Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Εσύ δηλαδή κάνεις τη ζωή σου δύσκολη με θέληση;
Απο που κι ως που αυτό το hustle culture?
Ποιος θέλει να έχει δυσκολίες στην ζωή;
Μάλλον αυτό που προσπαθείς να πεις είναι «απο το πόσο πρόθυμος είναι να αντιμετωπίσει τις δυσκολίες που τον βρίσκουν».
Συνήθως, αλλά όχι απαραίτητα πάντα, τα καλύτερα είναι και harder to get. Ξαναλέω, όχι πάντα, κάποιες φορές μπορεί όντως να τύχει να μπορείς να διεκδικήσεις κάτι καλύτερο χωρίς ιδιαίτερο effort. Ανάλογα πόσο σημαντικό είναι για εσένα αυτό το κάτι λοιπόν, θα κάνεις και τα αντίστοιχο investment κόπου και χρόνου.

Και όπως λεω πολλές φορές, ενώ η επιμονή είναι αρετή που μπορεί να σε πάει πολύ μπροστά, το να ξέρεις πότε πρέπει να υποχωρήσεις είναι εξυπνάδα που μπορεί να σε γλιτώσει απο ένα αδιέξοδο με οτι αυτό συνεπάγεται απο άποψη απώλειας(χρόνου,χρήματος,συναισθήματος κτλπ.).
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,263 μηνύματα.
Οχι απαραίτητα, ούτε το ενα με εκφράζει (hustle culture - δουλίτσος για να λες οτι εργαζεσαι κοπιάζεις και πω πω τι εργατικος αποδεικνυει τι εκτοπισμα έχει), ούτε το άλλο (αφηνω τη ζωη στο ρελαντι κι ότι με βρει δυσκολο το αντιμετωπίζω)

Σου μιλαω για συνειδητη επιλογή. Ζυγισμα. Κόστος όφελος. Δεν ειναι όλες οι δυσκολίες επιθυμητές, ούτε οδηγούν απαραιτητα σε κατι καλό. Αμα κατι μυρίζει σαν σκατα, φαίνεται σα σκατα, γιατι να το φας; Προφανώς ειναι σκατά.

Υπάρχουν όμως και οι έξυπνες δυσκολίες, που υπάρχει μεγαλύτερο όφελος από ισάξιες δυσκολίες.
Νομίζω πάντως πως επί του θέματος δεν είναι το πρόβλημα στην ευκολία του χρήματος αλλά στο κόστος που αυτό επιφέρει aka ως που έφτασες για να το πετύχεις (να κοιμάσαι με τον γέρο πχ).

Για να σου δώσω ενα παράδειγμα του τι εννοώ αν μου λεγαν πως για δουλειά θα ξυπνάς και θα βιδώνεις μια βίδα και θα βγάζεις 20Κ/μήνα θα παρατούσα ο,τι έκανα και θα βίδωνα τη γαμημένη βίδα, αφου είναι άπειρα πιο εύκολο και ξεκούραστο απο αυτό που κάνω.
Και αυτό δεν είναι κακό.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Νομίζω πάντως πως επί του θέματος δεν είναι το πρόβλημα στην ευκολία του χρήματος αλλά στο κόστος που αυτό επιφέρει aka ως που έφτασες για να το πετύχεις (να κοιμάσαι με τον γέρο πχ).

Για να σου δώσω ενα παράδειγμα του τι εννοώ αν μου λεγαν πως για δουλειά θα ξυπνάς και θα βιδώνεις μια βίδα και θα βγάζεις 20Κ/μήνα θα παρατούσα ο,τι έκανα και θα βίδωνα τη γαμημένη βίδα, αφου είναι άπειρα πιο εύκολο και ξεκούραστο απο αυτό που κάνω.
Και αυτό δεν είναι κακό.
Αυτο μόλις σου εξήγησα κι εγω.

