Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

zzzzz

Νεοφερμένος

Η zzzzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
η μεγαλη διαφορα ηλικιας παραπεμπει σε οικονομικα κριτηρια, ή σε αναγκη για πατρικο προτυπο.
Η απαντηση ειναι: εξαρταται απο το κινητρο της.

Τι κινητρο ?Αυτα ειναι αστεια που ακουω...!Κινητρο=Στοχος απο οτι καταλαβαινω.Γιατι λοιπον εγω να εχω στοχο τα χρηματα ή να αναζητω πατρικο προτυπο?Πατερα δεν εχω ,χρηματα δεν μπορω να βγαλω μονη μου?
Δεν κανω μια σχεση με μεγαλυτερο αντρα για να κερδισω βιτρινα ουτε για να σνομπαρω τους μικροτερους ηλικιακα απο αυτον ,ετυχε και εκανα γιατι ταιριαξαμε σαν ανθρωποι,στα αισθηματα, στις αναγκες.Η συντροφικοτητα ειναι μεγαλο πραγμα και προφανως οσοι την αντιμετωπιζεται κυνικα,δεν την εχετε ζησει!!:mad::mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Όταν λένε πως έχεις ανάγκη από πατρικό πρότυπο, δεν εννοούν πως έχεις ανάγκη από δεύτερο μπαμπά στην κυριολεξία. Εννοούν πως σ' αρέσει να νιώθεις προστατευμένη από τον άλλον, ασφαλής. Ο μεγαλύτερος συνήθως μπορεί να στο προσφέρει αυτό άνετα γιατί έχει συνήθως πιο πολλές εμπειρίες, καλύτερη οικονομική κατάσταση και καλύτερους τρόπους από έναν μικρότερο ή συνομήλικό σου. Ξέρεις πως σχεδόν όποια συζήτηση και να πιάσεις, θα έχει πολλά να σου πει, ξέρεις πως ό,τι κι αν ρωτήσεις, λογικά θα έχει απάντηση. Και ακόμα κι εκείνος δεν έχει (συνήθως) ιδιαίτερες απαιτήσεις από εσένα: είσαι το κοριτσάκι του που λατρεύει να του δείχνει τον κόσμο.

Δεν είναι καθόλου κακό και επ' ουδενί δεν είναι λόγος εκνευρισμού. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
μου'χει ανοίξει τους ορίζοντες μου, που με έχει κάνει να εκτιμήσω πράγματα που αλλοιώς δεν θα εκτιμούσα ποτέ. Γιατί η αγάπη ανοίγει το πεδίο για συννενόηση, και κοινωνία.

δεν είμαι γιατρός. Στα υπόλοιπα βαριέμαι να απαντήσω. Είναι τι έχει βιώσει ο καθένας μας. Δεν θέλουν όλες γυναίκες να σε δουν πνευματικό καθοδηγητή ή δάσκαλο. Για κόμπλεξ έχεις ακουστά ;
Δεν αρέσει σε όλες ο ρόλος της "μαθήτριας". Επίσης σε όσους άντρες αρέσει ο ρόλος του "μαθητή", πρέπει να χουν την κατάλληλη γυναίκα δίπλα τους. Δεν μπορεί να σε κάτσει στο θρανίο για πολύ καιρό μια γυναίκα που έχει το 5% από τα δικά σου skills και γνώσεις. Προσγειωθείτε. Aν κρίνω από τις αρνητικές ψήφους στο Lorien και σε μένα, στο steki πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 3 κρυφοτεκνατζούδες. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η εμπειρια παντως δειχνει, οτι οι περισσοτερες επιτυχημενες σχεσεις με διαφορα ηλικιας, ειναι με μεγαλυτερο αντρα. Από 5 εως 20 χρονια.

Τι λες...?:eek:
Τα ιδια θελει η 50αρα και τα ιδια θελει ο 65+...?
Στην εποχη μας, κατα πασα πιθανοτητα οχι :)
Απο την αλλη μερια βεβαια ειναι ολα σχετικα.
Σημασια εχει να ταιριαζουν τα δικα σου θελω με του αλλου και αυτο να συνεχισει να ισχυει με το περασμα του χρονου. Διαφορετικα, ειτε διαφορα προς τα κατω υπαρχει, ειτε διαφορα προς τα πανω, ειτε ακομα και συνομιλικοι να ειναι, τοτε χ@σε μεσα Πολυχρονη! Το καρπουζι θα βγει μαπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τι εννοεις με την 50αρα και τον 65αρη, για να σου πω.
Κατα τα αλλα ναι ολα σχετικα ειναι και τα θελω εχουν σημασια...και γιαυτο ειπα οτι εμπειρικα λοιπον φαινεται τα θελω να ειναι τετοια που να ισχυουν τετοιες διαφορες πολυ συχνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τι εννοεις με την 50αρα και τον 65αρη, για να σου πω.
Κατα τα αλλα ναι ολα σχετικα ειναι και τα θελω εχουν σημασια...και γιαυτο ειπα οτι εμπειρικα λοιπον φαινεται τα θελω να ειναι τετοια που να ισχυουν τετοιες διαφορες πολυ συχνα.

Σε ζευγαρι....Δλδ η εμπειρια σου σου εχει δειξει οτι θελουν τα ιδια πραγματα?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΗΤΣΑΚΙ

Νεοφερμένος

Η ΜΗΤΣΑΚΙ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Βασικά καταλαβαίνω τι λέει το Μητσάκι...
Είναι και στον άνθρωπο- αν ο κύκλος σου είναι τρεις λαλούν και δύο χορεύουν :D, το οποίο είναι οκ για φίλους/γνωστούς/παρέα, κι εσύ θες κάτι άλλο σε επίπεδο σχέσης, είναι φυσικό να μην σε καλύπτουν.
Αυτο ακριβως εννοω! κ επειδη εχω περασει απο δυσκολες καταστασεις κ εχω ψιλοχασει αυτο το τρεις ''λαλουν κ δυο χορευουν'' θελω κατι αλλο παρα πολυ. . .κατι πιο σοβαρο κ με καποιον που να εχουμε κοινα να καταλαβαινομαστε!

Μη βιαζεσαι γι'αυτη την σχεση,αν ειναι να κατσει θα κατσει.Το σιγουρο ειναι παντως πως μπορει οντως να δισταζει επειδη ειναι μεγαλυτερος σου αρκετα.Κανε τον να νιωθει ανετα μαζι σου,για να εκδηλωσει καλυτερα τα συναισθηματα του.
Ναι το ξερω οτι δισταζει γιατι οταν μιλαμε ολο ψαχνεται να μου πει κατι για να μεινω λιγο κ υπαρχει πολυ αμηχανια κ απο τους δυο μας. Μου χαμογελαει παντα κ χαιρετιομαστε αλλα δεν ξερω τι να κανω θελω να μιλησουμε για το τι παιζει , αλλα δεν ξερω τι να κανω για να νιωσει ανετα...κ εχω φαει απιστευτο κολλημα πρωτη φορα!τον ψαχνω παντου μηπως τον πετυχω οταν βλεπω το αμαξι του κ καταλαβαινω οτι ειναι εκει νιωθω καλυτερα κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σε ζευγαρι....Δλδ η εμπειρια σου σου εχει δειξει οτι θελουν τα ιδια πραγματα?!
Μεσο ορο δε ξερω. Αλλα 50αρης με 50αρα ξερω σιγουρα οτι ειναι πιο πιθανο να μη θελουν τα ιδια πραγματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μεσο ορο δε ξερω. Αλλα 50αρης με 50αρα ξερω σιγουρα οτι ειναι πιο πιθανο να μη θελουν τα ιδια πραγματα :P

Ω ναι...δλδ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
E δε ξερω...αλλα βλεπεις οι περισσοτεροι 50αρηδες να ειναι με 50αρες ; Με πιο μικρες ειναι. Δεν ρωτησες κανεναν ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
E δε ξερω...αλλα βλεπεις οι περισσοτεροι 50αρηδες να ειναι με 50αρες ; Με πιο μικρες ειναι. Δεν ρωτησες κανεναν ; :P

Τις πιο μικρες εσυ τις εχεις ρωτησει, εαν θα εκαναν το ιδιο παλι?!..ε?????:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λες να μην ηξεραν τι εκαναν ; Αλλωστε 50αρης με 30αρα πχ...η 30αρα ξερει μια χαρα τι κανει, δεν ειναι και πιπινι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Λες να μην ηξεραν τι εκαναν ; Αλλωστε 50αρης με 30αρα πχ...η 30αρα ξερει μια χαρα τι κανει, δεν ειναι και πιπινι. :P

Σορρυ, αλλα για μενα που ειμαι και 31ος ο 50αρης ειναι "παππους"....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ενταξει, βαλε 40ρης κι εσυ. Ειπα απο 5 εως 20 χρονια. Αλλες θελουν 50αρη, αλλες 45αρη, αλλες 40αρη, αλλες 35αρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Μια παρέμβαση αν μου επιτρέπετε και συνεχίζετε με τα..:P..μαθηματικά! (epote, τα φώτα σου)
Πιστεύω πως οι σχέσεις με αισθητή διαφορά ηλικίας έχουν ένα επιπλέον "μείον" στο όλο πακέτο και εκεί μένω!
Αυτό το αιτιολογώ όχι με προσθαφαιρέσεις ετών, δεκαδικούς και εμπειρίες αλλά με συνθήκες κοινωνικής
ζωής που μοιραία μας κατατάσει ηλικιακά!
Αναφέρομαι βέβαια σε σχέσεις με προοπτική και όχι σε καταστάσεις περιστασιακές έως στιγμιαίες, όπου εκεί δεν τίθεται καν θέμα!

Συγχωρέστε με αν ήμουν γλαφυρολακωνικός και δεν ξεδίπλωσα ένα σεντόνι...απόψεων αλλά είναι πολύ πρωί και σκέφτηκα να μη σας κουράσω! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Τι κινητρο ?Αυτα ειναι αστεια που ακουω...!Κινητρο=Στοχος απο οτι καταλαβαινω.Γιατι λοιπον εγω να εχω στοχο τα χρηματα ή να αναζητω πατρικο προτυπο?Πατερα δεν εχω ,χρηματα δεν μπορω να βγαλω μονη μου?
Δεν κανω μια σχεση με μεγαλυτερο αντρα για να κερδισω βιτρινα ουτε για να σνομπαρω τους μικροτερους ηλικιακα απο αυτον ,ετυχε και εκανα γιατι ταιριαξαμε σαν ανθρωποι,στα αισθηματα, στις αναγκες.Η συντροφικοτητα ειναι μεγαλο πραγμα και προφανως οσοι την αντιμετωπιζεται κυνικα,δεν την εχετε ζησει!!:mad::mad::mad::mad:
Οταν λεω μεγαλη εννοω 20 με 30 χρονια διαφορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ενταξει, βαλε 40ρης κι εσυ. Ειπα απο 5 εως 20 χρονια. Αλλες θελουν 50αρη, αλλες 45αρη, αλλες 40αρη, αλλες 35αρη.

Τι σχέση έχουν τα 5 με τα 20 χρόνια βρε Lorien? 5 χρόνια είναι πολύ μικρή διαφορά ηλικίας. Τι κοινό βρίσκεις σε 1 30 που τα έχει με 35άρη και σε 1 30 που τα έχει με 50άρη? Ή μήπως κάποιος που έχει σχέση με κάποια 5 χρόνια μικρότερη έχει την ψευδαίσθηση ότι βρήκε το πιπίνι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τωρα ας μη κολλησουμε στο 5. Βαλε 10-20 εσυ αν το 5-20 που ειπα αρχικα δε σου ακουγεται σωστο. :)

daemon δε μας ειπες ποιο ειναι αυτο το επιπλεον μειον των διαφορων ηλικιας ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ενταξει, βαλε 40ρης κι εσυ. Ειπα απο 5 εως 20 χρονια. Αλλες θελουν 50αρη, αλλες 45αρη, αλλες 40αρη, αλλες 35αρη.

Βασικά είχα την αίσθηση ότι το να κάνεις σχέση με έναν πολύ μεγαλύτερο ή πολύ μικρότερό σου είναι κάτι που τυχαίνει, όχι κάτι που το επιζητάς/επιδιώκεις.
Σίγουρα θα υπάρχουν και γυναίκες που θέτουν ως κριτήριο το "να είναι 15 χρόνια μεγαλύτερος για να έχει φτιαχτεί/να έχει οικονομική άνεση/να έχει μία κάποια εμπειρία παραπάνω" αλλά αυτός δεν νομίζω πως είναι ο κανόνας. Δεν θα ξυπνήσω εγώ ας πούμε αύριο το πρωί και θα πω "θέλω έναν 35άρη"- αυτό δε γίνεται :D
Άμα βρω έναν 20άρη που ταιριάζουμε και επικοινωνούμε και μας αρέσει να είμαστε μαζί, δεν θα κάτσω να το σκεφτώ! Αντίστοιχα αμα βρω έναν 30άρη που μαζί του μπορώ να είμαι ο εαυτός μου και με κάνει να νιώθω καλά και τον κάνω κι εγώ να νιώθει καλά και γενικώς υπάρχει κατανόηση, συνεννόηση, κοινά κλπ. επίσης δεν θα κάτσω να το σκεφτώ! Το αυτό ισχύει για 35άρη, μην είμαι και τελείως εκτός παραδείγματος :p
Αλλά για 15άρη και 40άρη ας πούμε, το αποκλείω. Μεταξύ όμως των 20 και των 35 που μόλις ανέφερα, μεσολαβούν 15 χρόνια- θα μου πεις καλά, εσύ δεν το πας με αριθμούς, το πας με ...διαστήματα.

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι να μην βάζουμε τους ανθρώπους και τις σχέσεις σε καλούπια. Πολλές φορές η ζωή μας εκπλήσσει και δεν μαντεύουμε τι μπορεί να μας τύχει στην επόμενη ζαριά. (και αν μπορούσαμε, θα ήταν σκέτο αίσχοζ :angel:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πιστεύω πως οι σχέσεις με αισθητή διαφορά ηλικίας έχουν ένα επιπλέον "μείον" στο όλο πακέτο και εκεί μένω!
Αυτό το αιτιολογώ όχι με προσθαφαιρέσεις ετών, δεκαδικούς και εμπειρίες αλλά με συνθήκες κοινωνικής
ζωής που μοιραία μας κατατάσει ηλικιακά!

Δεν εχουμε αναγκη απο σεντονια (καθε αλλο δλδ), νοου γουορις....:)
Ας εισαι επιγραμματικος, αλλα εξηγησε μας, εαν θες τι εννοεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top