Starbucks

Τα Starbucks σας αρέσουν;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 237)

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τα starbucks στην πάτρα έχουν γίνει δεύτερο σπίτι μου όποτε επέτρεψε μου να έχω καλύτερη εικόνα. Έχουν αρκετό έως πολύ κόσμο, μια φορά μάλιστα το πρωί ήμασταν 4 άτομα (όχι παρέα, άγνωστοι μεταξύ μας) που περιμέναμε να ανοίξουν.
Και το κάπνισμα μέσα δεν επιτρέπεται, μάλιστα δεν άφηναν να καπνίζουν ούτε ηλεκτρονικό τσιγάρο. Τέλος μια φορά επειδή έτυχε να ανάψουν μέσα δύο άτομα (όχι την ίδια) στιγμή τσιγάρο ...ο υπάλληλος έκανε την δεύτερη φορά λίγο πιο άσχημη παρατήρηση.

Τέλος μια φορά που πήγα στο Σταθμό (ενώ την καφετέρια δίπλα στον ΟΣΕ) ήταν τόσο βρώμικος ο χώρος από τους καπνούς αλλά οι παρέες έκαναν τόσο θόρυβο που ήταν αδύνατον να δουλέψω.

Τα άλλα καταστήματα που αναφέρεις δεν τα γνωρίζω.

Πολλές φόρες έχω πάει και σε άλλες καφετέριες στην Πάτρα λόγω παρέας. (Συγκεκριμένα απέναντι από τα ΤΕΙ (και από την κάτω πύλη και από την αριστερή) και στην πλατεία όλγας μπορώ με σιγουριά να πω ότι τα Starbucks είναι η καλύτερη καφετερία και με πολύ καλές τιμές.

Και αυτό γιατί οι άλλες καφετέριες:
  1. Νομίζουν ότι ο freddo είναι ο ίδιος με το latte (Το έχω συναντήσει σε περισσότερες από 4 καφετέριες)
  2. Νομίζουν ότι ο Latte φτιάχνεται με εβαπορέ γάλα (Το έχω συναντήσει σε περισσότερες από 4 καφετέριες)
  3. Νομίζουν ότι ο espresso δίπλος είναι δυο μόνοι espresso σε ένα φλιτζάνι (καλά αυτό σε μόνο 2 καφετέριες μου έχει τύχει)
  4. Νομίζουν ότι το αφρόγαλα είναι το ίδιο με το αχνιστό γάλα (Το έχω συναντήσει σε 3-4 καφετέριες)
  5. Πουλάνε ένα ποτήρι ούσκι latte 5 ευρώ όταν τα Starbuck πουλάνε 5ευρώ τα 600ml (Το έχω συναντήσει σε περισσότερες από 4 καφετέριες)
  6. Έχουν μόνο εβαπορέ γάλα και όχι φρέσκο γάλα (Το έχω συναντήσει σε 3-4 καφετέριες)
Αν εξαιρέσουμε τους Lavazza και κάποιους καφέδες από Caffeway που για κάποιους είναι καλύτεροι, ο καφές starbucks είναι ο καλύτερος στην Ελλάδα.
Μάλλον πρέπει να σε βγάλω μια φορά έξω.........:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Πήγα σήμερα για πιπί στα Στάρμπακς... είχε πλάκα, κάποιο ναρκωτικό δίνουν στους υπαλλήλους για να 'ναι μες στην τρελή χαρά, αλλιώς γιατί χάρηκαν τόσο που με είδαν;! Τα καημένα μου!!!
:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Νομίζουν ότι ο espresso δίπλος είναι δυο μόνοι espresso σε ένα φλιτζάνι (καλά αυτό σε μόνο 2 καφετέριες μου έχει τύχει)

κι εγώ αυτό νόμιζα:confused:
τι είναι ο διπλός espresso?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κι εγώ αυτό νόμιζα:confused:
τι είναι ο διπλός espresso?

αν δεν κάνω λάθος... (που παίζει και να κάνω :P) είναι η διπλή δόση καφέ στην αναλογία νερού του ενός... είναι δηλαδή ίδια ποσότητα καφέ αλλά πολύ πιο δυνατός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αν εξαιρέσουμε τους Lavazza και κάποιους καφέδες από Caffeway που για κάποιους είναι καλύτεροι, ο καφές starbucks είναι ο καλύτερος στην Ελλάδα.