ΥΓ: Ασχέτως αν ο κοσμος δεν λειτουργει παντα τοσο απλοικα και οι συγκρίσεις κόστους οφέλους ειναι πιο πολύπλοκες.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,263 μηνύματα.
Συνήθως, αλλά όχι απαραίτητα πάντα, τα καλύτερα είναι και harder to get. Ξαναλέω, όχι πάντα, κάποιες φορές μπορεί όντως να τύχει να μπορείς να διεκδικήσεις κάτι καλύτερο χωρίς ιδιαίτερο effort. Ανάλογα πόσο σημαντικό είναι για εσένα αυτό το κάτι λοιπόν, θα κάνεις και τα αντίστοιχο investment κόπου και χρόνου.
Αυτό για μένα είναι καπιταλιστικό κατάλοιπο που έχω αφήσει πίσω μου.
Try harder, play harder, get more, be better. Δεν είναι έτσι (πλέον για μένα) κι ήμουν κι εγώ στην λούπα, απο την οποία δεν βγαίνουν πολλοί και καθόλου εύκολα.
Τρώμε τρελό brainwash από πάρα πολύ μικροί και είναι δύσκολο να μην σκεφτούμε έτσι.
Όσα λες κάποιες φορές έρχονται με τεράστιο toll στην ψυχή που το καταλαβαίνεις όσο μεγαλώνεις.

Προσωπικά, τα καλύτερα πράγματα μου ήρθαν όταν σταμάτησα να προσπαθώ και δεν ήταν καν όσα σκεφτόμουν ως «καλύτερα» . If you know what I mean.

Κοινώς μπορεί κάποιες φορές ενα παράλογο/πρόωρο fuck it να σε οδηγήσει κάπου που δεν περίμενες πως θα φτάσεις και να ναι τόσο γαλήνια εκεί που να μην θες να γυρίσεις πίσω στο hustle για τίποτα «καλύτερο».

Μεγάλη κουβέντα αλλά εκτός θέματος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Αυτό για μένα είναι καπιταλιστικό κατάλοιπο που έχω αφήσει πίσω μου.
Try harder, play harder, get more, be better. Δεν είναι έτσι (πλέον για μένα) κι ήμουν κι εγώ στην λούπα, απο την οποία δεν βγαίνουν πολλοί και καθόλου εύκολα.
Τρώμε τρελό brainwash από πάρα πολύ μικροί και είναι δύσκολο να μην σκεφτούμε έτσι.
Όσα λες κάποιες φορές έρχονται με τεράστιο toll στην ψυχή που το καταλαβαίνεις όσο μεγαλώνεις.

Προσωπικά, τα καλύτερα πράγματα μου ήρθαν όταν σταμάτησα να προσπαθώ και δεν ήταν καν όσα σκεφτόμουν ως «καλύτερα» . If you know what I mean.

Κοινώς μπορεί κάποιες φορές ενα παράλογο/πρόωρο fuck it να σε οδηγήσει κάπου που δεν περίμενες πως θα φτάσεις και να ναι τόσο γαλήνια εκεί που να μην θες να γυρίσεις πίσω στο hustle για τίποτα «καλύτερο».

Μεγάλη κουβέντα αλλά εκτός θέματος.
Δεν το περιμενα οτι θα συμφωνησω μαζί σου, αλλά επειδή ειμαι σε αυτή τη μενταλιτέ αυτο τον καιρό "πουτάνα όλα μωρή κι ας μη μεινει τίποτα όρθιο", θα σου σφιξω το χέρι για μια φορά σε συμφωνία.

Καλά τα είπες, πράγματι.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Αυτό για μένα είναι καπιταλιστικό κατάλοιπο που έχω αφήσει πίσω μου.
Try harder, play harder, get more, be better. Δεν είναι έτσι (πλέον για μένα) κι ήμουν κι εγώ στην λούπα, απο την οποία δεν βγαίνουν πολλοί και καθόλου εύκολα.
Τρώμε τρελό brainwash από πάρα πολύ μικροί και είναι δύσκολο να μην σκεφτούμε έτσι.
Όσα λες έρχονται με τεράστιο toll στην ψυχή που το καταλαβαίνεις όσο μεγαλώνεις.
Όσο η σχέση gain και effort είναι μη γραμμική υπέρ σου, το εκμεταλλεύεσαι και κάνεις scaling βάζοντας περισσότερο effort. Όταν αρχίσει να γίνεται μη γραμμική εναντίον σου, σταματάς και αλλάζεις σκεπτικό.

Οπότε ναι...Try harder, play harder, get more, be better...αλλά keep track ταυτόχρονα και κατά πόσο ισχύει αυτό στην εκάστοτε περίπτωση που αντιμετωπίζεις. Εαν δεις οτι αποτυγχάνει, προφανώς δεν έχει νόημα να προσπαθείς περισσότερο γιατί δεν υπάρχει όφελος.
Προσωπικά, τα καλύτερα πράγματα μου ήρθαν όταν σταμάτησα να προσπαθώ και δεν ήταν καν όσα σκεφτόμουν ως «καλύτερα» . If you know what I mean.
Ναι, κατανοώ τι θες να πεις.
Το να σκοτώνεσαι στην "δουλειά" δεν εξασφαλίζει οτι θα πετύχεις, είναι αλήθεια αυτό. Μερικές φορές χάνεσαι τόσο πολύ σε αυτή την προσπάθεια που στο τέλος αναρωτιέσαι ποιος είναι ο σκοπός και εαν αξίζει τον κόπο, καθώς και άλλα πράγματα όπως εαν είσαι χαρούμενος, εαν νιώθεις επιτυχημένος κτλπ.

Ενώ το να προσπαθείς είναι γενικά σημαντικό, άλλο τόσο σημαντικό είναι σε κάποιες περιόδους της ζωής σου να χαλαρώνεις για ένα διάστημα και να κάνεις ένα reflect για να δεις που είσαι, προς τα που κινείσαι και που θα ήθελες να πας στο μέλλον. Αυτό είναι ένα συνήθειο που στο καπιταλιστικό σύστημα όντως δεν υιοθετείται, και έχει άμεσο αντίκτυπο στην ψυχολογία μας.
Κοινώς μπορεί κάποιες φορές ενα παράλογο/πρόωρο fuck it να σε οδηγήσει κάπου που δεν περίμενες πως θα φτάσεις και να ναι τόσο γαλήνια εκεί που να μην θες να γυρίσεις πίσω στο hustle για τίποτα «καλύτερο».
Αναμφίβολα, για να το επαναφέρω και στο θέμα όσο να'ναι, μερικές φορές το να πεις fuck it και να πας όπου σε βγάλει μπορεί να είναι η καλύτερη απόφαση που έχεις πάρει. Ειδικά στις σχέσεις ισχύει αυτό, είναι ο πιο φυσικός τρόπος εξέλιξης μιας.

Θεωρητικά όλα μπορούν να γίνουν εύκολα στην ζωή. Λόγου χάρη ο γιατρός αντί να θεραπεύει τις δύσκολες περιπτώσεις θα μπορούσε να είναι της λογικής πονάει πόδι, κόψει πόδι. Ομοίως αντί να δουλέψει μια γυναίκα θα μπορούσε να βρει έναν sugar-daddy. Και πολλά άλλα παραδείγματα. Το θέμα είναι οτι για οποιονδήποτε ασθενή το να χάσει το πόδι του δεν είναι acceptable. Δεν μπορεί να πει "δεν γαμιέται ας το κόψω". Και στην άλλη περίπτωση για πολλές γυναίκες το να είναι με έναν γέρο απλά για να λύσουν το βιοποριστικό τους επίσης μπορεί να μην είναι acceptable γιατί θα της κάνει δυστυχισμένες, οπότε πάλι δεν μπορούν να πουν "δεν βαριέσαι αυτό θα κάνω, γιατί να προσπαθήσω να βρω δουλειά ενώ μπορώ να τα έχω όλα έτοιμα".

Εν τέλει εμείς θέτουμε τα όρια στο ποιες λύσεις είναι αποδεκτές, τι πράγματα αξίζουν προσπάθεια κτλπ. έχοντας πάντα ως οδηγό τις ανάγκες μας, τις αρχές μας και την πυξίδα ηθικής μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Το καπιταλιστικό σύστημα πόσες ζωές έζησε ρε κερατάδες και πόσες θα ζήσει ακόμα;

Ζούσε και επι των παππούδων μας, ζούσε και επι των μπαμπάδων μας, ζει και επι ημών/υμών, θα ζει και μεχρι τα δισέγγονά μας.

Εμείς επί πόσων ζωών θα ζήσουμε; Μιας. Της δικής μας.

