Η γνώμη σας για την αυτοκτονία

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
πιστευω πως οποιος σκεφταιται να αυτοκτονησει το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να επισκφθει αμεσως ψυχολογο...παντως η αποψη μου ειναι πως στην ζωη σου ΠΟΤΕ δεν πρεπει να εγκαταληπεις την προσπαθεια για κατι καλυτερο για αυτο και η αυτοκτονια ειναι τελειως λαθος σαν πραξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
πιστεύω ότι το σκέφτηκαν στήν ζωή τους οι άνθρωποι που δεν είχαν τα εφόδια να ξεπεράσουν είτε την δύσκολη κατάσταση που ζούσαν,(παροδική κατάθλιψη)είτε δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν σε συναισθηματικό,νοητικό,πνευματικό επίππεδο.(χρόνια κατάθλιψη)


φυσικά αναγνωρίζω σε όλους την ελεύθερη βούληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mert

Νεοφερμένος

Ο Mert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ο καθένας κάνει με την ζωή του ό,τι θέλει. Αν κάποιος πει πως θέλει να αυτοκτονήσει, το να αντιδράσεις λέγοντας κάτι του στυλ "παράτα τις βλακείες" ή κατί παρόμοιο είναι ανόητο. Το οτι θέλει να βάλει τέλος στην ζωή του για τους χ,ψ λόγους σημαίνει πως βρίσκεται σε άθλια ψυχολογική κατάσταση και το λιγότερο που πρέπει να κάνεις είναι να προσπάθησεις να καταλάβεις την θέση στην οποία βρίσκεται και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει. Προφανώς και πρέπει να πάει σε ψυχολόγο όσο πιο γρήγορα γίνεται, για να ξεπεράσει τα προβλήματα του.

Εννοείται πως δεν πρέπει να εγκαταλείπεις ποτέ την προσπάθεια για να πάρεις τα πάνω σου πάλι αλλά όταν έχεις φτάσει σε τέτοιο σημείο, είσαι ράκος ψυχολογικά και το μόνο που θέλεις είναι να βάλεις ένα τέλος. Ειδικά αν έχεις κλινική κατάθλιψη, το να κάνεις οποιαδήποτε προσπάθεια σου φαίνεται κουραστικό μονο και μόνο στην σκεψη.
Δεν υποστηρίζω την αυτοκτονία ως "λύση" αλλά από την άλλη και εγω αναγνωριζώ την ελεύθερη βούληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

basilis001

Νεοφερμένος

Ο basilis001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τασεις αυτοκτονιας και καταθλιπτικη διαθεση ειχα εντονα πριν 2 χρονια στα 16 μου.Δε λεω οτι τωρα πεταω απο τη χαρα μου αλλα καταφερα να τα νικησω και τα 2 κυριως με την οικογενεια μου και την πιστη μου στο Θεο.Να θυμαστε,ΠΟΤΕ δεν ειστε μονοι και ΠΟΤΕ μη τα κρατατε,μοιραστειτε αυτες τις αρνητικες σκεψεις σε ενα εμπιστο και συζητησιμο ατομο και θα νιωσετε καλυτερα ακομη και αν αυτος ειναι ο ψυχολογος σας.Ολα αυτα κρατησαν πανω απο χρονο και νιωθω περηφανος και δυνατος για τον εαυτο μου,πολεμηστετο και θα βγειτε νικημενοι.Εμενα η θεραπεια μου ηταν οι βολτες,η ομιλια μου περι αυτου του θεματος και καλη παρεα.Δεν ειπα να εχετε ολο το πακετο αλλα καντε τη διαφορα ξεκινωντας απο σημερα.Και κατι ακομη,ποτε μου δε πηρα χαπια και ποτε μου δε πηγα σε ψυχολογο γιατι δεν ειναι αρρωστεια αλλα αντιθετα η συναισθηματικη μας διαθεση,ολοι περασαμε απο αυτο το σταδιο.Ειμαι εδω για ολους !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
.Να θυμαστε,ΠΟΤΕ δεν ειστε μονοι και ΠΟΤΕ μη τα κρατατε,μοιραστειτε αυτες τις αρνητικες σκεψεις σε ενα εμπιστο και συζητησιμο ατομο
Αν δεν υπάρχει τέτοιο άτομο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

basilis001

Νεοφερμένος

Ο basilis001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν δεν υπάρχει τέτοιο άτομο;

αν δεν υπαρχει τετοιο ατομο δεν ειναι κακο να μιλησεις σε δικους σου ανθρωπους (γονεις) και αν και αυτο δεν ειναι δυνατο για τους χ-ψ λογους απευθυνσου σε ψυχολογο.Εγω οταν ημουν πιο μικρος ντρεπομουνα και η διεξοδος μου ηταν το διαδικτυο.Εμπενα σε σιτε και μιλουσα αλλα δε θα στο συνιστουσα,ποτε δε ξερεις με ποιον μιλας και συνηθως βρισκεις αδιεξοδο οποτε κανε αυτο που πιστευεις καλυτερο για σενα!Και σου υπενθυμιζω ο ψυχολογος ισως να'ναι ο καλυτερος φιλος μας που δυστυχως δεν υπαρχουν........καλοι φιλοι!Πιστευω να βοηθησα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Με την υγεία δεν παίζουμε....αν κάποιος αποφασίσει οτι θέλει να ξεπεράσει την κατάθλιψη θα απευθυνθεί σε κάποιον κλινικό ψυχολόγο η ψυχίατρο,κανείς άλλος δεν μπορεί να προσφέρει θεραπεία σε αυτήν την ασθένεια.Λυπάμαι αν ακούγομαι κάπως αυστηρή....αλλά όπως προείπα.....ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Πιστευω οτι η αυτοκτονια ειναι ταυτοχρονα μια θαρραλεα και μια δειλη πραξη.. Διοτι εισαι θαρραλεος να αποφασισεις να βαλεις τελος στην ζωη σου αλλα ταυτοχρονα δειλος να ερθεις αντιμετωπος με τις δυσκολιες της.. Παντως, αν εισαι ψυχικα υγιης, προτιμας να το παλεψεις λιγο ακομα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Πιστευω οτι η αυτοκτονια ειναι ταυτοχρονα μια θαρραλεα και μια δειλη πραξη.. Διοτι εισαι θαρραλεος να αποφασισεις να βαλεις τελος στην ζωη σου αλλα ταυτοχρονα δειλος να ερθεις αντιμετωπος με τις δυσκολιες της.. Παντως, αν εισαι ψυχικα υγιης, προτιμας να το παλεψεις λιγο ακομα :)
εγω δεν πιστευω οτι ειναι θαρραλεα πραξη η αυτοκτονια. απ τη στιγμη που το κανεις, ξερεις οτι ολα τελειωνουν και δε θα υπαρξουν αλλες επιπτωσεις.. περισσοτερο δειλη θα τη χαρακτηριζα. το θαρραλεο θα ηταν να πεις οχι ρε γαμωτο! δε θα το αφησω να με καταστρεψει, θα το αντιμετωπισω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
λογικα ναι δεν ειναι θαραλλεα πραξη γιατι καποιος που αυτοκτονη το βλεπει ως λυτρωση οποτε δεν θελει θαρρος για να το κανει επειδη το κινητρο που εχει ειναι πιο ισχυρο απο το να αποδειξει οτι εχει θαρρος .
οσο για τους ψυχολογους κτλ νομιζω (απο προσωπικη πειρα ) οτι ποτε δεν μπορουν να βοηθησουν ουσιαστικα,
οτι ειναι να κανει κανεις θα το κανει μονος του
ισως και με τη βοηθεια καλων φιλων και βεβαια της οικογενειας .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
η αυτοκτονία είναι η υπέρτατη εκδικητική πράξη,
προς εαυτόν, προς οικείο περιβάλλον, προς το σύμπαν..

αν για οποιοδήποτε λόγο έχανα τη διάθεσή μου για ζωή σε καμία περίπτωση δε θα σκεφτόμουν κάτι τέτοιο.
Θα επέλεγα κάποια οργάνωση π.χ. στην Αφρική και θα πήγαινα εκεί να προσφέρω εθελοντική εργασία σε λιγότερο προνομιούχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
η αυτοκτονία είναι η υπέρτατη εκδικητική πράξη,
προς εαυτόν, προς οικείο περιβάλλον, προς το σύμπαν..

αν για οποιοδήποτε λόγο έχανα τη διάθεσή μου για ζωή σε καμία περίπτωση δε θα σκεφτόμουν κάτι τέτοιο.
Θα επέλεγα κάποια οργάνωση π.χ. στην Αφρική και θα πήγαινα εκεί να προσφέρω εθελοντική εργασία σε λιγότερο προνομιούχους.
δε νομιζω οτι αυτοι που αυτοκτονουν απλα εχουν βαρεθει τη ζωη... μαλλον εχουν και ψυχολογικα προβληματα(η γενικα πολυ σοβαρα προβληματα-οχι ψυχολογικα) και σε τετοιες περιπτωσεις δεν μπορεις παντα μονος σου να ελεγξεις τον εαυτο σου και τις πραξεις σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
δε νομιζω οτι αυτοι που αυτοκτονουν απλα εχουν βαρεθει τη ζωη... μαλλον εχουν και ψυχολογικα προβληματα(η γενικα πολυ σοβαρα προβληματα-οχι ψυχολογικα) και σε τετοιες περιπτωσεις δεν μπορεις παντα μονος σου να ελεγξεις τον εαυτο σου και τις πραξεις σου...


