Τι σημαίνει για εσάς ποιοτική μουσική;

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Yeah,no-σίγουρα υπάρχουν ροκ συγκροτήματα που παίζουν παπάδες και έχουν πολύ ψαγμένο ήχο,αλλά μπορείς να έχεις ένα εξίσου επιτυχημένο(?) ροκ(?) συγκρότημα που απλά αλλάζει τρία ακόρντα.


Αναδεικνύει όμως το πολύ σημαντικό πρόβλημα της υπογεννητικότητας βρε Ρένια μου!:worry:

Κοιταξε, εγω δεν ξερω απο μουσικη..Εννοω δεν ασχολουμαι,δεν ξερω να παιζω καποιο μουσικο οργανο (αν και θα ηθελα να μαθω κιθαρα)
οποτε υπαρχουν πραγματα που δεν μπορω να καταλαβω... Εγω αυτο που θεωρω ποιοτητα, ειναι η μουσικη-οι στιχοι ..
Δεν ειμαι προσηλωμενη στο ροκ, ακουω τα παντα! Απλως το ειδος που με αγγιζει περισσοτερο ειναι η ροκ-το εντεχνο (λιγη σημασια εχει πως λεγεται)

Οσο για το τραγουδακι.. επειδη λεει "γαματε γιατι χανομαστε" ? :Ρ
Γενικως δεν μου αρεσουν τα τραγουδια του.. μου κανουν πολυ κωμικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Κοιταξε, εγω δεν ξερω απο μουσικη..Εννοω δεν ασχολουμαι,δεν ξερω να παιζω καποιο μουσικο οργανο (αν και θα ηθελα να μαθω κιθαρα)
οποτε υπαρχουν πραγματα που δεν μπορω να καταλαβω... Εγω αυτο που θεωρω ποιοτητα, ειναι η μουσικη-οι στιχοι ..
Δεν ειμαι προσηλωμενη στο ροκ, ακουω τα παντα! Απλως το ειδος που με αγγιζει περισσοτερο ειναι η ροκ-το εντεχνο (λιγη σημασια εχει πως λεγεται)

Μα οι Πυξ Λαξ και οι διάφοροι έντεχνοι που αναφέρεις,darling,παίζουν συνεχώς τις ίδιες συγχορδίες και οι στίχοι τους λένε συνέχεια τα ίδια...τα κριτήριά σου αναιρούν τις επιλογές σου :whistle:

Παραδεχτείτε επιτέλους ρε παίδες ότι ο καθένας μας βαφτίζει ποιοτικό ό,τι του αρέσει ν'ακούει,να τελειώνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Μα οι Πυξ Λαξ και οι διάφοροι έντεχνοι που αναφέρεις,darling,παίζουν συνεχώς τις ίδιες συγχορδίες και οι στίχοι τους λένε συνέχεια τα ίδια...τα κριτήριά σου αναιρούν τις επιλογές σου :whistle:

Παραδεχτείτε επιτέλους ρε παίδες ότι ο καθένας μας βαφτίζει ποιοτικό ό,τι του αρέσει ν'ακούει,να τελειώνουμε.

Σιγουρα ο καθενας χαρακτηριζει ποιοτικο αυτο που του αρεσει, ομως δεν νομιζω να θεωρειται ποιοτητα ο Ρεμος,η Βανδη και ο Πλουταρχος.. Τους ακουω και εγω, δεν λεω, ολα θα τα ακουσω.. Αλλα δεν ειναι ποιοτητα..
Επισης δεν ειναι οι Πυξ Λαξ στους αγαπημενους μου :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Σιγουρα ο καθενας χαρακτηριζει ποιοτικο αυτο που του αρεσει, ομως δεν νομιζω να θεωρειται ποιοτητα ο Ρεμος,η Βανδη και ο Πλουταρχος.. Τους ακουω και εγω, δεν λεω, ολα θα τα ακουσω.. Αλλα δεν ειναι ποιοτητα..
Επισης δεν ειναι οι Πυξ Λαξ στους αγαπημενους μου :Ρ

Μα,ποια είναι τα κριτήρια που καθορίζουν τι είναι ποιοτικό,ο Ρέμος,ο Wagner ή οι πορδές του ξαδέρφου μου?Και αν υπάρχουν τέτοια κριτήρια,πως καθορίζονται και που στηρίζουμε την αντικειμενικότητά τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παραλογικός

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Δεν θα πω πολλά απλώς θα παραθέσω δύο τραγούδια.Άλλωστε κατά την ταπεινή άποψη μου ποιοτική μουσική είναι αυτή που αγγίζει την ψυχή του ανθρώπου χωρίς λόγια

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
κατι που σε κανει να σκεφτεσαι,να προβληματιζεσαι γενικα ρε παιδακι μου να αναστατωνεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου,ποιοτικό είναι το διαχρονικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*StarFalLeN*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ποιοτική μουσική για μένα , είναι η μουσική που μαρτυρά αλήθειες και προσφέρει εμπειρίες. Σε γυρνάει χρόνια πίσω , ή σε μεταφέρει χρόνια μπροστά. ΑΥΤΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Τι θα πει ποιοτική μουσική; Τι καθορίζει την ποιότητα ενός τραγουδιού; Για μένα είναι ο Βασίλης Τερλέγκας για τον γείτονα είναι οι 4 εποχές του Βιβάλντι.

Ακούστε μουσική χωρίς προκαταλήψεις και κόψτε τον ελιτισμό.

P.S H πειρατεία σκοτώνει την μουσική ή κάτι τέτοιες αντιλήψεις; Think about it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Μα,ποια είναι τα κριτήρια που καθορίζουν τι είναι ποιοτικό,ο Ρέμος,ο Wagner ή οι πορδές του ξαδέρφου μου?Και αν υπάρχουν τέτοια κριτήρια,πως καθορίζονται και που στηρίζουμε την αντικειμενικότητά τους?

Δεν υπάρχουν ενιαία κριτήρια, ο καθένας θέτει τα δικά του ανάλογα με τις προσωπικές του ανάγκες, δυνατότητες και εμπειρίες.
Άλλος την βρίσκει με έναν απλό ρυθμό για να "μαστουρώνει" σε συνδυασμό με το ποτάκι του, άλλος θέλει απλά να ακούει "φασαρία", μερικοί προτιμούν αντί να ακούνε να βλέπουν ;), άλλος θέλει πολυπλοκότητα στην σύνθεση και πολλές εναλλαγές και μερικοί θέλουν λίγο απ'όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει με πρόσωπα η ποιότητα μουσικής αλλά με τραγούδια... τραγούδια με ωραίους στίχους και εντάξει μουσική θα τα χαρακτήριζα ποιοτικά.
τα ίδια πρόσωπα, στο ίδιο είδος μουσικής μπορούν να βγάλουν "άσχημα" τραγούδια, χωρίς κάποια μελωδία ή ρυθμό ή στίχους

δείτε αυτά με ωραίους στίχους και μουσική

1 ακόμα και αν δεν είμαι θρήσκιος, οι στίχοι αυτοί έχουν ένα πολύ πιο βαθύτερο νόημα, για όλους μας. Πρέπει να γίνουμε περισσότεροι άνθρωποι και λιγότερο εγωιστές. τι φταίνε μερικοί άνθρωποι που γεννιούνται μέσα στην φτώχεια? Δεν είναι άδικο? Και να το κάνουμε από μόνοι μας, όχι για να έχουμε την αυταπάτη ότι ευχαριστήσαμε τον θεό
2 ακόμα και ας είναι ποπ-ραπ που φαίνεται άλλη μία κλασσική μαλακία, έχει πολύ ωραίους στίχους. Δείτε άλλα τραγούδια του ίδιου τραγουδιστή που μιλάνε μόνο για κλαμπ
3 πανκ ροκ με ωραίους στίχους. Το ίδιο συγκρότημα έχει βγάλει πληθώρα τραγουδιών που δεν έχουν κανένα νόημα.
4 αν και δεν ακούω και πολλά ελληνικά τραγούδια αυτό το τραγούδι έχει τους πιο ωραίους στίχους και νόημα που δεν έχω δει ή ακούσει πουθενά αλλού σε άλλο τραγούδι.
5 ωραίοι στίχοι, ωραία μουσική

τώρα ακούω και πολλά τραγούδια χωρίς κανένα ιδιαίτερο νόημα, μόνο για την ωραία μουσική, αλλά δεν τα χαρακτηρίζω ποιοτικά.
ύστερα μου την σπάνε τα τραγούδια που μιλάνε για κλαμπ, πάρτυ, λες και αυτές είναι οι αξίες της ζωής. Υπάρχουν απλά μόνο και μόνο για να στοιβάζουν τα πρόβατα στο "μαντρί" (είσοδος 10 ευρώ με ποτό!)...
μου την σπάνε που κάποιοι πορώνονται με ένα είδος ή ένα συγκρότημα και έχουν την αυταπάτη ότι ακούν την καλύτερη μουσική. ειδικά οι πολύ μεταλάδες, που το έχουν δει σκληροτράχηλοι γιατί ακούνε τα πιο "βαριά" (σαν να λες καπνίζω το πιο βαρύ τσιγάρο), ξέρουν όλα τα είδη. όχι ότι δεν ακούω, αλλά δεν ακούω τα "θορυβώδη" τραγούδια, και τις τσιρίδες...
Μου την δίνει η ραπ όπου μιλάνε οι ράπερς για τον εαυτό τους και την βρίσκουν με αυτήν πολλά παιδιά.

πολλά παιδιά αλλάζουν και είδη μουσικής στην πορεία της εφηβείας ανάλογα με το πιο εκφράζει καλύτερα τον εγωισμό τους. στην ουσία όμως λίγα είναι τα ποιοτικά τραγούδια, τα οποία θέλουν ψάξιμο. Τέλος το ποιοτικό δεν ισούται με το "μου αρέσει". μπορεί πολλά λαϊκά τραγούδια να έχουν ωραίους στίχους και ρυθμό, αλλά απλά να μην μου αρέσουν... οπότε δεν είναι σωστό να βαφτίζουμε ποιοτικά αυτά που μας αρέσουν, αυτό περικλείει μόνο εγωισμό, στο να αναδείξουμε τον εαυτό μας "ποιοτικούς" ακροατές. Προτιμώ να παραδέχομαι ότι ένα τραγούδι είναι ποιοτικό παρόλο που δεν μου αρέσει.

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει πολύ υποκειμενισμός όσο αφορά την ποιότητα της μελωδίας-ρυθμού, αλλά αν σκεφτούμε αντικειμενικά και με βάση τους στίχους και μια μουσική που μπορεί να ακουστεί στο ελάχιστο, τότε μπορούμε να χαρακτηρίσουμε μερικά τραγούδια ως ποιοτικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ets32kate

Νεοφερμένος

Η Katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Για τους γονεις ποιοτικη μουσικη ειναι η οπερα, η jazz, η κλασικη μουσικη και ολα αυτα που ακουνε οι μεγαλυτεροι. :sick:
Για εμενα ποιοτικη μουσικη ειναι αυτη που ακουω εγω και μου αρεσει πολυ, μου ανεβαζει την διαθεση και με κανει να θελω να χορεψω!!!:D
HOUSE MUSIC-POP-ROCK!! Αυτα ειναι..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν ενιαία κριτήρια, ο καθένας θέτει τα δικά του ανάλογα με τις προσωπικές του ανάγκες, δυνατότητες και εμπειρίες.
Άλλος την βρίσκει με έναν απλό ρυθμό για να "μαστουρώνει" σε συνδυασμό με το ποτάκι του, άλλος θέλει απλά να ακούει "φασαρία", μερικοί προτιμούν αντί να ακούνε να βλέπουν ;), άλλος θέλει πολυπλοκότητα στην σύνθεση και πολλές εναλλαγές και μερικοί θέλουν λίγο απ'όλα...

Βασικά οι περισσότεροι ζητάμε έναν συνδυασμό,ανάλογα την περίσταση,σε άλλη φάση κάτι χαλαρό,σε άλλη κάτι χορευτικό,σε άλλη κάτι ορχηστρικό κλπ.Γι'αυτό λέω ότι κατά βάση ό,τι μας αρέσει το βαφτίζουμε ποιοτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Βασικά οι περισσότεροι ζητάμε έναν συνδυασμό,ανάλογα την περίσταση,σε άλλη φάση κάτι χαλαρό,σε άλλη κάτι χορευτικό,σε άλλη κάτι ορχηστρικό κλπ.Γι'αυτό λέω ότι κατά βάση ό,τι μας αρέσει το βαφτίζουμε ποιοτικό.

Υπάρχουν όμως συνθέσεις που κατά γενική ομολογία υπερέχουν άλλων, αυτό πως το εξηγείς; Μήπως μπαίνουν κάποια αντικειμενικά κριτήρια εδώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Υπάρχουν όμως συνθέσεις που κατά γενική ομολογία υπερέχουν άλλων, αυτό πως το εξηγείς; Μήπως μπαίνουν κάποια αντικειμενικά κριτήρια εδώ;

Σε τι συνθέσεις ακριβώς αναφέρεσαι? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis36

Νεοφερμένος

Ο giannis36 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
-χαρης κωστοπουλος
-μακροπουλος
-τερζης
-παολα
-αλεξης νειρος
-ρουλα σταυρου
-προδρομος
-πανος κιαμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Όταν τραγουδάει η Άννα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Ναουσαιε εχεις γινει τρολλ,τωρα τελευταια.Εγω θεωρω αυτο:https://www.youtube.com/watch?v=UnU1pPMWyFE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top