Εδώ κάνουμε δίαιτα!

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
και το τσιγαρο υπαρχει 40 χρονια..ειναι καλο?η ασπαρταμη ειναι φαρμακο ουσιαστικα..μεχρι καποια δοσολογια ειναι ασφαλης...μην τη συγκρινουμε με φυσικα προιοντα..

η ασπαρταμη ειναι φαρμακο?:P

οκ, τι θεραπευει...?

το τσιγαρο δεν υπαρχει 40 χρονια, ο κοσμος καπνιζει συστηματικα ταμπακο απο το 1500, ανακαλυψαν δε το συσχετισμο καρκινου του πνευμονα και τσιγαρου το 1920. Οποτε κανεις λαθος, δεν ειναι το ιδιο. Και βασικα δεν καταλαβες ΚΑΝ τι εννοω, η ασπαρταμη βγηκε το 1974, τα επιπεδα καρκινου αυξαναν με τον ιδιο ρυθμο απο πριν το 1974 οποτε δεν ευθυνεται η ασπαρταμη για την ανοδο των καρκινων. Οκ? Το 'χουμε?

η ασπαρταμη ειναι ο μεθυλικος εστερας δυο αμινοξεων της φενυλαλανινης και του ασπαρτικου οξεος. Ξερεις που αλλου μπορεις να τα βρεις αυτα? Στο κρεας, το τυρι κτλ κτλ.

εχουν γινει εξαντλητικες μελετες και επισκοπισεις μελετων επι του θεματος και καταληγουν στο οτι η ασπαρταμη στα επιπεδα καταναλωσης που βρισκεται τωρα ειναι ασφαλης ("Aspartame: a safety evaluation based on current use levels, regulations, and toxicological and epidemiological studies". )

και παρεπιπτοντος ναι ας τη συγκρινουμε με τα φυσικα πρωιοντα οπως χμμμ το μελι ας πουμε, αν τρως μελι καθε μερα κατα πασα πιθανοτητα θα παθεις ζαχαροδη διαβητη στα 60 σου, αν τρως ασπαρταμη σε ισογλυκεις ποσοτητες το πολυ πολυ να χασεις κανα κιλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θα φανταζόσασταν ποτέ πως ένας ιδιώτης θα έθρεφε επί 2 χρόνια και 8 μήνες 108 ποντίκια για να μελετήσει τις επιδράσεις που έχει επάνω τους η ασπαρτάμη;

Και όμως η κα. Victoria-Inness-Brown έδινε στα μισά της ποντίκια ασπαρτάμη που σε ανθρώπινους όρους ισοδυναμεί με λιγότερο από μια diet coke την ημέρα, ενώ τα άλλα έτρωγαν την ίδια τροφή αλλά χωρίς αυτό το συστατικό.

Τα αποτελέσματα ήταν τραγικά. Τα ποντίκια που κατανάλωναν ασπαρτάμη παρουσίασαν σε στατιστικά σημαντικό ποσοστό όγκους, ενώ τα άλλα δεν είχαν παρόμοιες παρενέργειες.

Οι άπιστοι και οι φαρισαίοι του επιστημονικού κόσμου μαζί με τα αφεντικά τους θα βρουν σίγουρα κάποια δικαιολογία (φαντάζομαι μεθοδολογικής φύσεως) για να κουκουλώσουν το γεγονός.

Ωστόσο, και οι δικές τους έρευνες που μας βγάζουν ό,τι κατασκευάζουν ασφαλή έχουν επίσης κατηγορηθεί συχνά για μεθοδολογικές ελλείψεις και παραποίηση στοιχείων. Εγώ λοιπόν προτιμώ να πιστεύω την κυρία που εκτέλεσε το πείραμα μόνη της.
[edited by Γιώργος] Link

Πόσο ασφαλής είναι η κατανάλωση της ασπαρτάμης, ενός από τα δημοφιλέστερα τεχνητά γλυκαντικά που περιέχεται σε πλήθος light τροφίμων και σε γλυκαντικά δισκία; Το ερώτημα ξαναήρθε στο προσκήνιο όταν πριν από λίγες εβδομάδες πραγματοποιήθηκε το συνέδριο «Καρκίνος και Περιβάλλον» στη Γαλλία. Στο πλαίσιο του συνεδρίου, η ογκολόγος Valerie Magnin αλλά και ο γιατρός-διαιτολόγος Laurent Chevallier εξέφρασαν την άποψη ότι τα παιδιά που δεν έχουν διαβήτη ή δεν είναι παχύσαρκα, καθώς και οι έγκυες, δεν πρέπει να καταναλώνουν προϊόντα με ασπαρτάμη. Μάλιστα, ο τελευταίος υποστηρίζει ότι αυτή η οδηγία θα έπρεπε να γενικευτεί για όλο τον πληθυσμό. Τελικά, τι ισχύει για αυτό το τεχνητό γλυκαντικό που μετρά ήδη 20 χρόνια ζωής στο τραπέζι μας;

Τι λένε οι έρευνες;
«Υπάρχουν μαρτυρίες ανθρώπων που καταναλώνουν προϊόντα με τεχνητά γλυκαντικά, όπως η ασπαρτάμη, και αναφέρουν συμπτώματα όπως πονόκοιλο, αδιαθεσία, ιλίγγους και διαταραχές της μνήμης, τα οποία υποχωρούν με τη διακοπή της λήψης αυτών των τροφίμων, γεγονός που θα έπρεπε να ανησυχήσει τους κρατικούς φορείς», υποστηρίζει ο γιατρός-διαιτολόγος Laurent Chevallier που πιστεύει ότι η Γαλλική Αρχή Ασφάλειας Τροφίμων (AFSSA) θα έπρεπε να δώσει μεγαλύτερη σημασία στις αρνητικές έρευνες όσον αφορά την ασφάλεια της ασπαρτάμης.
Είναι γεγονός ότι η ασπαρτάμη, όπως και κάθε συνθετική γλυκαντική ουσία, προτού κυκλοφορήσει στο εμπόριο, έχει ελεγχθεί ως προς την ασφάλειά της, με τοξικολογικές έρευνες σε πειραματόζωα και με μακροχρόνιες επιδημιολογικές παρατηρήσεις σε πληθυσμούς που καταναλώνουν τρόφιμα με συνθετικά γλυκαντικά. Εν συνεχεία, οι αρμόδιοι φορείς -όπως ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, ο αμερικανικός FDA και η ευρωπαϊκή EFSA- λαμβάνοντας υπόψη τα αποτελέσματα αυτών των ερευνών, η πλειοψηφία των οποίων καταλήγει στο συμπέρασμα ότι η ασπαρτάμη είναι ασφαλής, ενέκριναν τη χρήση της. Ωστόσο, υπάρχουν και ανησυχητικές έρευνες όσον αφορά την ασφάλεια της ασπαρτάμης.
Η περίπτωση Ramazzini Το 2005 και το 2007 το Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο «Ramazzini» -ένα ανεξάρτητο μη κερδοσκοπικό ινστιτούτο- ανακοίνωσε τα αποτελέσματα τοξικολογικών ερευνών που συν δέουν την ασπαρτάμη με καρκινογένεση σε ποντίκια. Συγκεκριμένα διαπιστώθηκε ότι η ασπαρτάμη σε χαμηλές δόσεις προκαλούσε λεμφώματα και λευχαιμία σε θηλυκά ποντίκια. Ωστόσο, η Ευρωπαϊκή Αρχή Ασφάλειας Τροφίμων (EFSA) αξιολογώντας (το 2006 και το 2009) τις μελέτες Ramazzini κατέληξε στο συμπέρασμα ότι έχουν ερευνητικά σφάλματα. Σύμφωνα μάλιστα με την πλέον πρόσφατη ανακοίνωση της EFSA (2009), η κατανάλωση ασπαρτάμης είναι ασφαλής και δεν συντρέχει λόγος να αναθεωρηθεί το όριο της αποδεκτής ημερήσιας πρόσληψής της.
Πού βαδίζουμε τελικά; Οι επιστήμονες της EFSA έχουν αξιολογήσει περίπου 500 επιστημονικές έρευνες που αφορούν την ασπαρτάμη (θετικές και αρνητικές) και βεβαιώνουν ότι η λήψη της είναι ασφαλής και δεν έχει τοξική ή καρκινογόνο δράση όταν καταναλώνεται εντός των επιτρεπόμενων ορίων. Επιπλέον, σύμφωνα με την πιο πρόσφατη (2007) επισκόπηση του συνόλου των ερευνών από τους επιστήμονες 10 διαφορετικών πανεπιστημίων που δημοσιεύτηκε στο επιστημονικό περιοδικό Critical Reviews in Toxicology, «δεν υπάρχουν στοιχεία ότι η ασπαρτάμη είναι καρκινογόνος για τον άνθρωπο.»

Οι περισσότεροι ειδικοί είναι υπέρ της περιορισμένης χρήσης της ασπαρτάμης

Πόση ασπαρτάμη επιτρέπεται την ημέρα;
Το επιτρεπόμενο όριο λήψης είναι 40 mg/κιλό βάρους για την Ευρώπη και 50 mg/κιλό βάρους για τις ΗΠΑ. Τα όρια αυτά αφορούν υγιείς ενηλίκους και διαβητικούς. Oι ειδικοί επισημαίνουν ότι για να «καταφέρει» π.χ. ένας ενήλικος που ζυγίζει 70 κιλά να φτάσει αυτό το όριο, θα έπρεπε να καταναλώσει σε μία ημέρα 15 κουτάκια αναψυκτικών light ή πάνω από 50 γλυκαντικά δισκία ασπαρτάμης. Δεδομένου ότι κάτι τέτοιο θεωρείται ανέφικτο, εκτιμάται ότι η μέση ημερήσια πρόσληψη ασπαρτάμης είναι πολύ χαμηλότερη από την επιτρεπόμενη και κυμαίνεται κατά μέσο όρο στα 10 mg/κιλό βάρους, ακόμη και για τους τακτικούς καταναλωτές της.

Πόσες θερμίδες έχει;
Η ασπαρτάμη έχει την ίδια θερμιδική αξία με τη ζάχαρη, δηλαδή 4 θερμίδες ανά γραμμάριο. Όμως, είναι περίπου 200 φορές πιο γλυκιά από τη ζάχαρη, γιʼ αυτό και απαιτείται ελάχιστη ποσότητα για να προσδώσει την ίδια γλυκύτητα σε ένα τρόφιμο ή ποτό, γεγονός που σημαίνει ότι ουσιαστικά δεν έχει θερμίδες (χαρακτηρίζεται «μη θερμιδογόνος»).

Βοηθά στον έλεγχο του βάρους;
Ορισμένες έρευνες υποστηρίζουν ότι η ασπαρτάμη μπορεί να συμβάλει στον έλεγχο του βάρους, όταν όμως συνδυάζεται με τη γενικότερη μείωση των θερμίδων και την άσκηση δηλαδή με τους δύο βασικούς «κανόνες» της απώλειας βάρους. Άλλωστε, μην ξεχνάτε ότι η υπερκατανάλωση light προϊόντων με το λανθασμένο σκεπτικό ότι «δεν παχαίνουν» μπορεί τελικά να οδηγήσει σε αύξηση του βάρους.

Όχι στην ασπαρτάμη για παιδιά και εγκύους
Οι ειδικοί επισημαίνουν ότι τα παιδιά, ως αναπτυσσόμενοι οργανισμοί, αλλά και οι έγκυες γυναίκες πρέπει να τρέφονται σύμφωνα με τις αρχές της ισορροπημένης διατροφής στο πλαίσιο της οποίας δεν συνιστάται η κατανάλωση light προϊόντων με τεχνητά γλυκαντικά. Άλλωστε, δεν υπάρχουν μελέτες βάσει των οποίων συστήνεται η λήψη ασπαρτάμης από τα παιδιά και τις εγκύους.



Η «ζάχαρη» των διαβητικών

Η κατανάλωση ασπαρτάμης δεν αυξάνει τα επίπεδα της γλυκόζης και της ινσουλίνης στο αίμα, όπως η ζάχαρη, γιʼ αυτό και σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή και την Αμερικανική Διαβητολογική Εταιρεία οι διαβητικοί μπορούν να καταναλώνουν ασπαρτάμη, φροντίζοντας να μην ξεπερνούν τα επιτρεπόμενα όρια. Πάντως, οι περισσότεροι διαβητολόγοι συνιστούν τη μετρημένη λήψη ασπαρτάμης. Με άλλα λόγια, «επιτρέπονται» 1-2 γλυκαντικά δισκία στον καφέ την ημέρα, αλλά συνιστάται η περιορισμένη κατανάλωση αναψυκτικών και γλυκών με ασπαρτάμη. Άλλωστε, επισημαίνουν ότι η ρύθμιση του σακχαρώδους διαβήτη δεν επιτυγχάνεται με την κατανάλωση light προϊόντων, αλλά μέσω ενός ειδικά σχεδιασμένου διαιτολογίου, που βασίζεται στις αρχές της ισορροπημένης διατροφής και στην αποφυγή της ζάχαρης, καθώς και στην κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή.
[edited by Γιώργος] Link


κατι μου βρωμαει...η monsanto αλλωστε πρωτοεβγαλε την ασπαρταμη..να πουμε τωρα σε τι εχει μπλεχτει η mosanto?
μου μυριζει χρημα απο πισω...δεν ειμαι σιγουρος...αλλωστε αν τρωω μελι οπως ασπαρταμη στο πειραμα οχι μονο δεν θα παθω καρκινο ,αλλα θα κανω πολυ καλο στον οργανισμο μου...
το μελι ειναι μια φυσικη ουσια που την προτιμουσαν για εκατομμυρια χρονια πολλα πλασματα στη γη και ολοι οι αρχαιοι πολιτισμοι την ειχαν σαν εξαιρετικα ωφελιμη,αφου δεν ειχαν αλλο γλυκαντικο.μιλαμε για πειραμα χιλιαδων ετων.τωρα υπαρχουν οι καρκινοι οχι τοτε....να τη συγκρινω με ενα τεχνητο παρασκευασμα μερικων δεκαετιων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Moon δεν ξέρω αν το έχετε αναφέρει γιατι δεν έχω διαβάσει απαντήσεις..γιατί έξω που πας δεν πίνεις φυσικούς χυμούς??κ εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα έχω με το έξω..εμένα δε μου αρέσει πολυ το πορτοκάλι αλλά μονο αυτό βρίσκω περισσότερο,στην πάτρα είχα πάρει φυσικό χυμό ανάμικτο κ ήταν ωραίο κ διαφορετικό απο το πορτοκάλι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το πορτοκαλι χωρις ζαχαρη ειναι ξινο..το καλυτερο και αυτο που παιρνω απο τα καταστηματα ειναι ο χυμος 7 φρουτων χωρις ζαχαρη...
και με λιγοτερο απο 1 ευρω το λιτρο τον παιρνεις..και ειναι πενταγλυκος με φυσικο τροπο..και εχει και πολλεεες βιταμινες..

είχα πάρει φυσικό χυμό ανάμικτο κ ήταν ωραίο κ διαφορετικό απο το πορτοκάλι..

καλα κανεις..χυμος με φρουτα του παθους...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Επιπλέον, σύμφωνα με την πιο πρόσφατη (2007) επισκόπηση του συνόλου των ερευνών από τους επιστήμονες 10 διαφορετικών πανεπιστημίων που δημοσιεύτηκε στο επιστημονικό περιοδικό Critical Reviews in Toxicology, «δεν υπάρχουν στοιχεία ότι η ασπαρτάμη είναι καρκινογόνος για τον άνθρωπο.»

Οι περισσότεροι ειδικοί είναι υπέρ της περιορισμένης χρήσης της ασπαρτάμης
wtf?

διαβασες το ιδιο σου το κειμενο?

απο τη μια λες οτι οι ερευνες που βγαζουν θετικο συσχετισμο με καρκινουν αδικα αποριπτοντε απο τη βιβλιογραφια γιατι οι επιστιμονες επειδη τα παιρνουν χοντρα απο τις βιομηχανιες γλυκαντικων και ετσι βρισκουν μεθοδολογικα προβληματα απο την αλλη λες οτι οι 500 και πλεον μελετες που εχουν βγαλει αρνητικο συσχετισμο απο την EFSA ειναι ολες σε μια μεγαλη θεωρια συνομοσιας που θελει να μας ξεπαστρεψει απο καρκινους.

και για να δεις σε ποσο μικρο βαθος πας το συλογισμο σου:

η βιομηχανια ζακχαροζης ειναι μεσα στο τοπ 10 βιομηχανιων στο κοσμο, οταν λεμε οτι τα φραγκα πεφτουν βροχη το εννουμε, μαζι με το πετραιλεο, το ατσαλι, τα φαρμακα και κανα δυο ακομα.

η βιομηχανια των γλυκαντικων εινια ενας ΝΑΝΟΣ μπροστα στις βιομηχανιες ζαχαρης. Σε ρωτω τωρα, ποσο ευκολο θα ηταν ο βιομηχανιες ζαχαρης να κανουν λομπι ωστε να βγαινουν περισοτερες μελετες ΚΑΤΑ των γλυκαντικων ωστε να μην χανουν μεριδιο της αγορας?

ΕΠΙΣΙΣ

οι καρκινοι εχουν πολυ μεγαλυτερη συχνοτητα τωρα πια ΓΙΑ ΕΝΑ ΒΑΣΙΚΟ ΛΟΓΟ: ταραραραραραραρα τσςςς ΠΡΟΣΔΟΚΟΜΕΝΟ ΕΥΡΩΣ ΖΩΗΣ.

πριν απο 100.000 χρονια ο μεσος ορος ηταν 25-30 χρονια για ενα ανθρωπο, ποτε ακριβως να προλαβει να βγαλει καρκινο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Το ότι οι χυμοί αυτοί είναι τόσο γλυκείς, με βάζει σε σκέψεις.
Μπορεί να μην έχουν ζάχαρη, πιστεύω όμως ότι τους ταράζουν, αν όχι σε γλυκαντικά, τουλαχιστον στην φρουκτόζη, αλλιώς δεν εξηγείται, είναι αδύνατον να έχουν με φυσικό τρόπο τέτοια γλυκειά γεύση.
Γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οι περισσότεροι ειδικοί είναι υπέρ της περιορισμένης χρήσης της ασπαρτάμης
η σημειωμενη λεξη τα λεει ολα...γιατι αραγε περιορισμενη?και οχι με μετρο πχ?
και μετα κειμενα αυτα δεν ειπα οτι βλαπτει..αλλα οτι δεν ειναι και εντελως αθωομενη..κοινως θολα τα πραγματα..και μεχρι να ξεθολωσουν προτιμω το μελι...:P


Το ότι οι χυμοί αυτοί είναι τόσο γλυκείς, με βάζει σε σκέψεις.
Μπορεί να μην έχουν ζάχαρη, πιστεύω όμως ότι τους ταράζουν, αν όχι σε γλυκαντικά, τουλαχιστον στην φρουκτόζη, αλλιώς δεν εξηγείται, είναι αδύνατον να έχουν με φυσικό τρόπο τέτοια γλυκειά γεύση.
Γνώμη μου.
τα κοκτειλ χυμων ειδικα τροπικων εχουν πολλα φυσικα ζακχαρα...φτανουν και περισσευουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Κι εγώ έχω την ίδια απορία για τους χυμούς του εμπορίου. Πώς ο χυμός πορτοκάλι π.χ. είναι τόσο γλυκός χωρίς γλυκαντικά και πώς διατηρούνται τόσο καιρό χωρίς συντηρητικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βαζουν ασκορβικο οξυ..βιταμινη c δηλαδη..αναπληρωνουν αυτη που καιγεται απο την ατμοσφαιρα...και πικριζει τον χυμο..επισης προτιμουν πορτοκαλια νοτιας αμερικης και οχι ελλαδας ,γιατι εχουν λιγοτερα οξεα..στην τηλεοραση το ειχα ακουσει αυτο..τα ελληνικα ειναι αρκετα οξινα και οχι τοσο καλα για χυμους..

το μαγκο,ομως και τα αλλα τροπικα φρουτα ειναι πολυ γλυκα απο μονα τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Κι εγώ έχω την ίδια απορία για τους χυμούς του εμπορίου. Πώς ο χυμός πορτοκάλι π.χ. είναι τόσο γλυκός χωρίς γλυκαντικά και πώς διατηρούνται τόσο καιρό χωρίς συντηρητικά;

Για όλους τους χυμούς του εμπορίου χρησιμοποιείται συμπυκνομένος χυμός που εισάγεται σε παγοκολώνες από χώρες όπως η Πορτογαλία και η Ισπανία και τον αναμιγνύουν με χυμό εγχώριας παραγωγής. Αυτό γίνεται όχι γιατί είναι καλύτερος ο χυμός που εισάγουμε, αλλά γιατί κοστίζει φθηνότερα απ' ότι να αγοράσουν π.χ. τα πορτοκάλια από εδώ και να τα επεξεργαστούν. Επίσης εμείς σαν χώρα εξάγουμε ένα μεγάλο μέρος από τη δική μας παραγωγή.
Εννοείται βέβαια πως όλοι αυτοί οι χυμοί έχουν ζάχαρη και συντηρητικά. Υπάρχει μια διαφορά. Δεν λέει "χωρίς ζάχαρη και συντηρητικά" αλλά "χωρίς προσθήκη ζάχαρης και συντηρητικών", αυτό σημαίνει ότι στον χυμό αυτό υπάρχει η ζάχαρη και τα συντηρητικά του συμπυκνωμένου χυμού και βέβαια ο φυσικός χυμός που προστέθηκε, αλλά δεν προσέθεσαν επιπλέον ζάχαρη ή συντηρητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα θελει η παγοκολωνα συντηρητικα?δεν μου φαινεται λογικο...

επισης εχω πιει πολλους χυμους πορτοκαλι που ειναι πικροι αρα χωρις ζαχαρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
^Θυμάσαι ποιας εταιρίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
καλα θελει η παγοκολωνα συντηρητικα?δεν μου φαινεται λογικο...

επισης εχω πιει πολλους χυμους πορτοκαλι που ειναι πικροι αρα χωρις ζαχαρη...

εγώ σου λέω τι ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω στους χυμους που πινω..γραφει"χωρις προσθηκη ζαχαρης" και "χωρις συντηρητικα"
οι πορτοκαλοχυμοι του lidl και οι μαρκα 'Λακωνια"ειναι ξινοπικροι..ενω ο "Ολυμπος" ηταν γλυκος...ομως οταν εχουν ζαχαρη γραφουν 50% χυμος και "Νεκταρ"και νιωθω οντως τη ζαχαρη εντονη..

οι χυμοι παντως με 7 φρουτα και 9 βιταμινες που παιρνω με ιδιωτικη και οχι ετικετα..ειναι φυσικα γλυκεις..το νιωθω και γραφουν τα ιδια που λεω αποπανω "χωρις προσθηκη ζαχαρης".τα τροπικα φρουτα ειναι τοσο γλυκα που δεν θελουν ζαχαρη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
εγω στους χυμους που πινω..γραφει"χωρις προσθηκη ζαχαρης" και "χωρις συντηρητικα"
οι πορτοκαλοχυμοι του lidl και οι μαρκα 'Λακωνια"ειναι ξινοπικροι..ενω ο "Ολυμπος" ηταν γλυκος...ομως οταν εχουν ζαχαρη γραφουν 50% χυμος και "Νεκταρ"και νιωθω οντως τη ζαχαρη εντονη..

οι χυμοι παντως με 7 φρουτα και 9 βιταμινες που παιρνω με ιδιωτικη και οχι ετικετα..ειναι φυσικα γλυκεις..το νιωθω και γραφουν τα ιδια που λεω αποπανω "χωρις προσθηκη ζαχαρης".τα τροπικα φρουτα ειναι τοσο γλυκα που δεν θελουν ζαχαρη..


Δεν είναι εφικτό ρε Άγγελε να διατηρείται χυμός χωρίς ζάχαρη ή κάποιο συντηρητικό για τόσο καιρό. Άλλωστε δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με αυτό που στίβουμε. Και ξαναλέω ... χρησιμοποιείται για την παρασκευή τους συμπυκνωμένος χυμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μα ο παγος συντηρητικο ειναι.οπως δε χρειαζονται συντηρητικα τα κατεψυγμενα κρεατα...
η ψυξη ειναι η συντηρηση! καποιοι χυμοι οπως οι παραπανω που ειπα..ειναι απο πορτοκαλια συνεταιρισμων λακωνιας και αργολιδας...δεν ειναι ολοι ξενοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
μα ο παγος συντηρητικο ειναι.οπως δε χρειαζονται συντηρητικα τα κατεψυγμενα κρεατα...
η ψυξη ειναι η συντηρηση!

lol thats nice...

Και τι κανεις για να διατηρησεις την γευση οταν παγωνεις και ξεπαγωνεις? Α ναι προσθετεις flavoring agents...

Αλλα για να λεμε του στραβου το δικιο οντως δεν εχουν συντηρητικα, ειτε τα παστεριωνουν ειτε τα ακτινοβολουν.

Και μετα προσθετουν "φυσικα ζακχαρα φρουτων" δηλαδη φρουκτοζη.

η σημειωμενη λεξη τα λεει ολα...γιατι αραγε περιορισμενη?και οχι με μετρο πχ?

λολ τωρα θα το παιξουμε στη σημειολογια? Περιορισμενη = με μετρο

..κοινως θολα τα πραγματα..και μεχρι να ξεθολωσουν προτιμω το μελι..

που ειναι απολυτα σιγουρο οτι προκαλει διαβητη και παχαινει, να ξερουμε απο που μας ηρθε τουλαχιστον ρε αδερφε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
που ειναι απολυτα σιγουρο οτι προκαλει διαβητη και παχαινει


οι αρχαιο ελληνες δεν ειχαν ουτε το ενα ουτε το αλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
που ειναι απολυτα σιγουρο οτι προκαλει διαβητη και παχαινει, να ξερουμε απο που μας ηρθε τουλαχιστον ρε αδερφε.

Συγγνώμη; Το μέλι προκαλεί διαβήτη και παχαίνει; ...... ρε παιδιά, εγώ νόμιζα ότι το μέλι είναι από τις πιο υγιεινές τροφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αφου το λεει ο epote ετσι θα ειναι...τι σημασια εχουν χιλιαδες χρονια χρησης του ως φαρμακο και εξαιρετικη τροφη και μονο γλυκαντικο?:hmm::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top