Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

galla

Νεοφερμένος

Ο galla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εγω προσωπικα εφυγα μετα το στρατιωτικο μου,ημουν για 10 χρονια στη λεγεωνα των ξενων,αυτη την στιγμη εχω γυρισει πισω,εχω την συνταξη μου,και εχω μια ηρεμη ζωη!Τι θελω να πω με αυτο,αξιζει να φυγεις και να δημιουργησεις κατι εξω,μετα βλεπεις τα πραγματα με αλλη ματια οταν γυρισεις,αυτα που σε θυμωναν σε κανουν να γελας!Οσο για την αγαπη σου για την πατριδα,ειναι μεσα σου και ασβηστη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Εννοείται πως θα έφευγα.Τι να κάτσω να κάνω εδώ έτσι όπως πάμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eveRd'noRmalgUy

Νεοφερμένος

Ο eveRd'noRmalgUy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Εννοείται πως θα έφευγα.Τι να κάτσω να κάνω εδώ έτσι όπως πάμε?

την μοιρολογήτρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Το μονο που θα με κραταγε θα ηταν φιλοι,οικογενεια,καιρος

Ολα τα αλλα ας γελασω.Για ποια Ελλαδα και για ποια κοινωνικη συμπεριφορα μιλαμε???1000 φορες τους κρυοκολους τους Αγγλους παρα τους ελληναραδες που ολη την ωρα ειναι με ενα καφε στο χερι και τρεχουν στα κλαμπακια για να χτυπηθουνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Ναι παιδιά, πάντως ο καιρός επηρεάζει ...
Εγώ βλέπω τον αδελφό μου που είναι στο Manchester , και πριν από εκεί ήταν Ουαλία...
Ήρθε πριν μία εβδομάδα... Μου έκανε εντύπωση που το πρώτο πράγμα που είπε ήταν ¨αχ! ήλιος....¨
Δεν είναι τυχαίο που οι σκανδιναβικές χώρες -ενώ έχουν καλή ποιότητα ζωής- πρωτοπορούν στις αυτοκτονίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eveRd'noRmalgUy

Νεοφερμένος

Ο eveRd'noRmalgUy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ναι παιδιά, πάντως ο καιρός επηρεάζει ...
Εγώ βλέπω τον αδελφό μου που είναι στο Manchester , και πριν από εκεί ήταν Ουαλία...
Ήρθε πριν μία εβδομάδα... Μου έκανε εντύπωση που το πρώτο πράγμα που είπε ήταν ¨αχ! ήλιος....¨

μετά είδε όλα τα υπόλοιπα και συμπλήρωσε :
αχ! εισιτήριο μετ' επιστροφής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
μετά είδε όλα τα υπόλοιπα και συμπλήρωσε :
αχ! εισιτήριο μετ' επιστροφής
Η αλήθεια είναι ότι επιστρέφοντας από το αεροδρόμιο και διανύοντας την παραλιακή, τα έπαιξε από τα ¨ενοικιάζεται¨ και τα ¨πωλείται¨... (ήταν το δεύτερο σχόλιο μετά τον ήλιο... ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Η Ελλάδα δε μου φταίει όσο οι άνθρωποι της. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathwander

Νεοφερμένος

Ο deathwander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Θα άφηνα την ελλάδα για μια δουλεία μονο αν ήταν καλός ο μισθός και αν σε αυτή την χώρα έχει καλό πολιτισμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θα άφηνα την ελλάδα για μια δουλεία μονο αν ήταν καλός ο μισθός και αν σε αυτή την χώρα έχει καλό πολιτισμό!
Καλο πολιτισμό; Προσωπικά αμφιβάλλω αν έχει καν πολιτισμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bitchdoll

Νεοφερμένος

Η bitchdoll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
yes!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜαθητήςΕΠΑΛ

Νεοφερμένος

Ο ΜαθητήςΕΠΑΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
100% ναί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Επενδυτής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pantelis_P

Νεοφερμένος

Ο Pantelis_P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι σοβαρά να φύγω στο εξωτερικό. Είμαι 14 και δε θέλω να δουλέψω σε μια χώρα που η έννοια του μέσου κυριαρχεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι σοβαρά να φύγω στο εξωτερικό. Είμαι 14 και δε θέλω να δουλέψω σε μια χώρα που η έννοια του μέσου κυριαρχεί.

Αν αυτό το μέσο ευνοούσε εσένα; Ειλικρινά;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julietini

Νεοφερμένος

Η julietini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Εγω προς το παρων Ελλαδα σκεφτομαι να μεινω!Τωρα αν μετα απο καποια χρονια η κατασταση στην χωρα μας γινει χειροτερη και δεν εχω δουλεια ισως παω και στο εξωτερικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Το έχω σκεφτεί πολλές φορές, ότι αν μου δωθεί μια ικανοποιητική ευκαιρία μάλλον θα φύγω για το εξωτερικό.
Ναι, η Ελλάδα είναι μια χώρα που στηρίζεται σε σαθρά θεμέλια, χωρίς υποδομές, οργάνωση, και πολίτες και πολιτικούς με την αίσθηση της κοινωνικής δικαιοσύνης.
Είναι πολύ άνθρωποι στην γενιά μου που αρνούνται να πληρώσουν τα " σπασμένα " των προηγούμενων γενεών και θέλουν να φύγουν. Όμως, αυτό είναι η εύκολη λύση, έτσι δεν είναι?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julietini

Νεοφερμένος

Η julietini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Το έχω σκεφτεί πολλές φορές, ότι αν μου δωθεί μια ικανοποιητική ευκαιρία μάλλον θα φύγω για το εξωτερικό.
Ναι, η Ελλάδα είναι μια χώρα που στηρίζεται σε σαθρά θεμέλια, χωρίς υποδομές, οργάνωση, και πολίτες και πολιτικούς με την αίσθηση της κοινωνικής δικαιοσύνης.
Είναι πολύ άνθρωποι στην γενιά μου που αρνούνται να πληρώσουν τα " σπασμένα " των προηγούμενων γενεών και θέλουν να φύγουν. Όμως, αυτό είναι η εύκολη λύση, έτσι δεν είναι?:worry:

Κοιτα οταν δεν υπαρχει οργανωση και αξιοκρατεια στην Ελλαδα γιατι να μην φυγει ο κοσμος εξω?Η ευκολη λυση δεν ειναι γιατι με το δικιο του ο αλλος οταν βλεπει οτι δεν υπαρχει μελλον και τους πολιτικους να διοριζουν τους ψηφοφορους τους στο δημοσιο να μην υπαρχουν δλδ αντικειμενικα κριτηρια για να αποκτησεις μια δουλεια λογικο ειναι ο αλλος να αισθανεται αδικημενος και να θελει να βγει στο εξωτερικο!Στην Ελλαδα δεν μετρανε τα πτυχια αλλα οι γνωριμιες κατι που δεν γινετε στο εξωτερικο .Πιστευω πως αν καποιος ειχε την δυνατοτητα να φυγει απο αυτη τη χωρα θα εφευγε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pantelis_P

Νεοφερμένος

Ο Pantelis_P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αν αυτό το μέσο ευνοούσε εσένα; Ειλικρινά;:hmm:

Πάλι θα παροιτούμουν από τη δουλειά και θα έφευγα. Δε θέλω με τίποτα να πάρω μια δουλειά λόγω των γνωριμιών μου αλλα λόγω των ικανοτήτων μου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Είναι πολύ άνθρωποι στην γενιά μου που αρνούνται να πληρώσουν τα " σπασμένα " των προηγούμενων γενεών και θέλουν να φύγουν. Όμως, αυτό είναι η εύκολη λύση, έτσι δεν είναι?:worry:

Και τι προτείνεις ?Να κάτσουμε να αναμορφώσουμε μια χώρα που οδεύει ήδη στην καταστροφή?Μετά από τόσα χρόνια έλλειψης παιδείας (όχι , δεν εννοώ τα πτυχία , αλλά το χαρακτήρα και την ώριμη σκέψη που αποκτά ο άνθρωπος) και οργάνωσης συν τις αλλαγές στην οικονομία τον τελευταίο χρόνο , δε νομίζεις ότι είναι πλέον αργά για να θέσουμε καινούργια θεμέλια στη χώρα αυτή?Η Ελλάδα δεν έχει κανένα μέλλον πια και όποιος δεν το βλέπει είναι εκτός τόπου και χρόνου.Οπότε ναι , εγώ θα επέλεγα την εύκολη λύση.

Πάλι θα παροιτούμουν από τη δουλειά και θα έφευγα. Δε θέλω με τίποτα να πάρω μια δουλειά λόγω των γνωριμιών μου αλλα λόγω των ικανοτήτων μου. :)

Τα ίδια με σένα λένε όλοι μέχρι να τους δοθεί η ευκαιρία να μπουν στα "τρυπάκια".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top