Ευρώπη, Ταξίδια, Τα Ξύδια και Backpacking!

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Η συγκοινωνία είναι παντού καλή!
Θέλεις στο γαλλόφωνο ή το γερμανόφωνο κομμάτι;
Θα ρωτήσω, βασικά, εγώ έχω πάει Αυστρία, για πιο φτηνά!

Τα σπιτάκια λέγονται στα γαλλικά chalet και στα γερμανικά Huette.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
αυστρια ε?

προτιμω γερμανικα που τα μιλαω κ οχι γαλλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anta

Νεοφερμένος

Η Anta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Εμείς λέμε για νότια Ελβετία βασικά. (Της έχει κολλήσει ένα μέρος με κάτι λούνα παρκ, για το Θεό πια...)
Αλλά θα πάμε και Ζυρίχη και γύρω.
Δεν μπορείς να μη δείς την πρωτεύουσα της χώρας που επισκέπτεσαι, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οκ!
(αν και έχουν διάλεκτο, δηλαδή προφορά στα "καλά" γερμανικά)

Σκέφτεσαι Αυρτία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
δεν ξερω βασικα δεν γνωριζω τιποτα...
απλα μια απο της χωρες που αναφεραμε οτι θελουμε να παμε ειναι η ελβετια...
κ ετσι βρηκα ευκαιρια που εχουμε εσενα εδω:P να μαθω καποια πραγματα..
το θεμα ειναι οτι απο ολους τους προορισμους που σκεφτικαμε τους επιλεξαμε για διαφορετικους λογους αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εμείς λέμε για νότια Ελβετία βασικά. (Της έχει κολλήσει ένα μέρος με κάτι λούνα παρκ, για το Θεό πια...)
Αλλά θα πάμε και Ζυρίχη και γύρω.
Δεν μπορείς να μη δείς την πρωτεύουσα της χώρας που επισκέπτεσαι, έτσι;

Σαφώς, μόνο που η πρωτεύουσα είναι η Βέρνη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anta

Νεοφερμένος

Η Anta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ναι;; Νόμιζα Ζυρίχη!
Ήταν κάποτε, πρίν γίνει η Βέρνη;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
never ever :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Η αντα εκανε απουσιες στο μαθημα της γεωγραφιας, το ξερω απο πολυ εγκυρη πηγη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
σκεφτόμουν για τέλος σεπτέμβρη να πάω ισπανία. κάτι όμως που δεν είναι σίγουρο. να ρωτήσω, δεν είναι κουραστικό να ταξιδεύεις μια ολόκληρη μέρα στο τρένο? πόσο καιρο θέλει να φτάσει στην ισπανια από αθήνα?? που κοιμάσαι????? στο κάθισμα τρένου. για μαδρίτι βαρκελώνη πόσες μέρες θέλει?
με τις μέρες που θα είσαι στο τρένο.? α και πόσα λεφτά χαλάς για μεταφορά και hostels και άλλα περίπου στις 10 μέρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Σχεδον ολα τα ταξιδια που εχω κανει ως τωρα ηταν low budget γιατι πηγαινα με τον πατερα μου που ηταν ναυτικος. Απο τη στιγμη που σταματησε να ταξιδευει, πηγα στην Βαρκελωνη (high budget γιατι ακομα δεν ειχα γνωρισει το Couchsurfing) και στην Σόφια (που ακομα και σε ξενοδοχειο να μεινεις ειναι ουσιαστικα low budget).
Βεβαια, η νοοτροπια του Couchsurfing δεν ειναι απλα να κανεις ταξιδια ποιο ευκολα χωρις να πληρωσεις πολλα λεφτα, αλλα ακομα περισσοτερο ειναι το να ζησεις την ντοπια κουλτουρα οπου πας. Να συναντηθεις, να συζητησεις, να διασκεδασεις με τους ανθρωπους. Δεν υπαρχει ποιο ομορφο πραγμα. Η Βαρκελωνη για παραδειγμα, δεν εχει μονο Sagrada Familia, εχει και κατοικους που ειναι ετοιμοι να σε φιλοξενησουν και να περασουν καποιες μερες μαζι σου κανοντας σε να ζησεις σαν ενας απο αυτους.

Ααααχ, ταξιδια, κουλτουρες, γλωσσες, ανθρωποι... Δεν μπορω να διανοηθω τη ζωη μου χωρις αυτα... :)
Μπήκα στο couchsurfing αλλά κάποιος πρέπει να με προσκαλέσει:( , είναι κάποιος ήδη μέλος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
σκεφτόμουν για τέλος σεπτέμβρη να πάω ισπανία. κάτι όμως που δεν είναι σίγουρο. να ρωτήσω, δεν είναι κουραστικό να ταξιδεύεις μια ολόκληρη μέρα στο τρένο? πόσο καιρο θέλει να φτάσει στην ισπανια από αθήνα?? που κοιμάσαι????? στο κάθισμα τρένου. για μαδρίτι βαρκελώνη πόσες μέρες θέλει?
με τις μέρες που θα είσαι στο τρένο.? α και πόσα λεφτά χαλάς για μεταφορά και hostels και άλλα περίπου στις 10 μέρες

Μαλλον θα σε απογοητευσω, αλλα εψαχνα πριν κατι μηνες για hostels και τα πιο "καλα" απο την αξιολογηση ηταν ηδη ρεζερβε, νομιζω οτι πρεπει να το τσεκαρεις οσο πιο γρηγορα μπορεις γιατι γενικα κλεινουν πολλουυυυς μηνες πριν.
Για λεφτα για μεταφορα, λογικα θα πας με interrail στη ζωνη που παει Ισπανια-Πορτογαλια-Μαροκο, και αααν θυμαμαι καλα η τιμη ειναι γυρω στα 200, ισως κατι παραπανω. Για hostels υπολογισε κανα 20αρικο τη μερα.
Επισης τσεκαρε αυτο --> www.apartmentsramblas.com , φαινονται συμπαθητικα και σε προσιτες τιμες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ωπ πολυ καλο αυτο!!!
μπραβο, δεν το ηξερα!

χαμστερικο κι εγω εκει εχω κολησει με το couchsurfing.
O nosaltres ομως ειναι μελος και σιγουρα μπορει να μας κανει ενα Invite.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Μαλλον θα σε απογοητευσω, αλλα εψαχνα πριν κατι μηνες για hostels και τα πιο "καλα" απο την αξιολογηση ηταν ηδη ρεζερβε, νομιζω οτι πρεπει να το τσεκαρεις οσο πιο γρηγορα μπορεις γιατι γενικα κλεινουν πολλουυυυς μηνες πριν.
Για λεφτα για μεταφορα, λογικα θα πας με interrail στη ζωνη που παει Ισπανια-Πορτογαλια-Μαροκο, και αααν θυμαμαι καλα η τιμη ειναι γυρω στα 200, ισως κατι παραπανω. Για hostels υπολογισε κανα 20αρικο τη μερα.
Επισης τσεκαρε αυτο --> www.apartmentsramblas.com , φαινονται συμπαθητικα και σε προσιτες τιμες ;)
δηλαδή ακόμα και για σεπτέμβρη, περίπου 20, είναι δύσκολο να βρεις hostel?πόσο καιρό πριν πρεπει να κλείσουμε? καλύτερα να διαλέξουμε dorm or double room?
α θα πάω εγώ και άλλο ένα άτομο. δεν υπάρχει κίνδυνος να σε κλέψουν στο dorm? καλύτερα να πάμε με τρένο ή αεροπλάνο?

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ, ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Δεν ξερω τι παιζει τωρα για Σεπτεμβρη, εμεις για Αυγουστο παντως ψαχναμε απο τον Απριλιο και ηδη τα καλυτερα βαθμολογημενα ηταν κλεισμενα! Ισως φταιει που ηταν τετοια η περιοδος-νταλα καλοκαιρι, και Σεπτεμβρη ειναι πιο χαλαρα, δεν ξερω. Για dorm, double και κλεψιματα θα σε διαφωτισει η Gio καλυτερα..
Τωρα για αεροπλανο ή τρενο..αν δε σε εμποδιζει το οικονομικο εννοειται οτι το αεροπλανο ειναι προτιμοτερο! (λενε οτι εχει χαβαλε το τρενο, αλλα εγω για τοσες ωρες δεν ξερω αν θα αντεχα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ. μάλλον με αεροπλάνο θα πάμε. έχει καλές τιμές, περίπου 100Ε να πάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
αεροπλανο θα ελεγα κι εγω... τοσες ωρες δεν αντεχεται μωρε... ασε που ΟΛΕΣ οι κλεψιες που μου εχουν γινει και εχω ακουσει, εγιναν μεσα σε τρενο, ελεος!
στα βαλκανια βεβαια, που ειναικαι πιο επικινδυνα, αλλα αν πηγαινες με τρενο θα περναγες κι εσυ σιγουρα απο σκοπια και λοιπα-δε στο συνιστω.

οσο για χοστελ, θα σου πω τι μου εχει δειξει η προσωπικη μου εμπειρια πανω στο θεμα.
αφενος, μην κλεισεις μεσω νετ. ναι, θες να σαι σιγουρη οτι θα βρεις, ναι,θες να μην ταλαιπωρηθεις και ναι, θες απο πριν να ξερεις τι κανεις και που πας
ΑΛΛΑ
πολλα απο αυτα, βαζουν "ετσι" οτι εχουν κλειστες ημερομηνιες, για να δειξουν οτι εχουν ζητηση, οτι ειναι η καλυτεροι, και οτι αν απο τις 5 πχ μερες που θα κατσεις, εχουν μονο τις 4 δωματιο, με εξτρα φραγγα σου βρισκουν δωματιο (στο ιδιο το καταλυμα,οχι αλλου) ..αρκει να πληρωσεις το κατι τις σου..

οποτε εγω γενικα αυτο που εκανα ηταν να προσπαθω να εχω απο πτιν ενα ενημερωμενο χαρτη μετρο της πολης, ενα χαρτη με τους δρομους ΚΑΙ ολα τα χοστελ που μου αρεσαν, ΣΗΜΕΙΩΜΕΝΑ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΧΑΡΤΗ( με τηλ, διευθυνση, οδηγιες, ολα). ετσι ημουν σιγουρη οτι καπου θα κοιμομουν το βραδυ.

Μολις εφτανα στην πολη ξεκιναγα το ψαξιμο και τελικα ΔΕΝ ΕΜΕΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ που ειχα ηδη βρει, καθοτι επεφτα συνεχως πανω σε αλλα,πολυ γλυκουλια, καθαρα, ησυχα, κεντρικα, που απλα ΔΕΝ διαφημιζονταν στο νετ.

εχε λοιπον κι αυτο στο νου σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ένα μικρό σχόλιο! Στα Σκόπια είναι το λιγότερο πιθανό να σε κλέψουν! Μας έχουν κλέψει, Σερβία, Βουλγαρία, Ρουμανία, Σκόπια, καμία φορά! Σε συζήτηση με τους υπαλλήλους του τρένου, οι οποίοι ήταν και Σέρβοι, μας είπαν ότι το μόνο μέρος από το οποίο περνάει το τρένο και δεν έχουν παράπονα κλοπών είναι τα Σκόπια (από ντόπιους πάντα).

Από την άλλη και μέσα στο τρένο με ένα λουκετάκι για την κουκέτα (τη θεωρώ δεδομένη για την ασφάλεια σου σε μακρύ ταξίδι, μια χαρά ασφαλής φτάνεις)! Μάλλον όμως τα μακρινά ταξίδια με τρένο στο εξωτερικό είναι για powerusers. :P

Μη σας πω ότι τη μεγαλύτερη τρομάρα σε τρένο την πέρασα ταξιδέύοντας με τα σούπερ τρένα της Γερμανίας, όπου σε κάποια φάση σκάνε 15 όμορφοι, ψηλοί και... Άριοι (ταξιδέυαμε πρώην ανατολική Γερμανία και ήταν βράδυ) και εγώ είμαι με ένα συνάδελφο από το Καμερούν και δεν ξέρουμε που να κρυφτούμε και φαίνεται ότι ασχολούνται έντονα μαζί μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
αχ ευχαριστώ πολύ! οι συμβουλές σας ήταν πολύ καλές! αν θέλω κάτι ακόμα θα σας ρωτήσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
χμ, εμενα με εχουν κλεψει ΚΑΙ ΣΚΟΠΙΑ, οποτε ΜΗΝ εμπιστευεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top