Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,081 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,745 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Liakouras
Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 382 μηνύματα.

O Liakouras έγραψε στις 13:57, 13-06-13:

Νομίζω πως όταν πιστεύεις σε κάτι, το αντιλαμβάνεσαι ως την αλήθεια. Αν είσαι τίμιος με τα πιστεύω σου και την ζωή σου είναι αδύνατο να μην περάσεις στα παιδιά σου την αλήθεια σου.

Δλδ γίνεται να πιστεύω ακράδαντα οτι 1+1=2 και να μην το πώ στο παιδί μου για να το μάθει μόνο του; Πως θα το μάθει μόνο του; Από κάπου θα ακούσει ή περισσότερο θα δεί, οπότε γιατί να μην του πώ την αλήθεια μου(και ο δικός μου σκοπός είναι σίγουρα η αγάπη, αντίθετα με άλλους - όχι όλους). Οπότε ο καθένας τουλάχιστον με το παράδειγμα του περνάει στα παιδιά του τις προσωπικές τους αλήθειες.

Το γάντι πέφτει στο παιδί όταν σταματάει πλέον να είναι παιδί. Καμία πίστη, καμία κοσμοθεωρία δεν μπορείς να την ενστερνιστείςκαι να την ζήσεις αληθινά με τιμιότητα, ωριμότητα αν δεν την κάνεις δικιά σου. Θα πρέπει να την αμφισβητήσεις, να την φορέσεις, να την κάνεις δική σου... ακόμα και μια αρρωστημένη κατάσταση γονιών που θα προσπαθήσει τόσο βίαια όσο λέτε να σου περάσει το δικό της(δεν νομίζω οτι είναι τόσο συχνό φαινόμενο όσο παρουσιάζεται) δεν μπορεί εκ το πραγμάτων(της ανθρώπινης φύσης) να το κάνει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lowbaper92

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lowbaper92
Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O lowbaper92 έγραψε στις 15:59, 13-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Liakouras
Νομίζω πως όταν πιστεύεις σε κάτι, το αντιλαμβάνεσαι ως την αλήθεια. Αν είσαι τίμιος με τα πιστεύω σου και την ζωή σου είναι αδύνατο να μην περάσεις στα παιδιά σου την αλήθεια σου.

Δλδ γίνεται να πιστεύω ακράδαντα οτι 1+1=2 και να μην το πώ στο παιδί μου για να το μάθει μόνο του; Πως θα το μάθει μόνο του; Από κάπου θα ακούσει ή περισσότερο θα δεί, οπότε γιατί να μην του πώ την αλήθεια μου(και ο δικός μου σκοπός είναι σίγουρα η αγάπη, αντίθετα με άλλους - όχι όλους). Οπότε ο καθένας τουλάχιστον με το παράδειγμα του περνάει στα παιδιά του τις προσωπικές τους αλήθειες.
Ακριβώς επειδή πιστεύεις σε κάτι, και δεν το γνωρίζεις, αν δεν είσαι δογματικός θα πρέπει να αναγνωρίζεις την πιθανότητα να κάνεις λάθος. Γι' αυτό το βρίσκω ανήθικο να το περάσεις στο παιδί σου ως αναμφισβήτητη αλήθεια. Ο κάθε τρελάρας μπορεί να έχει ό,τι "αλήθεια" θέλει, και μιλάω γενικότερα τώρα, το παιδί του δεν του φταίει σε τίποτα να το κάνει να αναπαράγει τις μπαρούφες του. Με την ίδια (σου) λογική που ένα παιδί στην Ελλάδα γίνεται Χριστιανός επειδή είναι οι γονείς του, και γιατί αυτή η θρησκεία είναι η σωστή (κατά τους γονείς πάντα), θα έπρεπε το ίδιο παιδί να γίνει νεοδημοκράτης/πασόκος/ΚΚΕς κ.ο.κ. γιατί αυτή η ιδεολογία είναι η σωστή (κατά τους γονείς πάλι). Στόχος του γονιού δεν είναι να κάνει το παιδί του ένα κλώνο του εαυτού του, ούτε να του μάθει τι να σκέφτεται, αλλά να του δώσει τα ερεθίσματα και να αποφασίσει αυτό μόνο του, όταν η σκέψη του έχει αναπτυχθεί επαρκώς για να αξιολογήσει το κάθε θέμα (γιατί όταν μαθαίνεις σε ένα παιδάκι αυτά που λέει η θρησκεία σου, αυτό δεν μπορεί να τα κρίνει, απλά τα παπαγαλίζει και τα αποδέχεται άκριτα).

"Τα παιδιά σου δεν είναι παιδιά σου
Είναι οι γιοι και οι κόρες της λαχτάρας της Ζωής για τη Ζωή.
Δημιουργούνται διαμέσου εσένα, αλλά όχι από σένα
Κι αν και βρίσκονται μαζί σου, δε σου ανήκουν.

Μπορείς να τους δώσεις την αγάπη σου, αλλά όχι τις σκέψεις σου
Αφού ιδέες έχουν δικές τους.
Μπορείς να δίνεις μια στέγη στο σώμα τους, αλλά όχι και στις ψυχές τους
Αφού οι ψυχές τους κατοικούν στο σπίτι του αύριο
που εσύ δεν πρόκειται να επισκεφτείς ούτε και στα όνειρά σου.
Μπορείς να προσπαθήσεις να τους μοιάσεις
αλλά μη γυρέψεις να τα κάνεις σαν εσένα
Αφού η ζωή δεν πάει προς τα πίσω ούτε ακολουθεί στο δρόμο του το χτες

Είσαι το τόξο από το οποίο τα παιδιά σου
ωσάν ζωντανά βέλη ξεκινάνε για να πάνε μπροστά.
Ο τοξότης βλέπει το ίχνος της τροχιάς προς το άπειρο
και κομπάζει ότι με τη δύναμή του
τα βέλη του μπορούν να πάνε γρήγορα και μακριά.
Άς χαροποιεί τον τοξοτή ο κομπασμός του
Αφού ακόμα κι αν αγαπάει το βέλος που πετάει
έτσι αγαπά και το βέλος που μένει στάσιμο.”

Χαλίλ Γκιμπράν – Για τα παιδιά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 22:32, 13-06-13:

Μα εδώ είναι το λάθος σου.Το παιδί δεν μπορεί να γίνει χριστιανός επειδή είναι οι γονείς του. Γιατί προφανώς για να λές πως κάποιος γίνεται χριστιανός φαντάζομαι πως εννοείς αυτόν που ζεί και αντίστοιχα και όχι τον αδιάφορο που πάει κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα στην εκκλησία χωρίς να ξέρει γιατί, σαν κάποιο κοινωνικό event, αυτός πληροφοριακά δεν είναι χριστιανός.

