μουσικής έχει και σκουπίδια και ποιότητα απλά πρέπει να τα διαχωρίζουμε...Όχι να θεωρούμε ότι μόνο ένα είδος είναι ποιοτικό.

Couldn't agree more ;)
Κάθε είδος εκφράζει τα συναισθήματα, τις επιθυμίες και τα βάσανα κοινωνικών ομάδων που φυσικά είναι σεβαστά. Όταν όμως μπαίνει στη μέση η εμπορευματοποίηση δυστυχώς χάνει την αξία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όταν όμως μπαίνει στη μέση η εμπορευματοποίηση δυστυχώς χάνει την αξία του.
Όμως δεν σημαίνει πως όταν κάποιο τραγούδι έχει μεγάλη εμπορική επιτυχία είναι αναγκαστικά σκουπίδι. Το έχω ακούσει και αυτό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Όμως δεν σημαίνει πως όταν κάποιο τραγούδι έχει μεγάλη εμπορική επιτυχία είναι αναγκαστικά σκουπίδι. Το έχω ακούσει και αυτό. :P
Όχι βέβαια, μα δεν είπα αυτό.
Εννοώ ότι για χάρη της εμπορευματοποίησης και του εύκολου χρήματος η ποιότητα ενός είδους μπορεί να αρχίζει να φθίνει ώστε να ανταποκρίνεται στη "μάζα"που θα αποφέρει άλλωστε και το επιθυμητό κέρδος.
Φυσικά και μια ποιοτική μουσική μπορεί να βρει αντίκτυπο σε κάποιους ανθρώπους και να έχει εμπορική επιτυχία. Αλλά τότε μιλάμε για επακόλουθο κι όχι σκοπό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όχι βέβαια, μα δεν είπα αυτό.
Εννοώ ότι για χάρη της εμπορευματοποίησης και του εύκολου χρήματος η ποιότητα ενός είδους μπορεί να αρχίζει να φθίνει ώστε να ανταποκρίνεται στη "μάζα"που θα αποφέρει άλλωστε και το επιθυμητό κέρδος.
Φυσικά και μια ποιοτική μουσική μπορεί να βρει αντίκτυπο σε κάποιους ανθρώπους και να έχει εμπορική επιτυχία. Αλλά τότε μιλάμε για επακόλουθο κι όχι σκοπό. :)
Ναι κατάλαβα τι ήθελες να πεις αλλά έκανα μια παρατήρηση στο θέμα γιατί το ακούω από πολλούς και είναι χαζό συμπέρασμα. Αν ξέρουν ένα τραγούδι 5 άτομα είναι ποιότητα αν το ξέρουν 100 σαβούρα. Με ποια λογική το λένε δεν ξέρω. :P
Αλλά οκ και οι σαβούρες που λες έχουν τη χάρη τους. Πέφτει γέλιο. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Ναι κατάλαβα τι ήθελες να πεις αλλά έκανα μια παρατήρηση στο θέμα γιατί το ακούω από πολλούς και είναι χαζό συμπέρασμα. Αν ξέρουν ένα τραγούδι 5 άτομα είναι ποιότητα αν το ξέρουν 100 σαβούρα. Με ποια λογική το λένε δεν ξέρω. :P
Αλλά οκ και οι σαβούρες που λες έχουν τη χάρη τους. Πέφτει γέλιο. :hehe:

Ε εντάξει όλοι ακούσαμε μια σαβούρα στη ζωή μας.. Ποιος θα ξεχάσει το αξέχαστο "Herlem Shake" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ε εντάξει όλοι ακούσαμε μια σαβούρα στη ζωή μας.. Ποιος θα ξεχάσει το αξέχαστο "Herlem Shake" :P
Και άλλα πολλά. Αλλά θέλω να πω έχουν και αυτά τη φάση τους. Επίσης πιστεύω ότι δεν αντιλαμβάνονται όλοι την κακή/καλή ποιότητα το ίδιο. Δηλαδή ένα τραγούδι που εμένα με αγγίζει και σημαίνει κάτι εσένα μπορεί να σε φαίνεται σαβούρα ή το ανάποδο. Για αυτό δεν με αρέσει να λέμε τι είναι ποιοτικό και τι όχι ακριβώς γιατί είναι κάπως υποκειμενικό τις περισσότερες φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Και άλλα πολλά. Αλλά θέλω να πω έχουν και αυτά τη φάση τους. Επίσης πιστεύω ότι δεν αντιλαμβάνονται όλοι την κακή/καλή ποιότητα το ίδιο. Δηλαδή ένα τραγούδι που εμένα με αγγίζει και σημαίνει κάτι εσένα μπορεί να σε φαίνεται σαβούρα ή το ανάποδο. Για αυτό δεν με αρέσει να λέμε τι είναι ποιοτικό και τι όχι ακριβώς γιατί είναι κάπως υποκειμενικό τις περισσότερες φορές.
Ναι και μερικές φορές μπορεί η μουσική να είναι καταπληκτική και οι στίχοι κατώτεροι ή το ανάποδο οπότε ο καθένας έλκεται από αυτό που έχει ανάγκη. Μου έχει συμβεί πολλές φορές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,509 μηνύματα.
Ε εντάξει όλοι ακούσαμε μια σαβούρα στη ζωή μας.. Ποιος θα ξεχάσει το αξέχαστο "Herlem Shake" :P
Το οποίο δεν το άκουσα ποτέ ολόκληρο επειδή μου είχε κολλήσει η ιδέα ότι πρόκειται για binaural beat... Γενικά δε μου αρέσουν τα μπιτακια ή η αποκλειστικά ηλεκτρονική μουσική,αφού δεν είναι μουσική αυτό το πράγμα,ειναι καθαρά για εκτόνωση,δεν ειναι μουσικη που να σε αγγίξει και να σε μελαγχολησει με αναμνήσεις=ορισμός μουσικής για μένα.Πρόκειται για απλά μια παραποίηση της μουσικής που αποσκοπεί σε εμπορευματοποίησή της με καθαρά οικονομικά συμφέροντα,καθώς και την ανάδειξη ατόμων στη μουσική σκηνή που δεν είναι μουσικοί και προσπαθούν να κρυψουν την κακοφωνια τους πίσω απο την τεχνολογία ώστε να αναδειχτούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Το οποίο δεν το άκουσα ποτέ ολόκληρο επειδή μου είχε κολλήσει η ιδέα ότι πρόκειται για binaural beat... Γενικά δε μου αρέσουν τα μπιτακια ή η αποκλειστικά ηλεκτρονική μουσική,αφού δεν είναι μουσική αυτό το πράγμα,ειναι καθαρά για εκτόνωση,δεν ειναι μουσικη που να σε αγγίξει και να σε μελαγχολησει με αναμνήσεις=ορισμός μουσικής για μένα.Πρόκειται για απλά μια παραποίηση της μουσικής που αποσκοπεί σε εμπορευματοποίησή της με καθαρά οικονομικά συμφέροντα,καθώς και την ανάδειξη ατόμων στη μουσική σκηνή που δεν είναι μουσικοί και προσπαθούν να κρυψουν την κακοφωνια τους πίσω απο την τεχνολογία ώστε να αναδειχτούν.
Και το κορμί, μην το ξεχνάμε αυτό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,806 μηνύματα.
Τα φαινόμενα Stan, Chris Mastoras και λοιπά...
Τι ακριβώς είναι; Εκπροσωπούν κάποιο είδος μουσικής, τέχνης; Νιώθω ότι έχω χάσει επεισόδια. Όμως βλέπω μια φρενίτιδα από οπαδίνες και αστεία σχόλια από επικριτές των. Εσείς τι γνώμη έχετε; Για ποιο λόγο το στυλ τους "πουλάει"; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,807 μηνύματα.
To style τους πουλαει επειδη υπαρχουν τα 13χρονα τα οποια ακουν οτι τους ερχεται στο πιατο και δεν ψαχνουν να βρουν καλη μουσικη!Ισως φταιει και το κάλλος! Αν και κατ εμε δεν ειναι σωστο κριτηριο για να κρινεις μουσικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,806 μηνύματα.
Ποιο κάλλος; :P Προσπαθώ να καταλάβω τη λογική και νιώθω ότι είμαι ή ζω από/ σε άλλο πλανήτη. Όχι τίποτα άλλο, αλλά περάσαμε και εμείς από παιδιά και έφηβοι.

Στο you tube είδα το πιο ωραίο σχόλιο: Stan κάτω στο υπόγειο έχει ένα κομοδίνο που πιτσικάρει, κάνε μια προσπάθεια και άνοιξέ το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,807 μηνύματα.
Ποιο κάλλος; :P Προσπαθώ να καταλάβω τη λογική και νιώθω ότι είμαι ή ζω από/ σε άλλο πλανήτη. Όχι τίποτα άλλο, αλλά περάσαμε και εμείς από παιδιά και έφηβοι.

Στο you tube είδα το πιο ωραίο σχόλιο: Stan κάτω στο υπόγειο έχει ένα κομοδίνο που πιτσικάρει, κάνε μια προσπάθεια και άνοιξέ το.
Ετσι το βλέπουν:P Απλά ειναι κριμα και αδικο,καποια ταλεντα να μη εχουν την αναγνωριση που τους αξιζει, και να την εχουν εκεινοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Γαμάει ο Σταν ρε μουνιά!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top