• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Από άποψη υγιεινής, οι ημερισιοι είναι καλύτεροι αλλά αν τους θες για καθημερινή χρήση είναι πολύ ακριβοί. Και με τους μηνιαίους πάντως αν είσαι σχολαστικός και ακολουθήσεις ότι σου πει ο οπτικός δε θα αντιμετωπισεις κάποιο πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Οι ιατροι που σας λενε για φακούς επαφής έχουν κάτσει να σας πούνε τα αρνητικά ....;
Ναι οκ έχουν και αρνητικά οι φακοί επαφής το ξέρουμε.

Αλλά αν είναι έτσι να σταματήσουμε να παίρνουμε και φάρμακα πχ γιατί έχουν παρενέργειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Οι ιατροι που σας λενε για φακούς επαφής έχουν κάτσει να σας πούνε τα αρνητικά ....;

Εμένα δεν μου έχουν πει κάτι, τι αρνητικά μπορεί να έχουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Οι ιατροι που σας λενε για φακούς επαφής έχουν κάτσει να σας πούνε τα αρνητικά ....;


Ριχ'τα εσύ Φωκο.
(και δεν το γράφω ειρωνικά,ε; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ναι οκ έχουν και αρνητικά οι φακοί επαφής το ξέρουμε.

Αλλά αν είναι έτσι να σταματήσουμε να παίρνουμε και φάρμακα πχ γιατί έχουν παρενέργειες.

Εμένα δεν μου έχουν πει κάτι, τι αρνητικά μπορεί να έχουν?

Ριχ'τα εσύ Φωκο.
(και δεν το γράφω ειρωνικά,ε; )

Αποπτωσεις επιθηλιου κερατοειδους

Ίνωση και νεοαγγειωση κερατοειδους

Αλλεργία τοξικότητα

Επιπεφυκιτιδα

Έλκος κερατοειδους κ λοιμώξεις

Με λιγα λόγια αν έχετε σκοπό να κάνετε επέμβαση laser μελλοντικά πρέπει να έχετε το κερατοειδη σας στην καλύτερη δυνατή κατάσταση για αυτο φορεστε γυαλιά

.....

Τουλάχιστον τα ηδη των φακων επαφής σας τα έχουν πει να έχετε επιλογη η σας πλασαρουν ότι θέλουν αυτοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Οι ιατροι που σας λενε για φακούς επαφής έχουν κάτσει να σας πούνε τα αρνητικά ....;
θεωρώ τίποτα πλέον δεν είναι απόλυτα ασφαλές...:)
ακόμα και ένα παυσίπονο να πάρουμε έχει παρα πολλές πιθανές παρενεργειες απο μια απλή αδιαθεσία μέχρι και ανακοπή καρδιας
Οπότε δεν βρίσκω το λόγο να καρφώνουμε στον τοίχο τους φακους απο τη στιγμή που η κατάσταση αυτή ειναι αρκετά ελεγχομενη...άμα εισαι συνεπής στη φροντιδα τους και προσεχεις μειώνονται κατα πολύ οι πιθανότητες για κατι τετοιο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
θεωρώ τίποτα πλέον δεν είναι απόλυτα ασφαλές...:)
ακόμα και ένα παυσίπονο να πάρουμε έχει παρα πολλές πιθανές παρενεργειες απο μια απλή αδιαθεσία μέχρι και ανακοπή καρδιας
Οπότε δεν βρίσκω το λόγο να καρφώνουμε στον τοίχο τους φακους απο τη στιγμή που η κατάσταση αυτή ειναι αρκετά ελεγχομενη...άμα εισαι συνεπής στη φροντιδα τους και προσεχεις μειώνονται κατα πολύ οι πιθανότητες για κατι τετοιο;)

Οι πιο ασφαλείς φακοι επαφεις ειναι οι άκαμπτοι αεροδιαπερατοι.... οι περισσοτεροι να μη πω όλοι όμως φόρατε μαλακους χωρίς να σας έχουν ενημερώσει ότι υπάρχουν και άλλοι πιο υγιεινοι

Οι επεμβάσεις laser για διόρθωση διαθλαστικων ανωμαλίων ειναι επεμβάσεις στον κερατοειδη που οι φακοι όσο καλα και να τους χειρίζεστε τους καταστρέφουν. Το καλύτερο ειναι να φοράς γυαλιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Μα δεν μας πάνε όλους τα γυαλιά ρε φόκο. :(
Τώρα αυτό τι με το κάνεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
εχει δικιο ο φοκος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Βρε παιδιά, εγώ μόλις σήμερα έμαθα ότι υπάρχουν ημερίσιοι φακοί επαφής!:P
Επειδή πρόκειται να βάλω φακούς σε μικρό χρονικό διάστημα, εσεις τι προτείνετε, ημερίσιους ή μηνιαίους?
Μηνιαίους.
Εγώ βέβαια αν και δε τους φοράω καν 6μηνο έχω πάρει ετησίους.
Εγώ μέχρι στιγμής παρατράγουδο δεν είχα.

Οι ιατροι που σας λενε για φακούς επαφής έχουν κάτσει να σας πούνε τα αρνητικά ....;
Φώκε,δεν υπάρχει πράγμα που να΄ναι εντελώς ασφαλές.
Αν ξέρεις τι κάνεις,ακολουθείς τις οδηγίες και δεν κάνεις του κεφαλιού σου μια χαρά είσαι.