Κάποιες φορές, για δουλειές, για έρωτες, για την ψυχική σου ηρεμία, πρέπει, ΟΦΕΙΛΕΙΣ να τα γαμας όλα.

**Αυτοκράτωρ κλείνει 10 μερούλες Τσιανγκ Μάι Ταιλάνδη και πετσάκι του όλα**
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
418488533_359892466683308_3911630658351597874_n.jpg
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
ΈΒλεπα και η 70+ Cher τα χει με 38χρονο.

Jesus fuckin Christ.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,957 μηνύματα.
η βιολογική ηλικία δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με την πνευματική. συνεπώς όλα είναι πιθανά. δεν παίζει ρόλο μόνο το πορτοφόλι.

αλλά όπως και να το κάνουμε, οι γυναίκες μετά από κάποια ηλικία, μετά τα χρόνια γονιμότητας, δεν είναι αρεστές τόσο, καθώς τα γούστα των αντρών είναι πολύ πριμιτιβ, οπότε το σύνηθες σενάριο είναι μεγάλοι άντρες με αρκετά μικρότερες γυναίκες.

πάντως έχω και πολλές περιπτώσεις ίδιας ηλικίας στο μυαλό. έρωτες που κρατήσανε από το πανεπιστήμιο για παράδειγμα.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
η βιολογική ηλικία δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με την πνευματική. συνεπώς όλα είναι πιθανά. δεν παίζει ρόλο μόνο το πορτοφόλι.

αλλά όπως και να το κάνουμε, οι γυναίκες μετά από κάποια ηλικία, μετά τα χρόνια γονιμότητας, δεν είναι αρεστές τόσο, καθώς τα γούστα των αντρών είναι πολύ πριμιτιβ, οπότε το σύνηθες σενάριο είναι μεγάλοι άντρες με αρκετά μικρότερες γυναίκες.

πάντως έχω και πολλές περιπτώσεις ίδιας ηλικίας στο μυαλό. έρωτες που κρατήσανε από το πανεπιστήμιο για παράδειγμα.
Κατι τετοια διαβαζω εδω μεσα και λεω ποσο διορατικός ηταν ο συζηγος και ποσο σωστη επιλογη δικη μου ωστε να μην κινδυνευω απο καμια πιτσιρικα :lol: :lol:


Δεν παει ομως ετσι πλεον και το διαπιστωνουμε καθημερινά ...Ενα ωριμος αντρας την πιτσιρικα θα την επιλεξει για αλλο λογο ,για επιβεβαίωση για κυριαρχια,άλλοτε για επιβολή (δύσκολα επιβάλλονται σε μια ώριμη και κατασταλαγμενη γυναικα ) και πολλα πολλα αλλα που εχουν να κανουν με τη αυτοαξια σε μια φαση που ΚΑΙ οι αντρες περνούν μια κριση ηλικια ,κοινός κλιμακτηριο οπως οι γυναικες ....

Ενας ώριμος κατσταλαγμενος και πολυ σιγουρος για τον εαυτο του αντρας αναζητά τα ιδια απο μια ώριμη γυναικα με την οποια θα συμπορευονται στην κοινη ισορροπία που αναζητουν και οι δυο πλεον στην ζωη τους ..

Επενδυοντας ουσιαστικα σε μια σχεση χρειαζεται απιστευτη προσωπικη αλλα και κοινη δουλεια ..Οποιος την κανει και εχει καταφερει να απολαμβανει αυτη την πολυποθητη ισοροπια δυσκολα την αποχωρηζετε καθως δεν εχει αναγκη να ξαναμπει σε μια νεα ψυχοφθορα διαδικασια με καθημερινες τριβες περαν του ερωτικου ...
 

Guest 671981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για ´μενα η μεγάλη διαφορά ηλικίας συνεπάγεται συγκεκριμένα πράγματα, αν και όχι καταναγκαστικά, όπως διαφορά πείρας, διαφορά εισοδήματος, διαφορά πνευματικού επιπέδου, μια μεγάλη διαφορά ισχύος γενικότερα με την οποία δεν νομίζω ότι θα ένιωθα ποτέ άνετα. Όσοι/όσες πάλι το γουστάρουν αυτό με γεια τους με χαρά τους. 😋
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top