Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 575)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
απλα δειχνει γιατι αντιμετωπιζουμε διαφορετικα τη θηλυκή απο την αρσενικη ομοφυλοφιλια..
Εσύ την αντιμετωπίζεις διαφορετικά, Άγγελε. Όποτε αναφέρεσαι σε ομοφυλοφιλία αναφέρεσαι αποκλειστικά στην αντρική.
Για την γυναικεία ομοφυλοφιλία πάλι ουδέν σχόλιον, έτσι; Όχι που θα σε χάλαγε...

Είπε ο Άγγελος τους συνομιλητές του ρατσιστές. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μάξιμε δε βρίσκω λόγο να συνεχίσω τη διαφωνία μας,από τη στιγμή που δεν προσφέρει τίποτα στη συζήτηση.Συνέχισε να πιστεύεις ό,τι πιστεύεις,δε με αφορα,αρκει να προσεξεις λιγο τον τρόπο σου (τα πα ήδη αυτα.)Αν δεν μπορεις να τον αλλάξεις,απο εδω και περα απλα δε θα παιρνεις απαντηση από εμενα.Οσο για το οτι η kaleidoskope (η οποία,btw,με απλα λόγια σου έβαλε τα γυαλιά,αν κατάλαβες βέβαια τι είπε),δεν έχει δικαίωμα να μιλά,ήταν καθαρά ειρωνικό.Θα έπρεπε να την ακούσεις,γιατι μίλησε σωστα.

Just for the record πάντως,ακόμη κι αυτοί που σε πλησιάζουν σε ηλικία,δε βλέπω να ενστερνίζονται τις απόψεις σου,στην πλειοψηφία τους.Αυτό μου δείχνει πως είμαι σε καλό δρόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εσύ την αντιμετωπίζεις διαφορετικά, Άγγελε
ναι ,καλα..


Όποτε αναφέρεσαι σε ομοφυλοφιλία αναφέρεσαι αποκλειστικά στην αντρική.
Για την γυναικεία ομοφυλοφιλία πάλι ουδέν σχόλιον, έτσι;
ειμαι κατα και σε αυτη,,και εχω κανει αναλογα σχολια και στα οφθαλμολουτρα περι γυναικων ..

απλα αυτη αλλαζει πιο ευκολα και δεν αντιδρα στην αλλαγη τοσο οσο η ανδρικη..

Όχι που θα σε χάλαγε...
μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Μάξιμε δε βρίσκω λόγο να συνεχίσω τη διαφωνία μας,από τη στιγμή που δεν προσφέρει τίποτα στη συζήτηση.Συνέχισε να πιστεύεις ό,τι πιστεύεις,δε με αφορα,αρκει να προσεξεις λιγο τον τρόπο σου (τα πα ήδη αυτα.)Αν δεν μπορεις να τον αλλάξεις,απο εδω και περα απλα δε θα παιρνεις απαντηση από εμενα.Οσο για το οτι η kaleidoskope (η οποία,btw,με απλα λόγια σου έβαλε τα γυαλιά,αν κατάλαβες βέβαια τι είπε),δεν έχει δικαίωμα να μιλά,ήταν καθαρά ειρωνικό.Θα έπρεπε να την ακούσεις,γιατι μίλησε σωστα.
Just for the record πάντως,ακόμη κι αυτοί που σε πλησιάζουν σε ηλικία,δε βλέπω να ενστερνίζονται τις απόψεις σου,στην πλειοψηφία τους.Αυτό μου δείχνει πως είμαι σε καλό δρόμο.
Είσαι σε καλό δρόμο.:) Αναγκάζομαι να το παραδεχτώ και εγώ. :hmm:
Ο δε δρόμος που βρίσκεσαι, είναι δρόμος για αυτοκίνητα υψηλών ταχυτήτων. :)
Εγώ πάλι δηλώνω νοσταλγός. Νοσταλγώ το γαϊδουράκι με το οποίο πήγαινα στα χωράφια του πατέρα μου να μαζέψω τις ντομάτες.
Πάντα όμως το καλοκαίρι...ποτέ τον χειμώνα, ποτέ! :redface:
Για να καταλάβεις όμως το θέμα που συζητάμε, σου προτείνω να μπεις, νοερά πάντα, σε μια φυλακή.
Να γίνεις, πάντα φανταστικά, η νύφη της πτέρυγας.:redface:
Οι δοκιμές θα είναι για εσένα ξεχωριστή εμπειρία. Θα είσαι σε θέση να πεις αν γίνεσαι ή όχι,
μετά απο την γαμήλια τελετή.:redface:
Θα περιμένω τις εντυπώσεις σου, γιατι ως τώρα μιλούσες θεωρητικά-ειρωνικά-υποτιμητικά. Ως και ανόητο με είπες, στα συμφραζόμενά σου.
Αλλά θα σου πω ακόμα μια φορά οτι ομιλώντας θέλω να δείξω, οτι πιστεύω σε μια διαχωριστική γραμμή.
Οτι τα παιδιά θα πρέπει να προστατεύονται απο τον νόμο και η ομοφυλοφιλία είναι μια αφύσικη πλευρά του ανθρώπου.
Και αν είχα να επιλέξω ανάμεσα σε παιδιά και ομοφυλόφιλους, θα επέλεγα την σωτηρία των παιδιών.
Σκληρό και απάνθρωπο; Ισως, αλλά είναι αυτό που πιστεύω εγώ και δεν αλλάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Είσαι σε καλό δρόμο.:) Αναγκάζομαι να το παραδεχτώ και εγώ. :hmm:
Ο δε δρόμος που βρίσκεσαι, είναι δρόμος για αυτοκίνητα υψηλών ταχυτήτων. :)
Εγώ πάλι δηλώνω νοσταλγός. Νοσταλγώ το γαϊδουράκι με το οποίο πήγαινα στα χωράφια του πατέρα μου να μαζέψω τις ντομάτες.
Πάντα όμως το καλοκαίρι...ποτέ τον χειμώνα, ποτέ! :redface:
Για να καταλάβεις όμως το θέμα που συζητάμε, σου προτείνω να μπεις, νοερά πάντα, σε μια φυλακή.
Να γίνεις, πάντα φανταστικά, η νύφη της πτέρυγας.:redface:
Οι δοκιμές θα είναι για εσένα ξεχωριστή εμπειρία. Θα είσαι σε θέση να πεις αν γίνεσαι ή όχι,
μετά απο την γαμήλια τελετή.:redface:
Θα περιμένω τις εντυπώσεις σου, γιατι ως τώρα μιλούσες θεωρητικά-ειρωνικά-υποτιμητικά. Ως και ανόητο με είπες, στα συμφραζόμενά σου.
Αλλά θα σου πω ακόμα μια φορά οτι ομιλώντας θέλω να δείξω, οτι πιστεύω σε μια διαχωριστική γραμμή.
Οτι τα παιδιά θα πρέπει να προστατεύονται απο τον νόμο και η ομοφυλοφιλία είναι μια αφύσικη πλευρά του ανθρώπου.
Και αν είχα να επιλέξω ανάμεσα σε παιδιά και ομοφυλόφιλους, θα επέλεγα την σωτηρία των παιδιών.
Σκληρό και απάνθρωπο; Ισως, αλλά είναι αυτό που πιστεύω εγώ και δεν αλλάζει.

