Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
αν αρπάξεις μια ευκαιρία που πετάει,
μπορεί να βρεθείς αιωρούμενος ανάμεσα σε δυο βουνά
που τα σκίζει ένας γκρεμός.

το ζητούμενο είναι αν από τη θεωρούμενη φιλία μπορεί να

προκύψουν μη οφέλη.

Αν προκύπτουν πάντα οφέλη, τότε φιλία είναι και η μοναδική περιπέτεια
να γαμήσεις τον φίλο σου χωρίς να είναι ο ένας ή ο άλλος βέβαιος για αυτό
ούτε καν στα γεροναυτικά του βλέμματα.

Η εκλογή του όντος μέσα από μυστηριώδεις στοές συννενοήσεων και εμπειριών
από το άλλο φύλο για φίλο, υποδεικνύει ότι πρέπει η χλωροφύλλη του
να έχειι προγενέστερα κίνητρα ή απλώς να πήρε μια καλή συμβουλή για
μπιτς πάρτυ και είπε "ε δε κάνουμε δικιά μας και την ακτή"?

Οπότε δώστου μετά επιχείρηση ανοικοδόμησης φιλίας και γράφε στα φορουμς ύστερα
πως "ο τάκης με έμαθε να μαγειρεύω παστίτσιο, δε θα το ξεχάσω ποτέ".

Ούτε το παστίτσιο.

Αντί να πει ότι ο τάκης γαμούσε υπέροχα. Και η μπεσαμέλ έτσι κι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,901 μηνύματα.
Ίσως να εξαρτάται απ' το πόσο γυναίκα είναι ο άνδρας και πόσο άνδρας είναι η γυναίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
εγω ειμαι της αποψης οτι το 98% καταληγει ο ενας απο τους δυο να βλεπει τον αλλο ερωτικα....το 1% ειναι αυτοι που τα φτιαχνουν και το αλλο 1% ειναι αυτοι που ειναι πραγματικα φιλοι....(και η φιλια με ενα αγορι ειναι πολυ καλυτερη καποιες φορες παρα με ενα κοριτσι)

(εγω παντως εχω περασει απο το 1ο και το 3ο ποσοστο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ειμαι κατηγορηματικος στο οτι υπαρχει..εχω μια κολλητη σχεδον 5 χρονια..και ουτε εχει κοιταξει κανεις τον αλλον ερωτικα και παντα ειμαστε ο ενας διπλα στον αλλον...οταν βγαλουμε απο το κεφαλι μας στερεοτυπα προκαταληψεις γενικολογιες ολα ειναι εφικτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
ειμαι κατηγορηματικος στο οτι υπαρχει..εχω μια κολλητη σχεδον 5 χρονια..και ουτε εχει κοιταξει κανεις τον αλλον ερωτικα και παντα ειμαστε ο ενας διπλα στον αλλον...οταν βγαλουμε απο το κεφαλι μας στερεοτυπα προκαταληψεις γενικολογιες ολα ειναι εφικτα

συμφωνω μαζι σου....αλλα συνηθως κατι γινεται και αλλαζει το πραγμα(εγω βεβαια πιστευω οτι μπερδευεται το θεμα επειδη με τον αλλο μοιραζεσαι πραγματα,επικοινωνεις και σου συμπαραστεκεται...δεν ειναι ακριβως "ερωτας"...νομιζεις οτι ειναι "ερωτας")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
συμφωνω μαζι σου....αλλα συνηθως κατι γινεται και αλλαζει το πραγμα(εγω βεβαια πιστευω οτι μπερδευεται το θεμα επειδη με τον αλλο μοιραζεσαι πραγματα,επικοινωνεις και σου συμπαραστεκεται...δεν ειναι ακριβως "ερωτας"...νομιζεις οτι ειναι "ερωτας")
νομιζω πως αν το ξεκαθαρισεις εξ αρχης στον εαυτο σου μπορεις ευκολα να κρατησεις μια τετοια σχεση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΩΡΓΟΣ95

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Κολλητοι φιλοι στο αντιθετο φυλλο δεν υπαρχουν!
Η θα τα εχουνε-η θα ειναι ο αντρας (ψιλο)γκει-η θα ειναι η γυναικα (ψιλο)γκει-η απλα δεν θα ειναι κολητοι φιλοι(δεν θα τα λενε ολα ματαξυ τους)
Ενας φιλος μου παλια εκανε πολυ παρεα με 2 κοριτσια!με το ενα τα ειχε φτιαξει αλλα τα χαλασαν γρηγορα!Εγω δεν πιστευω να τα ελεγαν τα παντα μεταξυ τους.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πραγματική και ειλικρινή φιλία μεταξύ αντρα και γυναίκας χωρίς να υπάρχει ερωτικό στοιχείο?

Προσωπικά πιστεύω πως ναι, και μάλιστα προτιμώ να κάνω παρέα με άνδρες παρά με γυναίκες καθώς συνήθως συννενούμαστε καλύτερα. Ωστόσο κάμποσες φορές έχει προκύψει ερωτικό στοιχείο απο τη μία και/ή απο την άλλη μεριά και οι περισσότερες μέχρι τώρα σχέσεις μου προέκυψαν απο φιλίες.

Εσείς θα μπορούσατε να είστε μόνο φίλοι με κάποιο άτομο του αντίθετου φύλου ή πιστεύετε οτι η μόνη σχέση που θα μπορούσε να υπάρξει μεταξύ ετεροφυλων είναι η ερωτική? Έχετε φίλους του αντίθετου φύλου?

Φυσικα :):clapup::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

partblah1990

Νεοφερμένος

Ο partblah1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Κάποτε διάβασα ένα ρητό και θα φορέσω στο κούτελο μου απο δώ και πέρα:

"Ποτε μου δεν εγνώρισα μια μέρα χωρίς ήλιο,
και γκομενα χωρις βυζιά να έχει άντρα φίλο..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Κάποτε διάβασα ένα ρητό και θα φορέσω στο κούτελο μου απο δώ και πέρα:

"Ποτε μου δεν εγνώρισα μια μέρα χωρίς ήλιο,
και γκομενα χωρις βυζιά να έχει άντρα φίλο..."
καμμενο αλλα καλο:D:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::D
παντως εγω εχω μια κοπελα την οποια της συμπεριφέρομαι-μιλαω κτλπ- οπως στους φιλους μου και ειναι και ομορφη:redface: αλλα ναι γενικα θα συμφωνησω μαζι σου δεν πιστευω οτι ειναι κατι που γινεται συχνα-για να μην πω ποτε:/::/::/:-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Κάποτε διάβασα ένα ρητό και θα φορέσω στο κούτελο μου απο δώ και πέρα:

"Ποτε μου δεν εγνώρισα μια μέρα χωρίς ήλιο,
και γκομενα χωρις βυζιά να έχει άντρα φίλο..."
Πάνω στο ίδιο θέμα, αντίστοιχης υφής ,αλλά αρκετά πιο πικάντικη ...είναι η φράση που μου είχε πει μια γιαγιά όταν ήμουν εφηβεία... (Μου έχει μείνει... )
Της έλεγα για έναν φίλο μου, και γυρνάει και μου λέει κατηγορηματικά...
¨Το μ...ί και ο π....ς φίλοι δεν γίνονται. ¨ :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Εγώ ρε παιδιά είμαι υπέρ.

Δηλαδή,τι στραβό έχω εγώ που κρατάω άντρες φίλους και δεν μου έχει περάσει από το μυαλό να τους πηδήξω;
Ούτε αυτοί όμως έχουν αφήσει υπόνοια,πόσο μάλλον να κάνουν κίνηση.


υγ.Τα πιτσίνια που απάντησαν δεν τα λαμβάνω υπόψιν μου γιατί μπορεί κάποιοι να λένε ότι από νωρίς μπαίνει το σεξ στη ζωή τους,αλλά η αθωότητα παράμενει στο κεφάλι τους.Νο οφένς ε.
Απευθύνομαι σε άτομα μεγαλύτερης ηλικίας που το μυαλό τους έχει πια "δηλητηριαστεί".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω, πως και να υπάρχουν κάποια ψήγματα ¨ερωτισμού¨ κάποιες στιγμές στην ατμόσφαιρα (βασικά ψάχνω να βρω μια πιο ήπιας έντασης και πιο ανεπαίσθητη λέξη από τον ¨ερωτισμό¨, αλλά δεν βρίσκω) δεν αναιρεί το γεγονός ότι μπορεί όντως να είναι φιλία...

Προφανώς για να περιορίστηκε σε αυτό το επίπεδο , δεν θα υπήρχαν αμοιβαίες προδιαγραφές για κάτι ¨περισσότερο¨...
Γ'αυτό και θεωρώ πολύ ενδιαφέρουσες τις φιλίες άντρα-γυναίκας...Είναι μια άλλη χημεία, που πολύ τη γουστάρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Δεδομένου ότι έχω αγόρι κολλητό φίλο θα υπερασπιστώ την άποψη πως ΝΑΙ μπορεί να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ των δύο φύλων..Παρόλα αυτά εξαρτάται και από το άτομο..Δεν μπορούν όλοι να κάνουν μία τέτοια φιλία και κανείς δεν πρέπει να τους κακολογήσει γι'αυτό..Είμαστε διαφορετικοί, έχουμε διαφορετικές ανάγκες! Δεν υπάρχει σωστή και λάθος απάντηση στο ερώτημα "Υπάρχει φιλία μεταξύ ανδρός και γυναικός?". Ο καθένας κρίνει με βάση τις δικές του εμπειρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Φιλία ναι, και μάλιστα ευκολότερα απ' ότι ερωτική σχέση. Πραγματική όμως όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν και πολλοί πιστεύουν πως δεν υπάρχει,εγω διαφωνώ.Έκανα και κάνω παρέα με αγόρια και σε πολλά θέματα μπορω να πώ πως με καταλαβαίνουν πολλοί περισσότερο απο τις φίλες μου.Σαφώς σε μια φιλία μεταξύ ανδρα-γυναίκας θα υπάρχει και το περιθώριο εξέλιξης της απλής φιλικής σχέσης σε κάτι ερωτικό,όμως δε συμβαίνει πάντα.Φυσικά και μπορεί να υπάρξει πραγματική και δυνατή φιλία μεταξύ των δύο φύλων,αν τώρα προκύψει κάτι άλλο στη πορεία εξαρτάται απο τη διάθεση των ατόμων και τα αισθήματα τους.Εξάλλου ας μη ξεχνάμε πως δυο άτομα που διατηρούν ερωτική σχέση είναι απαραίτητο να είναι και φίλοι,το αντίστροφο ωστόσο δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Πιστεύω πως δεν υπάρχει φιλία, αν το άλλο φύλο είναι σε επίπεδο "κολλητού". Να είσαι με αυτόν όπως με την κολλητή σου. Να ξέρει τα πάντα για σένα, να βγαίνετε μαζί συνέχεια, να μένει στο σπίτι σου, να είστε όλη μέρα μαζί, να πηγαίνεις να κλαίγεσαι σε αυτόν όταν έχεις πρόβλημα με το γκόμενο κτλ.
Φιλία σε επίπεδο παρέας πιστεύω πως υπάρχει. Δηλαδή να βγαίνετε μαζί κάπου κάπου ή με άλλα άτομα, σαν μεγάλη παρέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.


Τι πιστεύεται για αυτό το βίντεο; Και για απαντήστε στις ερωτήσεις που έκανε ο τύπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Στην κολλητη μου παρεα ειμαστε 2 αγορια-2 κοριτσια.Στα αληθεια τους θεωρω και τους 3 κολλητους μου...μεσα απο διαφορες καταστασεις εχουμε ερθει πολυ κοντα.Τις κοπελες τις θεωρω παρα πολυ ομορφες,και ααν δεν ειχαμε περασει ολα αυτα,στις αρχες της φιλικης μας σχεσης θα μπορουσα να τους την "πεσω",αλλα πλεον δεν πιστευω οτι αξιζει να ταραχθει η φιλια μας.Εξαλλου αγορια εχουν :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elise.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elise. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Οχι, δεν το πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top