Οπότε δεν βρίσκω το λόγο να καρφώνουμε στον τοίχο τους φακους απο τη στιγμή που η κατάσταση αυτή ειναι αρκετά ελεγχομενη...άμα εισαι συνεπής στη φροντιδα τους και προσεχεις μειώνονται κατα πολύ οι πιθανότητες για κατι τετοιο;)
Ακριβώς.
Οι πιο ασφαλείς φακοι επαφεις ειναι οι άκαμπτοι αεροδιαπερατοι.... οι περισσοτεροι να μη πω όλοι όμως φόρατε μαλακους χωρίς να σας έχουν ενημερώσει ότι υπάρχουν και άλλοι πιο υγιεινοι
Οι επεμβάσεις laser για διόρθωση διαθλαστικων ανωμαλίων ειναι επεμβάσεις στον κερατοειδη που οι φακοι όσο καλα και να τους χειρίζεστε τους καταστρέφουν. Το καλύτερο ειναι να φοράς γυαλιά
Αν δεν κάνω λάθος είχα διαβάσει κάπου ότι οι σκληροί φακοί επαφής δεν κυκλοφορούν καν.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Εγώ απ όσο ξέρω κυκλοφορούν. Οι ετησιοι απ ότι ξέρω είναι σκληροί. Μπορεί να έπαιρνα κι εγώ αυτούς αλλά τους ήθελα και για το ποδόσφαιρο και ο γιατρός μου είπε ότι θα βγαίνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ απ όσο ξέρω κυκλοφορούν. Οι ετησιοι απ ότι ξέρω είναι σκληροί. Μπορεί να έπαιρνα κι εγώ αυτούς αλλά τους ήθελα και για το ποδόσφαιρο και ο γιατρός μου είπε ότι θα βγαίνουν
Δεν είναι.
Αν και δεν ξέρω πόσο καλό είναι αυτό που κάνω αλλά μερικές φορές τρίβω και τα μάτια μου φορώντας φακούς.
Δε μου΄χουν βγει ποτέ.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Oι σκληροί δεν αφήνουν να τροφοδοτηθεί ο κερατοειδής με οξυγόνο δεν είναι τόσο καλοί.
Οι ημίσκληροι ειναι οι καλύτεροι αυτοί λέγονται και αεροδιαβατοί που λέω.

Οι πιο επικύνδινοι είναι οι μαλακοί.

Φώκε,δεν υπάρχει πράγμα που να΄ναι εντελώς ασφαλές.
Αν ξέρεις τι κάνεις,ακολουθείς τις οδηγίες και δεν κάνεις του κεφαλιού σου μια χαρά είσαι.
συγκριτικά τα γυαλιά είναι πιο ασφαλή από τους φακούς επαφής

Αν κάποιος σκοπεύει να κάνει στο μέλλον εξέταση laser καλό είναι να ξεχάσει τους φακούς επαφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Oι σκληροί δεν αφήνουν να τροφοδοτηθεί ο κερατοειδής με οξυγόνο δεν είναι τόσο καλοί.
Οι ημίσκληροι ειναι οι καλύτεροι αυτοί λέγονται και αεροδιαβατοί που λέω.
Οι πιο επικύνδινοι είναι οι μαλακοί.
συγκριτικά τα γυαλιά είναι πιο ασφαλή από τους φακούς επαφής
Αν κάποιος σκοπεύει να κάνει στο μέλλον εξέταση laser καλό είναι να ξεχάσει τους φακούς επαφής.
Αυτά περί των διαφορών σκληρών και ημίσκληρων όταν είχα ψάξει δε τα είχα βρει.
Εξυπακούεται το γεγονός ότι τα γυαλιά είναι πιο ασφαλή από τους φακούς απλώς σε περιπτώσεις καλλη ώρα η δική μου που βλέπεις και κάτι ψιλά χωρίς γυαλιά όμως δε διακρίνεις χαρακτηριστικά και δε θες να φοράς γυαλιά οι φακοί είναι σωτήριοι.:/:
Εγώ τους φοράω έξω.Μέσα στο σπίτι γυαλιά φοράω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το καλύτερο ειναι το laser να μην έχεις να βάζεις και να βγάζεις κάθε φορα βλακείες να είσαι όπως και αυτοι που βλέπουν κανονικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Έβαλα σήμερα φακούς επαφής.
Είναι μαγικοί, μαγικοί, μαγικοί!!!!!
Πώς γίνεται με ένα τόσο μικρό πραγματάκι μπροστά από τα μάτια σου να βλέπεις τα πάντα τόσο καθαρά??? Χωρίς γυαλιά?? Εντυπωσιακό. :D :D

Μου πήρε κάτι λιγότερο από 20λεπτο για να τους φορέσω. :P Μια μικρή ζάλη την έχω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Oι σκληροί δεν αφήνουν να τροφοδοτηθεί ο κερατοειδής με οξυγόνο δεν είναι τόσο καλοί.
Οι ημίσκληροι ειναι οι καλύτεροι αυτοί λέγονται και αεροδιαβατοί που λέω.
Υπάρχουν ακόμα σκληροί και ημίσκληροι φακοί;;; :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
τα παντα υπαρχουν αλλα οι οπτικοι πλασαρουν μονο τους μαλακους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Νόμιζα ότι οι σκληροί τουλάχιστον είχαν εξαφανιστεί από την αγορά και γενικώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Νόμιζα ότι οι σκληροί τουλάχιστον είχαν εξαφανιστεί από την αγορά και γενικώς.
Την ίδια εντύπωση με΄σενα είχα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top