άλλοι χρωστάνε, άλλοι θέλουν να κάνουν το θάνατό τους πολιτική πράξη = διαμαρτυρία, άλλοι έχουν μια ερωτική απογοήτευση που δεν αντέχουν να συνεχίσουν να ζουν, είναι πολύ απλοϊκό να λέμε ότι δεν έχουν βαρεθεί τη ζωή και έχουν ψυχολογικά προβλήματα πολύ σοβαρά.

Όλοι έχουμε προβλήματα και κατά καιρούς όλοι χάνουμε το κουράγιο μας, απλά κάποιοι συνεχίζουμε και κάποιοι σε δεδομένη στιγμή της ζωής τους όχι..

Το γεγονός ότι συχνά αυτό που λένε οι οικείοι ότι δηλαδή, αυτός που αυτοκτόνησε ήταν άνθρωπος συγκροτημένος, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, πρόσχαρος, εργατικός, χωρίς να δείχνει σημάδια κατάθλιψης σημαίνει πως δεν είναι η πλειοψηφία των περιπτώσεων άνθρωποι που αποτελούν κλινική περίπτωση.

Όσο για το ποια προβλήματα είναι πολύ σοβαρά και ποια λιγότερο είναι πολύ σχετικό.

Για μένα που αισθάνομαι απλά τυχερή που δε γεννήθηκα στην Αφρική και να μου έχουν κάνει κλειτοριδεκτομή ή στην Ινδία και να με έχουν παντρέψει από την ώρα της γέννησης (αν με έχουν αφήσει να ζήσω καθότι .. κορίτσι = προίκα) και χίλια δυο άλλα που ζουν και έχουν να παλέψουν οι άπειροι άτυχοι της γης, μου φαίνεται γελοίο να χάσω την όρεξή μου για ζωή επειδή μπορεί να είχα μια ερωτική απογοήτευση ή επειδή χρωστάω χρήματα ή για να δείξω τη δυσφορία μου στην παρούσα πολιτική κατάσταση ή επειδή κουράστηκα να ξεκινάω από το 0.

Όπως και να έχει τα 80 χρόνια περίπου (αν τα φτάσουμε κι αυτά) μου φαίνοντα τραγικά λίγα για να μη θέλει κανείς να τα ζήσει.

Επιπλέον το γεγονός ότι οι αυτοκτονίες είναι περισσότερες στις ανεπτυγμένες χώρες από ότι στις αναπτυσσόμενες κάτι λέει από μόνο του.

Η ευθανασία είναι μια περίπτωση που μπορώ να ταυτιστώ. Αν βρίσκομαι σε κάποιο τελικό στάδιο κάποιας σοβαρής ασθένειας ή γενικά νοσώ από κάτι που δε μου επιτρέπει μια στοιχειώδη ποιότητα ζωής θα ήθελα να μπορώ να επιλέξω έναν "ανώδυνο" και θάνατο και αξιοπρεπείς τελευταίες ώρες ύπαρξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
άλλοι χρωστάνε, άλλοι θέλουν να κάνουν το θάνατό τους πολιτική πράξη = διαμαρτυρία, άλλοι έχουν μια ερωτική απογοήτευση που δεν αντέχουν να συνεχίσουν να ζουν, είναι πολύ απλοϊκό να λέμε ότι δεν έχουν βαρεθεί τη ζωή και έχουν ψυχολογικά προβλήματα πολύ σοβαρά.
ειπα ή ψθχολογικο προβλημα ή αλλο προβλημα γενικα οχι απαραιτητα ψυχολογικο.
οσο για το οτι η σημαντικοτητα των προβληματων ειναι υποκειμενικη συμφωνω, αλλα για τον καθενα το προβλημα του ειναι σοβαρο. απ αυτη την αποψη το λεω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ύφεση στις αυτοκτονίες αυτόν τον μήνα. Με νέα μέτρα θα απαντήσει η κυβέρνηση. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Αυτοκτονία --> Μέγιστη βλακεία!!

Κατά την γνώμη μου, η αυτοκτονία είναι η μεγαλύτερη βλακεία που μπορεί να κάνει κανείς!
Γιατί ουσιαστικά σπαταλάει την μοναδική του ευκαιρία να φτιάξει τη ζωή του όπως αυτός γουστάρει!

Το να λέει ότι δεν του αρέσει η ζωή (όπως πολλοί λένε) εγώ δεν πρόκειται ποτέ να το πιστέψω. Αλλιώς η αυτοκτονία δεν θα περιλάμβανε και αμφιβολλίες (που όλοι όσοι αυτοκτόνησαν τις είχαν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Η αυτοκτονία δεν είναι απλώς μια επιπολαια κίνηση επειδη ''βαρεθηκε να ζει'' το ατομο.Είναι απλά μια κίνηση που προκαλειται απο τεραστια απογοηητευση απο την ζωη. Παρολα αυτά επειδή οι άνθρωποι συχνά υπερβάλλουν με τα προβληματα τους. Π.χ οταν δεν εχει φιλους ή από κάποια προβλήματα λέει:ive had enough, αυτοκτονεί. Αυτό που λέτε οτι αυτοκτονουν στις αναπτυγμενες χωρες επιβεβαιωνει τα λεγόμενά μου.Και στο κάτω κάτω είναι δυνατόν μια γυναίκα στην αφρικη να υπομενει την σκληρη δουλεια και την ταπεινωση που υφιστανται απο τον ανδρα της ενω στην ιαπωνία να πηδάνε απτα παραθυρα επειδη εχασαν στο χρηματιστήριο 1000000 τη στιγμη που έχουν άλλα 5;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peleas

Νεοφερμένος

Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Υπάρχει και μιά άλλη διάσταση στο θέμα: Η πράξη του Λεωνίδα και των ανδρών του θεωρείται ηρωική θυσία, δεν παύει όμως με τη στενή έννοια να είναι αυτοκτονία. Πολλοί αρχαίοι φιλόσοφοι επέλεγαν σε προχωρημένη ηλικία να τερματίσουν τη ζωή τους επειδή πίστευαν πως έφτασε "το πλήρωμα του χρόνου". Πολλοί ποιητές, επηρεασμένοι από το κίνημα του Ρομαντισμού το 19ο αιώνα αυτοκτονούσαν από έρωτα ή από επιλογή να μη συμμετέχουν πλέον στην "παρωδία της ζωής". Οι Σαμουράι έκαναν χαρακίρι σε περίπτωση ατίμωσης. Τέλος, υπάρχει και η ηθελημένη έξοδος από τη ζωή ενός ανθρώπου με ανίατη ασθένεια, ειδικά όταν υποφέρει από αφόρητους πόνους.

Κατά μία άποψη, υπάρχουν αξίες και ιδεώδη που ξεπερνούν την ίδια τη ζωή. Προσωπικά είμαι αντίθετος με την αυτοκτονία σα μέσο φυγής από τον αγώνα της ζωής. Η αναφορά μου στα παραπάνω ήθελε να καταδείξει οτι ακόμα και για ένα θέμα που μπορεί να φαίνεται ξεκάθαρο υπάρχει και η "άλλη άποψη"....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Φυσικά διαφωνώ με την αυτοκτονία, αλλά από την άλλη, ποιος ξέρει τι νιώθει ο αυτόχειρας, πριν το κάνει?
Γι αυτό, ας μην λέμε μεγάλα λόγια.. Κανείς δεν ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ειμαι αρκετα χαρουμενος και αισιοδοξος ανθρωπος και μερικες φορες πολλοι με θεωρουν και χαζοχαρούμενο...:confused:
Ομως εχουν υπαρξει στιγμες που εχω σκεφτει να αυτοκτονησω οχι τοσο όταν αισθανομαι πιεσμενη απο το περιβαλλον αλλα κυρίως όταν νιωθω παραμελημενη ή θυμα εκμεταλευσης απο τους γυρω μου.... Τετοιες στιγμες λοιπον σκεφτομαι να γινοταν να πεθαινα για λιγο και να εβλεπα πως θα αντιμετωπιζαν οι αλλοι τον θανατο μου. εχω φανταστει πολες φορες την κηδεια μου με συγγενεις γονεις και δασκαλους να κλαινε και φιλους που ειτε ερχονται επειδη στενοχωρηθηκαν και θα τους λειψω ειτε.... για το τζερτζελο...
Ξερω ακουγεται τρελα μακαβριο όλο αυτό που περιγραφω αλλά όταν μιλαμε για αυτοκτονία δεν μπορουμε να θετουμε και περιορισμους στοποσο μακαβρια θα ακουστει μια φαντασιωση;):D
Ακομα εχω σκεφτει να θεσω τελος στη ζωη μου μονο και μονο για να δω τι γινεται μετα....αν υπαρχει Θεος Παραδεισος και οτιδηποτε συναφες
Βεβαια όλα αυτά στο πισω πισω μερος του μυαλού μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top