• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Φακοί επαφής, γυαλιά ή διαθλαστική επέμβαση;

Γυαλιά ή φακοί επαφής;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 59 31.9%
  • Φακοί επαφής

    Ψήφοι: 30 16.2%
  • Φοράω και τα 2

    Ψήφοι: 63 34.1%
  • Κανένα απο τα δύο

    Ψήφοι: 37 20.0%
  • Διαθλαστικές Επεμβάσεις

    Ψήφοι: 2 1.1%

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Φακοί επαφής ή γυαλιά;
Κυρίως φακούς επαφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Προς σ' αυτούς που φοβούνται να βάλουν φακούς επαφής, πλύντε τα χέρια σας κι αγγίξτε το ασπράδι του ματιού σας. Δεν πονάει καθόλου. Εγώ μάλιστα, (μεγάλη μου βλακεία, γελάστε ελεύθερα) νόμιζα πως δεν είχα βγάλει τον φακό από το ένα μάτι, και πήγα να το πιάσω κανονικά. Η φάση είναι πως στην αρχή νόμιζα πως απλά δεν το επιασα καλά, κι έτσι έπιανα την κόρη του ματιού με το χέρι 2-3 φορές. Ενόχλησε λιγάκι, κοκκίνισε φυσικά το μάτι προσωρινώς, αλλά ακόμα και την κόρη όταν πιάνεις, δεν είναι τρομερή η ενόχληση. Το πιο δύσκολο είναι να νικήσεις το ένστικτο του ματιού να κλείνει όταν πλησιάζει κάτι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Το κορυφαίο με φακούς το' χω κάνει εγώ. :hehe:

Πάντα αρχίζω από το δεξί μάτι για να βάλω φακούς.
Μια ωραία μέρα, μου τη βάρεσε και έβαλα πρώτα τον αριστερό (πρωί ήτανεεε), τον βάζω και κομπλέ.
Παίρνω τον φακό που έμεινε - και νομίζοντας η χαζή ότι έχω βάλει τον δεξιό, από συνήθεια - τον βάζω κι αυτόν στο αριστερό μάτι και λέω wtf ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΠΕΡΙΕΡΓΑ;
Ε, μέσα σε δευερόλεπτα το κατάλαβα ότι είχα βάλει 2 φακούς σε ένα μάτι και γέλαγα μόνη μου για κάνα 5λεπτο. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Το κορυφαίο με φακούς το' χω κάνει εγώ. :hehe:

Πάντα αρχίζω από το δεξί μάτι για να βάλω φακούς.
Μια ωραία μέρα, μου τη βάρεσε και έβαλα πρώτα τον αριστερό (πρωί ήτανεεε), τον βάζω και κομπλέ.
Παίρνω τον φακό που έμεινε - και νομίζοντας η χαζή ότι έχω βάλει τον δεξιό, από συνήθεια - τον βάζω κι αυτόν στο αριστερό μάτι και λέω wtf ΓΙΑΤΙ ΝΙΩΘΩ ΠΕΡΙΕΡΓΑ;
Ε, μέσα σε δευερόλεπτα το κατάλαβα ότι είχα βάλει 2 φακούς σε ένα μάτι και γέλαγα μόνη μου για κάνα 5λεπτο. :redface:

Δεν είσαι η μόνη...! :redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Γυαλια και παλι γυαλια!
Οχι δεν ειμαι απολυτη απλα και να θελω δε μπορω να βαλλω φακους επαφης!Εχω 11,30 βαθμους μυωπιας και αναγκαστηκα θα πρεπει να παρω χρονιαιους.Και δε με εχω ικανη , εμενα ενα αρτσουμπαλο κοριτσακι να τους διατηρισω ενα χρονο αφθαρτους η και τους 2 (ικανη με εχω να τους χασω!)
Απο την αλλη βεβαια δε ξερω ποσο θα μου πηγαιναν οι φακοι επαφης.Αλλα απο την αλλη οι φακοι πρεπει να ειναι πολυ πιο βολικοι απο τους φακους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αλλα απο την αλλη οι φακοι πρεπει να ειναι πολυ πιο βολικοι απο τους φακους..

:confused::confused:Μάλλον μπερδεύτηκες κάπου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Γυαλια και παλι γυαλια!
Οχι δεν ειμαι απολυτη απλα και να θελω δε μπορω να βαλλω φακους επαφης!Εχω 11,30 βαθμους μυωπιας και αναγκαστηκα θα πρεπει να παρω χρονιαιους.
:eek:
Αθροιστικά να υποθέσω;

:confused::confused:Μάλλον μπερδεύτηκες κάπου...

Λες;:P

On topic: Γυαλιά λόγω ξηροφθαλμίας. Ο πόνος από τους φακούς επαφής είναι ανυπόφορος.

