• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Φακοί επαφής, γυαλιά ή διαθλαστική επέμβαση;

Γυαλιά ή φακοί επαφής;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 185)
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 59 31.9%
  • Φακοί επαφής

    Ψήφοι: 30 16.2%
  • Φοράω και τα 2

    Ψήφοι: 63 34.1%
  • Κανένα απο τα δύο

    Ψήφοι: 37 20.0%
  • Διαθλαστικές Επεμβάσεις

    Ψήφοι: 2 1.1%

rina45

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
εχω 4.5 και στα δυο ματια ...γκαβό δηλαδη! μου αρεσουν παρα πολυ τα γυαλια αλλα με ενοχλούν υπερβολικααα!!
οποτε απο την τριτη γυμνασιου φοραω φακους!!και βαφομαι,βαζω και μασκαρα.και μολιβι και τα παντα και δεν με ενοχλούν!!

:eek: Εγώ με το που το διαβάζω τρομάζω!

Βασικά η αρχή είναι δύσκολη.Γιατί όσοι γνωστοί μου φόρεσαν τους δυσκόλεψε η αρχή! Μετά τους λάτρεψαν
Την πρώτη φορα που ημουν στον οπτικο μου και μου εδωσε φακους,εκανα να τους βάλω ενα τεταρτο!!!!!φοβομουν!κα8ε φορα που πλησιαζε το δαχτυλο στο ματι μου,απο ενστινκτο εκλεινε !χαχα ηταν τοσο αστειο! τωρα για να βαλω τους φακους μου χρειαζομαι 2 δευτερόλεπτα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
εχω πολλους βαθμους μυωπια και για αυτο δεν μπορω να κανω laser!!!! :( επομενως μια χαρα ειναι και οι φακοι!!!!!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady31ath

Νεοφερμένος

Η lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Δεν μπορεις να κανεις laser λογικα εαν εχεις δυσκολους βαθμους (μυωπια με υψηλο αστιγματισμο ) (υπερμετρωπια με υψηλο αστιγματισμο) και δεν το αναλαμβανει ο γιατρος γιατι μπορει να μην πετυχει. Ειναι πιο δυσκολη επεμβαση. Δεν μπορεις να κανεις laser εαν ο προεγχειρητικος ελεγχος δειξει οτι εχεις λεπτο κερατοειδη χιτωνα (αν και υπαρχει και αλλη μεθοδος απο οτι εχω ακουσει) και σιγουρα και σε καποιες αλλες περιπτωσεις. Απλα αυτες τις δυο θυμαμαι τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Να ρωτήσω, στο μπάνιο...στο κανονικό όχι στη θάλασσα,γιατί δεν κάνει να φοράμε; Η οπτικός αυτό μου είχε πει.
Επειδή πορεί να φύγουν;

Εγώ τους φοράω και στο κανονικό και στη θάλασσα και δεν έχω παθεί ποτέ κάτι -ακόμα. :hehe:
Απλά υποτίθεται ότι δεν κάνει επειδή μπορεί να μπει νερό στο μάτι κι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna123

Νεοφερμένος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Φοραω γυαλια απο τριτη δημοτικου αν θυμαμαι καλα (μυωπια γυρω στο 5-6) και τριτη γυμνασιου εβαλα φακους. Αρχικα διμηνιαιους και τωρα ετησιους. Προτιμω ομως τα γυαλια... φακους βαζω συνηθως οταν βγαινω κ γενικα δεν κανω υπερβολικη χρηση. εκτος απο το οτι δεν οξυγονωνεται το ματι και καταστρεφουν τον κερατοειδη νομιζω, δεν ειναι κ πολυ βολικοι....:hmm: βεβαια υπαρχει ενα προβληματακι στην παραλια που δεν βαζω φακους κ αντε μετα να βρω που καθομουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Μετά από μήνες μπορώ να πω ότι τους βάζω με την πρώτη! :clapup:
Μηνιαίους έχω. Τα γυαλιά τα φορώ, όταν είμαι σπίτι μόνο και δεν πρόκειται να βγω κάπου έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

free_dom

Δραστήριο μέλος

Η ταξιδιάρα ζωή.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
λοιπον εγω φοραω γυαλια..όμως,πριν κατι μηνες αγορασα φακους επαφης διοτι παιζω εδω και πολλα χρονια μπασκετ και με γυαλια ειναι καπως επικινδυνα..παλια ειχα ειδικη μασκα αλλα τωρα πια ειναι πολυ ακριβη και δεν εχω αγορασει..και αφου λοιπον τους αγορασα και εκανα τη δοκιμη εκει στο μαγαζι,μετα πηγα σπιτι και εκανα μιση ωρα για να βαλω τον καθενα ξεχωριστα..επισης μετα,δεν ηξερα ποιος φακος ειναι για ποιο ματι και τους πεταξα..δεν εχω ξαναγορασει απο τοτε..ομως θελω γτ δν μ αρεσουν τα γυαλια :( τι να κανω?? ειμαι 15..επιτρεπεται? επδ μου ειπαν το πολυ 1 ωρα τη μερα και καποιοι αλλοι φιλοι μου ιδιας ηλικιας τους φορανε σχεδον ολη μερα :/ πλζ χελπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
λοιπον εγω φοραω γυαλια..όμως,πριν κατι μηνες αγορασα φακους επαφης διοτι παιζω εδω και πολλα χρονια μπασκετ και με γυαλια ειναι καπως επικινδυνα..παλια ειχα ειδικη μασκα αλλα τωρα πια ειναι πολυ ακριβη και δεν εχω αγορασει..και αφου λοιπον τους αγορασα και εκανα τη δοκιμη εκει στο μαγαζι,μετα πηγα σπιτι και εκανα μιση ωρα για να βαλω τον καθενα ξεχωριστα..επισης μετα,δεν ηξερα ποιος φακος ειναι για ποιο ματι και τους πεταξα..δεν εχω ξαναγορασει απο τοτε..ομως θελω γτ δν μ αρεσουν τα γυαλια :( τι να κανω?? ειμαι 15..επιτρεπεται? επδ μου ειπαν το πολυ 1 ωρα τη μερα και καποιοι αλλοι φιλοι μου ιδιας ηλικιας τους φορανε σχεδον ολη μερα :/ πλζ χελπ!

Πώς τους μπέρδευες? Δεν είχες την θήκη αποθήκευσης που λέει right και left?
Στην αρχή έκανα ώρες να τους βάλω. Δε γίνεται να σου πετυχαίνει με την πρώτη προσπάθεια. Με τον καιρό τους συνηθίζεις.
Φυσικά και επιτρέπεται.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

free_dom

Δραστήριο μέλος

Η ταξιδιάρα ζωή.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Πώς τους μπέρδευες? Δεν είχες την θήκη αποθήκευσης που λέει right και left?
Στην αρχή έκανα ώρες να τους βάλω. Δε γίνεται να σου πετυχαίνει με την πρώτη προσπάθεια. Με τον καιρό τους συνηθίζεις.
Φυσικά και επιτρέπεται.
:)

η θηκη ειχε ενα μπλε και ενα ασπρο καπακι..μετα αφου τους εβγαλα ειχα ξεχασει ποιος παει στο μπλε και ποιος στο ασπρο :Ρ :/!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
η θηκη ειχε ενα μπλε και ενα ασπρο καπακι..μετα αφου τους εβγαλα ειχα ξεχασει ποιος παει στο μπλε και ποιος στο ασπρο :Ρ :/!!
Η δική μου έχει δεξιά-αριστερά στα αγγλικά. Άσχετο που μια φορά μπέρδεψα τα καπάκια. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

free_dom

Δραστήριο μέλος

Η ταξιδιάρα ζωή.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Η δική μου έχει δεξιά-αριστερά στα αγγλικά. Άσχετο που μια φορά μπέρδεψα τα καπάκια. :redface:

lucky ;p! πφφ θελω ξνα ξαναπαρω γτ δεν μου πανε τα γυαλια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Φυσικά και επιτρέπεται.:)

Really? Πότε τελείωσες οφθαλμίατρος αλήθεια;;;

Σόρρυ, αλλά είναι απαράδεκτο να δίνεις τέτοιου είδους συμβουλές, χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα. Δεν ξέρω αν εσύ πριν φορέσεις φακούς ρώτησες τον οφθαλμίατρό σου αν μπορείς να φορέσεις και σε ποια ηλικία, αλλά η κάθε περίπτωση δεν είναι ίδια, γι'αυτό και δεν πρέπει να δίνεις τέτοιου είδους συμβουλές για κάτι τόσο σημαντικό.

Αγαπητή Ελευθερία, δεν ξέρω αν υπάρχει συγκεκριμένη ηλικία από την οποία και μετά μπορείς να φορέσεις φακούς. Αυτό που μου είχε πει εμένα ο οφθαλμίατρός μου σε αυτή την ερώτηση που του είχα κάνει για μένα προσωπικά και μόνο, ήταν ότι για να βάλω φακούς θα πρέπει πρώτα να σταθεροποιηθεί η μυωπία μου (κάτι που γίνεται από τα 18 και μετά συνήθως) και όταν πια πέρασα αυτή την ηλικία μου είπε τότε ότι μπορώ να βάλω φακούς. Εννοείται βέβαια ότι το ίδιο δεν ισχύει και για σένα και κανείς δεν μπορεί αν σου πει αν και πότε μπορείς να βάλεις φακούς. Επιβάλλεται να ρωτήσεις τον οφθαλμίατρό σου.

Ο λόγος που το λέω αυτό τόσο έντονα και το τονίζω είναι ότι οι φακοί τελικά δεν είναι παίξε-γέλασε. Θέλουν πολλή και συστηματική φροντίδα και δυστυχώς αυτό κι εγώ το έμαθα με τον δύσκολο τρόπο. Συγκεκριμένα, ενώ φορούσα 5-6 χρόνια αποκλειστικά φακούς, ξαφνικά μολύνθηκαν τα μάτια μου από κάποιο μικρόβιο, με αποτέλεσμα να πάθω απόστημα κερατοειδούς και αν δεν το προλάβαινα θα μπορούσα να πάθω από διάτριση μέχρι να το χάσω εντελώς (όπως μου είπαν οι γιατροί). Βέβαια τελικά, δόξα τω Θεώ, δεν έγινε τίποτα από αυτά και την γλύτωσα με ποοοοοοοολλές δόσεις ποοοοοοολλών κολλυρίων για καμμιά 20αριά μέρες και μου απαγόρεψαν να φορέσω φακούς για τουλάχιστον 3 μήνες (ή και ποτέ ξανά).

Σαφώς και δεν θέλω να σε τρομάξω με όλα αυτά. Απλά θέλω να σου επιστήσω την προσοχή ώστε να μην παίρνεις το κάθε θέμα αψήφιστα και αρκείσαι στις συμβουλές από ένα 16χρονο κορίτσι για ένα τόσο σημαντικό ζήτημα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Απο 15 και άνω επιτρέπεται. Έχω ρωτήσει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Απο 15 και άνω επιτρέπεται. Έχω ρωτήσει. :)

Ναι ε; Ο δικός μου πάλι μου είπε πάνω από 18. Τώρα τι κάνουμε; Αρχίζουμε να λέμε ποιος γιατρός είναι καλύτερος;

Αστεία πράγματα...

Ο μόνος τρόπος να μάθεις αν μπορείς να βάλεις φακούς ή όχι είναι να ρωτήσεις τον οφθαλμίατρό σου, εσύ η ίδια.- It's over! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady31ath

Νεοφερμένος

Η lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Οι πιο πολλοι οφθαλμιατροι επιτρεπουν να βαλει ενας εφηβος φακους επαφης είτε στα 15 είτε στα 16 του χρονια, και αυτο δεν εχει να κανει με την διαθλαστικη ανωμαλια του (μυωπια,αστιγματισμος, υπερμετρωπια..) Ειναι απλα μια ηλικια στην οποια το παιδι μπορει να ειναι υπευθυνο και να κανει σωστη χρηση των φακων επαφης. Να τηρει ενα ωραριο χρησης, να τους καθαριζει σωστα. Αν και πολλα παιδια αμελουν να πλενουν ακομα και τα δοντια τους σε αυτην την ηλικια.Το ποτε θα ειναι υπευθυνος ο καθε εφηβος ή ενηλικας για τον εαυτο του και τη σωστη χρηση φακων επαφης δεν το ξερει ουτε ο ιδιος. Για να γλιτωσουν τις μολυνσεις απο απροσεξια συνηθως λενε στους γονεις να επιτρεψουν στα παιδια τους να βαλουν φακους οταν ειναι στα 18. Εξαλλου καπως ετσι γινεται και με το διπλωμα οδηγησης.
Απο εκει και περα, η χρηση φακων επαφης δεν επηρεαζει τον βαθμο. Με εξαιρεση την περιπτωση που ο χρηστης ΦΕ εχει κανει λαθος στο νουμερο και χρησιμοποιει φακο επαφης μεγαλυτερης διοπτριας. (δυναμης)
Υπαρχει πινακας μετατροπης που μετατρεπει το νουμερο της συνταγης των γυαλιων σας σε νουμερο καταλληλο για ΦΕ. Αυτο το εχει ο οπτικος σας. Η μετατροπη γινεται σε μεσαιες και μεγαλες αμετρωπιες. Επισης σε περιπτωση που ο ασθενης εχει αστιγματισμο και δεν επιθυμει να τον βαλει στους φακους του (συνηθως λογω της τιμης) γινεται μετατροπη της συνταγης του για να βλεπει καλυτερα με τη βοηθεια καποιου μαθηματικου τυπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
εγω ειμαι 15,5 και φοραω φακους απο περσι..πηγα στον οφθαλμιατρο μου τον περσινο σεπτεμβρη και τον ρωτησα αν μπορω να βαλω φακους...μου απαντησε αν νιωθω οτι μπορω και οτι ειμαι υπευθυνη[διοτι αυτα εχουν και καποιες αναγκες(καθαρισμο,καταλληλη τοποθετηση κλπ)]να βαλω...μου εδειξε πως,μου ειπε καποιες λεπτομερειες και πληροφοριες κλπ και φοραω απο τοτε διχως να εχω κανενα προβλημα!:)πιστευω το καταλληλο ειναι να πας προσωπικα στον οφθαλμιατρο σου και να τον ρωτησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ναι ε; Ο δικός μου πάλι μου είπε πάνω από 18. Τώρα τι κάνουμε; Αρχίζουμε να λέμε ποιος γιατρός είναι καλύτερος;

Αστεία πράγματα...

Ο μόνος τρόπος να μάθεις αν μπορείς να βάλεις φακούς ή όχι είναι να ρωτήσεις τον οφθαλμίατρό σου, εσύ η ίδια.- It's over! :)

Hρέμισε. Δεν είπα τίποτα τέτοιο. Εννοείται ότι θα πρέπει να πάει σε οφθαλμίατρο, δεν υποννόησα ποτέ το αντίθετο. Πωπω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lady31ath

Νεοφερμένος

Η lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Επιτρεπω και στις δυο σας να βαλετε φακους επαφης αρκει να τους χρησιμοποιειτε σωστα. Απο εκει και περα σταματηστε να βγαζετε η μια τα ματια της αλλης και συμφιλιωθειτε. Να πατε για καφε μαζι και για ψωνια. Αν και μαλλον η μια απο εσας ειναι εκτος Ελλαδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
πω πω πολυ φακος επεσε ρε παιδια!!!!!!!!εγω τους δοκιμασα μετα απο προτροπη της αδερφης μ που αν και εχει πολυ λιγη μυωπια φοραει συνεχεια...........εγω δεν ενθουσιαστηκα ειναι αρκετα αβολοι, δεν πρεπει να πιανεις τα ματια οταν τους φορας,να ριχνεις refresh γιατι αλλιως σε τσουζουν και τα σχετικα:hmm:......προσωπικα ειμαι πολυ φαν των γιαλιων:redface:...ω ναι φροντιζω να αγοραζω πολλους σκελετους σε διαφορετικα χρωματα αναλογα με την διαθεση ΚΑΙ ΝΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΠΟΛΥ......(παρολο που οταν ημουν πιο μικρη και φορουσα και σιδερακια μ ελεγαν οτι μοιαζω με την μαρια την ασχημη:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top