Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,832 μέλη και 2,410,663 μηνύματα σε 75,031 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 443 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Άγχος

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 8,124 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 14:13, 29-08-17:

Μην αγχώ. Ότι είναι να γίνει, θα γίνει.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,762 μηνύματα.

H methexys έγραψε: στις 14:22, 29-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από fenia00
Καλησπέρα!Σας τυχαίνει να έχετε άγχος και να ανεβάζετε πυρετό;Αύριο πρόκειται να ταξιδέψω θεσσαλονίκη με αεροπλάνο και δυστυχώς οι γονείς μου δε θα έρθουν μαζί λόγω υποχρεώσεων.Έτσι,πρέπει να ταξιδέψω μόνη μου και έχω καταγχωθεί.Θα καθήσω θεσσαλονίκη μόνο μια μέρα και μετά θα γυρίσω λόγω φροντιστηρίου.Το θέμα είναι το εξής.Σκέφτομαι οτι πρέπει να έρθω σε επαφή με τόσο κόσμο και πραγματικά με πιάνει κρύος ιδρωτάς και τρέμω ολόκληρη.Φοβάμαι μη πάθω καμιά κρίση πανικού στο αεροδρόμιο και λιποθυμήσω.Ανησυχώ μήπως δε φτάσω έγκαιρα στο αεροδρόμιο και χάσω την πτήση.Αποτελεσματικά,το πρωί που σηκώθηκα ένιωθα οτι δε μπορούσα να αναπνεύσω.Τώρα όμως ανέβασα πυρετό και πονάει ο λαιμός μου όμως η δυσφορία μου πέρασε.Τι να κάνω αύριο,φοβάμαι πολύ.
ΥΓ στο αεροδρόμιο θεσσαλονίκης θα με περιμένουν γνωστοί
Λυση δεν μπορω να σου δωσω, αυτο που ξερω ομως ειναι οτι οσο περισσοτερο το σκεφτεσαι, τοσες περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να το προκαλεσεις στον εαυτο σου. Όσο πιο αγχωμενη εισαι, τοσο πιθανοτερο να νιωσεις σφιξιμο στο στομαχι, ζαλαδες κτλ τις οποιες θα αποδωσεις στο οτι παθαινεις κριση πανικου. Και ετσι, ισως να παθεις, ενω στην πραγματικότητα δεν θα πάθαινες τίποτα. Επειδη το ειχα αυτο το προβλημα το εκανα και εγω, μόλις ένιωθα λίγο περιεργα ή βρισκομουν με πολύ κόσμο κτλ νόμιζα ότι θα πάθαινα κρίση και απλά το έκανα χειρότερο. Στην πραγματικότητα δεν θα πάθεις τιποτα, να το ξέρεις αυτό. Και νωρις θα φτάσεις, και με τον κόσμο θα πάνε όλα μια χαρά, και στο αεροπλάνο θα είσαι εντάξει. Το παθαίνω και εγώ καμιά φορά. Πριν από ταξιδι (και ενω λατρευω τα ταξιδια) μου ειχε τυχει να εχω παρα πολυ αγχος, να μην μπορω να κοιμηθω, να κλαιω (ειχα παθει και μια κριση την προηγουμενη μερα και φοβομουν μην παθω και στο ταξιδι). Πιο πολύ φοβομουν επειδή δεν ήξερα τι με περίμενε και ήθελα να έχω τον έλεγχο, να ξέρω ακριβως τι θα κανω, που θα παω, πως θα ειναι το αεροδρομιο, το ξενοδοχειο κτλ, πραγματα τα οποια φυσικα δεν μπορουσα να προβλεψω γιατι ειχαν κανονισει αλλοι τις λεπτομερειες και μερικα πραγματα τα ειχαμε αφησει στην τυχη. Στην πραγματικοτητα όμως ολα πηγαν μια χαρα. Προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι και πες οτι ο,τι ειναι να γινει, θα γινει. Θα αργησω 10 λεπτα για το τσεκ ιν? Ας αργησω. Θα ρεζιλευτώ σε μια αεροσυνοδό επειδή θα κάνω καμια βλακεια με τη βαλιτσα; Ας ρεζιλευτω. Θα τα αντιμετωπίσεις όλα όταν γίνουν (αν γίνουν). Σκέψου μόνο τι θα κάνεις τώρα, τις επόμενες ώρες και μην αναλύεις διεξοδικα τι μπορει να πάθεις αυριο. Κατα τ'αλλα, οταν ειμαι μονη μου ανάμεσα σε κόσμο με βοηθαει παρα πολυ να ακουω μουσικη για να αποσπάται η προσοχή μου από τον κόσμο γύρω μου. Μπορείς επίσης να μιλάς στο τηλεφωνο με κάποιον ή να επικοινωνείς μέσω messenger κτλ με φίλους.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H Evaki_555 έγραψε: στις 11:16, 12-11-17:

Απο την περίοδο της εφηβείας μου ημουν ενα παιδι που ανέπτυξα πολυ άγχος. Άγχος για τα μαθήματα και μια τελειομανία, ηθελα να ειμαι τελεια και να μην αποτυγχάνω ώστε να με αγαπούν και να ειμαι αποδεκτή . Με τα χρονια το άγχος επεκτάθηκε και για αλλα ζητήματα, συμηθως απλα πραγματα , τα οποια ομως με γέμιζαν με στρες. Αν αργω πχ καπου (μαθημα, ραντεβου) αγχώνομαι πολυ. Πλέον η κατάσταση αυτη εχει εξελιχθεί παρα πολυ. Νιώθω έντονο άγχος και στρες που δεν μπορω να διαχειριστώ και συχνά σωματοποιειται. Αισθάνομαι πόνους στο στήθος, στο λαιμο, στην καρδια, στο στομάχι, στον θώρακα. Να σημειώσω οτι εχω αναπτυξει αρρωστοφοβια και ολο αυτο μου προσθέτει ακόμη περισσοτερο άγχος που αδυνατώ να αντιμετωπίσω. Συνέχεια κανω άσχημες σκέψεις οτι εχω κατι κακο, καποια κακια αρρώστια. Φοβάμαι παρα πολυ μηπως ολο αυτο το άγχος μου δημιουργήσει κατι. Δεν ξερω τι να κανω... δε θελω να ζω αλλο ετσι με αυτη τη κατάσταση, θελω να γινω καλυτερα και να απαλλαγώ αλλα δεν ξέρω πώς... οι άσχημες σκέψεις και το άγχος ειναι τοσο δυνατα που νιώθω οτι με κυριεύουν .
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,762 μηνύματα.

H methexys έγραψε: στις 11:30, 12-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από Evaki_555
Απο την περίοδο της εφηβείας μου ημουν ενα παιδι που ανέπτυξα πολυ άγχος. Άγχος για τα μαθήματα και μια τελειομανία, ηθελα να ειμαι τελεια και να μην αποτυγχάνω ώστε να με αγαπούν και να ειμαι αποδεκτή . Με τα χρονια το άγχος επεκτάθηκε και για αλλα ζητήματα, συμηθως απλα πραγματα , τα οποια ομως με γέμιζαν με στρες. Αν αργω πχ καπου (μαθημα, ραντεβου) αγχώνομαι πολυ. Πλέον η κατάσταση αυτη εχει εξελιχθεί παρα πολυ. Νιώθω έντονο άγχος και στρες που δεν μπορω να διαχειριστώ και συχνά σωματοποιειται. Αισθάνομαι πόνους στο στήθος, στο λαιμο, στην καρδια, στο στομάχι, στον θώρακα. Να σημειώσω οτι εχω αναπτυξει αρρωστοφοβια και ολο αυτο μου προσθέτει ακόμη περισσοτερο άγχος που αδυνατώ να αντιμετωπίσω. Συνέχεια κανω άσχημες σκέψεις οτι εχω κατι κακο, καποια κακια αρρώστια. Φοβάμαι παρα πολυ μηπως ολο αυτο το άγχος μου δημιουργήσει κατι. Δεν ξερω τι να κανω... δε θελω να ζω αλλο ετσι με αυτη τη κατάσταση, θελω να γινω καλυτερα και να απαλλαγώ αλλα δεν ξέρω πώς... οι άσχημες σκέψεις και το άγχος ειναι τοσο δυνατα που νιώθω οτι με κυριεύουν .
Γιατι δεν πας να το συζητησεις με καποιον ειδικο ψυχολογο; Δεν ειναι ντροπη και στις μερες μας θα επρεπε να μην υπαρχει καν αυτο το ταμπου σχετικα με τους ψυχολογους και τους ψυχιατρους... Η ψυχικη υγεια ειναι εξισου σημαντικη με την σωματικη υγεια. Απο τη στιγμη που επηρεαζεται τοσο πολυ η καθημερινοτητα σου, πρεπει να λυσεις αυτο το προβλημα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

