Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πάντως εγώ ένα φίλο άντρα έχω, είναι γκέυ, τον ξέρω από το Λύκειο και ακόμα και με αυτόν είχα κάνει και καλά σχέση κάποτε, στην οποία φυσικά δεν έγινε κάτι ερωτικό πέρα από μερικά φιλιά.. που να πιστέψω μετά πως μπορεί να είμαι φίλη με άλλον άντρα όταν εδώ με τον άντρα που ήθελε μόνο άντρες και πάλι κόντεψα να βρεθώ στο κρεβάτι; (βρέθηκα δλδ, αλλά το κόψαμε πριν ολοκληρώσουμε!) :lol:

Nτινακι, ελιωσα!!!!!!! :lol:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Καποτε πιστευα...

Ειχα δωσει τα παντα στην φιλια μου με εναν ανδρα.. κρατησε για αρκετα χρονια...
Ωσπου ερωτευτηκε και γω εμεινα πισω για να καταλαβω οτι δεν σημαινε τιποτα για αυτον η φιλια μας και ολα οσα μοιραστηκαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά ποιος είπε πως η ύπαρξη ερωτικού ενδιαφέροντος (ή και σεξ ακόμα) αναιρεί το ότι ένας άντρας και μία γυναίκα είναι πολύ καλοί φίλοι; Αυτό δεν σημαίνει ότι σταματάνε να κάνουν παρέα μεταξύ τους ή να συζητάνε τα θέματα που συζητούσανε. Απλώς - παράλληλα - μπορεί και να υπάρξει ένα ερωτικό ενδιαφέρον από τη μία ή και τις δύο μεριές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Αυτο που περιγραφεις δεν ειναι πραγματικη φιλια.. διοτι αν εμφανιστουν στην ζωη τους ερωτικοι συντροφοι θα προκυψουν προβληματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Αυτο που περιγραφεις δεν ειναι πραγματικη φιλια.. διοτι αν εμφανιστουν στην ζωη τους ερωτικοι συντροφοι θα προκυψουν προβληματα

Γιώργη ακριβώς αυτό.. Και εγώ είμαι σε τεράστιο δίλλημα αν μπορώ να κρατήσω μια τέτοια σχέση γιαυτό ακριβώς το λόγο... Κακά τα ψέματα όταν προκύψει οποιαδήποτε υπόνοια έρωτα η φιλία τελειώνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γιώργη ακριβώς αυτό.. Και εγώ είμαι σε τεράστιο δίλλημα αν μπορώ να κρατήσω μια τέτοια σχέση γιαυτό ακριβώς το λόγο... Κακά τα ψέματα όταν προκύψει οποιαδήποτε υπόνοια έρωτα η φιλία τελειώνει...
Τι ακριβώς εννοείς με τον όρο φιλία που δεν μπορείς πλέον να το κάνεις και με το σύντροφό σου; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juliette!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Πιστευα οτι ποτε δεν θα πουλουσε την φιλια μας ο κολλητος μου για τον ερωτα μιας γυναικας.. αλλα εκανα λαθος.. παρ'όλο που ποτε δεν συνεβει τιποτα ερωτικο μεταξυ μας και ποτε δεν περασε καν απ το μυαλο μου κατι ερωτικο.

Γμτ ειναι ασχημο πολυ να ξεπουλας κατι τοσο αγνο οσο η φιλια, για τον ερωτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Τι ακριβώς εννοείς με τον όρο φιλία που δεν μπορείς πλέον να το κάνεις και με το σύντροφό σου; :)

Δεν είπα αυτό.. Αυτό που λέω είναι ότι όταν στην φιλία αρχίζει απο οποιαδήποτε μεριά και ενυπάρχει το στοιχείο του έρωτα τότε η φιλία είτε θα περάσει σε άλλο στάδιο,στο ερωτικό, είτε θα τελειώσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γμτ ειναι ασχημο πολυ να ξεπουλας κατι τοσο αγνο οσο η φιλια, για τον ερωτα
ο ερωτας ειναι πιο αγνος απο τη φιλια,,

και πιο απαραιτητος στη ζωη..αφου την γενναει

δεν καταλαβαινω γιατι στη σημερινη κοινωνια υποτιμουν συνεχεια τον ερωτα μπροστα στη φιλια που παντα θεωρειται κατι "ανωτερο"..

.παιδια που ορκιζονται οτι ειναι "φιλοι" και ντρεπονται καμια φορα να πουν οτι ειναι ζευγαρι..
γιατι?

κοινωνια που επειδη ντρεπεται τον ερωτα..το ριξε στην "φιλία"..

σημαδια των καιρων..

για μενα πρωτα ειναι ο ερωτας και μετα η φιλια..

και δεν θα ειχα προβλημα να κανω φανερα σχεση με τη γυναικα ενος φιλου μου,αν μου αρεσε και την ερωτευομουνα πραγματικα..
και αυτο δεν σημαινει χαλασμα της φιλιας απαραιτητα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν είπα αυτό.. Αυτό που λέω είναι ότι όταν στην φιλία αρχίζει απο οποιαδήποτε μεριά και ενυπάρχει το στοιχείο του έρωτα τότε η φιλία είτε θα περάσει σε άλλο στάδιο,στο ερωτικό, είτε θα τελειώσει..
Το ερωτικό στάδιο δεν περιλαμβάνει ΚΑΙ το φιλικό;
Ok ότι μπορεί να τελειώσει, το συζητήσαμε και με έκραξες :P, όμως για το πρώτο δε σε καταλαβαίνω.
Ο σύντροφός σου δεν είναι και ο καλύτερός σου φίλος;
Δεν είναι ένα άτομο που εμπιστεύεσαι;
Που μιλάτε για τα πάντα;
Που ανταλλάσσετε προβληματισμούς;

Δεν καταλαβαίνω πως λέμε ότι εφόσον προκύψει κάτι ερωτικό, χάνεται το φιλικό της σχέσης.

Στον έρωτα τι χαρακτηριστικά θα προσέδιδες και τι στη φιλία;

Ps: Όταν λέω ''τελειώσει'' εννοώ ότι για κάποιο λόγο δεν τους έκατσε το ερωτικό και δε μιλάνε πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα όταν προκύψει οποιαδήποτε υπόνοια έρωτα η φιλία τελειώνει...

Διαφωνώ εδώ.Υπάρχουν ζευγάρια που κάποτε ήταν φίλοι κι όταν χωρίσουν παραμένουν φίλοι ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το ερωτικό στάδιο δεν περιλαμβάνει ΚΑΙ το φιλικό;
το ουσιαστικο,,ο καλος σταθερος ερωτας βαθυς πρεπει να περασει απο φιλια,,
αυτο λενε οι ειδικοι τουλαχιστον..

ενω το επιφανειακο παθος,,χωρις βαση φιλιας καταληγει σε πλακωματα και μιση μετα..δεν αντεχει στο χρονο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το ερωτικό στάδιο δεν περιλαμβάνει ΚΑΙ το φιλικό;
Ok ότι μπορεί να τελειώσει, το συζητήσαμε και με έκραξες :P, όμως για το πρώτο δε σε καταλαβαίνω.
Ο σύντροφός σου δεν είναι και ο καλύτερός σου φίλος;
Δεν είναι ένα άτομο που εμπιστεύεσαι;
Που μιλάτε για τα πάντα;
Που ανταλλάσσετε προβληματισμούς;

Δεν καταλαβαίνω πως λέμε ότι εφόσον προκύψει κάτι ερωτικό, χάνεται το φιλικό της σχέσης.

Στον έρωτα τι χαρακτηριστικά θα προσέδιδες και τι στη φιλία;

Δε σημαινει οτι πλεον δεν εισαι φιλος με τον αλλο...απλα η σχεση αυτη εχει γινει και ερωτικη. Δεν ειναι δλδ μονο φιλικη. Περναει σε αλλο επιπεδο...
Ισα ισα που οι βασεις θα ειναι γερες, επειδη καποια συναισθηματα προυπαρχουν, οπως η αγαπη, το ενδιαφερον, η εκτιμηση...
Το θεμα ειναι οτι παυει να ειναι πλεον μονο φιλικη...
Οταν εισαι φιλος με τον αλλο δεν περιμενεις αποκλειστικοτητα, να ειναι εκει για σενα καθε μερα ολη μερα και ολα οσα ειναι ο ερωτας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Madrugada*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 808 μηνύματα.
Κομμάτι της φιλίας είναι πχ και το
να κοιμόμαστε μαζί στο ίδιο κρεβάτι
να ξεντυθεί μπροστά μου
να μου πει λεπτομέρειες για τα προσωπικά του
να βολτάρουμε με τις ώρες στα μαγαζιά για ψώνια
να κυκλοφορώ ντυμένη όπως γουστάρω όταν καθόμαστε σπίτι
να κάνουμε μπάνιο μαζί :P
να είμαι χάλια και να πάρω τον άλλο τηλ. να κλαφτώ / να μου δώσει μια συμβουλή

κακά τα ψέματα, αυτά δε μπορώ να τα κάνω με στρέιτ άντρα, ακόμη και να μην γουσταρόμαστε (lol)
Μπορώ όμως να παρακολουθήσω μια συναυλία, να πάμε για φαγητό, σινεμά, θέατρο, να μαζευτούμε για επιτραπέζια ή να αναλωθούμε σε άπειρες συζητήσεις κλπ. Είναι όμως μόνο αυτά φιλία; Εγώ πιστεύω πως απλώς κάνουμε παρέα. Καλή παρέα. Ενώ με γκέι άντρες μπορώ να κάνω όλα τα παραπάνω (και πάλι στις συμβουλές και τα ψώνια είναι σκράπες :P)

Πολύ όμορφο είδος φιλίας έχω συναντήσει σε πρώην ζευγάρια που χώρισαν γιατί τέλειωσε ο κύκλος της σχέσης αλλά (έστω και μετά από χρόνια) συνεχίζουν να κάνουν παρέα. Υπάρχει κάτι το διαφορετικό στη μεταξύ τους σχέση, ένα γλυκό δέσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κομμάτι της φιλίας είναι πχ και το
να κοιμόμαστε μαζί στο ίδιο κρεβάτι
να ξεντυθεί μπροστά μου
να μου πει λεπτομέρειες για τα προσωπικά του
να βολτάρουμε με τις ώρες στα μαγαζιά για ψώνια
να κυκλοφορώ ντυμένη όπως γουστάρω όταν καθόμαστε σπίτι
να κάνουμε μπάνιο μαζί
να είμαι χάλια και να πάρω τον άλλο τηλ. να κλαφτώ / να μου δώσει μια συμβουλή

κακά τα ψέματα, αυτά δε μπορώ να τα κάνω με στρέιτ άντρα, ακόμη και να μην γουσταρόμαστε (lol)
Μπορώ όμως να παρακολουθήσω μια συναυλία, να πάμε για φαγητό, σινεμά, θέατρο, να μαζευτούμε για επιτραπέζια ή να αναλωθούμε σε άπειρες συζητήσεις κλπ.

σωστα,,
αλλη η φιλια με ανθρωπο του αλλου φυλου,,στρειτ εννοειται.
και αλλη με ιδιου φυλου..

και ο ανδρας σε μια φιλη γυναικα δεν μπορει να πει οτι σε ανδρα φιλο..
η φιλια μεταξυ φυλων ειναι μια ενδιαμεση πολυ πολυτιμη κατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
σωστα,,
αλλη η φιλια με ανθρωπο του αλλου φυλου,,στρειτ εννοειται.
και αλλη με ιδιου φυλου..

