Προτείνετε ένα βιβλίο

Αυτός

Νεοφερμένος

Ο Αυτός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
" Τα μήλα του Νεύτωνα" Jean-Marie Vigoureux, Εκδόσεις Κέδρος.
Ένα ταξίδι από την εμφάνιση του ανθρώπου μέχρι το 1800. Ο συγραφέας με εκπληκτική γραφή, απλή και κατανοητή, μιλάει για τις αντιλήψεις των πρώτων ανθρώπων και των αρχαίων Ελλήνων για τη φύση . Κατόπιν αναφέρεται στην Επιστημονική επανάσταση και στους πρωταγωνιστές τους. Για τον καθένα (Κοπέρνικο, Κέπλερ, Γαλιλαίο,Newton) παραθέτει εκτενή στοιχεία για την ζωή τους την εποχή που έζησαν και το έργο τους.Το ταξίδι είναι συναρπαστικό και γοητευτικό.Όπως και η ΦΥΣΙΚΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nemain

Νεοφερμένος

Η Nemain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Τάδε έφη Ζαρατούστρας του Νίτσε, είναι πολύ παρεξηγήμενο βιβλίο, αλλά είναι υπέροχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
" Τα μήλα του Νεύτωνα" Jean-Marie Vigoureux, Εκδόσεις Κέδρος.
Ένα ταξίδι από την εμφάνιση του ανθρώπου μέχρι το 1800. Ο συγραφέας με εκπληκτική γραφή, απλή και κατανοητή, μιλάει για τις αντιλήψεις των πρώτων ανθρώπων και των αρχαίων Ελλήνων για τη φύση . Κατόπιν αναφέρεται στην Επιστημονική επανάσταση και στους πρωταγωνιστές τους. Για τον καθένα (Κοπέρνικο, Κέπλερ, Γαλιλαίο,Newton) παραθέτει εκτενή στοιχεία για την ζωή τους την εποχή που έζησαν και το έργο τους.Το ταξίδι είναι συναρπαστικό και γοητευτικό.Όπως και η ΦΥΣΙΚΗ.
Το αγόρασα μαζί με το icon (η βιογραφία του Steve jobs ) ... Όταν το διαβάσω θα επανέλθω με σχόλια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
Κατάρα θέλω να πάρω να διαβάσω ένα λογοτεχνικό βιβλίο
έχω τόοοοσο καιρό να διαβάσω λογοτεχνικό.. μου έλειψε
το θέμα είναι οτι δε ξέρω τι να πάρω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Aν αφιερώσεις λίγη ώρα σε ένα καλό βιβλιοπωλείο, θα έχεις την ευκαιρία να ψάξεις και να διαλέξεις ό,τι σου κινήσει το ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
Aν αφιερώσεις λίγη ώρα σε ένα καλό βιβλιοπωλείο, θα έχεις την ευκαιρία να ψάξεις και να διαλέξεις ό,τι σου κινήσει το ενδιαφέρον.

έτσι απλά;
κι αν αποδειχθεί πατάτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δοκίμασε το "Αγριόκυκνοι: οι τρεις κόρες της Κίνας", της Γιουνγκ Τσενγκ. Καταπληκτικό! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Kάνεις πάλι το ίδιο, με αυστηρότερα κριτήρια αυτή τη φορά.
Δεν είναι απίθανο να επιλέξεις κάποιο βιβλίο που θα σε ξεγελάσει στην πορεία και θα το βαρεθείς.
Προσωπικά, όταν επιλέγω ένα βιβλίο, το πρώτο πράγμα που προσέχω είναι ο συγγραφέας. Οχι επειδή έχω κόλημα με κάποιους συγκεκριμένους, αλλά θέλω να γνωρίζω ποιος είναι αυτός και τι έχει να μου πει, έτσι λοιπόν διαβάζω το βιογραφικό του. Επειτα, ρίχνω μια σύντομη ματιά να δω αν μου αρέσει ο τρόπος γραφής του και τελευταίο αφήνω το θέμα που πραγματεύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
Δοκίμασε το "Αγριόκυκνοι: οι τρεις κόρες της Κίνας", της Γιουνγκ Τσενγκ. Καταπληκτικό! :)

1000 Ευχαριστώ Γιδάκιον καλό!
Θα το πάρω και σε πώ!

Είναι και κινέζικο ότι πρέπει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
Kάνεις πάλι το ίδιο, με αυστηρότερα κριτήρια αυτή τη φορά.
Δεν είναι απίθανο να επιλέξεις κάποιο βιβλίο που θα σε ξεγελάσει στην πορεία και θα το βαρεθείς.
Προσωπικά, όταν επιλέγω ένα βιβλίο, το πρώτο πράγμα που προσέχω είναι ο συγγραφέας. Οχι επειδή έχω κόλημα με κάποιους συγκεκριμένους, αλλά θέλω να γνωρίζω ποιος είναι αυτός και τι έχει να μου πει, έτσι λοιπόν διαβάζω το βιογραφικό του. Επειτα, ρίχνω μια σύντομη ματιά να δω αν μου αρέσει ο τρόπος γραφής του και τελευταίο αφήνω το θέμα που πραγματεύεται.

suspiria, είπα κονσέρβα και όχι κονσερβοκούτι, που σημαίνει "έτοιμο"
Το διευκρινίζω παρακάτω άλλωστε.

δυστυχώς πειρατή δε ξέρω πολλά από συγγραφείς οπότε δε μπορώ να επιλέξω με βάση το κριτήριο συγγραφέας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Aκόμα κι αν δεν ξέρεις μπορείς να διαβάσεις λίγο από αυτούς στο σύντομο βιογραφικό τους.
Μπορεί κάτι να σε τραβήξει από εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
οκ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
1000 Ευχαριστώ Γιδάκιον καλό!
Θα το πάρω και σε πώ!

Είναι και κινέζικο ότι πρέπει :)

Εμένα με ενθουσίασε. Είναι μεγάλο, αλλά συναρπαστικό... Όλη η ιστορία της μοντέρνας Κίνας... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
Εντάξει γιδάκι! I trust u :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αγαπητέ χρήστη Mike καλώς ήρθες

σε παρακαλώ να διαβάσεις προσεκτικά τους όρους χρήσης και συγκεκριμένα τον κανόνα 11

Απαγορεύεται αυστηρότατα το κάθε μήνυμα να περιέχει οτιδήποτε σχετικό με παράνομο λογισμικό ή μεθόδους εξουδετέρωσης της προστασίας λογισμικού καθώς και συνδέσμους (links) για ιστοσελίδες που περιέχουν τέτοιο περιεχόμενο ή ακόμη και torrents τα οποία αναφέρονται σε εμπορικά προγράμματα ή σε παράνομα αντίγραφα έργων που προστατεύονται από την νομοθεσία περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Στην απαγόρευση αυτή περιλαμβάνονται και οι λέξεις-κλειδιά που εύκολα μπορούν να συσχετιστούν με συγκεκριμένες πηγές παράνομου υλικού.


Η ομάδα διαχείρισης δεν θα ήθελε να βρεθεί στη δυσάρεστη θέση να επιβαρύνει το λογαριασμό σου με 40% warning points όπως ορίζουν οι κανόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
χμ..τελειωσα πριν λιγες μερες το "The eight" της Katherine Neville....πολυ ωραιο βιβλιο..πολυσελιδο μεν....ενδιαφερον δε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αρκετα ενδιαφερον βιβλιο το "Ολα ηταν τοσο μα τοσο υπεροχα..." της Αναστασιας Καλλιοντζη....με ενα περιεργο..αλλα και μη αναμενομενο τελος.
""Ενα καλοκαιρι ηταν γραφτο να κρατησει η ευτυχια. Και μετα το ονειρο εξελιχθηκε σε εφιαλτη. Αλλα οταν ηρθε η στιγμη που αποκαλυφθηκε οτι ο εφιαλτης δεν ηταν παρα ενα ονειρο, τοτε η Ζωη αποφασισε οτι αξιζε τον κοπο να δωσει και τη ζωη της ακομη για να το ξαναζησει.
Θυτης ή θυμα? Ποιος ειναι ποιος?
Ερχεται καποια στιγμη στη ζωη που το ερωτημα αυτο παυει να ειναι μια αναπαντητη απορια' γινεται ενα ερωτημα ζωης και θανατου.""
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Μετά από πολύ κόπο και χρόνο τέλειωσα το Πόλεμος και Ειρήνη (Τολστόι)! Καλό σε γενικές γραμμές αν και σε μερικά σημεία ήταν λίγο κουραστικό. Διαβάστε το, μόνο 1614 σελίδες!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Παολο Κοελο "Εντεκα λεπτα".

[FONT=Arial,Helvetica]Οταν ακολουθείς το δρόμο της συνείδησής σου, τότε θα έρθει η ώρα που το σώμα και η ψυχή θα αναγεννηθούν. Τα Έντεκα Λεπτά αφηγούνται την ιστορία της Μαρίας, μιας νεαρής Βραζιλιάνας από την επαρχία, που οι πρώτες αθώες, φευγαλέες επαφές της με τον έρωτα της ραγίζουν την καρδιά. Σε τρυφερή ηλικία, είναι πλέον πεπεισμένη ότι δε θα βρει ποτέ την αληθινή αγάπη. Αντίθετα, είναι βέβαιη πως η αγάπη είναι κάτι τρομερό, που σε κάνει να υποφέρεις. Μια τυχαία συνάντηση με κάποιον στο Ρίο την οδηγεί στη Γενεύη να ονειρεύεται τη δόξα και τα πλούτη, καταλήγει όμως να γίνει πόρνη. Η πεποίθησή της ότι αγάπη σημαίνει απελπισία και σπαραγμός θα τεθεί σε αμφισβήτηση, όταν γνωρίσει ένα γοητευτικό νεαρό ζωγράφο. Σε αυτή την οδύσσεια αυτοεπίγνωσης, η Μαρία καλείται να διαλέξει: θα ακολουθήσει το μονοπάτι της σκοτεινής και στείρας σεξουαλικής απόλαυσης ή θα διακινδυνεύσει τα πάντα για να ανακαλύψει το προσωπικό της εσωτερικό φως και μαζί την πιθανότητα του ιερού σεξ, του έρωτα δύο σωμάτων που οι ψυχές τους αγαπιούνται;
πηγη
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πως έγινα βλάκας του Μάρτιν Παζ.

Προσωπικά μου άρεσε για το είδος του και για το ανάλαφρο/κωμικό του ύφους του :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top