Κατ'αρχην,δεν επιθυμώ να αλλάξω τα πιστεύω σου,αρκεί να μην είσαι τόσο φανατικός σε σημείο του να κρίνεις τι ειμαι εγώ.

Μπορεί να με αποκάλεσες ομοφυλόφιλο (δεν ισχύει),μπορεί να με αποκάλεσες Γερμανό(δεν ισχύει),μπορεί να με αποκάλεσες ψεύτη (δεν ισχύει),μπορεί να με αποκάλεσες αναξιόπιστο(δε θα το κρίνεις),μπορει να με αποκάλεσες είρωνα(ενώ λίγη δόση ειρωνίας ήταν απαραίτητη για να πέσει ο τόνος κι από την άλλη πλευρά),αλλά όχι,δε σε αποκάλεσα ανόητο.

Αν παρατηρήσεις τα ποστ μου,εξ αρχής λέω πως αυτό που δε μου αρέσει,είναι πως ενώ δεν έχεις προσπαθήσει να ενημερωθείς,δηλαδή δεν έχεις λάβει παιδεία στο θέμα,κάθε φορά,που κάποιος προσπαθεί να σου πει πως κάτι ίσως δεν είναι μαύρο,αλλα μπορεί να είναι και γκρι,απαντάς "Γιατί,εσύ είσαι άσπρος?"

Το μόνο που παράθεσες,ήταν η μ΅$%%ία που σου είπε ένας μ#%κας,ο οποίος έτυχε να είναι gay.Εγώ δεν είπα πως αν είσαι ομοφυλόφιλος,αυτο σε καθιστά σοβαρό άτομο.Σου είπε εκείνος μια π#$%ρια,και το επέκτεινα στα ερωτικά βοηθηματα,για να σου πω πως κι οι γυναικες,αν θελουν,μια χαρα τα καταφερνουν και μόνες τους.Αν εσυ βάσει αυτού του ατόμου,κρίνεις και τους υπόλοιπους,τότε πρέπει να σκεφτεις αν αυτό ειναι θεμιτό.

Αν πιστεύεις πως κάνω λάθος,πες μου πόσα βιβλία έχεις διαβάσει,και πόσα ντοκιμαντερ εχεις δει,κι αν εχεις δει,χωρις να εχεις διαμορφώσει άποψη απο πριν τα δεις.Καθε φορά που σου λέω καποια πράγματα,μου λες να παίξω με τον προστάτη μου και δεν ξέρω κι εγώ με τι.Ξεκόλλα απο αυτό,δεν έχω ανάγκη να αποδείξω στον εαυτό μου τι είμαι.

Ετσι δε γίνεται δουλειά.Σου λέω πως δεν έχει νόημα να βάλεις μια γυναικάρα μπροστά σε έναν ομοφυλόφιλο και να περιμένεις να ξυπνήσει το αρσενικό μέσα του,όταν άλλοι μηχανισμοί λειτουργούν σε εσένα,κι άλλοι σε αυτόν.

Διαχώρισα εξ αρχής τις απόψεις μου.Είπα πως όσο υπάρχει και η εναλλακτική ενός ζευγαριού ετεροφιλόφυλων,τότε δε συμφωνώ με το να υιοθετούν ομοφυλόφιλοι παιδιά,γιατί τότε μπαίνει η ζωή ενός τρίτου ανθρώπου στο παιχνίδι.Δεν μίλησα για θρησκευτικό γάμο,γιατί,αν και θρησκευόμενος,δεν ξέρω(και για να σε προλάβω,ΚΑΝΕΙΣ δεν ξέρει)αν ο Θεός θα ευλογούσε μια τέτοια ένωση (άσχετα με το αν εγώ ειμαι υπέρ,βασει του σκεπτικου οτι δε μπορω να αναγκασω καποιον με βιολογικες διαφορες απο μενα να σε μια ζωη συνεχους μοναξιας)Το σίγουρο είναι πως Αυτος δεν αγαπάει αυτούς τους ανθρώπους λιγότερο.Η διαφορά μου όμως από εσένα,είναι οτί εγώ δεχομαι την ομοφυλοφιλία,ως υπαρκτό είδος διαφορετικότητας,το οποίο δε μπορώ,και δεν έχω δικαίωμα να αλλάξω.Αρα δέχομαι το οτι μπορουν δυο ατομα του ιδιου φιλου να παντρευτουν με πολιτικο γάμο.

Δεν καταλαβαίνω γιατί διαχωρίζεις παιδιά και ομοφυλόφιλους.Κι αν θεωρητικά (δε χρειάζεται να μου αποδείξεις πως είσαι ΤΟ αρσενικό και πως οι γιοι σου θα άφηναν εγκυο ένα λύκειο θηλέων,ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ λέω)έκανες γιο ομοφυλόφιλο,τότε,θα ήταν λιγότερο παιδί σου?Κι αν παρ'όλες τις προσπάθειες σου,και ξέροντας πως ποτέ δεν του στέρησες τίποτα,"ωστε να εξηγήσεις την ανωμαλία",εκείνος δεν κατάφερνε να δει τη γυναίκα ερωτικά,ποια θα ήταν η αντίδρασή σου?

Για το υπόλοιπο τι να πω....

Να μπω σε φυλακή,και να κάνω τη...νύφη,για ποιο λόγο?Πρώτον,έχεις συνειδητοποιήσει πως είμαι ΕΤΕΡΟφυλόφιλος (αν χρειαζεται διευκρίνηση,από αυτούς που τους ελκύουν μόνο γυναίκες,τους σηκώνεται με γυναικες,και σκοπεύουν να παντρευτούν γυναίκα με παπά,κουμπάρο,και κουτσούβελα-μετά απο καποια χρονάκια που θα μπορώ να πληρώνω αυτα που θα τρωμε ομαδικως,βεβαίως βεβαίως)Οπότε τι το ελκυστικό θα εβρισκα σε κάτι τέτοιο?

