Προτείνετε ένα βιβλίο

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
"Eνα θάυμα κάθε αρχή την κατοικεί" - Ερμαν Εσσε.........:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
μπορώ να προτείνω ένα βιβλίο προς αποφυγή; Άγρια Φοινικόδεδντρα του Φώκνερ (αν δεν κάνω λάθος).............πόσος χρόνος από τη ζωή μου χαμένος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
μπορώ να προτείνω ένα βιβλίο προς αποφυγή; Άγρια Φοινικόδεδντρα του Φώκνερ (αν δεν κάνω λάθος).............πόσος χρόνος από τη ζωή μου χαμένος
Εννοείς του Ουίλιαμ Φώκνερ;
Μα αυτός είναι νομπελίστας.
Πάντως το συγκεκριμένο βιβλίο δεν το γνωρίζω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
ναι ακριβώς αυτόν εννοώ.....μαύρες ώρες πέρασα με αυτό το βιβλίο. επειδή έχω σαν αρχή να διαβάζω το βιβλίο μέχρι το τέλος όσο μάπα και να είναι μαρτύρησα η γυναίκα......τελικά δεν το διάβασα όλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Παρ' όλα αυτά μου κίνησες την περιέργεια.
Θα ψάξω να του ρίξω μια ματιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
σε λυπάμαι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ο Βασιλιάς, ο Σοφός και ο Γελωτοποιός, του πολύ μεγάλου Shafique Keshavjee
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Έχω καιρό να μπω στο e-steki και έχω αρκετές προτάσεις (θετικές και προς αποφυγή...)
Κατ' αρχάς την πάτησα για ακόμη μία φορά αγοράζοντας και διαβάζοντας ευπώλητο... :(:( "Τα πυθαγόρεια εγκλήματα" του Τεύκρου Μιχαηλίδη, ένα βιβλίο από τα πολλά που τελευταία κατατάσσονται στη λεγόμενη "μαθηματική λογοτεχνία" Βαρετό!!! Του είδους μακράν προτιμώ το "Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Γκολντμπαχ" του Απ. Δοξιάδη, Το ξαναδιάβασα πρόσφατα με το ίδιο ενδιαφέρον όπως και παλιότερα. Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι το "Τρομορατικό χτύπημα" του Γιασμίνα Χάντρα. Πολύ πρωτότυπη ιστορία, με πολλά -κυρίως φιλειρηνικά- μηνύματα, άψογους διαλόγους και πλοκή που κρατάει τον αναγνώστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Όταν έκλαψε ο Νίτσε του Irvin Yalom και το Νησί της Προηγούμενης Ημέρας του Ουμπέρτο Έκο. Υπέροχα βιβλία και τα ξαναδιάβασα πολλές φορές:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
"Το αρωμα του ονειρου" απο Τομ Ρομπινς. Μαγικο και αγαπημενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
αν σας αρέσουν τα παραμύθια διαβάστε το "Μπαουντολίνο" του Ουμπέρτο Έκο

αν δεν το έχετε διαβάσει σας προτείνω το "όσα παίρνει ο άνεμος". το βιβλίο δεν έχει καμιά σχέση με την ταινία. Η ταινία αφορά σε μία αισθηματική ιστορία και με την ευκαιρία μας λέει ότι κάπου γινόταν και πόλεμος. αντίθετα το βιβλίο περνάει πολλά αντιπολεμικά και κοινωνικά μηνύματα(αν και ενδεχομένως κάποια να είναι και λίγο ρατσιστικά) και με την ευκαιρία αναφέρει και έναν έρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το "Όταν έκλαψε ο Νίτσε" και "Το άρωμα του ονείρου" μου άρεσαν και μένα πολύ! Το πρώτο συνδυάζει μυθοπλασία, ψυχανάλυση και φιλοσοφία με πολύ ωραίο τρόπο. Το ρούφηξα. Το άλλο είναι πολύ σουρρεαλιστικό και τρελό! Ταξιδιάρικο. Εδώ και ΚΑΙΡΟ διαβάζω και το "Ακόμα και οι καουμπόυσες μελαγχολούν" του ίδιου συγγραφέα και είναι πολύ ωραίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Το "Όταν έκλαψε ο Νίτσε" και "Το άρωμα του ονείρου" μου άρεσαν και μένα πολύ! Το πρώτο συνδυάζει μυθοπλασία, ψυχανάλυση και φιλοσοφία με πολύ ωραίο τρόπο. Το ρούφηξα. Το άλλο είναι πολύ σουρρεαλιστικό και τρελό! Ταξιδιάρικο. Εδώ και ΚΑΙΡΟ διαβάζω και το "Ακόμα και οι καουμπόυσες μελαγχολούν" του ίδιου συγγραφέα και είναι πολύ ωραίο.

underwaterινι κι εγω εχω διαβασει το "Οταν εκλαψε ο Νιτσε" και μου αρεσε πολυ καθως και την "Θεραπεια του Σοπεναουερ" του ιδιου συγγραφεα. Ταιριαζουν τα γουστα μας στο βιβλιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Μολις τέλειωσα το "Οταν εκλαψε ο Νίτσε" και ειναι απλά υπέροχο:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Μηπως ξερετε αν υπαρχει κανενα ελληνικο σαιτ, που μπορουμε να διαβαζουμε κιολας αυτα τα βιβλια? Κατι εχω ακουσει για αυτο, αλλα ειναι στα αγγλικα μονο νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Μολις τέλειωσα το "Οταν εκλαψε ο Νίτσε" και ειναι απλά υπέροχο:clapup::clapup::clapup:

για πες περιπου.... ενδιαφερον ακουγετε...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
τελειωσα το "ο διαβολος φοραει πραντα" αρκετα καλο και αναλαφρο βιβλιο. σημερα θα παω να παρω και το διβιδι για να διω και πώς ειναι σε ταινια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Ίμρε Κέρτες - Αστυνομική ιστορία
Ρίτσαρντ Μπαχ - Ο γλάρος Ιώναθαν Λίβινγκστον

Εξαιρετικά για απαιτητικούς αναγνώστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
"Η καλοσύνη των ξένων" - Πέτρος Τατσόπουλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairytale

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fairytale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 881 μηνύματα.
Του Έρωτα και της Σκιάς - Ιζαμπέλ Αλιέντε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top