Κάπνισμα: Φταίνε οι γονείς;

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι αν ένα παιδί έχει μεγαλώσει σε σπίτι όπου και ο ένας ή και οι δύο γονείς καπνίζουν, είναι πιο πιθανό να το ξεκινήσει όταν μεγαλώσει;
Από τη στιγμή που οι γονείς αποτελούν πρότυπα για τα παιδιά τους και τους μιμούνται σε αρκετά πράγματα, μου φαίνεται αρκετά "λογικό" να τους μιμηθούν και στο θέμα του καπνίσματος.Βέβαια σε κάποιους βγαίνει ακριβώς το αντίθετο και έχουν μία απέχθεια απέναντι στο τσιγάρο...Οπωσδήποτε σε αυτό εμπλέκονται και άλλοι παράγοντες π.χ παρέες και άλλα πρότυπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η μονη επιστημονικη αποψη που μπορει να εχουμε επι του θεματος ειναι πως οι γονεις στην πραγματικοτητα δεν ευθυνονται, δλδ αν αυτοι καπνιζουν τοτε το παιδι μπορει να καπνιζει μπορει και να μην καπνιζει. Ο βασικος παραγοντας ειναι τα γονιδια. Τα πορισματα των ψυχολογων που εικαζουν το αντιθετο δεν εχουν επιστημονικη βαση και δεν ειναι αξιοπιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Τα γονίδια ευθύνονται για το αν θα καπνίσει κανείς ή όχι?
Μπορείς να εξηγήσεις λίγο τι εννοείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Oι γονείς δεν είναι γονίδια μόνο είναι και περιβάλλον . Αν ένα παιδί καπνίζει πριν τα 18 φταίνε κυρίως οι γονείς του και πως το μεγαλώσαν και όχι αν καπνίζουν ή όχι οι ίδιοι. Αν ένα παιδί το βάλεις από πολύ μικρό να παίρνει ελεύθερα αποφάσεις μεν θα αποκτήσει προσωπικότητα αλλά αν δε το ελέγχεις θα πάρει και λάθος αποφάσεις για ορισμένα πράγματα όπως είναι και το κάπνισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Αν ένα παιδί το βάλεις από πολύ μικρό να παίρνει ελεύθερα αποφάσεις μεν θα αποκτήσει προσωπικότητα αλλά αν δε το ελέγχεις θα πάρει και λάθος αποφάσεις για ορισμένα πράγματα όπως είναι και το κάπνισμα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Πιστεύω όλα παίζουν το ρόλο τους από λίγο.Μεγάλο ρόλο παίζει και η προσωπικότητα του παιδιού..το πόσο ανοιχτό είναι σε διάφορα πράγματα,αν έχει περιέργεια κλπ κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι αν ένα παιδί έχει μεγαλώσει σε σπίτι όπου και ο ένας ή και οι δύο γονείς καπνίζουν, είναι πιο πιθανό να το ξεκινήσει όταν μεγαλώσει;
Από τη στιγμή που οι γονείς αποτελούν πρότυπα για τα παιδιά τους και τους μιμούνται σε αρκετά πράγματα, μου φαίνεται αρκετά "λογικό" να τους μιμηθούν και στο θέμα του καπνίσματος.Βέβαια σε κάποιους βγαίνει ακριβώς το αντίθετο και έχουν μία απέχθεια απέναντι στο τσιγάρο...Οπωσδήποτε σε αυτό εμπλέκονται και άλλοι παράγοντες π.χ παρέες και άλλα πρότυπα.

Πιστευω στην ηλικια που ενα παιδι ξεκιναει το καπνισμα, ο φιλικος του κυκλος το επηρεαζει περισσοτερο απο οτι η οικογενεια. Εχω δει φιλους και γνωστους να αρχιζουν το καπνισμα με γονεις μη-καπνιστες επειδη βρισκονταν σε παρεα καπνιστων και φιλους με γονεις καπνιστες που δεν εχουν αγγιξει τσιγαρο. Μαλιστα ξερω αρκετους ακομα και στην ηλικια μου που κρυβουν απο τους γονεις τους οτι καπνιζουν ή τουλαχιστον δεν κανουν και μπροστα στη μουρη τους για να γλιτωσουν τη μουρμουρα.

Ο γονιος, ειτε καπνιστης ειτε μη καπνιστης, οφειλει να αποτρεψει το παιδι του απο το καπνισμα ομως δεν μπορει να ειναι παιδονομος και να ψαχνει τα πραγματα του να δει αν θα βρει τσιγαρα. Και στην τελικη, αν το παιδι θελει να καπνισει θα καπνισει. Η "βιαιη" επιβολη της αποψης του γονιου στην εφηβεια μπορει να οδηγησει σε αναποδα αποτελεσματα, δηλαδη το παιδι να κανει πραγματα μονο και μονο επειδη με αυτα δεν συμφωνουν οι δικοι του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Ο μπαμπάς μου καπνίζει από 18 χρονών, δεν έχει καταφέρει ποτέ να το κόψει ολοκληρωτικά και τον θυμάμαι από πολύ μικρή να βήχει ασταμάτητα. Πριν από αρκετά χρόνια -ήμουν περίπου 14 νομίζω- τον είχα ρωτήσει πώς θα του φαινόταν αν άρχιζα το κάπνισμα. Δεν περίμενα την έγκρισή του ή κάτι, απλώς για συζήτηση. Θυμάμαι μου είχε απαντήσει: "δε θα σου το απαγορέψω, αλλά, αν με βλέπεις πώς περνάω εγώ που καπνίζω και αποφασίσεις να το αρχίσεις, είναι δικό σου θέμα μετά".

Στην δική μου περίπτωση, ο μπαμπάς μου αποτέλεσε αρνητικό παράδειγμα. Ειδικά με αυτό που είπε τότε. Φυσικά και ήταν στο χέρι μου το τι θα κάνω τελικά, αλλά έτσι όπως το έθεσε, με έκανε να σκεφτώ πολλά πράγματα. Έχω δοκιμάσει 2-3 φορές από φίλους που καπνίζουν, άτομα που κάνω/έκανα παρέα καπνίζουν, αλλά προσωπικά ενοχλούμαι πάρα πολύ όταν βρίσκομαι σε χώρο που καπνίζουν, όταν έρχεται πάνω μου ο καπνός, όταν μετά μυρίζουν τα ρούχα, τα μαλλιά μου, κτλ. Σίγουρα έπαιξε κι ο μπαμπάς μου τον ρόλο του σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cybelle01

Νεοφερμένος

Η cybelle01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
κατά μεγάλο ποσοστό έχει να κάνει με το ότι οι γονείς καπνίζουν.. συνήθως από μικρή ηλικία παιδιά που καπνίζουν οι γονείς τους μαθίνουν-συνηθίζουν την μυρωδιά του καπνού οπότε από την εφηβεία και μέτα αρκετοί ξεκινάνε το κάπνισμα!

η μητέρα μου καπνίζει αρκετά χρόνια.. (αν όχι από την εφηβεία της τότε σίγουρα ως φοιτήτρια) και ο πατέρας μου ήταν αρκετά χρόνια καπνιστής... όμως έχει κόψει το κάπνισμα εδώ και περίπου 16-17 χρόνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
κατά μεγάλο ποσοστό έχει να κάνει με το ότι οι γονείς καπνίζουν.. συνήθως από μικρή ηλικία παιδιά που καπνίζουν οι γονείς τους μαθίνουν-συνηθίζουν την μυρωδιά του καπνού οπότε από την εφηβεία και μέτα αρκετοί ξεκινάνε το κάπνισμα!

η μητέρα μου καπνίζει αρκετά χρόνια.. (αν όχι από την εφηβεία της τότε σίγουρα ως φοιτήτρια) και ο πατέρας μου ήταν αρκετά χρόνια καπνιστής... όμως έχει κόψει το κάπνισμα εδώ και περίπου 16-17 χρόνια!

Μα τα παιδιά στην εφηβεία δεν υιοθετούν από αντίδραση το αντίθετο από τους γονείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Δεν πιστεύω οτι φταίνε οι γονείς. Υπάρχουν γονείς μανιώδεις καπνιστές που έχουν δύο παιδιά, το ένα καπνίζει, το άλλο όχι. Είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας, χαρακτήρα, παρέας στο σχολείο, δυνατής προσωπικότητας και στην τελική αν του αρέσει το τσιγάρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Έχει να κάνει τόσο με το περιβάλλον στο οποίο ζει ο κάθε άνθρωπος αλλά και τον χαρακτήρα του.

Δεν υπάρχει κάτι μεμονωμένο που μπορεί να σε επιρρεασει, ειδικά όταν δεν ασκούνται "πιέσεις" ως προς αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
Συμφωνώ κι εγώ ότι δεν είναι θέμα γονέων - δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί κανόνας. Άλλωστε η ηλικία καπνίσματος (ακόμα και με ελαφρά όρια, πχ κάποιος να ξεκινήσει κάπνισμα στα 12 ή 14 ή στα 16) είναι τέτοια που εν τέλει από συνομηλίκους κατά κύριο λόγο μπορεί να κάνει τη δοκιμή ο έφηβος.

Εκτός φυσικά αν το παιδάκι δημοτικού πάει μαζί με τον πατέρα του στο... καφενείο και του δίνει τσιγάρα ο πατέρας του επίτηδες για να το μάθει! (ξέρω τραβηγμένο, ωστόσο θυμάμαι στα παιδικά μου χρόνια σχετική περίπτωση, με αλκόολ όμως).

Αλλά γενικά, ακόμα και οι μανιακοί καπνιστές γονείς, συνήθως αποθαρρύνουν τα παιδιά τους. Θέλεις η υγεία, θέλεις το κόστος...

Εμένα και οι 2 γονείς είναι / ήταν καπνιστές και μάλιστα μιλάμε για πολύ τσιγάρο (αν τα 2,5 πακέτα Marlboro τη μέρα, έκαστος γονέας είναι πολλά :whistle:), εγώ δεν το έχω δοκιμάσει καν. Θέλεις ότι δεν με ενδιαφέρει, θέλεις και ο φόβος ότι γενικά σαν άτομο είμαι επιρρεπής στις εξαρτήσεις (φαγητό κτλ), είπα να αδιαφορήσω παντελώς και από πάντα έτσι πορεύομαι όσον αφορά τη στάση μου απέναντι στο τσιγάρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
πιθανότατα έχετε δίκιο αλλά ο σκοπός του θρεντ δεν είναι να το φορτώσουμε στους δικούς μας; Οι δικοί μου ούτε που κάπνισαν ποτέ, αν και προερχόντουσαν και οι δύο από οικογένειες καπνιστών. Κόντρα στην κόντρα. Οπότε και εγώ προερχόμενος από οικογένεια μη καπνιστών όφειλα να καπνίζω. Και υποτάχτηκα στο καθήκον. Εναλλάξ πάει ανά 2η γενεά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Μερίδιο ευθύνης φέρουν και οι γονείς.

Φταίει το ίδιο το άτομο. δεύτεροι οι γονείς, τρίτο το σχολείο και τέταρτο λοιποί παράγοντες.

Το αν φταίνε οι γονείς ή όχι δεν είναι τόσο αν καπνίζουν ή όχι αλλά περισσότερο πόσες ελευθερίες δίνουν στο παιδί. Αν του δώσουν ελευθεριές το παιδί πιθανότατα θα καπνίσει αν είναι Γυμνάσιο και Λύκειο.
Αν το άτομο καπνίσει ως φοιτητής πολλές φορές σημαίνει το αντίθετο (το παιδί δεν είχε πολλές ελευθερίες όσο ήταν ανήλικο και όταν ανεξαρτοποιείται σιγά σιγά απολαμβάνει τα αγαθά που στερήθηκε.

Στην ερώτηση λοιπόν του thread η απάντηση μου είναι βεβαίως φταίνε οι γονείς και έχουν ένα σημαντικό μερίδιο ευθύνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Προσωπικά δεν θα καταλόγιζα ευθύνη στους γονείς, πόσω μάλλον φταίξιμο. Κι ούτε βέβαια στο σχολείο κι ούτε σε κανέναν άλλον. Μιά ακόμα ατομική μας επιλογή, που ακόμα κι αν ήταν εφηβική κι ανώριμη, κάλλιστα στην μετεφηβική μας ηλικία θα μπορούσαμε να την εξαλείψουμε. Και δεν το λέω για να δικαιώσω την δική μου επιλογή στον εαυτό μου να επιβάλλω το κάπνισμα ώστε να μην καπνίζουν τα παιδιά μου μιά και στο σόι μας ισχύει το εναλλάξ ανά 2η γενιά όπως προείπα.
Αλλά αν έπρεπε να καταλογίσω ντε και καλά κάποια ευθύνη στους γονείς, αυτή θα ήταν που δεν έκαναν τα παιδιά τους υπεύθυνα ώστε να αναλαμβάνουν το βάρος των επιλογών τους και να μην αναζητούν να φορτώσουν την ευθύνη των δικών τους επιλογών σε άλλους. Σε όποιο τομέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εμένα αν με βλέπανε να καπνίζω θα με μαλώναν είτε δε θα μου δίνανε χαρτζιλίκι. Στο γυμνάσιο και στο Λύκειο τα χρόνια μας ήταν μαγκιά έκανες κάτι ενάντια στους κανόνες συνεπώς καποιο μερίδιο ευθύνης φέρνουν πιστεύω και οι γονείς. Στην ενηλική ζωή είναι ανάγκη όμως και εκεί πρέπει να έίσαι συνδειτοποιημένος τι προκαλει το κάπνισμα δυστυχώς κανένας δεν ξέρει εκτός αν έχει συγγενή πάσχων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donatella

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Donatella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι αν ένα παιδί έχει μεγαλώσει σε σπίτι όπου και ο ένας ή και οι δύο γονείς καπνίζουν, είναι πιο πιθανό να το ξεκινήσει όταν μεγαλώσει;
Από τη στιγμή που οι γονείς αποτελούν πρότυπα για τα παιδιά τους και τους μιμούνται σε αρκετά πράγματα, μου φαίνεται αρκετά "λογικό" να τους μιμηθούν και στο θέμα του καπνίσματος.Βέβαια σε κάποιους βγαίνει ακριβώς το αντίθετο και έχουν μία απέχθεια απέναντι στο τσιγάρο...Οπωσδήποτε σε αυτό εμπλέκονται και άλλοι παράγοντες π.χ παρέες και άλλα πρότυπα.

Εμενα προσωπικα και οι δυο γονεις μου καπνιζουν αρκετα. Εγω απο την αλλη δεν καπνιζω καθολου, ουτε και η αδερφη μου. Οποτε, σιγουρα πιστευω οτι οι γονεις δινουν τα προτυπα αλλα αυτο δεν καθοριζει απαραιτητα την σχεση τους με το τσιγαρο ουτε σημαινει οτι επειδη οι γονεις ειναι καπνιστες, το ιδιο θα γινουν και τα παιδια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,732 μηνύματα.
Δεν φταίνε οι γονείς αν καπνίζει το έφηβο παιδί τους.
Πάνω απ' όλα φταίει η παρέα!
Εμένα οι γονείς μου είναι φανατικοί καπνιστές, εγώ όμως δεν έχω καπνίσει ΠΟΤΈ στη ζωή μου, ούτε καν έχω πιάσει τσιγάρο...

Οι παρέες σε παρασέρνουν πιστεύω
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,370 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top