Ακόμη και σε μια φυλακή γεμάτη γυναίκες να με έβαζες,ποιος σου είπε πως θα πέρναγα καλά?Εσύ θα έκανες παρτυ εκεί μέσα?
Εγκεφαλικό μέρος δεν υπάρχει?(Πρόσεξε τι εννοώ πριν πεις πως σε θεωρώ ανόητο)


Και Μάξιμε,μη νομίζεις πως την εποχη που εσυ ήσουν πάνω στο γαιδουράκι,οι ομοφυλόφιλοι δεν υπήρχαν.Αλλά τότε η κοινωνία έκλεινε τα μάτια.Αν είσαι περήφανος για αυτό,εγώ δεν είμαι.Και το οτι δε θέλω να κάνω τη στρουθοκάμηλο,δε σημαινει πως έχω κανένα σκοπό να διαλύσω και καθε θεσμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Κατ'αρχην,δεν επιθυμώ να αλλάξω τα πιστεύω σου,αρκεί να μην είσαι τόσο φανατικός σε σημείο του να κρίνεις τι ειμαι εγώ.
Δηλ. να το εκλάβω ως <<οι παρόντες εξαιρούνται>> στην συζήτηση ; Ισως με χαρακτηρίσεις κάπως, αλλά εμένα δεν με εξαιρώ. Βέβαια, είμαι απόλυτα σίγουρος, οτι η συζήτηση μας υστερεί κάπως στο γεγονός οτι δεν υπάρχει αμεσότητα.
Δηλ. διαβάζουμε κάτι, απαντάμε σε κάτι. Είναι αδύνατο να απαντήσουμε ολοκληρωμένα και κάποιες φορές μας διαφεύγουν νοήματα που θέλουμε να καταδείξουμε.
Μπορεί να με αποκάλεσες ομοφυλόφιλο (δεν ισχύει),μπορεί να με αποκάλεσες Γερμανό(δεν ισχύει),μπορεί να με αποκάλεσες ψεύτη (δεν ισχύει),μπορεί να με αποκάλεσες αναξιόπιστο(δε θα το κρίνεις),μπορει να με αποκάλεσες είρωνα(ενώ λίγη δόση ειρωνίας ήταν απαραίτητη για να πέσει ο τόνος κι από την άλλη πλευρά),αλλά όχι,δε σε αποκάλεσα ανόητο.
Στην προσπάθεια μου να δώσω κάποιο στίγμα ή να ερεθίσω κάπως την κατάσταση, όχι ενδεχομένως αλλά σίγουρα μεταχειρίστηκα κάποιες μεθόδους ίσως όχι και τόσο ενδεδειγμένες. Αλλά, εκείνο που με έχει προκαλέσει, είναι η απολυτότητα με την οποία στηρίζεις γενικά την ομοφυλοφιλία.
Για εμένα, θα το ξαναπώ, η ομοφυλοφιλία είναι κάτι που αν δεν πάρω αντίθετη θέση, θα την υποστηρίξω και αυτό είναι κάτι που σε καμιά περίπτωση δεν θα κάνω.
Πιστεύω δε οτι η ομοφυλοφιλία είναι κάτι που έρχεται απο παλιά και δεν είναι σύγχρονο της εποχής μας.
Στην Πομπηία υπήρχαν και πορνεία με ανδρική πορνεία. Επίσης κάτι που θέλω να πώ, είναι το αναμφισβήτητο γεγονός της ανδρικής σεξουαλικότητας, η οποία κάνει τον άνδρα να μη κάνει διάκριση. Βέβαι θα μου πεις οτι σήμερα ο πρωτόγονος άνδρας που δεν μπορεί να ελέγξει την συμπεριφορά του είναι παρελθόν, αλλά αν είχαν το θάρρος της γνώμης τους οι ομοφυλόφιλοι να πουν τις ιστορίες τους, τότε θα είχαμε την δυνατότητα να εμβαθύνουμε στην συζήτηση και πιστεύω οτι θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον.

Αν παρατηρήσεις τα ποστ μου,εξ αρχής λέω πως αυτό που δε μου αρέσει,είναι πως ενώ δεν έχεις προσπαθήσει να ενημερωθείς,δηλαδή δεν έχεις λάβει παιδεία στο θέμα,κάθε φορά,που κάποιος προσπαθεί να σου πει πως κάτι ίσως δεν είναι μαύρο,αλλα μπορεί να είναι και γκρι,απαντάς "Γιατί,εσύ είσαι άσπρος?"
Πιστεύεις οτι είμαστε υποχρεωμένοι να παραδεχτούμε κάτι για τον μοναδικό λόγο της συμμετοχής μας σε μια συζήτηση;
Οι θέσεις που κυριαρχούν στο θέμα, τελούν υπο σοβαρή αμφισβήτηση.
Και αυτό γιατι, η συμπεριφορά μας η ταύτιση με κάποια πρότυπα, η χαλαρότητα και η μη ύπαρξη κόκκινης γραμμής μεταξύ της σεξουαλικής συμπεριφοράς των δύο φύλων η ανώριμη παιδική σεξουαλικότητα κάποιες φορές φέρνουν τα νεαρά αγόρια σε εμπειρίες που η ανωριμότητα τους με κάνει να τοποθετούμαι κατ' αυτόν τον τρόπο.



Το μόνο που παράθεσες,ήταν η μ΅$%%ία που σου είπε ένας μ#%κας,ο οποίος έτυχε να είναι gay.Εγώ δεν είπα πως αν είσαι ομοφυλόφιλος,αυτο σε καθιστά σοβαρό άτομο.Σου είπε εκείνος μια π#$%ρια,και το επέκτεινα στα ερωτικά βοηθηματα,για να σου πω πως κι οι γυναικες,αν θελουν,μια χαρα τα καταφερνουν και μόνες τους.Αν εσυ βάσει αυτού του ατόμου,κρίνεις και τους υπόλοιπους,τότε πρέπει να σκεφτεις αν αυτό ειναι θεμιτό.

Αν πιστεύεις πως κάνω λάθος,πες μου πόσα βιβλία έχεις διαβάσει,και πόσα ντοκιμαντερ εχεις δει,κι αν εχεις δει,χωρις να εχεις διαμορφώσει άποψη απο πριν τα δεις.Καθε φορά που σου λέω καποια πράγματα,μου λες να παίξω με τον προστάτη μου και δεν ξέρω κι εγώ με τι.Ξεκόλλα απο αυτό,δεν έχω ανάγκη να αποδείξω στον εαυτό μου τι είμαι.
Εδώ δεν βλέπω κάτι αξιόλογο για απάντηση και αφήνω τους μορφωμένους να μιλήσουν.
Εγώ είμαι απο χωριό.:redface:

[/quote]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έγινε μπαμπάς ο Sir Elton John


Ο Sir Elton John και ο σύντροφός του David Furnish απέκτησαν ένα γιο από παρένθετη μητέρα ανήμερα τα Χριστούγεννα, όπως ανέφερε γνωστό αμερικανικό περιοδικό.
«Είμαστε πανευτυχείς και χαρούμενοι για αυτήν την ιδιαίτερη στιγμή. Ο Zachary είναι υγιής και πάει πολύ καλά και εμείς είμαστε πολύ περήφανοι και χαρούμενοι γονείς» φέρεται να δήλωσε το ζεύγος. Το αγοράκι θα ονομάζεται Zachary Jackson Levon Furnish-John.
Ο εκπρόσωπος του 63χρονου E. John επιβεβαίωσε τις πληροφορίες του περιοδικού, διευκρινίζοντας ότι δεν θα ανακοινωθούν λεπτομέρειες σχετικά με τη συμφωνία που έκαναν με τη γυναίκα που δέχτηκε να γίνει η παρένθετη μητέρα.
Πρόκειται για το πρώτο παιδί του διάσημου Βρετανού τραγουδιστή και του Καναδού σκηνοθέτη David Furnish οι οποίοι είναι ζευγάρι από τις αρχές της δεκαετίας του 1990. Ο sir Elton John και ο D. Furnish το 2005 επισημοποίησαν τη σχέση τους με πολιτική ένωση.
Σημειώνεται ότι ο E. John και ο D. Furnish είχαν προσπαθήσει πέρσι να υιοθετήσουν ένα παιδάκι από την Ουκρανία που ήταν φορέας του AIDS, όμως δεν τα κατάφεραν αφού η νομοθεσία της χώρας δεν τους το επέτρεψε
αντε με το καλο..

που φτασαμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Στην προσπάθεια μου να δώσω κάποιο στίγμα ή να ερεθίσω κάπως την κατάσταση, όχι ενδεχομένως αλλά σίγουρα μεταχειρίστηκα κάποιες μεθόδους ίσως όχι και τόσο ενδεδειγμένες. Αλλά, εκείνο που με έχει προκαλέσει, είναι η απολυτότητα με την οποία στηρίζεις γενικά την ομοφυλοφιλία.
Όχι,δεν υποστηρίζω την ομοφυλοφιλία,αυτό το είπα και στον Αγγελο.Απέναντι σε κάτι το οποίο δεν έχω ζήσει από πρώτο χέρι,δε μπορώ,παρά να είμαι ουδέτερος.Αυτό στο οποίο είμαι κάθετα αντίθετος,είναι στο διαχωρισμό των ομοφυλόφιλων,από τους υπόλοιπους,στοδικαίωμα ή όχι να παντρεύονται τον άνθρωπο που θέλουν.Γράφτηκε και κάποια στιγμη πως "δηλαδή,αν θέλω εγώ,μπορώ να παντρευτώ το σκύλο μου?"Το θέμα είναι,πως ο σκύλος δε θα ρωτηθεί από κανέναν,και πως δε μπορεί ούτε να σε διαβεβαιώσει πως αυτό είναι αυτό που θέλει,ούτε να...υπογράψει.
Για εμένα, θα το ξαναπώ, η ομοφυλοφιλία είναι κάτι που αν δεν πάρω αντίθετη θέση, θα την υποστηρίξω και αυτό είναι κάτι που σε καμιά περίπτωση δεν θα κάνω.
Το οτι πιστεύω πως η ομοφυλοφιλία έχει κάποια βάση(γενετική λέω εγω),δε σημαίνει ούτε πως την προωθώ,ούτε πως προτρέπω κάποιον να γίνει ομοφυλόφιλος.Δε με πληρώνει καμιά gay κοινότητα.Απλά θεωρώ τον πόλεμο που υφίσταται ο μέσος ομοφυλόφιλος-κι όχι ο κάθε καημένος στα ΜΜΕ-άδικο,αν οντως γεννιέται έτσι για κάποιο λόγο τον οποίο ο ίδιος δε διαλέγει.
Πιστεύω δε οτι η ομοφυλοφιλία είναι κάτι που έρχεται απο παλιά και δεν είναι σύγχρονο της εποχής μας.
Εδώ μπερδεύτηκα.Γιατί με εκείνην την παρομοίωση με το γαιδουράκι,θεώρησα πως θεωρείς την ομοφυλοφιλία κάτι σαν φαινόμενο της εποχής.Εν πάσι περιπτώσει,το γεγονός είναι πως και τότε,ομοφυλόφιλοι υπήρχαν,και τώρα,ομοφυλόφιλοι υπάρχουν.Κι αυτό μπορεί να σημαίνει πως η ομοφυλοφιλία είναι κάτι που δεν επηρεάζεται απαραίτητα από την εποχή.(Η γενετική είναι ένα παράδειγμα μηχανισμού που λειτουργεί καπως ετσι)
αν είχαν το θάρρος της γνώμης τους οι ομοφυλόφιλοι να πουν τις ιστορίες τους, τότε θα είχαμε την δυνατότητα να εμβαθύνουμε στην συζήτηση και πιστεύω οτι θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον.
Νομίζω πως τίποτα δεν προκαλεί περισσότερο πόνο απο τα εξής δυο:Το να μην μπορουν να εξηγησουν οι ιδιοι κατι το οποιο δεν ειχαν την ευκαιρια να επιλέξουν,και η απόρριψη εξ αιτίας αυτού από την πλειοψηφία της κοινωνίας.


Πιστεύεις οτι είμαστε υποχρεωμένοι να παραδεχτούμε κάτι για τον μοναδικό λόγο της συμμετοχής μας σε μια συζήτηση;
Ποιός έβαλε ποιόν να παραδεχθεί κάτι? :P

η συμπεριφορά μας η ταύτιση με κάποια πρότυπα, η χαλαρότητα και η μη ύπαρξη κόκκινης γραμμής μεταξύ της σεξουαλικής συμπεριφοράς των δύο φύλων η ανώριμη παιδική σεξουαλικότητα κάποιες φορές φέρνουν τα νεαρά αγόρια σε εμπειρίες που η ανωριμότητα τους με κάνει να τοποθετούμαι κατ' αυτόν τον τρόπο.
Έχω κόκκινη γραμμή.Απλά την έχω τοποθετήσει λίγο πιο κει.Του δίνω το δικαίωμα να παντρευτεί έναν όμοιο του,δεν το δίνω το δικαίωμα να πηδήξει έναν ετεροφυλόφιλο.Αν ένας ετεροφυλόφιλος δεν έχει ιδέα τι είναι,και δοκιμάζει λίγο από όλα,τότε έχει το δικαίωμα αν θέλει να το κάνει,δε με ενδιαφέρει το τι κάνει ο καθενας.Το σιγουρο ειναι πως ο gay αν δεν τον βιασει δε μπορει να θεωρηθει αποκλειστικά υπευθηνος,και πως εγω δε μπορω να στερήσω σε ζευγάρια ενηλικων ομοφυλόφιλων,κατασταλλαγμένων στο τι είναι,το δικαίωμα να παντρεύονται,με βαση τετοιες σκεψεις.Κι αυτο δεν είναι διαφήμιση της ομοφυλοφιλίας.Δεν έχω κανένα λόγο να την προτάσσω έναντι της ετεροφυλοφιλίας.Απλά,οι ομοφυλοφιλοι είναι αυτοί που δέχονται πόλεμο.(Και δυστυχώς καμιά φορά ο τρόπος που αντιδρουν μαζικά είναι ακόμη πιο ηλίθιος.)




