Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,041 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η γυναικεία ομορφιά όπως διαμορφώνεται από τα ΜΜΕ

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:19, 27-02-09:

Με αφορμή την υπέροχη εκπομπή "Το κουτί της Πανδώρας"

(http://video.google.com/videoplay?do...96907592660403)

θα ήθελα να αναφερθούμε στο σεξισμό που υφίστανται οι σύγχρονες γυναίκες. Κι αναρωτιέμαι: είμαστε σε ένα τριπάκι να γίνουμε ομορφότερες, πιο περιποιημένες, πιο πιο πιο... για να μοιάσουμε τελικά σε τι; Από όσο λέει μια φωτογράφος στην εκπομπή, τα μοντέλα που φωτογραφίζονται στα περιοδικά δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα, δηλαδή περνάνε από κομπιούτερ και φτιάχνονται από ατέλειες σε τέλειες. Οπότε το τέλειο που βλέπουμε εμείς είναι ένα ψέμα. Γιατί λοιπόν πάμε να το φτάσουμε; Γιατί οι γυναίκες υποβαλλόμαστε στη διαδικασία αυτή; Για να αρέσουμε στον εαυτό μας, στις άλλες γυναίκες ή στους άντρες; Και τελικά είναι τόσο σημαντικός ο εξωτερικός παράγοντας ώστε να κοντεύουμε να αρρωστήσουμε από το κυνήγι του; Ποια είναι η γνώμη σας;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη QsLv
Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O QsLv σε ύφεση έγραψε στις 13:35, 27-02-09:

Σεξισμό δεν υφίστανται μόνο οι σύγχρονες γυναίκες. Σεξισμό υφίστανται όλοι.

Όπου υπάρχει υπαγωγή σε φυλετικούς διαχωρισμούς, let there be sexism.
Γιατί υποκείμεθα όλοι το σεξισμό; Γιατί συνεχίζει να υφίσταται;

Ένας εξής απλός λόγος είναι ο προφανής για μένα: οι κατεστημένες αντιλήψεις είναι βολικές για τη νόρμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 13:39, 27-02-09:

Από όσο λέει μια φωτογράφος στην εκπομπή, τα μοντέλα που φωτογραφίζονται στα περιοδικά δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα, δηλαδή περνάνε από κομπιούτερ και φτιάχνονται από ατέλειες σε τέλειες.
στα λογια του bacon

"there is no excellent beauty that has not some strangeness in its proportion"

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 14:27, 27-02-09:

Πιστεύω ότι η βιομηχανία της μόδας δεν έχει πλέον την αίγλη και την εξουσία που είχε στα 90s. Τι εννοώ; Οι σχεδιαστές μόδας άρχισαν να κάνουν εκσταρτείες κατά της ανορεξίας και να μπαίνουν και μοντέλα που απέχουν απ το σκελετικό σχέδιο που επικρατούσε. Πλέον δεν βλέπω και πολλές να κυνηγάνε το όνειρο του "μοντέλου" ή έστω να μοιάζουν σε αυτά. Έχει αυξηθεί ο αριθμός των γυναικών που περιποιούνται τον εαυτό τους για να αισθάνονται πρωτίστως άνετα και μετά να αρέσουν σε όποιους φαίνεται ελκυστικό το όλο στυλ τους. Και όσο για το "ψέμα" των φωτογραφιών των μοντέλων, μην υπερβάλλουμε, είναι όμορφες κοπέλες με ωραία σιλουέτα, το photoshop και η επεξεργασία είναι ένα +10-15% στην όλη εικόνα. Έχεις προσωπικά βιώματα επί του θέματος "κυνήγι της ομορφιάς"¨; Γιατί το παρουσιάζεις με έναν τόνο άγχους και συνεχούς προσπάθειας . Επειδή, από τον στενό αλλά και ευρύτερο φιλικό μου κύκλο, δεν γνωρίζω καμία κηνυγό της "άπιαστης" και άσπιλης ομορφιάς. Οι γυναίκες που επιλέγουν να διαμορφώσουν ολόκληρη τη ζωή τους σε ένα πρότυπο που απαιτεί από αυτές συνεχή και επιμελή φροντίδα του εαυτού τους, ακόμα και πόνο και τεράστια ποσά σε αισθητικούς και πλαστικούς, δεν είναι θύματα της βιομηχανίας της μόδας όσο θύματα του εαυτού τους. Δεν αντιλαμβάνομαι δηλαδή τη διαφορά (ως αισθητικό αποτέλεσμα) μεταξύ μιας γυναίκας που προσέχει τη διατροφή και την εμφάνισή της και μίας γυναίκας που τρέχει με άγχος και ανασφάλειες από αισθητικό σε αισθητικό. Οι τελευταίες δεν είναι θύματα σεξισμού, αλλά τον επιζητούν ορισμένες φορές ως τροφή για την συνεχώς πεινασμένη ανασφάλειά τους.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Julius Caesar

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Julius Caesar
Ο Julius Caesar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Τοπογράφος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O Julius Caesar έγραψε στις 15:00, 27-02-09:

Άσχημα νέα. Η εξωτερική εμφάνιση είναι σημαντική για την πρώτη γνωριμία (όχι για μακροχρόνια σχέση κατ' ανάγκην). Δεν πρόκειται περί "σεξισμού" (μάθαμε τώρα να χρησιμοποιούμε αυτή τη λέξη αδιακρίτως, όπως και το "φασίστας", "ακροδεξιός" κτλ.) αλλά περί νόμου της φύσης. Τα παγώνια έχουν πολύχρωμα φτερά και τα ελάφια κέρατα όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά για την προσέγγιση του άλλου φύλου. You can't beat mother nature.

Υ.Γ. Μήπως κι εμείς οι άντρες θα πρέπει να πούμε ότι γίνομαστε θύματα "σεξισμού" επειδή γυναίκες προτιμούν τους πιο πλούσιους ή πιο μπρατσωμένους;

Όσο για τη νευρική ανορεξία συμβάλλουν τα κάτισχνα μοντέλα (που ούτε και σε εμένα αρέσουν), αλλά πάει πολύ να υποστηρίξουμε ότι μια ψυχική νόσος που υπάρχει από τον 17ο αι. οφείλεται στην τηλεόραση και τα περιοδικά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 27-02-09 στις 15:01. Αιτία: merge, υπάρχει και η επιλογή "επεξεργασία" :)
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,280 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:32, 22-07-10:

Μου έλεγε πρόσφατα μια φίλη μου οτι βγήκε το πρωί μια βόλτα και έπαθε σοκ με την εμφάνιση των γυναικών στο δρόμο, οτι ήταν οι μισές ντυμένες και βαμμένες στην τρίχα λες και πάνε στα μπουζούκια κι οι άλλες μισές απεριποίητες. Εσάς ποια είναι η εντύπωση που έχετε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hakuna Matata (Άτομο)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Hakuna Matata
H Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Hakuna Matata έγραψε στις 11:43, 22-07-10:

Εγω εχω την εντυπωση οτι οι μισες γυναικες ασχολουνται μονο με την ανταυγεια, το νυχι και την Louis Vuitton τους και ειναι ολες ιδιες μεταξυ τους. Και αυτο που με ενοχλει πιο πολυ ειναι το τελευταιο. Να καταλαβω την αναγκη καποιου να ξεχωρισει αλλα πως να ξεχωρισει οντας ιδιος; Γιατι να προσπαθεις να γινεις η καλυτερη βερζιον ενος καλουπιου και να μη γινεις ο καλυτερος "εσυ";

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:42, 22-07-10:

Μου έλεγε πρόσφατα μια φίλη μου οτι βγήκε το πρωί μια βόλτα και έπαθε σοκ με την εμφάνιση των γυναικών στο δρόμο, οτι ήταν οι μισές ντυμένες και βαμμένες στην τρίχα λες και πάνε στα μπουζούκια κι οι άλλες μισές απεριποίητες. Εσάς ποια είναι η εντύπωση που έχετε;
ζουμε σε ακραια εποχη..γιαυτο και τα περιεργα..

ανορεξικοι ανθρωποι μαζι με βουλιμικους..παραβαμμενες γυναικες παρεα με τελειως παρατημενες..ρεκορ αμβλωσεων μαζι με ρεκορ εξωσωματικων..

ζουμε σε εποχη αλλαγων..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:00, 22-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Συγγνώμη, αλλά νομίζω ότι πάντα έβλεπε κανείς στο δρόμο και περιποιημένους και απεριποίητους ανθρώπους. Και πάντα θα βλέπει.
Που το περίεργο;

Πάντως εγώ δεν έχω δει και πολλές γυναίκες πρωϊνιάτικα να είναι ντυμένες σαν να επρόκειτο να πάνε στα μπουζούκια. Δεν ξέρω βέβαια τι εννοείς, αλλά δεν βλέπω και που είναι το κακό να είναι κανείς περιποιημένος, όχι μόνο όταν βγαίνει από το σπίτι του, αλλά και μέσα σε αυτό.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:17, 22-07-10:

Πάντως εγώ δεν έχω δει και πολλές γυναίκες πρωϊνιάτικα να είναι ντυμένες σαν να επρόκειτο να πάνε στα μπουζούκια. Δεν ξέρω βέβαια τι εννοείς,
και εγω για να ειμαι ειλικρινης,στην πατρα αλλα και στα τει πχ που βλεπω(το πρωι και απογευμα τουλαχιστον,,οι περισσοτερες γυναικες ειναι ντυμενες απλα με παντελονι ,τζιν ή κατι τετοιο..σπανια βλεπω πολυ φτιαγμενες γυναικες ή με μινι ή προκλητικα ρουχα..και αυτες ξεχωριζουν ..
τα βραδια στα μαγαζια μπορει να ειναι αλλιως βεβαια..

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 14:31, 22-07-10:

Δεν είναι μόνο η μόδα που επηρεάζει τους ...ελαφρόμυαλους - αν μου επιτραπεί. Σημαντική είναι η ανάγκη του ανθρώπου για αυτοπροβολή και αποδοχή από ένα σύνολο. Είναι η ανάγκη του καθένα από εμάς να επιβεβαιωθούμε τόσο στα μάτια των άλλων όσο και στα δικά μας. Ο άνθρωπος είναι εγωκεντρικός είτε αυτό γίνεται συνειδητά, είτε υποσυνείδητα. Και επειδή το να ξεχωρίσεις για την ποιότητα του ήθους ή την εργασία σου, ή τον χαρακτήρα σου θεωρείται πολύ δύσκολο σήμερα, ένας κοινός τρόπος είναι η μόδα, η αυτοπροβολή μέσω της εξωτερικής εμφάνισης.
Δεν έχω πρόβλημα όταν κάποιος θέλει να περιποιείται και να φροντίζει τον εαυτό του με τέτοιους τρόπους. Με πειράζει και με προβληματίζει όταν το κάνει για λάθος λόγους, χάνοντας την ουσία.
Είμαι ένας άνθρωπος που πέρα από τον χρόνο που αφιερώνω σε εμένα και τον εκμεταλλεύομαι ...πνευματικά, θέλω να αφιερώσω και χρόνο στο σώμα μου, και ίσως και στην εμφάνισή μου. Αλλά δεν θα ασχοληθώ με την μόδα, ούτε θα κοιτάξω να πάρω 500 Ευρώ τσάντα για να νιώσω καλύτερα... Πιστεύω πολύ στο προσωπικό στυλ και τον αέρα, την ενέργεια που απορρέει ο άνθρωπος και αυτό είναι αρκετό για μία εξωτερική εμφάνιση γοητευτική και ελκυστική.
Τίποτα όμως δεν αξίζει όσο ένας καλλιεργημένος νους...

θυμάμαι που σε ένα Thread μιλούσαμε Χιμέλα για τις γυναίκες και είχα πει πως κάτι τέτοιες εμένα με κάνουν να ντρέπομαι για λογαριασμό του γυναικείου φύλου και να γίνομαι πιο αυστηρή με εμάς τις γυναίκες, και πολύ εύστοχα τότε μου απάντησες πως αυτές δεν είναι πραγματικές γυναίκες....
Πόσο δίκιο είχες...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 19:14, 26-07-10:

Πιστεύω πολύ στο προσωπικό στυλ και τον αέρα, την ενέργεια που απορρέει ο άνθρωπος και αυτό είναι αρκετό για μία εξωτερική εμφάνιση γοητευτική και ελκυστική.
Τίποτα όμως δεν αξίζει όσο ένας καλλιεργημένος νους...
Μπράβο, χαίρομαι που το ακούω αυτό
από έναν νέο άνθρωπο...

...Πες τώρα πόσο κοστίζει το ντύσιμο που έχεις στη φωτό.

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 16:45, 16-10-10:

Πάντως αυτό που παρατηρώ πιο πολύ είναι οτι τα κορίτσια εχουν ανορεξικά μοντέλα ως πρότυπο,και αυτό μου προκαλεί θλίψη...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 17:29, 16-10-10:

να μαθουν τα παιδια,,να μην κανουν κατι μονο και μονο επειδη το κανουν καποιοι αλλοι ,,
αν πανε να πεσουνε στον γκρεμο αλλοι θα πεσουν και αυτοι?

να κανει η καθε κοπελα οτι την κανει πραγματικα ομορφη..

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:51, 17-10-10:

Τον Αύγουστο του 2009, σε κάποιο άρθρο του περιοδικού Glamour για το γυναικείο σώμα, παρουσιάστηκε η παρακάτω εικόνα:

Το mailbox του αρχισυντάκτη, γέμισε από emails τα οποία ρωτούσαν να μάθουν γι' αυτή τη γυναίκα που χωρίς να έχει τις τέλειες αναλογίες, είχε κερδίσει τις εντυπώσεις του γυναικείου αλλά και του ανδρικού κοινού!

"Η πιο όμορφη φωτογραφία που έχω δει ποτέ σε γυναικείο περιοδικό", έγραψε κάποιος αναγνώστης. "Επιτέλους μια γυναίκα με αληθινό στομάχι", έγραφε κάποιος άλλος.

Έτσι το περιοδικό ξεκίνησε μια καμπάνια με φωτογραφίες μοντέλων που τα σώματα τους δεν θύμιζαν παιδάκια της Μπιάφρας, αλλά αληθινές καθημερινές γυναίκες, αποδεικνύοντας πως εμείς οι αναγνώστες, οι θεατές, μπορούμε να διαμορφώσουμε τις εικόνες που θέλουμε να βλέπουμε:

Είναι άλλωστε τα παρακάτω σώματα, πιο ερωτικά από αυτά που παρουσιάστηκαν παραπάνω;

Πόσες φορές στο blog του photoshopdisasters, έχουμε δει, παραμορφωμένα γυναικεία σώματα σαν αυτό εδώ:

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 17-10-10 στις 17:02. Αιτία: προσθήκη link προς εικόνες
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 16:57, 17-10-10:

Μονο οι φωτογραφιες των undead εμφανιζονται σε μενα. Οι πρωτες, δεν..

Παντως εχουν ξεφυγει τοσο πολυ που καποια μερα θα τα βλεπουν αυτα και θα λενε "μα πως μας αρεσε αυτο; ". Ακομα και για το σκοπο της παρουσιασης ρουχων,
αυτοι οι σκελετοί δεν ειναι καταλληλοι. Αφενος δεν καθεται καλα το ρουχο, και αφεταιρου, δε σου δινει μια ευστοχη εικονα του πως θα ηταν πανω σου. Γιατι η πλειοψηφια των γυναικων δεν ειναι σκελετωμενη (ευτυχως).

Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 23:07, 08-09-12:

οτι ανασφαλειες υπαρχουν , υπαρχουν αλλα κακως υπαρχουν τετοιου ειδους , μια γυναικα οφειλει να καταλαβει οτι δε χρειαζεται να ειναι αδυνατη επειδη της το λενε στην τηλεοραση , ειναι βασικοι κανονες αυτα .Οπως και να το κανουμε δε μπορω να θεωρησω το χτυπημα στον εγκεφαλο φυσιολογικο επειδη το εχει η πλειοψηφια

Σημείωση:
Τα μηνύματα από 17 έως 20 προήλθαν από το θέμα "Σχέση εξ αποστάσεως με μεγαλύτερο;".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 11-09-12 στις 22:38. Αιτία: split post για μεταφορά στο θέμα και προσθήκη σημείωσης λόγω μεταφοράς μηνυμάτων
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:27, 09-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ρόζα Νέρα Flamingo
οτι ανασφαλειες υπαρχουν , υπαρχουν αλλα κακως υπαρχουν τετοιου ειδους , μια γυναικα οφειλει να καταλαβει οτι δε χρειαζεται να ειναι αδυνατη επειδη της το λενε στην τηλεοραση , ειναι βασικοι κανονες αυτα
(οφ τόπικ): Αν όμως οι άντρες θέλουν αδύνατες γυναίκες επειδή τους το λένε στην τηλεόραση, οι γυναίκες τι οφείλουν να κάνουν; Να μείνουν για πάντα μόνες τους;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 11:34, 09-09-12:

To έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό...και οι γυναίκες επηρεάζονται λιγότερο από τη showbiz σε σχέση με τους άντρες. Αυτοί τις περισσότερες φορές δεν μπορούν να καταλάβουν τι είναι πλαστική, τι είναι ψεύτικο (μαλλιά, νύχια, βλεφαρίδες, κλπ) και νομίζουν ότι οι διάσημες απλά "γυμνάζονται, κάνουν διατροφή και προσέχουν πολύ" για να είναι έτσι.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 14:48, 09-09-12:

(οφ τόπικ): Αν όμως οι άντρες θέλουν αδύνατες γυναίκες επειδή τους το λένε στην τηλεόραση, οι γυναίκες τι οφείλουν να κάνουν; Να μείνουν για πάντα μόνες τους;
οχι γιατι παντα υπαρχουν και αντρες που ειναι μια χαρα εγκεφαλικα
don t worry

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 00:40, 15-09-12:

Πάντως αν βρεις άντρα που ξεχωρίζει τα ψεύτικα από τα αληθινά και δεν είναι γκέι, παίξε κανένα τζόκερ.

Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 06:46, 15-09-12:

Ειναι απλα μια μοδα πως να το πω μακρας διαρκειας;;;Πως γινοταν παλια και οταν βλεπαν αδυνατες τις κοροιδευαν.Καποια στιγμη θα σταματησει αυτο το πραμα με τις ανορεξικες.Ηδη η αρχη γινεται και βλεπουμε να πρροωθουνται γυναικες με περισσοτερα κιλα,και ετσι να δειχνουν πιο υγιεις. Ηδη εχουν αρχισει καποια κοριτσια να συνερχονται απο τη δινη της ανορεξιαας.Συμφωνω με τις προλαλησασες που λενε πως οι ανδρες ειναι πιο ευκολοπιστοι και νομιζουν οτι οι διασημες που εχουν κοιλια πλακα κι ολα αυτα δεν κανουν λιποαναρροφηση η οτι στο φοτοσοπ δεν κρυβουν κυτταριτιδες και αλλα πολλα. Αλλα γενικα προτιμουν τις καμπυλες και τα πιο στρογγυλεμενα σωματα

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 08:23, 15-09-12:

Το κακό με όλη αυτή την προπαγάνδα είναι οτι συνμηθίζει το μάτι μας (άρα κι ο εγκέφαλός μας) στο αδύνατο σώμα και το καμπυλωτό ή το παχύ μας ξενίζει. Πιάνω τον εαυτό μου να βλέπει κάποια γυναίκα ή κάποιον άντρα με λίγα κιλά παραπάνω και να ξεχωρίζει στο πλήθος κι εκνευρίζομαι. Μας έχουν μάθει το αδύνατο να είναι το νορμάλ κι οτιδήποτε άλλο κατακριτέο. Δεν μπορείς να κατακρίνεις κάτι που στην τελική έχει και γενετικά αίτια όπως αποδείχθηκε. Είχα δει σε ένα ντοκιμαντέρ (BBC.Horizon.2009.Why.Are.Thin.People.Not.Fat, νομίζω αυτό είναι) ένα πείραμα που έκαναν σε παιδάκια νηπιαγωγίου: έδωσαν σε όλα ίδια ποσότητα φαγητού για μεσημέρι. Όλα δήλωσαν οτι χόρτασαν. Μετα τους έδωσαν μαρκαδόρους για να ζωγραφίσουν και όσο εκείνα ζωγράφιζαν τους έβαλαν δίπλα τους κάποιο γλυκό για να δουν τις αντιδράσεις τους. Κάποια λοιπόν άφησαν τη ζωγραφική κι έφαγαν το γλυκό. Κάποια έτρωγαν το γλυκό αφηρημένα ενώ ζωγράφιζαν. Κάποια άλλα έσπρωξαν το γλυκό για να μην τους ενοχλεί στη ζωγραφική. Αυτό τι μας δείχνει; Οτι η λαιμαργία είναι γενετική κι οτι αν τελικά ένα παιδί καταλήξει παχύσαρκο, υπάρχει στο dna του.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 09:08, 15-09-12:

Οτι η λαιμαργία είναι γενετική κι οτι αν τελικά ένα παιδί καταλήξει παχύσαρκο, υπάρχει στο dna του.
η λαιμαργια στα πλαισια της γενετικης ποικηλομορφιας εξυπηρετει ενα θεμελιωδη σκοπο: την επιβιωση του ειδους. Υπαρχουν ανθρωποι που θελουν γλυκα και ανθρωποι που οχι τοσο, ανθρωποι που κρατανε ευκολα λιπος και προσαρμοζουν το μεταβολισμο τους σε διαφορετικες συνθηκες γρηγορα και ανθρωποι που δεν κρατανε λιπος και εχουν σπαταλους μεταβολισμους.

ετσι πρεπει να ειναι.

αλλα το να πας απο το "ειμαι φυσικα λαιμαργος" στο "εχω γινει παχυσαρκος" περναει απο ενα δρομο που περιλαμβανει την καθιστικη ζωη, την τεμπελια και την καταναλωση ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ φαγητων κακιστης ποιοτητας.

συνεπως αν ενα παιδακι γινει χοντρο δεν φταινε τα γονιδια του αλλα οι γονεις του που το ταιζουν βλακειες ολη την ωρα.

Πιάνω τον εαυτό μου να βλέπει κάποια γυναίκα ή κάποιον άντρα με λίγα κιλά παραπάνω και να ξεχωρίζει στο πλήθος κι εκνευρίζομαι. Μας έχουν μάθει το αδύνατο να είναι το νορμάλ κι οτιδήποτε άλλο κατακριτέο.
bullshit, ετσι εισαι εσυ (και οι περισοτερες γυναικες) we couldnt care less αρκει να εχεται θυληκοτητα και γυναικιο σχημα (τα βυζια βοηθανε επισης), ρωτα τωρα οποιον αντρα θελεις να σου πει ποιες γυναικες του αρεσουν.

Ακομα και σε επιπεδο καμερας (που ΔΕΝ ειναι αντιπροσοπευτικο των πραγματικων προτιμισεων των ανθρωπων) οι περισοτεροι προτιμουν αυτο:

απο αυτο:

(καλα οχι οτι η μπελουτσι ειναι αφρατη, αλλα τεσπα ξες τι εννοω).

Και για να δεις οτι ειναι τελειως ψευδες το τι ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ οτι αρεσει στους αλλους.

Σου αρεσουν οι αντρες με γραμμωση στους κοιλιακους? Πιθανων να σου αρεσουν σε ενα υπερφιαλο, καθαρα οπτικο επιπεδο.

Σε νοιαζει ιδιαιτερα αν ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΑΝΤΡΑΣ εχει γραμμωση η οχι? Οι περισοτερες γυναικες λενε οτι ειτε 1) δεν τις νοιαζει ειτε 2) τους αρεσει λιγη κοιλιτσα.

Το ιδιο ισχυει και σε εμας, μας αρεσουν οι αδυνατες μοντελες σε φωτογραφιες αλλα δεν μας ενοχλει εως προτιμαμε οι δικες μας γυναικες να εχουν πιασηματα και ζουμπουρλουδικο σωματοτυπο.

p.s. ποσο καταπληκτικα ωραια γυναικα ειναι η μπελουτσι? η τυπισα ειναι με τη μασκα στο κεφαλι αβαφτη απεριποιητη και παλι ειναι συγκλονιστικη

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 10:04, 15-09-12:

έδωσαν σε όλα ίδια ποσότητα φαγητού για μεσημέρι. Όλα δήλωσαν οτι χόρτασαν. Μετα τους έδωσαν μαρκαδόρους για να ζωγραφίσουν και όσο εκείνα ζωγράφιζαν τους έβαλαν δίπλα τους κάποιο γλυκό για να δουν τις αντιδράσεις τους. Κάποια λοιπόν άφησαν τη ζωγραφική κι έφαγαν το γλυκό. Κάποια έτρωγαν το γλυκό αφηρημένα ενώ ζωγράφιζαν. Κάποια άλλα έσπρωξαν το γλυκό για να μην τους ενοχλεί στη ζωγραφική. Αυτό τι μας δείχνει;
...οτι κανενα παιδακι δεν ανακαλυψε την πρεζονικη διάσταση του να σνιφάρεις τον μαρκαδορο
οπως έκανα και εγώ με τους δικους μου και με εδειρε η δασκαλα

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:42, 15-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από epote
η λαιμαργια στα πλαισια της γενετικης ποικηλομορφιας εξυπηρετει ενα θεμελιωδη σκοπο: την επιβιωση του ειδους. Υπαρχουν ανθρωποι που θελουν γλυκα και ανθρωποι που οχι τοσο, ανθρωποι που κρατανε ευκολα λιπος και προσαρμοζουν το μεταβολισμο τους σε διαφορετικες συνθηκες γρηγορα και ανθρωποι που δεν κρατανε λιπος και εχουν σπαταλους μεταβολισμους.

ετσι πρεπει να ειναι.
Αν όντως είναι στη φύση για την επιβίωση, τότε γιατί κάποιοι θέλουν το φαγητό κι άλλοι όχι; Οι δεύτεροι δεν έχουν την ανάγκη για επιβίωση; Ποιο είναι λοιπόν το αίτιο (γενετικό ή άλλο) που κάποιοι ζητούν το φαγητό και άλλοι όχι;

αλλα το να πας απο το "ειμαι φυσικα λαιμαργος" στο "εχω γινει παχυσαρκος" περναει απο ενα δρομο που περιλαμβανει την καθιστικη ζωη, την τεμπελια και την καταναλωση ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ φαγητων κακιστης ποιοτητας.
συνεπως αν ενα παιδακι γινει χοντρο δεν φταινε τα γονιδια του αλλα οι γονεις του που το ταιζουν βλακειες ολη την ωρα.
Συμφωνώ σε αυτό, ήταν πολύ μεγάλο λογικό άλμα. Αλλά σκέψου οτι υπάρχουν και παιδιά που έχουν τρομερά καλό μεταβολισμό και άλλα που ο μεταβολισμός τους "κοιμάται". Δεν είναι ΜΟΝΟ οι βλακείες που τρώνε, είναι και το πώς καίγονται αυτές οι βλακείες.

bullshit, ετσι εισαι εσυ (και οι περισοτερες γυναικες) we couldnt care less αρκει να εχεται θυληκοτητα και γυναικιο σχημα (τα βυζια βοηθανε επισης), ρωτα τωρα οποιον αντρα θελεις να σου πει ποιες γυναικες του αρεσουν.

Και για να δεις οτι ειναι τελειως ψευδες το τι ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ οτι αρεσει στους αλλους.

Σου αρεσουν οι αντρες με γραμμωση στους κοιλιακους? Πιθανων να σου αρεσουν σε ενα υπερφιαλο, καθαρα οπτικο επιπεδο.

Σε νοιαζει ιδιαιτερα αν ο ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΑΝΤΡΑΣ εχει γραμμωση η οχι? Οι περισοτερες γυναικες λενε οτι ειτε 1) δεν τις νοιαζει ειτε 2) τους αρεσει λιγη κοιλιτσα.

Το ιδιο ισχυει και σε εμας, μας αρεσουν οι αδυνατες μοντελες σε φωτογραφιες αλλα δεν μας ενοχλει εως προτιμαμε οι δικες μας γυναικες να εχουν πιασηματα και ζουμπουρλουδικο σωματοτυπο.
Αυτό που λες τώρα δε βγάζει πολύ νόημα. Ποιος ο λόγος να σου αρέσει άλλο στη φωτογραφία κι άλλο στην πραγματικότητα; Αν τους άρεσε όπως λες η γυναίκα με πιασίματα και η ζουμπουρλού,γιατί τα ανδρικά περιοδικά δεν είναι γεμάτα με αυτές; Εννοώ οτι στα γυναικεία περιοδικά λογικό είναι τα μοντέλα να είναι ανορεξικά εφόσον αυτό το στιλ προωθείται από τους μόδιστρους και τη μόδα γενικότερα για εξοικονόμηση υφάσματος. Αλλά τα ανδρικά περιοδικά;

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 11:59, 15-09-12:

αρκει να εχεται θυληκοτητα και γυναικιο σχημα (τα βυζια βοηθανε επισης)
Αν γυναικείο σχήμα εννοείς την κλεψυδρα, δεν γίνεται χωρίς βυζιά. Αρα δεν χρειάζεται να είμαστε κοκκαλιάρες, τώρα πια πρέπει μόνο εμφυτεύματα να βάλουμε και τέλος.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 12:40, 15-09-12:

Αν όντως είναι στη φύση για την επιβίωση, τότε γιατί κάποιοι θέλουν το φαγητό κι άλλοι όχι; Οι δεύτεροι δεν έχουν την ανάγκη για επιβίωση; Ποιο είναι λοιπόν το αίτιο (γενετικό ή άλλο) που κάποιοι ζητούν το φαγητό και άλλοι όχι;
Αν η μητέρα ενός παιδιού όσο είναι έγγειος υποσιτίζεται τότε το παιδί στην κοιλιά δέχεται μηνύματα μέσω της μητέρας ότι πρόκριτε να ζήσει σε ένα κόσμο όπου δεν υπάρχει αφθονία φαγητού. Το μωρό προσαρμόζεται έτσι και ο οργανισμός του στο μέλλον θα κρατά τους υδατάνθρακες και θα αποθηκεύει εύκολα λίπος. Αυτό είναι προσόν για ένα παιδί σε ένα κόσμο υποσιτισμένο, εάν όμως το παιδί ζήσει σε μια κοινωνία αφθονίας όπως η δική μας, τότε θα έχει προβλήματα, όπως προδιάθεση για διαβήτη, παχυσαρκία κτλ.

Συμφωνώ σε αυτό, ήταν πολύ μεγάλο λογικό άλμα. Αλλά σκέψου οτι υπάρχουν και παιδιά που έχουν τρομερά καλό μεταβολισμό και άλλα που ο μεταβολισμός τους "κοιμάται". Δεν είναι ΜΟΝΟ οι βλακείες που τρώνε, είναι και το πώς καίγονται αυτές οι βλακείες.
Όπως είπε όμως και ο epote αν γυμνάζεται και τρώει σωστά δεν θα έχει πρόβλημα. Όλοι έχουμε κάποιες γενετικές προδιαθέσεις αλλά αυτό δε σημαίνει πως μας καθορίζουν και πως δεν μπορούμε να αλλάξουμε.

Αυτό που λες τώρα δε βγάζει πολύ νόημα. Ποιος ο λόγος να σου αρέσει άλλο στη φωτογραφία κι άλλο στην πραγματικότητα; Αν τους άρεσε όπως λες η γυναίκα με πιασίματα και η ζουμπουρλού,γιατί τα ανδρικά περιοδικά δεν είναι γεμάτα με αυτές; Εννοώ οτι στα γυναικεία περιοδικά λογικό είναι τα μοντέλα να είναι ανορεξικά εφόσον αυτό το στιλ προωθείται από τους μόδιστρους και τη μόδα γενικότερα για εξοικονόμηση υφάσματος. Αλλά τα ανδρικά περιοδικά;
Ο λόγος που προωθούν συγκεκριμένα πρότυπα ομορφιάς είναι καθαρά οικονομικός. Γιατί πρέπει κάπως να σου πουλήσουν τη κρέμα προσώπου, το άχρηστο όργανο γυμναστικής, τη πλαστική στήθους, το ξυραφάκι με 15 λεπίδες κτλ. Είναι καθαρά θέμα μάρκετινγκ.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 21:40, 15-09-12:

Βρείτε και δείτε μια πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή σχετική με το θέμα "Το κουτί της Πανδώρας - Γυναίκες στο τσιγκέλι". Περιγράφει για το πώς εμείς οι ίδιες οι γυναίκες δεχόμαστε ή αποδεχόμαστε το γεγονός οτι στα ΜΜΕ οι γυναίκες προβάλλονται σαν σύμβολα του σεξ, γλάστρες, αντικείμενα, τη στιγμή που ο σεξισμός στην εργασία και γενικότερα την κοινωνική ζωή καλά κρατεί...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 08:29, 17-09-12:

Δεν ειναι ακριβως θεμα επιβιωσης ειναι θεμα ποικηλομορφιας. Γιατι καποιοι ειναι ψηλοι και καποιοι κοντοι? Στο παρελθων βοηθησε καποιοι να ειναι με σπαταλους μεταβολισμους (αυτοι εχουν καλυτερες αθλητικες ικανοτητες - πχ κυνηγουσαν καλα) και αλλοι βοηθησε να εχουν το αντιθετο (αυτοι επιβιωνουν περισοτερο καιρο με λιγοτερο φαγητο).

Επισις ΟΛΟΙ οι ανθρωποι θελουν φαγητο. Απλα αλλοι λιγοτερο και αλλοι περισοτερο.

Μην ξεχνας και πιο αμεσους λογους, πχ βαρεμαρα, ανατροφη κτλ κτλ.

Το θεμα της ορεξης ειναι υπερβολικα τεραστιο.

Οχι, οι διαφορες ειναι σχετικα μικρες οσο περιεργο και να σου φαινεται, ολοι οι ανθρωποι εχουν πανω κατω τις ιδιες ενεργειακες απαιτησεις. Οι διαφορες ειναι της ταξης του 10% οχι περισοτερο.

Οι διαφορες βρισκονται στο σωματικο βαρος κατα βαση. Το παιδακι που ειναι πιο μυωδες θα εχει μεγαλυτερες ενεργειακες απαιτησεις. Απο κει και μετα παιζουν τα σταδια της αναπτυξης, οι ορμονες κτλ κτλ.

Σκεψου το εξις, 10% διαφορα στους μεταβολισμους ειναι 200 θερμιδες πανω κατω.

Δηλαδη καποιος με γρηγορο μεταβολισμο αντε να εχει 400 θερμιδες παραπανω ενεργειακες απαιτησεις τη μερα απο καποιον με "αργο" μεταβολισμο. Αυτες οι 400 θερμιδες ειναι ενα σουβλακι περισοτερο τη μερα.

Και μην ξεχνας οτι οι ανθρωποι δεν παχαινουν απο τη μια μερα στην αλλη, παιρνει ΧΡΟΝΙΑ, για να παρεις δεκα κιλα σε ενα χρονο πρεπει να τρως, και δεν αστειευομαι, δυο σοκολατακια παραπανω απο το βασικο μεταβολισμο σου τη μερα. Thats it. (the maths 2 σοκολατακια = 200 θερμιδες τη μερα = 1400/βδομαδα = 5600/μηνα, 5600 θερμιδες ειναι περιπου 750γρ λιπος δηλαδη 9 κιλα σε ενα χρονο.)

Αυτό που λες τώρα δε βγάζει πολύ νόημα. Ποιος ο λόγος να σου αρέσει άλλο στη φωτογραφία κι άλλο στην πραγματικότητα;
Γιατι 1) η φωτογραφια δειχνει διαφορετικα στο περιοδικο απο τη πραγματικοτητα, δεν εχεις αισθηση του μεγεθους και των αναλογιων 2) για τον ιδιο λογο που σου αρεσει σαν φαντασιωση ο βιασμος η το εξαναγκασμενο σεξ αλλα στην πραγματικοτητα θα σε αφηνε συναισθηματικα αναπηρη.

Ειναι φαντασιωση, δεν ειναι πραγματικο, δεν μυριζει, δεν ειναι ζεστο, δεν αλληλεπιδρα ΜΕ ΕΣΕΝΑ.

Στο ειπα και πιο πανω, εσενα γιατι σου αρεσουν οι αντρες με κοιλιακους στις φωτογραφιες αλλα στην πραγματικοτητα δεν τρελενεσαι εως προτιμας λιγο κοιλιτσα?

Ειχε πει ο francis bacon: There is no excellent beauty that has not some strangeness about its proportion.

Το πολυ τελειο μας ξενιζει, αυτο ειναι καλα διαπιστομενο ψυχολογικο φαινομενο. Μπορει να μας φαινεται ενδιαφερων αλλα δεν θα συνδεθουμε ποτε συναισθηματικα μαζι του γιατι μας υποτιμα επειδη εμεις ΔΕΝ ειμαστε τελειοι.

Εννοώ οτι στα γυναικεία περιοδικά λογικό είναι τα μοντέλα να είναι ανορεξικά εφόσον αυτό το στιλ προωθείται από τους μόδιστρους και τη μόδα γενικότερα για εξοικονόμηση υφάσματος.
Λολ, εξοικονομηση υφασματος, τι λες μωρε? Απλα το αδυνατο δειχνει πιο καλο στη καμερα ακριβως επειδη δεν εχουμε αισθηση αναλογιων σωστη, η φωτογραφια ειναι δισδιαστατη και μικρη. Τα μοντελα πρεπει να ειναι κρεμαστρες για ρουχα (δεν το λεω αστειευομενος) πρεπει το σωμα τους να ειναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ ωστε να μην στερει απο το ρουχο και επισις πρεπει να μην εχει ιδιαιτεροτητες (πχ μεγαλο στηθος, η κοντα μπουτια, η πεταχτο κωλο).

Θεωρεις τυχαιο οτι αρεσει ο κωλος της καρντασιαν και οχι της μος? Ο πρωτος εινια ενας στρουμπουλος γυμνασμενος κωλος ο δευτερος σαν αγοριου 10 χρονων.

οι γυναίκες προβάλλονται σαν σύμβολα του σεξ
ΕΙΣΑΣΤΕ ΣΥΜΒΟΛΑ ΤΟΥ ΣΕΞ! Δεν κατλααβαινω γιατι ειναι κακο αυτο, το γυναικιο σωμα ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ συμβολο ερωτισμου, αναπαραγωγης και γονιμοτητας που στο διαολο ειναι το κακο σε αυτο? ΓΕΝΑΤΕ for fucks sake, απο μεσα σας εχουμε βγει ολοι.

Ειναι αυτο το μεταξυ αστειου και σοβαρου που εχετε ολα τα θυλικα και ειναι εκνευριστικο.

Φορατε ντεκολτε και κοιταει καποιος το στηθος σας. Σας ενωχλει γιατι ετσι σας κανει να αισθανεστε αντικειμενα και δειχνει λιγουρης.

well thats bullshit και θα αφησω απεξω το γεγονος οτι εσεις το δειχνετε ΑΛΛΑ, περναμε το πρωτο 1.5 χρονο της ζωης μας πανω του, μας ταιζει, μας δινει ζεστασια, κοιμομαστε εκει πανω. Ειναι το πρωτο πραγμα που μας δινει ασφαλεια και ευχαριστιση ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΟ ΚΟΙΤΑΜΕ.

Το τραγικο της ιστοριας δεν ειναι η γυναικα σαν συμβολο του σεξ αλλα η (μαλακισμενη και ΛΑΘΟΣ) εκδοση του φεμινισμου που εχουμε φαει στα μουτρα απο το 1940 και μετα.

Οι γυναικες στον μινωικο πολιτισμο κυκλοφορουσαν με τα βυζια εξω. Δεν ειχαν κανενα προβλημα με αυτο και ο μινωικος πολιτισμος ηταν βασισμενος πανω στο σεβασμο και την αισθητικη και ουσιαστικη εκτιμιση του θυλικου.

Και αυτο δεν ειναι καν καινουριο, οι πρωτογονες κοινωνιες ακομα και τωρα (αδαμαντεζοι κτλ) εχουν σαφως καλυτερη αντιμετοπιση του θυλικου απο οτι εμεις για το πολυ απλο λογο οτι αποδεχονται τις φυσεις τους.

Και οχι το να εισαι γυναικα δεν σημαινει να εισαι σαν την καρυ απο το sex and the city

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 08:38, 17-09-12:

Για να δεις τι εννοω μαλακισμενος φεμινισμος, η simone de bovoire ειχε πει οτι οι γυναικες σπαρτιατισες ηταν οι πιο ελευθερες γυναικες στην ιστορια, γιατι στην σπαρτιατικη κοινωνια αποδεσμευονταν απο τα δεσμα της οικογενειας και αρα το μοντελο της μητερας και συζηγου. Οι γυναικες στη σπαρτη εκπαιδευονταν με τον ιδιο τροπο με τα αγορια (γυμνες και απολα) και οι οικογενειακοι δεσμοι ηταν πολυ χαλαροι και αστατοι.

Οποτε ενταξει ηταν ελευθερη απο τη "δουλεια" της οικογενειας και γινοταν σκλαβα ενος κρατους που θεωρουσε υψηστη τιμη το να μπορεις να σκοτωνεις ευκολα, γρηγορα και αποτελεσματικα.

Τελεια.

Πραγματικη ελευθερεια ειναι αν θελει να γινει μαμα και να ταιζει και να ξεσκατιζει παιδια ολη μερα να το κανει χωρις ΚΑΝΕΝΑΣ να τη κρινει για αυτο και να την επαινουν ακριβως οσο θα την επαινουσαν αν γινοταν νταλικιερης η αστροναυτης.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:31, 17-09-12:

ΕΙΣΑΣΤΕ ΣΥΜΒΟΛΑ ΤΟΥ ΣΕΞ! Δεν κατλααβαινω γιατι ειναι κακο αυτο, το γυναικιο σωμα ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ συμβολο ερωτισμου, αναπαραγωγης και γονιμοτητας που στο διαολο ειναι το κακο σε αυτο? ΓΕΝΑΤΕ for fucks sake, απο μεσα σας εχουμε βγει ολοι.

Ειναι αυτο το μεταξυ αστειου και σοβαρου που εχετε ολα τα θυλικα και ειναι εκνευριστικο.

Φορατε ντεκολτε και κοιταει καποιος το στηθος σας. Σας ενωχλει γιατι ετσι σας κανει να αισθανεστε αντικειμενα και δειχνει λιγουρης.

well thats bullshit και θα αφησω απεξω το γεγονος οτι εσεις το δειχνετε ΑΛΛΑ, περναμε το πρωτο 1.5 χρονο της ζωης μας πανω του, μας ταιζει, μας δινει ζεστασια, κοιμομαστε εκει πανω. Ειναι το πρωτο πραγμα που μας δινει ασφαλεια και ευχαριστιση ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΟ ΚΟΙΤΑΜΕ.

Το τραγικο της ιστοριας δεν ειναι η γυναικα σαν συμβολο του σεξ αλλα η (μαλακισμενη και ΛΑΘΟΣ) εκδοση του φεμινισμου που εχουμε φαει στα μουτρα απο το 1940 και μετα.

Οι γυναικες στον μινωικο πολιτισμο κυκλοφορουσαν με τα βυζια εξω. Δεν ειχαν κανενα προβλημα με αυτο και ο μινωικος πολιτισμος ηταν βασισμενος πανω στο σεβασμο και την αισθητικη και ουσιαστικη εκτιμιση του θυλικου.

Και αυτο δεν ειναι καν καινουριο, οι πρωτογονες κοινωνιες ακομα και τωρα (αδαμαντεζοι κτλ) εχουν σαφως καλυτερη αντιμετοπιση του θυλικου απο οτι εμεις για το πολυ απλο λογο οτι αποδεχονται τις φυσεις τους.

Και οχι το να εισαι γυναικα δεν σημαινει να εισαι σαν την καρυ απο το sex and the city
ποσο πολυ συμφωνω μαζι σου..

(λιγοτερο γρινιαρικο υφος να ειχες,,και θα ημουν φαν)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους