Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
με 2 λογια! χριστιανα ορθοδοξα! οκ... αν ο αντρας μου ειναι καθολικος δεν εχς ιδιαιτερο προβλημα.. ας αποφασισουν εκεινα οταν ειναι σε θεση... αλλα οσον αφορα αλλεσ θρησκειεσ με τιποτα.. ειμαι τελειως αρνητικη...!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
να σέβονται τη διαφορετικότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Μια χαρά μας βρίσκω! Ιδιαίτερα δε τους ΧΟ! Άντε να σωθούμε εμείς που είμαστε και λίγοι για να μην έχει συνωστισμό στον Παράδεισο. (Sorry παιδιά δεν θέλω να θίξω κανέναν, αλλά δεν αντέχω άλλο στη φονταμεταλιστική άκρη της ΝΑ Ευρώπης)

Σοβαρά τώρα, εάν κάποιος θέλει να μεταδώσει τα θρησκευτικά του πιστεύω στα παιδιά του είναι ελεύθερος να το κάνει αρκεί να μην αφήσει ούτε ίχνος μισαλλοδοξίας να παρεισφρύσει στη διαπαιδαγώγηση αυτή, γιατί ξέρουμε πλέον ότι η μισαλλοδοξία είναι έγκλημα και οδηγεί σε εγκλήματα. Και βέβαια να μην τους αρνηθεί ή να μην τα αποτρέψει άμεσα ή έμμεσα από την προσωπική τους αναζήτηση εάν ξεκινήσει.

Εγώ πάλι, το μόνο που κάνω είναι να επαναλαμβάνω εδώ και χρόνια ότι ο θεός δεν είναι κανενός, ότι πρόκειται για μια οντότητα ή μια πραγματικότητα αν θέλετε, έξω και πέρα από κάθε ανθρώπινη αντιληπτική ικανότητα. Συνεπώς οι θρησκείες είναι απλά ανθρώπινα κατασκευάσματα (ελέγχου και επιβολής εξουσίας εννοείται) με όλους μα όλους τους περιορισμούς που αυτό συνεπάγεται.
Άρα, πιστεύουμε στην ύπαρξη θεϊκού όντος γιατί τα αποτελέσματα της παρουσίας και δράσης του τα βλέπουμε από τη χούφτα μας μέχρι τα νεφελώματα και τους γαλαξίες, και γιατί οι νόμοι ακόμα και οι φυσικοί προϋποθέτουν την ύπαρξη νομοθέτη, αλλά δεν δεσμευόμαστε σε καμμία θρησκεία μέχρι να είμαστε αρκετά μεγάλοι σε ηλικία, αρκετά μορφωμένοι και έμπειροι και αρκετά ώριμοι για να νιώσουμε το κάλεσμα μέσα μας αν και όταν γίνει αυτό.
Και σαφώς σεβόμαστε τις πεποιθήσεις των άλλων και τον τρόπο ζωής τους ζητώντας παράλληλα ή επιδιώκοντας ή απαιτώντας αν χρειαστεί να σεβαστούν κι αυτοί την ανεξαρτησία μας,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Σε πρωτη φαση θα το ενημερωνα...Θα του εκανα γνωστη τη θεση μου και θα το αφηνα να επιλεξει....Αλλα δεν θα το αφηνα στην αγνοια...Με τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
με 2 λογια! χριστιανα ορθοδοξα! οκ... αν ο αντρας μου ειναι καθολικος δεν εχς ιδιαιτερο προβλημα.. ας αποφασισουν εκεινα οταν ειναι σε θεση... αλλα οσον αφορα αλλεσ θρησκειεσ με τιποτα.. ειμαι τελειως αρνητικη...!:P


Ισως την αποψη να μην ασπαστουν καμια θρησκεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
Χωρίς να διαβάσω τις υπόλοιπες απόψεις, μια σκέψη μου είναι οτι η βάπτιση δεν είναι απαραίτητα για να γίνει κάποιος Χριστιανός (εφόσον όλοι μας έχουμε βαπτιστεί, αλλά κάποιοι έχουμε αλλάξει πιστεύω) αλλά για να συστηθεί το παιδί στην κοινωνία, να δοθούν οι ευχές της εκκλησίας και των συγγενών, να γνωριστεί γενικά το παιδί στον κόσμο. Δεν το βρίσκω τόσο τρομερό.

Κατά τα άλλα. Μεγάλωσα σε μια οικογένεια που η θρησκεία δεν έπαιζε σημαντικό ρόλο στη ζωή μας (η γιαγιά καθολική, ο μπαμπάς και ο παππούς αδιάφοροι, μόνο η μαμά κάπως πίστευε και με έσερνε στον Επιτάφιο και στην Ανάσταση - δεν το μετάνιωσα). Ποτέ δε με πιέσανε να πιστέψω ή όχι, να πάω ή όχι στην Εκκλησία, να κάνω προσευχή ή όχι. Ποτέ δε μου είπαν τα δικά τους πιστεύω για να τα ακολουθήσω ή όχι. Κάποιες φορές ένιωσα κατά καιρούς άσχημα απέναντι στα άλλα παιδιά στο σχολείο επειδή ας πούμε δε νήστευα ή δεν πίστευα και ιδιαίτερα, κατόπιν και σαν ενήλικη (φράση που δε θα ξεχάσω, "θα βάλεις γάλα στον καφέ μεγαλοβδομαδιάτικα;" - φρίκη ζωγραφισμένη στο πρόσωπο). Πιστεύω κάπως έτσι θα αφήσω το παιδί μου να επιλέξει χωρίς να του πω τα δικά μου πιστεύω, λέγοντάς του οτι είναι κάποια προσωπική απόφαση και είναι ελεύθερο να κάνει ό,τι θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokman

Νεοφερμένος

Ο paokman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Για εμενα η απαντηση σε αυτο το ερωτημα ειναι μια και απλη. Θα τα κανω συνειδητοποιημενους Χριστιανους Ορθοδοξους. Απο εκει και περα ειναι ελευθερα οταν ενηλικιωθουν να ακολουθησουν το δρομο τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Για εμενα η απαντηση σε αυτο το ερωτημα ειναι μια και απλη. Θα τα κανω συνειδητοποιημενους Χριστιανους Ορθοδοξους. Απο εκει και περα ειναι ελευθερα οταν ενηλικιωθουν να ακολουθησουν το δρομο τους

Τί εννοείς με το "συνειδητοποιημένους" αλήθεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Τί εννοείς με το "συνειδητοποιημένους" αλήθεια?

Το πανδοχείο της λογικής είναι πλήρες δωματίων.

Συνειδητοποιημένος Χ.Ο. θυμίζει αρκτικόλεξο αγιοβασιλιάτικο (ω έλατο!).

Και το φλουρί είναι νόμισμα που ασιμώνει την επιθυμία να 'μαστε καλοί γονείς λες και η συνειδητοποίηση γίνεται μέσα από αυτά που λέμε στους άλλους ή με το δικό μας το μυαλό...

Εδώ κολλάει απταίστως και του Νικόλαου Κάλα το ρηθέν:

συχώρεσέ με,
δάσκαλε,
(μπαμπά, μαμά, γιαγιά, καλή πυρηνική μου οικογένεια)
για την ασέβεια μου
συγχώρεσέ με αν
ευχηθώ


να'ναι λίγα
τα ψωμιά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anemos642000

Νεοφερμένος

Ο anemos642000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
θα τα μαθω απλα να μπορουν να ζουν χωρις θρησκειες.το μυαλο τους καθαρο και η καρδια τους γεματη αγαπη για τη ζωη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Να εχουν τον Παναγαθο μεσα τουs να εκκλησιαζονται τακτικα και να ακολουθουν πιστα το λογο του γιατι ΜΟΝΟ ο Θεοs σωζει και κανειs αλλοs γιατι ολα τα αλλα ειναι παραμυθια και αν καποιοι το θεωρουν ολο αυτο αναχρονιστικο να δινειs στα παιδια σου αυτεs τιs αξιεs και τιs αρχεs στην ζωη τουs θα τουs πω μονο να γυρισουν γυρω τουs για ενα λεπτο και να δουν σε τι κοσμο ζουμε σημερα απο την στιγμη που εχουμε απομακρυνθει εντελωs απο τον θεο μαs και αν τουs αρεσει αυτοs ο κοσμοs τοτε ο Παναγαθοs να τουs λυπηθει την μερα τιs μεγαληs κρισηs γιατι ειναι οικτρα πλανεμενοι απο τον γνωστο αγνωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Βρε Φωτη, ενταξει δε λεω κι εγω Χριστιανη ειμαι Ορθοδοξη και εχω μιλησει για το αν πιστευω και πως σε αλλα θεματα οποτε δε θα επεκταθω κι εδω( αν θες να δεις αποψεις μου πες μου να σου παραθεσω το λινκ) αλλα μηπως αν στα παιδια σου τους τα πεις ετσι οπως μας τα γραφεις,... εκνευριστουν μια μερα? Δηλαδη, ειναι ωραιο οι γονεις να γαλουχησουν τα παιδια ως εχουν μαθει αλλα δεν ειναι ωραιο να τα προσηλυτιζουν και να τα πιεζουν.
Αν ερθει ο γιος σου μια μερα και σου πει αποφασισα να αλλαξοπιστησω(η πως του αρεσουν οι ανδρες πχ) θελω να μαθω πως θα αντιδρασεις ως καλος, ανοιχτοκαρδος κι πιστος στην ελευθερια Χριστιανος.
Απαντα μου με το χερι στη καρδια ομως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Θα τα δίδασκα ότι πέρα από τον υλικό κόσμο, υπάρχει και ο πνευματικός, ότι πέρα από αυτά που βλέπουμε με τα υλικά μας μάτια, υπάρχει και κάτι άλλο που λέγεται Θεός, θα τους έλεγα ποιο είναι το θέλημά Του, και από εκεί και πέρα βέβαια θα μπορούσαν να διαλέξουν και να αποφασίσουν στη ζωή ποιο δρόμο θα ακολουθήσουν.
Εγώ πάντως θα τους έδινα πέρα από τις υλικές βάσεις, μόρφωση κλπ., και τις πνευματικές, χωρίς να βάζω νόμους ότι αυτό θα ακολουθήσεις θες δε θες, υπάρχει η ελευθερία της βούλησης να αποφασίσει ο καθένας ελεύθερα, απλώς εγώ θα έδειχνα και τον πνευματικό δρόμο παράλληλα με τις άλλες αξίες της ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Taxydromos

Νεοφερμένος

Ο Taxydromos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βοσνία και Ερζεγοβίνη (Ευρώπη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Επειδή δεν είμαι και πολύ πιστός εγώ δεν χρειάζετε να γίνουν το ίδιο και τα παιδιά μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Θα τα δίδασκα ότι πέρα από τον υλικό κόσμο, υπάρχει και ο πνευματικός, ότι πέρα από αυτά που βλέπουμε με τα υλικά μας μάτια, υπάρχει και κάτι άλλο που λέγεται Θεός, θα τους έλεγα ποιο είναι το θέλημά Του, και από εκεί και πέρα βέβαια θα μπορούσαν να διαλέξουν και να αποφασίσουν στη ζωή ποιο δρόμο θα ακολουθήσουν.
Εγώ πάντως θα τους έδινα πέρα από τις υλικές βάσεις, μόρφωση κλπ., και τις πνευματικές, χωρίς να βάζω νόμους ότι αυτό θα ακολουθήσεις θες δε θες, υπάρχει η ελευθερία της βούλησης να αποφασίσει ο καθένας ελεύθερα, απλώς εγώ θα έδειχνα και τον πνευματικό δρόμο παράλληλα με τις άλλες αξίες της ζωής.

Πώς μπορείς να ξέρεις ποιό είναι το θέλημα του θεού?
Κι ακόμα, αν μπεις στη διαδικασία να πεις σε παιδιά (δηλ. εκ φύσεως ευάλωτα και εύπιστα άτομα) τέτοια πράγματα είσαι σίγουρος ότι δεν παραβιάζεις σε ένα βαθμό την ελευθερία που λες ότι θα τους προσφέρεις?
Και τέλος, ο πνευματικός δρόμος υπάρχει παράλληλα με τις άλλες αξίες της ζωής? Κάτι δεν καταλαβαίνω εδώ, μάλλον επειδή θεωρώ ότι αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα, (απλά έξω και πέρα από θεσμοθετημένες θρησκείες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Το θέλημά Του ο Θεός το έκφρασε μέσω του Ιησού Χριστού, ο Οποίος είναι ο Λόγος του Θεού, και είναι γραμμενος μέσα στην Καινή Διαθήκη.
Αυτός είναι και ο δρόμος ο πνευματικός, και οι αξίες της ζωής φαίνονται καθαρά μέσα στον Λόγο Του.
Και να ξέρεις ότι το θέμα της αγάπης, και το να αγαπήσεις τον πλησίον σου όπως τον εαυτό σου, ακόμα και η αγάπη προς τους εχθρούς, εκφράστηκαν μόνο μέσα στο πρόσωπο του Ιησού Χριστού, συγχωρώντας ακόμα και αυτούς που τον σταύρωναν.
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη αξία στην ζωή από αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φωτηs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Βρε Φωτη, ενταξει δε λεω κι εγω Χριστιανη ειμαι Ορθοδοξη και εχω μιλησει για το αν πιστευω και πως σε αλλα θεματα οποτε δε θα επεκταθω κι εδω( αν θες να δεις αποψεις μου πες μου να σου παραθεσω το λινκ) αλλα μηπως αν στα παιδια σου τους τα πεις ετσι οπως μας τα γραφεις,... εκνευριστουν μια μερα? Δηλαδη, ειναι ωραιο οι γονεις να γαλουχησουν τα παιδια ως εχουν μαθει αλλα δεν ειναι ωραιο να τα προσηλυτιζουν και να τα πιεζουν.
Αν ερθει ο γιος σου μια μερα και σου πει αποφασισα να αλλαξοπιστησω(η πως του αρεσουν οι ανδρες πχ) θελω να μαθω πως θα αντιδρασεις ως καλος, ανοιχτοκαρδος κι πιστος στην ελευθερια Χριστιανος.
Απαντα μου με το χερι στη καρδια ομως..
Δεν συμφωνω κοριτσι μου δεν νομιζω οτι το να λεs το παιδι σου να ασπαστει τον χριστιανισμο εμπεριεχει κατι το κακο,για εμαs που πιστευουμε ξερειs ποσο σημαντικο ειναι αυτο και δεν μιλαω για εκεινουs που δεν πιστευουν και αφηνουν τα παιδια στην τυχη τουs χωριs να εχουν συναισθηση οτι με αυτο το τροπο τα οδηγουν και εκεινα καποια στιγμη στην απωλεια.Αν δεν εξηγησειs στο παιδι σου πρωτα γιατι πρεπει να ειναι καλοs χριστιανοs γιατι πρεπει να ειναι κοντα στο θεο και πια θα ειναι η ανταμοιβη του για αυτη του την αγαπη και προσηλωση ειναι λογικο το παιδι να επαναστατησει.Αν παρολα αυτα καποια στιγμη αλλαξοπιστησει η του αρεσει να τριβει το πιπερι τοτε θα προσευχομαι καθε μερα για εκεινον και θα του δωσω μια ευχη μονο, να καταλαβει οσο το δυνατον πιο γρηγορα το λαθοs του και να επιστρεψει στον προτερο βιο τηs αρετηs και ο Θεοs θα ειναι εκει ετοιμοs να τον συγχωρεσει αν μετανιωσε πραγματικα για αυτο του λαθοs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν συμφωνω κοριτσι μου δεν νομιζω οτι το να λεs το παιδι σου να ασπαστει τον χριστιανισμο εμπεριεχει κατι το κακο,για εμαs που πιστευουμε ξερειs ποσο σημαντικο ειναι αυτο και δεν μιλαω για εκεινουs που δεν πιστευουν και αφηνουν τα παιδια στην τυχη τουs χωριs να εχουν συναισθηση οτι με αυτο το τροπο τα οδηγουν και εκεινα καποια στιγμη στην απωλεια.Αν δεν εξηγησειs στο παιδι σου πρωτα γιατι πρεπει να ειναι καλοs χριστιανοs γιατι πρεπει να ειναι κοντα στο θεο και πια θα ειναι η ανταμοιβη του για αυτη του την αγαπη και προσηλωση ειναι λογικο το παιδι να επαναστατησει.Αν παρολα αυτα καποια στιγμη αλλαξοπιστησει η του αρεσει να τριβει το πιπερι τοτε θα προσευχομαι καθε μερα για εκεινον και θα του δωσω μια ευχη μονο, να καταλαβει οσο το δυνατον πιο γρηγορα το λαθοs του και να επιστρεψει στον προτερο βιο τηs αρετηs και ο Θεοs θα ειναι εκει ετοιμοs να τον συγχωρεσει αν μετανιωσε πραγματικα για αυτο του λαθοs.

Μονο με τις προσευχες Φωτη, δεν επιτυγχανεται κατι.
Φυσικα και δεν εμπεριεχει κατι κακο το να μιλησεις στο παιδι σου για το που εσυ πιστευεις, οταν θα ειναι ικανο να καταλαβει.
Κακο (και μη χριστιανικο) ειναι να το προσηλυτισεις και να του στερησεις την ελευθερια της επιλογης.

Θα προσευχεσαι να ερθει στο δρομο του Θεου ο γιος σου επειδη ειναι γκευ? Δηλαδη το θεωρεις αμαρτια(!) και λαθος!! (λαθος? λαθος η ερωτικη ζωη του καθενος μας?) κι οχι προσωπικη επιλογή.
Ηδη με τις προσευχες που θα του κανεις, τον εχεις κανει να αλλαξοπιστησει χωρις μεγαλη δυσκολια. Τον εχεις ''εκνευρισει'', οπως ειπα παραπανω, κι οταν το παιδι ''εκνευριζεται'' με τον γονιο, τρεχα γυρευε, εχει χαθει η μπαλα κι αμφιβαλλω αν ξαναγυρνα.

Μπορω ομως και καταλαβαινω την πιστη σου (οι γονεις μου πιστευουν στο Χριστιανισμο, με συμβουλευουν τα τελευταια χρονια να βρω τον δρομο μου κι αν χρειαστω κατι στην πορεια μου να τους το ζητησω. Επισης, μικρούλα πηγαινα κατηχητικο, εχω δικους μου βαθια χωμενους στα εκκλησιαστικα, οποτε οπως καταλαβαινεις εχω εναν λογο παραπανω να στηριζω τις αποψεις μου και να μην ειμαι υπερβολικη και απολυτη με κατι που ουτε εσυ γνωριζεις ουτε κι εγω).

Δε μου ζητησες λινκ των πιστευω μου:hmm:
Θα σου πω ομως. Προσωπικα, ειμαι σιγουρη πως υπαρχει/ πιστευω -απο διαφορα γεγονοτα της ζωης μου- σε εναν Θεο αλλα εχω αμφιβολιες με τις θρησκειες τρισμεγιστες (και θελω να τις εχω λυσει μεχρι να -και αν- πατησω τον μισο αιωνα επιγειας ζωης), ομως τα παιδια οφειλουμε να τα αφηνουμε να διαλεγουνε μοναχα τον δρομο τους, χωρις προσευχες και καταρες.

Την αληθεια οφειλουμε να λεμε στα παιδια, απο την στιγμη που τα φερνουμε στον κοσμο, και η αληθεια ειναι πως ουτε γω ουτε κι εσυ την ξερουμε.

Μερικες φορες αναρωτιεμαι αν πρεπει να κανω παιδια.
Το θελω μου με το πρεπει μου συγκρουονται πολλες φορες.

Ποιοι ειναι Χριστιανικο? Το θελω ή το πρέπει?:hmm:
Πειτε μου, θέλω πολύ να μαθω. Ισως καποιος με πεισει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
https://www.oodegr.com/oode/koinwnia/thriskeft2.htm

Το ιδανικότερο για τα παιδιά μας ειναι να ευχόμαστε το καλύτερο για αυτά, δηλαδή να προσευχόμαστε. Επίσης αν γνωρίζουμε την αλήθεια της ζωής, κάτι το οποίο είναι πολύ πιθανό, ευχής έργο θα ήταν να του την μεταφέρουμε παραδειγματικά σεβόμενοι την ελευθερία του. Ενεργή συμμετοχή στη ζωή του παιδιού μας χωρίς υπερπροστασία ή αδιαφορία. Ούτε ουδετερότητα γιατί το αφήνουμε έρμαιο της αγοραίας απάτης και ηθικής εκμετάλλευσης. Ένας γονέας πρότυπο αρετής και όχι ένας γονέας αναιμικός και άβουλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Φίλε loukassss, παρατηρώ σε διαδοχικές αναρτήσεις σου και σε άλλα θέματα ότι χρησιμοποιείς συνεχώς υλικό από το δικτυακό τόπο της ορθόδοξης ομάδας δογματικής έρευνας.
Θεμιτή ενέργεια και εισφέρει στο διάλογο από πλευράς πληροφοριακού υλικού.

Βεβαίως είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου να θεωρείς ότι καλύπτεσαι απόλυτα από τις έρευνες - συμπεράσματα της εν λόγω ομάδας, ωστόσο, χωρίς να θέλω να μειώσω κατά το ελάχιστο τη σημασία του υλικού αυτού, επέτρεψε μου να θεωρώ εξίσου χρήσιμη και εποικοδομητική για τη συνέχιση του διαλόγου και την κατάθεση της ατομικής σου γνώμης, του δικού σου προσωπικού σχολίου και ματιάς πάνω στα όσα παρατίθενται εδώ ή και πάνω στα όσα θα ήθελες να καταθέσεις μέσω των συνδέσμων της ΟΟΔΕ.
Σ΄ευχαριστώ και θα χαρώ να διαβάσω τις απόψεις σου, όπως και όλοι οι συμμετέχοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top