δεν έχω πρόθεση να υποστηρίξω καμία καφετέρια ή αλυσίδα καταστημάτων, αλλά υπάρχουν στοιχεία πάνω στα οποία το στηρίζεις αυτό; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
αν δεν κάνω λάθος... (που παίζει και να κάνω :P) είναι η διπλή δόση καφέ στην αναλογία νερού του ενός... είναι δηλαδή ίδια ποσότητα καφέ αλλά πολύ πιο δυνατός
α, οκ:)
η πλάκα είναι ότι εμένα και ο απλός μου φαίνεται πολύ δυνατός
αν πιω διπλό, θα αρχίσω να χορεύω καρσιλαμά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Χαλια!!! Μου φαινονται πολυ πλαστικουρα αυτες οι καφετεριες..Ασε που δεν μπορεις και να καπνισεις..Μακρυα και αγαπημενοι λοιπον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
δεν έχω πρόθεση να υποστηρίξω καμία καφετέρια ή αλυσίδα καταστημάτων, αλλά υπάρχουν στοιχεία πάνω στα οποία το στηρίζεις αυτό; :confused:
Διάβασε την γνώμη των Ελλήνων Barista Θα δεις ότι εκεί καταλήγουν
(Δες τις απόψεις του Δεληχρήστου Τάσου όπου έχει εντόνη δικτυακή παρουσία, αν και αυτός αν θυμάμαι καλά ναι μεν δεν θεωρεί καλό τον καφέ των Starbucks, αλλά θεωρεί τον καλύτερο σε σχέση με αυτούς που σερβίρουν οι καφετέριες)

@Dead αν θεωρείς ότι ήμου άτυχος στην επιλογή καφετέριας, βεβαίως και δέχομαι την πρόκληση σου. Αν δεν μου αρέσει όμως ο καφές κερνάς, όπως επίσης και αποζημιώση στον ουρανίσκο μου :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Διάβασε την γνώμη του Ελληνών Barista
who's he? :confused:
[το άλλο θα το ψάξω αύριο). Μιας και μιλάς σε αδαή όμως, (ομολογώ δεν έχω...εντρυφήσει στον καφέ ένας απλός φραπέ(ς) (?) από το κυλικείο που να με ξυπνάει συνήθως μου είναι αρκετός :P) θα μπορούσες να εξηγήσεις ποιός είναι ο κύριος-οι... Διαφορετικά η γνώμη του(ς) δεν βρίσκω λόγο να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τη...δική μου πχ. :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ο δαίμων του τυπογραφείου

[το άλλο θα το ψάξω αύριο). Μιας και μιλάς σε αδαή όμως, (ομολογώ δεν έχω...εντρυφήσει στον καφέ ένας απλός φραπέ(ς) (?) από το κυλικείο που να με ξυπνάει συνήθως μου είναι αρκετός :P) θα μπορούσες να εξηγήσεις ποιός είναι ο κύριος-οι... Διαφορετικά η γνώμη του(ς) δεν βρίσκω λόγο να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τη...δική μου πχ. :P:P
Αν και το blog ασχολείται κυρίως με τους τύπους καφέδες, κοίταξε για αρχή εδώ
https://baristachampion.wordpress.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ο άλλος καφές που θα πάρω από κάπου αλλού, θα έχει παρόμοιο μέγεθος και μια χαρά γεύση (καπουτσίνου φρέντου :P). Latte δεν έχω πιει αλλού, οπότε μέτρο σύγκρισης δεν έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι αν έχει αναφερθεί, αλλά ο Moca Coconut Frappuccino είναι τέλειος:jumpy:. Σήμερα δοκίμασα πρώτη φορά και έπαθα πλάκα, αν σας αρέσει η ελαφριά γεύση καρύδας τον συνιστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Σε όποιον αρέσει η καραμέλα να δοκιμάσει το Dulce de leche.

Πάντως αξίζει να σημειωθεί ότι οι frapuccino, δεν είναι τα βαριά πυροβολικά των Starbucks. Όποτε αν κάποιος ψάχνει γνήσιο καφέ να δοκιμάσει Latte, Americano κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Σε όποιον αρέσει η καραμέλα να δοκιμάσει το Dulce de leche.

Πάντως αξίζει να σημειωθεί ότι οι frapuccino, δεν είναι τα βαριά πυροβολικά των Starbucks. Όποτε αν κάποιος ψάχνει γνήσιο καφέ να δοκιμάσει Latte, Americano κτλ

Τα έχω δοκιμάσει και σας τα συστήνω και εγώωω!!!
Είναι πολύ γευστικά... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σε όποιον αρέσει η καραμέλα να δοκιμάσει το Dulce de leche.

Πάντως αξίζει να σημειωθεί ότι οι frapuccino, δεν είναι τα βαριά πυροβολικά των Starbucks. Όποτε αν κάποιος ψάχνει γνήσιο καφέ να δοκιμάσει Latte, Americano κτλ

Για τον Americano διαφωνώ, είναι γενικά πολύ ήπιος καφές.
Όσο για τους frapuccino, ενώ πίνω γενικά πολύ καφέ και μάλιστα σκέτο, τους βρίσκω πολύ δυνατούς!!
Aλλωστε έχουν πολλαπλάσια καφεΐνη από τον espresso.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Freddo μετριο, κι η κανελα υποχρεωτικη.
Για ζεστο, συνηθως νες η γαλλικο.
Απο σταρμπακς, frappuccino caramel light.

  • Διπλός Γαλλικός με ζάχαρη και γάλα
  • Διπλός Καπουτσίνο με γεύση καραμέλα
  • Φραπές γλυκός με πολύ γάλα
  • Νες γλυκός με γάλα
  • Caramel Frappuccino (Starbucks)
και μετά αναρωτιέμαι γιατί δεν αδυνατίζω... :redface::D

Ο καλύτερος που έχω δοκιμάσει (αν και πιο πολύ ρόφημα είναι παρά καφές) είναι ο Caramel Frappuccino!!:D

Απο εκεί και πέρα, το χειμώνα προτιμώ κυρίως latte χωρίς ζάχαρη, espresso σκέτο ή έναν γαλλικό (συνήθως αρωματικό) με γάλα επίσης χωρίς ζάχαρη.

Μου αρέσει πολύ και ο εληνικός καφές, μέτριος πάντα, αλλά δεν πίνω πολύ συχνά γιατί για μένα ελληνικός χωρίς βουτηματάκια, μπισκοτάκια και άλλα "διαιτητικά" πραγματάκια δεν πίνετε.:P:whistle::whistle:(και οι φρυγανίτσες καλές είναι βέβαια!!:P)

Βέβαια, τους περισσότερους μήνες πίνω έναν freddo cappuccino σκέτο (έχω αρχίσει ήδη έδω και ένα μήνα). Η αλήθεια είναι ότι ο φραπέ δε με συγκινεί ιδιαίτερα όποτε έχω να πιώ πολύ καιρό...
Αυτό φυσικά μιας και με την παλιόζεστη που έχουμε στην Ελλάδα μόνο μέσα Οκτωβρίου με μέσα Φεβρουαρίου μπορείς να πιεις ζεστό καφέ.:mad::(
Αυτά!:)

Εγώ πηγα πρώτη φορά στα Starbucks πρίν λίγες μέρες (μόλις άνοιξαν στην Ρόδο) και πήρα Frapuccino Caramel και οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν φανταστικός!! :D:clapup::P (Η κολλητή μου πήρε κάραμελ μακκιάτο και ήταν ψιλο-μπουρδίτσα:redface::P)

Κατά τα άλλα σιχαίνομαι τον φραπέ και προτιμώ περισσότερο σε φρέντο εσπρέσσο ή καπουτσίνο;):D

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Αγαπημένος καφές"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

provatooo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
ο μονος καφες που πινω ειναι απο τα starbucks: moka frapuccino!
Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Αγαπημένος καφές"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ο μονος καφες που πινω ειναι απο τα starbucks: moka frapuccino!
Δοκίμασε και το Dark Mocha

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Αγαπημένος καφές"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cosette

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Δοκίμασε και το Dark Mocha

Είναι πολύ καλός:D, αλλά αν και λατρεύω την σοκολάτα ο συγκεκριμένος μου φ'ανηκε περισσότερο smoothie σοκολάτας γιατί η γεύση του καφέ δεν ήταν τόσο αισθητη. Μακάρι όμως να ξαναβγάλουν τον Dulce de Leche, το καλύτερο που έχω δοκιμάσει ever από τα starbucks....

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Αγαπημένος καφές"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Το μαγαζί με τα καλύτερα ροφήματα στην Ελλάδα. Μην ξεχνάμε κι ότι έχει καταπληκτικό τσάι. Από καφέδες όταν θέλω κάτι γλυκό προτιμώ Iced White Chocolate Mocha κι αν θέλω κάτι πικρό αυτό τον Americano με τις τρεις δόσεις Espresso.

Επίσης έχουν φοβερό τσάι όπως αυτά τα κρύα Tazo που έχουν στο ψυγείο (βατόμουρο FTW!) και τα κουτάκια που 'χουν δίπλα στο ταμείο. Αξίζει με 4 ευρώ να πάρεις ένα. Έχει κάπου στα 20 φακελάκια αν θυμάμαι καλά.

Κι επίσης έχει ωραίους καφέδες φίλτρου, που σου τους κόβει εκείνη την ώρα, να αγοράσεις για σπίτι αν και ολίγον τι ακριβούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top