Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εσείς καταλαβαίνετε πώς αισθάνονται οι άλλοι άνθρωποι;

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 23:04, 09-01-13:

Εσείς καταλαβαίνετε πως αισθάνονται οι άλλοι άνθρωποι;

Μπαίνετε στη διαδικασία να καταλάβατε τον συνάνθρωπο σας και δεν εννοώ αποκλειστικά το φίλο σας, τον σύντροφο σας ή κάποιο συγγενικό πρόσωπο μόνο...
Τον άνθρωπο...
Όχι στο επίπεδο της διαίσθησης αλλά στο επίπεδο να θελήσω να καταλάβω τον συνάνθρωπο μου... και να μην κλειστώ στο εγωιστικό μου καβούκι....

Έχετε πει ποτέ την έκφραση:
"Δεν με καταλαβαίνει κανείς....!!!"και να νιώθετε ότι δεν σας καταλαβαίνει η οικογένεια σας ο/η σύντροφό σας ή οι φίλοι σας;;;;

Θέλετε να καταλάβετε τον άλλο άνθρωπο;

Στις περίεργες αντιδράσεις κάποιου ανθρώπου στον εργασιακό σας χώρο απλά δεν αφήνετε να σας αγγίξει η συμπεριφορά του ή το αναλύετε μαζί με άλλους συναδέλφους για να καταλάβετε τι έχει συμβεί;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 23:19, 09-01-13:

Οχι, δεν καταλαβαίνω. Και οποιοσδήποτε πει πως καταλαβαίνει, ή που συνειδητά λέει αρλούμπες ή που είναι σαν τον James μας και πραγματικά πιστεύει τις αρλούμπες. Δεν μπορείς να καταλάβεις κανέναν και κανείς δεν μπορεί να καταλάβει εσένα. Στο περίπου, κάτι γίνεται. Αλλά αυτό το περίπου μερικές φορές είναι χειρότερο από το καθόλου.
Σχετικά με αυτό που είπες για τον εργασιακό χώρο, αν ζητάς γνώμες για κάτι που σου συμβαίνει, θα έλεγα τον/την κουτσομπολέψετε όσο θέλετε αλλά να μην το παίξετε ψυχαναλυτές και βγάλετε αυθαίρετα συμπεράσματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 21:21, 11-01-13:

Ναι. Καταλαβαίνω.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ανατολή

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ανατολή
H ανατολή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H ανατολή έγραψε στις 15:42, 27-02-13:

εγώ πιστεύω ότι το να καταλαβαίνεις τον άλλο, είναι χάρισμα σπάνιο
και όχι να ξεχωρίζεις τα προφανή, αλλά να νιώθεις στο πετσί σου τον άλλο λες και ζεις εσύ την στιγμή
έχω έρθει και γω σαν άνθρωπος στα όριά μου να πω "δεν με καταλαβαίνει κανείς", όταν όμως το μυαλό είναι πιο καθαρό συνειδητοποιείς ότι πάνω στην απογοήτευση τα βλέπεις όλα μαύρα και ότι έχεις δίπλα σου κάποιον/ους να σε καταλαβαίνουν ή απλά να προσπαθούν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

oneiropagida7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη oneiropagida7
H oneiropagida7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H oneiropagida7 έγραψε στις 16:08, 27-02-13:

Αναλογος το ατομο και κατα ποσο δειχνει εαν τον απασχολει κατι ή οχι!τα ατομα που συναναστρεφομαι καθημερινως μπορω να καταλαβω εαν εχουν καποιο προβλημα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 02:45, 28-02-13:

Αμέ..πώς δεν καταλαβαίνω..και μάλιστα,είμαι τόσο in-tune με τη διάθεση των άλλων,που συνήθως μου μεταδίδουν ό,τι νιώθουν...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maria Bluemind

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Maria Bluemind
H Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H Maria Bluemind έγραψε στις 21:38, 17-05-13:

εγω εχω παρατηρησει οτι απλα δεν δινω σημασια σε αυτο.. δεν ξερω γιατι αλλα δεν περναει απο το μυαλο μου.. οταν ομως κατσω και το σκεφτω θα καταλαβω οτι απλα ημουν χαζη που δεν εβλεπα το πως αισθανεται καποιος.. ηταν τοσο προφανες αλλα δεν το εδωσα σημασια..

Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη artemaki
H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 899 μηνύματα.

H artemaki .- έγραψε στις 21:41, 17-05-13:

Ενσυναισθηση ;

Δυσκολο πραγμα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 21:42, 17-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Εσείς καταλαβαίνετε πως αισθάνονται οι άλλοι άνθρωποι;
Όχι. Γιατί να με νοιάζει;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 21:56, 17-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dalian
Αμέ..πώς δεν καταλαβαίνω..και μάλιστα,είμαι τόσο in-tune με τη διάθεση των άλλων,που συνήθως μου μεταδίδουν ό,τι νιώθουν...
Aυτό. Δυστυχώς τις περισσότερες φορές..
Μπαίνω πολύ μέσα στη κατάσταση του άλλου και μπορεί εκεί που είμαι καλά,να νιώσω το ίδιο άσχημα με αυτόν αν ακούσω κάτι δυσάρεστο. Τώρα πλέον προσπαθώ να το αποβάλλω και να μην επηρεάζομαι τόσο..

Πάντως θαυμάζω τους ανθρώπους που μπορούν να δώσουν συμβουλές,να καταλάβουν τον άλλον ουσιαστικά,
αλλά ταυτόχρονα να μην επηρεαστούν σε μεγάλο βαθμό..

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 15:40, 27-05-13:

εγώ καταλαβαίνω το πως νιώθουν οι άλλοι.......πότε από διαίσθηση(όταν δεν τους γνωρίζω καλά)είτε γνωρίζοντας την κατάσταση στην οποία βρίσκονται.....
οι άλλοι όμως σπάνια με καταλαβαίνουν

μόνο πάαααααααααααααρα πολύ καλές μου φίλες μπορούν να με καταλάβουν

Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 16:32, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από τρελή φιλόσοφος
εγώ καταλαβαίνω το πως νιώθουν οι άλλοι.......πότε από διαίσθηση(όταν δεν τους γνωρίζω καλά)είτε γνωρίζοντας την κατάσταση στην οποία βρίσκονται.....

Ναι το κανω κυριως στη δουλεια, το θεωρω πολυ σημαντικο για την αρμονικη συνυπαρξη...τωρα αν με καταλαβαινουν οι αλλοι...μπα δε νομιζω...εχω την αισθηση οτι πεφτει περισσοτερο αρνητικη κριτικη παρα κατανοηση...

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,761 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 16:58, 27-05-13:

Σε ανθρώπους που τους έχω ζήσει ναι μπορώ να το καταλάβω, σε άλλους πάλι που τους γνωρίζω ελάχιστα ή και καθόλου όχι.
Ας μην ξεχνάμε πως πολλές φορές ο κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του ιδιοτροπίες, εκφράσεις, συμπεριφορές και έτσι εσύ μπορεί να βγάλεις συμπέρασμα πως ο άλλος είναι "στεναχωρημένος", ενώ ουσιαστικά αυτό είναι το παρουσιαστικό του προσώπου του και απλώς να το παρεξηγείς, ή μπορεί να βγάζεις συμπέρασμα πως ο άλλος κάτι έχει επειδή είναι άκεφος και ουσιαστικά να μην έχει γίνει τίποτα, να είναι απλώς κουρασμένος.
Επίσης, παίζει ρόλο και κατά πόσο είναι σε κατάσταση να ασχοληθούν οι γύρω σου με τη πάρτη σου, υπήρξε περίοδος στη ζωή μου που δεν ήμουν καθόλου καλά και το κατάλαβε η περιπτερού επειδή δεν είχα όρεξη για κουβέντες (συνήθως κάθομαι καμιά ώρα μαζί της και μουρμουράω ασταμάτητα), ενώ η αδερφή μου (το κοντινότερο μου άτομο) ήταν τόσο πνιγμένη και πολυάσχολη εκείνο το διάστημα που δεν το πήρε χαμπάρι.
Όσο για τον εργασιακό χώρο τα ίδια ισχύουν, όταν γνωρίσεις τον άλλον μετά καταλαβαίνεις αν κάτι έχει ή όχι. Το προηγούμενο αφεντικό μου ήταν συνέχεια στη μιζέρια, στη κλάψα, στην απαισιοδοξία,στην στεναχώρια και στα νεύρα, εεε όταν είχε μια "δόση" χαράς καταλαβαίναμε πως κάτι καλό έγινε και επιτέλους χαμογελάει έστω και λίγο...τώρα για το αν γίνεται σχολιασμός με τους συναδέλφους προσωπικά δεν το έχω πετύχει, με όσους είχα το θάρρος ρωτούσα ευθέως αν έχουν κάτι και αυτό σε περιπτώσεις που με ενοχλούσε η συμπεριφορά τους πχ είχαν νεύρα και ξεσπούσαν επάνω μου, για τους άλλους δεν με ενδιέφερε καθόλου, ο καθένας τη δουλειά του όμορφα κι ωραία.

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 17:21, 27-05-13:

Δυστυχώς δεν μπορώ εύκολα να καταλάβω τι νιώθουν οι άλλοι. Επίσης δεν μπορώ ούτε να τους δώσω σωστές συμβουλές ώστε να τους βοηθήσω. Μένω στον ρόλο του ακροατή, και μερικές φορές στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Italian dream...
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 18:11, 27-05-13:

Καταλαβαίνω (η τουλαχιστον, προσπαθω να καταλαβω), αλλα είναι κάποιοι άνθρωποι που, ή δεν μπορείς όσο κι αν προσπαθήσεις να τους ψυχολογήσεις, ή που σε ''εκπλήσουν''!
Αλλα γενικά, πρώτα θα κάνω κάτι και μετά θα μπω στην διαδικασία να σκεφτώ πώς ακούστηκε, πώς ένιωσε ο άλλος. Και δεν νομίζω να το κάνει και κανείς, ότι κι αν λένε... Μα και πρακτικά αν το δεις, είναι πολύ δύσκολο/χρονοβόρο... Δεν γίνεται να σκέφτεσαι διαρκώς, πριν κάθε σου λέξη, κάθε σου πράξη, πώς θα το πάρει ο άλλος...

Πάντως μ'αρέσει πολύ να ψυχολογώ τους άλλους, να μπα΄νω στην θέση τους και να σκέφτομαι πώς θα πράτανε, πώς θα αντιδρούσανε, πώς θα νιώθανε, σύμφωνα με την δική τους λογική και τον δικό τους τρόπο σκέψης... Είναι πολύ ωραίο και αγχολυτικό πολλές φορες!

+++++

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 23:40, 27-05-13:

Εμένα δεν μπορεί κανείς να με καταλάβει παρά μόνο η μαμά μου, ούτε και οι φίλοι μου ακόμη κάποιες φορές.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:16, 20-06-13:

Το καλό είναι ότι καταλαβαίνω πως αισθάνονται οι άλλοι άνθρωποι. Δυσκολεύομαι, όμως, πολύ να κατανοήσω τον εαυτό μου. Μιλάμε για τραγική αντίφαση.

Παράθεση

~Lös~

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Lös~
H ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μετεωρολόγος . Έχει γράψει 1,291 μηνύματα.

H ~Lös~ έγραψε στις 15:18, 20-06-13:

Λυσιστράτη same here.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 16:19, 20-06-13:

Δυσκολεύομαι πολύ να καταλάβω πως νιώθουν οι άλλοι. Είναι πολύ δύσκολο για μένα δεν το καταφέρνω σχεδόν ποτέ

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 17:10, 20-06-13:

Δεν καταλαβαίνω κι ούτε με απασχολει ιδιαίτερα πως αισθάνονται οι άλλοι

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 17:18, 20-06-13:

Αναλυω, ναι. Κι αυτο με εχει βοηθησει να αλλαξω σε αρκετα θεματα και να γινω ακομα πιο καλος ανθρωπος. Νεοτερη υπηρξα πιο παρορμητικη και απόλυτη. Σημερα κοιταζω λιγοτερο την παρτη μου, ειμαι περισσοτερο ευτυχισμενη και σαφως μεσω της αναλυσης και της διαλλακτικοτητας, με αγαπουν ακομα περισσοτερο. Σαφως λοιπον και δειχνω καταννοηση στον 'ανθρωπο'. Κι αν δε συμβει κάποτε, διοτι ανθρωποι κι εμεις ειμαστε και παθη μπολικα εχουμε, με μαλωνω, μετα με δικαιλογω κι επειτα ξαναπροσπαθω. Ειμαι ευτυχης που μπορω!

Παράθεση

grape

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη grape
H grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 182 μηνύματα.

H grape έγραψε στις 17:43, 20-06-13:

...μόνο όταν έχεις υπάρξει στην θέση που είναι ο άλλος...τότε μόνο μπορείς να καταλάβεις "τι νιώθει"..
Και αυτο πάλι χωρίς να το βιώνεις με τον ίδιο τρόπο και να το ¨καταλαβαίνεις στο πετσί σου" όπως ο άλλος...
Γιατί τα συναισθήματα είναι συναισθήματα και διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο γιατί ο κάθε άνθρωπος αποτελεί μια ξεχωριστή μοναδική 'Υπαρξη.

Παράθεση

Μύριαμ4 (Μύριαμ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μύριαμ4
H Μύριαμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Μύριαμ4 ♥Neverland♥ έγραψε στις 11:26, 04-09-14:

Ναι τις περισσότερες φορές καταλαβαίνω πως νιώθουν οι άλλοι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mirto.dr (Μυρτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mirto.dr
H Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 177 μηνύματα.

H mirto.dr έγραψε στις 13:07, 04-09-14:

Δεν είναι το ίδιο για όλους τους ανθρώπους πιστεύω.Εννοώ ότι υπάρχουν ορισμένοι άνθρωποι οι οποίοι έχουν ένα τρόπο να κρατάνε τα συναισθήματά τους(κυρίως τα αρνητικά) για τον εαυτό τους και να μην τα εκδηλώνουν καθόλου.Αυτούς τους ανθρώπους δεν πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να τους''διαβάσει''. Εγω προσωπικά αρκετά συχνά έχω την αίσθηση ότι καταλαβαίνω πώς μπορεί να νιώθει κάποιος άλλος είτε είναι φίλος είτε είναι απλά γνωστός ή ακόμα και εντελώς άγνωστος.Ωστόσο δεν μπορούμε ποτέ να ξέρουμε με απόλυτη σιγουριά για την ψυχική κατάσταση των άλλων.Σκεφτείτε μόνο πόσο περίπλοκη και καθόλου ξεκάθαρη είναι συχνά η δική μας και θα καταλάβετε τί εννοώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley έγραψε στις 13:12, 04-09-14:

Θεωρώ πως το να καταλαβαίνεις τα συναισθήματα των γύρω σου χωρίς να σου πουν κουβέντα, είναι "χάρισμα". Δυστυχώς δεν μπορώ να ερμηνεύσω εύκολα τι νιώθει ο άλλος, ακόμη και αν τον άνθρωπο αυτό τον ξέρω καλά σαν χαρακτήρα.

Παράθεση

MariaBu

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MariaBu
H MariaBu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H MariaBu έγραψε στις 16:20, 12-10-14:

Προσωπικά καταλαβαίνω τους παντες - αναλογα αν εχω περάσει απο την ίδια φάση ή οχι .. μπορει να φταιει οτι γεννήθηκα χωρις πατέρα δεν γνωρίζω ..

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:14, 21-10-14:

Αν κι εχω ξαναπαντησει, νομιζω καποιες φορες πως καταλαβαινω αλλα τελικα ισως να μην εχω καταλαβει και τιποτα.
Θελει δουλεια...
Προσπαθω ομως! Αν ενδιαφερομαι, προσπαθω παρα πολυ!
Παντως δεν ειναι καθολου ευκολο να μπεις στα σωψυχα του αλλου ουτε και οι αλλοι στα δικα μας...

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 04:29, 21-10-14:

Ναι, αλλά συνήθως δεν έχει και πολλή σημασία.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους