Γυναίκες και θετικές επιστήμες

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
ε,,αυτη ειναι η ουσια.:D
οτι ειστε μειοψηφια και οχι μονο στην Ελλαδα..;)

Η μειοψηφία έχει να κάνει περισσότερο με τη νόρμα που πρέπει να ακολουθήσει κάθε άτομο ανάλογα με το φύλο του και λιγότερο με την γενετική προδιάθεση (που αν υπάρχει είναι αμελητέα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Η μειοψηφία έχει να κάνει περισσότερο με τη νόρμα που πρέπει να ακολουθήσει κάθε άτομο ανάλογα με το φύλο του και λιγότερο με την γενετική προδιάθεση (που αν υπάρχει είναι αμελητέα)



ρε συ πληζ να ποστάρεις περισσότερο.

πρέπει να κυκλοφορήσει περισσότερο στο φόρουμ η υπογραφή σου :P
αποσπά ευχάριστα την προσοχή μέσα σε αυτό το μαυσωλείο της σκέψης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η μειοψηφία έχει να κάνει περισσότερο με τη νόρμα που πρέπει να ακολουθήσει κάθε άτομο ανάλογα με το φύλο του και λιγότερο με την γενετική προδιάθεση (που αν υπάρχει είναι αμελητέα)
αυτη ειναι μη αποδεδειγμενη θεωρια ,,
τα δεδομενα παντως αλλα λενε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ε,,αυτη ειναι η ουσια.:D
οτι ειστε μειοψηφια και οχι μονο στην Ελλαδα..;)

for the record αυτό ίσχυε το 1999 (οπότε και μπήκα εγώ στη σχολή μου).

Το 2009 (οπότε και παρουσίασα το διδακτορικό μου και αποχώρησα από το ίδρυμα :P) η αναλογία βρισκόταν στο επίπεδο 40%-60%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το 2009 (οπότε και παρουσίασα το διδακτορικό μου και αποχώρησα από το ίδρυμα :P) η αναλογία βρισκόταν στο επίπεδο 40%-60%.

για ηλεκτρολογων μηχανικων πολυτεχνειο μιλαμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Καταρχήν, όταν αναφερόμαστε σε τέτοια θέματα μη γενικεύουμε, όλες οι γυναίκες ή όλοι οι άντρες, γιατί πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις και δημιουργούνται παρεξηγήσεις:). Προσωπικά δεν πιστεύω ότι παίζει τόσο μέγαλο ρόλο το φύλο (αν και αυτό έχει τη σημασία του) όσον αφορά τις θεωρητικές ή θετικές επιστήμες. Σημασία έχει κυρίως η κοινωνία και τι περιμένει αυτή από μας. Είναι αλήθεια, ότι όσον αφορά τις θετικές επστήμες και ακόμα περισσότερο τα τεχνικά επαγγέλματα οι άντρες υπερτερούν των γυναικών. Κύριος λόγος που οι περισσότερες γυναίκες μειονεκτούν είναι απλά η έλλειψη ενδιφέροντος προς συγκεκριμένα επαγγέλματα. Σπάνια θα δεις γυναίκες πιλότους, μηχανικούς, ηλεκτρονικούς, τεχνικούς υπολογιστών κτλ. γιατί οι περισσότερες δεν ενδιαφέρονται καν. Πολλές γυναίκες χρησιμοποιούν τους υπλογιστές μόνο για να κάνουν τη δουλειά τους κι όχι επειδή πραγματικά τους αρέσει. Ακόμα και στην οδήγηση που υπάρχει η φήμη ότι οι γυναίκες υστερούν, το σημαντικότερο ρόλο παίζει το ενδιαφέρον. Αν δεν σε ενδιαφέρει κάτι πραγματικά και δεν το κάνεις με πάθος, απλά θα υστερείς. Μόνο 2 γυναίκες έχω γνωρίσει μέχρι τώρα που γουστάρουν να μιλάνε για τα αμάξια και ασχολούνται μ'αυτά. Οι πιο πόλλές θέλουν ένα όμορφο αμάξι για να μετακινούνται. Αν υπήρχε ένας άλλος τρόπος μετακίνησης, πιο αυτοματοποιημένος, θα διάλεγαν αυτόν αντί για ένα αμάξι ή μηχανή κ.α, γιατί απλά ΔΕΝ τους ενδιαφέρει το αντικείμενο.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σωστοος..

αν σε ενδιαφερει κατι,,οπως συνήθως τα μηχανικα θεματα για τις γυναικες,,δεν θα γινεις καλος βασικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μπράβο ρε thimiosgr. Αλλά υπάρχουν και άλλοι λόγοι...Εγώ πχ θα ήθελα να μάθω ηλεκτρολογικά/μηχανολογικά (ερασιτεχνικά, όχι να το κάνω επάγγελμα) αλλά δεν έχω κάποιον να μου δείξει στην πράξη. Επειδή η θεωρία δεν με αφορά, απλά δεν ασχολούμαι καθόλου. Τις ελάχιστες φορές όμως που καταφέρνω να πείσω το boyfriend να φτιάξει κάτι χαλασμένο και να μου εξηγεί τι κάνει ενω τον "βοηθάω"(μιά φορά το χρόνο δηλαδή) λέω ότι θα αρχίσω να ασχολούμαι και θα γίνω "μαστορας" κι εγώ. Αλλά μπααα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Καταρχήν ΟΛΟΙ έχουν ισάξιες δυνατότητες να διαπρέψουν στις θετικές επιστήμες!
Επειδή όμως οι θετικές επιστήμες έχουν άμεση σχέση με το μυαλό να προσθέσω κάτι που εξυψώνει αλλά και μειώνει και τα 2 φύλα.

Ο άντρας σκέφτεται απλά!!! Η γυναίκα σύνθετα!! Πολλές φορές το απλοικό μυαλό του άντρα μπορεί να κατανοήσει και να αφομοιώσει κάτι ευκολότερα από το σύνθετο και εφευρετικό γυναικείο μυαλό!!!Οι άντρες δεν ρωτάνε πάντα το ΓΙΑΤΙ..ενώ οι γυναίκες εξετάζουν κάθε τι που μαθαίνουν και ψάχνουν μία αιτία.Ίσως για αυτό αρκετές γυναίκες έχουν κλίση σε θεωρητικά μαθήματα!!

Αυτό βέβαια δεν είναι και τόσο απόλυτο και μάλιτα καμιά φορά δεν διακρίνεται.(Ειδικά εαν συναντάμε τετραπέτρατες γυναίκες και αμόρφωτους άντρες)Ούτε κάνει την γυναίκα πανέξυπνη και τον άντρα πιο ξύπνιο!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Καταρχήν ΟΛΟΙ έχουν ισάξιες δυνατότητες να διαπρέψουν στις θετικές επιστήμες!
Επειδή όμως οι θετικές επιστήμες έχουν άμεση σχέση με το μυαλό να προσθέσω κάτι που εξυψώνει αλλά και μειώνει και τα 2 φύλα.

Ο άντρας σκέφτεται απλά!!! Η γυναίκα σύνθετα!! Πολλές φορές το απλοικό μυαλό του άντρα μπορεί να κατανοήσει και να αφομοιώσει κάτι ευκολότερα από το σύνθετο και εφευρετικό γυναικείο μυαλό!!!Οι άντρες δεν ρωτάνε πάντα το ΓΙΑΤΙ..ενώ οι γυναίκες εξετάζουν κάθε τι που μαθαίνουν και ψάχνουν μία αιτία.Ίσως για αυτό αρκετές γυναίκες έχουν κλίση σε θεωρητικά μαθήματα!!

Εδώ θα διαφωνήσω. Αν κάποιος κάνει μια επίσκεψη στο cnf και δει πως παίζεις στο παλέρμο θα διαπιστώσει ότι παίζεις υπερβολικά σύνθετα. Συνεχώς προσπαθείς να βρει το γιατί και τα εξετάζεις με τέτοιο τρόπο ώστε να βρεις μια αιτία. Δεν νομίζω να έχεις αυξημένα οιστρογόνα αλλά θεωρώ ότι υπεραναλύεις (όπως μια γυναίκα σύμφωνα με το μοντέλο) τα ερεθίσματα που λαμβάνεις (στη συγκεκριμένη περίπτωση τα ποστ του σούπερ παίχτη aka φαντασμένου). Δεν θέλω να σου πω αν έχεις δίκιο ή άδικο στα συμπεράσματα, δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

Το συμπέρασμα είναι ότι είτε δεν είναι θέμα φύλου και η υπερανάλυση δεν είναι αποκλειστικά προσόν των γυναικών και σφάλλεις στην διάκριση είτε η γη έχει το σχήμα μπανάνας

Και όπως λένε και οι αθάνατοι μόντι πάιθονς στο παρακάτω βίντεο το οποίο μου αρέσει να ποστάρω σε συμπεράσματα που εμπεριέχουν fallacy: She is a witch BURN HER!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εδώ θα διαφωνήσω. Αν κάποιος κάνει μια επίσκεψη στο cnf και δει πως παίζεις στο παλέρμο θα διαπιστώσει ότι παίζεις υπερβολικά σύνθετα. Συνεχώς προσπαθείς να βρει το γιατί και τα εξετάζεις με τέτοιο τρόπο ώστε να βρεις μια αιτία. Δεν νομίζω να έχεις αυξημένα οιστρογόνα αλλά θεωρώ ότι υπεραναλύεις (όπως μια γυναίκα σύμφωνα με το μοντέλο) τα ερεθίσματα που λαμβάνεις (στη συγκεκριμένη περίπτωση τα ποστ του σούπερ παίχτη aka φαντασμένου). Δεν θέλω να σου πω αν έχεις δίκιο ή άδικο στα συμπεράσματα, δεν είναι αυτό το συμπέρασμα.

Το συμπέρασμα είναι ότι είτε δεν είναι θέμα φύλου και η υπερανάλυση δεν είναι αποκλειστικά προσόν των γυναικών και σφάλλεις στην διάκριση είτε η γη έχει το σχήμα μπανάνας

Και όπως λένε και οι αθάνατοι μόντι πάιθονς στο παρακάτω βίντεο το οποίο μου αρέσει να ποστάρω σε συμπεράσματα που εμπεριέχουν fallacy: She is a witch BURN HER!

To τελευταιο σου σχολιο ειναι εντελως υποτιμητικο!!!
Καταρχας οταν γνωριζεις κατι οτι και να εισαι θελεις πραγματικα να το αναλυεις ξανα και ξανα για να το αποδειξεις!!Παραδειγμα το οτι εισαι δολοφονος θα το λεω μεχρι να αποκαλυφθει και επισημως!!Δεν λεω πως ειναι απολυτι αυτο που ειπα αλλα αν βαλεις μια 10 χρονη με ενα 10 χρονο σε ενα pc για πρωτη φορα,το αγορι θα πιασει στο χερι του το ποντικι και θα αρχισει να το εξερευνα και το κοριτσι θα ρωτησει τι μπορεις να κανεις αυτο και μπλα μπα...Και σε ενα παιχνδιι στρατηγικης και μυαλου πρεπει να τα αναλυεις ολα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
To τελευταιο σου σχολιο ειναι εντελως υποτιμητικο!!!
Καταρχας οταν γνωριζεις κατι οτι και να εισαι θελεις πραγματικα να το αναλυεις ξανα και ξανα για να το αποδειξεις!!Παραδειγμα το οτι εισαι δολοφονος θα το λεω μεχρι να αποκαλυφθει και επισημως!!Δεν λεω πως ειναι απολυτι αυτο που ειπα αλλα αν βαλεις μια 10 χρονη με ενα 10 χρονο σε ενα pc για πρωτη φορα,το αγορι θα πιασει στο χερι του το ποντικι και θα αρχισει να το εξερευνα και το κοριτσι θα ρωτησει τι μπορεις να κανεις αυτο και μπλα μπα...Και σε ενα παιχνδιι στρατηγικης και μυαλου πρεπει να τα αναλυεις ολα!!

Το παλέρμο ήταν το παράδειγμα, το επιχείρημα είναι ότι δεν είναι θέμα φύλου πολλές φορές ο τρόπος σκέψης ή μια ανθρώπινη συμπεριφορά. Απόδειξη πάλι ο τρόπος που γράφεις όπου η εισαγωγή θαυμαστικών είναι περισσότερο ένας τρόπος όπου μια κοπέλα θα έγραφε παρά ένα αγόρι. Δεν σημαίνει ότι γράφεις σαν κοπέλα αλλά ότι δεν ισχύει το μοντέλο που προσπαθώ να φτιάξω (αντρας χωρίς θαυμαστικά, γυναίκα με θαυμαστικά). Το ίδιο ισχύει και στις θετικές επιστήμες όπου υπάρχουν αρκετές γυναίκες στο μαθηματικό/φυσικό/πολυτεχνείο κτλ και το οποίο σημαίνει ότι δεν είναι γονιδιακό να είναι κάποιος των θεωρητικών ή των θετικών επιστημών. Όπως αναφέρθηκε το εύρος των εξαιρέσεων είναι τόσο μεγάλο που δεν είναι δυνατό να πεις κάτι τέτοιο.

Και δεν σε υποτιμώ όταν λέω ότι κάτι που γράφεις δεν στέκει (μιλάμε πάντα για το παρόν τόπικ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Το παλέρμο ήταν το παράδειγμα, το επιχείρημα είναι ότι δεν είναι θέμα φύλου πολλές φορές ο τρόπος σκέψης ή μια ανθρώπινη συμπεριφορά. Απόδειξη πάλι ο τρόπος που γράφεις όπου η εισαγωγή θαυμαστικών είναι περισσότερο ένας τρόπος όπου μια κοπέλα θα έγραφε παρά ένα αγόρι. Δεν σημαίνει ότι γράφεις σαν κοπέλα αλλά ότι δεν ισχύει το μοντέλο που προσπαθώ να φτιάξω (αντρας χωρίς θαυμαστικά, γυναίκα με θαυμαστικά). Το ίδιο ισχύει και στις θετικές επιστήμες όπου υπάρχουν αρκετές γυναίκες στο μαθηματικό/φυσικό/πολυτεχνείο κτλ και το οποίο σημαίνει ότι δεν είναι γονιδιακό να είναι κάποιος των θεωρητικών ή των θετικών επιστημών. Όπως αναφέρθηκε το εύρος των εξαιρέσεων είναι τόσο μεγάλο που δεν είναι δυνατό να πεις κάτι τέτοιο.

Και δεν σε υποτιμώ όταν λέω ότι κάτι που γράφεις δεν στέκει (μιλάμε πάντα για το παρόν τόπικ)
She is a witch BURN HER!
αυτο εννοω προσβολη;P

Αν και τωρα καταλαβα πως ενοοεις το αντιθετο!!Οι αντρες το ελεγαν γιατι φοβοντουσαν πως ηταν ισαξια με αυτους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Μπράβο ρε thimiosgr. Αλλά υπάρχουν και άλλοι λόγοι...Εγώ πχ θα ήθελα να μάθω ηλεκτρολογικά/μηχανολογικά (ερασιτεχνικά, όχι να το κάνω επάγγελμα) αλλά δεν έχω κάποιον να μου δείξει στην πράξη. Επειδή η θεωρία δεν με αφορά, απλά δεν ασχολούμαι καθόλου. Τις ελάχιστες φορές όμως που καταφέρνω να πείσω το boyfriend να φτιάξει κάτι χαλασμένο και να μου εξηγεί τι κάνει ενω τον "βοηθάω"(μιά φορά το χρόνο δηλαδή) λέω ότι θα αρχίσω να ασχολούμαι και θα γίνω "μαστορας" κι εγώ. Αλλά μπααα...

εχμ, η διαφορά μεταξύ αντρών και γυναικών είναι ότι η γυναίκα περιμένει κάποιον να της δείξει πως φτιάχνεται κάτι και δεν προσπαθεί από μόνη της να το φτιάξει. Με άλλα λόγια, δεν είναι ανεξάρτητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βασικα η γυναικα συνηθως ευχαριστιεται να ασχολειται περρισοερο με ανθρωπους παρα με αψυχα αντικειμενα,,πχ μηχανηματα

πιο δυσκολα η γυναικα θα κοπει απο την επικοινωνια με ανθρωπους για να κλειστει σε ενα εργαστηριο παρεα μονο με μηχανηματα και πειραματα..

και προτιμαει την εποικοινωνια με ανθρωπους..-ο εγκφαλος της επικοινωνει καλυτερα αλλωστε..)
εγω αυτο εχω δει τουλαχιστον,,και ερευνες που εχω δει το εχουν επιβεβαιωσει..


επισης απο οτι εχω διαβασει,,η γυναικα τα παιρνει πιο προσωπικα τα πραγματα,,στη δουλεια πχ,,πραγματα που απλα ειναι μεσα στο παιχνιδι της δουλειας τα παιρνει ως προσωπικη προσβολη..

ενω ο ανδρας πιο ευκολα διαχωριζει το ανταγωνιστικο παιχνιδι ητης δουλειας απο τις προσωπικες σχεσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εγώ πάντως κλείνομαι άνετα μέσα σε εργαστήριο μόνη μου παρέα με τα μηχανήματα... μη σου πώ ότι θα κάνω καλύτερη δουλειά έτσι :lol: Δε νομίζω όμως ότι οι γυναίκες είναι λιγότερο έξυπνες ή τους αρέσουν λιγότερο οι θετικές επιστήμες. Πρόσφατα πήρα ένα μάθημα εφαρμοσμένης βιολογίας και στο τμήμα ήμασταν 15 άτομα, εκ των οποίων μόνο τα 2 ήταν αγόρια!

Έχω την εντύπωση όμως ότι οι γυναίκες έχουν μια τάση να στηρίζονται στον άντρα για πράγματα που αφορούν επισκευές και μικροκατασκευές. Ίσως επειδή οι γυναίκες αυτές αισθάνονται ακόμα ότι είναι το αδύναμο φύλο; Ίσως επειδή βαριούνται να ασχοληθούν με κάτι τέτοιο; Ίσως επειδή δεν νιώθουν σιγουριά για τις δυνατότητες τους; Ίσως επειδή φοβούνται μήπως κάνουν λάθος και "τιμωρηθούν"; Βάλτε μια γυναίκα να αλλάξει σκληρό δίσκο σε ένα λάπτοπ (με την προϋπόθεση ότι δεν έχει ξανακάνει κάτι τέτοιο στο παρελθόν). Θα το κάνει; Το πιο πιο πιθανό είναι να ζητήσει κάποιον να της δείξει πρώτα πως γίνεται. Ελάχιστες είναι αυτές που θα ψάξουν από μόνες τους πως αλλάζει ο σκληρός δίσκος. Το γεγονός όμως ότι σε πολλές γυναίκες δεν τους αρέσει να ασχολούνται με αντρικές (υποτίθεται) υποθέσεις, δεν σημαίνει ότι δεν τους αρέσουν και οι θετικές επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα οι εξαιρεσεις πανε να το παιξουν κανονας

τα ιδια και τα ιδια λεμε συνεχεια

για να βρεις κομπιουτερου γυναικα πρεπει να ψαχνεις με το κυαλι,,και για ολα αυτα ευθυνεται η κοινωνια?
ποιος εποδισε τις γυναικες να ασχοληθουν με τους υπολογιστες?μονο το μυαλο τους..

κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας τοσο πολυ..


εσυ victoria ειλικρινια πες μου

πόσες γυναικες σε ποσοστο γυρω σου εχεις δει να ενδιαφερονται στους υπολογιστες οπως εσυ ?και σε σχεση με τους ανδρες? οι περισσοτεροι κμπιουτεραδες που ξερεις ειναι γυναικες ή ανδρες?

εγω ουτε μια τετοια γυναικα δεν ξερω απο το περιβαλλον στα τει πχ..
ενω ανδρες 2-3 σε καθε ταξη τους αρεσει και ξερουν απο υπολογιστες προγραμματισμο κλπ

οι περισσοτεροι δασκαλοι και σπουδαιοι της πληροφορικης ειναι γυναικες ή ανδρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Αυτος ο διαχωρισμος των γυναικων απο τις θετικες επιστημες γινεται απο το λυκειο κιολας, ποτε δεν μπορουσα να εξηγησω το γιατι σχεδον ολα τα κοριτσια πανε θεωρητικη :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Αυτος ο διαχωρισμος των γυναικων απο τις θετικες επιστημες γινεται απο το λυκειο κιολας, ποτε δεν μπορουσα να εξηγησω το γιατι σχεδον ολα τα κοριτσια πανε θεωρητικη :confused:
σε αυτο συμφωνω..ειναι αληθεια πως το μεγαλυτερο μερος των κοριτσιων διαλεγει την θεωρητικη κατευθυνση. Δεν νομιζω ομως πως δειχνει την ανικανοτητα των γυναικων στις θετικες επιστημες οπως διαβασα εδω μεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
ποιος εποδισε τις γυναικες να ασχοληθουν με τους υπολογιστες?μονο το μυαλο τους..

κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας τοσο πολυ..
Αυτό που αποθαρρύνει τα κορίτσια να ασχοληθούν με τις θετικές επιστήμες ή άλλες δραστηριότητες που θεωρούνται ανδρικές, ξεκινάει από το δημοτικό κιόλας και αφορά τόσο τα πρότυπα που λαμβάνουν από την τηλεόραση και την οικογένεια (πχ ασχολίες και λόγος των γονέων) αλλά ΚΑΙ από τον λόγο και τις προσδοκίες των εκπαιδευτικών για τα κορίτσια και τα αγόρια, μέσα στο σχολικό περιβάλλον (βλ. Τα φύλα στο σχολείο και στο λόγο των εκπαιδευτικών - Λίνα Φρόση). Μέχρι και στα σχολικά βιβλία υπάρχουν στερεοτυπικές εικόνες που παρουσιάζουν αγόρια και κορίτσια να ασκούν το επαγγέλματα που η κοινωνία θεωρεί ανδρικά/γυναικεία, αλλά και σχετικά κείμενα.
Επίσης, έχοντας τελειώσει το σχολείο (συνεπώς έχω μια άποψη γι' αυτό), βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι ο λόγος που τα περισσότερα κορίτσια πάνε θεωρητική και τα περισσότερα αγόρια τεχνολογική, αφορά καθαρά την αδυναμία τους να διαφοροποιηθούν από το σύνολο και όχι στις διαφορές στους εγκεφάλους τους.

Θυμάμαι ένα μήνυμα ενός κοριτσιού στο iSchool πριν αρκετό καιρό, στο οποίο έγραφε "θέλω να σπουδάζω πληροφορική παρά το γεγονός ότι είμαι κορίτσι". Εσύ τι συμπέρασμα βγάζεις από αυτό;

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top