Ποιο είναι το τέλειο σώμα για εσάς;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Για να απαντήσω στο ερώτημα που θέτεις catlover. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ενδεχόμενα υπάρχει τέλειο σώμα; Όρισέ μου το τέλειο, σαν έννοια. Πριν πάμε στο υλικό, το σώμα...προσπάθησε να βρεις κάποιον τέλειο άνθρωπο, που δεν υπάρχει αρχής γενομένης από τον εαυτό σου. Άρα είναι τελείως άτοπο το θέμα. Ζήσε την πραγματικότητα φιλαράκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι υπαρχει το τελειο σωμα ουτε ο τελειος ανθρωπος... Απλα λεω πως ειναι ενα ωραιο αντρικο σωμα... Εννοώντας οτι να το κοιτας και αν λες οτι ειναι ωραιο απλα(οπως ειπαν και οι προηγουμενοι να νιωθεις μια ελξη οχι ερωτα ομως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Για να καταλάβω, ελκόμαστε από, ερωτευόμαστε...σώματα; Πάμε καλά; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Για να καταλάβω, ελκόμαστε από, ερωτευόμαστε...σώματα; Πάμε καλά; :eek:

Το να έλκεσαι από κάποιο σώμα, είναι δυνατό να γίνει και φυσιολογικό. Το να ερωτεύεσαι όμως Σώμα, εε, είναι ανόητο και ανέφικτο! Εκτός και αν δε μιλάμε για Έρωτα, αλλά για καψούρα. Έχει διαφορά! Ο Έρωτας είναι πιο βαθύ συναίσθημα, δε περιορίζεται στο φαίνεσθαι. Δε γίνεται να ερωτευτείς μία εμφάνιση!! Να πάθεις "κόλλημα", ναι, ok, αλλά μέχρι εκεί.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Και βέβαια ελκόμαστε ΚΑΙ από σώματα.
Το πρώτο πράγμα που βλέπεις σε κάποιον είναι η εξωτερική του εμφάνιση όσο κι αν εσείς οι "πιο ρομαντικοί" δε θέλετε να το παραδεχτείτε.

Τα χαρακτηριστικά του σώματος και του προσώπου μαρτυρούν σημαντικά εξελικτικά στοιχεία, που σε παλαιότερους χρόνους ήταν υψίστης σημασίας για την επιβίωση και την αναπαραγωγή του είδους και θα περάσουν πάρα πολλές γενιές για να αποβληθούν αυτές οι τάσεις από τον εγκέφαλό μας.
Για παράδειγμα, σε έναν κόσμο χωρίς ανεπτυγμένη ιατρική, μία γυναίκα με μικρότερη λεκάνη θα είχε πιο δύσκολη γέννα, με περισσότερες πιθανότητες να πεθάνει σε αυτή. Έτσι, σταδιακά η φαρδιά λεκάνη έγινε σημάδι γονιμότητας, άρα και έλξης προς το αντρικό φύλο. Κάτι που ισχύει ακόμα και σήμερα, αφού ενστικτωδώς οι άντρες κοιτάμε και βαθμολογούμε ασυνείδητα κάθε κώλο που περνάει από μπροστά μας. :P
Όποιος δε βαριέται μπορεί να διαβάσει το αντίστοιχο άρθρο στη wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Physical_attractiveness

Για μένα προσωπικά το τέλειο σώμα είναι το βέλτιστο που μπορεί κάποιος να επιτύχει για τον εαυτό του. Και με το βέλτιστο εννοώ να είναι υγιές και να μπορεί να φέρει σε πέρας καθημερινές λειτουργίες χωρίς προβλήματα. Δεν είναι δυνατόν ένας άνθρωπος γύρω στα 20 (χωρίς κινητικά προβλήματα ή άλλους λόγους φυσικά) να μη μπορεί να ανέβει 4-5 ορόφους μιας πολυκατοικίας ή να μη μπορεί να κουβαλήσει τα ψώνια απ το σουπερ μαρκετ χωρίς αμάξι. Είναι κρίμα να γεράσεις και να μην έχεις ζήσει το μεγαλύτερο μέρος των δυνατοτήτων που σου δίνει το σώμα σου.

Και φυσικά σα συνέπεια των παραπάνω έρχεται και η ωραία εμφάνιση που οι περισσότεροι από εμάς επιθυμούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Το τέλειο σώμα είναι αυτό που δε σε κάνει να νιώθεις άσχημα με το να κατοικείς μέσα του.
Το χοντρό και το λεπτό είναι απλώς ταμπέλες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Το τέλειο σώμα είναι αυτό που δε σε κάνει να νιώθεις άσχημα με το να κατοικείς μέσα του.
Το χοντρό και το λεπτό είναι απλώς ταμπέλες..

:worship: ... Νομίζω η λακωνικότερη και ουσιαστικότερη απάντηση! Περιττό να πω ότι συμφωνώ απολύτως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
τέλειο δεν ξέρω ποιο είναι,

πάντως αυτά που εμένα αρέσουν, είναι τα "running"



αλλά γούστα είναι αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
:worship: ... Νομίζω η λακωνικότερη και ουσιαστικότερη απάντηση! Περιττό να πω ότι συμφωνώ απολύτως.

Χαχαχα χαίρομαι που κάποιος συμφωνεί.:D
Αμάν δηλαδή ο,τι μας πλασάρει η κοινωνία το τελειοποιούμε πια. :P

Έχω δει "χοντρούς" ανθρώπους να είναι πανευτυχείς και "λεπτούς" να γκρινιάζουν συνεχώς, και το αντίθετο όμως.
Δεν είναι πόσα κιλά είσαι, είναι πως ο ίδιος το αντιλαμβάνεσαι. :D:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Οι γυναικες δεν κοιτανε την εμφανιση οπως κανουν οι αντρες, κοιτανε το χαρακτηρα οποτε οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Οι γυναικες δεν κοιτανε την εμφανιση οπως κανουν οι αντρες, κοιτανε το χαρακτηρα οποτε οκ.

Μπα μην το λες, όλα αυτά είναι μούφες και εμείς οι γυναίκες κοιτάμε την εμφάνιση άσχετα που πολλές λένε καλό χαρακτήρα να χει μωρέ..αυτό το λένε γιατί η εμφάνιση τους ξεγέλασε οπότε είπαν να μην κρίνουν και να μην επιλέγουν τον άλλον μόνο από την εμφάνιση.
Γενικότερα πάντως ο καθένας έχει την δική του άποψη για το τέλειο σώμα. Σε μερικούς αρέσει να είναι ο άλλος με σώμα μοντέλου, σε άλλους αρέσει να είναι με λίγα κιλά παραπάνω ας πούμε. Και τι έγινε αν έχει κάποιος μερικά παραπάνω κιλάκια; Εκείνη τα έχει όχι οι άλλοι, παρόλα αυτά να πέσουν να την φάνε και να της λένε ένα σωρό προσβολές για το σώμα της. Τόσο μυαλό έχουν και δεν μπαίνουν καν στον κόπο να βουτήξουν την γλώσσα μέσα στο μυαλό πρώτα και ύστερα να μιλήσουν, μπείτε λίγο στην θέση του άλλου βρε παδιά, σκεφτείτε, εσάς θα σας άρεσε; Προφανώς και όχι. Όλα αυτά είναι αρρωστημένα πρότυπα μονάχα, τίποτα παραπάνω. Το σημαντικότερο είναι να αγαπάει κανείς το σώμα του όπως είναι και να το αλλάξει όταν και όποτε θελήσει εκείνος, όχι για να αρέσει στους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Πω τι υπογραφη εχεις μαιρα,με εστειλες μου θυμησες τα παιδικα μου χρονια:P

Παντως το ωραιο κορμι ειναι το ελαστικο κορμι και ας μην ειναι γυμνασμενο.Να μπορεις να υπερβεις τα εμποδια για αμετρητα ρεκορς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Παντως το ωραιο κορμι ειναι το ελαστικο κορμι και ας μην ειναι γυμνασμενο.Να μπορεις να υπερβεις τα εμποδια για αμετρητα ρεκορς

Όταν λες Ελαστικό, για τα αμέτρητα ρεκόρ και εμπόδια... πόσο ελαστικό ακριβώς εννοείς;;:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Οι γυναικες δεν κοιτανε την εμφανιση οπως κανουν οι αντρες, κοιτανε το χαρακτηρα οποτε οκ.

Τι κανουν? Δεν το πιστευω καθολου αυτο αν και καθημερινα βλεπω τετοια παραδειγματα στον δρομο και αναρωτιεμαι πως γινονται αυτα..Περιεργες οι γυναικες πραγματικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Τι κανουν? Δεν το πιστευω καθολου αυτο αν και καθημερινα βλεπω τετοια παραδειγματα στον δρομο και αναρωτιεμαι πως γινονται αυτα..Περιεργες οι γυναικες πραγματικα..

κάτσε βρε, δηλαδή δεν μπορεί μια όμορφη γυναίκα να είναι μ' έναν λιγότερο... εμφανίσιμο άντρα? (το λιγότερο εμφανίσιμος βέβαια είναι υποκειμενικό αλλά ας μην πιάσουμε αυτή τη συζήτηση τώρα)... συμβουλή: σταμάτα να βλέπεις τα πράγματα τόσο επιφανειακά... το ωραίο σώμα ή την γενικότερα περιποιημένη εμφάνιση τα κάνεις για εσένα, για να νιώθεις εσύ καλά, όχι αποκλειστικά και μόνο για το σύντροφό σου (ή μόνο και μόνο για ν' αποκτήσεις σύντροφο) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Εχεις απολυτο δικιο.. Αρχιζω να καταλαβαινω σιγα σιγα τι κανω λαθος στον τομεα των κοριτσιων. Θα πρεπει να ξανασκεφτω καποια πραγματα τελικα γτ απο οτι βλεπω δνε βγαινει πουθενα οπως παω! Σε ευχαριστω για τις συμβουλες παντος, το εκτιμω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Τα μισά boyfriend/crush μου ήταν έξω απο το συνηθισμένο πρότυπο γυμνασμένος-κούκλος, και σας πληροφορώ δεν έπαθα τίποτα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Τι κανουν? Δεν το πιστευω καθολου αυτο αν και καθημερινα βλεπω τετοια παραδειγματα στον δρομο και αναρωτιεμαι πως γινονται αυτα..Περιεργες οι γυναικες πραγματικα..

E ναι δεν εχεις ακουσει που λενε οι κοπελες οτι δεν τους νοιαζει η εμφανιση αλλα να εχει καλο χαρακτηρα? αυτο λενε συνεχεια. Δεν ειναι σαν εμας που κοιταμε την εμφανιση. Και βασικα αμα γνωρισουνε εναν γυμνασμενο, ωραιο κλπ αμα δε τους αρεσει η συζητηση δεν ξαναβγαινουν μαζι του ενω εμεις με τη μενεγακη θα ξαναβγαιναμε. Δεν ειναι επιφανειακες οι γυναικες, ξερουν τι κοιτανε. Οποτε μην κομπλαρεις αν δεν εισαι ωραιος, αν κ απ οτι θυμαμαι εισαι κι ομορφοπαιδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Δεν εχω ακουσει ποτε να λενε που παει αυτος ο τυπακος αλλα οχι και ποπο τι κουκλος ειναι αυτος! Οποτε μαλλον ειμαι ενας κανονικος ανθρωπος.. Βεβαια κανω οτι περναει απο το χερι μου για να δειχνω πιο ωραιος γιατι αυτο μου δινει αυτοπεποιθεση προσωπικα εμενα. Προσπαθω να κανω οσο γυμναστικη μπορω για να κανω το επιθυμητο σωμα για το καλοκαιρι! Φαντασου τωρα ιουνιο να δινουμε εξετασεις και μετα να παμε για μπανιο κατευθειαν που θα ειναι εκει το γυμνασιο και λυκειο μαζι. Θα νιωθω ωραια για πρωτη φορα φορα με το σωμα μου :) . Ξερω με το σωμα μονο δεν ριχνεις γκομενες.. Το εχω δει live.. Ειναι ενας συνδυασμός αυτοπεποιθεσης-εμφανισης απο οτι εχω συμπεράνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
....κανω οτι περναει απο το χερι μου για να δειχνω πιο ωραιος γιατι αυτο μου δινει αυτοπεποιθεση προσωπικα εμενα...
Μόνο που έτσι έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα. Προσπαθώντας να δείχνεις ωραίος, έχεις την αμφιβολία αν το πετυχαίνεις και πάει περίπατο η αυτοπεποίθησή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top