N.F

Δραστήριο Μέλος

H N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H N.F έγραψε: στις 00:22, 13-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από Evaki_555
Αντιμετωπίζω και εγώ μια παρόμοια κατάσταση και τώρα είμαι στην διαδικασία της ίασης. Θα σου δώσω μερικές συμβουλές από την δική μου εμπειρία. Δυστυχώς και εμένα μου είχαν κάνει πλύση εγκέφαλου ότι είμαστε υπεύθυνοι για τις πράξεις μας και στην ζωή προχωράς μόνο με σκληρή δουλεία. Αποτέλεσμα άγχος, νεύρα και οργή. Τελικά μέσα από την ίδια την ζωή συνειδητοποίησα ότι δεν είμαστε ποτέ 100% υπεύθυνοι για τις πράξεις και τα πράγματα δεν εξαρτιούνται πάντοτε από εμάς. Κάνεις ότι μπορείς σαν άνθρωπος και όπως σου έρθουνε ,οι δυσκολίες είναι για να ξεπερνιούνται. Τώρα για όλα αυτά τα ψυχοσωματικά που νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό το σώμα και η ψυχή είναι ένα και επηρεάζονται. Εγώ στις πολύ χάλια στιγμές μου που ένιωθα αυτές τι σκέψεις και τα συναισθήματα να με πνίγουν ένα πράγμα βοήθησε μόνο. Ο Θεός. Θες να το πιστέψεις θες όχι. Θυμάμαι ένα μεσημέρι να νιώθω ένα βάρος σαν πέτρα στο στήθος από το άγχος και μια πίεση στο κεφάλι σαν πονοκέφαλος, και εκεί που προσπαθούσα να χαζέψω στο youtube βλέπω ένα βίντεο ενός Σέρβου καλόγερου για την κατάθλιψη και το άγχος και κάπου εκεί άρχισε να αλλάζει η σκέψη μου και να βάζω ένα φρένο σε όλο αυτό το χάλι. Το δουλεύω ακόμα βέβαια αλλά πραγματικά όλο αυτό μέσα στο μυαλό μας είναι, μόνοι μας το δημιουργούμε.
Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω γιατί σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλά κοίταξε να μιλήσεις και σε κάποιον φίλο, συγγενή ίσως με το να πείς τις ανησυχίες σου σε βοηθήσει να απαλλαγείς από όλο αυτό.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Άγχος και Πανελλήνιες - Από eLina17
      Το θέμα έχει λάβει 194 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πανελλαδικές Εξετάσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-05-18 στις 14:04.
    • Άγχος - Από evagreek
      Το θέμα έχει λάβει 47 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Β' Λυκείου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-03-17 στις 11:13.
    • Άγχος - Από Illuminatos13
      Το θέμα έχει λάβει 33 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-05-11 στις 22:52.
    • Άγχος - Από ΓΙΟΥΛΗ22136
      Το θέμα έχει λάβει 126 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-05-09 στις 22:43.
    • Αγχος!! - Από phyllis
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σεξουαλικά προβλήματα και απορίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-06-07 στις 21:57.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους