Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,216 μηνύματα.
Οι εικονες αυτες ειναι ο καλος και ομορφος τροπος που εχει η αγαθη και καλη εκλησσια μας να προκαλει τυψεις, φρικη και αηδια σε παιδακια.

Και το χειρότερο; Πού είναι η Εκκλησία όταν η έφηβη κρατάει το παιδάκι και δεν έχει λεφτά να το ταϊσει;:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Baby Lee

Νεοφερμένος

Η Baby Lee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
''Έχετε προσέξει πως οι περισσότερες γυναίκες
που είναι αντίθετες με την έκτρωση
είναι γυναίκες που δε θα ήθελες με τίποτα να πηδήξεις;
Υπάρχει ισορροπία στη Φύση.'' :bleh:
George Carlin
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Καλυτερα να μην γεννηθει ενα παιδι παρα να ζησει σε εναν κοσμο με αδιαφορους γονεις η μια ζωη γεματη πονο. Εφοσον ειναι νωρις στην εγκυμοσυνη και δεν υπαρχει επιγνωση και πονος απο το εμβρυο ειμαι υπερ. Με την λογικη αυτη(οτι σκοτωνουμε μια ζωη) τοτε θα επρεπε να τιμωρουμε τους αντρες καθε φορα που κανουν την γνωστη "πραξη"!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Άρα μια ανθρώπινη ζωή δεν έχει αξία αν έχει σοβαρά προβλήματα υγείας;

Εννοεις οτι οταν καποιος εχει προβλημα υγειας και αποβαλει η κανει εκτρωση για το καλο της υγειας του ειναι σαν να σκοτωνεις το παιδακι? Δεν καταλαβα πως το εννοεις γι αυτο ρωταω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εννοεις οτι οταν καποιος εχει προβλημα υγειας και αποβαλει η κανει εκτρωση για το καλο της υγειας του ειναι σαν να σκοτωνεις το παιδακι? Δεν καταλαβα πως το εννοεις γι αυτο ρωταω.
Εννοεί ότι αν κάποιος είναι άρρωστος και κάνει για λόγους υγείας έκτρωση όπως είπες εσύ, γιατί εν τέλει άνθρωποι είμαστε, σε αυτή την περίπτωση δεν κάνει φόνο, δεν είναι απαράδεκτο?
Εννοεί, ότι η υγεία ενός ανθρώπου είναι σημαντικότερη από την γέννηση ενός άλλου κατά τα δικά σου λεγόμενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σε ολα υπαρχουν ορια..

για να παρεις μια ζωη,,εστω και πρωιμη.
πρεπει να εχεις εναν αναλογα σοβαρο λογο..

πχ μονιμες αναπηριες(τερατογενεσεις down πχ) ..που μπορει να οδηγησουν σε θανατο ετσι και αλλιως μετα συντομα


αλλα πχ να σταματησεις μια ζωη επειδη μια κοπελα φοβαται να πει στους γονεις της οτι ειναι εγγυος ή επειδη η κοινωνια δεν το δεχεται..
ειναι απαραδεχτο..

εδω ξεσηκωνομαστε γιτι σκοτωνουνε αρκουδες για τη γουνα για φιγουρα
και θα δεχτουμε τον εκφυλισμο της ζωης για "κοινωνικους λογους"?

αν δεν υπαρχει καποιο σοβαρο προβλημα υγειας και συλληφθει το παιδι,,αν δεν μπορει να το αναθρεψει η μανα πρεπει να υπαρχουν καταλληλα ιδρυματα που να το δινουν συντομα σε αλλους ατεκνους γονεις..
-στην αρχαια Ρωμη τα αφηνανε σε πορτες ατεκνων ,υπηρχε και εθιμο σχεδον,,-.


εδω σκοτωνουμε γελαδες για πλακα και μερικες μπριζολες παραπανω και νιωθουμε τυψεις τι λεμε τωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
πχ μονιμες αναπηριες(τερατογενεσεις down πχ) ..που μπορει να οδηγησουν σε θανατο ετσι και αλλιως μετα συντομα

Το Down δεν οδηγεί σε σύντομο θάνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εκτος απο αυτα που λενε ολοι θα πω το εξης: Ακομα και στην περιπτωση που δεν μπορει ν μητερα να μεγαλωσει το παιδι το δινει για υιοθεσια.Οταν γημιουργηται μια ζωη,γεννιεται ενα μωρο εχει πολλες ελπιδες να ειναι σε καλη οικογενεια,κακη,με καλη ή κακη οικονομικη κατασταση.Απο την στιγμη που δεν θελει το μωρο η γυναικα μπορει καλλιστα να το δωσει για υιοθεσια σε μια αλλη οικογενεια και να μην διαπραξει ΕΓΚΛΗΜΑ!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,216 μηνύματα.
Εκτος απο αυτα που λενε ολοι θα πω το εξης: Ακομα και στην περιπτωση που δεν μπορει ν μητερα να μεγαλωσει το παιδι το δινει για υιοθεσια.Οταν γημιουργηται μια ζωη,γεννιεται ενα μωρο εχει πολλες ελπιδες να ειναι σε καλη οικογενεια,κακη,με καλη ή κακη οικονομικη κατασταση.Απο την στιγμη που δεν θελει το μωρο η γυναικα μπορει καλλιστα να το δωσει για υιοθεσια σε μια αλλη οικογενεια και να μην διαπραξει ΕΓΚΛΗΜΑ!!:mad:

Ξέρεις πόσα χρόνια κρατάει η διαδικασία για υιοθέτηση παιδιού και πόσες προϋποθέσεις χρειάζονται; Έγκλημα θα κάνει να φέρει στον κόσμο ένα παιδί και μετά να το "παρκάρει" στη μάνα της για να δουλέψει σαν σκυλί για να το ταϊσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το Down δεν οδηγεί σε σύντομο θάνατο.
οκ,,σωστο..

Οταν γημιουργηται μια ζωη,γεννιεται ενα μωρο εχει πολλες ελπιδες να ειναι σε καλη οικογενεια,κακη,με καλη ή κακη οικονομικη κατασταση.Απο την στιγμη που δεν θελει το μωρο η γυναικα μπορει καλλιστα να το δωσει για υιοθεσια σε μια αλλη οικογενεια και να μην διαπραξει ΕΓΚΛΗΜΑ!!:mad:
συμφωνω,,αν δεν υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα υγειας.
ας γενησει η μανα το παιδι και ας δοθει εκει που πρεπει..

εδω κανουμε αμαν για μητρες με παρενθετες μητερες κλπ,,και θα πεταμε μωρα?

οι γυναικες και οι ανδρες πρεπει να προσεχουν ωστε να μην ερχεται το παιδι εκει που δεν θελουν..

αλλα αν γινει φυσικα να μην το σκοτωνουμε..-το οποιο σημαινει βασικα δειλια να το γεννησουμε πουμε δημοσιως κλπ-
αλλα ας το δωσουμε αλλου..

καθε ανθρωπος που γεννιεται ειναι πολυτιμος..


Ξέρεις πόσα χρόνια κρατάει η διαδικασία για υιοθέτηση παιδιού και πόσες προϋποθέσεις χρειάζονται; Έγκλημα θα κάνει να φέρει στον κόσμο ένα παιδί και μετά να το "παρκάρει" στη μάνα της για να δουλέψει σαν σκυλί για να το ταϊσει...
να αλλαξει ο τροπος..
ή να το αφησει σε μια πορτα οπως κανανε παλια..


θεωρεις εγκλημα το μεγαλωμα ενος παιδιου?

ποσες μαναδες μετανιωσαν λες που κρατησαν ενα παιδι?
εχω την εντυπωση ελαχιστες..

ποσες μετανιωσαν που εριξαν ενα παιδι?νομιζω περισσοτερες..


το θεμα ειναι να ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ,,
αλλα αν μεινει για μενα -αν δεν υπαρχουν διαπιστωμενες αγριες ανωμαλιες στο παιδι-,,πρεπει να το γεννησει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Εννοεί ότι αν κάποιος είναι άρρωστος και κάνει για λόγους υγείας έκτρωση όπως είπες εσύ, γιατί εν τέλει άνθρωποι είμαστε, σε αυτή την περίπτωση δεν κάνει φόνο, δεν είναι απαράδεκτο?
Εννοεί, ότι η υγεία ενός ανθρώπου είναι σημαντικότερη από την γέννηση ενός άλλου κατά τα δικά σου λεγόμενα?
Λογικο δεν ειναι εαν η μητερα κινδυνευει να παι9ανει να παι9ανει και το ιδιο της το παιδακι που εχει μεσα της?? Μετα θα ηταν διπλο εγκλημα αμα το κρατουσε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Κράτα μικρό καλάθι. Συχνά αυτά τα βίντεο αφορούν περιπτώσεις εκτρώσεων σε προχωρημένη εγκυμοσύνη, που ούτως ή άλλως επιτρέπεται μόνο στην περίπτωση σοβαρών προβλημάτων υγείας του εμβρύου. Επίσης, μέχρι κάποιο μήνα το έμβρυο δεν έχει αναπτύξει ολοκληρωμένο νευρικό σύστημα και δεν νιώθει πόνο, άρα όσο αηδιαστικό και να φαίνεται, δεν προκαλεί κάποιο πόνο στο έμβρυο.

Μάλιστα... Δηλαδή αν σε έναν άνθρωπο κάνουμε μια πολύ ισχυρή ένεση αναισθησίας ώστε να μην μπορεί να νιώσει καθόλου τον πόνο και μετά τον σκοτώσουμε, δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί αυτός ο άνθρωπος δεν πόνεσε, άρα είναι σαν να μην κάναμε φόνο! Χμμμ....:hmm:

Και το χειρότερο; Πού είναι η Εκκλησία όταν η έφηβη κρατάει το παιδάκι και δεν έχει λεφτά να το ταϊσει;:whatever:

Στη θέση της! Εννοείται πως δεν μπορεί να πάει και να ψάξει ένα ένα τα σπίτια για να βρει ανύπαντρες μητέρες/ φτωχούς/ άρρωστους κλπ. Μα (τουλάχιστον από τα παραδείγματα που έχω εγώ- και δεν είναι λίγα) όταν κάποιος ζητήσει την βοήθειά της, η Εκκλησία είναι δίπλα του. Μήπως εμείς οι άνθρωποι έχουμε μάθει να ζητάμε τον απο μηχανής Θεό , χωρίς να αγωνιζόμαστε καθόλου για αυτά που χρειαζόμαστε ή θέλουμε κι έτσι μένουμε στην δυστυχία μας και κατηγορούμε προς πάσα κατεύθυνση; Λέω εγώ τώρα...

Καλυτερα να μην γεννηθει ενα παιδι παρα να ζησει σε εναν κοσμο με αδιαφορους γονεις η μια ζωη γεματη πονο. Εφοσον ειναι νωρις στην εγκυμοσυνη και δεν υπαρχει επιγνωση και πονος απο το εμβρυο ειμαι υπερ. Με την λογικη αυτη(οτι σκοτωνουμε μια ζωη) τοτε θα επρεπε να τιμωρουμε τους αντρες καθε φορα που κανουν την γνωστη "πραξη"!!!!!

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά αυτή είναι μία από τις μεγαλύτερες ανοησίες που έχω ακούσει κατά καιρούς! Μία άλλη ήταν (πάλι σε ένα παρόμοιο θρεντ) ότι κανονικά θα έπρεπε να θεωρείται έγκλημα κάθε ωάριο που χάνεται με την περίοδο της γυναίκας... :whatever:

Έλεος, ρε παιδιά! Φιλοσοφία θέλει; Το ωάριο μόνο του δεν είναι μωρό, όπως και το σπερματοζωάριο μόνο του δεν είναι μωρό και δεν έχουν ζωή. Από τη στιγμή όμως που το ωάριο θα ενωθεί με το σπερματοζωάριο και θα δημιουργηθεί το ζυγωτό, τότε μέρα με τη μέρα δημιουργείται η ζωή κι από κει και έπειτα ναι, είναι φόνος! Τώρα αν θέλουμε (δικαιολογώντας τους εαυτούς μας ή καλύπτωντας τις τύψεις μας) να κλείνουμε τα μάτια μας και να φέρνουμε ανόητες δικαιολογίες και παραδείγματα, καλά κάνουμε. Αλλά ας μην τα πιστεύουμε κιόλας...

Ξέρεις πόσα χρόνια κρατάει η διαδικασία για υιοθέτηση παιδιού και πόσες προϋποθέσεις χρειάζονται; Έγκλημα θα κάνει να φέρει στον κόσμο ένα παιδί και μετά να το "παρκάρει" στη μάνα της για να δουλέψει σαν σκυλί για να το ταϊσει...

Υπερβάλλεις λίγο, μου φαίνεται! Ένα παιδί μπορεί να λάβει αγάπη ακόμα κι αν η μητέρα του δουλεύει πολύ, ακόμα κι αν αναγκάζεται κάποιες ώρες να μένει με την γιαγιά. Το θέμα δεν είναι τόσο με ποιον θα μεγαλώσει το παιδί, όσο το να έχουν αυτοί που θα το μεγαλώσουν σώας τας φρένας, για να μπορούν να έχουν σωστή κρίση και να το βοηθούν στο μεγάλωμά του δίνοντάς του τις απαραίτητες εξηγήσεις για τον τυχόν διαφορετικό τρόπο ζωής που έχει σε σχέση με άλλα παιδιά.

Έχω ξαναπεί ότι δεν θεωρείται κατεστραμμένο ένα παιδί που έχει μεγαλώσει κάπως διαφορετικά σε σχέση με τα υπόλοιπα, αλλά το παιδί που οι γονείς του δεν είχαν τις απαραίτητες νοητικές ικανότητες να το στηρίξουν στην πορεία της ζωής του...

...ή να το αφησει σε μια πορτα οπως κανανε παλια..

Κι αυτό τώρα είναι λύση βρε Άγγελε; Πάμε να διορθώσουμε ένα κακό με ένα (τυχόν) μεγαλύτερο; Έλα τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Μαλλον με παρεξηγησες...Δεν συμφωνω με αυτο που ανεφερα.....Σαφως και δεν ειναι ζωη ενα ωαριο η ενα σπερματοζωαριο απο μονο του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Μαλλον με παρεξηγησες...Δεν συμφωνω με αυτο που ανεφερα.....Σαφως και δεν ειναι ζωη ενα ωαριο η ενα σπερματοζωαριο απο μονο του...

Good for you! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Λογικο δεν ειναι εαν η μητερα κινδυνευει να παι9ανει να παι9ανει και το ιδιο της το παιδακι που εχει μεσα της?? Μετα θα ηταν διπλο εγκλημα αμα το κρατουσε...
Όχι δεν είναι λογικό - υπάρχει πληθώρα περιπτώσεων που λόγω ασθένειας το μωρό γεννήθηκε πρόωρα και επιβίωσε, σε αντίθεση με τη μητέρα η οποία ήταν σημειωτέον η άρρωστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω ακόμα αν είμαι υπέρ ή κατά.Αν ήμουν έγκυος και ήξερα πως θα φέρω στο κόσμο ενα παιδί στο οποίο θα λείπει 1) πατέρας 2) μια ζεστη οικογενειακή ατμόσφαιρα 3) μια άνετη ζωή απο άποψη οικονομικής άνεσης και ευρύτερα όλα οσα έχει ανάγκη ενα παιδί ώστε να πατήσει σε γερές βάσεις και εν τέλει να αποκτήσει ψυχική και σωματική υγεία ίσως να σκεφτόμουν την έκτρωση.Είναι κρίμα να "κουβαλάμε" ενα παιδί επειδή είναι της μόδας ή επειδή ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ πως θα τα φέρουμε εις πέρας ενω στην ουσία λείπει και η ωριμότητα και η σοβαρότητα που απαιτεί το ζήτημα.Αν ήξερα πως θα μεγαλώσω ένα παιδί που θα στερείται τα βασικά,που δε θα έχω την ωριμότητα να του προσφέρω την αγάπη και τη προσοχή που επιβάλλεται να του προσφέρω,τότε ναι μπορεί και να έκανα.Απο κεί και πέρα δε θέλω να παρεξηγηθούν αυτά που είπα.Δηλαδή αναφέρθηκα σε ανατροφή παιδιών απο εναν μόνο γονέα,σε παιδιά που στερούνται μιας άνετης ζωής κτλ κτλ..Δεν είχα καμία πρόθεση να μειώσω κάποια απο αυτές τις κατηγορίες.Υπάρχουν παιδιά που μεγάλωσαν απο έναν γονιό και με οικονομικα και άλλου είδους προβλήματα που με κόπους και προσπάθειες και απο τις δυο πλευρες(γονεας-γονεις και το ιδιο το παιδι) κατάφεραν πολλά και χαίρουν της εκτίμησης και του σεβασμού μου.Όμως αν είχα την ευκαιρία να αποτρέψω ενα παιδί απο το να περάσει όλες αυτες τις καταστασεις που ενδεχομένως θα είχαν επιπτώσεις στο ψυχισμό του,ναι θα έκανα έκτρωση.Σε καμία άλλη περίπτωση ωστόσο δε θα στερούσα τη ζωή απο ενα παιδί και όχι ενα οποιοδήποτε παιδί,αλλά απο το παιδί μου.Εν τέλει,θα ήθελα να τονίσω πως πολλοί και πολλές λένε πως είναι κατά της έκτρωσης λογω κυριως ηθικών φραγμών,αλλά για μένα η ηθική συνυφαίνεται με το να είσαι ευσυνείδητος και συνειδητοποιημένος και είσαι συνειδητοποιημένος οταν ξέρεις τις δυνατότητες ,τις προθέσεις και τις υποχρεώσεις σου,επομένως δεν είναι μόνο η ηθική που πρέπει να σεβαστούμε στις σκέψεις περι έκτρωσης,είναι και όλα τα παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Έλεος, ρε παιδιά! Φιλοσοφία θέλει; Το ωάριο μόνο του δεν είναι μωρό, όπως και το σπερματοζωάριο μόνο του δεν είναι μωρό και δεν έχουν ζωή. Από τη στιγμή όμως που το ωάριο θα ενωθεί με το σπερματοζωάριο και θα δημιουργηθεί το ζυγωτό, τότε μέρα με τη μέρα δημιουργείται η ζωή κι από κει και έπειτα ναι, είναι φόνος! Τώρα αν θέλουμε (δικαιολογώντας τους εαυτούς μας ή καλύπτωντας τις τύψεις μας) να κλείνουμε τα μάτια μας και να φέρνουμε ανόητες δικαιολογίες και παραδείγματα, καλά κάνουμε. Αλλά ας μην τα πιστεύουμε κιόλας...

+1000000000000000000:D;)

Κι αυτό τώρα είναι λύση βρε Άγγελε; Πάμε να διορθώσουμε ένα κακό με ένα (τυχόν) μεγαλύτερο; Έλα τώρα!
απο την εκτρωση καλυτερο ειναι..ως εσχατη λυση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Το ωάριο μόνο του δεν είναι μωρό, όπως και το σπερματοζωάριο μόνο του δεν είναι μωρό και δεν έχουν ζωή.

Γιατι δεν εχουν ζωη?!

Βασικα, εσυ που οπως βλεπω ξερεις, για δωσε μου ενα ορισμο της ζωης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
λοιπον γενικα ειμαι της αποψης οτι αμα δεν θες μωρο use a condom ή κατι σχετικο.

τωρα αν εχουμε περιπτωσεις βιασμου πχ ή διεγνωσμενης ασθενειας κατα την οποια το ατομο που θα γεννηθει θα εχει προβληματα και θα πεθανει τοτε ειμαι υπερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τωρα αν εχουμε περιπτωσεις βιασμου πχ
και τι κακο κανει στην υγεια του παιδιου αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top