Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
προδιάθεση από ότι φαίνεται έχουν τα υπέρβαρα άτομα. Γι' αυτό και ο διαβήτης μπορεί να θεραπευτεί όταν ο ασθενής χάσει βάρος (όταν ο ασθενής έχει αποκτήσει πρόσφατα διαβήτη)!

Δεν νομίζω πως ισχύει κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.

Φυσικά και άνθρωποι με παχυσαρκία μπορεί να διαγνωστούν με διαβήτη, αλλά δεν είναι η αιτία που προκαλεί τον διαβήτη. Απλά τον "φιλοξενεί" καλά!

Ξέρω αδύνατα άτομα με διαβήτη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Επίσης αποφεύγω να μαγειρεύω τα περισσότερα λαχανικά ή να ψήνω υπερβολικά τα κρέατα και τα ψάρια. Το μοσχάρι το τρώω σχεδόν ωμό
το κρεας πρεπει να μαγειρευεται καλα,,για τα μικροβια-πχ e-coli και αλλα)και γιατι χωνευονται πιο ευκολα οι πρωτεινες
ολοι οι γιατροι τα λενε αυτα(ετσι εξελιχτηκαμε ως ανθρωποι,μαγειρευοντας το φαι απελευθερωνοντας περισσοτερες ουσιες που τα ωμα κρετα οπως τρωνε τα αλλα ζωα δεν δινουν).

και στη βορεια ευρωπη ειναι πολυ διαδεδομενο το ecoli κλπ ακριβως γιατι τρωνε μισοψημενα με τα αιματα τα κρεατα,,σαν βαρβαροι,,

οι τρελες αγελαδες επισης,η σαλμονελα,,ολα θελουν καλο ψησιμο,,κοινως μονο ασπρο να ειναι το κρεας,,καθολου αιμα..

επισης το ωμο ψαρι εχει τοξινες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Φυσικά και άνθρωποι με παχυσαρκία μπορεί να διαγνωστούν με διαβήτη, αλλά δεν είναι η αιτία που προκαλεί τον διαβήτη. Απλά τον "φιλοξενεί" καλά!

Ξέρω αδύνατα άτομα με διαβήτη....

Η παχυσαρκία δεν τον φιλοξενεί, τον προκαλεί. Ξαναδιάβασε τα άρθρα.

Το ότι ξέρεις μερικά αδύνατα άτομα δεν σημαίνει οτι η αιτία δεν βρίσκεται στην παχυσαρκία. Ξέρω άπειρα άτομα με διαβήτη που είναι υπέρβαρα και παχύσαρκα. Υπάρχει και ο παράγοντας "προδιάθεση" στη μέση. Στην πλειοψηφία του όμως ο διαβητής "χτυπάει" τα υπέρβαρα και παχύσαρκα άτομα και αυτό είναι πλεον γεγονός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η γενεντικη προδιαθεση που εχω δει στον κυκλο μου παντως ειναι σε αδυνατα ή νορμαλ ατομα,,

κοινως αν το παγκρεας δεν λειτουργει καλα,δεν σημαινει οτι εισαι παχυσαρκος εκ γεννετης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Στην πλειοψηφία του όμως ο διαβητής "χτυπάει" τα υπέρβαρα και παχύσαρκα άτομα και αυτό είναι πλεον γεγονός.
Και ο θάνατος χτυπάει στην πλειοψηφία ανορεκτικά, καχεκτικά και ολιγοβαρή άτομα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η αιτια η πηγη του διαβητη δεν ειναι στο περισσιο λιπος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
το κρεας πρεπει να μαγειρευεται καλα,,για τα μικροβια-πχ e-coli και αλλα)και γιατι χωνευονται πιο ευκολα οι πρωτεινες
ολοι οι γιατροι τα λενε αυτα(ετσι εξελιχτηκαμε ως ανθρωποι,μαγειρευοντας το φαι απελευθερωνοντας περισσοτερες ουσιες που τα ωμα κρετα οπως τρωνε τα αλλα ζωα δεν δινουν).

και στη βορεια ευρωπη ειναι πολυ διαδεδομενο το ecoli κλπ ακριβως γιατι τρωνε μισοψημενα με τα αιματα τα κρεατα,,σαν βαρβαροι,,

οι τρελες αγελαδες επισης,η σαλμονελα,,ολα θελουν καλο ψησιμο,,κοινως μονο ασπρο να ειναι το κρεας,,καθολου αιμα..

επισης το ωμο ψαρι εχει τοξινες..

και εγώ αυτά πίστευα μέχρι χθες. Αλλά ξέρεις κάτι; Οσο πιο πολύ μαγειρεύεις τα τρόφιμα σου, τόσο πιο πολύ acrylamide (καρκινογόνος ουσία) παράγεις. Είναι δίκοπο μαχαίρι το ψήσιμο. Τα μικρόβια στο κρέας είναι απέξω και όχι μέσα, οπότε αν το ψήσεις απέξω σκοτώνονται. Ο κιμάς είναι πολύ επικίνδυνος. Τις τρελές αγελάδες αν τις ψήσεις πάλι θα αρρωστήσεις γιατί αυτό που προκαλεί την νόσο είναι ένα prion και οχι καποιος παθογόνος μικροοργανισμός. Ψάρι τρώω ωμό (sashimi) εδώ και πάρα πολλά χρόνια και δεν έχω αρρωστήσει ποτέ. Βέβαια δεν παίζω και με την τύχη μου, γι αυτό και περιορίζω τα μισοψημένα/ωμά μόνο στο μοσχάρι και στο buffalo.

Τους γιατρους δεν τους ακούω. Ήδη βλέπω τεράστια διαφορά πάνω μου από τότε που τρώω τα λαχανικά μου ωμά και τα κρέατα μισοψημένα. Έχω περισσότερη ενέργεια και νιώθω πολύ καλύτερα. Ούτε καν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που κρύωσα. Ακόμα και το μέλι που αγοράζω είναι μη παστεριωμένο. Από την κυψέλη στο βάζο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τους γιατρους δεν τους ακούω.
καλα τοτε παω πασο..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Και ο θάνατος χτυπάει στην πλειοψηφία ανορεκτικά, καχεκτικά και ολιγοβαρή άτομα ;)

Εδώ γελάμε; :hmm:
Αν φτιάξω μια λίστα με τα προβλήματα που προκαλεί η παχυσαρκία θα κρασαρει όλο το e-steki.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παχυσαρκία θα κρασαρει όλο το e-steki.
απο το βάρος?:worry:


για το κρεας..ειναι λιγοτερο ασφαλες για παιδια κλπ,,απλο ειναι,,θελει ισχυρο ανοσοποιητικο..
https://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080227004720AAw80XQ
Is it safe to eat rare or medium rare meat?

I like my steak medium-rare but i've heard it's unhealthy. Is it safe for children also?


.......
Best Answer - Chosen by Asker

There is a greater chance of bacteria like Escherichia coli (e coli) to be on the meat and making you sick if it is not thoroughly cooked. However if the meat is properly handled this should not be an issue. Other than that rare or medium well meat is actually better for you as more of the vitamins and minerals are not removed from the meat. For a young child I would use caution as their immune system is not as strong as an adult. For an adult you should be OK if you are healthy. Even still I always cook mine medium rare or medium. For bacteria to be killed the center of the meat needs to be over 155 degrees for at least 3 minutes. Hamburger I would not take the chance. Pork or chicken don't even think out it!
Source(s):

https://www.metrokc.gov/health/foodsfty/v…
https://www.wisegeek.com/why-is-rare-meat-considered-dangerous.htm
Consumers should be aware that pockets of bacteria may still exist inside rare meat, however, and that for true food safety the meat should be evenly cooked all the way through. When cooking for pregnant women and people with compromised immune systems, always cook meat thoroughly.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Εδώ γελάμε; :hmm:
Αν φτιάξω μια λίστα με τα προβλήματα που προκαλεί η παχυσαρκία θα κρασαρει όλο το e-steki.
Ωραία αυτά. Για πήγαινε όμως μια βόλτα και στην Αιθιοπία ή σε κάποια μοντέλα του δυτικού κόσμουπου πεθαίνουν ξαφνικά να κάνεις καταγραφή προβλημάτων :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η συντριπτική πλειοψηφια του κοσμου,,πεθαινει απο την πεινα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Μπράβο, με κατάλαβες!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Veronica17

Νεοφερμένος

Η Veronica17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παιδια εχω διαβασει αρκετες απο τις προηγουμενες δημοσιευσεις που αφορουν το συγκεκριμενο (πονεμενο για μενα :/:) θεμα! Το δικο μου προβλημα δεν ειναι η διατροφη αυτη καθαυτη αλλα η πειθαρχια που χρειαζεται για να την διατηρησω! :worry: Προσπαθω να πειθαρχησω στον εαυτο μου και ομως τις περισσοτερες φορες απλα υποκυπτω στους..πειρασμους! Πρακτικα αυτο σημαινει οτι ξεκιναω μια διατροφη με τις καλυτερες των προθεσεων και ομως παντα την χαλαω πολυ συντομα χωρις να φερει αποτελεσμα! Και αν συνδυασουμε και το γεγονος οτι εδω και χρονια εχω..τσακωθει με τη γυμναστικη μπορειτε να φανταστειτε την κατασταση! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα !!! Το πρόβλημα μου είναι ότι το τελευταίο διάστημα τρώω υπερβολικά !!! Βασικά τρώω συνέχεια ότι βρω, από φαγητό έως ότι άλλη αιδία πάρει το μάτι μου στην τροφοθήκη και το ψυγείο!!! θεωθούμε κανονικών κιλών, - 1.67 ύψος, 58 κιλά. Πριν τριες μέρες φρίκαρα και αποφάσισα να μπω κι εγώ σε ένα σωστό πρόγραμμα διατροφής, όχι για να χάσω, αλλά για να διατυριθώ στα ίδια !!! 3 μέρες τώρα το ακολουθό άνετα... Οπότε έχω να πω καλό κουράγια σε όλους όσους κάνουν κάτι αντίστοιχο !!! -όχι τπτ άλλο, αλλά για εμένα είναι δύσκολο να μπω σε πρόγραμμα διατροφής !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Προσπαθω να πειθαρχησω στον εαυτο μου και ομως τις περισσοτερες φορες απλα υποκυπτω στους..πειρασμους! Πρακτικα αυτο σημαινει οτι ξεκιναω μια διατροφη με τις καλυτερες των προθεσεων και ομως παντα την χαλαω πολυ συντομα χωρις να φερει αποτελεσμα!
προσπαθησε να τρως λιγοτερο απο αυτα που θελεις,,απο πριν καθορισμενα,,οχι τσιμπηματα.. οτι εχει το πιατο..δηλαδη οχι τριγυρω..
σε συγκεκριμενες ωρες -πρωι,μεσημερι,απογευμα βραδυ-

και να μην εχεις μεσα στο σπιτι εμφανη μπισκοτα κλπ νοστιμα που μπορεις να τσιμπησεις.. να μην υπαρχουν μπροστα σου ευκολα τροφιμα..(εγω πχ ειχα φρυγανιες και μπισκοτα,κρακερ κλπ)

εγω απο 130κιλα ειμαι 116 με τετοιο τροπο,,οχι πεινα,αλλα λιγοτερο φαγητο χωρις ενδιαμεσες βλακειες..
δεν ειναι ευκολο,,αλλα δεν πρεπει να πεινας και να νιωθεις ασχημα,,συνηθεια ειναι..
θελω να φτασω 100

αν συνηθισεις στη λιγοτερη τροφη και αλλη γευση,,θα νιωθεις νορμαλ,,και οχι στερημενη..και η συνηθεια γινεται σιγα σιγα,,η κατηφορα,,οχι αποτομα,,χωρις να την καταλαβεις..
και ετσι ειναι σταθεροτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
επισης εδω και 4 μηνες εχω καταργησει και τις αλλες ασπρες σκονες.:D
το ασπρο αλευρι στο ψωμι.

και το κυριοτερο το αλατι στο τραπεζι..μονο λιγο χοντρο ριχνει η μανα μου στην κατσαρολα..
και πια μου φαινονται λυσσα οι τυροπιτες που ετρωγα πριν..πιο ευαισθητη γευση..αντι για αλατι βαζω ριγανη μπολικη παπρικα,λεμονι,πιπερι..
και μουσταρδα-που εχει λιγο αλατι μεσα βεβαια..


Ρε συ Αγγελε! προσεχεις!!!:) Μαρεσει να διαβάζω τέτοια!!
Μπράβο! και σου αξίζουν συγχαρητήρια για την απόφαση που πήρες να αλλάξεις τις διατροφικές σου συνήθειες!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η ποσοτητα μου ψιλοξεφευγει καμια φορά-ειδικα το βραδυ.αλλα νταξει,,η γενικη πορεια βαρους ειναι καθοδικη..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top