Με παρεξήγησες μάλλον. Σαφώς στην σωστή ηλικία εγώ θα πώ στο παιδί μου γιατί ψηφίζω ΚΚΕ, ΝΔ, Συριζα, Δημοκρατική Αριστερά...(βάλε ότι θες). Θα του μιλήσω και θα το κάνω να αντιληφθεί την πίστη που προσωπικά θεωρώ αληθινή και με κάνει χαρούμενο άνθρωπο(αγνωστικισμός, αθεϊα, χριστιαννισμός, βουδισμός). Δεν είπα πουθενά πως θα το πιέσω να τα δεχτεί. Αλλά θα του παρουσιάσω αυτό που θεωρώ σωστό. Δηλαδή να αφήσω το καθένα να λέει οτι θέλει στο παιδί μου και εγώ να φοβάμαι να του πω αυτό που πιστεύω. Και βέβαια όχι. Ελπίζω να καταφέρω μαζί με την σύντροφο που θα αποκτήσω παιδί να το καλιεργήσουμε έτσι ώστε όποια πίστη και αν διαλέξει να την διαλέξει ελεύθερα και έπειτα από αρκετό εσωτερικό σκάψιμο. Και όταν λέω πίστη δεν εννοώ μόνο την θρησκεία. Υπάρχουν τόσα πράγματα στη ζωή μας που δεν τα γνωρίζουμε αλλά απλά τα πιστεύουμε, τα αντιλαμβανόμαστε με άλλες μεριές του εαυτό μας πέρα της λογικής(π.χ. τέχνη).

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mairou
H Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H mairou έγραψε στις 22:50, 13-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Θα ηθελα τα παιδια μου να μην πανε σε ελληνικο σχολειο για να μην κανουν τα θρησκευτικα του σχολειου. Θα ηθελα να μαθουν για ολες τις θρησκειες και να αποφασισουν μονα τους οταν θα ειναι ωριμα στα 18-19
Συμφωνώ,τα θρησκευτικά ήταν πάντα το χειρότερο μου μάθημα απ'όλες τις απόψεις όμως στην Β λυκείου απ'ότι θυμάμαι το μάθημα λέει για όλες τις θρησκείες ή τουλάχιστον για τις βασικότερες και αυτό το μάθημα βοήθησε να σχηματίσω την τωρινή μου άποψη για τη θρησκεία..φέτος βέβαια στην γ λυκείου ξαναγυρίσαμε στα ο θεός είναι καλός σας αγαπά κτλ κτλ

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lowbaper92

Περιβόητο Μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O lowbaper92 έγραψε στις 23:26, 13-06-13:

Μα εδώ είναι το λάθος σου.Το παιδί δεν μπορεί να γίνει χριστιανός επειδή είναι οι γονείς του. Γιατί προφανώς για να λές πως κάποιος γίνεται χριστιανός φαντάζομαι πως εννοείς αυτόν που ζεί και αντίστοιχα και όχι τον αδιάφορο που πάει κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα στην εκκλησία χωρίς να ξέρει γιατί, σαν κάποιο κοινωνικό event, αυτός πληροφοριακά δεν είναι χριστιανός.
Μα γι'αυτό ακριβώς το παιδί γίνεται το είδος "Χριστιανού" που περιγράφεις. Γιατί το ανέθρεψαν ώστε να γίνει Χριστιανός, και δεν κατέληξε εκεί μόνο του, οπότε είναι λογικό να κρατάει αυτήν την αδιάφορη στάση. Το βαφτίζουν, το μαθαίνουν να λέει την προσευχή του κάθε βράδυ, του λένε ιστορίες με παραδείσους/κολάσεις, μεταθανάτιες ζωές και αιώνιες ανταμοιβές ή τιμωρίες, το στέλνουν κατηχητικό, του διδάσκουν στο σχολείο για το Χριστιανισμό απ' το δημοτικό. Φυσικό είναι όταν στα φυτεύουν όλα αυτά στο κεφάλι σου από μωρό, να σου έχουν εντυπωθεί ως σχεδόν έμφυτες ιδέες όταν μεγαλώνεις. Συνεπώς το παιδί όταν μεγαλώνει, και στα χαρτιά και στη συνείδηση, είναι Χριστιανός. Ναι, μπορεί να μην είναι ο μεγαλύτερος πιστός, αλλά δηλώνει Χριστιανός. Και θα κάνει το ίδιο πράγμα στα παιδιά του. Και έτσι περνάνε γενιές "Χριστιανών", που πιστεύουν σε κάτι που δεν ξέρουν τι υποστηρίζει απλά γιατί έτσι τους μάθανε, και δεν έχουν δει απ'τη Βίβλο ούτε το εξώφυλλο, αλλά γνωρίζουν μόνο κάτι γούτσου γούτσου τσιτάτα του στυλ "αγαπάτε αλλήλους", αγνοώντας τα υπόλοιπα hardcore που αναφέρει. Κι όλο αυτό το πανηγύρι δίνει ταυτόχρονα το δικαίωμα στην εκκλησία να μιλάει για 97% πιστούς και να παρεμβαίνει στα κοινά.

Με παρεξήγησες μάλλον. Σαφώς στην σωστή ηλικία εγώ θα πώ στο παιδί μου γιατί ψηφίζω ΚΚΕ, ΝΔ, Συριζα, Δημοκρατική Αριστερά...(βάλε ότι θες). Θα του μιλήσω και θα το κάνω να αντιληφθεί την πίστη που προσωπικά θεωρώ αληθινή και με κάνει χαρούμενο άνθρωπο(αγνωστικισμός, αθεϊα, χριστιαννισμός, βουδισμός). Δεν είπα πουθενά πως θα το πιέσω να τα δεχτεί. Αλλά θα του παρουσιάσω αυτό που θεωρώ σωστό. Δηλαδή να αφήσω το καθένα να λέει οτι θέλει στο παιδί μου και εγώ να φοβάμαι να του πω αυτό που πιστεύω. Και βέβαια όχι. Ελπίζω να καταφέρω μαζί με την σύντροφο που θα αποκτήσω παιδί να το καλιεργήσουμε έτσι ώστε όποια πίστη και αν διαλέξει να την διαλέξει ελεύθερα και έπειτα από αρκετό εσωτερικό σκάψιμο. Και όταν λέω πίστη δεν εννοώ μόνο την θρησκεία. Υπάρχουν τόσα πράγματα στη ζωή μας που δεν τα γνωρίζουμε αλλά απλά τα πιστεύουμε, τα αντιλαμβανόμαστε με άλλες μεριές του εαυτό μας πέρα της λογικής(π.χ. τέχνη).
Το θέμα μας δεν είναι αν θα πεις στο παιδί σου αυτά που πιστεύεις, το οποίο προφανώς έχεις το δικαίωμα να κάνεις. Το θέμα μας είναι αν θα τα περάσεις στο παιδί σου ως αλήθειες. Κατά τ' άλλα δε διαφωνώ σε κάτι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 01:42, 14-06-13:

Θα τρυπήσει τον κώλο του ώστε να διαβάσει για τα πάντα περί θρησκείας και μετά κάμει ότι θέλει.
Μα θα διαβάσει προτίστως. Και θα ρωτήσει για να μάθει.

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 14:08, 14-06-13:

Και αν δεν του λές "ιστορίες" για Θεούς το παιδί θα φτάσει να μην έχει καμία γνώση επι ενός βασικού πυλώνα(θεολογία, επιστημη, κοινωνία) του πολιτισμού μας, τη θεολογία.
Θα γίνει δηλαδή ο αδιάφορος πιστός της αθεΐας. Άλλο ένα είδος που φοριέται πολύ.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lowbaper92

Περιβόητο Μέλος

O lowbaper92 έγραψε στις 00:47, 15-06-13:

Και αν δεν του λές "ιστορίες" για Θεούς το παιδί θα φτάσει να μην έχει καμία γνώση επι ενός βασικού πυλώνα(θεολογία, επιστημη, κοινωνία) του πολιτισμού μας, τη θεολογία.
Θα γίνει δηλαδή ο αδιάφορος πιστός της αθεΐας. Άλλο ένα είδος που φοριέται πολύ.
Καταρχάς, το ότι η θεολογία είναι πυλώνας του πολιτισμού μας, είναι απλά μια άποψη, την οποία δεν συμμερίζονται όλοι. Εγώ πχ θεωρώ ότι οτιδήποτε μεταφυσικό και σχετικό με τη θρησκεία ή το θεό, δεν έχει να προσφέρει παρά διχόνοια, παραλογισμό, και παρηγοριά στους αρρώστους.
Δεύτερον, θέλει-δε θέλει ο γονιός, είναι αναπόφευκτο το παιδί να έρθει σε επαφή με το θέμα της θρησκείας. Κι όταν γίνει αυτό (στο δημοτικό) θα αρχίσει τις ερωτήσεις. Εκεί θεωρώ ότι είναι το λεπτό σημείο που πρέπει να διαχειριστεί ο γονιός, και να εξηγήσει το θέμα όσο πιο απλά γίνεται, παραμένοντας αμερόληπτος και αναφέροντας πολύ χοντρικά σε πρώτη φάση διάφορες εκδοχές... του στυλ "στην Ελλάδα οι άνθρωποι πιστεύουν στο Χριστό, σε άλλες χώρες πιστεύουν σε άλλους θεούς, αλλά δεν ξέρουμε με σιγουριά αν και ποιος υπάρχει. Υπάρχουν και μερικοί άνθρωποι που πιστεύουν ότι δεν υπάρχει κανένας". Και τονίζω το αμερόληπτος, γιατί σε τέτοιες ηλικίες τα παιδιά συνηθίζουν να μιμούνται, πόσο μάλλον τους γονείς που τους έχουν πρότυπο. Αυτά σαν πρώτο ερέθισμα. Μεγαλώνοντας που αρχίζουν και τα υπαρξιακά θα το απασχολήσει πιο σοβαρά το θέμα, και θα μπορεί να το σκεφτεί και μόνο του.

Παράθεση

Νάγια Τ.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Νάγια Τ.
H Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.

H Νάγια Τ. Κατά τον δαίμονα εαυτού ☤ έγραψε στις 01:04, 15-06-13:

Θα προσπαθήσω να του μεταδωσω (δεν μου αρεσει πολυ η λέξη "διδασκω" οσον αφορα αυτους τους τομεις) κάποιες ευρύτερες έννοιες φιλοσοφίας και ηθικής.Αυτο! Οσον αφορά τη θρησκεία θα το αφήσω να επιλέξει -αν θελήσει να επιλέξει-οταν θα ειναι πνευματικα ώριμος/η.

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,370 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 02:22, 15-06-13:

Στο θεμα της θρησκειας,θα διαβασει βιβλια που αναλυουν την κοινωνικη δομη της,και θα διαπιστωσει μονο του την σαπιλα της.

Για την υπαρξη του Θεου,θα του πω οτι δεν υπαρχει,οπως δεν υπαρχει και ενα ροζ τηγανι πανω απο τον πυργο του Αιφελ.Εκτος και αμα την στιγμη που κανω παιδια,υπαρξει μια αποδειξη που να φανερωνει την υπαρξη του Θεου.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 07:25, 15-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Στο θεμα της θρησκειας,θα διαβασει βιβλια που αναλυουν την κοινωνικη δομη της,και θα διαπιστωσει μονο του την σαπιλα της.

Για την υπαρξη του Θεου,θα του πω οτι δεν υπαρχει,οπως δεν υπαρχει και ενα ροζ τηγανι πανω απο τον πυργο του Αιφελ.Εκτος και αμα την στιγμη που κανω παιδια,υπαρξει μια αποδειξη που να φανερωνει την υπαρξη του Θεου.
Παρόλα αυτά αν πιστέψουν δεν μπορείς να κάνεις κάτι

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 08:32, 15-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Παρόλα αυτά αν πιστέψουν δεν μπορείς να κάνεις κάτι
Η γιαγιά μου ήταν (και είναι) θεούσα (ποιο θεούσα πεθαίνεις). Ο γιός της (και θείος μου) έγινε παππάς (δύο πι ή ένα?). Η κόρη της (και μητέρα μου) βγήκε άθρησκη.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 13:12, 15-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Η γιαγιά μου ήταν (και είναι) θεούσα (ποιο θεούσα πεθαίνεις). Ο γιός της (και θείος μου) έγινε παππάς (δύο πι ή ένα?). Η κόρη της (και μητέρα μου) βγήκε άθρησκη.

Ε νταξ και μένα η μάνα μου είναι θεούσα αλλά εγώ είμαι άθεη, so what?

Παράθεση

giorgosmon1994

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giorgosmon1994
Ο giorgosmon1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O giorgosmon1994 έγραψε στις 14:18, 15-06-13:

Θα τους δίδασκα τον αθεισμό πριν προλάβαινε το παπαδαριό με την συνεργασία του κράτους να το παραπλανήσει.

Παράθεση

samina

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη samina
H samina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H samina έγραψε στις 15:17, 15-06-13:

Εγω δεν θελω να βαφτίσω τα δικα μου παιδιά, οπως ακριβώς θα ηθελα να μην με ειχαν βαφτίσει και οι δικοι μου. Ειναι εξαιρετικά κλειστομυαλο να τους βαζεις την ταμπελίτσα απο μωρο και να τους σταμπαρει μια ζωη.Προσωπικα δεν πιστεύω και δεν μπορώ να δηλωσω χριστιανη παρα μονο στα χαρτιά. Γιαυτο θελω τα παιδιά μου να ειναι ελεύθερα να πιστεψουν η οχι και να επιλεξουν μονα τους τον θρησκευτικό τους προσανατολισμο.Γιατι για μενα ο θρησκος ναι πιστεύει και μπραβο του που το κάνει αλλα το χειρότερο ειναι ο χριστιανος στα χαρτιά κατα περιοδους θρησκος,αθεος,αθρησκος κτλ.Απο αυτο το χαος θελω να τα απαλλαξω.

Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H mairou έγραψε στις 17:39, 15-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από samina
Εγω δεν θελω να βαφτίσω τα δικα μου παιδιά, οπως ακριβώς θα ηθελα να μην με ειχαν βαφτίσει και οι δικοι μου. Ειναι εξαιρετικά κλειστομυαλο να τους βαζεις την ταμπελίτσα απο μωρο και να τους σταμπαρει μια ζωη.Προσωπικα δεν πιστεύω και δεν μπορώ να δηλωσω χριστιανη παρα μονο στα χαρτιά. Γιαυτο θελω τα παιδιά μου να ειναι ελεύθερα να πιστεψουν η οχι και να επιλεξουν μονα τους τον θρησκευτικό τους προσανατολισμο.Γιατι για μενα ο θρησκος ναι πιστεύει και μπραβο του που το κάνει αλλα το χειρότερο ειναι ο χριστιανος στα χαρτιά κατα περιοδους θρησκος,αθεος,αθρησκος κτλ.Απο αυτο το χαος θελω να τα απαλλαξω.
Δε το θεωρώ κακό να σε βαπτίζουν μωρό διότι αν δε πιστεύεις δε σημαίνει τίποτα απολύτως..σκέψου ότι αν το παιδί σου τελικά καταλήξει να πιστεύει στο χριστιανισμό θα ήθελε να είναι βαπτισμένο απο μωρό όχι να το κάνει όταν θα έχει μεγαλώσει τόσο πολύ(λογικά)..

Παράθεση

samina

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη samina
H samina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H samina έγραψε στις 19:11, 15-06-13:

Πως δε σημαίνει τίποτα? Γιατί να κουβαλας το "χριστιανος" ενω δεν το υποστηρίζεις?Επισης αν τελικα πιστεψει στο χριατιανισμο μπορεί ανετα να βαφτιστει,ειτε ειναι 15 ειτε 25 ειτε 85.Όποτε αυτος-αυτη το αισθανθει.Τα χρόνια πιο πριν σς τι να παιζουν ρολο?απλα να ακολουθήσει σαν προβατάκι την καθιερωμενη ανοησια να βαφτιζομαστε απο κουνια?

Παράθεση

lowbaper92

Περιβόητο Μέλος

O lowbaper92 έγραψε στις 19:16, 15-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από marinouri09
σκέψου ότι αν το παιδί σου τελικά καταλήξει να πιστεύει στο χριστιανισμό θα ήθελε να είναι βαπτισμένο απο μωρό όχι να το κάνει όταν θα έχει μεγαλώσει τόσο πολύ(λογικά)..
Σκέψου ότι αν το παιδί σου τελικά καταλήξει στον μαρξισμό, θα ήθελε να είναι ήδη στην ΚΝΕ και όχι να το κάνει όταν μεγαλώσει τόσο πολύ

Συνήθως το πράγμα πάει: συμφωνώ με κάτι-->γράφομαι εκεί... όχι με γράφουν όπου θέλουν, κι αν αργότερα συμφωνήσω, καλώς, αλλιώς ξεγράφομαι.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 19:17, 15-06-13:

Δε το θεωρώ κακό να σε βαπτίζουν μωρό διότι αν δε πιστεύεις δε σημαίνει τίποτα απολύτως..σκέψου ότι αν το παιδί σου τελικά καταλήξει να πιστεύει στο χριστιανισμό θα ήθελε να είναι βαπτισμένο απο μωρό όχι να το κάνει όταν θα έχει μεγαλώσει τόσο πολύ(λογικά)..
Και όμως σημαίνει. Η εκκλησία στην Ελλάδα ισχυρίζεται ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων εδώ είναι χριστιανοί και αυτό επειδή όλοι έχουν βαφτιστεί μωρά και δεν το χουν αλλάξει αυτό ακόμα και αν δεν πιστεύουν. Είναι αληθής ο ισχυρισμός αυτός της εκκλησίας; Δε νομίζω

Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mairou έγραψε στις 19:52, 15-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Και όμως σημαίνει. Η εκκλησία στην Ελλάδα ισχυρίζεται ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων εδώ είναι χριστιανοί και αυτό επειδή όλοι έχουν βαφτιστεί μωρά και δεν το χουν αλλάξει αυτό ακόμα και αν δεν πιστεύουν. Είναι αληθής ο ισχυρισμός αυτός της εκκλησίας; Δε νομίζω
Τι σημασία έχει δηλαδή τι πιστεύει η εκκλησία;Αφού το αν πιστεύεις ή όχι το ξέρεις και το καταλαβαίνεις μόνο εσύ και αυτό είναι που μετράει..εμένα προσωπικά το οτι με βάφτησαν οι γονείς μου δε μου λέει τίποτα και με το να το αλλάξω(δε ξέρω πώς-αν γίνεται) θα αποδείξω οτι αυτές οι συμβολικές για εμένα διαδικασίες έχουν πραγματικό νόημα και δεσμεύουν τους ανθρώπους..Πόσοι βαπτισμένοι άνθρωποι που πάνε εκκλησία και δηλώνουν χριστιανοί απέχουν εντελώς απο αυτά που πρεσβεύει αυτή η θρησκεία;και άλλο πράγμα ο μαρξισμός άλλο η βάφτιση που είναι μια διαδικασία παράξενη για να την κάνεις μεγαλύτερος κάπως άβολη θα έλεγά.Επιπλέον το παιδί σου μπορεί να αντιμετωπίσει τον ρατσισμό απο τα υπόλοιπα παιδιά στο δημοτικό ας πούμε,επειδή δεν έχει βαπτισει.Τώρα αν το παιδί καταλήξει να πιστεύει στον βουδισμό και εγώ το έχω βαφτίσει χριστιανό είναι άλλο θέμα..εκεί όντως καλύτερα να μη το είχα βαφτίσει!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mairou : 15-06-13 στις 20:00.
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 20:02, 15-06-13:

Η εκκλησία γνωρίζει ότι το ποσοστό των χριστιανών που υπάρχει δεν πρεσβέβει την πραγματικότητα όμως αυτό το ίδιο ποσοστό την κάνει ισχυρή. Άρα ναι έχει σημασία.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 22:08, 15-06-13:

Επιπλέον το παιδί σου μπορεί να αντιμετωπίσει τον ρατσισμό απο τα υπόλοιπα παιδιά στο δημοτικό ας πούμε,επειδή δεν έχει βαπτισει.Τώρα αν το παιδί καταλήξει να πιστεύει στον βουδισμό και εγώ το έχω βαφτίσει χριστιανό είναι άλλο θέμα..εκεί όντως καλύτερα να μη το είχα βαφτίσει!
Κανένα ρατσισμό και σου μιλάω εγώ που' μαι αβάφτιστη και άθεη [όχι ''άθεη'', άθεη].
Οι γονείς μου είναι άθρησκοι και δε θέλησαν ποτέ να βαφτίσουν τον αδερφό μου και μένα, και see? δε πάθαμε τίποτα, είχαμε μια φυσιολογική ζωή και παιδική ηλικία.
Ούτε ρατσισμό έζησα, ούτε τίποτα.
Μπορεί όταν ήμουν μικρή να ζήλευα που δεν είχα ονομαστική εορτή αλλά, οκ, ήμουν μικρή, τώρα 20 πλέον, τους παραδέχομαι τους δικούς μου που δε μου' καν ποτέ πλύση εγκεφάλου σ' αυτό το θέμα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 22:18, 15-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Κανένα ρατσισμό και σου μιλάω εγώ που' μαι αβάφτιστη και άθεη [όχι ''άθεη'', άθεη].
Οι γονείς μου είναι άθρησκοι και δε θέλησαν ποτέ να βαφτίσουν τον αδερφό μου και μένα, και see? δε πάθαμε τίποτα, είχαμε μια φυσιολογική ζωή και παιδική ηλικία.
Μπορεί όταν ήμουν μικρή να ζήλευα που δεν είχα ονομαστική εορτή αλλά, οκ, ήμουν μικρή, τώρα 20 πλέον, τους παραδέχομαι τους δικούς μου που δε μου' καν ποτέ πλύση εγκεφάλου σ' αυτό το θέμα.
Σοβαρά τώρα δεν είχες όνομα;

Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,806 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 22:20, 15-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από ZouGRaF
*πολλαπλά_facepalm*

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

greekgohan (Κωστας)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη greekgohan
Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 366 μηνύματα.

O greekgohan έγραψε στις 22:23, 15-06-13:

Άθεη την φωναζανε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 22:25, 15-06-13:

χαχαχαχαχα ΕΠΙΚ.