Εδώ δεν βλέπω κάτι αξιόλογο για απάντηση και αφήνω τους μορφωμένους να μιλήσουν.
Εγώ είμαι απο χωριό.:redface:
Στοίχημα πως οι παππούδες μου ζούσαν σε χωριουδάκια μικρότερα από το δικό σου( σε σημείο που δε μας έχει κανένας χάρτης :P )

Δεν έχει να κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
απορω γιατι συνεχιζεται να ασχολειστε με ενα θεμα που η κοινωνια μας εχει λυσει . οι γκει αντρες γυναικες δεν ειναι αποδεκτοι στην κοινωνια ουτε προκειται να εχουν τα δικαιωματα που θελουν για τον απλο λογο διοτι θελουν να μας παρουσιασουν οτι το ομοφυλοφιλικι ειναι κατι νορμαλ .

οταν σταματησουν : 1 να κρυβονται και να το λενε οτι ειναι γκει με κοσμιο τροπο ( οχι να βγαινου c throygh μπλουζακια και κοντα μαλλια και αγοριστικο στιλ οι γυναικες )
2 οταν καταλαβουν οτι πρεπει να σεβαστουν και τα δικα μας θελω . οχι μονο τα δικα τους δικα τους και τα δικα μας δικα τους
3 οταν καταλαβουν οτι περι να γινουν γονεις να το ξεχασουν . οι οικογενεια ειναι οικογενεια μπαμπας μαμα παιδια τελος
4 οταν σταματησουν να ειναι ρατσιστες εναντι των μη γκει .
5 να καταλαβουν οτι μεσα σε μια δημοκρατικη κοινωνια ειναι μειοψηφια και πρεπει να σεβονται την γνωμη του 90% των ατομων
αν θελουν να πανε σε αλλη χωρα πολιτισμενη εμεις εδω ειμαστε βαρβαροι γεννηθηκαμε σε σπηλιες . και τρωμε με τα χερια
δεν ειμαιστε γκουρμε
τελος αντε και καλη χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ειμαι κατα και σε αυτη,,και εχω κανει αναλογα σχολια και στα οφθαλμολουτρα περι γυναικων ..

Προσπαθείς τώρα να μας πείσεις ας πούμε ότι σε κάτι τέτοιο:

θα έλεγες όχι;


Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια, Άγγελε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Εντάξει, δε νομίζω να είναι κανόνας ότι η γυναικεία ομοφυλοφιλία αρέσει σε όλους τους άντρες. :P


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άλλο Φρούτο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σήψη,κατάντια,παρακμή. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Ναι,να νομιμοποιηθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εντάξει, δε νομίζω να είναι κανόνας ότι η γυναικεία ομοφυλοφιλία αρέσει σε όλους τους άντρες. :P
ακριβως..

προτιμω και τις δυο γυναικες μαζι μου,,και οχι μεταξυ τους,,
με ενοχλει η εικονα,αλλα οχι τοσο οσο αυτη των ανδρων..

σε ταινια ή φωτο μπορει να μην σοκαριζομουν,,αλλα αμα στην πραγματικοτητα το εβλεπα,,θα αηδιαζα,,και μου ερχοταν να τις πλακωσω στις σφαλιαρες,,ή σε κατι αλλο πιο πρακτικο γιαυτες....

και σιγουρα θα μου ηταν πολυ δυσκολο να κανω σχεση με αυτες..

γενικα,,πρεπει να εχει χαμηλη σεξουαλικοτητα ενας ανδρας για να χρειαζεται να πανε οι γυναικες μεταξυ τους για να ερεθιστει..


οπως σου εχω ξαναπει Γιωργο..

Μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αυτή την στιγμή, το μόνο που θέλω να πω, σε όλους τους ανθρώπους, ανεξάρτητα απο τις προτιμήσεις τους, είναι: τις καλύτερες ευχές μου, για τον νέο χρόνο που μας χτυπά την πόρτα της καρδιάς μας σε λίγο.

Επίσης, εύχομαι σε όλους να βρείτε τον μίτο της Αριάδνης και να σας οδηγήσει καλά και συνετά.


Αναζητήστε τον
μίτο λοιπόν. Είναι κοντά σας, δίπλα σας.


χ ρ ό ν ι α π ο λ λ ά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,056 μηνύματα.
απορω γιατι συνεχιζεται να ασχολειστε με ενα θεμα που η κοινωνια μας εχει λυσει . οι γκει αντρες γυναικες δεν ειναι αποδεκτοι στην κοινωνια ουτε προκειται να εχουν τα δικαιωματα που θελουν για τον απλο λογο διοτι θελουν να μας παρουσιασουν οτι το ομοφυλοφιλικι ειναι κατι νορμαλ .

Άντε καλέ; Το έλυσε η κοινωνία μας λες ε; Εγώ πάλι έχω έρευνα που λέει οτι χώρες με μεγαλύτερη ευημερία έχουν μεγαλύτερη αποδοχή στους ομοφυλόφιλους. Λαμβάνω σαν δεδομένο οτι η ευημερία μιας χώρας σχετίζεται με τη μόρφωση και το επίπεδο των ανθρώπων της. Οπότε οι άνθρωποι που δεν αποδέχονται τους ομοφυλόφιλους είναι απαίδευτοι κι αμόρφωτοι άνθρωποι. Θες αλήθεια να συγκαταλεγόμαστε σε αυτήν την κατηγορία;;;

(πηγή)
Wellbeing
Several of the countries with the highest Well-Being Index scores are also some of the countries with the highest acceptance of gays and lesbians among the countries surveyed.
Conversely, several of those countries with the lowest Well-Being Index scores are also some of the countries with lowest acceptance for gays and lesbians.​
Survey Methods
Results are based on telephone and face-to-face interviews conducted from 2005 to 2007. Randomly selected sample sizes typically number 1,000 residents, aged 15 and older, in the countries polled. For results based on samples of this size, one can say with 95% confidence that the maximum error attributable to sampling and other random effects is ±3 percentage points. In addition to sampling error, question wording and practical difficulties in conducting surveys can introduce error or bias into the findings of public opinion polls.


οταν σταματησουν : 1 να κρυβονται και να το λενε οτι ειναι γκει με κοσμιο τροπο ( οχι να βγαινου c throygh μπλουζακια και κοντα μαλλια και αγοριστικο στιλ οι γυναικες )

Ρε φίλε είσαι πολύ μπερδεμένος από το μένος σου (ή φόβο;;;:hmm:) για αυτούς τους ανθρώπους. Γιατί να μην κρύβονται όταν υπάρχουν πολλοί σαν εσένα που τους αντιμετωπίζουν έτσι; Και ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις ποιος είναι ο κόσμιος τρόπος; Σου λέει κανείς εσένα πώς να ντύνεσαι; Νομίζεις οτι γκέυ άνθρωποι είναι όπως βλέπεις στην τηλεόραση; Αν ναι, θεωρείς οτι όλες οι νορμάλ γυναίκες είναι σαν τη Μενεγάκη και τη Βανδή;;;;

2 οταν καταλαβουν οτι πρεπει να σεβαστουν και τα δικα μας θελω . οχι μονο τα δικα τους δικα τους και τα δικα μας δικα τους

Ξεκίνα εσύ με το να σέβεσαι τα δικά τους δικαιώματα και θα ακολουθήσουν κι αυτοί. Εγώ κόβω το κεφάλι μου οτι εκείνοι σταμάτησαν να σέβονται τα δικά μας θέλω μετά που εμείς σταματήσαμε να σεβόμαστε τα δικά τους θέλω. Δεν μπορείς να ζητάς κάτι από αυτούς κι εσύ να μην το κάνεις.

3 οταν καταλαβουν οτι περι να γινουν γονεις να το ξεχασουν . οι οικογενεια ειναι οικογενεια μπαμπας μαμα παιδια τελος

Αυτό δεν θα το κρίνουμε εμείς, υπάρχουν ειδικοί ψυχολόγοι και ψυχίατροi και τελικά η ίδια η ζωή που θα το κρίνει αυτό. Ακόμα νομίζω οτι είναι πολύ νωρίς για να βγάλουμε συμπεράσματα. Ίσως σε 20-30 χρόνια θα μπορούμε να βγάλουμε στατιστικές.

4 οταν σταματησουν να ειναι ρατσιστες εναντι των μη γκει .

Άντε πάλι! Ξεκίνα εσύ πρώτος και σε πληροφορώ οτι θα ακολουθήσουν κι αυτοί.

5 να καταλαβουν οτι μεσα σε μια δημοκρατικη κοινωνια ειναι μειοψηφια και πρεπει να σεβονται την γνωμη του 90% των ατομων

Αν το έκαναν αυτό όλες οι μειοψηφίες του κόσμου όλων των εποχών, ούτε θέλω να φανταστώ σε ποια σπηλιά θα βρισκόμασταν ακόμα...

αν θελουν να πανε σε αλλη χωρα πολιτισμενη εμεις εδω ειμαστε βαρβαροι γεννηθηκαμε σε σπηλιες . και τρωμε με τα χερια
δεν ειμαιστε γκουρμε

Αμ σε αυτό τι να πρωτοπώ; Πολλές απαντήσεις μου έρχονται. Απλά μου επιβεβαιώνεις αυτό που έλεγα για την ευημερία της χώρας πιο πριν. Τελικά αυτή χώρα δε θα δει ποτέ άσπρη μέρα γιατί κάποιοι φοβούνται τις αλλαγές, την εξέλιξη. Μείνε εσύ να τρως με τα χέρια κι άσε κι όλον τον κόσμο να κάνει αυτό που θέλει.

Τέτοια τρεμούλα για την ομοφυλοφιλία ρε άνθρωπε;;; Μη φοβάσαι, δεν είναι κολλητική, πάντα με γυναίκες θα πηγαίνεις εσύ ακόμα κι αν ο γείτονάς σου πάει με άντρες. Στο λέω εγώ που έχω κάνει παρέα με gay γυναίκες. Μη σου πω οτι είναι ακόμα πιο ντόμπρες από τις straight γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
αγαπητη χιμελα.
ναι καλυτερα σε σπηλιες να ζουσαμε . ειδαμε και τις αλλες τις κοινωνιες ποσο ωραιες ειναι . βρε καλυτερα στις σπηλιες λεμε .
οσο για τους φιλους μας τους γκει γιατι να μην υπαρχει ο σπαρτιατικος νομος . ολοι στον κεαδα .
οσο για τα στατιστικα θα σου πω πως ο καθενας κανει οτι στατιστικα θελει . εδω βγαζαν με ενα ποσοστο ως καλυτερο πρωθυπουργο τον καραμανλη τζουνιορ . δεν μπορουν να μαγειρεψουν τα στατιστικα για τους γκει .
εξαλλου οι εργαζομενοι στα μμε ειναι γκει .
και ναι θελω ολες οι γυναικες να μοιαζουν σαν την μενεγακη και την βανδη .
ασε τωρα περι ψυχολογιας αυτες ειναι βλακειες . ακους εκει να παω στον ψυχολογο ... να μου πει τι ?
θα παω στην γκομενα να βγαλω γουστα και ολα μια χαρα ..
απο τοτε που στον ελληνα μπηκαν αυτα χαλασαμε ..
αντε τωρα γιατι πολλα εχω ακουσει για τους γκει . μας τα εχουν πρηξει ..
μια μοδα ειναι
μετα απο χρονια παλι θα γουσταρετε τους ματσο - αντρες που ριχνουν και κανενα χαστουκι .
ψευτοαριστερουλιδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τωρα το πρωι ελεγε ο ασκητης στο μεγκα,,οτι οι ομοφυλοφιλοι αμδρες ειναι διπλασιοι απο τις γυναικες!
αδυναμο φυλο γεννετικα,,παλι φαινεται και εδω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Αυτό που στη γενετική ονομάζεται "ανωμαλία", πρόκειται για κατάσταση η οποία στο συγκεκριμένο περιβάλλον μειώνει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ τη βιωσιμότητα του ατόμου κι έτσι η παρουσία της στη γενετική δεξαμενή παραμένει σε εξαιρετικά χαμηλά ποσοστά, έτσι για να βρίσκεται για ώρα ανάγκης. Η σταθερή και συνεπής παρουσία ενός χαρακτηριστικού μέσα σ' έναν πληθυσμό, μάλιστα σε ποσοστά σημαντικά, όπως είναι το 5 - 10%, δεν ονομάζεται ανωμαλία, αλλά ΠΟΙΚΙΛΟΜΟΡΦΙΑ, η οποία, όπως διδάσκει η βιολογία, αποτελεί το ζητούμενο καθώς μεγαλώνει την ευρωστία των πληθυσμών. Η εκκλησία θεωρεί και ορθώς κατά τη γνώμη μου, αμαρτία την άσκοπη επίκληση του Θεού. Εξίσου αμαρτωλή θεωρώ προσωπικά την επίκληση της επιστήμης, όταν δεν την κατέχουμε φίλε Άγγελε!
Ξανά διαβάζοντας το θέμα, έπεσα και σε αυτό το χωρίο. Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα προσωπικά να μάθω περί αυτού, θα ήθελα να ρωτήσω: Πως η ομοφυλοφιλία βοηθάει στην ευρωστία του πληθυσμού; Γενικά σε τι ωφελεί η ομοφυλοφιλία την ανθρώπινη κοινωνία ή και γενικά ένα οικοσύστημα, αποτελώντας τμήμα της ποικιλομορφίας του; :hmm:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ξανά διαβάζοντας το θέμα, έπεσα και σε αυτό το χωρίο. Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα προσωπικά να μάθω περί αυτού, θα ήθελα να ρωτήσω: Πως η ομοφυλοφιλία βοηθάει στην ευρωστία του πληθυσμού; Γενικά σε τι ωφελεί η ομοφυλοφιλία την ανθρώπινη κοινωνία ή και γενικά ένα οικοσύστημα, αποτελώντας τμήμα της ποικιλομορφίας του; :hmm:


-petros

Η συμβολή της Ποικιλομορφίας στην ευρωστία των πληθυσμών

Ορθή η απορία σου! Η ωφέλεια ωστόσο, την οποία παρέχει η γενετική ποικιλομορφία μέσα στον πληθυσμό, δεν είναι απαραίτητο ότι είναι άμεσα εμφανής. Η ποικιλομορφία βρίσκεται εκεί για να υπάρχει, για καβάντζα όπως θα λέγαμε κοινώς. Με δεδομένο ότι το περιβάλλον είναι εξ ορισμού ρευστό και υφίσταται ταχείες και απρόβλεπτες συχνά αλλαγές, τα ποικιλόμορφα γονίδια αυξάνουν τις πιθανότητες ο πληθυσμός να επιβιώσει, ανεξάρτητα από τις όποιες αλλαγές μπορεί να συμβούν. Όσο μεγαλύτερη η ποικιλομορφία, τόσο μεγαλύτερη και η βιωσιμότητα, η "ευρωστία" του πληθυσμού.

Ας φέρω όμως μερικά παραδείγματα, για να γίνω καλύτερα κατανοητός.

Ας πούμε ότι έχουμε έναν πληθυσμό εντόμων, τα οποία τρέφονται αποκλειστικά από τη γύρη ενός και μόνο είδους λουλουδιού (υπαρκτό παράδειγμα) το οποίο θα ονομάσουμε "λουλούδι Α". Έστω ότι ο πληθυσμός αυτός, δεν διαθέτει την παραμικρή ποικιλομορφία σε σχέση με τούτο του το χαρακτηριστικό. Αν λοιπόν στον βιότοπό τους ξαφνικά μειωθεί η βροχόπτωση, με αποτέλεσμα τα λουλούδια Α να μην μπορούν να επιβιώσουν πλέον, τότε, με την εξαφάνιση των λουλουδιών Α, ο πληθυσμός των εντόμων μας πρόκειται σίγουρα να εξαφανιστεί από εκείνον το βιότοπο. Ακόμη κι αν μετά από δέκα χρόνια (πολύ μικρός χρόνος στην βιολογική κλίμακα) οι βροχές επανέλθουν και τα λουλούδια Α ξαναφυτρώσουν, επειδή ας πούμε είχαν αφήσει σπόρους τους στο έδαφος, τα έντομα θα έχουν ήδη εξαφανιστεί. Θα επανέλθουν μόνο εφόσον κάποιος άλλος πληθυσμός τους βρίσκεται σχετικά κοντά και μεταναστεύσει εκεί.

Έστω ότι αντίθετα, ο πληθυσμός των εντόμων περιείχε μια απλή ποικιλομορφία. Ας πούμε ότι ένα ποσοστό 0,01% των εντόμων, είχε τη δυνατότητα να τραφεί από ένα άλλο διαφορετικό λουλούδι, το "λουλούδι Β", άσχετα εάν προτιμά το Α υπό κανονικές συνθήκες. Τότε, με την εξαφάνιση του λουλουδιού Α, όλος ο πληθυσμός των εντόμων θα εξοντώνονταν, εκτός από εκείνο το 0,01%. Σύντομα, ο πληθυσμός θα αποκαθίστατο στους αρχικούς του αριθμούς, τρεφόμενος πλέον από το λουλούδι Β. Εάν μετά από λίγα χρόνια έχουμε πάλι αλλαγή του κλίματος και επανέλθει το λουλούδι Α, τότε μετά από μερικές γενιές μπορεί να δούμε πάλι όλα τα έντομα να τρέφονται αποκλειστικά απ' αυτό ή πλέον να τρέφεται κι από τα δύο, Α και Β. Η επιστροφή στην αποκλειστική κατανάλωση του λουλουδιού Α θα συμβεί εφόσον δεχτούμε ότι κάτι τέτοιο παρείχε ανέκαθεν στον πληθυσμό κάποιο σημαντικό εξελικτικό πλεονέκτημα, όπως για παράδειγμα έλλειψη ανταγωνισμού για τροφή με πολλά άλλα είδη του ίδιου οικοσυστήματος.

Ας πάρουμε ένα άλλο παράδειγμα. Στον πληθυσμό υπάρχει ένα σχετικά μικρό ποσοστό ανθρώπων τυφλών "εκ γενετής" ή στην πορεία (δεν αναφέρομαι σε όσους τυφλώνονται από ασθένεια ή ατύχημα, αλλά σε γενετικά αίτια). Φυσικά, στο δικό μας περιβάλλον τούτοι οι άνθρωποι είναι χειρότερα προσαρμοσμένοι από εκείνους που έχουν όραση, άρα έχουν μικρότερη βιωσιμότητα και αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο βρίσκονται στον πληθυσμό μας σε σχετικά μικρά ποσοστά και θεωρούνται ως ΑΜΕΑ. Ας πούμε τώρα, ότι βρίσκαμε μια τεράστια σπηλιά, όπου θα μπορούσε να ζήσει ένας μεγάλος πληθυσμός κάποιου είδους ζώων. Ξαφνικά, η είσοδος της σπηλιάς καταρρέει, εγκλωβίζοντας μέσα έναν πληθυσμό αυτού του ζώου. Αμέσως τα ελάχιστα τυφλά άτομα που υπήρχαν στον πληθυσμό, αποκτούν εξελικτικό πλεονέκτημα και μάλιστα σημαντικό. Μεταφέροντας τούτο το συσχετισμό και πάλι στις ανθρώπινες κοινωνίες αναρωτήσου, εάν βρισκόσουν μέσα σε μια σκοτεινή σπηλιά, παρέα με ένα τέτοιο "ΑΜΕΑ", ποιος απ' τους δύο θα έπιανε απ' το χέρι τον άλλον για να τον καθοδηγήσει...

Μετά την πάροδο αρκετών γενεών, η συντριπτική πλειοψηφία των ατόμων του πληθυσμού μας θα είναι εντελώς τυφλά, ίσως δεν θα έχουν καν μάτια. Εάν δεν υπήρχε αυτή η ποικιλομορφία μέσα στον πληθυσμό, πριν συμβεί το γεγονός της κατάρρευσης της εισόδου του σπηλαίου, ο πληθυσμός θα μπορούσε να είχε εξαφανιστεί, ενώ η παρουσία τούτης της "ανωμαλίας" υπήρξε ζωτικής σημασίας για την τελική του επιβίωση. Επίσης υπαρκτό παράδειγμα. Όταν οι ερευνητές άνοιξαν μια τέτοια σπηλιά, όπου επί πολλές χιλιάδες χρόνια κυριαρχούσε σκοτάδι, βρήκαν όλα τα είδη ζώων να είναι χωρίς καν μάτια κι εντελώς λευκά (albino), ενώ τα άτομα των ίδιων ειδών, που όμως ζούσαν έξω από τη σπηλιά -λίγα μέτρα μακριά, όμως πολύ διαφορετικά μεταξύ τους περιβάλλοντα-, έβλεπαν κι είχαν χρώματα που ταίριαζαν με το περιβάλλον (η διδασκαλία της Προσαρμογής, στην πράξη).

Το τι είναι γενετική ανωμαλία και τι απλή ποικιλομορφία, είναι εντελώς σχετικό. Συμβατικά, ένα γονίδιο το οποίο μειώνει ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ τη βιωσιμότητα στο συγκεκριμένο περιβάλλον, ή σε πληθώρα παραπλήσιων, το θεωρούμε ως γενετική ανωμαλία. Συνήθως τα ποσοστά τέτοιων γονιδίων στον πληθυσμό κρατιούνται σε πολύ χαμηλά επίπεδα, της τάξης του 1/100.000 και κάτω. Πολλές φορές, γονίδια που προκαλούν βαριές βλάβες, παραμένουν στον πληθυσμό σε μεγαλύτερα ποσοστά, 1/1000, 1/500 η και περισσότερο, επειδή μπορεί σε ετερόζυγη κατάσταση, όταν δηλαδή συνδυάζονται με μια "φυσιολογική" παραλλαγή (αλληλόμορφο), να έχουν θετικό αποτέλεσμα και να προσφέρουν μεγαλύτερη βιωσιμότητα απ' ό,τι το φυσιολογικό αλληλόμορφο από μόνο του. Εδώ ήδη αρχίζουμε να μιλάμε για ποικιλομορφία, παρά το γεγονός ότι το μειονεκτικό αλληλόμορφο από μόνο του -ή σωστότερα η γενετική πάθηση (φαινότυπος) την οποία προκαλεί- χαρακτηρίζεται ακόμη ως "ανωμαλία". Τέτοιο παράδειγμα είναι η περίπτωση της Μεσογειακής Αναιμίας (β-θαλασσαιμία), όπως και της Δρεπανοκυτταρικής Αναιμίας. Όσοι έχουν το λεγόμενο "στίγμα" για τούτες τις ασθένειες, δηλαδή έχουν το γονίδιο της αναιμίας ΜΑΖΙ με τη φυσιολογική αιμοσφαιρίνη, αντέχουν πάρα πολύ στην ελονοσία. Έτσι, σε περιβάλλοντα στα οποία δεν υπήρξε ποτέ η ελονοσία, όπως η Βόρεια Ευρώπη, η παρουσία των γονιδίων της Μεσογειακής και της Δρεπανοκυτταρικής Αναιμίας κυμαίνεται σε ποσοστά κάτω του 1/100.000. Αντίθετα, σε περιοχές όπως η Ινδία, η Αφρική, η Ελλάδα (παλαιότερα), η Τουρκία κλπ, όπου η ελονοσία θερίζει ή θέριζε μέχρι πριν από λίγες δεκαετίες, η παρουσία του γονιδίου φτάνει ακόμη και στο 1/40 (Χαλκιδική, Θεσσαλικός κάμπος) ή και περισσότερο.

Ως προς το ζήτημα της ομοφυλοφιλίας, το γεγονός ότι εμφανίζεται στους πληθυσμούς σε όλες τις εποχές, σε όλες τις κοινωνίες και μάλιστα σε ποσοστά της τάξης του 5-10%, παρά τους διωγμούς, την καταπίεση, την κατακραυγή κλπ, σίγουρα την εξαιρεί από την τυπική περίπτωση της "ανωμαλίας", τουλάχιστον από βιολογικής άποψης. Η αρκετά διαδεδομένη άποψη περί "ανωμαλίας" έχει αποκλειστικά κοινωνικό-θρησκευτικό υπόβαθρο, αν και υπάρχει σίγουρα και μια Οντολογική-ψυχολογική πλευρά, η οποία συνήθως δεν συγκεντρώνει τα φώτα της δημοσιότητας των φορουμικών συζητήσεων . Η παρουσία της δε σε τόσο υψηλά ποσοστά, υποδεικνύει ότι θα πρέπει να έχει κάποια χρησιμότητα για τον πληθυσμό, ακόμη κι αν εμείς δεν την κατανοούμε, άλλωστε δεν είναι απαραίτητο ότι η δική μας κατανόηση ταυτίζεται μ' εκείνη της φύσης.

Μια απόπειρα ερμηνείας ήταν ότι το ίδιο γονίδιο, το οποίο στους άντρες προκαλεί ΤΑΣΗ προς ομοφυλοφιλία, στις γυναίκες προκαλεί αυξημένη γονιμότητα, ωστόσο δεν έχει αποδειχτεί τούτο πέραν πάσης αμφισβήτησης, παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν δεδομένα που υποστηρίζουν τούτη την άποψη. Θα μπορούσαμε επίσης να υποθέσουμε ότι καθώς μειώνεται η αναπαραγωγική ικανότητα των ομοφυλόφιλων ανδρών (λόγω σεξουαλικής προτίμησης), μειώνεται και η μεταβίβαση κάποιων μειονεκτικών από ορμονικής φύσεως γονιδίων, επιτρέποντας τη διατήρηση της ευρωστίας του αρσενικού φύλου, όμως και πάλι τούτο αποτελεί απλώς μια υπόθεση. Καταλαβαίνεις ότι η μελέτη ενός θέματος τόσο πολύ "Ταμπού", φορτωμένου με χιλιάδες προκαταλήψεις, από αμφότερες -επίτρεψέ μου- τις πλευρές, δυσκολεύει ακόμη περισσότερο την έρευνα και η αξιοπιστία των αποτελεσμάτων αυτής αμφισβητείται περισσότερο απ' ό,τι σε άλλες, πιο "ουδέτερες" ηθικά περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν ειναι όλη η ποικιλομορφια χρησιμη..και παιδια βγαινουν με 3 κεφαλια και 5 χερια..

ανωμαλια παραμενουν..

απο ολες τις μεταβολες..δεν ειναι ωφελιμες ολες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top