Ενδεικτικά:
Πότε δεν ενδείκνυται η χρήση τους
1. Εάν ταλαιπωρείστε σε χρόνια βάση από οφθαλμικές παθήσεις ή αλλεργίες (π.χ. επιπεφυκίτιδα, κερατίτιδα, βλεφαρίτιδα).
2. Όταν το περιβάλλον της εργασίας σας είναι ακατάλληλο, π.χ. είναι πολύ ξηρό, έχει πολλή σκόνη ή επικρατούν ακραίες θερμοκρασίες.
3. Εάν έχετε έντονη ξηροφθαλμία, κάτι που παρατηρείται ιδιαίτερα κατά την εμμηνόπαυση, και καθιστά απαγορευτική τη χρήση φακών επαφής για πρώτη φορά.
4. Εάν ακολουθείτε φαρμακευτική αγωγή για την αντιμετώπιση της ακμής, δεδομένου ότι αυτή προκαλεί, μεταξύ άλλων, έντονη ξηροφθαλμία.
5. Εάν έχετε στοματικό έρπη, οπότε συστήνεται η προσωρινή διακοπή της χρήσης των φακών, ώστε να αποφευχθεί ο κίνδυνος επιμόλυνσης των ματιών (ερπητική κερατίτιδα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loco13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.
και εμένα μου έιχε πει ένας φίλος μου μια ιστορία με φακούς.
Είχανε πιει με την παρέα του γυρνάει σπίτι βγάζει τους φακούς και πέφτει για ύπνο. Και μετά από λίγο ξανασηκώνεται έντρομος νομίζοντας πως δεν έχει βγάλει τους φακούς:D ξαναπάει στο μπάνιο και αρχίζει να τσιμπάει τα μάτια του θεωρώντας ότι έχει ακόμα τους φακούς. Μέχρι που τον βρήκε η μάνα του να φωνάζει στο μπάνιο μετά από κανένα 10λεπτο προσπάθειας "δεν βγαίνουν οι φακοί μου, δεν βγαίνουν οι φακοί μου"

όταν πρωτοάκουσα την ιστορία πέθανα στα γέλια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
:confused::confused:Μάλλον μπερδεύτηκες κάπου...
Απο τα γυαλια ηθελα να πω :redface:
:eek:
Αθροιστικά να υποθέσω
Οχι βεβαια :D Απο 9 μηνων , χωρις πλακα ,ρωτα τη μαμα μου :P, φοραω αξιολατρευτα γυαλακια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penni_k

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Φοραω και τα δυο. Αγαπω περισσοτερο τους φακους αλλα δεν ειναι για πολυ ωρα γιατι νιωθω οτι τα ματια μου κουραζονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Φακούς όταν είμαι έξω και γυαλιά όταν είμαι μέσα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
κυαλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Φακοί θα έλεγα.. Αν και φοράω και γυαλιά.
Έχω χάσει κι εγώ φακό και δεν το ξερα και έψαχνα το μάτι πιστεύοντας μάλιστα ότι τον ακουμπούσα!:P Έχω επίσης χάσει και μισο φακό στομέσα μέρος του ματιού μου και προσπαθούσα μετά να τον βγάλω. Επίσης έκανα μπάνιο με φακούς και κοιμήθηκα:P Ε εντάξει αφού έχω ακόμη τα μάτια μου καλά είμαι:D

Πάντως δεν είναι δύσκολο να τους βάλεις εγώ τα κατάφερα μέσα σε δυο μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefan87

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Καλησπερα σας,τι θα προτιμουσατε γυαλια,διαθλαστικη,ή φακους,και γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι διαθλαστικές επεμβάσεις γίνονται υπό προϋποθέσεις, ενώ τα γυαλιά και οι φακοί επαφής είναι σχεδόν για όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγω θα προτιμούσα διαθλαστικη επειδη ξεμπερδευεις για πάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Γυαλιά στο σπίτι και φακούς εκτός σπιτιού.
Τα δικά μου γυαλιά πλέον για εκτός σπιτιού δεν είναι ασφαλές διότι είναι παλιά και δεν είναι για τους βαθμούς μυωπίας που΄χω. Είναι για λιγότερη μυωπία.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Γυαλιά παντού, μέχρι να κάνω διαθλαστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεμέδιος

Νεοφερμένος

Η Ρεμέδιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Έχω επίσης χάσει και μισο φακό στομέσα μέρος του ματιού μου και προσπαθούσα μετά να τον βγάλω.

και τον εβγαλες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Γυαλιά παντού, μέχρι να κάνω διαθλαστική.
O μπούφος ρωτάει τι είναι διαθλαστική.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top