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 22:54, 15-06-13:

prinCess. χωρίς κανένα σκοπό να θίξω εσένα ή τον οποιοδήποτε θα σε χρησιμοποιήσω απλά ως παράδειγμα. Με το αντίστοιχο σκεπτικό που λέει οτι ο γονείς χριστιανοί κάνουν πλύση εγκεφάλου στα παιδιά τους, οι άθρησκοι γονείς σου έκαναν πλύση εγκεφάλου και σε σένα με το αθρησκευτικό παράδειγμα τους;

Δεν πείραν κατακριτέα θέση απέναντι στο Χριστιανισμό με την πράξη τους να μην σε βαφτίσουν; Σου έκανα πλύση εγκεφάλου; Όχι φαντάζομαι.

Ο γονιός που είναι πιστός και βαφτίζει το παιδι του πέρνει θέση υπερ του Χριστιαννισμού; Κάνει πλύση εγκεφάλου; Αντιστοίχως, όχι φαντάζομαι.

Και οι δύο διαλέγουν ένα δρόμο ανάλογα με την πίστη τους και κανείς δεν μπορεί να αποδείξει πως πιστεύει και πράτει το σωστό.

Το θέμα είναι είτε ο ένα είτε ο άλλος να είναι πραγματικός ιδεολόγος και να κινείται δηλαδή βάση των ιδεών του. Αν είναι ειλικρινής και συνεπείς με την ιδεολογία του υπάρχει Θεός είτε όχι είναι σίγουρα κερδισμένος. Εδώ νομίζω συμφωνούμε όλοι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 00:19, 16-06-13:

prinCess. χωρίς κανένα σκοπό να θίξω εσένα ή τον οποιοδήποτε θα σε χρησιμοποιήσω απλά ως παράδειγμα. Με το αντίστοιχο σκεπτικό που λέει οτι ο γονείς χριστιανοί κάνουν πλύση εγκεφάλου στα παιδιά τους, οι άθρησκοι γονείς σου έκαναν πλύση εγκεφάλου και σε σένα με το αθρησκευτικό παράδειγμα τους;

Δεν πείραν κατακριτέα θέση απέναντι στο Χριστιανισμό με την πράξη τους να μην σε βαφτίσουν; Σου έκανα πλύση εγκεφάλου; Όχι φαντάζομαι.

Ο γονιός που είναι πιστός και βαφτίζει το παιδι του πέρνει θέση υπερ του Χριστιαννισμού; Κάνει πλύση εγκεφάλου; Αντιστοίχως, όχι φαντάζομαι.

Και οι δύο διαλέγουν ένα δρόμο ανάλογα με την πίστη τους και κανείς δεν μπορεί να αποδείξει πως πιστεύει και πράτει το σωστό.

Το θέμα είναι είτε ο ένα είτε ο άλλος να είναι πραγματικός ιδεολόγος και να κινείται δηλαδή βάση των ιδεών του. Αν είναι ειλικρινής και συνεπείς με την ιδεολογία του υπάρχει Θεός είτε όχι είναι σίγουρα κερδισμένος. Εδώ νομίζω συμφωνούμε όλοι.
Στη μία περίπτωση το θέμα ''θρησκεία'' το αφήνεις καθαρά πάνω στο παιδί να επιλέξει, ενώ στην άλλη το βάζεις στο τρυπάκι του ''χριστιανού'' και του τι είναι καλό και τι κακό σύμφωνα με τον χριστιανισμό. Έτσι μαθαίνει, έτσι μεγαλώνει και έτσι καταλήγει, ευτυχώς όχι πλέον απ' ό,τι έχω καταλάβει, ενώ στην άλλη απλά κάνεις μια ζωή χωρίς να' σαι στο υπόβαθρο κάποιας θρησκείας και δε σε επηρεάζει κάτι, δε σε απασχολεί. Είσαι ελεύθερος, δε περιορίζεσαι κάπου.

Εγώ βλέπω το παιδί ως έναν λευκό καμβά. Δε μπορείς μόλις γεννηθεί να του βάλεις σταυρό και να τον ''λερώσεις'', άστο ελεύθερο, είτε είσαι χριστιανός, είτε άθεος, είτε μουσουλμάνος, οτιδήποτε, ας αποκτήσει δικιά του γνώμη, δεν είναι τόσο σημαντικό κεφάλαιο ο χριστινιασμός για να τον διδαχθεί πριν καλά καλά κλείσει 1 έτους.

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 00:51, 16-06-13:

Μα το να μην του βάλεις τίποτα όπως λες ουσιαστικά είναι μια πράξη, μια πράξη που επίσης κάτι βάζει. Τι βάζει; Βάζει Θεολογία = Τίποτα. Ποιός έχει απόδειξη γι'αυτό και λέει τόσο ελαφρά τη καρδία πως αυτό είναι το σωστό να γράψω στο λευκό πανί;

Και για την πρώτη παράγραφο απλά να σου πω οτι και την αθεϊα μπορείς κάλιστα να την ονομάσεις θρησκεία. Οπότε είναι ένα θέμα που αναγκαστηκά πέρνεις θέσεις με οποιαδήποτε μεριά και αν είσαι. Απλά δεν μπορείς να είσαι απ'έξω, ουδέτερος.

Οπότε επανέρχομαι και λέω πως για την κοινωνία γενικά, επειδή δεν απαιτώ όλοι να πιστεύουν αυτό που πιστεύω και εγώ, θέλω απλά να μεγαλώνει ο καθενάς τα παιδιά έτσι ώστε όποια ιδεολογία και αν ακολουθήσουν να την ζήσουν πραγματικά... και η Αλήθεια θα τους βρεί αν την ψάχνουν ειλικρινά και αγνά.

Δεν μιλάω για την βάφτιση, το θέμα μας είναι το τι θα διδάξουμε τα παιδιά.

Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 01:43, 16-06-13:

Κρίμα περίμενα καλύτερες απαντήσεις.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 09:13, 16-06-13:

Κανένα ρατσισμό και σου μιλάω εγώ που' μαι αβάφτιστη και άθεη [όχι ''άθεη'', άθεη]. Οι γονείς μου είναι άθρησκοι και δε θέλησαν ποτέ να βαφτίσουν τον αδερφό μου και μένα, και see? δε πάθαμε τίποτα, είχαμε μια φυσιολογική ζωή και παιδική ηλικία. Ούτε ρατσισμό έζησα, ούτε τίποτα. Μπορεί όταν ήμουν μικρή να ζήλευα που δεν είχα ονομαστική εορτή αλλά, οκ, ήμουν μικρή, τώρα 20 πλέον, τους παραδέχομαι τους δικούς μου που δε μου' καν ποτέ πλύση εγκεφάλου σ' αυτό το θέμα.
1) Και μένα δεν με έχουν βουτήξει σε κολυμπήθρα. Η γιαγιά μου για 10 χρόνια δεν μιλούσε με τη μητέρα μου για το λόγο αυτό. Είσαι το 2ο άτομο που συναντώ χωρίς λάδι νονάς. Είμαστε και τα δύο αβάπτιστα. Κάνουμε σύλλογο?
2) Ούτε εγώ αντιμετώπισα κάποιο ρατσισμό. Στα "θρησκευτικά" οι γονείς μου, μου πρότειναν απαλλαγή, αλλά δεν τη δέχτηκα, γιατί α) έβρισκα σπαστικό το να γυρνάω στο σχολείο σαν την άδικη κατάρα και β) ο θεολόγος ήταν πολύ καλός άνθρωπος και μάλλον άθρησκος.
3) Ανάμεσα στον άθεο και τον άθρησκο, υπάρχει σημαντική διαφορά (όποιος θέλει τη συζητάμε). Δηλώνω άθρησκος.
4) Για όσους δεν το ξέρουν και πετάνε παντζάρια, το ότι δεν έχεις βαπτιστεί δεν σημαίνει ότι δεν έχεις όνομα. Απλά οι γονείς κάνουν στο δήμο μια δήλωση για το ποιο είναι το όνομα του παιδιού.
5) Το (πραγματικό) ονομά μου υπάρχει και στο "χριστιανικό εορτολόγιο". Είχα γιορτή για να μου εύχονται οι ξένοι και να μου ζαλίζει τα ούμπαλα με ηλίθιες ευχές η θεία Ευτέρπη.
6) Οι γονείς μου ποτέ δεν μου έκαναν πλύση εγκεφάλου. Στις απορίες μου, παρέθεταν τις υπάρχουσες απόψεις και με άφηναν να διαλέγω μόνος μου.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,374 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 09:47, 16-06-13:

οι γονείς πάντα κάνουν πλύση εγκεφάλου στα παιδιά τους και σε ένα μεγάλο ποοοστό περνάνε τις απόψεις και διαμορφώνουν την προσωπικότητα του παιδιού τους τουλάχιστον μέχρι να πάει σχολείο.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 11:33, 16-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
1) Και μένα δεν με έχουν βουτήξει σε κολυμπήθρα. Η γιαγιά μου για 10 χρόνια δεν μιλούσε με τη μητέρα μου για το λόγο αυτό. Είσαι το 2ο άτομο που συναντώ χωρίς λάδι νονάς. Είμαστε και τα δύο αβάπτιστα. Κάνουμε σύλλογο?
2) Ούτε εγώ αντιμετώπισα κάποιο ρατσισμό. Στα "θρησκευτικά" οι γονείς μου, μου πρότειναν απαλλαγή, αλλά δεν τη δέχτηκα, γιατί α) έβρισκα σπαστικό το να γυρνάω στο σχολείο σαν την άδικη κατάρα και β) ο θεολόγος ήταν πολύ καλός άνθρωπος και μάλλον άθρησκος.
3) Ανάμεσα στον άθεο και τον άθρησκο, υπάρχει σημαντική διαφορά (όποιος θέλει τη συζητάμε). Δηλώνω άθρησκος.
4) Για όσους δεν το ξέρουν και πετάνε παντζάρια, το ότι δεν έχεις βαπτιστεί δεν σημαίνει ότι δεν έχεις όνομα. Απλά οι γονείς κάνουν στο δήμο μια δήλωση για το ποιο είναι το όνομα του παιδιού.
5) Το (πραγματικό) ονομά μου υπάρχει και στο "χριστιανικό εορτολόγιο". Είχα γιορτή για να μου εύχονται οι ξένοι και να μου ζαλίζει τα ούμπαλα με ηλίθιες ευχές η θεία Ευτέρπη.
6) Οι γονείς μου ποτέ δεν μου έκαναν πλύση εγκεφάλου. Στις απορίες μου, παρέθεταν τις υπάρχουσες απόψεις και με άφηναν να διαλέγω μόνος μου.

Indeed. Ούτε γω πήρα ποτέ απαλλαγή από τα Θρησκευτικά, δεν έβρισκα το νόημα να πάρω, και δε μετάνιωσα. ΜΠιγκ ντιλ, απλά αποκτάς κάποιες επιπλέον γνώσεις.
Νε, άλλο άθεος, άλλο άθρησκος και πολλοί μπερδεύονται και λένε ότι είναι άθεοι, αλλά αν το συζητήσεις μαζί τους καταλαβαίνεις ότι είναι απλά άθρησκοι.

Καλά και δε μιλάμε καν για πλύση εγκεφάλου, ούτε καν. Δε ξέρω για σένα, αλλά εμείς γιορτάζουμε κανονικά Χριστούγεννα και Πάσχα, με τη διαφορά ότι δε πάμε στην εκκλησία, δε νηστεύουμε, δε παίρνουμε λαμπάδες και ιστορίες και το κύριο νόημα είναι ότι είναι αργία και όχι μια θρησκευτική γιορτή με θέμα τον Χριστό, κατά τ' άλλα είναι όλα ίδια.

Παράθεση

Andante

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andante
Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 219 μηνύματα.

O Andante έγραψε στις 16:05, 16-06-13:

Καλά και δε μιλάμε καν για πλύση εγκεφάλου, ούτε καν.
Μην το λές και εσύ έχεις υποστεί μια κάποια πλύση εγκεφάλου (απ'την ανάποδη όμως) για να έχεις τις απόψεις και τα πιστεύω που εκφράζεις. Είτε απο γονείς που ενστερνίζονται τα ίδια, είτε από ταινίες και μουσική που προωθούν διάφορα τάσεις, είτε από φίλους που το παίζουν μοντέρνοι, ελεύθεροι και ανεξάρτητοι.

Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mairou έγραψε στις 16:45, 16-06-13:

Δε ξέρω απλά τα μικρά παιδιά είναι αρκετά σκληρά και δε ξέρεις πώς θα το δουν κάποια φορά..το λέω αυτό για την βάφτιση διότι πιστεύω οτι ακόμα και να σε βαφτίσουν δε λέει τίποτα απο μόνο του και εννοείται δε 'λερώνεται΄ο λευκός καμβάς που όντως είναι ένα παιδί..αν δεν πιστεύεις οτι και να σου κάνουν δεν έχουν δύναμη να επηρεάσουν τη ψυχή σου/πνεύμα κτλ

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 21:24, 16-06-13:

Μια σημείωση εδώ πως και ο χριστιανός είναι άθρησκος. Κανένας συνειδητοποιημένος χριστιανός δεν θεωρεί την πίστη του θρησκεία.
Αλλά είναι τόσο μεγάλο θέμα που νομίζω πως δεν χωράει εδώ δίχως off topic.

Αρχική Δημοσίευση από Andante
Μην το λές και εσύ έχεις υποστεί μια κάποια πλύση εγκεφάλου (απ'την ανάποδη όμως) για να έχεις τις απόψεις και τα πιστεύω που εκφράζεις. Είτε απο γονείς που ενστερνίζονται τα ίδια, είτε από ταινίες και μουσική που προωθούν διάφορα τάσεις, είτε από φίλους που το παίζουν μοντέρνοι, ελεύθεροι και ανεξάρτητοι.
Με αυτό το σκεπτικό βρε παιδιά όπως προσπάθησα να σας και παραπάνω δεν πάμε πουθενά. Όποιος δεν ζεί σε κλουβί απομονωμένος με την έννοια που δύνεται στην πλύση εγκεφάλου, δέχεται πλύση εγκεφάλου.

Όχι επιρροές λέγονται αυτά. Ναι πολλά υποσυνείδητα τερτίπια. Αλλά πως γίνεται να έχουμε εγώ με την αδερφή μου διαφορετικές αντιλήψεις αφου μεγαλώσαμε στο ίδιο περιβάλλον με την ίδια (με την δική σας έννοια) "πλύση εγκεφάλου";
Αυτό δείχνει οτι μεγαλώσαμε σε ένα περιβάλλον που περιέγραψα στο τέλος του προηγούμενου Post μου και για το οποίο ευθύνονται οι γονείς μας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 07-03-14 στις 16:18. Αιτία: συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mairou έγραψε στις 22:23, 16-06-13:

'Oπα μη μπερδεύεις την πλύση εγκεφάλου με τις επιρροές και τα ερεθίσματα..αν δεν λαμβάνει κάποιος ερεθίσματα εκτός το οτι έχει μονόπλευρη άποψη για τον κόσμο,δεν αλλάζει απόψεις άρα δεν εξελίσσεται και καταλήγει να μην σκέφτεται.Ειδικά όταν κάποιος είναι άθρησκος είναι πιο κοντά στο να επιλέξει μόνος του το δρόμο του και είναι και πιο κοντά στην έννοια θεός..μόνο πλύση εγκεφάλου δεν της έχουν κάνει οι γονείς της κοπέλας απ'ότι φαίνεται!

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 22:47, 16-06-13:

"Ειδικά όταν κάποιος είναι άθρησκος είναι πιο κοντά στο να επιλέξει μόνος του το δρόμο του και είναι και πιο κοντά στην έννοια θεός."

Αναπόδεικτο τόσο όσο και η άλλη άποψη. Γιατί την παρουσιάζεις σαν κάτι που ισχύει; Πλύση εγκεφάλου;

Προσωπικά νομίζω πως καλυφτήκαμε από την μέχρι εδώ συζήτηση.

Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mairou έγραψε στις 23:46, 16-06-13:

"Ειδικά όταν κάποιος είναι άθρησκος είναι πιο κοντά στο να επιλέξει μόνος του το δρόμο του και είναι και πιο κοντά στην έννοια θεός."

Αναπόδεικτο τόσο όσο και η άλλη άποψη. Γιατί την παρουσιάζεις σαν κάτι που ισχύει; Πλύση εγκεφάλου;

Προσωπικά νομίζω πως καλυφτήκαμε από την μέχρι εδώ συζήτηση.
φαγωθήκατε με την πλύση εγκεφάλου.Στην τελική αν είναι όλοι τόσο εύκολο να επηρεαστούν και να παρασυρθούν τότε ναι όλα μεταφράζονται σε πλύση εγκεφάλου..Οκ εγώ αυτό πιστεύω έπρεπε να το πω και όχι δε ξέρω αν όλοι πιστεύουν το ίδιο..

Παράθεση

Αρίκος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αρίκος
Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O Αρίκος έγραψε στις 01:51, 17-06-13:

Είναι πολύ νωρίς ακόμη (για εμένα) να προβληματιστώ με αυτό το ζήτημα.Πάντως πιστεύω πως μαθαίνοντας στο παιδί απο μικρή ηλικία τον χριστιανισμό(μόνο για αυτόν μπορώ να αναφερθώ) είναι πολύ δύσκολο για το παιδί,στην συνέχεια της ζωής του, να αποχωριστεί κάποιες αντιλήψεις όπως η αναγκαιότητα ύπαρξης κάποιου παντοδύναμου όντος ή η μεταθάνατον ζωή.

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 11:14, 17-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Αρίκος
Είναι πολύ νωρίς ακόμη (για εμένα) να προβληματιστώ με αυτό το ζήτημα.Πάντως πιστεύω πως μαθαίνοντας στο παιδί απο μικρή ηλικία τον χριστιανισμό(μόνο για αυτόν μπορώ να αναφερθώ) είναι πολύ δύσκολο για το παιδί,στην συνέχεια της ζωής του, να αποχωριστεί κάποιες αντιλήψεις όπως η αναγκαιότητα ύπαρξης κάποιου παντοδύναμου όντος ή η μεταθάνατον ζωή.
Μαθαίνοντας στο παιδί από μικρή ηλικία την ανυπαρξία Θεού αντίστοιχα θα του είναι δύσκολο μεγαλώνοντας να αποχωριστεί αυτή την ιδέα.
Παραθέτοντας του 10 διαφορετικά πιθανά σενάρια-απόψεις το παιδί θα γυρίσει και θα σου πεί, ωραία και εσύ (που σε έχω πρότυπο) τι πιστεύεις;
Οπότε εκεί τι θα του πεις; Δεν σου λέω για να μην σου διαμορφώσω άποψη; Ακόμα και αυτό να κάνεις θα πάρει από άλλον την απάντηση του.
Συνεπώς ξαναλέω πως για μένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να του πείς τι πιστεύεις, να του ξεκαθαρίσεις οτι κανένας δεν έχει το αλάθητο και μετά, κυρίως μετά με την ζωή σου και με το παράδειγμα σου να του δείξεις οτι στέκεσαι συνεπείς και αληθινός απέναντι στις ιδέες, πιστεύω σου.
Το παιδί θα έχει πάρει το μάθημα του ως προς το τι σημαίνει πιστεύω σε κάτι. Σημαίνει οτι ζώ βάση της πίστης μου και δεν πιστεύω μόνο στα λόγια.
Τώρα την αληθινή πίστη θα την βρεί μόνο του στην πορεία. Εσύ θα του έχεις μάθει όμως τι σημαίνει επι του πρακτέως πιστός-ιδεολόγος.
Ίσως του έχεις δημιουργήσει μια προδιάθεση προς τα δικά σου πιστεύω αν είσαι "πετυχημένο" πρότυπο; Ίσως.
Αλλά για να γίνει πραγματικός ιδεολόγος όπως είδε και έβαλε πρότυπο εσένα θα ξέρει πως θα πρέπει να ζήσει την πίστη του, να την κάνει δική του και όχι να την πατρονάρει από το πατέρα του. Γιατί αν την ξεπατικώσει απλά δεν θα μπορεί να τη ζήσει.

Παράθεση

Andante

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andante
Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 219 μηνύματα.

O Andante έγραψε στις 13:36, 17-06-13:

'Oπα μη μπερδεύεις την πλύση εγκεφάλου με τις επιρροές και τα ερεθίσματα..αν δεν λαμβάνει κάποιος ερεθίσματα εκτός το οτι έχει μονόπλευρη άποψη για τον κόσμο,δεν αλλάζει απόψεις άρα δεν εξελίσσεται και καταλήγει να μην σκέφτεται.Ειδικά όταν κάποιος είναι άθρησκος είναι πιο κοντά στο να επιλέξει μόνος του το δρόμο του και είναι και πιο κοντά στην έννοια θεός..μόνο πλύση εγκεφάλου δεν της έχουν κάνει οι γονείς της κοπέλας απ'ότι φαίνεται!
Δεν μπερδεύω απολύτως τίποτα, θεωρώ οτι μια υποθάλπτουσα πλύση εγκεφάλου που μπορεί να κρύβεται πίσω από έννοιες όπως "μόδα", "διαφήμιση", "εκμοντερνισμός". "σύγχρονος τρόπος ζωής" είναι πολύ πιο ισχυρή, έντονη και υποσυνείδητη από το κήρυγμα σε μια εκκλησία ή το μάθημα των θρησκευτικών στο σχολείο. Δεν κρατάει κανένας με το ζόρι τον άλλον στην εκκλησία, ούτε φυσικά τον υποχρεώνει να βαφτίσει τα παιδιά του. Στην τελική δεν θα πάθει τίποτα ένα παιδάκι (εκτός του οτι θα βραχεί) αν βαφτιστεί και πάρει και μια ευχή.

Χειρότερα θα πάθει αν εκτεθεί στο διαδίκτυο, στην τηλεόραση κτλπ εξάλλου επιστημονικές έρευνες πιστοποιούν το τελευταίο.

Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mairou έγραψε στις 15:19, 17-06-13:

Δεν μπερδεύω απολύτως τίποτα, θεωρώ οτι μια υποθάλπτουσα πλύση εγκεφάλου που μπορεί να κρύβεται πίσω από έννοιες όπως "μόδα", "διαφήμιση", "εκμοντερνισμός". "σύγχρονος τρόπος ζωής" είναι πολύ πιο ισχυρή, έντονη και υποσυνείδητη από το κήρυγμα σε μια εκκλησία ή το μάθημα των θρησκευτικών στο σχολείο. Δεν κρατάει κανένας με το ζόρι τον άλλον στην εκκλησία, ούτε φυσικά τον υποχρεώνει να βαφτίσει τα παιδιά του. Στην τελική δεν θα πάθει τίποτα ένα παιδάκι (εκτός του οτι θα βραχεί) αν βαφτιστεί και πάρει και μια ευχή.

Χειρότερα θα πάθει αν εκτεθεί στο διαδίκτυο, στην τηλεόραση κτλπ εξάλλου επιστημονικές έρευνες πιστοποιούν το τελευταίο.
Δε διαφωνώ σε αυτά που λες αλλά δε μπορούμε να τα μεταφράζουμε όλα με πλύση εγκεφάλου έχει και ο καθένας την κρίση του και κάνει τις επιλογές του..απο αυτά που έλεγε η κοπέλα πιο πάνω δε φάνηκε να της έχουν κάνει και πολύ 'πλύση εγκεφάλου'

Παράθεση

~Lös~

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Lös~
H ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μετεωρολόγος . Έχει γράψει 1,291 μηνύματα.

H ~Lös~ έγραψε στις 02:27, 03-07-13:

Τα παιδιά,όταν τους επιβάλλεις κάτι,γίνονται το ακριβώς αντίθετο απ'αυτό που εσύ επιδιώκεις. Είναι άκρως λανθασμένο,κατ'εμέ, να τα βάζεις με το ζόρι να πιστεύουν ότι κι εσύ,να προσπαθείς να τα κάνεις κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσήν σου οπωσδήποτε,γιατί τότε λειτουργείς χειριστικά και ,εννοείται,εγωιστικά. Είμαι υπέρ του να τα συμβουλεύεις,να τους λες ποιο πιστεύεις ότι είναι το σωστό σαν γονέας,να τους δίνεις συνεχώς το καλό παράδειγμα με τη δική σου ζωή και να τους αφήνεις οπωσδήποτε το ελεύθερο να σε ακολουθήσουν ή όχι. Εστιάζω δηλαδή στην καταπίεση και στο ότι είμαι κατά αυτής,εννοείται ότι ο γονέας πρέπει να πάρει το παιδί από το χέρι και να το καθοδηγήσει σε κάποια ηλικία. Απλά από ένα σημείο κ' μετά,όταν πλέον φτάσει σε μια ώριμη ηλικία,το ίδιο αποφασίζει τι πρεπει να πιστεψει,τι ζωη να κανει. Εν ολίγοις,πρέπει να λείπει η επιβολή και το 'ετσι θελω' απο το γονεα σε καθε φαση κ' πτυχη της ζωης του παιδιου του,μόνον έτσι θα γίνει δουλειά.

Παράθεση

Dimitris_SM

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dimitris_SM
Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

O Dimitris_SM έγραψε στις 02:31, 03-07-13:

θα του λεγα γενικα περι θεουλη και οτι μαθαινε στα θρησκευτικα(αμα υπαρχουν μεχρι τοτε).οταν φτασει σε ωριμη ηλικια θα τον ρωτησει για τις αποψεις του περι θρησκειας,πιστης κτλπ.Τοτε θα του πω και τα δικα μου πιστευω,θα κανουμε μια ωραια συζητηση και θα καταληξει μονος του.

Παράθεση

bkar1997

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη bkar1997
Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O bkar1997 έγραψε στις 03:25, 03-07-13:

Θα τα γαλουχησω συμφωνα με τις Ορθοδοξες αρχες και παραδοσεις.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thed

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thed
Ο thed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O thed έγραψε στις 06:34, 03-07-13:

η οικογενεια μου ασπαζεται την ορθοδοξια(πσσσσσ στην ελλαδα και ασπαζονται την ορθοδοξια,τι ειπα ο ατιμος ^^)δεν ηταν ποτε απο εκεινους που με τρεχαν στην εκκλησια καθε κυριακη να κοινωνησω και να παρω το αντιδωρο,βεβαια χριστουγεννα-πασχα και στην ονομαστικη μου εορτη πιτσιρικας πηγαινα εκκλησια με τους γονεις μου περνουσα κατω απο τον επιταφιο κτλ,σαν παιδι κι εγω εκανα θρησκευτικα και πηγαινα εκκλησια με το σχολειο.

σημερα επειτα απο σκεψεις-γνωσεις εχοντας περασει πολλα δεινα δεν ξερω πραγματικα αν πιστευω ή οχι,βεβαια εστερνιζομαι πολλες ιδεες μεσα απο τον χριστιανισμο και οι παραβολες ειναι μεγαλα μαθηματα για την ζωη
το μονο που ξερω ειναι πως αμα παω στην εκκλησια θα επικαλεστω τον θεο θα αναψω 3 κερακια
το ενα για τον πατερα μου που τον πηρε τοσο νωρις απο κοντα μου
το αλλο για την οικογενεια μου
και το αλλο λεγοντας να εχει καλα ολο τον κοσμο
απλως συλλογιζομαι οτι αν πραγματικα υπαρχει θεος,δεν ειμαι ο ανθρωπος που θα προσευχηθει για το προσωπικο του συμφερον,προτιμω το 1 κακο που θα παθω εγω 1000 αλλοι που το αξιζουν να παθουν κατι καλο
αυτο θα μετεδιδα και στα παιδια μου
οτι δηλαδη μεσα απο τις δικες τους δυναμεις να καταφερουν οτι μπορουν και για τους ανθρωπους που αγαπανε ας κανουνε μια προσευχη,δεν βλαπτει

Ο Θεος του κοσμου να σας εχει παντοτε καλα

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:28, 20-07-13:

"Παιδί μου, θρησκεία είναι ένα καλούπι που κατασκευάζουν οι ασεβείς, με τους ευσεβείς τους πόθους..."

Παράθεση

Orient. (Όρι)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Orient.
H Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 522 μηνύματα.

H Orient. πάλι εδώ έγραψε στις 23:19, 07-08-13:

Θα τους πω την ιστοριούλα σχετικά με το πώς η θρησκεία έγινε χρήμα και το χρήμα θρησκεία και έπειτα θα τα αφήσω να πάρουν το δρόμο τους...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 08:52, 08-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
"Παιδί μου, θρησκεία είναι ένα καλούπι που κατασκευάζουν οι ασεβείς, με τους ευσεβείς τους πόθους..."
Αυτό θα πείς στο παιδί σου;
Και επειδή νιώθω πως παίζουμε με τις λέξεις, τι θα του έλεγες πάνω στο θέμα Θεός;

Οκ αντιλαμβάνομαι την στάση περι των οργανωμένων θρησκειών και την συμμερίζομαι σε μεγάλο βαθμό αλλά ουσία για έναν άνθρωπο και κατ' επέκταση σε αυτό που θα πείς σε ένα παιδί έχει το πια στάση θα κρατήση απέναντι σε αυτό που ονομάζουμε Θεό.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους