Φεμινισμός στον 21ο αιώνα και ισότητα των 2 φύλων

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τώρα το σεξισμό σήμερα δεν τον εντοπίζεις εύκολα, μιλώντας για δουλειές δηλαδή. όπως λέει και η ίδια "its hard to find a smoking gun" κανείς δε πρόκειται να βγει και να πει εγώ στις γυναίκες δίνω λιγότερα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ερευνήσεις από τη μία την ανιτμετώπιση των γυναικών σοτ θέμα δουλειάς και την ανιτμετιση των εργοδοτών τουα και να εντοπίσεις patterns.
Ναι, όπως η διαφήμιση της Audi που αυτοαναιρείται:



«Οι γυναίκες παίρνουν λιγότερο και αξίζουν λιγότερο, εκτός από την Audi φυσικά :)»

Κάτι τέτοια διαφημιστικά διαιωνίζουν το πρόβλημα αντί να το εξαλείφουν δείχνοντας το victim mentality. Αν ήθελαν να δείξουν ισότητα θα μπορούσαν να έχουν ένα διαφημιστικό που οδηγάει και ένας άντρας αλλά και μια γυναίκα τα δικά τους σέξι αυτοκίνητα. Να προβάλλουν ισότητα δηλαδή και όχι ανισότητα. Και guess what. Αυτό ήδη γίνεται. Καταπληκτική φεμινιστική διαφήμιση από την Audi, αναρωτιέμαι ποιος τζινιους την σκέφτηκε. Δε μένει μόνο στο να μας λέει συνεχώς ότι οι γυναίκες θεωρούνται κατώτερες αλλά δείτε και το portrayal των ανδρών. Ο κακός της υπόθεσης είναι ένα χοντρό (fat shaming much??????) αγόρι το οποίο είναι χειρότερο από το κοριτσάκι αλλά προσπαθεί να τη ρίξει με αθέμιτα μέσα χτυπώντας το αυτοκίνητο της, αφού είναι άντρας και είναι και κακός(κακοί είναι μόνο οι άντρες). Well done Audi, ξεπεράσατε κάθε όριο ανοησίας. Έχει λογική που έχει περισσότερα downvotes από ότι upvotes και κοιτάξτε και σχόλια να ρίξετε μερικά λολς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
για να μαι ειλικρινής βλέποντας μόνο τα σχόλια καταλαβαίνει κάποιος ποιοι είναι τελικά οι triggered της υπόθεσης. το internet είναι πλέον γεμάτο με alt rights δε ξέρω τι περίμεναν και το ανέβασαν στο youtube.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
για να μαι ειλικρινής βλέποντας μόνο τα σχόλια καταλαβαίνει κάποιος ποιοι είναι τελικά οι triggered της υπόθεσης. το internet είναι πλέον γεμάτο με alt rights δε ξέρω τι περίμεναν και το ανέβασαν στο youtube.

Δηλαδή θεωρείς τη διαφήμιση εύστοχη; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν ξέρω δεν έχω βρεθεί σε μεγάλο περιβάλλον εργασίας για να έχει μια πρώτη άποψη αν τέτοιες καταστάσεις ευσταθούν. Όπως και να χει αν ήμουν ο CEO της audi και με ενδιέφερε να κονομήσω δε θα έβγαζα διαφήμηση που να θίγει τέτοια controversial ζητήματα θα μπορούσαν να κοινοποιήσουν απλά τα στατιστικά των εργαζομένων τους κι ο καθένας να τα αξιολογήσει όπως θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν ξέρω δεν έχω βρεθεί σε μεγάλο περιβάλλον εργασίας για να έχει μια πρώτη άποψη αν τέτοιες καταστάσεις ευσταθούν. Όπως και να χει αν ήμουν ο CEO της audi και με ενδιέφερε να κονομήσω δε θα έβγαζα διαφήμηση που να θίγει τέτοια controversial ζητήματα θα μπορούσαν να κοινοποιήσουν απλά τα στατιστικά των εργαζομένων τους κι ο καθένας να τα αξιολογήσει όπως θέλει.

Τα ανακοίνωσαν και είχαν ελάχιστες γυναίκες σε διοικητικές θέσεις και άρχισαν να κράζουν την Audi για αυτό και η Audi απαντούσε ότι προσπαθεί να λύσει το πρόβλημα και ότι όλοι οι εργαζόμενοι της αξιολογούνται αντικειμενικά με τα skills και όχι με βάση το φύλο :P Το βρήκα χαζό ότι προσπαθούσε να δικαιολογηθεί αλλά καλά να πάθει.

Το θέμα δεν είναι αν έχεις βρεθεί σε περιβάλλον εργασίας αλλά αν θεωρείς ότι προβάλλοντας ανισότητα αντί για ισότητα αλλά και double standards (το αγόρι είναι κακό και χειρότερο άλλα το κορίτσι καλύτερο και αδικημένο) αντιμετωπίζεις το πρόβλημα που θες να λύσεις με σωστό τρόπο. Το μόνο που κατάφερε η Audi είναι να ρεζιλευτεί από όσους είχαν λίγη κριτική σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Και τα 2 πρέπει να γίνονται. Ναι οι εταιρείες πρέπει να δίνουν μια εικόνα ισότητας ώστε να ενθαρρύνουν περισσότερες γυναίκες να ακολουθήσουν τη καριέρα που θέλουν χωρίς να μεταδίδουν συνεχώς αρνητισμό. Αλλά για να φτάσεις μεχρι εκεί και να κάνεις τις εταιρείες να κινητοποιηθούν πρέπει πρώτα να έχεις ξεβρακώσει και την όποια σνισότητα κυριαρχεί από κάτω. Αλλιώς κανείς δε πρόκειται να ασχοληθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ δε προσπαθώ να αιτιολογήσω μια κατάσταση μέσα από αυθαίρετες υποθέσεις. Εσύ το έκανες. Αυτό που κάνω κι έχω βαρθεί να το λέω είναι πως απλά παρατηρώ μια κατάσταση που εγώ με τη δική μου λογική δεν τη θεωρώ υγιή κι από κει κι έπειτα ερευνώ τρόπους με τους οποίους θα μπορούσε να αντιστραφεί. Το να καταφύγεις φυσικά εκ των υστέρων στα αίτια είναι μια καλή προσέγγιση γιατί με το να εξαλείψεις τα αίτια ενός προβλήματος διοθρώνεις αποδοτικά και το ίδιο το πρόβλημα. Απλά αυτό είναι συνήθως αρκετά πιο δύσκολο απ' το να επέμβεις στο ίδιο το αποτέλεσμα μέσω focused welfare policies και regulations τα οποία όμως μπορεί να μην έχουν πάντα και τα καλύτερα αποτελέσματα.

Ανέφερα 1 σελίδα πίσω μια συνέντευξη που προσεγγίζει το θέμα με έναν αρκετά rational τρόπο θα λεγα, φυσικά χωρίς να καταφύγει σε παράγοντες όπως iq και ορμόνες. Τώρα το σεξισμό σήμερα δεν τον εντοπίζεις εύκολα, μιλώντας για δουλειές δηλαδή. όπως λέει και η ίδια "its hard to find a smoking gun" κανείς δε πρόκειται να βγει και να πει εγώ στις γυναίκες δίνω λιγότερα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ερευνήσεις από τη μία την ανιτμετώπιση των γυναικών σοτ θέμα δουλειάς και την ανιτμετιση των εργοδοτών τουα και να εντοπίσεις patterns.

Η φτώχια είναι κατι πολύ πιο αόριστο. Σε γενικές γραμμές εδώ δε χρειάζεται να κάτσω να εντοπίσω αρχικά αίτια για να περιγράψω μια κατάσταση αρκεί να κοιτάξεις τις στατιστικές και να δεις διακυμάνσεις στα επίπεδα ανεργίας και φτώχιας ακόμη και σε γειτονικές χώρες μεταξύ τους. Απο κεί καταλαβαίνεις πως το πρόβλημα είναι κάτι που λύνεται. Άρα για μένα σταματά να έχει το οποιοδήποτε νόημα να ερευνήσω βαθύτερα αίτια.

Αν δεν σε ενδιαφέρει να εντοπίσεις τα βαθύτερα αίτια γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι μπορείς να κρίνεις σωστά την κατάσταση που βλέπεις και πόσο μάλλον να την διορθώσεις κιόλας. Αυτό είναι ακριβώς το raniotale κάθε δικτάτορα.

Βλέπεις μόνο ό,τι σε συμφέρει. Σου έδωσα ήδη ένα παράδειγμα βιομηχανίας όπου οι γυναίκες προτιμούνται κατά κόρον.Ήδη απ' τη βιομηχανική επανάσταση κι έπειτα και σε αναπτυσσόμενες χώρες που αυτό είνια αρκετά πιο εμφανές βλέπεις μεγάλο μέρος του εργατικού δυναμικού σε τέτοια εργοστάσια να ναι γυναίκες. Κυρίως σε δουλειές επαναλαμβανόμενες που αφορούν κάποια μικροεργασία. Δεν υπάρχει μόνο το ορυχείο και η μηχανουργία σε αυτό το κόσμο.


https://www.researchgate.net/profil...yment-in-Third-World-Export-Manufacturing.pdf

Κι αυτό δεν είναι απαραίτητα επιχείρημα υπέρ της ανισότητας. Υπάρχει ένα μεγάλο ρεύμα ανθρώπων που θεωρούν πως η εισροή γυναικών στη βιομηχανία έστω και σε θέσεις στο πάτο του βαρελιού αποτελεί το πρώτο βήμα για τη χειραφέτησή τους.

Εχμ όχι? Τα εργοστάσια αυτά το μόνο που κάνουν είναι να ενισχύουν αυτό που λέω. Αποδεικνύουν ότι οι γυναίκες μπορούν να δουλέψουν χειρωνακτικά και σε κακές συνθήκες ενώ δεν το κάνουν στα περισσότερα επαγγέλματα επικαλούμενες σωματική αδυναμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και τα 2 πρέπει να γίνονται. Ναι οι εταιρείες πρέπει να δίνουν μια εικόνα ισότητας ώστε να ενθαρρύνουν περισσότερες γυναίκες να ακολουθήσουν τη καριέρα που θέλουν χωρίς να μεταδίδουν συνεχώς αρνητισμό. Αλλά για να φτάσεις μεχρι εκεί και να κάνεις τις εταιρείες να κινητοποιηθούν πρέπει πρώτα να έχεις ξεβρακώσει και την όποια σνισότητα κυριαρχεί από κάτω. Αλλιώς κανείς δε πρόκειται να ασχοληθεί.

Δεν κυριαρχει καμια ανισοτητα ποσο μαλλον στις χωρες τις αγγλοσφαιρας. Απο το 1990 και μετα σχεδον ολες οι μεγαλες εταιριες εχουν παραδεχτει διχως δισταγμο πως θελουν να εχουν περισσοτερες γυναικες σε υψηλες θεσεις και για να το πετυχουν αρνουνται τις θεσεις απο ικανοτερους αντρες.

Καριερα θα κανει ισως το 2% των ανθρωπων και το ποσοστο ειναι πολυ λιγοτερο για τις γυναικες καθως ειναι παρα, παρα πολυ σπανιο μια γυναικα μετα τα 30 να θελει να κανει καριερα αντι οικογενεια και να μην υπαρχει σοβαρο ψυχολογικο προβλημα απο πισω. Αν θες να κανεις καριερα και οι κακουληδες στο περιβαλλον σου λενε πως δε μπορεις τοτε κοροιδευεις τον εαυτο σου ταμαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν δεν σε ενδιαφέρει να εντοπίσεις τα βαθύτερα αίτια γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι μπορείς να κρίνεις σωστά την κατάσταση που βλέπεις και πόσο μάλλον να την διορθώσεις κιόλας. Αυτό είναι ακριβώς το raniotale κάθε δικτάτορα.
Σου είπα ακριβώς γιιατί, γιατί απ' το να κάτσεις να μελετήσεις ένα τόσο χαοτικό σύστημα όπως είναι η οικονομία και να αρχίσεις να αναλώνεσαι σε θεωρίες επί θεωριών μπορείς απλά να κάτσεις και να παρατηρήσεις τι δουλεύει και τι όχι. Είναι πολύ αφελής κάποιος αν πιστεύει πως μπορεί τόσο εύκολα να ερμηνεύσει ένα τέτοιο σύστημα. Αν αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει, θα κάτσεις αναγκαστικά να ερευνήσεις και τα βαθύτερα αίτια.

Η πολιτική κρίση δε συνδέεται με την διερεύνηση των αιτών στο δικό σου μυαλό γίνεται αυτό όταν αντί να αξιολογήσεις μια κατάσταση ως έχει ψάχνεις άλλοθι να τη δικαιολογήσεις.. Αυτή είναι η αντιδραστική λογική. Το να εντοπίσω σε μια χώρα τι προκαλεί τη παχυσαρκία δε πρόκειται να μου πει κάτι όσον αφορά το αν πρέπει να εξαλειφθεί ή όχι θα μου πει μόνο στο πώς θα την εξαλείψω. Το ότι η ίδια η παχυσαρκία είναι κατι κακό που πρέπει να εξαλειφθεί είναι κάτι που από μόνος μου με τη λογική που διαθέτω μπορώ να θεωρήσω.

τα περί δικτατόρων δε ξέρω πού κολλάνε

Εχμ όχι? Τα εργοστάσια αυτά το μόνο που κάνουν είναι να ενισχύουν αυτό που λέω. Αποδεικνύουν ότι οι γυναίκες μπορούν να δουλέψουν χειρωνακτικά και σε κακές συνθήκες ενώ δεν το κάνουν στα περισσότερα επαγγέλματα επικαλούμενες σωματική αδυναμία.
Σου πέρασε ποτέ απ' το μυαλό πως ο λόγος που συμβαίνει αυτο είναι πως υπάρχει αυτη η ηλίθια λογική που θέλει τη γυναίκα στο σπίτι και τον άντρα έξω;. Από τη μία υποστηρίζεις κάτι τέτοιο κι από την άλλη κατηγορείς της γυναίκες πως δεν βγαίνουν να δουλέψουν σε αυτά τα πρότυπα.

Σου έδειξα πως δεν είναι θέμα ούτε νοοτροπίας από πλευράς των γυναικών ούτε DNA σε τρίτες χώρες μια χαρά κάνουν σκατοδουλειές και οι 2. Και για να το δεις αυτό θα συγκρίνεις το βιετναμέζο εργάτη με τη γυναίκα του όχι τον ίδιο με τη μέση αστή ευρωπαία.

Δεν κυριαρχει καμια ανισοτητα ποσο μαλλον στις χωρες τις αγγλοσφαιρας. Απο το 1990 και μετα σχεδον ολες οι μεγαλες εταιριες εχουν παραδεχτει διχως δισταγμο πως θελουν να εχουν περισσοτερες γυναικες σε υψηλες θεσεις και για να το πετυχουν αρνουνται τις θεσεις απο ικανοτερους αντρες.

Καριερα θα κανει ισως το 2% των ανθρωπων και το ποσοστο ειναι πολυ λιγοτερο για τις γυναικες καθως ειναι παρα, παρα πολυ σπανιο μια γυναικα μετα τα 30 να θελει να κανει καριερα αντι οικογενεια και να μην υπαρχει σοβαρο ψυχολογικο προβλημα απο πισω. Αν θες να κανεις καριερα και οι κακουληδες στο περιβαλλον σου λενε πως δε μπορεις τοτε κοροιδευεις τον εαυτο σου ταμαλα.
Δεν καταλαβαίνω πώς το πρώτο αποδεικνύει το οτιδήποτε. Αν θες να τα δεις ατά θα κοιτάξεις τα νούμερα όχι τι σου λέει ο CEO της κάθε εταιρείας.

Το δεύτερο πιθανότατα ισχύει και ευθύνεται για ένα μεγάλο μέρος του wage gap. Αλλά είιναι ένα κοινωνικό φαινόμενο που δεν μπορεί να επιλυθεί αν δε ληφθούν κάποια μέτρα που να ενθαρρύνουν αυτη την αλλαγή στα κοινωνικά στερεότυπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σου είπα ακριβώς γιιατί, γιατί απ' το να κάτσεις να μελετήσεις ένα τόσο χαοτικό σύστημα όπως είναι η οικονομία και να αρχίσεις να αναλώνεσαι σε θεωρίες επί θεωριών μπορείς απλά να κάτσεις και να παρατηρήσεις τι δουλεύει και τι όχι. Είναι πολύ αφελής κάποιος αν πιστεύει πως μπορεί τόσο εύκολα να ερμηνεύσει ένα τέτοιο σύστημα. Αν αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει, θα κάτσεις αναγκαστικά να ερευνήσεις και τα βαθύτερα αίτια.

Η πολιτική κρίση δε συνδέεται με την διερεύνηση των αιτών στο δικό σου μυαλό γίνεται αυτό όταν αντί να αξιολογήσεις μια κατάσταση ως έχει ψάχνεις άλλοθι να τη δικαιολογήσεις.. Αυτή είναι η αντιδραστική λογική. Το να εντοπίσω σε μια χώρα τι προκαλεί τη παχυσαρκία δε πρόκειται να μου πει κάτι όσον αφορά το αν πρέπει να εξαλειφθεί ή όχι θα μου πει μόνο στο πώς θα την εξαλείψω. Το ότι η ίδια η παχυσαρκία είναι κατι κακό που πρέπει να εξαλειφθεί είναι κάτι που από μόνος μου με τη λογική που διαθέτω μπορώ να θεωρήσω.

Ναι μόνο που το πρόβλημά σου είναι πως βλέπεις τους ανεμόμυλους για γίγαντες, είσαι σταυροφόρος δίχως λόγο και αιτία.
Έχεις στο κεφάλι μια ιδεολογία που λέει 50-50 no matter what και μετά όπου δεις κάποια διαφορά από την ιδεατή αναλογία ξεκινάει η κασέτα, "ορίστε εδώ πρόκειται για ολοφάνερη περίπτωση σεξισμού και καταπίεσης αφού οι γυναίκες είναι το 10% και όχι το 50%", ενώ μετά καλείς για διάφορα fix του φανταστικού προβλήματος συνήθως μέσω κρατικών regulations, που στα @@ μας κιόλας τι άλλα side effects θα προκαλέσουν.

Όλα αυτά που συζητάμε εδώ πέρα θα αποτελούσαν σοβαρό πρόβλημα μόνο εάν οι γυναίκες ήταν αποκλεισμένες δια νόμου από διάφορες δραστηριότητες, όπως το να σπουδάζουν, να δουλεύουν κτλ. και τότε θα ήμουν κι εγώ υπέρ του να αλλάξει κάτι αλλά δεν είναι αυτή η τωρινή κατάσταση. Μια χαρά ίσα προνόμια έχουν οι γυναίκες παντού, δεν ζούμε στο 1800. Και στο βίντεο το λέει πάρα πολύ καλά εκείνη η καθηγήτρια, όσο πιο ελεύθερη είναι μια κοινωνία και όσο περισσότερες επιλογές έχει ο καθένας τόσο περισσότερο θα έρθουν στην επιφάνεια οποιεσδήποτε βιολογικές διαφορές καθώς οι άνθρωποι θα κινηθούν προς τα φυσικά ταλέντα τους.

Επίσης πολύ εύκολα απορρίπτεις αυτές τις έρευνες και μιλάς για cherry picking facts, στοχευμένες έρευνες κτλ, αλλά να σε ρωτήσω, έχεις οποιαδήποτε έρευνα που να αποδεικνύει επιστημονικά και με causation ότι σήμερα ο λόγος που οι γυναίκες που έχουν τα προσόντα να πάνε σε θετικές επιστήμες και δεν το κάνουν είναι λόγω σεξισμού και κοινωνικού conditioning? Αν ναι σε τι ποσοστό και ποια είναι τα νούμερα? Αν όχι, τότε πως είναι δυνατό να καλούμε για κρατικά regulations βάσει υποκειμενικών παρατηρήσεων και διαίσθησης?

Για να κάνω challenge και την αρχική παραδοχή, για ποιο ακριβώς λόγο είναι τόσο τραγικό που τα θετικά επαγγέλματα είναι ανδροκρατούμενα και πρέπει πάση θυσία να γίνουν 50/50? Ιδιαίτερα εάν αυτή η δυσαναλογία εξηγείται μέσω βιολογικών διαφορών τότε δεν είναι εκ φύσεως κοινωνικό conditioning να προσπαθείς να πείσεις τις γυναίκες να ακολουθήσουν κάτι που δεν θα κάναν αυτοβούλως? Επίσης το να επιβάλεις μέτρα όπως ποσοστώσεις από τις οποίες μπορεί ένας άντρας με καλύτερα προσόντα να χάσει την θέση του από μια γυναίκα, όχι επειδή είναι καλύτερη αλλά επειδή είναι γυναίκα και η εταιρία αναγκάζεται να πιάσει την ποσόστωση πως είναι αυτό κοινωνική δικαιοσύνη, ισότητα απέναντι στο νόμο, αριστοκρατία κτλ?

Εν τέλει όλος αυτός ο παραλογισμός έχει την βάση του στο γεγονός πως θέλετε ισότητα αντί για ελευθερία. Η σωστή προσέγγιση δεν είναι προσπαθώ να επιβάλω 50/50 παντού με οποιαδήποτε μέσα διαθέτω, αδιαφορώντας για τις συνέπειες καθώς ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Η σωστή προσέγγιση είναι απελευθερώνω τα πάντα ώστε και οι άντρες και οι γυναίκες να μην αποκλείονται δια νόμου από συγκεκριμένες δραστηριότητες και μετά τους αφήνω ελεύθερους να επιλέξουν αυτά που θέλουν.

Σου πέρασε ποτέ απ' το μυαλό πως ο λόγος που συμβαίνει αυτο είναι πως υπάρχει αυτη η ηλίθια λογική που θέλει τη γυναίκα στο σπίτι και τον άντρα έξω;. Από τη μία υποστηρίζεις κάτι τέτοιο κι από την άλλη κατηγορείς της γυναίκες πως δεν βγαίνουν να δουλέψουν σε αυτά τα πρότυπα.

Δεν υποστήριξα ποτέ και πουθενά ότι η γυναίκα πρέπει να κάθετε σπίτι. Είπα πως όταν μια γυναίκα όπως και ένας άντρας αποφασίζει να κάνει παιδιά κατά την άποψή μου πρέπει να δίνει βάση στα παιδιά και όχι στην δουλειά και γι'αυτό θα πρέπει να κάτσει σπίτι 7-8 χρόνια όσο τα παιδιά είναι μικρά διότι αυτό είναι απαραίτητο για την ομαλή ανάπτυξη και την ψυχοσύνθεση τους. Όπως και ο πατέρας πρέπει να περνάει χρόνο με τα παιδιά αναλογικά περισσότερο από τη μάνα όσο αυτά μεγαλώνουν και μπαίνουν στην εφηβεία. Όποια δεν θέλει να θυσιάσει 8 από τα 50 εργάσιμα χρόνια της για την ομαλή ανάπτυξη των παιδιών της ας μην το κάνει και ας παίξει με τις πιθανότητες. Δεν απαγόρευσα τίποτα και σε κανένα, δεν είμαι εγώ αυτός που καλεί για regulations σε οτιδήποτε πάει κόντρα στα πιστεύω του.

Σου έδειξα πως δεν είναι θέμα ούτε νοοτροπίας από πλευράς των γυναικών ούτε DNA σε τρίτες χώρες μια χαρά κάνουν σκατοδουλειές και οι 2. Και για να το δεις αυτό θα συγκρίνεις το βιετναμέζο εργάτη με τη γυναίκα του όχι τον ίδιο με τη μέση αστή ευρωπαία.

Η σύγκριση είναι απόλυτα σωστή γιατί σύγκρινα την ικανότητα μιας Ευρωπαίας να πιάσει το bare minimum των σωματικών απαιτήσεων για δουλειά σε μια οικοδομή. Και γι' αυτό την σύγκρινα με το Βιετναμέζο καθώς είτε στην Ευρώπη είστε στο Βιετνάμ οι απαιτήσεις για την οικοδομή είναι οι ίδιες (μικρότερες στην Ευρώπη in fact λόγω μηχανών) και έτσι είπα αφού μπορεί ο Βιετναμέζος μπορεί και η Ευρωπαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Αυτό που δεν μου αρέσει στο συγκεκριμένο thread είναι ότι τα επιχειρήματα πολλών είναι του στυλ "ναι αλλά στη σαουδική αραβία γίνεται το τάδε", "στον μεσαίωνα γινόταν το τάδε" ή "στο τάδε απομακρυσμένο χωριό της κωλοπετινίτσας γίνεται το άλλο". Δεν νομίζω κανένας από εδώ πέρα να υποστηρίζει τέτοιες καταστάσεις ή να θεωρεί τους άντρες ανώτερους από τις γυναίκες. Μάλιστα πολλοί μας περνάνε κάποιους εδώ πέρα για ρατσιστές (βλέπε Πουπουλίνα). Αυτό που θέλουμε, όπως είπε και ο hack3r παραπάνω, είναι τα νομικά δικαιώματα και των δύο φύλων να είναι πλήρως κατοχυρωμένα και να μπορεί ο οποιοσδήποτε μέσω της προσωπικής του ελευθερίας να διεκδικήσει ό,τι καλύτερο μπορεί για τον εαυτό του. Το να αποδίδεις όποια κατάσταση δεν είναι 50-50 (πχ μια εταιρία έχει περισσότερους άντρες από ότι γυναίκες) σε διακρίσεις κατά των γυναικών ή να πιστεύεις ότι το φεμινιστικό κίνημα είναι αθώο χωρίς κρυμμένες πολιτικές προεκτάσεις από πίσω του το θεωρώ υποκριτικό και εξίσου biased.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.


Steve (the lecturer in the photo) doesn't have FB but asked me to post this message from him!
"The photo was taken at the first lecture I have ever given wearing a dress. It was thus an important moment for me. But, there is no reason why this should have been the case.

There are lots of (very) small minorities in society, and as such, perfectly normal people. Racial, sexual/gender, medical, and religious minorities each may have to struggle for acceptance within an overwhelming moral majority. I count myself as lucky to have been in two such minorities. As a sufferer of epilepsy, and as a gay man becoming an androgynous transgender person. As a member of the overwhelming moral 'normal' majority I would not have been able to know this struggle.

In the Earlsdon suburb of Coventry yesterday (30/10/16) I had two contrasting experiences just minutes apart. At 12 noon I had a very warm and supportive talk with a genuinely interested friend on transgender issues. At 1pm a car flew by me with a young man shouting and ridiculing me out of the window "What the fuck do you think you're wearing man!" It was nothing special, nothing to ridicule, it was simply a dress, very similar to the one in the photo. I felt sad for the man, and wondered how he could possibly empathise with others, or even understand his own sexuality/gender. This morning I gave my next lecture wearing the dress I was wearing yesterday in Earlsdon. I hope my thoughts and feelings here reflect how awesome indeed life can be, and also the price that may have to be paid for it. (Steve Luci Matthews, Lecturer in Computer Science, University of Warwick, UK) "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν καταλαβαίνω πώς το πρώτο αποδεικνύει το οτιδήποτε. Αν θες να τα δεις ατά θα κοιτάξεις τα νούμερα όχι τι σου λέει ο CEO της κάθε εταιρείας.

Το δεύτερο πιθανότατα ισχύει και ευθύνεται για ένα μεγάλο μέρος του wage gap. Αλλά είιναι ένα κοινωνικό φαινόμενο που δεν μπορεί να επιλυθεί αν δε ληφθούν κάποια μέτρα που να ενθαρρύνουν αυτη την αλλαγή στα κοινωνικά στερεότυπα.

Αποδεικνυει το εξης: οχι μονο δεν υπαρχει discrimination σε γυναικες που θελουν να ανεβουν επαγγελματικα, αλλα τους το κανουν πιο ευκολο, κατι το οποιο ειναι αδικο.

Οσο για το δευτερο βαριεμαι να απαντω, αλλα δεν ειναι στερεοτυπο, ειναι πραγματικοτητα και αν προσπαθησουμε να την αλλαξουμε, κατι το οποιο συμβαινει, περισσοτερες γυναικες θα γινουν ολο και πιο μιζερες. Δες το παρακατω βιντεο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι μόνο που το πρόβλημά σου είναι πως βλέπεις τους ανεμόμυλους για γίγαντες, είσαι σταυροφόρος δίχως λόγο και αιτία.
Έχεις στο κεφάλι μια ιδεολογία που λέει 50-50 no matter what και μετά όπου δεις κάποια διαφορά από την ιδεατή αναλογία ξεκινάει η κασέτα, "ορίστε εδώ πρόκειται για ολοφάνερη περίπτωση σεξισμού και καταπίεσης αφού οι γυναίκες είναι το 10% και όχι το 50%", ενώ μετά καλείς για διάφορα fix του φανταστικού προβλήματος συνήθως μέσω κρατικών regulations, που στα @@ μας κιόλας τι άλλα side effects θα προκαλέσουν.

Όλα αυτά που συζητάμε εδώ πέρα θα αποτελούσαν σοβαρό πρόβλημα μόνο εάν οι γυναίκες ήταν αποκλεισμένες δια νόμου από διάφορες δραστηριότητες, όπως το να σπουδάζουν, να δουλεύουν κτλ. και τότε θα ήμουν κι εγώ υπέρ του να αλλάξει κάτι αλλά δεν είναι αυτή η τωρινή κατάσταση. Μια χαρά ίσα προνόμια έχουν οι γυναίκες παντού, δεν ζούμε στο 1800. Και στο βίντεο το λέει πάρα πολύ καλά εκείνη η καθηγήτρια, όσο πιο ελεύθερη είναι μια κοινωνία και όσο περισσότερες επιλογές έχει ο καθένας τόσο περισσότερο θα έρθουν στην επιφάνεια οποιεσδήποτε βιολογικές διαφορές καθώς οι άνθρωποι θα κινηθούν προς τα φυσικά ταλέντα τους.

Επίσης πολύ εύκολα απορρίπτεις αυτές τις έρευνες και μιλάς για cherry picking facts, στοχευμένες έρευνες κτλ, αλλά να σε ρωτήσω, έχεις οποιαδήποτε έρευνα που να αποδεικνύει επιστημονικά και με causation ότι σήμερα ο λόγος που οι γυναίκες που έχουν τα προσόντα να πάνε σε θετικές επιστήμες και δεν το κάνουν είναι λόγω σεξισμού και κοινωνικού conditioning? Αν ναι σε τι ποσοστό και ποια είναι τα νούμερα? Αν όχι, τότε πως είναι δυνατό να καλούμε για κρατικά regulations βάσει υποκειμενικών παρατηρήσεων και διαίσθησης?

Για να κάνω challenge και την αρχική παραδοχή, για ποιο ακριβώς λόγο είναι τόσο τραγικό που τα θετικά επαγγέλματα είναι ανδροκρατούμενα και πρέπει πάση θυσία να γίνουν 50/50? Ιδιαίτερα εάν αυτή η δυσαναλογία εξηγείται μέσω βιολογικών διαφορών τότε δεν είναι εκ φύσεως κοινωνικό conditioning να προσπαθείς να πείσεις τις γυναίκες να ακολουθήσουν κάτι που δεν θα κάναν αυτοβούλως? Επίσης το να επιβάλεις μέτρα όπως ποσοστώσεις από τις οποίες μπορεί ένας άντρας με καλύτερα προσόντα να χάσει την θέση του από μια γυναίκα, όχι επειδή είναι καλύτερη αλλά επειδή είναι γυναίκα και η εταιρία αναγκάζεται να πιάσει την ποσόστωση πως είναι αυτό κοινωνική δικαιοσύνη, ισότητα απέναντι στο νόμο, αριστοκρατία κτλ?

Εν τέλει όλος αυτός ο παραλογισμός έχει την βάση του στο γεγονός πως θέλετε ισότητα αντί για ελευθερία. Η σωστή προσέγγιση δεν είναι προσπαθώ να επιβάλω 50/50 παντού με οποιαδήποτε μέσα διαθέτω, αδιαφορώντας για τις συνέπειες καθώς ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Η σωστή προσέγγιση είναι απελευθερώνω τα πάντα ώστε και οι άντρες και οι γυναίκες να μην αποκλείονται δια νόμου από συγκεκριμένες δραστηριότητες και μετά τους αφήνω ελεύθερους να επιλέξουν αυτά που θέλουν.
Αρχίζεις και επαναλαμβάνεσαι και καταντά κουραστικό έχω αναλύσει και εγώ και άλλοι εδώ μεsα ποιο είναι στη πράξη το πρόβλημα και ΓΙΑΤΙ είναι πρόβλημα to ότι μετά απ' όλα αυτά κάθεσαι και μιλάς για ανεμόμυλους μου δίνει την εντύπωση πως ή δεν έχεις διαβάσει ή δεν θες να καταλάβεις αυτά που έχουμε πει μέχρι τώρα ανεξάρτητα αν συμφωνείς ή όχι.

Έχω πει πως οι κοινωνικές ρυθμίσεις δε χρειάζεται πάντα να έχουν το χαρακτήρα regulation αλλά αν δεν υπάρχει καλύτερη λύση προκειμένου να επιλυθεί κάποιο πρόβλημα προτιμώ να το διορθώσω σαν κοινωνία κι ας αντιμετωπισθούν αργότερα και τα όποια δήθεν side effects. Κάνεις το λάθος να αντιμετωπίζεις την κοινωνία όπως είναι σαν ένα default state, πως αυτή τη στιγμή η κοινωνία είναι ελεύθερη και το κακό κράτος είναι που την πειράζει, όχι η κοινωνία λειτουργέι με τις όποιες ήδη υπάρχουσες παθογένειές και διαστρεβλωμένες αντιλήψεις της που ποιος ξέρει από πού μπορεί να πηγάζουν και οι όποιες αλλαγές γίνονται θα την οδηγήσουν απλά σε μια άλλη εξίσου πειραγμένη κατεύθυνση ( συνήθως προς το καλύτερο ). Δεν ανάγονται όλα σε nature vs nurture.

Στοιχεία έχω δώσει αρκετά και σε άλλο θέμα αφιέρωσα αρκετές ώρες να αποδέιξω πως δεν ευσταθούν τα urban myths πως το ένα φύλο είναι πιο skilled απ' το άλλο αναλόγως τον τομέα κάτι που σήμερα όλοι οι ψυχολόγοι παραδέχονται ακόμη και αυτοί που μιλάνε στα βιντεάκια σας. Η καλύτερη ένδειξη πως μιλαμε για μια μεταβαλλόμενη κατάσταση είναι οι στατιστικές που δείχνουν πως τα τελευταία 50 χρόνια το wage gap στενεύει συνεχώς και όπως όλα δείχνουν αν συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό σε μερικές δεκαετίες πιθανότατα θα έχει κλείσει τελείως.
https://data.oecd.org/earnwage/gender-wage-gap.htm
https://www.aauw.org/research/the-simple-truth-about-the-gender-pay-gap/

Μπορεί κάποιος να δει πώς εξελίσσεται η κοινωνία ή να εξακολουθεί να ρίχνει rant για το πώς οι κακοί πολίτες και οι κυβερνήσεις επιβάλουν regulations στην οικονομία και προσπαθούν να αλλάξουν τη βιολογία, σήμερα, αύριο, σε 100 χρόνια, πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι. Ποιος θα περίμενε πως η βιολογία αλλλάζει τελικά ε, αστεία πράγματα.

Έτσι και μιας και σας αρέσει μερικούς να μιλάτε για regulations τα περισσότερα regulations σήμερα δεν αφορούν κυβερνητικά μέτρα αφορούν πίεση των πολιτών ως προς τις εταιρείες. Αυτά για να ξέρουμε και τι λέμε επειδή πολλοί εδώ μέσα έχουν μια λόξα με τα κακά τα κράτη. Η εταιρεία που θα προσπαθήσει να μαρκετάρει την αντιμετώπισή της ως προς το πρόβλημα απευθύνεται στον έξω κόσμο όχι σε κάποια αρχή. Και η ειρωνία ξέρεις ποια είναι; πως όταν βλέπεις εταιρείες να αλλάζουν τον προσανατολισμό τους σε διάφορα θέματα και να μαρκετάρουν την αντιμετώπισή τους σε εργαομενους και τα ευέλικτά τους ωράρια και τα play rooms κλπ ώστε να βελτιώσουν την εικόνα τους στην αγορά εργασίας και τους πελάτες τους προσκυνάμε την ελεύθερη αγορά και τον ανταγωνισμό που κάνει της εταιρείες να προσπαθούν για κάτι καλύτερο. Όταν αυτές οι ίδιες οι εταιρίες προσεγγίζουν με τον ίδιο τρόπο το πώς βλέπουν τις εργαζόμενές τους ισότιμα μα ίσους μισθούς, καλές αναλογίες και φιλικά περιβάλλοντα ώστε αφενός να δώσουν μια καλή εικόνα στον κόσμο αφετέρου να προσελκύσουν ταλαντούχες γυναίκες επαγγελματίες φωνάζουμε για την κακή κοινωνία που βάζει χέρι στην αγορά.

Η σύγκριση είναι απόλυτα σωστή γιατί σύγκρινα την ικανότητα μιας Ευρωπαίας να πιάσει το bare minimum των σωματικών απαιτήσεων για δουλειά σε μια οικοδομή. Και γι' αυτό την σύγκρινα με το Βιετναμέζο καθώς είτε στην Ευρώπη είστε στο Βιετνάμ οι απαιτήσεις για την οικοδομή είναι οι ίδιες (μικρότερες στην Ευρώπη in fact λόγω μηχανών) και έτσι είπα αφού μπορεί ο Βιετναμέζος μπορεί και η Ευρωπαία.
Mόνο που παραλείπεις να λάβεις υπόψη σου τη διαφορά στο βιοτικό επίπεδο και τις απολαβές σε βαθμό που θα επιτρέψουν σε μια οικογένεια να ζήσει μονάχα με το μισθό του ενός δίνοντας έτσι τη δυνατότηtα στην κοινωνία να διατηρήσει τις κοινωνικές της αντιλήψεις περί γυναίκας μάνας και άντρα provider.

Αποδεικνυει το εξης: οχι μονο δεν υπαρχει discrimination σε γυναικες που θελουν να ανεβουν επαγγελματικα, αλλα τους το κανουν πιο ευκολο, κατι το οποιο ειναι αδικο.

Οσο για το δευτερο βαριεμαι να απαντω, αλλα δεν ειναι στερεοτυπο, ειναι πραγματικοτητα και αν προσπαθησουμε να την αλλαξουμε, κατι το οποιο συμβαινει, περισσοτερες γυναικες θα γινουν ολο και πιο μιζερες. Δες το παρακατω βιντεο.

Σοβαρά; με την ίδια λογική και οι κτηματαγρότες στη μανολάδα που εκμεταλλεύονται μετανάστες μαύρα και πού και πού τους ρίχνονυ και καμιά ψιλή και αν τους ρωτήσεις γιατί τους προτιμάνε θα σου πουν γιατί είναι πιο δουλευταράδες ε για αυτό θα ναι μωρέ κι όχι κάτι άλλο όπως το ότι είναι πιο φθηνοί και πιο χειραγωγίσιμοι για να το λένε οι ίδοι κάτι θα ξέρουν. ας σοβαρεοτύμε λίγο...

Ο τύπος στο βίντεο ξεκινά με ένα σωστό narrative που συνδέει το work ethic με το wage gap αλλά περνά κάποια πράγματα αυθαίρετα.
- Θεωρεί πως οι δουλειές στις οποίες κάνει apply αυτή η κατάσταση αφορούν μόνο ένα 1-5% των εργασιών; Αυτό εξηγεί μόνο το gap σε αυτο το ποσοστό των δουλειών ("καριερών" για το υπόλοιπο 80% δηλαδή δεν παίζουν ευέλικτα ωράρια και απαιτήσεις; αν όχι τι;
- Από πού κι ως πού θεωρούμε πως καριερίστες είναι και μπορούν να είναι μόνο οι άντρες; Δηλαδή μια γυναίκα-caregiver νομοτελειακά ΠΑΝΤΑ θα είναι και μάνα, αλλά ο άντρας ο provider ο οποίος έχω βαρεθεί να ακούω εδώ μέσα για το πώς ζει για όλη του τη ζωή ώστε να ικανοποιήσει μια γυναίκα, ε μπορεί και τελικά να είναι απλώς ένα ασταμάτητο workhorse χωρίς κοινωνική ζωή. Κι όταν έρθει η ώρα να το στηρίξει αυτό καταφεύγει στο ατράνταχτο επιχείρημα "εγώ όσες γυναίκες ξέρω στα 30 τους έχουν οικογένεια και παιδιά κι όσες δεν έχουν σίγουρα κάτι πάει στραβά με αυτές. Πολύ βολικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω πει πως οι κοινωνικές ρυθμίσεις δε χρειάζεται πάντα να έχουν το χαρακτήρα regulation αλλά αν δεν υπάρχει καλύτερη λύση προκειμένου να επιλυθεί κάποιο πρόβλημα προτιμώ να το διορθώσω σαν κοινωνία κι ας αντιμετωπισθούν αργότερα και τα όποια δήθεν side effects. Κάνεις το λάθος να αντιμετωπίζεις την κοινωνία όπως είναι σαν ένα default state, πως αυτή τη στιγμή η κοινωνία είναι ελεύθερη και το κακό κράτος είναι που την πειράζει, όχι η κοινωνία λειτουργέι με τις όποιες ήδη υπάρχουσες παθογένειές και διαστρεβλωμένες αντιλήψεις της που ποιος ξέρει από πού μπορεί να πηγάζουν και οι όποιες αλλαγές γίνονται θα την οδηγήσουν απλά σε μια άλλη εξίσου πειραγμένη κατεύθυνση ( συνήθως προς το καλύτερο ). Δεν ανάγονται όλα σε nature vs nurture.

Προφανώς και θα πάρω την τωρινή κοινωνία ως default state, ρεαλιστής είμαι. Το σήμερα είναι το ground zero και εξετάζουμε αν οποιαδήποτε αλλαγή θα αποτελέσει net positive, ή net negative. Εσύ αυτό που κάνεις είναι να έχεις μια ιδανική κοινωνία στο μυαλό σου κατά κόρον φανταστική και να θες να φτάσεις εκεί πάση θυσία θεωρώντας μάλιστα ότι τα βήματά σου είναι τόσο θετικά στο σύνολο και ηθικά επιβεβλημένα που οποία side effects είναι απλά μικρές αναποδιές και θα τα συμμαζέψουμε μετά.
Αυτό είναι ακριβώς το σκεπτικό του ανθρώπου που δεν θα έπρεπε ποτέ στην ζωή του να βρεθεί σε θέση εξουσίας.

Στοιχεία έχω δώσει αρκετά και σε άλλο θέμα αφιέρωσα αρκετές ώρες να αποδέιξω πως δεν ευσταθούν τα urban myths πως το ένα φύλο είναι πιο skilled απ' το άλλο αναλόγως τον τομέα κάτι που σήμερα όλοι οι ψυχολόγοι παραδέχονται ακόμη και αυτοί που μιλάνε στα βιντεάκια σας. Η καλύτερη ένδειξη πως μιλαμε για μια μεταβαλλόμενη κατάσταση είναι οι στατιστικές που δείχνουν πως τα τελευταία 50 χρόνια το wage gap στενεύει συνεχώς και όπως όλα δείχνουν αν συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό σε μερικές δεκαετίες πιθανότατα θα έχει κλείσει τελείως.
https://data.oecd.org/earnwage/gender-wage-gap.htm
https://www.aauw.org/research/the-simple-truth-about-the-gender-pay-gap/

Μπορεί κάποιος να δει πώς εξελίσσεται η κοινωνία ή να εξακολουθεί να ρίχνει rant για το πώς οι κακοί πολίτες και οι κυβερνήσεις επιβάλουν regulations στην οικονομία και προσπαθούν να αλλάξουν τη βιολογία, σήμερα, αύριο, σε 100 χρόνια, πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι. Ποιος θα περίμενε πως η βιολογία αλλλάζει τελικά ε, αστεία πράγματα.

Γενικά όχι δεν έχεις δώσει και μόλις παίξω κι εγώ το μαγικό χαρτάκι που λέει, δώσε μου causation όχι correlation statistics θα πας πάσο. Όπως και αυτά τα λινκς που έδωσες που είναι απλά στατιστική έρευνα για το wage gap στο σύνολο του πληθυσμού το οποίο δεν είπα ποτέ ότι αμφισβητώ, αλλά δεν λέει πουθενά τι το προκαλεί αυτό (causation).

Και ναι η βιολογία αλλάζει δεν είπα το αντίθετο, αλλά 200.000 χρόνια εξέλιξης δεν αλλάζουν με 60 χρόνια φεμινισμό.


Έτσι και μιας και σας αρέσει μερικούς να μιλάτε για regulations τα περισσότερα regulations σήμερα δεν αφορούν κυβερνητικά μέτρα αφορούν πίεση των πολιτών ως προς τις εταιρείες. Αυτά για να ξέρουμε και τι λέμε επειδή πολλοί εδώ μέσα έχουν μια λόξα με τα κακά τα κράτη. Η εταιρεία που θα προσπαθήσει να μαρκετάρει την αντιμετώπισή της ως προς το πρόβλημα απευθύνεται στον έξω κόσμο όχι σε κάποια αρχή. Και η ειρωνία ξέρεις ποια είναι; πως όταν βλέπεις εταιρείες να αλλάζουν τον προσανατολισμό τους σε διάφορα θέματα και να μαρκετάρουν την αντιμετώπισή τους σε εργαομενους και τα ευέλικτά τους ωράρια και τα play rooms κλπ ώστε να βελτιώσουν την εικόνα τους στην αγορά εργασίας και τους πελάτες τους προσκυνάμε την ελεύθερη αγορά και τον ανταγωνισμό που κάνει της εταιρείες να προσπαθούν για κάτι καλύτερο. Όταν αυτές οι ίδιες οι εταιρίες προσεγγίζουν με τον ίδιο τρόπο το πώς βλέπουν τις εργαζόμενές τους ισότιμα μα ίσους μισθούς, καλές αναλογίες και φιλικά περιβάλλοντα ώστε αφενός να δώσουν μια καλή εικόνα στον κόσμο αφετέρου να προσελκύσουν ταλαντούχες γυναίκες επαγγελματίες φωνάζουμε για την κακή κοινωνία που βάζει χέρι στην αγορά.

Πόσες φορές να εξηγήσουμε τη διαφορά του market economy από το command economy και γιατί το πρώτο είναι καλύτερο από το δεύτερο? Το τι κάνει η google δεν με αφορά, και αν λειτουργεί αυτό που κάνει θα αποδειχθεί. Το τι λέει το κράτος με αφορά γιατί δεν μ'αφήνει να κάνω αυτό που θέλω εγώ. Είναι η διαφορά του κάνω κάτι επειδή δουλεύει και κάνω κάτι επειδή μου το λένε.

Mόνο που παραλείπεις να λάβεις υπόψη σου τη διαφορά στο βιοτικό επίπεδο και τις απολαβές σε βαθμό που θα επιτρέψουν σε μια οικογένεια να ζήσει μονάχα με το μισθό του ενός δίνοντας έτσι τη δυνατότηtα στην κοινωνία να διατηρήσει τις κοινωνικές της αντιλήψεις περί γυναίκας μάνας και άντρα provider.

Σοβαρά τώρα τι σχέση έχει αυτό που απαντάς με αυτό που λέω? Το γράφω τρίτη φορά, η σύγκριση είχε ως στόχο να αποδείξει ότι οι γυναίκες έχουν τις minimum σωματικές απαιτήσεις για να κάνουν χειρωνακτική εργασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Τελικά, τι έχει να μας πει η επιστήμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μύθος

Νεοφερμένος

Ο Μύθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τελικά, τι έχει να μας πει η επιστήμη;

Έτσι για να καταρίπτονται σιγά σιγά οι φαλλοκρατικοί μύθοι. Τα κράτη του βορά τα οποία θα έπρεπε να έχουμε σαν πρότυπο, αποδεικνύουν πολλάκις πως οι όποιες διαφορές παρουσιάζονται μέχρι και σήμερα αποτελούν κατάλοιπα του πατριαρχικού παρελθόντος και την γυναικείας καταπίεσης. Δυστυχώς 60 χρόνια φεμινισμού δεν ήταν αρκετά για να ξεριζώσουν τις βαθειά ριζωμένες σεξιστικές αντιλήψεις από τα μυαλά των Ελλήνων, αλλά που θα πάει, θα γίνει κι αυτό σιγά σιγά. Κανείς δεν μπορεί να σταματήσει την πρόοδο, η ισότητα ήρθε και θα μείνει. Άλλωστε τα είδαμε τα αποτελέσματα της πατριαρχίας τόσους αιώνες, σφαγές, βιασμοί, ληστείες. Μάλλον ήρθε η στιγμή να δώσουμε τα ινία στο "ασθενές" φύλο γιατί με το "ισχυρό" στο τιμόνι δεν μας βλέπω να την βγάζουμε για πολύ ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Έτσι για να καταρίπτονται σιγά σιγά οι φαλλοκρατικοί μύθοι. Τα κράτη του βορά τα οποία θα έπρεπε να έχουμε σαν πρότυπο, αποδεικνύουν πολλάκις πως οι όποιες διαφορές παρουσιάζονται μέχρι και σήμερα αποτελούν κατάλοιπα του πατριαρχικού παρελθόντος και την γυναικείας καταπίεσης. Δυστυχώς 60 χρόνια φεμινισμού δεν ήταν αρκετά για να ξεριζώσουν τις βαθειά ριζωμένες σεξιστικές αντιλήψεις από τα μυαλά των Ελλήνων, αλλά που θα πάει, θα γίνει κι αυτό σιγά σιγά. Κανείς δεν μπορεί να σταματήσει την πρόοδο, η ισότητα ήρθε και θα μείνει. Άλλωστε τα είδαμε τα αποτελέσματα της πατριαρχίας τόσους αιώνες, σφαγές, βιασμοί, ληστείες. Μάλλον ήρθε η στιγμή να δώσουμε τα ινία στο "ασθενές" φύλο γιατί με το "ισχυρό" στο τιμόνι δεν μας βλέπω να την βγάζουμε για πολύ ακόμη.

Τελικά ζήτημα είναι η "αλλαγή των ινίων" ή η νομική και πρακτική κατοχύρωση των δικαιωμάτων και των δύο φύλων; Ενημερώστε με κι εμένα για να ξέρω, μη τσαμπουνάμε τη λέξη ισότητα τότε όπου μας καπνίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μύθος

Νεοφερμένος

Ο Μύθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σκοπός είναι επιτέλους να γίνει πλήρης εξίσωση των τυπικών και άτυπων δικαιωμάτων των γυναικών με αυτά των ανδρών που τόσα χρόνια τις καταπιέζουν. Χωρίς περισσότερες γυναίκες σε θέση εξουσίας βέβαια δεν βλέπω πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Σκοπός είναι επιτέλους να γίνει πλήρης εξίσωση των τυπικών και άτυπων δικαιωμάτων των γυναικών με αυτά των ανδρών που τόσα χρόνια τις καταπιέζουν. Χωρίς περισσότερες γυναίκες σε θέση εξουσίας βέβαια δεν βλέπω πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Βασική προϋπόθεση είναι να έχουν όλοι τις ίδιες πιθανότητες και να μην αποκλείεται κάποιος από την διεκδίκηση μιας θέσης εργασίας πχ. Από εκεί πέρα ας την καταλάβει ο πιο ικανός, είτε αυτός είναι άντρας είτε είναι γυναίκα, αρκεί τα κριτήρια να είναι τυπικά και αντικειμενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top