και ο ανδρας σε μια φιλη γυναικα δεν μπορει να πει οτι σε ανδρα φιλο..
η φιλια μεταξυ φυλων ειναι μια ενδιαμεση πολυ πολυτιμη κατασταση.
Γιατι Αγγελε ο ανδρας δεν μπορει να πει σε γυναικα φιλη οτι σε ανδρα φιλο;(νταξει εκτος ισως απο ποδοσφαιρικα κλπ αν αυτη δεν ασχολειται)...Διαφωνω...Εγω σε εναν ανδρα φιλο μπορω να πω τα παντα,περιλαμβανομενων και αυτων που συζητω με φιλες...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγω σε εναν ανδρα φιλο μπορω να πω τα παντα,περιλαμβανομενων και αυτων που συζητω με φιλες...
και με τον ιδιο τροπο?

διαφωνω.
αλλα δεν ειμαι και απολυτος..

προσωπικα παντως δεν μπορω να φερθω σε γυναικα φιλη οπως στον φιλο μου..
με τιποτα..

τον φιλο ,τον βριζεις,του ριχνεις και καμια φαπα..και καμια κλοτσια αμα λαχει..

αντε φερσου ετσι "αγενως" σε κοριτσι..:D που τα παιρνουν πιο προσωπικα ολα
τελοσπαντων την σεβεσαι διαφορετικα...δεν μπορεις να παιξεις ξυλο μαζι της..

οταν εβλεπα ανδρες συμμαθητες συμφοιτητες μου να φερονται σαν να ειναι ισια και ομοια ετσι σε κοριτσια μου κακοφαινεται παρα πολυ,,μου φαινεται ανανδρο..
γενικα στην εποχη μας τα εχουμε κανει ολα ισια και ομοια μεταξυ φυλων ,γιαυτο και υπαρχουν τοσα προβληματα στις σχεσεις..

οι γυναικες ισως τα βλεπετε διαφορετικα τα πραγματα..
πιο light..δεν ξερω.,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Το ερωτικό στάδιο δεν περιλαμβάνει ΚΑΙ το φιλικό;
Ok ότι μπορεί να τελειώσει, το συζητήσαμε και με έκραξες :P, όμως για το πρώτο δε σε καταλαβαίνω.
Ο σύντροφός σου δεν είναι και ο καλύτερός σου φίλος;
Δεν είναι ένα άτομο που εμπιστεύεσαι;
Που μιλάτε για τα πάντα;
Που ανταλλάσσετε προβληματισμούς;

Δεν καταλαβαίνω πως λέμε ότι εφόσον προκύψει κάτι ερωτικό, χάνεται το φιλικό της σχέσης.

Στον έρωτα τι χαρακτηριστικά θα προσέδιδες και τι στη φιλία;

Ps: Όταν λέω ''τελειώσει'' εννοώ ότι για κάποιο λόγο δεν τους έκατσε το ερωτικό και δε μιλάνε πλέον.

Ρε Θοδωρούλα προφανώς όλα όσα γράφεις ισχύουν.. Ο σύντροφος σου φυσικά και είναι και ο καλύτερος σου φίλος.. Εγώ αναφέρομαι κυρίως στις περιπτώσεις που δεν προχωράει... Εκεί η φιλία τελείωσε και στο λέω γιατί πέρασα απο αυτό το στάδιο.. Εκεί που λες σιγά, μπορούμε άνετα να είμαστε φίλοι βλέπεις τον άλλον αγκαλιά με καινούριο άτομο και.. φρικάρεις! Εαν προχωρήσει μπορείς να πεις ότι ενισχύεται ακόμα περισσότερο η φιλία και το δέσιμο γιατί νιώθεις σιγουριά για τον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου απο την πρώτη και όλας στιγμή που είστε μαζί....

Σε κάλυψα?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
και με τον ιδιο τροπο?

τον φιλο ,τον βριζεις,του ριχνεις και καμια φαπα..και καμια κλοτσια αμα λαχει..
Παναζια μου....αγριος εισαι συ....:eek: εγω ουτε με τις φιλες μου παιζω φαπες και μπουνιες...και δεν τις βριζω ...ποσο μαλλον με τους φιλους μου :redface:
γενια στην εποχη μας τα εχουμε κανει ολα ισια και ομοια μεταξυ φυλων ,γιαυτο και υπαρχουν τοσα προβληματα στις σχεσεις..
εγω δεν εχω προβληματα ....:redface:..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top