Προτιμάτε cinema ή σπίτι και dvd;

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, μήπως ξέρει κάποιος και μπορεί να με βοηθήσει... :hmm:

Έχω ακούσει, αν δεν κάνω λάθος..., ότι υπάρχει κάποιο video club, στο οποίο γίνεσαι μέλος και σου φέρνουν,
όποιες ταινίες θέλεις να δεις, στο σπίτι... :P

Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω, ας μου πει, για να μπορέσω να το βρω... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
σου στέλνω πμ με ένα που βρήκα....
σίγουρα υπάρχουν κι άλλα αλλά με γρήγορ googlάρισμα που έκανα αυτό βρήκα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Θερινο σινεμαδακι για παντα!
Γενικα με τα ντιβιντια σπιτι δεν τα παω καλα, ολο και κανα τηλεφωνο θα με κοψει, κανα σχολιο περαστικου συγκατοικου, δεεεν το ευχαριστιεμαι. Μονο για χαβαλεδοταινια με παρεα και τετοια το απολαμβανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Στάνταρ σπίτι & dvd!
Το προτιμώ γιατί:
1. μαζευόμαστε μόνο φίλοι
2. καπνίζουμε όποτε θέλουμε
3. μιλάμε όποτε θέλουμε
4. πίνουμε τα ποτάκια μας, τα μπιρονάκια μας
5. παραγγέλνουμε τις πίστες μας ή τα μεζεδάκια μας.
6. αν δεν μας αρέσει το έργο απλά το βγάζουμε και βάζουμε άλλο (δεν είμαστε υποχρεωμένοι να μείνουμε να το δούμε γιατί λυπόμαστε τα χρήματα που δώσαμε)
7. γελάμε όποτε θέλουμε όσο θέλουμε και όπως θέλουμε
8. αναλύουμε την υπόθεση όποτε θέλουμε και άμα λάχει γυρνάμε και μια σκήνη πίσω για να δούμε ποιος έχει δίκιο!
....
Το καλοκαίρι ένα θερινό όμως θα το χτυπήσουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από erodia:
7. γελάμε όποτε θέλουμε όσο θέλουμε και όπως θέλουμε

Καλα, εγω αυτο το κανω και στο σινεμα. Σιγα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
Καλα, εγω αυτο το κανω και στο σινεμα. Σιγα..

Δεν αμφιβάλλω!
Κάποια στιγμή όμως, όταν είχαμε πάει να δούμε τον Τιτανικό .... Μας έιχε πιάσει νευρικό γέλιο γιατί κάποια στιγμή είχαμε συνειδητοποιήσει πως οι περισσότεροι γύρω μας κλαίγανε ... αλλά μιλάμε για νευρικό γέλιο, μετά δακρύων ... το πόσα σουτ, και το τί σιχτίρια ακούσαμε δεν μπορώ να σου περιγράψω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από erodia:
Δεν αμφιβάλλω!
Κάποια στιγμή όμως, όταν είχαμε πάει να δούμε τον Τιτανικό .... Μας έιχε πιάσει νευρικό γέλιο γιατί κάποια στιγμή είχαμε συνειδητοποιήσει πως οι περισσότεροι γύρω μας κλαίγανε ... αλλά μιλάμε για νευρικό γέλιο, μετά δακρύων ... το πόσα σουτ, και το τί σιχτίρια ακούσαμε δεν μπορώ να σου περιγράψω!!!!
Αρε γέλιο!!!!

Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Χαλαρά στο σπίτι με το DVD (ή όποιο άλλο μέσο τελοσπάντων ;) )
Το πιάσαμε το υπονοούμενο! Και εγώ μια από τα ίδια!

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
όταν η ταινία έχει και το γνωρίζω από πριν πολλά οπτικά και ηχητικά εφέ, σαφώς και προτειμώ τον κινηματογράφο... ή αν ξέρω με σιγουριά ότι πρόκειται για μια καλή ταινία και δεν θα κλάψω τα 8 ευρώ του εισητηρίου, τα 5 του pop corn και τα 3 της coca cola!!!
όταν πρόκειται για άλλο είδος, χαλαρά ξαπλανάσκελα σπίτι και dvd με σπιτικό pop corn και coca cola απο τα ψιλικά της γειτονιάς :P
Με βάση αυτό που είχες πειιιιιιιιιι.
Όλες οι ταινείες στο κινηματογράφο! Αλλά επειδή δεν είμαι Ωνάσης (κρίμα) στο κινηματογράφο πάμε στις ταινείες εφε,ήχο. Γενικά εκεί που ή αίθουσα κάνει την σημαντική διαφορά!
'Ομως να πεθάνουν οι Μ@@@ες με τα κινητά και επιτέλους έλεος με το χράτσα χρούτσα. VILLAGE DIE!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smart

Πολύ δραστήριο μέλος

Η smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.
Και εγώ μάλλον προτιμώ σπίτι και dvd είναι καλύτερα ειδικά τώρα το χειμώνα !!!
Βέβαια εντάξει μ'αρέσει και στο σινεμά αλλά όχι τόσο..............:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Προτιμώ σινεμά, είναι άλλη η αίσθηση! Και προτιμώ να πηγαίνω μόνη μου παρά με παρέα.:confused: Το dvd μου αρέσει είτε για χαβαλοκατάσταση είτε για να κάνω μαραθώνιους Friends, Sex and the city ή να βλέπω τα "Closer" και "Garden State" όταν είμαι στα down μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
βασικά,όντως τώρα που χειμωνιάζει,προτιμώ με τα χίλια dvd σπίτι..δεν συγκρίνεται η αίθουσα του σινεμά,με το άνετο σαλονάκι/δωμάτιό σου,τα αναμμένα κεράκια και το χουχούλιασμα μέσα σε μια υπέροχη αγκαλίτσα... :inlove::happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αναλόγως την ταινία. Αν πχ είναι μια ταινία με αρκετά εφέ (που να αξίζει έστω και λίγο όσον αφορά τα υπόλοιπα), ή γενικά μια έντονη ταινία, τότε θα προτιμήσω το σινεμά. Αλλιώς το "dvd" σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Σινεμα / ΝτιΒιΝτι

55 / 45
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Χμ, γενικά τρελαίνομαι να χουχουλιάζω με δβδ, αλλά λατρεύω το σινεμά...
Κι έτσι που είναι ακριβό εκεί πάνω, πάω σπάνια..
Άρα αυτή τη στιγμή, σινεμά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
XVID και H264 και το κατεβαστήρι πέρνει φωτιά.
Πάντως στο cinema υπάρχει ένα απίστευτα αρνητικό.
Το απίστευτο χράτσα χρούτσα και ο ήχος από καλαμάκια που ρουφάνε υγρά με αέρα με όλους τους πορωμένους με τα pop corn και τις Coca Coles.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Αν κ η μεγαλη οθονη ειναι κατι που σε μαγευει κ σε κανει να ζεις στην ταινια,προτιμω το σπιτι γιατι στην περιπτωση που η ταινια ειναι μαπα πιο ευκολα την σταματας κ την βαζεις στην ακρη.Στο σινεμα δεν λεει να φυγεις στη μεση..Ασε που σχολιαζεις ανετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smart

Πολύ δραστήριο μέλος

Η smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.
Αν κ η μεγαλη οθονη ειναι κατι που σε μαγευει κ σε κανει να ζεις στην ταινια,προτιμω το σπιτι γιατι στην περιπτωση που η ταινια ειναι μαπα πιο ευκολα την σταματας κ την βαζεις στην ακρη.Στο σινεμα δεν λεει να φυγεις στη μεση..Ασε που σχολιαζεις ανετα...

Σιγά βρε crazy lover η μεγάλη οθόνη δε είναι κάτι που σε μαγευει κιόλας!!
Χαλάρωσε....Το οτι σε κάνει να ζεις τη ταινία ok αλλα οχι και να σε μαγέυει!!:eek:Τουλάχιστον εμένα προσωπικά δε με μαγευει!!!!:tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy lover

Δραστήριο μέλος

Η crazy lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.
Σιγά βρε crazy lover η μεγάλη οθόνη δε είναι κάτι που σε μαγευει κιόλας!!
Χαλάρωσε....Το οτι σε κάνει να ζεις τη ταινία ok αλλα οχι και να σε μαγέυει!!:eek:Τουλάχιστον εμένα προσωπικά δε με μαγευει!!!!:tongue:
Αποψη μου κ σε οποιον αρεσει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
με την τιμη που θα πληρωναμε 5 ατομα για σινεμα...
βλεπαμε σπιτι σινεμα τρωγαμε κ κινεζικο..το σταματουσαμε να παμε τουαλετα,να βαλουμε κοκα,να μιλησουμε στο κινητο κ βεβαια σχολιαζαμε κ γελουσαμε,κ βεβαια ΚΑΠΝΙΖΑΜΕ ΑΝΕΤΑ :P :clapup: :clapup: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
με την τιμη που θα πληρωναμε 5 ατομα για σινεμα...
βλεπαμε σπιτι σινεμα τρωγαμε κ κινεζικο..το σταματουσαμε να παμε τουαλετα,να βαλουμε κοκα,να μιλησουμε στο κινητο κ βεβαια σχολιαζαμε κ γελουσαμε,κ βεβαια ΚΑΠΝΙΖΑΜΕ ΑΝΕΤΑ :P :clapup: :clapup: :P
Εξαιτίας των έντονων (+απόδοση εγκαταστασεων) θα έλεγα ότι ακριβώς γιαυτό πάω στο cinema για τις ταινίες που θεωρώ must .

Βλέπω δεν έβαλες το τρώμε ποπ κορν και κάνουμε απίστευτο χρατσαχρούτσα. ίσως γιατί αυτό γίνεται υπάρχει και στο cinema και μάλιστα πολύ πιο άφθονο και έντονο από το σπίτι.

Δυστυχώς τα μοναδικές αίθουσες που απογορεύουν το φαγητό μέσα (Αττικόν και Απόλλων) δεν παίζουν τις ταινίες που θέλω. Πολύ δυστυχώς.

Επίσης για μένα υπάρχουν δύο κατηγορίες cineφίλ που λένε.ΟΚ υπάρχουν και αυτοί στην μέση αλλά συνήθως τείνουν προς την πρώτη.

Η πρώτη κατηγορία και μεγαλύτερη αποτελέιται από αυτούς που πάνε κινηματογράφο αντί για καφέ ή μπαράκι ή οτιδήποτε. Χαρακτηριστικό τους είναι ότι σκάνε στο multiplex και διαλέγουν εκεί τι θα δούνε από τις διαθέσιμες. Λογικό είναι αυτή η κατηγορία να την ενδιαφέρει περισσότερο το σύνολο μαζί με το χράτσα χρούτσα και τους ήχους από τα αναψυκτικά που τελειώνουν και να μην ξεχάσω και τα κινητά που δεν κλείνουν, γιατί που ξέρεις μπορεί γίνει κάτι πολύ σημαντικό ή απλά μπορεί να στεναχωρηθεί η σχέση που το είχαμε κλειστό και ανησύχησε. Και αν πάνε με συγκεκριμένο έργο υπόψη είναι σίγουρα γιατί είναι πολύ διαφημισμένο.

Η δεύτερη κατηγορία πάει στον κινηματογράφο για το έργο. Χαρακτηριστικό είναι ότι η ταινία και αίθουσα είναι επιλεγμένη πριν την προσέλευση στον κινηματογράφο και συνήθως τα εισητήρια αγορασμένα από προηγούμενη μέρα. Και αν για κάποιο λόγο οι θέσεις δεν είναι ικανοποιητικές απλά φαύγουν από το χώρο και δεν πάνε σε όποια άλλη ταινία κάτσει. Προσωπικά σε αυτή την κατηγορία ανήκω καθώς θεωρώ κοροιδία τα λεφτά που ζητάνε ειδικότερα από την στιγμή που έμαθα τι έγινε με το πολυδιαφημισμένο Dolby Digital.

Δεν κρίνω κάποια από τις δύο ομάδες αλλά η πρώτη ομάδα έχει αυξηθεί πολύ όταν πριν καμιά 10ετία όταν το προιόν ταινία αναβαθμίστηκε για τις σύγχρονες ανάγκες καταναλωτισμού της νεολάιας και περιλαμβάνει μενού από ποπκορν και αναψυκτικό σε ποσότητες ικανές να διαρκέσουν όσο η ταινία. Ευτυχώς μαζί με τα κακά ήρθαν όμως και τα καλά όπως ήταν η βελτίωση των συνθηκών (επιτέλουν το πόδια μου δεν περισσεύουν), βλέπω παρόλη το χτένισμα χέρι στη πρίζα της μπροστηνής μου και κυρίως ο ήχος είναι απολαυστικός αν και σε ορισμένες αίθουσες το έχουν παρακάνει στην ένταση.
Έτσι όπως έχει γίνει το σύστημα τίποτα καλό δεν έρχεται χωρίς το κακό που αποφέρει και τα απίστευτα έσοδα. Μην ξεχνάται ότι η αίθουσα βγάζει τρελά φράγκα από το ποπ κορν καθώς αυτό κοστίζει ακόμα λιγότερο και από τον καφέ που χρυσοπληρώνουμε έξω.

Σχετικά με την τιμή να επισημάνω ότι η ASOS έχει μια κάρτα που πρακτικά ανάγει το εισιτήριο σε 5.5€ αν η ταινίες είναι σε καθημερινή μέρα εκτός Παρασκευής.
Και σχετικά με τα κινητά απλά να πω άντε και με λάπτοπ ανοιχτό και το αντίστοιχο irc κανάλι online για realtime σχολιασμό και κανά (μου περνάς το ποπκόρν?).

Η απόλυτη εκδίκηση πάντως σε πολυδιαφημισμένο έργο ήταν το τέλος του πρώτου του άρχοντα που όσοι δεν ξέραν και ήταν οι πλειοψηφία δλδ απλά μείναν κάγκελο έτσι όπως τελείωσε και βρίζαν και θαύαν 10 χρόνια όπως και η αδερφή μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
κι εμεις πηραμε home cinema στο σπιτι για να βλεπουμε τις ταινιες μας και να γουσταρουμε...δεν παμε πια σινεμα.. ασε που βγαινει και πιο ακριβα και δεν μ αρεσει να παω να κλεινομαι μεσα σε μια αιθουσα... στο σπιτι χιλιες φορες...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 20 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top